1864. 3V°. 62. Zaturdag 2 April. 2de Jaargang. F. H. SCHIFFER. VLISSINGEN. POLITIEK OVERZIGT. weegt thans 16O,0( 000 pond na zijne Het zal in het gei( binnen 17 voet 6 duit 5 voet 2 duim, op Men schat de zwaarte vi op een ton, en op 7; zou kunnen vervangei d kruid om het stuk Ij er toe besluit om er ei uitwerking allervreess verdediging van Net ongeschikt. en. arkschip Japara, gezag' J rpen gesleept. ia en Elisabeth, gezagi i Middelburg voortgezt IL1SS1N6SGH WEEEBLAD. 'ster van Middelburg, gj lburg bestemd, is hecle peil, en vervolgens in f te lossen. itand. ia M. van den Dorpel, jd. 22 'riU, geb. Labout, S. Havit Dommisse, geb. Bilheimer, iterea, geb. Vervate, z. ts, z. 8 m. N. Kramer, z. 11 r C. Heineman, d. 4 j. J. vau d- ten. rt IS64. f 8,50 a - 4,80 - 3,75 - 3,75 - 2,50 - SAO - 4,70 w -215,—. - 6,25 - 7,30 - 7,50 - 9,25 - 10,— 8,Si - 5,0 4,9! - 4,91 - 3,- - 3,'J' - 5,3 - 7 ,- - 9,- - 9,- -11.2 -11- onverauderd. in werd heden puike Tarwe Rogge V 5,40 a 5,60. Wiuttj daver f 2,75 ii f 3.50. Groer Koolzaad nominaal f 13.23B irt. Lijnolie iets f :r. "Vlii irt. 7,50 a f 7,S0, Rogge f5.1 st f4,70 a f5,—, Boekw f—h f—,- a f Witte Erwtci dito f af iecten. 2'/-2 L»ct. GS 3 70-V 4 99'/s 4'/, 145 5 101 4 5 SO'/'i 6 49 'is 185" 4 V2 89", 4 GS1/, 2'/4 45 'U 3 49', 5 57 '1, 5 w SO1/, 5 G83/s 293)j 3 762 2'/2 55 'li TE MISSING EN. n»> 5 (*s\ o - BUEEATJ: Dit Blad wordt wekelijks, des Zatnrdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. Advertcntiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avgnd ten S ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelregt voor elke plaatsing. Indien iets in het oog vallend is, bij het streven der eenheids partij in Italië, dan zijn het voorzeker de ruwe daden van ge weld, welke zij zich ter bereiking van haar doel veroorlooft. Bijna nimmer kan men de berigten uit Italië nagaan of steeds verneemt men van aanslagen, die tegen de personen of zaken, welke haar op de een of andere wijze hinderlijk zijn, bedreven worden. Wij hebben getracht door vermelding in dit blad van enkele feiten vaii dien aard onze lezers den indruk weer te geven, die hierdoor op elk regtschapen gemoed moeten te weeg gebragt worden. Nu eens treft de dolk of het vergif eeu getuige, die eene verklaring zou moeten afleggen, die niet strookt met de belangen van de mannen van de daad, een ander maal wacht hetzelfde lot een staatsman of een begaafd persoon, die zijnen invloed of talenten aanwendt tot bestri jding van het doel, hetwelk zij zich ter bereiking voorgesteld heeft, dan weder verneemt men dat bommen, welke dood en verderf bij hunne uitbarsting moeten verspreiden, op de publieke pleinen in Eome nederge- Jegd worden, waar een rustige bevolking zich vermaakt, alleen omdat dat vermaak niet strookt met het voorkomen van rouw, hetwelk de bewegingspartij voor die stad passend oordeelt, omdat zij nog niet behoort tot haar droombeeld het vereenigd Italië. Ziehier andermaal een paar feiten van later dagteekening. In zekere kerk van Venetie trok dezer dagen een priester door zijne welsprekende prediking geregeld eenc groote schare van hoorders. I)it was niet naar den smaak van de onruststokers en zij wisten er niets beter op, dan fluks in de kerk een bom te doen springen, en door een afdoend middel de hoorders naar huis te jagen, die er ditmaal met den schrik afkwamen. Brieven uit Turijn van den 24 Maart melden, dat men kort ge leden midden in den nacht op den bisschop van Comacchio, ter wijl hij op zijne legerstede ter ruste lag, door het venster een ge weerschot loste, hetwelk echter zijn doel gemist heeft. Deze prelaat had zich vele vijanden berokkend door den ijver, waar mede hij zich van zijne ambtsbediening kweet. Moord, schrik en geweld zijn dus de geliefkoosde middelen, waardoor de partij van de daad hare tegenstrevers uit den weg zoekt te ruimen of hunne daden tracht krachteloos te maken. Wij vragen het of dergelijke handelingen verdienen, dat men hier in Nederland, liet land van orde bij uitnemendheid, sympathie gevoele voor het doel, waarheen door hen gestreefd wordt. Men zegge niet, deze handelingen komen niet ten laste van het gouvernement te Turijn, hetwelk deze daden van zich afwerpt, doch is het werk van eenige heethoofden, die daardoor de zaak bederven, welke zij meenen te dienen. Wij weten wel, dat het Piemontesche gou vernement eerder den schijn aanneemt van deze geweldenarijen te bestraffen, maar op de wijze van dén togl van G aribaldi naar Sicilië, welken het evenzeer afkeurde maar desniettemin de vruch ten daarvan tot eigen voordeel gebruikte. Wij meenen, dat de partij in Italië die zich door liet. streven naar eenheid van liet geheele Schiereiland in de laatst vcrloopon jaren zoovele begun stigers in ons Nederland door dit zoo schoonklinkend voorwend sel verworven heeft, in zekeren zin medepligtig is aan alle deze (laden tegen de publieke orde bedreven, alleen door het feit, dat zij bedreven worden door diegenen, diezich de verwezenlijking van het droombeeld tot levenstaak opgelegd hebben. Gedurende de geheele week is men nog steeds in het onzekere gebleven omtrent het vraagstuk van den dag de aanneming der conferentie door de daarbij betrokken mogendheden. Naar bet ons echter voorkomt, wordt hieraan een gewigt gehecht veel grooter dan het wel verdient. Schijnt het immers naar luid van de jongste berigten nu eenmaal zeker, dat de conferentie werke- lijk zal tot stand komen, en zal volgens een berigt van den Times van 29 Maart de eerste vergadering op den 12 April aanstaande te Londen geopend worden, dan blijkt toch uit de groote moeijelijkheden, die dit in heeft gehad, dat de zwarig heden welke zich daarop zullen voordoen, om de twistende partijen tot eendragt te brengen en daardoor het doel van Engeland, de herstelling van den vrede in het noorden van Europa, tot stand te brengen, nog in oneindig grootere mate zich zullen vertoonen, en derhalve zal de uitslag van dit zoo vurig verlangde middel waarschijnlijk onbevredigend zijn. Dezer dagen heeft het dagblad Europa, te Frankfort verschij nend, een zeer merkwaardig diplomatiek stuk openbaargemaakt van den Deenschen minister van buitenlandsche zaken, den heer Quaade, aan zijne diplomatieke agenten in den vreemde ge schreven. Daarin komt Denemarken met klem op tegen de tegenwoordige handelingen van de Duitsche magten in het her togdom Sleeswijk. Van het standpunt uitgaande, dat zij dit ge west zijn binnengetrokken onder de betuiging van de opper heerschappij van den koning vim Denemarken te willen eerbiedigen, en liet slechts tijdelijk te willen bezetten, om een waarborg te hebben voor de trouwe uitvoering van liet verdrag van 1S52, vraagt de minister of dit te rijmen is met de afzetting van alle Deensehe beambten, de verwijdering van alle uiterlijke teekehén, die aan de Deensehe heerschappij in Sleeswijk herin nerden, en de invoering vau de Duitsche taal voor eene bevol- j king, die voor het grootste gedeelte Deensch spreekt. Hieruit valt het volgens den minister niet moeijelijk' om de ware bedoe lingen van de Duitschers óp te maken en-liggen de plannen int beróöving 'van Denemarken van zijn regtmatig erfgoed hieraan ten grondslag. Niemand zal ontkennen, (lat dit niet juist van Denemarken ge zien is. Ongelukkig echter roept de regering van Christiana IX thans Ier kwader ure voor zich zelve een regt in, hetwelk zij bij anderen ontkend heeft. Of heeft Denemarken niet den nieuwen stand van Zaken in Italië als wettig herkend? Is Denemarken dan heiliger dan bijvoorbeeld liet koningrijk Napels? Eegeért niet te Athene een zoon van den zelfden Cliristiaan IX, nadat daaruit een evenzeer door Europa als wettig erkend vorst, Otto van Beijeren, door een volksgril was verjaagd? Hierin ligt voor de kleine staten en ook voor ons Nederland eene gevoelige les, om zich niet op het glibberig pad van erkenning van gepleegd onregt te wagen. Denemarken roept thans met veel minder grond een regt in, hetwelk het bij anderen hielp vertrappen. De 'berigten'Omtrent het tooneel des oorlogs uit Kopenhagen van den 27 Maart ontvangen, houden in, dat dien dog de vijand tot driemalen toe op de stellingen van Duppel storm geloopen heeft, maar nmt veel verlies is teruggeslagen. Volgens écu "be rigt voorkbnieiftle in de Patrie, en hetwelk zij zegt uit zekere"

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 1