an Konstantiuopel, van Cherbourg als uxrtoe heden middag1 lining naar Bremer- :rgravingen van het naar Woensdrecht mte opgedolven met hoofd, waarbij twee (ermoedelijk zijn het ijders uit de belege- onder Spinola. igen zijn te ATes en espoeld, waarschijn- inde maand Decem- AToorderstrand van een man van onge- t water geweest en erden staat van out- older deelt de Goe- acht van Woensdag ellen ontstaan aan alder in Noord-Be- onmiddelijk in het bedreigde gedeelte, t dagen geheerscht ijdag in gevaar van fveder eenigzins be- r hoop bestaat, dat nieur van Ittersura (1 een onafgebroken eggevallen gedeelte ig te vervangen, en n zijn, met kar en |te verzwaren. Don- i deze provincie, de het bedreigde ter laar men op dat ge- |an wel 150 a 160 el aar ook een gedeelte Jiats, waar' inen voor laag water reeds 10 gelukken zal, door polder te behouden, courant is het vol- N WORDEN. |Wdikke lucht met jW, totdigtgereefde ware slagregens en linden. Des nainicl- |ure werd op de Kor- voor Z. W. storm, dat de windkracht 10 ure des avonds stil. N. O. totO. Gedu- Jeld do wind zich zoo oud practicus hier pelde storm uit het Ire werd op de Kor- lonker het dagscin, htsein gedaan voor (le tot storm uit het >ein werd gedaan op r Z. W. storm, liggen en oingeloo- |idda? stond de wind N. W. ure werd het dag- [storm uit het. AT. W., blik dat de wind tot >rHet sein woei t N. W. Teri 4 uru li voor Z. W. storiu, Deze eerstelingen onder de storraseinen uitvloeisels der toegepaste wetenschap hebben op eene zonderlinge wijze het <?eloof aan de meteorologie geschokt, terwijl eenvoudige vis- schers en practisehe zeelieden nu des te meer op hunne eigene ondervinding gaan vertrouwen." ~~1BÜ1TEXLANDSCOE TIJDINGEN. Frankryk. Volgens het Memorial Diplomatique, zal aartshertog Fer dinand Maximiliaan zich in de week vóór Paschen te Miramare bevinden, en na liet Paaschfecst de mexikaansche deputatie ont vangen. Dienzelfden dag zal de nieuwe keizer van Mexico zijne aanvaarding van het bewind afkondigen door middel van eene proklamatic, mede-onderteekend door al de leden der deputatie en door een minister zonder portefeuille, die aan 's keizers per soon verbonden blijven zal. Het op het paleis der Tuileriën ge maakte verdrag zal het karakter eener officiële alliantie be komen, zoodra keizer Maximiliaan kennis gegeven zal hebben van zijne troonsbestijging. Twee voorname punten zullen door dat tractaat definitief geregeld worden: 1. de kosten der Fran- sehe expeditie zullen, te rekenen van 1 Januarij 1864, tut op het oogenblik dat die troepen teruggeroepen zullen worden, voor rekening van Mexico komen; 2. Mexico's schuld aan Frankrijk zal afbetaald worden in 14 jaarlijksche termijnen van 25 millioen, met vrijheid om, indien daartoe gelegenheid be staat, die afdoening te bespoedigen. Tussclien den keizer der Franschen en den keizer van Mexico heerscht eene volmaakte overeenstemming. Volgens berigten aan den Moniteur van den 10 Februarij uit de stad Mexico, had deze op deu ontvangst van het berigt der aanvaarding van de kroon door den aartshertog Maximili aan, een feestelijk aanzien verkregen. Uit alle huizen wapperden de vlaggen van beide landen. In de hoofdkerk welke feestelijk uitgedoscht was, had de aartsbisschop den 4 dezer 's middags ten een uur een plegtig Te Deum gezongen, waarbij de leden van het regentschap en alle hooge auloriteiten tegenwoordig waren, alsmede inlandsche en Fransche troepen. Bij het eindi gen der plegtigheid werd een salvo van honderd en één kanon schoten ter eere van Maximiliaan I losgebrand. Den 27 Januarij was een amnestie-decreet uitgevaardigd, waarbij aan de soldaten van de tegen de Franschen strijdvoe- rende partij, wanneer zij zich binnen ééne maand na de afkon diging van dit decreet onderwierpen, algeheele kwijtschelding en behoud van hunne verschillende rangen in het nieuw op te rigten leger, verzekerd wordt. In het parijsche dagblad Ie Siècle leest men eene verkla ring van ruim vier honderd parijsche werklieden, hunne onte vredenheid betuigende over de voordragt der regering tot wijziging der strafbepalingen tegen koalitie of onderlinge aan eensluiting van werklieden. De regering wil aan de arbeidslie den vrijheid geven om zich onderling over het te bedingen werkloon en over de voorwaarden van het werk in het algemeen te verstaan, mits daarbij geene gewelddadige of bedriegelijke middelen worden aangewend. Deze beperking schijnt aan de onderteekenaren der verklaring niet bepaald genoeg om hen voor willekeur en partijdigheid der regtbanken te beveiligen; zij verlangen dat de strafbepalingen betreffende koalitien van werklieden geheel afgeschaft en door niets vervangen worden, zoodat de strafbepalingen deralgeineene wet tegen gewelddadige en bedriegelijke handelingen ook toepasselijk zouden zijn op hetgeen bij het onderling overleg tussclien de werklieden zou voorvallen. Opdat de vrijheid van aaneensluiting, die de rege ring aan de handwerkslieden wil geven, wezenlijke vruchten voor hen drage en haren invloed ordelijk en regelmatig kunne uitoefenen, verlangen zij voor zich het onbeperkte regt van ver- eeniging en vergadering, alsmede de instelling van kamers van koophandel, die deels door de werklieden en deels door de werk gevers zouden worden verkozen. Bij het wetgevend ligchaam is door den heer Darimon, een lid van de oppositie, een amende ment op de voordragt der regering ingediend, strekkende om aan de door die arbeidslieden uitgedrukte wenschen, althans ten (leele, te voldoen. Van alle zijden hoort men de verwoestingen die het hooge watergetijde van den 8 Maart op verschillende plaatsen niet alleen in Frankrijk aan den mond der Loire, maar ook in Enge land aan den Teems heeft aangerigt. In de gemeenten Afferac, Saint-Molf en Mesquer, waar het water in een oogenblik over de dijken stroomde, waarover het nooit te voren geweest was en over de lage landen heen rolde, waren in een oogenblik nlle huizen vol en dreef het huisraad iu de kamers. In deze plaatsen waar veel zout gewonnen wordt, is de schade hieraan toegebragt berekend op 150,000 1'raucs. Tusschen Moutiers en Bonrgneuf zijn eveneens alle lage landen overstroomd en is mede het uit- zigtop den oogst voor dit jaar vernietigd; daar vele dier lande rijen lager gelegen zijn dan het gewone waterpas der zee, zal het veel moeite kosten die weder droog te maken. Aan den Teems heeft bijzonder de noorderoever en het district Lambeth door overstrooming veel geleden. Reuan moet voor het geld, dat de groote uitgave van zijn werk hem verschaft heeft, eeu eigendom, naar men zegt, in Bretagne aangekocht hebben, en met de opbrengst der goed- koope uitgave zal hij dit laten bebouwen. De inwoners der stad Sceaux werden dezer dagen op een zeer gevaarlijk schouwspel onthaald. Men vervolgde namelijk in de straten der stad een dollen bulhond; het dier was woest van aanblik, een bloedig schuim vloeide uit zijn bek en beet al de honden die zich op zijn weg vertoonden. Zekere Couturier, stalknecht van beroep, had het geluk den hond met een hooivork te doorsteken op het oogenblik, dat hij rakelings langs een muur kwam. De veearts Goubin door de policie tot eene lijk schouwing van het dier geroepen, bevond aile kenleekenen van dolheid aan hetzelve en daarop heeft men onmiddellijk vijf hon den, die gebeten waren, afgemaakt en drie andere naar de veeartsenijschool van Alfort tot onderzoek opgezonden. Krigeland. Londen 15 Maart. Lord Ellenborough zal, volgens zijne aankondiging, aanstaande vrijdag de aandacht van het hooger- huis vestigen op de Dcensch-Duitsche oneenigheid. Hij ver langt tevens te weten of Oostenrijk en Pruissen een nieuw voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand hebben gedaan. Zoo ja, dan hoopt hij dat de opperbevelhebber Wrangel order beeft ontvangen om het nutteloos bloedvergieten te staken, en dat Denemarken het voorstel zal aannemen, omdat het anders toch het onderspit zal moeten delven, al is het dan ook magti- ger ter zee. 9 Maart. Eergisteren nacht omtrent één uur is de dam van een groot water-reservoor te Bradsield, twee uur van Stef- field doorgebroken. Honderden meuschen zijn daardoor in hunnen slaap verdronken, en de verslagenheid der inwoners is onbeschrijfelijk, alles staat stil, en de schade door de ramp ver oorzaakt kan niet berekend worden. H>ixitsclxlan<i. Berlijn 14 Maart. Uit Straalsnnd meldt men onder dagtee- kening van 12 dezer het volgende: Voor de kust van Bugen kruisen thans reeds vier Deensche oorlogsbodems; een dier schepen voert 40 stukken geschut. Wat betreft het binnen dringen in de mondingen der rivieren, met het oog op de moge lijkheid dat de Denen hiertoe pogingen in het werk mogten stel len, heeft de regering de vereischte voorzorgsmaatregelen genomen. Men houdt zich echter overtuigd, dat onze oorlog schepen zich niet in den strijd zullen mengen en de haven niet zullen verlaten. - Weenen 14 Maart. Particuliere berigten alhier ontvan gen, melden liet veroveren ven Steanderborg door Oostenrijk- sche troepen; de bestorming van die vesting heeft zware ver liezen veroorzaakt, terwijl van beide zijden hardnekkig gestre den werd. Hamburg 15 Maart. Het heden verschenen nommer der Ilamb. A'ach. bevat een brief uit Sleeswijk, waarin het volgende gemeld wordt: „de toestand der Deensche troepen te Frederica is uiterst verschrikkelijk. Door de vermoeijende marschen zijn zij totaal uitgeput. Misnoegen heerscht onder hen, en hunne hoop is aanmerkelijk verminderd." Beijeren. Het officiële blad, deBayerischeZeitung, noemt des konings dood het zwaarste verlies, hetwelk het land in de tegenwoordige moeijelijke omstandigheden kon treffen, en ver volgt dan aldus„Wat wij aan hem verloren hebben, zal eerst nu regt beseft, en zijn voor al wat goed, schoon en groot was, voor het geluk en het welzijn van Beijerep onvermoeid werkzame geest in alle kringen smartelijk gemist worden. Hij is ingegaan tot de woningen des vredes! De korstohdige ziekte maakte in den tijd van 20 uren geweldige vorderingen; noch de onver moeide pogingen der geneesheeren, noch de liefdevolle zorg der koningin en der gausche koninklijke familie konden haren voortgang stuiten. Onze diepe smart en onze iieete tranen vol gen Z. M. koning Maximiliaan, dien de geschiedenis onder de edelste vorsten zal rangschikken, en wiens gedachtenis voor alle tijden gezegend zal blijven. Maar van liet graf des vaders wendt het oog zich tot zijnen zoon, deu erfgenaam zijner deug

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 3