woordenboek, het Conversations-Lexicon en andere bronnen. Hij meende het publiek daaromtrent te moeten inlichten en verzoekt ons te berigten: „dat de eerste uitgaaf van het woordenboek van kunsten en wetenschappen, is eene bewerking, in verband met onze Neder- landsche toestanden, van de vijfde uitgaaf van het Conversa tion's Lexicon, in de jaren 1820 tot 1841 door wijlen den heer H. C. A. Thieme te Nijmegen uitgegeven. „Dat door zijn voorganger, volgens prospectus van 1 October 1851 eene nieuwe uitgaaf is aangekondigd naar de tiende uit gaaf van Brockhaus Conversation's Lexicon, welke door hem met veel moeite, zorg en opofferingen wordt voortgezet. „Dat nu het hem is bekend geworden dat een ander uitgever in zijne regten treedt door de inschrijving te openen op eene Hollandsche bewerking van het Conversations-Lexicon hij be sloten is om een boek te geven dat deugdelijk, beknopt, naauw- keurig, behagelijk en daarenboven zóó goedkoop is, dat deze uitgave alle concurrentie zal overtreffen, zoo als uit de eerste aflevering die dezer dagen het licht ziet, zal blijken." Z. M. heeft den hoofd-ingenieur der marine bij 's rijks werf te Willemsoord P. A. Bruyn met den laatsten April a. s. eervol uit die betrekking ontslagen, onder dankbetuiging voor de langdurige door hem aan den lande bewezen diensten en onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij bevon den zal worden aanspraak te hebben; en aan den kapitein der art. van bet leger in Nederlandsch-Indië G. P. A. Boer, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1864, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst, met toekenning van pensioen. De bestellers van den rijkstelegraaf mogen, wanneer zij een telegram afleveren, welks afzender tevens het antwoord heeft betaald, dat antwoord naar het kantoor medenemen, indien het hun terstond wordt overhandigd. Vermits gebleken is, dat men die bedienden somtijds zeer lang op het antwoord laat wachten, en zulks ten nadeele van andere op bestelling wachtende tele grammen, worden belanghebbenden gewaarschuwd, dat de dienst van het medenemen van een vooruitbetaad antwoord naar het kantoor alleen op de bovengemelde voorwaarde kan worden bewezen. 's Gravenhage 15 Maart. De heer mr. E. J. J. B. Cre- mers, nieuw benoemd minister van buitenlandsche zaken en van de afdeeling lloomsch katholieke eeredienst, heeft de beide be trekkingen, van ridder Iluysen van Katte.ndijke, die ze ad inte rim had waargenomen, overgenomen en aanvaard. Volgens een berigt van Zr. Ms. minister-resident te Kopenhagen zijn, bij eene bekendmaking van het departement van marine van 8 dezer, de volgende havens in staat van blok kade gesteld, te rekenen van den 15 Maart, te weten: Camin, Swinemunde, Wolgast, Greifswald, Stralsund en Barth. Deze bekendmaking zal door de loodsen worden medegedeeld aan alle door de Sond en de beide Belten varende schepen. Middelburg 14 Maart. Heden had alhier de eerste steen legging van het nieuw te bouwen gasthuis plaats. De burge meester, mr. J. Bijleveld van Serooskerke, verrigtte deze plegtigheid, nadat de voorzitter, de heer II. Rekker, eerst eene rede had gehouden, waarin hij onder anderen verklaarde dat het oude gasthuis in den Langendelft in het geheel niet meer kon voldoen aan de cischen van den tegeuwoordigen tijd en der wetenschap. Na de volbragte plegtigheid, nam de heer Rekker andermaal het woord op oin den burgemeester zijnen dank te betuigen voor de eer het bestuur der godshuizen bewezen, waarop de burgemeester zijne bijzondere tevredenheid te ken nen gaf over de wijze, waarop hein door het bestuur der gods huizen het verrigten dier plegtigheid was aangeboden, en uit dank werden de werklieden in een lokaal der achtergebouwen voor zijne rekening onthaald. Hontenisse 12 Maart. De vlasprijzen waren zoowel in de afgeloopen week aan de stallen, als lieden ter markt, eenig- zius hooger; vooral betrof dit de mindere soorten, die in de laatste dagen niet gewild waren. De prijzen bewogen zich tus- schou f 1,75 en f 1,20 naar kwalitiet. De ter levering aange voerde partijen mag men veilig op 7000 steen schatten. Hoofdplaat. Aan den heer A. 11. Carpreau, te IJzendijke ia bij vernieuwing concessie verleend tot begrinding van den weg naar den nieuwlandschen molen op den grindweg van Biervliet naar IJzendijke. Nieuwediep 15 Maart. Gisteren nacht zijn hier ter recde geankerd drie Pruissisehe oorlogsstoomschepen, nl. het stooin- korvet Adler, kommandant, kapitein ter zee G. Klatt; de stoom- kanonneerboot Basiliek, kommandant luitenant ter zee H.Schaw, CU de stoom kanonneerboot lllitz, kommandant luitenant ter zee J. Maclean. Eerstgenoemde bodem komt van Konstantinopel, de beide laatste van Smirna. Zij zijn laatst van Cherbourg als bijleggers hier binnengeloopen; zij zullen daartoe heden middag in de haven komen om daarna hunne bestemming naar Bremer haven op te volgen. Bergen op Zoom 14 Maart. Bij de vergravingen van het glacis dezer vesting voor de spoorweglijn naar Woensdrecht heeft men eergisteren een mensciielijk geraamte opgedolven met een nog ongeschonden metalen helm op het hoofd, waarbij twee ponjaarden en drie ijzeren spaden lagen. Vermoedelijk zijn het de overblijfselen van een der Spaansche strijders uit de belege ringen van 1588 onder Parma of van 1622 onder Spinola. Ameland 12 Maart. Sedert eenige dagen zijn te Nes en elders op dit eiland verscheidene lijken aangespoeld, waarschijn lijk afkomstig van het schip Wilhelmsburg, in de maand Decem ber jl. op Terschelling verongelukt. Op het Noorderstrand van Holium is den 9 dezer gevonden het lijk van een man van onge veer 40 jaren, zijnde nog niet lang in het water geweest en denzelfden dag weder eeu lijk in vergevorderden staat van ont binding. Omtrent den dijkval in den Vliete-polder deelt de Goe- sche Courant het volgende mede: In den nacht van Woensdag op Donderdag is er een dijkval van ruim 200 ellen ontstaan aan den zeedijk van den calamiteusen Vliete-polder in Noord-Be veland, gemeente Wissenkerke. Ondanks de onmiddelijk in het werk gestelde pogingen tot behoud van het bedreigde gedeelte, was, door gedurige afbrokkeling en het dezer dagen geheerscht hebbende onstuimige weder, die polder Vrijdag in gevaar van doorbraak en inundatie. Gelukkig is bet weder eenigzins be daard en houdt de afbrokkeling op, zoodat er hoop bestaat, dat men den dijk zal kunnen behouden. De ingenieur van Ittersum en het dijksbestuur van den polder houden een onafgebroken toezigt, terwijl 300 man arbeiden om het weggevallen gedeelte der steenglooijing door eene noodverdediging te vervangen, en een aantal daartoe gerequireerde landlieden zijn, met kar en paard, bezig om den dijk aan de binnenzijde te verzwaren. Don derdag en vrijdag zijn de hoofd-ingenieur in deze provincie, de heer Ortt, en de commissaris des konings op het bedreigde ter rein geweest. De val was zeer onverwacht, daar men op dat ge deelte nog eene plaat voor den dijk had, van wel 150 h 160 el lengte; die plaat is niet alleen weggevallen, maar ook een gedeelte van de steenglooijing vernield. Op de plaats, waar men voor weinige dagen nog mosselen zocht, is nu bij laag water reeds 10 a 20 ellen diepte. Het is te hopen, dat het geiukken zal, door zooveel ijverige inspanning, den vruchtbaren polder te behouden. Aan de Heldersche en Nieuwedieper courant is het vol gende ingezonden; „HOE DE STOBMSEINEN GEDAAN WORDEN. „Zondag 6 Maart. De wind meestal Z. W., dikke lucht met regen. „Maandag 7 De wind meestal Z. W., tot digt gereefde m/z koelte met zware slagregens en lage barometerstanden. Des namid dags omstreeks 4 ure werd opdeKor- tenaar sein gedaan voor Z. W. storm, op het oogenblik dat de windkracht verminderde. Ten 10 ure des avonds was het flaauw en stil. „Dingsdag 8 De wind gemiddeld N. O. tot O. Gedu rende dien dag hield de wind zich zoo staande. NB. Een oud practicus hier voorspelde storm uit het N. O. Des avonds ten 6 ure werd op de ICor- tenaar, eerst tot donker het dagsein, en daarna het nachtsein gedaan voor Z. W. storm. „Woensdag 9 De wind toenemende tot storm uit het N. O. Het nachtsein werd gedaan op de Kortenaar voor Z. W. storm. „Donderdag 10 De wind was gaan liggen en omgeloo- pen, tegen den middag stond de wind goed door uit het N. W. Des namiddags ton 4 ure werd het dag- sein gedaan voor storm uit hetN. W., juist op het oogenblik dat de wind tot Z. W. schraalde. „Vrijdag 11 Storm uit het Z. W. Het sein woei voor storm uit het N. W. Teri 4 ure werd sein gedaan voor Z. IV. storm, Volgens

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 2