YLISSINËSGH WEEEBLAD. f864. N°. 60. Zaturdag 10 Maart. 2de Jaargang. VLISSINGEN. LIJKE KERK YND, F. H. SCHIFFER. VLISSINGEN. POLITÏËI OVERZIET. HtsMM 2»/4 pet. 4S"7lt 3 48=;, 5 5 5S;S 5 80'/, o a CL1/, «s/3 3 750 n en Zijden op Woensdag den 10 ure, bestaande in een Lakens, Busking, tasiestoft'en, Vesten een ieder te zien. enlo, is verschenen, te Vlissingen, ver- KE GEZINNEN. formaat, op super met een fraaijen titel nd 5,75. snee f 6,50. Bosch, (Markt.) te Brussel, itlioljkjne en jusqu'au milieu du ion des Eranciscains, des Sciences a Rome; S" (1861). fr. 3,00. ron de Gerla- t du royaume de Bel- u'a la conquète fran- le l'Antiquité. 1 vol. e histoire nationale. 1 vol. fr. 30,00. se venden t séparé- fr. IS,00. 6,00. int. n preuve de la Rdvd- Dompa gnie de J ésus, re, de la même Com- fr. 2,50. 1' un voy age :-général du diocèse ivdrance, etc., etc. 4 fr. 12,00. i persecution religi- nglais, par Sévestre. fr. 2,50. loriques de 1790 ii fr. 4,00. jennes Etix- rituelles et destinées s aux prédicateurs nis les voies du salut, ien. In S°. fn 3,50. VLISSINGEN. BUREAU: T)it Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. Advertentiën gelieve men aan den zenden uiterlijk Donderdag avond ten van 1—4 regels 40 Cents, voor eiken Cents, behalve 35 cents zegelregt voor Uitgever in te 3 urede prijs regel meer 10 elke plaatsing. De verjaring van den geboortedag van Washington, den 22 Februari] in de weleer Vereenigde Staten algemeen gevierd, vond lieden ten dage die staten in hunne wederzijdsclie verhou ding onderling in eenen toestand, dien de stichter der groote republiek wel in 't geheel niet zal gedroomd hebben. Overal strijd niet alleen van Zuid tegen Noord, doch daarenboven strijd van de binnenlandsche partijen tegen elkander, ziedaar het tooneel waarover de laatste geboortedag van den grooten veld heer en staatsman is opgegaan. Het voorgewende doel van dit alles is geweest de afschaffing der slavernij, en hierdoor is men er aanvankelijk in geslaagd om de groote volksmenigte te verlokken, die inderdaad opregtelijk de afschaffing meent, en in de instandhouding de bron van de rampen ziet, waaraan het land ten prooi is. De hoofden echter bedienen zich sluw van deze opgewondenheid om een doel te be reiken, waarin huune persoonlijke eerzucht meer de drijfveer is, dan het heil van de Unie. Het is er niet alleen om te doen om aan de slavernij een einde te maken, de grondslag van den sta ten bouw, de onafhankelijkheid van iederen staat op zich zelve, is mede in het spel. De zamentrekking van de oppermagt op een enkel punt, waarheen de radicalen drijven, is in menig opzigt verschillend van de onderlinge vennootschap der op zich zelve bijna geheel onafhankelijke staten, zoo als Washington die stichtte, en in wier onderling evenwigt hij een vertrouwen stelde, dat slechts in de tweede helft dezer eeuw door den tegen- woordigen oorlog beschaamd is geworden. Indien deze centra lisatie werkelijk tot stand kwam, zou zij door de gevolgen, welke zij na zich zou slepen, bijna even gewigtig als de afschaffing der slavernij zelve zijn. Het schijnt echter moeijelijk om haar tot stand te brengen, omdat zij zoo zeer aandruischt tegen den geest van eigen beheer, waarop de inngting der verschillende staten, de Unie uitmakende, tot heden gegrondvest was. Dezelfde onzekerheid, die zweeft over de toekomst van het gemeen verbond der staten, vindt men wat betreft den uitslag van den oorlog terug. Indien het eene oogenblik de partij van het noorden schijnt te zullen zegevieren, dan brengt een vol gende post ons zoodanige nieuwe overwinningen van liet zuiden aan, waardoor het geheel en ai onmogelijk wordt met eenige schijn van juistheid het einde van den reuzenworstelstrijd te voorzien. Beide partijen worden intusschen meer en meer uit geput, en zoo liet al onberekenbare moeite kost om de telkens gedund wordende legerscharen op nieuw aan te vullen, niet minder, zwarigheden ontmoet men om de noodige fondsen te vinden, ten einde de uitgaven te bestrijden, die naar men verze kert, thans tot 2 millioen dollars daags gestegen zijn. Tot heden toe heeft de schatkist hare leemten gevuld met leeningen en de uitgiften van papieren geld, maar het wordt ondoenlijk om op deze wijze langer voort te gaan. Zonder de waarde der bank- nooten gansch tot niets te maken, kan men niet verder op deze baan voortschrijden. ïteeds is de verhouding van de papier- waarde tot die van het goud tot een verschil van 58 a 60 ten honderd gestegen, en niet alleen voor de toekomst, maar ook voor den huidigen dag zijn de leeningen allerbezwarendst ge worden, alzoo de interesten in specie moeten uitbetaald worden, hetgeen de uitgaven met meer dan de helft bezwaard heeft. Uit dit alles ziet men, dat de toekomst voor de vereenigde republiek, die kort geleden nog als het voorbeeld aangewezen werd, hetwelk het oude Europa verre achter zich liet, aller don kerst is. Gesteld dat heden ten dage de oorlog een einde nam, dan zijn deze en vele volgende geslachten, die zich uit Europa op Noord-Amerika's bodem overgeplaatst hebben of nog den lust mogten hebben het te doen, met eene staatsschuld bezwaard, die de beste vruchten van welvaart door allerlei soort van druk kende belastingen zal verslinden en verzwelgen. De laatste tijdingen van het oorlogstooneel, langs Kopenha gen en Berlijn ontvangen, behelzen, dat het leger der geallieer den voortrukt op Frederica, en dat op den 13 dezer de bij Fre- derica liggende steden door Oosteurijksche en Pruissische troepen bezet zijn. Een telegram van Kopen hagen spreekt van een belangrijk gevecht, dat den 11 dezer zou geleverd zijn in Sundewit. Uit Sleeswijk wordt gemeld, dat er sprake was van eene be storming van Duppel op den 22 e. k. den geboortedag van den koning van Pruissen; evenwel in een krijgsraad, gehouden onder het voorzitterschap van den maarschalk Wrangel, zou besloten zijn, dat de krachten van de Denen zoodanig waren, dat eene geregelde belegering tegen Duppel moet worden voortgezet. Het voorstel van Engeland tot eene conferentie der strijdende mogendheden, hetwelk door Oostenrijk en Pruissen scheen aan genomen, is door Denemarken verworpen. De weigering van Denemarken steunt op de onmogelijkheid, waarin het zich be vindt om over den vrede te onderhandelen, zoolang het grond gebied der monarchie bezet is door een vijandelijk leger. Het Pieiiionteesche gouvernement zet met haast zijne toebe reidselen tot den oorlog voort en men verwacht van de zijde van Piemont gewigtige gebeurtenissen. Binnen weinige dagen zijn met spoed vier regementen infanterie, het 41e. 42e, 43e en 44e, te Bologne geconcentreerd; twee regementen, liet 13e en 14e, zijn te Ancona aangekomen; en twee regementen, het 55e en 56e, marcheren naar Foggia. Hierbij is het zeker, dat de sterke plaatsen in Emilie ruim van alles voorzien worden; en dat zelfs te Turijn groote voorraad van oorlogsbehoeften vergaderd wordt. Europa schijnt zich, inde verwachting van ernstige gebeur tenissen, overal te wapenen. Men kan op dit oogenblik de ge zamenlijke legers in Europa schatten op omstreeks vijf millioenen soldaten. Als men hier bij voegt het groote getal strijders te zee, op de vele oorlogschepen, die gebouwd zijn en eiken dag vermeerderd worden, dan zou men verbaasd staan over de strijdkrachten, die Europa gereed heeft staan tegen deaanstaande worsteling. Vlissingen 18 Maart. De ttitgevey.-AT'Wr- jgvthoff, te Leiden, lieeft ter perse ge legd eene njtgavr$etit?®|: Algemeen woordenboek van kunst en wetensofep "voor alle standen, bewerkt naar Nieuw onkuis'

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 1