BINNENLANDSCHE TIJDINGEN. BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. bondgenoot Duitsckland oorlog te voeren, en alzoo aan zijn eigenlijken vijand Frankrijk schoon spel te geven. De magtige man op de Tuilerien, die inderdaad voor Europa's kracht be schikt, houdt zich bij al dit rumoer nog steeds stil, schijnbaar luisterend naar de stem van zijn volk, 't welk zegt, dat Frankrijk niet de Don Quichotmoet wezen, die alle zwakken beschermt, en dat het in de zaak van Denemarken geen regtstreeks belang heeft. Wanneer Napoleon er echter kans in ziet om zijn slag te slaan, zal hij wel bij zijne ligt omkeerbare Franschen de oude geestdrift voor den oorlog weten op te wekken. Zeker echter is het dat de zwakken, Denemarken en de andere kleine staten, hetzij de oorlog algemeen wordt, hetzij die tot Slees wijk beperkt blijft, het gelag zullen moeten betalen. Vlissingen 11 Maart. Met genoegen berigten wij onze geëerde lezers dat te Mid delburg zich eene commissie heeft gevormd tot het oprigten eener stoombootdienst van Middelburg naar Tholen, terwijl zij zal correspondeeren op den trein te Bergen op Zoom. Wanneer die dienst toch zal tot stand zijn gekomen, dan is er eene goede communicatie met Tholen, geheel Noord-Braband en Belgie, terwijl zij de gelegenheid aanbiedt naar Holland, van welke men gebruik kan maken, wanneer de Rotterdamsche boot in 't ge heel niet, ofte vroeg, ofte laat vaart. Van Middelburg is men dan in 2'Is it 3 uur te Tholen, in 3'/s a 4 uur aan het station te Bergen op Zoom, en alzoo in 6 uur kan men zich te Breda of te Antwerpen bevinden, en in 7 a 8 uur te Dordt of te Rotterdam, en daardoor kan de post-expeditie ook verspoedigd, ja misschien verdubbeld worden. Wij hopen en vertrouwen dat die commissie in hare onderneming spoedig slagen zal, en het ver- eischte kapitaal alzoo weldra zal zijn bijeengebragt. Bij besluit van 8 Maart heeft Z. M. goedgevonden1. met ingang van J 5 Maart 186 4 te benoemen tot minister van buiten- landsehe zaken den heer mr. E. J. J. B. Cremers, thans lid der provinciale staten van Groningen 2. met hetzelfde tijdstip eervol van de tijdelijke waarneming dier betrekking, onder dankbetuiging, te ontslaan den heer W. J. C. ridder Huyssen van Kattendijke, minister van Marine. De alhier bij de marine thuis behoorende kotter de Vlin der, schipper Adriaansen, is op de Maasdroogte gestrand, doch de equipage is gered. Het stoomflocille vaartuig den Briel zal bij het eerste gun stig weder door Zr. Ms. schroel'schooner Frans Naerebout, kapt. Verschoor, binnendoor naar Hellevoetsluis worden gesleept. Js Gravenhage 8 Maart. De heer mr. Cremers, nieuw be noemd minister van buitenlandsche zaken, is in de rezidentie aangekomen, en aan het hotel Pautez afgestapt. Maandag namiddag ongeveer ten half drie ure werd er brand ontdekt in de stookkamer van de tweede kamer der stateu generaal, die zich weldra had medegedeeld aan de zaal waarin de raad van staten zijne zittingen houdt. Bij den aanvang bestond er vrees voor een hevigen brand. Z. K. H. de prins van Oranje, de burgemeester, de commissaris van policie de heer Blom, de opper-brandmeester, de adjunkt-opper-brandmeester en het verdere personeel der brandweer waren spoedig ter plaatse waar het gevaar dreigde, tegenwoordig. De spuiten 2 en 3 en die van het regement grenadiers en jagers bevonden zich onmiddelijk op het terrijn. Ten drie ure was men den brand in zooverre meester, dat men het gevaar als geweken kon beschouwen. Evenwel bleef de opper-brandmeester met twee brandspuiten nog dezen nacht in het gebouw aanwezig, om, zoo noodig, dadelijk maatregelen te nemen. De veroorzaakte schade is slechts van weinig belang. Rotterdam 9 Maart. Jacob Former, de oude Jacob bijge naamd, vierde gisteren alhier zijn 106den verjaardag. Bij eenig- zins gunstig weder doet hij nog steeds zijne gewone wande lingen. Zwolle 7 Maart. Heden namiddag omstreeks V/j ure barstte boven deze stad en de omstreken een zwaar onweder los, vergezeld van eene hevige hagelbui, waardoor hier en daar aan glasruiten schade is toegebragt. Er zijn hagelsteenen gevallen ter grootte van kersen, die hier en daar in dakgoten langer dan een uur gelegen hebben voor dat zij gesmolten waren. Of er door den zwaren hagel nadeel aan het wintergraan toegebragt werd, is nog niet met zekerheid te vermelden; men onderstelt dat echter wel. Deventer 7 Maart. Uit de meeste huizen ziet men de rouwvlag gestoken, wegens het besluit van onzen gemeente raad, met 9 tegen 6 stemmen, tot het opheffen van ons Athenae um. Het moet plaats maken voor een hoogere burgerschool van vijtjarige kursus. Houtenisse 5 Maart. Heden was er slechts weinig vlas ter markt. Bij meerder kooplust en eenigzins betere prijzen, werden, in de laatste dagen, aanzienlijke partijen afgezet. Tengevolge eener overeenkomst tussehen de herbergiers is van af 1 dezer het glas bier en evenzoo de borrel gesteld op G cent. Men schrijft uit Alinoer, dat de twee japansche officieren, die zich in gezelschap van twee onzer stadgenooten, de heeren Hotz en van Coevorden, naar het oorlogstooneel in Sleeswijk- Holstein hebben begeven, den 3 Maart naar het hoofdkwartier van Hadersleben vertrokken zijn, ten einde een bezoek te bren gen aan den kroonprins van Pruissen, aan den veldmaarschalk von Wrangel en aan den veldmaarschalk von Gablentz. Zij hebben, volgens de Köln Zeitung, met eene bewonderenswaar dige snelheid en netheid eenige teekeningen van het terrein gemaakt. Frankryk. Parijs 6 Maart. Naar men zegt bestaat tussehen Frankrijk en Italië een tractaat, dat nog dagteekent van Cavours tijd, be treffende het leveren van wapens. Thans zou men te Turijn op grond daarvan bij de regering aandringen op de levering van 65,000 geweren. Men voegt er bij dat de regering zich reeds bereids heeft verklaard aan die oude verpligting te voldoen. De aartshertog Maximiliaan is lieden ten 4 ure met zijne echtgenoot, prinses Charlotte, op de tuilerien aangekomen. Van het station van den noorderspoorweg werden zij door hofrijtui- gen afgehaald. De Moniteur deelt eenvoudig de komst van den aartshertog mede, zonder een woord te melden van zijn aan staand vertrek naar Mexico. Eene bijna onoverkomelijke moei- jelijkheid zou zich weder hebben voorgedaan. Vau eene andere zijde wordt gezegd, dat thans alle zwarigheden uit den weg ge ruimd zijn. De aartshertog zou tot donderdag hier blijven, zich daarop naar Londen begeven, den 22 dezer maand te Triest zijn en den 23 te Miramare na ontvangst der deputatie den titel van keizer aannemen. Men zegt dat hij zich Paasch-Maandag te Triest naar Mexico zal inschepen. Hoewel men zich vrij algemeen verzekerd houdt, dat de keizer al het mogelijke zal doen om den vrede te bewaren, ver neemt men toch dat de noodige toebereidselen worden gemaakt, om op elke eventualiteit voorbereid te zijn. Zoo zal het kamp van Chalons dit jaar eene groote uitbreiding ondergaan; men zegt dat liet aantal manschappen van 30,000 op 80,000 zal worden gebragt. De benoeming van den door zijne geestkracht beken den maarschalk Mac Magon tot opperbevelhebber van het kamp, in de plaats van den maarschalk Niel, die dit jaar aan de beurt lag, heeft ook hare beteekenis. Te Kamerijk lieeft de oppositie andermaal gezegevierd bij de verkiezing van een lid voor het wetgevend ligchaam. De heer Boitelle, regeringskandidaat, heeft het onderspit moeten delven met 13,425 stemmen, tegen den heer Stievenard die 16,159 stemmen bekwam. Op den 26 Februarij 1823, dus voor 41 jaren ondertee- kende Bodewijk XVIII het decreet, waarbij de aanleg van den eersten spoorweg in Frankrijk werd toegestaan. Bedoelde weg moest Andrezieuij met Ronane verbinden en zou eene lengte van 55 mijlen hebben. Thans heeft het Fransche spoorwegnet eene lengte van 18,430 mijlen, van welke 12,098 mijlen voor het verkeer zijn geopend. Voor eene eeuw werden tot het afleggen eener reis van de FVansche hoofdstad naar Straatsburg per dili gence 12 dagen gevorderd. M en leest inde I'atrie „Wij kunnen met zekerheid melden, dat talrijke bevorderin gen zullen plaats hebben in ons landleger, en dat zij bekend zullen gemaakt worden op den verjaardag van den keizerlijken prins. In de hooge rangen zou een generaal van de brigade bevor derd worden tot een generaal van divisie, en zes of zeven kolo nels der verschillende wapenen zouden tot generaals van de bri gade worden verheven, en ingevolge vau deze bevorderingen die zich uitstrekken tot de lagere rangen, zouden de ledige plaatsen, die er thans in de staf en de afdeelingen bestaan, aangevuld zijn." Engeland. Londen 7 Maart. De Morning post, het orgaan van lord Pal- merston, beweert, dat Oostenrijk, Pruissen en Rusland, hetzij door onderlinge afspraak of eenvoudig door het overeenstem- hebt

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 2