1 1864. N°. 58. Zalurtlag 5 Maart. 2de Jaargang. POLITIEK OVERZIET.- ERSE, zal op Vrijdag ire precies ten Raad- n, in het openbaar EBP, hoek van de Helle- lasten, 19,24; daags ten kantore van ge- otheek beschikbaar is. 's Bosch, (Markt.) tere te Brussel, catholique en cle jusqu'aü milieu du ilsion des Franeiscains, id. des Sciences i\ Rome; In 8° (1861). fr. 3,00. baron cle G er-la- et du royaume de Bel- tsqu'a la conquète fran- ïs de FAntiquité. 1 vol. notre histoire nationale. 1 vol. fr. 30,00. qui se vendent séparé- i'r. 18,00. 6,00. :mont. en preuve de la Révé- la Compagnie de Jësus, toire, de Ia même Com- fr. 2,50. ,1 cl'cm voyage aire-général du diocèse trsdvdrance, etc., etc. 4 fr. 12,00. Ie la persecution religi-1 l'anglais, par Sévestre. fr. 2,50.' historiques de 1790 li fr. 4,00 ix jennes Etxx- spirituelles et destinces ions aux prédicateurs s dans les voies du salut, italien. In 8°. fr. 3,50. VLISSINGSGH WEEKBLAD. IJ X 3 ÏGEGEVEN. onder bezorging vaiii des Dichters zal deze; dzijde zullen geplaatst a-hé publiek, de voor blijven, en zullen de' dig aan Vokdel's tijd, en de typographisclie izettelijk voor dit werk ijvige boekdeelen vor aarvan er maandelijks SS Cents bere ebrngt, en men alzoo 'olledig kan bezitten F. BUREAU: H. SCHIFFER. T)it Blad wor Al>ouüeiuents]i! per post 95 C't Men abonneert, directeuren. ■dt wekelijks, des Zatnrdags uitgegeven, ijs, per drie maandeu, SO Cents, franco mts. Afzonderlijke nommers 10 Cent. zich bij alle Boekhandelaren eu Post- Nieuwendijk H 110. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten S ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelrcgt voor elke plaatsing. Hoe zou het komen, dat Denemarken, het tegenover Oos tenrijk en Pruissen en den Duitsehen bond zoo kleine Dene marken stout genoeg durft wezen, om, na de geleden nederlaag en op gevaar af van Engeland, dat tot nu toe vriend was, nog tot vijand te krijgen, den oorlog door te zetten en het voorstel van Engeland van de band te wijzen? Wat toch is Denemar ken tegen Duitschland? Het koningrijk Denemarken met zijne koloniën telt 1,720,830 inwoners, buiten Slees wijk, Holstein enLauenburg, welke te zamen wel eene bevolking van 1,004,470 inwoners hebben, maar die in opstand zijn tegen Denemarken. Oostenrijk, Pruissen en de Duitsche bond, te zamen genomen, leveren eene bevolking van omstreeks negen en zestig millioe- nen zielen, te weten, 43,392,000, welke belmoren tot den Duitsehen bond, 20,500,000 welke behooren tot Oostenrijk (buiten den Bond), en-4,800,000 welke behooren tot Pruissen (buiten den Bond)kunnen nu die weinige Denen met eenige hoop op overwinning den strijd volhouden tegen de millioenen Duitschers? Niemand zal dit bevestigend beantwoorden. Waar om dan houdt Denemarken den strijd vol, en wil liet van geene schikking weten? Zou het de militaire eer zijn, die Denemarken aandrijft? Maar als de militaire eer den soldaat op 't slagveld brengt, verwacht men dat hij redelijk, met eenige hoop, hoe zwak dan ook, op overwinning, den strijd aanvangt en doorzet. Maar voor Denemarken alleen tegenover Duitschland is geene hoop op overwinning, de strijdkrachten zijn al te ongelijk. En mogt Denemarken voldoening der militaire eer gezocht heb ben in den aanvang van den strijd, met behoud der eer had het thans den strijd kunnen staken, of althans zich gemakke lijker kunnen topnen in eene toetreding tot Engelands voorstel, hetwelk zeker niet ten nadeele der integriteit van Denemarken wezen zou. Hoe komt het dan dat het kleine Denemarken zoo stout optreedt tegen Duitschland? Wij voor ons gelooven, dat het niet lang zal duren, of wij zullen de nu nog geheime bond- genooten van Denemarken, Frankrijk en Italië tegen Duitsch land ten oorlog zien gaan. Gesteund door dat geheime bondge nootschap, houdt Denemarken den strijd vol, tot dat het oogen- blik daar zal zijn, waarop Frankrijk en Italië ten oorloggereed, openlijk de zijde van Denemarken zullen kiezen. Napoleon, die geneigd is tot oorlog, heeft nu bondgenooten en kan den strijd aanvangen. Hij wacht nog in zijne sluwheid, of hij nog meer bondgenooten op zijne haan kan meeslepenbijwacht nog of de verdeeldheid in Duitschland niet erger worde; hij wacht nog op oplossing der zaken in Mexiko en Cochin-China, waardoor hij troepen meer tegen Duitschland in 't veld kan brengenhij wacht nog, of de proclamatie van Kossuth weer klank viiulein Hongarye; hij wacht of zijne eigene vleijerijen, en die zijner dagbladen, dan aan deze dan aan gene, groote of kleine Duitsche mogendheid gegeven, doel bereiken; hij wacht nogmaar 't plan schijnt gevormd, om Denemarken hij te staan, ol liever 't plan is gevormd, om in de Duitsch- Deensehc kwestie eene aanleiding te nemen,, ten einde te gera ken tot oplossing van het Italiaansche vraagstuk; 't plan is gevormd, om onder den schijn van hulp te geven aan Denemar ken op Oostenrijk los te trekken en de revolutie, waarvan Napojeon het werktuig is, te helpen tegen Oostenrijk. Napoleon gaat waarschijnlijk zijn plan afwerken, zijne rol afspelen en zich zeiven begraven onder de revolutie. Engeland heeft vijftien dagen aan Denemarken gelaten om te beraadslagen en te beslissen over het voorstel eener conferen tie tot oplossing der oneenigheid met Duitschland, maar de be slissing van den Deenschen rijksraad en het besluit van den koning zijn beide afwijzend. Tegelijkertijd beijveren zich de fransche dagbladen, bij het zwijgen van het kabinet der Tuile- rien, om alle overeenkomst onmogelijk te maken. Dit is van veel beteekenis, en wij kunnen die dagbladen met veel grond de organen noemen van bet zwijgendekabinet. De bladen van Frankrijk pogen Engeland te isoleren, halen lang en breed op van de verdeeldheid in den Duitsehen bond, en veronderstellen bij den geveinsden lof gebragt aan Oostenrijk en de afkeuring gegeven aan Pruissen, de aanstaande verdeeldheid ook tusschen deze beide groote Duitsche mogendheden. Te Koppenhagen is ernstig sprake van eene ministeriële crisis met het doel om uit het kabinet die leden te verwijderen, welke te veel geneigd zijn voor den vrede. Van het oorlogstooneel in Sleeswijk is weinig belangrijks te vermelden, noch te Duppel noch te Kolding wordt gestreden. Slechts eenige schermutselingen hebben er plaats gehad onder Duppel tusschen Pruissen en Denen, die ten gevolge hebben ge- gehad, dat de Pruissen halt houden, en niet zoo driftig Duppel bestormen. De toebereidselen tot een aanval worden krachtig voortgezet; de geallieerde legers krijgen versterking; een ge deelte der Deensche marine heeft post gevat in de engte van Fehmarn om Holstein te bestrijken, en het andere gedeelte heeft Sleeswijk onder liet bereik zijner batterijen. Tijdingen uit Hamburg verzekeren, dat Rusland te Berlijn zou geprotesteerd hebben ten gunste der integriteit van Dene marken, en dat deze stap van Ruskinds zijde diepen indruk in Berlijn gemaakt heeft. Maar als zekerder nog meldt men, dat, uit kracht van eene overeenkomst tusschen Rusland en Pruissen, laatstgenoemde staat aan het hof van Petersburg heeft te kennen gegeven, dat Pruissen, hetwelk beschikken moet over al zijne strijdkrachten elders, op Rusland rekent ter bewaking der Pool- sche provinciën, die onder Pruissen behooren. Tijdingen uit Venetie melden, dat er onder de Hongaarsche soldaten in Oostenrijksche dienst eene proclamatie circuleert van Kossuth, waarin de ex-dictator de soldaten aanspoort om het Oostenrijksche vaandel te verlaten, en waarin te kennen wordt gegeven, dat een verbond tusschen Italië en Hongarije de verlossing moet bewerken van Hongarije en van Venetie. Dat stuk voegt er nog bij, dat de koning van Italië zich gereed maakt om zijn dapper leger in 't veld te brengen tegen Oosten rijk, en dat al de Hongaren, wie het ter harte gaat, dat hun vaderland verlost worde van de Oostenrijksche overheersching, zich moeten scharen ouder de vanen van den koning van Italië. Kossuth zegtXenlqatste dat er in Italië een Hongaarsck ligioeti wordt gevormd, 'en dat-men zich haasten moet, om dit legioen te vergrooteif. Eenige eyé^nplaren van deze proclamatie zijn ge vallen in de handen der-fjjjstenrijksehe autoriteiten.

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 1