de hooi) door den „dat het museum spoedig eu in zoo maatschappij van ieteit van assuran- rnsohe assurantie- antie-kompagme; maatschappij; ier; f 20,000 bij '00 bij de holland- zuid-hollandsche ƒ20,000 bij do ing tegen brand- n bij eene rotter- n." itr. dagbl. van 12 1 Maart in dienst rsonaadje uit den in de Oostzee te ,e beschermen, eilanden zou den ar Messina, Syra- :ieid de korvet den els nog buitenge- sneeuvv bedekt, noodigd kapitaal, ai te leggen, reeds s Hertogenbosch nden, wanneer de id zijn. lliier overleden de de laatste ai'stam- te zekere Z. met in twist over bet ier in volle woede een met hagel ge- die inmiddels de ïanlag. Het schot oedje op was. De nnenkamer, voor eder naar Z., legt de gansche lading olitio, hiervan 011- p van het gebeur- istand van Z. zeer ij n leven vreesde, onderzoek in bij erd gearresteerd. aatieke onderhan- Onder deze vond ■an maarschalken, corps van 58,000 jeruchten worden rd gclo- genstraft. die regering den jen aanmerkelijk aangeboden zijn. zegt dat er order voor levering van 10,000 tegelijk en zullen gedeel- k te Luik in Bel- gesohutgieterijen om ten spoedig- t hier van dag tot 7 graden onder onst verschijnsel, me ontzaggelijke ier bevinden. In coude vefipipdprt ;r rigt hier groote alle morgens eene li<rte laag ijs in onze groote havens, en men moest gisteren het ijs met geweld verbrijzelen, om een koopvaardijschip den weg te banen. (Ben schip vastgevroren in de haven van Toulon Ziedaar hoe het selioone klimaat van Provence is in de maand jFebruarij 1864. Prins Napoleon, voorzittende op een' feestmaal door de guez-maatschappij gegeven en waarbij de heer de Lesseps tegen woordig was, heeft liet middel gevonden, om in eene redevoe- rin" zijnen haat tegen den Paus, tegenstander van zijnen schoonvader Victor Emmanuel, bot te vieren. De prins, die wegens zijne hooge plaats zich zeiven meer achting schuldig was, schaamde zich niet het geestelijk opperhoofd van minstens 200 millioen katholieken, waaronder 35 millioen Pranschen, te vergelijken met den sultan, dat is met het hoofd van het islamis- mus, een poel van barbaarsclilieid en onzedelijkheid. Hoewel de naam van den Paus niet door hem genoemd werd, was de toespe ling te duidelijk, om op een ander opperhoofd te kunnen worden toegepast. In de afgeloopene maand werd te Montpellier de vol gende interessante zaak behandeld van een jeugdig fransch offi cier, Didier genaamd, die in eenige maanden eenen zeer hoogen graad had verworven in poolsche dienst. Den 8 December namelijk van het voorgaande jaar, was hij in de omstreken van Tarnopol, op de grenzen van Volhijuie, waar hij de eervolle maar tevens gevaarlijke betrekking ver vulde van inspecteur over de grenstroepen. Deze jeugdige maar dappere krijgsman nu verkeerde in eenen geheel zonderlingen toestand. In de maand April toch had hij Frankrijk verlaten, na eerst een in alle opzigten goed ontslag aan het ministerie te hebben ingediend. Zijn kolonel echter oordeelde het niet raad zaam zelfs in het belang van Didier dat ontslag aan den minister op te zenden. Intusschen werd hij eenige dagen daarna voor den krijgsraad gedagvaard, en, ofschoon hij in de onmogelijk heid verkeerde om van deze dagvaarding iets te vernemen, werd hij om zijne niet verschijning tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zoodra hij dit echter vernam, nam hij te Tarnopol het heldhaftig besluit naar zijn vaderland terug te keeren, om liet vonnis te doen vernietigen, wat zijne edele loopbaan be- vlekte, en zaturdag, 16 Januarij verscheen hij te Montpellier 1 voor den krijgsraad van de tweede militaire afdeeling. In ge spannen verwachting zag men de beslissing van den raad te ge- moet, doch allen waren voldaan, toen de president tot vrijlating concludeerde van den ex-luitenant-kolonel van het nationaal poolsch leger. Men verhaalt de volgende anekdote als voorgevallen op een der laatste bals aan het hof: M. de Boissij namelijk ver scheen met een ouderwetseli hofkleed, wat hij in dekleerkas van zijn grootvader ontdekt had. Terwijl er natuurlijk een algemeen gelach ontstond, naderden hem de keizer en prins Murat. De keizer nu sprak glimlagchend: „wel, M. de Boissij, welk kleed draagt gij daar?" „Wel, sire, antwoordde M. de Boissij, dat van mijn grootvader;" doch daarop zich tot prins Murat wendende en dezen sterk aanziende vervolgde hij„ja, .van mijn grootva der, maar ik geloof, dat, als allen liier met het kleed van hun grootvader gekomen waren, het mijne niet het meeste opzien haren zou." De grootvader van Murat nu was stalknecht! Berlijn 15 Februarij. Men verzekert in de hofkringen ten stelligste, dat de keizer van Rusland binnen kort aan ons hof een bezoek zal afleggen. liet is nu zes jaren geleden, dat de keizer hier is geweest, Men verneemt, dat in de nabijheid van het eiland Rugen voortdurend Deensche oorlogsbodems kruisen. -Voor de eerste maal sinds het bestaan der pruissische monarchie heeft het goevernement onmiddelbaar den dienst der godsdienstige corporatien aangenomen. Nadat voorloopig 5 liefdezusters uit Berlijn met een aanbevelingsbrief van den minister van oorlog van Roon, naar Sleeswijk vertrokken waren om de gewonde soldaten op het slagveld zelve te verplegen, zijn er nog 10 andere uit het moederhuis te Neisse gevolgd. Tien andere van de orde van den H. Fransiseus uit Mainz en Keulen zullen eveneens bij het leger aangekomen zijn. Brieven uit Berlijn hangen een treurig tafereel op van de ellende in het i leger heersphgnde; honderde gewonden moeten 21 uren lang hij eene koude van 10 il 12 graden in de sneeuw bij gebrek aan •hulp blijven liggen zijn, zonder zelfs een mantel gehad te hpb- |ben otn zich te bedekken. Indien het waar is dat de protestant- Isclie diaconessen slechts te Altoua, dus op een afstand van iveertig uren van het slagveld, hare hulp aan de soldaten be wijzen, zullen de liefdezusters voorzeker hij een volgend treilen Uitnemende diensten bewijzen. Frankfort 14 Februarij. Uit Constanz deelt men het treurig berigt mede, dat tusschen Romansliorn en gemelde stad de stoombooten Jura en Zurich elkander eergisteren hebben aangevaren. De oorzaak van het onheil wordt gezocht in den dikken mist welke destijds op het meer van Costanz heerschte. De passagiers zijn allen gered; van de equipage der Jura is een mail verdronken, Weinige minuten nadat het ongeluk had plaats gehad, zonk de Jura in de diepte. Het meer heeft aldaar ruim 200 voet water. Toevallig is het dezelfde stoomboot Zurich, welke 2'h jaren geleden Ludwig in den grond heeft gevaren. De Jura is in de vaart gebragt sedert het zinken van den Lud wig en heeft een gelijk lot getroffen. Men zal ongetwijfeld po gingen doen om de boot vlot te krijgen, want de lading gedeel telijk uit zijde bestaande, is van zeer hooge waarde. Italië. Ten tijde der aanhechtingen was een der geliefkoosde midde len van verleiding in den mond der revolutie dat de nieuwe orde van zaken, de uitgaven voor zooveel koningen aanmerkelijk be sparen zou, daar men er thans slechts voor één zou te zorgen hebben. Zie hier eene opgave van het geene door de wettige goevernementen voor de verschillende soevereinen in 1859 uit getrokken was: Lombardije395,000 francs. Toscane2764,000 Parma en Modena 1000,000 Pausselijke staten 371,000 BeideSiciliën(koningrijkNapels) 7000,000 Sardinië4000,000 15,530,000 francs. Op het budget van 1S64 is voor het koninklijk huis van het zoogenaamde koningrijk Italië eene som vau 19,906,500 francs uitgetrokken, derhalve ongeveer 4'millioen meer dan vroeger. De algemeene uitgaven voor de verschillende staten van Italië van 1849 tot 1S59 gemiddeld genomen bedroegen 461,362,966 francs per jaar. Het nieuwe koningrijk echter heeft volgens een voorloopig overzigt der ministers over het afgeloopen jaar 770,50S,903 francs bedragen en zal waarschijnlijk klimmen tot 820 millioen. De bedrogen Italianen die er met een koopje dachten af te komen, kunnen derhalve thans bijna het dubbel opbrengen van vroeger, want men geve wel acht dat dit de ge wone jaarlijksche uitgaven zullen zijn. De sommen door de Turijnsche schatkist voor buitengewone uitgaven verslonden hebben eene zoo duizelingwekkende vaart genomen, dat de ministers zeiven er geen denkbeeld van hebben. Zoo als men weet, heeft het revolutionair comité aan de vreemdelingen en inwoners van Rome bedreigingen gezonden om gedurende het carnaval niet op het Corso te verschijnen, ten einde daardoor den rouw aan te duiden, dien Rome zou dragen van niet tot liet vereenigd Italië te behooren en derhalve aan geen vreugdebedrijven te willen deelnemen. Deze kleingeestig heid heeft volgens brieven uit Rome van den 10 Februarij, al leen tot uitwerksel gehad dat de gansche bevolking zoowel inwoners als vreemdelingen, verontwaardigd over de onbe schaamdheid van de aanhangers van Victor Emanuel, zich om strijd op het Corso, niettegenstaande liet ongunstig weder heb ben vertoond, zoodat de carnaval dit jaar buitengewoon druk en levendig geweest is. Latere brieven van den 13 dezer houden in dat op den laat- sten avond van den Carnaval op een voetpad van het Corso regt tegenover het kolfijhuis Sciarza, juist terwijl het gewoel het drukste was, eene bom van ontzaggelijke grootte gevuld met kruid en schroot was nedergelegd. Een Fransch onderofficier met den voet tegen een roiul hard voorwerp stootende, zag iets branden, hetwelk later bleek de prop te zijn, en doofde dezelve onmiddelijk uit. Men huivert bij het denkbeeld welk een 'aantal personen een oogenblik later het slagtoffer was geworden van deze euveldaad. De menigte stoof natuurlijk bij liet verbreiden dozer tijding uiteen, en dit is de eenige stoornis door do agenten van Piemont te weeg gebragt, want eene ontploffing van eene andere bom op het spaansclie plein te Rome voor den boekwin kel van Spitfioever schijnt alleen een oogenblikkelijke schrik te hebben veroorzaakt. Men legt liet aaiibpngen van eene zoo zware bom op het Corso zqq uit, flat de persoon hier mede belast in een zeer wijd carnn- valscostuum gekleed, onder de mouwen van zijn kleed een ijze ren toestel aan zijne schouders bevestigd moet verborgen heb ben, waarin de bom gedragen kon worden, om op die wijze de zelve in tegenwoordigheid eenev zoo groote menigte ongemerkt te kunnen ncderlezsen,

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 3