VLISSINGEN. f 6,— f 6,75. 7,— - 9,75. 7,— - 8,50. 3,_ 10,—. 10,- 11,—. iirige eilanden als ook uit len sneeuw, die de wegen wilden vcrkoopen, waren voor vorige weekprijs n de beste soorten waren r veil. Bruineboonen Me ning. Erwten zijn met 1. Men kocht dere f 8,25 gehouden. f 4,75, ligte soorten niet boonen f 9,30 a f 9. Dito O per vat op 6 weken, op f 7,90, Rogge f5,10 60 a f5—, Boekweit oneii f a f f :en. 2l(o pet. 63'U 3 76»/16 4 99'/4 4>/2 140 5 n 1013/s 4 72ll4 5 S03/., 6 4 i/a 883/; 4 68 '/4 2*/4 451/3 3 49 5 56 V, 5 80 >/4 5 62«/8 - 2 »/2 29 3 2'L M, EGEVEN. Ier bezorging van s Dichters zal deze de zullen geplaatst publiekde voor ven, en zullen de aan Vondei/s tijd, de typograpliische elijk voor dit werk »e boekdeelen vor- ran er maandelijks 3 Cents bere- agt, en men alzoo lledig kan bezitten. !86i. N°. 56. Zalurdag 20 Februarij. 2de Jaargang. TLISSINGSCH WEEKBLAD. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. IP. Nieuwendijk H no. 101. Advertentién gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, voor elke» regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelregt voor elke plaatsiug. Polen. Eene der vele beschuldigingen, die men den Poolschen opstand aanwrijft, is, dat hij gemeene zaak maakt met de rad- draaijers der groote Europesche revolutie, en de schijn van waarheid, die deze aantijging aankleeft, heeft velen van deelne ming in het lot van het ongelukkig volk vervreemd. Indien Polen vallen moet, moge dan ten minste zijn naam onbesmet "blijven voor den nakomeling, die een traan zal wijden aan bet onheil dat zooveel heldenmoed en grootheid trof. Vooral voor ons vrije burgers van liet vrije Nederland, dat zoo gaarne zijnen worstelstrijd tegen bet magtige Spanje herdenkt, voor ons die nog zoo kort geleden in eenparige en algemeene vreugde het halve eeuwfeest onzer bevrijding van bet fransche juk feestelijk vierden, vooral voor ons, zeggen wij, past het niet ons te scha ren aan de zijde van de verdrukkers, die ongestraft dit waarlijk groote volk kwellen. De Goddelijke Voorzienigheid beeft voor als nog niet gewild dat het bloed, door zoovele martelaren voor de poolsclie vrijheid gestort, vruchten zou dragen, en alles schijnt aan te duiden, dat de vonk, die nog smeult van het groote vuur, dat ten verleden jare ganseh Polen voor den vrij heidskamp ontvlamde, weldra gansoh zal uitgedoofd zijn. Her haaldelijk is op het onbetwistbaar feit gewezen, dat deze uit komst, menschelijkerwijze gesproken, grootendeels te wijten is aan de ij dele beloften van liulp, waarmede de Europesche groot- magten de strijders voorde onafhankelijkheid van Polen hebben gevleid. ij znllen er ons niet langer mede bezighouden, maar om te bewijzen, dat bet in Polen geen partij was, die liet volk tot ongehoorzaamheid tegen de gestelde magt en tot wanorde opzweepte, maar dat waarlijk de gansehe natie tegen dwinge landij en willekeur in verzet kwam, willen wij wijzen op twee feiten, en wel op eene lijst van slagtoffers dezer dagen door een dagblad te Posen openbaar gemaakt en een brief van Garibaldi aan den bekenden Hertzen, redacteur vau het Russisch dagblad üe Kolocol. De lijst dan, waarop wij doelen, is getrokken uit twee offi ciële dagbladen van liet Russiesch goevernement [de Koerier van Wilna en de Warschauer Couranten bevat de namen, voor namen en het beroep van 215 personen, allen sedert liet begin van den opstand op last van bet Russiesch goevernement gereg- telijk opgehangen of gefusilleerd; en deze 215 personen worden aldus verdeeld: 34 grondeigenaars, 11 priesters, 26 burgers, 10 ambachtslieden, 23 boeren, 37 officieren, 20 soldaten, en 75 lieden wier beroep niet is aangegeven. Wij zien dus iedere klasse der maatschappij vertegenwoordigd iu de glansrijke schaar van martelaren, die hun bloed voor het vaderland otter den, doch wie zal ze tellen, die in de bosschen, onder liet vuur des vijands of in ballingschap in de steppen van Oostelijk Rus land bun leven lieten. Hunne namen zijn onbekend gebleven, en hunne bloedverwanten weten niet, waar hun gebeente rust, God alleen weet liet. Misschien echter weent eene moeder, eene dochter, eene echtgenoote overvloedige tranen deze lijst ziende en daarop den naam niet vindende van den geliefde aan haar al leen hekend, dien zij niet zag wederkeeren, maar die toch ook viel als otter voor het vaderland, en wiens naam in haar hart al leen staat opgeteekend. De brief van Garibaldi nu aan Hertzen is gedagteekenrl uit Caprera van den 28 December 1863, en indien onze ruimte zulks toeliet zouden wij hem in zijn geheel opnemen, doch nu zij het volgende voldoende. Na de verantwoordelijkheid der wreedheden in overeenstemming met zijn vriend van het eigen lijke Russiesche volk te hebben afgeworpen, zegt de groote Ita- liaansche revolutieman aan het slot van zijnen brief woordelijk het volgende„Dat de Poolsche adel aan de boeren het bezit van den grond moet weergeven, en aan de heldhaftige worsteling moet ontnemen het godsdienstig en bijgevolg verouderd karakter waardoor zij de sympathie (der Europesche revolutie) verliest." Tegenover deze feiten, kan er, gelijk wij in den beginne zei den, dan nog spraak zijn van vereenzelving van den Poolschen vrijheidsoorlog met het beginsel van wanorde, dat Europa be roert?O neen, de mannen, die voor deze zaak sneven, zijn geen hoop dwazen ofzelfzuchtigen, dienaar eer en roem dorstend in liet opzweepen van bet volk tot uitspattingen van wanorde bun partij-belang bevorderen. Heersclizucht en omwenteling nemen eene andere houding aan, en een gansch volk, dat als dén man opstaat om zijn bloed te plengen voor de zaak, waarvoor zij ijvert, logenstraft welsprekend, krachtig en ongehuicheld den laster, met welken men het tracht te bezwalken, dat liet na melijk gemeene zaak maakt met de geheime genootschappen en de overige revolutie die overal in het geheim den Europeschen bodem ondermijnen. POLITIEK OYERZIGT. Na den aftogt der Denen naar Duppel en het eiland Alsen, en de edele zelfopoffering van het 1ste regement. Deensche infante- J rie, hetwelk om dien aftogt te dekken van zijne 3000 manschap- j pen er 2200 buiten gevecht en de andere krijgsgevangen heeft zien maken, is een voorstel van Engeland om eenen wapenstil- stand te sluiten door heide strijdende partijen verworpen. De Duitsche magten hebben verklaard, daarin niet te willen treden, zoolang niet geheel Sleeswijk met inbegrip van het eiland Alsen door de Denen zou ontruimd zijnde Denen daarentegen op hunne sterke positiën te Duppel en Erederika vertrouwende, waarmede zij, zoolang die in hun bezit zijn, naar willekeur hun op de eilanden Alsen en Tiihnen in veiligheid gebragt leger op het vaste land kunnen terug voeren, willen evenmin iets van Engeland's voorste] weten en eischen van hunne zijde als eerste voorwaardede ontruiming van Sleeswijk door de Duitschers. De eigenlijke strijd heeft zich in deze week tot cenige scher mutselingen van weinig beteekenis bepaald en het gerucht, dat de sterke verschansingen der Denen te Duppel aangevallen waren, hoewel zich dit in een zeer nabij zijnde toekomst laat voorzien, is onder het schrijven dezes nog niet bevestigd. De keizer van Oostenrijk heeft in zijne toespraak bij het slui ten van den rijksraad te^Weenen verklaard, dat geene Verove ringszucht de bcicjg'éoriogvoëi'ende mogendheden bezielt. Hier mede overeenstemmende?, hébben generaal Wrangel en de Oostenrijksche civiel Commissaris alle volksdemonstratiên, die. meestens ten voordeele van den hertog van Augustenburg keerden, voor het vervolg verboden, en verklaard dat de hertog dommen, hoewel aan alle liunhé wenschen zou voldaan worden,

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 1