MME\McïïËlTj¥NfiEi\. BDITENLANBSCHE TIJDINGEN. Pruissen verbeidden, zond de opperbevelhebber van Wrangel een gedeelte zijner troepen onder Boeder langs de Schlei om die rivier zoo mogelijk over te trekken. Deze beweging gelakte vol komen te Arnis in de nabijheid van Cappeln en de Denen door de Oostenrijkers aan de linkerzijde aangevallen, werden met omsingeling bedreigd, en kwamen in gevaar van tusschen drie vuren te geraken. De Denen hebben toen de Dannewirke verlaten. Hierop had een hevig gevecht plaats bij Oversee, tusschen de Oostenrijkers onder Gublenz en de Denen, waarbij de laatste het onderspit hebben gedolven. De Denen zijn vervolgens teruggetrokken tot Rendsburg waarvan de Oostenrijkers zich mede meester ge maakt hebben. Daarop heeft de helft van het deensehe leger zich naar Duppel en het eiland Alsen begeven hetwelk eene veilige schuilplaats schijnt aan te bieden. In alle veroverde plaatsen is daarop de hertog van Augustenburg uitgeroepen, zonder dat de overwinnende legers zich hiertegen ernstig verzet hebben. De verontwaardiging te Kopenhagen tegen den generaal Meza wegens het opgeven zijner linie van defensie moet buiten gewoon zijn, en men schijnt niet vrij te zijn van het denkbeeld dat de koning slechts een oogenscliijnüjken tegenstand aan de beide duitsche grootmagten heeft willen bieden. Hoewel de president Monrad in eene proclamatie aan het volk de gansche verantwoordelijkheid op Meza heeft geworpen en alle schuld van den koning tracht af te wasschen, niettegenstaande de generaal Lnttuhau bereids Meza in het opperkommando heeft vervangen, gaat onder het afschrijven dezes het gerucht dat de koning Christiaan vervallen van den troon is verklaard en reeds op de vlugt naar Engeland, terwijl de koning van Zweden tot souverein des lands zon uitgeroepen zijn. Vlissingen 12 February. Hontenisse 6 Eebruarij. Nog steeds doen zieh hier, zoowel als in de omliggende gemeenten, onder de paarden, ge vallen voor van zoogenaamden „lenden typhus/' Alle middelen der kunst, tot hiertoe aangewend, blijken tegenover deze ziekte vruchteloos. De veeartsen verklaren ronduit met deze kwaal geheel onbekend te zijn. In slechts weinige weken verloor de landbouwer P. S., te Stoppeldijk, 8 zijner beste werkpaarden, terwijl ook te Ivloosterzande verschillende gevallen plaats had den. Het lieden ter markt aangeboden vlas, met de ter lever antie aangevoerde partijen, mag men veilig op 4 duizend steen schatten; naar deugd werd de geheele voorraad genomen legen den middelprijs van ƒ1,95 per steen. Z. M. heeft ter belooning van de officieren, onder-offi cieren eu mindere schepelingen aan boord van de korvet met stoomvermogen Medusa, die zich hebben onderscheiden bij een gevecht op den llden Junij 1863 tusschen den genoemden bo dem en de landbatterijen in Straat Siinonoseki (Japan)a. Aan den lnit. ter zee van de 1ste kl. J. J. de Hart toegekend de eere sabel niet het opschrift: Koninklijk eereblijk voor betoonde dapperheid;" en b. bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederland als in Nederl. Indie eervol zullen worden vermeld de luit. ter zee 2de kl. D. G. E. Wolterbeek Muller, A. J. Thurkow en P. Wittop Koningde adelborsten 1ste kl. W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal en H. de Jongh; deschip- per J. de Vogel; de bootsman 1:1. Hendriks; de hofmeester J. Ue Wringer; de matrozen 1ste kl. J. H. A. Moolenschot en A. van der Waal; de matroos 2de kl. Iv. van 13eek; de matroos 3de kl. J. H. Wurtz en de machinist 1ste kl. G. Philipse. Be noemd bij het wapen der inf., bij het 2de reg. tot kapt. 3de kl. (naar ouderdom van rang) den Isten luit.-adj. J. T. Weber, van het corps; bij het 8ste reg. tot 1ste luit.-adj. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. JL. de Bock, van het corpsen gesteld op non-activiteit op grond van punt -! van art. 38 der wet van 28 Augustus 1851 staatsblad no. 128) den kapt. P. van Altena, van het 6de reg. inf. en zulks in afwachting, dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Naar inen verneemt zullen dezen zomer de navolgende legerplaatsen worden betrokken: Het kamp te Milligen door J 2 bat. inf., 8 esjcad. kaval., 2 batterijen veld., 'la batt. rijd.—ar till., en eene koinp. artill.-trein; het kamp te Waalsdorp door eenige komp. van de verschillende reg. vest.-artill., die weder in drie seriën zullen verdeeld wordenhet kamp te Zeist door een gedeelte van het bat. mineurs en sapeurs en de daarbij ge detacheerd wordende officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten van het wapen der inf.; het kamp op de Teteringsche heide (nabij Breda) door de kadetten der Koninkl. Akademie van het 3e en 4e studiejaar. Omtrent den staat der Neilerlandsche zeemagt op 1 Jauuarij 1861, deelen wij de volgende bijzonderheden mede Het personeel der zeemagt bestond op genoemd tijdstip uit 2 vice-ad mi vaals, 4 schouten-bij-nacht, 20 kapiteins ter zee, 40 kapt.-luitenauts ter zee, 116 luits. ter zee late kl., 186 luit,, ter zee 2de kl. cu 98 adelborsten 1ste kl. Het korps marinier, telde 1 kowmaudant (kapitein ter zee), 2 majoors, 4 kapts. lste kl., 9 kapts. 2de kl.. 15 eerste en 8 tweede luits., 1 luit kolonel militaire intendant, 1 kapt.-kwartievmeester, 1 eerste luit.-kwartienn 1 eerste luit - adm. van kleed ing en 1 tweede luit.-kwartierm In het geheel telt dit korps 45 officieren eu 1945 onder-officieren eu minderen De sterkte van dit korps is be paald op 50 officieren en 2104 ouder-officicrcn en minderen. Alzoo ontbreken nog 5 officieren en 159 minderen. De geneeskundige dienst bestond nitl inspecteur, 4 dirigerende officieren, l4off. van gez. der lste kl.. 47 der 2de kl., 2S der 3de kl. en 1 eerste apotheker. De administratie bij de zeemagt telde 8 inspecteurs, 14 officieven van adm. der lste kl., 29 der 2de kl., 22 der 3de kl., 16 adjunct-administrateurs en 43 scheeps klerken. De marine had met genoemden datum 8 officieren-machinist en 16 machinisten 1ste kl., verder 18 opperschippers, 7 oppcrstuurlicden en 7 opperkonstabels, allen met den rang van adjudant-onderofficier. Bij den scheepsbouw waren geplaatst 1 hoofd-ingenicur, directeur van den scheepsbouw, 5 hoofd-ingenieurs, 2 ingenieurs der lstekl4 der 2de kl., 4 aspi rant-ingenieurs, benevens 1 hoofd-ingeuieur a la suite, de directeur der Neder- landsche stoomboot-maatschappij te Rotterdam. Ter opleiding voor zee-officieren waren aan het koninklijk instituut voor de marine geplaatst 35 adelborsten behoorende tot de lste al'declitig, 36 der tweede afdeeliug en 17 van de 3de afdeeling. Het materieel der marine bestond op genoemden datum in5 fregatten met stoomvermogen, 1 stoombattenj, 2 korvetten met stoomvermogen, 1 transport schip met idem, 37 schroef-, 12 rader-stoomschepen, 5 drijvende batterijen, 2 linieschepen der 2de kl., 3 fregatten lste kl., 4 fregatten 2de kl., 4 korvetten dev lste en 2 der 2de kl., 5 brikken, 3 schoonerbrikken, 3 schooners, 1 transport schip. 13 v erd edigin gs-v aar tuigen33 kanonneerbooten groot- eu 3 klei n-model; eiudt-lijk 1 schip, dienstdoende als exercitie-batterij te Willemsoord. Van deze oorlogsvaartuigen worden gebezigd voor binnenlandsche dienst 15, zijn bestemd voor buiteulaudsche dienst 3, op reis naar Oost-Indió 4, naar West- Indie 5, behooren tot de zeemagt in Oost-Iudië 27 cu op reis naar Afrika, enz. 2. De bemanning der in dienst zijnde bodems bedroeg op 1 Jan. 5903 koppen. Ten vorigeu jare was dat getal 6197. Als een bewijs hoe de slaven in West-Indie volkomen geëmancipeerd zijn wordt uit Paramaribo gemeld, dat bij de jongste nieuwjaarsfeesten eene groote mate van pracht en weelde door de vrijgemaakten, die voor 't eerst als zoodanig een nieuwen tijdkring intraden, werd tentoongespreid. De vrouwen waren gedoscht in gele en blaauwe zijden kleederen met zwarte en witte kanten doeken; de mannen in het zwart gekleed met gelakte laarzen en glacé-handschoenen. Assen, 7 Eebruarij, Op last van de justitie is gisteren te Anloo een kinderlijkje opgedolven, dat in de maand Jannarij 11. aldaar is ter aarde besteld. De zaak komt hoofdzakelijk hierop neder, de ouders van het kind wonen buiten het gehucht Gasteren in een hol of spelonk. Op den 15 der vorige maand bezweek eensklaps dit kind, waarna de man J. B. zijne vrouw verliet. Een paar dagen geleden begaf zich de vrouw naar den burgemeester van Vries om onderstand, hem tevens verzoe kende maatregelen te willen nemen tegen verdere mishandelin gen van haren man, die terug was gekeerd. Tevens verhaalde zij haar ongelukkig huwelijksleven en gaf te kennen, dat het kind door haren man was gesmoord. Hij ontkent de misdaad gepleegd te hebben. Het lijkje zal alhier door deskundigen onderzocht worden. Frankrij lc- De generaal Bazaine, die zich naar het oordeel van Keizer Napoleon in Mexico van de gunstigste zijde heeft doen kennen, zal, even als Eorey, tot maarschalk worden benoemd. De Russische regering heeft hier een hotel voor haren gezant aangekocht, dat met de kosten der inrigting op 2 milioen komt te staan. - De schout-bij-nacht Penant] zal Woensdag a. s. zijn rap port over de proefnemingen met de gepantserde fregatten aan den Keizer overhandigen en den 20sten dezer van zijn eomman- dement te Toulon bezit gaan nemen. Onder de oostenrijksche krijgsgevangenen, die in 1S59 te Eireux werden geïnterneerd, bevond zich een Bohemer van geboorte, met name Anton Merkel. Toen, bij het sluiten van den vrede, het uur van terugkeer naar het vaderland sloeg, bleef Merkel, die het oord, hem door de krijgskans zoolang tot ver blijfplaats aangewezen, liefgekregen had, te Eireux en wel op de hoeve waar liij als daglooner was aangenomen geworden. Een der redenen, die hem tot blijven aanspoorden, ja hem zelfs deden besluiten er zich voor altijd te vestigen, was eene liefde- betrekking tusschen hem en Anastasie Drouin aangeknoopt. Zijn huwelijksplan werd ook door hare familie goedgekeurd. Bij de verwezenlijking echter stuitte hij op eene onvoorziene zwarigheid. Toen hij zioh bij de oostenrijksche ambassade aan meldde om de noodige papieren, werd hem geantwoord, dat hij, door in Erankrijk te blijven, als deserteur beschouwd werd en

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 2