BB1TENLANBSCHE TIJDINGEN. iid onder Frederik den staat. Indien nu Enge- t aangeslagen, zich van dt, zoo als men uit het ig Post, gelooven mag, Denemarken denken en ie vraagstuk zijn groot- k van Engeland ander- na de ondervinding |al niemand zich meer en aanjagen, iourant van donderdag r Nachrichten melden enkele geweerschoten, Ie pruissisehe troepen ulitairen zijn vol moed is (usschen Cosel en drie uren duurde, en in het bijzonder artil- iverden door de Pruis- :hoofd teruggeworpen, onderd wagens ontno- gevangen genomen; ordt embargo gelegd Ivens. Het ontwerp van lg is aan den Rijksdag jng vijf millioen rijks— (zending van den heer bewegen in de deen- 'tleg en gemeeiischap- idiging van het adres l'ebriiarij in hoofdzaak Ibcteringeii te wachten Ie daden der regering lartijen nu gedurende. |o;n de bestaande orde voegen dat dit in het lift' hij naar onze wijze tgeven, dat inogt. de lal er tijd nog meer in den koning en zijne door een nieuwen hj -ter te Hulst, mr. J- thans griffier bij het It. K. gemeente alhier litig hoog-altaar van Itrant in hare nieuwe arohitekt en beeld- liet niet minder aan- llieer twee zij-altaren llile hoedanigheid en lloen. Alles is net en Jaar het leven gehou- vsg-altaar een schoon let weinig opluistert, hi, en dit is het doel oor de brigade maré- lijk naar het huis van jj B. Kraibeks, oud 21 egens het toebrengen ttige moeder, ten ge morgen heeft gene- in het hotel Paulez ngdurige konferentio morgen is hier in Soestclijk, onder.be- Iloinck. s. schroefstoomschip Prinses Maria wordt in gereedheid gebragt om Zr. Ms. stoom schip Cijc/oop te vervangen, welke laatstgenoemde bodem, na belangrijke reparation ondergaan te hebben, naar West-Indië zal vertrekken. Er loopt hier een gerucht, dat het alhier gestationeerde fregat met stoomverrnogen Wassenaer weldra gereed zal wor den gemaakt, naar men zegt, om naar Japan te vertrekken. De équipage van het terugkeere.ndc siooinUe.gdX Zeeland zou daarop alsdan overgaan." Rotterdam 1 Februarij. Iloe vreemd een knikker rollen kan, bewees heden de navolgende geschiedenis. Twee jongens knikkerden achter de Groote Kerk alhier. Een knikker rolde achter het daar staande marktmeestershuisje. Een der jongens den knikker van daar halende, ontdekte de punt van geweven goed. Hij trok daaraan en vond eene hoeveelheid manufactu ren. De polieie bemoeide zich daarmede en vervoerde het ont dekte op een handwagen naar het bureau. Volgens gerucht moet de gevonden schat heden nacht ontvreemd zijn en door de dieven voorloopig daar zijn geborgen. Men schrijft uit 's HertogenboschGisteren 29 .Tanuarij, heersehte hier in deze stad groote angst en verwarring, en vele bewoners dachten reeds aan de vlugt. Er was namelijk brand ontstaan in de militaire wacht, welke geen 511 schreden van het Paselaars-bolwerk verwijderd is en waarin duiz -nde ponden buskruid worden bewaard. Gelukkig was men den brand spoe dig meester en men kwam er met den schrik af. Onder den naam vail Vitreous sheating (verglaasde be- dekkingsplaten) is eene uitvinding in Engeland gedaan, om ijzeren platen met een vast glazuur te overtrekken, deze over de pantserplaten der oorlogschepen te bevestigen en ze alzoo tegen oxydatie en aangroeijing te beschermen. Zij weerstaan gewone schokken door drukking, stooten, wrijven, enz. teweeg gebragt. De britsehe admiraliteit eti keizer Napoleon hebben deze vinding reeds doen beproeven, Voldoet zij, dan heeft men in die platen ook een onschatbaar middel gevonden, om water- kasten en met vochtige steenkolen gevulde bakken der tenders op spoorwegen tegen roest te beveiligen, daar thans deze bakken om de twee jaren vernieuwd moeten worden. Iedere vierkante voet bedekking kost slechts 1 sh. 6 d. (ƒ0,90). Pij den aanvang van dit jaar telde het Nederlandsehe leger 1904 officieren, verdeeld als volgt: X S a O 14 O 5 iSw£ Minister van Oorlog 1 Groote Staf lil 8 Gouv. der Militaire Akademie1 Generale Staf1 2 4 2 10 Provinciale Adjudanten7 3 Plaatselijke Kommaudanten 6 3 Adjudanten9 15 2 Intendantenl 24 Kwartiermeesters25 3] 31 Adm. van Kleedingen Wapenen 1 4 8 10 Directie Militaire Hospitalen 62 Officieren van Gezondheid1 3 7 32 62 31 Apothekers5 12 9 Paardenartsen7 5 8 Infanterie1 11 11 40 228 347 18.3 Kavallerie.5 5 7 45 58 49 Artillerie1 2 ff 9 25 1U0 119 79 Magazijnmeester der Artillerie10 7 7 4 Genie 1 3 5 6 38 38 8 Maréehauiïée2 44 Mil. Leden van het Hoog Mil. Ger. 31 Militaire Commissa is en. 5 16 Officieren op non-aetiviteit1 2 51414 1 Totaal 1 1 1 3 19 39 64 105 540 714 417 I-Iet leger in Nederl. Oost-Indië, telde, volgens de jongste opgaven, 1396 officieren, Fi-ankrijk. Op een der spoortreinen in den Elsas zaten onlangs in een coupe der eerste klasse twee heeren, die een druk gesprek voerden tot dat do een den ander een snuitje aanbood, waardoor lij onmiddelijk in een diepen slaap viel. Toen hij een geruiinen 'J' later ontwaakte bevond hij zich niet slechts geheel alleen, maar totaal uitgeplunderd. Men had hem niet slechts van lioro- °b'e en ring, maar bovendien van zijn beurs met 3000 franken zijne portefeuille met 1 5,00ü franken aan banknooten be roofd. T>ui tselihiii <1. De Zwabensche Mercurius vermeldt een vreeselijk voorval den 18 en 19 Januarij, in het kleine dorp Lant: acht bij Bregens voorgevallen. Zekere Gasser, algemeen als een stoute strooper bekend, joeg na een twist zijne vronw en kinderen uit zijn huis weg. Den anderen morgen schoot hij den bond van zijn buurman dood uit wraak, omdat deze de ongelukkige familie geherbergd had. Een maréchaussée afgezonden om hem wegens dit feit in hecht te nemen, werd door een kogel dood ter aarde geveld toen hij het huis naderde; een tweede ontving twee ernstige wonden aan den hals en den nek. Een neef van den woesteling die het lijk van den maréchaussée wilde weghalen werd evenmin gespaard en viel eveneens doodelijk getroffen. Toen begon men het huis waarin de ellendeling zich opgesloten had in den waren zin des woords te belegeren. Maréehaussées, boeren enz. openden een geweervtnfr tegen Gasser, welke in het bezit van een aantal geweren, kruid en lood, maar al te behendig het schieten beantwoordde. Nadat nog een boer gedood en een kleermaker en een beambte zeer ernstige wonden hadden bekomen, had men zich 's avonds nog niet meester van den misdadiger kunnen maken. Men haalde de brandspuiten in de verwachting dat hij het huis in brand zou steken. Den anderen morgen den 19en liad eene algeineeiie be storming op het huis plaats, nadat men eerst met kaïiouvuur bres geschoten had. Toen vond inen Gasser die zich de'aderen geopend had onder de trap liggen Het lijk voerde men naar de gevangenis van Bregenz. Een telegram van 3 Februarij, in de Tijd vermeld, berigt uit het pruissisehe hoofdkwartier in Sleeswijk: „Prins Frederik Karei had gisteren 74 stukken geschutter zijner beschikking. Tegen Missunde werd het vuur gcrigt, en hij kreeg de overtuiging, dat de Denen niet verder wijken. Ongeveer honderd dooden en gekwetsten.zijn gevallen. De troepen hebben zich voorbeeldig gedragen, De voorhoede en de 11e brigade infanterie waren in het vuur. Missunde "stond in brand." ESelg-ie. Eene particuliere correspondentie uit Brussel, aan de Am- sterdamsche courant vail 1 Februarij, luidt als volgt; „Wat ik u gisteren schreef, is gebeurd de heer de Tlicux heeft afin den koning geschreven, dat hij noch een zijner vrienden de'porte- feaille kan aannemen1omdat de regterzijde in de minderheid is; 2. omdat zij de verantwoordelijkheid niet kan op zich lie uien van een politieken toestand, die door de liberalen is in het leven geroepen; 3. omdat eene ontbinding der kamers niet iii over eenstemming is met de wenschen des lands, dat eene gemdtigde politiek en een gemengd kabinet wil. Na deze weigering liet de koning den heer Rogier bij zich komen. Leopold vroeg hein, of hij en zijne ambtgenooten, leden van het bestaande kabinet, huil verzoek om ontslag wilden intrekken. De heer Rogier antwoorde hierop, voor zich als voor de andere ministers, met eene weigering." Bij gevolg blijft de ministeriële crisis nog voortduren. Oliili. BRAND TE SANTIAGO. Den 8 December tegen 7 uur 's avonds waren ter gelegen heid van een feest ter eere der onbevlekte ontvangenis in de kerk genaamd de Vereeniging een groot aantal, men zegt 7000 lichten ontstoken, terwijl de kerk zelve met vele draperiën, vaandels en diergelijken versierd was. Eensklaps vatte een dezer vlam die zich met onbeschrijfelijke snelheid door het giinsche kerkgebouw verspreidde. Het laat zich begrijpen dat hierop de daarbinnen aanwezige talrijke schare om het spoedigst naar de opening drong, waardoor eene zoo geweldige verwar ring en opeenhooping van mensehen ontstond dat weldra de uitgangen versperd waren. Het vuur dat inmiddels de altaren, de zoldering enz. aangetast had, viel bij brandende stuk ken op de menigte, meest vrouwen neder, die meest iu licht ontvlambere kleederen gekleed spoedig zelve in brand stonden. De afgrijselijke tooneelen die toen volgden laten zicli beter denkeu dan beschrijven; de vrouwen schreeuwden en liepen als waanzinnigen in het kerkruim rond eh deelden elkander allerwege door de lichte stoffen harer kleederen de vlammen mede, die boven hare hoofden uitsloegen. Deze vrees- selijke toestand was echter slechts van korten duur, spoe dig waren allen slechts half verkoolde lijken, die tegen elkander gedrongen in denzelfden oiibewegeljjken toestand bleven, als waaruit zij levend door het ontzaggelijk gedrang te vergeefs ge tracht hadden zich te redden. Hetgeen het vreemdst bij deze ijzi; tramp moet

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 3