POLITIEK. OVUilGT. BINHEMIANDSCHE TIJDINGEN. tot teeken van verraad is ge even een kus, en gezeg 1dien ik kussen zal, die is liet, houdt hem vast, omsingelt, bindt, over weldigt Hem; dien ik kussen zal, dien ik vrede zal aanbieden en beveiliging van zijn persoon, die is het, die vallen moet! Neen, eerbiedwaardige Grijsaard, Uw lijden is nietten einde; de ben den zijn nog niet genaderd in Uw hof van smarten! Moge God U nog in t:jds beschermen, en de plannen verijdelen, die tegen U gesmeed worden! Moge Hij door Zijne genade de oogen openen van zoo vele ongelukkige verblinden, en hen doen inzien, dat het onmogelijk is den Paus te overweldigen; en dat de strijd tegen den Paus een strijd tegen God is, die den Man dos gezags wel laat lijden, maar aan Hem, vroeg of laat, zeker de overwinning schenkt! He revolutie zelve die hare overwinning zoekt over de aarde langs den weg van aanranding en bestrijding van dep Paus geeft een krachtig bewijs voor het gezag en de magt vjjn den Paus. Zij toont daardoor bewust te zijn, dat al hare plannen van omverwerping van het gezag op aarde mislukken zullen, ZQoIang er een Paus leeft en regeert. War, nog het getal vergroot van degenen, die liet gruwzaam feit tegen l'ius IX op eenige wijze meêplegen, is de bedekte, listige en huichelachtige wijze,- waarop- de revolutie Piés IX bestrijdt. Wij hebben in.ons vorig -artikel over deze wijze van bestrijding gesproken, en. voegen 'daaraan' nog een woord toe ter verdere verklaring. De-revohitie geeft valschelijk voor, dat de Paus geeit wereldlijk v-brst behoeft te zijn, dat men Hem hoofd der kerk wil laten, alleen zijn tijdelijk gebied door den drang der omstandigheden wil laten verloren gaan; zoo geeft uien voor, om de volken te verblinden en voor de oog.ei,i der menigte het boöze opzet, dat gevormd is, te verbergen. Maar wie hebben die bedroevende omstandigheden waarin een ge deelte van het tijdelijk, gebied der Pausen is ontroofd, burger oorlog en moord, veroorzaakt? Dezelfden, die zich op die omstandigheden beroepen. Zij hebben eerst die omstandighe den door omkooping, bedrog en verraad, door bedriegelijke voorspiegeling van vrijheid baldadig-gesteld en na beroepen zij ïïicii op zulke omstandigheden oin.er den Paus de schuld van te geven en Hem te noodzaken van alle tijdelijk gebied afstand te doen, ten einde langs dezen weg den Paus zijne onafhanke lijkheid en zijne magt als hoofd der kerk te ontnemen, opdat de Paus geen Paus meer zij. Door dit listige overleg, door dit weefsel van bedrog cn huichelarij worden velen misleid en be drogen. Wij erkennen dus wel, dat onder de duizenden welke zich laten meeslepen in de zamenspaiining tegen den Paus er velen zijn, die niet weten wat zij doen, en als zij wisten, wat zij deden, tot welke omverwerping van alle gezag in kerk en staat zij zich laten gebruiken, terug zouden keeren tot de eerbiedi ging van gezag, orde en regtvaardigheid. Wij willen wel erken nen, dat zelfs velen dergenen die anders gewoon zijn om al wat tegen een Paus gesmeed wordt goed te keuren en te ondersteu nen, als zij goed waren ingelicht over liet streven van de tegen woordige vijanden van Pius IX, als zij de lage en verachtelijke middelen keilden, die aangewend worden om tot de om verwer ping van liet gezag van den Paus en van alle gezag te geraken, dezen strijd ten minste zouden afkeuren en ver foei jen, en den aldus vervolgden Paus zouden eerbiedigen en hoog achten. Dit willen wij bekennen; evenwel hoevelen er mogen zijn, die onwe tend en verblind meedoen, wij moeten ze meetellen onder de vijanden van Pius [X, die er te heviger door lijden moet, maar die daarom te meer een eerbiedwaardigs Grijsaard is. Het groote nieuws van den dag is het overtrekken der Oos- fcenrijks-Pruissische troepen over de grens van Sleeswijk,'de Bider. De deenscliu troepen hebben daarop de fortificatiën die deze rivier slechts onvolkomen beschermen, verlaten en zijn naar liet. Danewirk, een verdedigingswerk dat van deft'oord- tot de Oostzee onafgebroken voortloopt, teruggetrokken. Alleen wanneer dit aangevallen en zoo men geloolt van de mjde van Denemarken verdedigd wordt, zal de eigenlijke oor log uitgebarsten zijn. De geestdrift waarmede de Koning van Denemarken bij zjn vertrek naar het leger door de bevolking iiegroet is, doet niet vermoeien dat men gedwee voor te Duitsohe magt zal blijven terug trekken. Niettemin komt iet ons onwaarschijnlijk voor, dat men zonder de daadwerke lijke hulp van de groote mogendheden den kamp met Duitsch- iand ernstig zal opnemen. Veel hangt dus van de houding van de anderegroote mogend- icdon af. Bepaald zeker is het dat van eene-verbinlltenis van frankrijk, Rusland, Zwellen en Engeland oin de.integriteit der Deensche monarchie, zoo als zij bestond onder Frederik den VII, ongeschonden te bewaren, niets bestaat. Indien nu Enge land dat hierbij den hoogsten toon heeft aangeslagen, zich van werkelijke hulp aan Denemarken onthoudt, zoo als men uit het orgaan van lord Palinerstou, den Morning Post, gelooveu mag, dan laat zich geen ernstige weerstand van Denemarken deuken en verliest het geheele Sleeswijk-f lol'steinsche vraagstuk zijn groot ste gewigt. Daarbij zou echter de politiek van Engeland ander maal eene geduchte nederlaag lijden en na de ondervinding door Denemarken en Polen opge laan zal niemand zich meer door het blaffen van John Buil schrik laten aanjagen. Telegrammen in de Amsterdamsclie courant van donderdag melden het volgende: „Hamburg 2 Februarij. De Amburger Nachricjiten melden dat de Denen overal, na het lossen van enkele geweerschoten, terugtrekken, en de voorwaarts rukkende pruissische troepen overal feestelijk ontvangen worden. Die militairen zijn vol moed en geestdrift. Kiel 2 Februarij. Heden namiddag is lusschen Cosel en Missnndeeen lievig gevecht geleverd dat drie uren duurde, en waaraan militairen van allerlei wapenen, in het bijzonder artil leristen/hebben deelgenomen. De Denen werden door de Pruis- sen met veel dapperheid naar liet bruggehoofd teruggeworpen. De Pruissen hebben den Denen twee honderd wagens ontno men. Tien deensche dragonders werden gevangen genomen; vijf lluimcr waren gekwetst. Kopenhagen 2 Februarij. Morgen wordt embargo gelegd op de duitsohe schepen in de deensche havens. Het ontwerp van wet tot heffing eener inkomsten-belasting is aan den Rijksdag ingediend; men verwacht dat deze belasting vijf millioen rijks daalders zal opbrengen, liet doel der zending van den heer Kirkpatrick naar Stokliolm is, Zweden te bewegen in de deen sche kwestie niets te verrigteu dan in ovejleg en gemeenschap pelijk met Engeland." Keizer Napoleon heeft bij de overhandiging van het adres der volksvertegenwoordiging op den 1 Februarij in hoofdzaak geantwoord dat er weinig wezenlijke verbeteringen te wachten zón van eene oppositie, die stelselmatig de daden der regering gispt, en dat de vrijheid in handen der partijen nu gedurende zestig jaren slechts een wapen geweest is, o.n de bestaande orde van zaken omver te werpen. Met er bij te voegen dat dit in het vervolg het geval niet riieer mag zijlij Heeft' hij naar onze wijze van zien niet onduidelijk te kennen gegeven, dat inogt de oppositie in het wetgevend ligchaain in luier tijd nog meer in kracht toenemen, hij niet den weg van den koning en zijne voorgangers zal bewandelen, maar eenvoudig door een nieuwen staatsgreep zich van de oppositie ontdoen zal. Vlissingen 5 ïebruarij. Z. M. heeft benoemd tot kantonregter te Hulst, mr. J. W. A. Schneiders van Greijffensweert, thans griffier bij het kantongeregt te Vlissingen. Hoofdplaat 2 Februarij. Had de R. K. gemeente alhier in September 1862 liet genoegen een prachtig lioog-altaar van rijnlandsch wagenschot in gotischen bouwtrant in hare nieuwe kerk geplaatst te zien, door den kundigen arehitekt en beeld houwer Ch. Bruggeman te Gent; thans is het niet minder aan genaam te kunnen melden dat genoemde lieer twee zij-altaren vervaardigd en geplaatst heeft van da zelfde hoedanigheid en stijl, die allezins aan de verwachting voldoen. Alles is net en zuiver bewerkt; de beelden zijn sprekend naar het leven gehou wen, zij vormen in verband met liet hoog-altaar een schoon geheel, dat de fraaije spitsbogige kerk niet weinig opluistert, en den uitvoerder eer aandoet, die daarom, en dit is liet doel dezer regelen, alle aanbeveling verdient. lJzendijke 30 Januarij. Heden is door do brigade maré chaussee alhier gearresteerd en gevankelijk naar liet. huis van arrest te Middelburg overgebragt, zekere R. Kraibeks, oud 21 jaren, arbeidster, wonende te Hoofdplaat, wegens liet toebrengen van slagen aan haren stiefvader en hare wettige moeder, ten ge volge waarvan zij wonden bekwame». 's Gravenhage 1 Februarij. Heden morgen beeft gene- raal-majoor Blanken, minister van oorlog, in liet hotel Paulez met prins Julius van Glueksburg eene langdurige konferentio gehouden. Hellevoetsluis 1 Februarij. Heden morgen is bier in dienst gesteld Zr. Ms. schroefstoomscliip Soestdijk, onder be vel van den luitenant ter zee. lsto kl. R. A. Iloinck. Men schrrjft'uit Nieuwediep„Zr. Ms. schroefstoomschip

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 2