POLITIEK OYERZ1GT. welke op den Grijsaard geworpen zijn? Waarom die woorden tegen Fïem van zwakversie en, stervendongeschikt om t<j rege ren, met genoegen opgenomen, schertsend en trioinpliantelijk, als ware de ondergang van den Grijsaard nabij, uitgebazuind, en nu gezwegen? Wij laten de oplossing dezer vragen aan de beslissing van alle weidenkenden over. Wordt vervolgd. De gespannen toestand der Duitsch-Deensche kwestie is nog niet opgelost, maar eenige dagen hangende gebleven tengevolge van een ingekomen verzoek van wege het kabinet van Kopen hagen om gedurende zes weken de zaken in statu quo te laten ten einde het kabinet tijd zou hebben om den rijksraad zaam te roepen en het voorstel van intrekking der constitutie van November in overweging te nemen. Pruissen en Oostenrijk hebben, gelijk te wachten was, dit verzoek van Denemarken be paaldelijk van de hand gewezen. Bij gevolg als Denemarken niet onmiddelijk gehoor geeft aan den eiseh der twee groote duitsehe mogendheden, dat ook niet te verwachten is, dan zal spoedig de bezetting van Sleeswijk door Oostenrijk en Pruissen volgen en de oorlog uitbreken. Het Oostenrijkseh-Pmissisohe leger dat op marsch is bestaat uit 80,000 it 90,000 man. Bij wederzijdsche overeenkomst tusschen Weenen en Berlijn is het opperbevel over dit leger opgedragen aan den tachtigjarigen pruissischen generaal den maarschalk Wrangel. Wij gelooveu met grond, dat er op dit oogenbtik eene zeer goede verstandhou ding heerscht tusschen Oostenrijk en Pruissen in meer kwestien, en dat bij een aanval van Piemont tegen Oostenrijk, Pruissen zal gaan aan de zijde van Oostenrijk onder den oostenrijksclien opperbevelhebber Renedek. Het schijnt, dat de kleinere auit- sche staten zich niet meer zoo sterk tegenover Oostenrijk en en Pruissen doen gelden, althans dedoorinarsch der oostenrijk- aclie en pruissische troepen ter uitvoering van hun beider be sluit wordt niet meer bemoeijelijkt. Nu ook de oorlog dreigt uit te breken is het natuurlijk, dat de kleine duitsehe staten voor een oogenblik zwijgen en in den stroom des oorlogs mee gaan tegen den vijand die vooral hun vijand was; want zij gaan verder in hunne vijandschap tegen Denemarken dan Oostenrijk «n Pruissen. Het is ook wel te voorzien, dat, als de oorlog uit breekt en Engeland of anderen mengen zich in den strijd aan de zijde van Denemarken, de verdeeldheid in Duitschland ver minderen zal, in geval de revolutie zich niet kan doen gelden pnder de Duitschers. In liet tegenover gestelde geval zou de verdeeldheid toenemen, want van den invloed de revolutie is geen andere vrucht te verwachten dan verdeeldheid en bur gertwist. Elk oogenblik dus kan de tijding komen van het kanonge bulder bij den Eider. In een geval nog kunnen de geschillen eenige dagen zonder oorlog blijven. Op eenparigen aandrang namelijk van Engeland eu Erankrijk zouden Oostenrijk en Pruissen het verzoek van Denemarken gedeeltelijk, (zoolang als noodig is b. v. om den rijksraad te Kopenhagen zaam te roepen en spoedig te beslissen,) kunnen toestaan. De oostenrijksclie militaire dagbladen houden zich gedurig bezig over oorlog in Italië. Zij toonen zich gerust tengevolge van de door het gouvernement genomen maatregelen, waardoor in minder dan tien dagen 350,000 man in Venetie geworpen kunnen worden. Te Turijn is men insgelijks overtuigd, dat groote gebeurte nissen weldra zullen uitbreken. Men verzekert, dat Kossuth en vele andere drijvers der revolutie op weg zijn naar Caprera, om in overleg te treden met Garibaldi over de te wagen onderne mingen. Vlissingen 29 Januarij. F.evvol ontslagen op 1 April a. s.De commissarissen der loodsen J. Engelse en C. F. van Dicrendonck, de eerste te VJissingcn en de laatste te Brouwershaven, behoudens hunne aanspraak op pensioen. En benoemd de opperstuurman hij de marine, eerste gezagvoerder op het lichtschip hij de Noord- Himlerbank, E. van Brecn, tot commissaris der loodsen op de standplaats Vlissingen, en de opperstuurman hij de marine tijdelijk adjunct-commissaris der loodsen te Hellevoetsluis, J. 3. den Herder tot commissaris der loodsen op de standplaats Brouwershaven. Dezer dagen kwam hier terug gen zestienjarig jongeling P. J. D. Launsbach, als jongen gevaren .hebbende op cene llau- noversclie brik. Hij was de eenige lan de geheele bemanning die den 14 November 1863 behouden te Libau, in Rusland, aangekomen is, na 2 dagen en 2 nachten op het wrak rondge zworven te hebben. Z. E\-c. de minister van Marine heeft aan den boots man R. Wilson, dienende op het wachtschip te Vlissingen, toegekend de gouden medaille, ter zake van zijn vijftigjarige dienst. Door den minister van Marine zijn ter kennis van be langhebbenden gebragt de navolgende bepalingen, betredende het doen van Stormseinen, welke, op nader te bepalen tijdstip, en wel spoedig, in werking zullen komen bij de maritime zee plaatsen Vlissingen, Nieuwediep, en Hellevoetsluis. „Wanneer op de bovengenoemde maritime zeeplaatsen, uitde inkomende meteorologische dienst-telegraimnen, zich laat op maken gevaar voor storm, dan zal zulks aan de ter reede en in de haven liggende schepen door een sein kenbaar worden ge maakt. Dit sein zal getoond worden van liet. wachtschip, op zooda nige plaats, dat bet zooveel mogelijk zigtbaar is voor ieder schip. Voor de seinen worden gebruikt: een zwart-zeildoeksche cilinder, een dito kegel en een bol; de cilinder wordt van alle kanten gezien als een zwart vierkant, de kegel als een zwarte driehoek en de bol als eene zwarte schijf. De beteekenis der seinen is als volgt: De kegel met de punt opwaarts gelieschen boven den cilinder, beteekent: gevaar voor N. W. storm; De keuel met de punt naar beneden en gelieschen onder den cilinder beteekent: gevaar voor Z. W. en Z. storm; Als de kegel zonder cilinder gelieschen wordt; beteekent hij alleen eene opwekking tot opmerkzaamheid; de waarschijnlijk heid van storm wordt dan gering geacht De bal alleen gelieschen, beteekent dat Westelijke winden worden verwacht; Het sein blijft den geheelen dag gelieschen, tenzij liet, tenge volge van bijzondere telegrammen, gewijzigd inoet worden. Wordt het noodzakelijk geacht des avonds het Stormsein te hijschen, zoo wordt dit gedaan met drie lantaars aan één raam en beteekent: de lantaarns in een driehoek met de punt naar boven: gevaar voorN. W. storm, en met de puilt naar beneden: gevaar voor Z. W. of Z. storm." Naar men verneemt zal er eerlang eene stnombootdienst uit Zeeland naar Bergen-op-Zoom worden ingerigt, in verhand met den onlangs geopendtn spoorweg, Men schrijft uit Middelburg, dat de heer G. J. Rprenger, na veertig jarige dienst, zijn ontslag aan Z. M. heeft verzocht als kommandant der stedelijke schutterij, welke beirekking hij sedert 1831 vervulde, met den rang van luitenant-kolonel. De officieren der schutterij wenden pogingen aan bij den komman dant om op dit verzoek hem te doen terugkomen. De stoombootdienst tusschen Rotterdam en Moerdijk is dingsdag morgen hervat, zoodat de vaart als geopend kan wor den beschouwd. De stoomboot, die gisteren morgen van Mid delburg is afgevaren, is des middags ten 2 uren 20 minuten te Rotterdam aangekomen en heeft weinig ijs ontmoet. Hontenisse 23 Januari). In navolging der Belgische markten, waren de vlasprijzen ook hier zeer gedrukt. Op het land ging deze week weinig om. Voor puike sooi ten betaalde men 46 a 50, mindere en afwijkende 42 44 stuivers per steen van 3 Ned. pond. Op verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hontenisse c. a. aan den lieer M. J. Sistermans. Sleeuwijk 25 Januari). Wij hebben het niet ondienstig geacht mede te deelen, dat de overgang op het veer alhier op Gorinchem thans zonder gevaar cn moeite geschiedt, zoodat de diligence en postkarren geregeld het veer passeren. Tevens moeten wij ter kennis van verdere belanghebbenden opmerken, dat het telegrnaf-bureau weder geopend is, zoowel voor het publiek als waterstaats belang. Zaturdag morgen is in het Hollandsche Diep een boot, die gebezigd werd om boter van dc Zwaluw naar Willemsdorp te vletten, op de terugreis, door het in aanraking komen met afko mend ijs, omgeslagen, ten gevolge waarvan twee van de drie zich daarin bevindende personen zijn verdronken. Nijmegen 24 Januarij. Een vreesselijke moord heeft heden de geheele stad met ontzetting vervuld. Aan den Waal kant woonde sinds een paar jaar de heer D., een gewezen koop vaardijkapitein, met zijne vrouw. De vrouw had voornamelijk voor geneeskundige behandeling hier ter stede woning gekozen, daar zij aan eene zeer langdurige kwaal leed, die ecliter in den

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 2