VLISSINGSCH WEEEBLAD 1863. 1864. N 53. Zalurdag 36 Januari;. 2de Jaargang. BUïtEAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zatuvdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, SO Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Advcrtentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelvegt voor elke plaatsing. IV. PIUS IX. Buiten en boven al de magten, die elkander's magt zoeken te meten, staat de eerbiedwekkende persoon van Pius IX. Wij willen in ons blad slechts aanstippen dat wij, in weerwil van de geweldige en listige aanslagen der revolutie op Pius IX, de katholieken kalm, vol vertrouwen op de Goddelijke A'oorzie- nigheid, verzekerd van de overwinning, de toekomst te gemoet •zien gaan, oindat zij Pius IX erkennen en gehoorzamen als hun nen legemvoordigen Paus, Die gevolgd is op Paus Gregorius XVI, en Die volgens de overlevering niet slechts der katholieke kerk maar ook van de wereldgeschiedenis (welke van Paus tot Paus voorttelt, langs eene onafgebroken rij van honderde Pau zen die elkander onmiddelijk opvolgen, gedurende meer dan aehtien eeuwen) de wettige opvolger moet zijn van den eersten Paus den apostel Petrus, die door den Goddelijken instêller en bouwmeester der kerk Jezus Christus als zoodanig is aangesteld en gemagtigd; en omdat zij hem erkennen en gehoorzamen als den drager van het. Pausschap dat voortduren zal tot het einde der eeuwen. Al zien wij de katholieken treuren en lijden met den vervolgden Paus, zij blijven toch kalm en bedaard in het vaste geloof, dat het Pausschap niet overweldigd zal worden. Wij willen slechts aanstippen, dat wij Pius IX terwijl Hij eigen lijk het mikpunt, is der revolutie, te midden der beroeringen cn wisselingen der wereld, die troonen omverwerpen, en de nog gezetelde vorsten doen beven en sidderen, zoo bedaard aan de gebeurtenissen het hoofd zien bieden niet door de kracht van wapenen maar in het vaste vertrouwen met de zijnen op de God delijke Voorzienigheid, zigtbaar versterkt door Hemelsche kracht. Wij stippen dit slechts aan; alhoewel niemand reden zou kunnen hebben, om het ons ten kwade te duiden, als wij op godsdienstig gebied traden, om in liet breede de waarheid te verklaren, die in de katholieke kerk gepredikt, geloofd cn bele den wordt, dewijl andere bladen zich niet ontzien, om lang en breed aan de lezers de ongodsdienstige en godslasterlijke opi- nien voor te stellen van mannen, die een spreekgestoelte be klimmen, om zich zeiven in de plaats te stellen van God, dien zij loochenen, en te durven te kennen gevenJezus is geen God, maar wij, die u zeggen zullen wat waarheid is, wij zijn Goden. Jezus is geen God, Hij die gesproken beeft: Ik ben de waarheid, is geene waarheid, wij, wij zijn de waarheid. Wij noemen dan Pius IX temidden der wereldgebeurtenis sen van 1S63 een eerbiedwaardiger) grijsaard. Dezen lof zal niemand aan Pius IX betwisten. Eu wij zeggen dit niet zon der grond, want wij zouden hier den lof kunnen vermelden, die in nog eervoller woorden door onkatholieke)) aan Pius IX ge geven is. Wij noemen hem met alle regt een eerbiedwaardi ger), Grijsaard, omdat Ilij, Die eerst als te zwak, als ie toegevend, als niet in slaat om te regeren, als een afgeleefde, versie- tene, stervende grijsaard door zijne vijanden werd voorgesteld, terwijl vele aardsche magten, met alle middelen die haar ten dienste staan tegen hem zamenspannen, Hij aan koningen en keizers een voorbeeld geeft van moed en standvastigheid en pal staat te midden der stormen. Hij staat als man vol leven weer stand te bieden tegen de aanslagen der revolutie, en beschermt koningen en keizers tegen den stro >m van den noodlottigeu tijdgeest, die alle gezag vertreden wil. Wij noemen hem een eerbiedwaardigen Grijsaard, omdat hij bij zijne moed en stand vastigheid, zoo waardig de aanbiedingen en streelingen zijner vijanden afwijst, en de aanzoeking weerstaat waarvoor de meeste mannen bezwijken. Zijne vijanden immers bestrijden hem be- dektelijk onder den schijn van vriendschap, zij noemen zich nog kinderen en gehoorzame zonen, om minder gekend onder dat mas ker den Grijsaard te overwinnen, zij streelen den Grijsaard diei) zij boeijen willen, zij bieden hem geld en schatten, als hij buigen wil voor de grillen en tie losbandigheid der revolutie, geld en schatten, als hij in schikking wil treden met de wanorde en i de ongeregtigheid; de revolutie wijst den Grijsaard dekoningrij» I kan der aarde met de verzoeking: dit alles zal ik u geven, als gij nedervalt en mij aanbidt, maar Pius IX wijst met waardig heid die streelingen, die aanbiedingen, die verzoeking van de I hand en zegt: weg van mij, 'k wil liever leven als een balling van de penningen der mijnen, clan voor schatten de belangen van kerk en maatschappij ten offer brengen; 'k wil liever ster ven als martelaar dan afwijken van den pligt, dien ik te vervul len heb. Als men Pins IX meer openlijk bestreed, als men er voor uit kwam, met welk rampzalig doel van omverwerping van alle gezag men Pins ÏX vervolgt, en men sleepte den grijsaard naar den kerker, en hij sprak en handelde in de boeijen, gelijk j hij spreekt en doet, dan zou men van den anderen kant Pius IX bewonderen en als martelaar vereeren; nu evenwel de grijsaard in eene niet minder pijnlijke verdrukking is gebragt, maar listig en bedektelijk, worden velen door het weefsel van list en hui chelarij misleid en bedrogen cn meenen in die eerbiedwekkende standvastigheid van Pius IX om de hem toevertrouwde magt cn de orde, de regelen van regt in de maatschappij ongeschonden, te bewaren, trotschhcid, zoo als men 't noemt, priesterlijken hoogmoed te zien. Wij noemen PiusTXeen eerbiedwaardigenGrijsaard, omdat Hij met eene boventnensehelijke zachtmoedigheid en gelaten heid, al de bespottingen, al de vervolgingen Zijner vijanden, die Hij kent en begrijpt, verdraagt, omdat Hij Zijnen lastera ren weldoet en bidt voor degenen, die Hem vervolgen; en aan al de geloovigen verkondigt: hebt uwe vijanden lief, doet wel dengenen die u haten, en bidt voor hen, die u vervolgen en las teren: opdat gij kinderen van uwen Vader zijt, die in den He mel is: die zijne zon doet opgaan over goeden en kwaden, en regent over regtvaardigen en onregtvaardigen. Want indien gij degenen liefhebt, die u liefhebben, welk loon zult gij Heb ben P Doen dit ook de tollenaars niet? En indien gij alleen uwe broeders groet, wat doet gij meer? Doen dit ook de heidenen niet? Zijt derhalve volmaakt, gelijk ook uw hemelsche Vader volmaakt is. Wie zal zulk een Grijsaard niet eerbiedwaardig noemen' Waar zijn dan de dagbladen, die lang eu breed uithalen over politiek, maar den verheven Grijsaard, die in de politieke wereld schittert, met stilzwijgen voorbijgaan, als'Üem lof en eer bied toekomt. Waarom vroeger ia het b^in van den strijd th kolommen gevuld met de aanhalingen van spot en verachting •<i\s

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 1