aan en van zijne gemalin naar Frankrijk wordt gezegd, moge dienen dat die beide vorstelijke personen in het begin der vol gende maand in Parijs worden verwacht en zich tegen de maand Maart op een stoomboot der transatlantische maatschappij te St, Nazaire zullen inschepen, waar alsdan door de compagnie, met de geldelijke hulp der regering schitterende feesten zullen worden gegeven. De France verzekert heden dat aartshertog Ferdinand Maximiliaan den titel van keizer zal aannemen, nog vóór dat hij zich naar Parijs begeeft, en dat hij aldaar zal worden ont vangen met de aan gekroonde hoofden verschuldigde eerbe wijzen. In sommige kringen te Parijs is sprake van een ophan den zijnde kabinetswijziging. De hh. Drouyn de Lhuj's, Bou- det en Fould zouden aftreden en plaats maken voor de hh. Thouvenel (buitenlandsche zaken), de Lavalette (binneuland- sche zaken), en Alfred Leroux (financien). De kapitein van de korvet der Zuidelijken de Florida, welke te Brest hare reparatien heeft voltooid, heeft aan den kapitein van de korvet der Unie de Kearsage, welke zich in de baai van Ouessant bevindt, berigt gezonden, dat hij in bet be gin van Februarij den strijd aanneemt op zes mijlen buiten de Fransche wateren. Uit Milaan wordt gemeld, dat dezer dagen de Heer Gas pare Stampa door eenige vreemden vergezeld huiswaarts willende keeren, door eenige policie-agenten in burger kleederen is om singeld en naar St. Margarita gevoerd, waar hij in arrest wordt gehouden en buiten toegang is gesteld. Ten zijnen huize heel't eene huiszoeking plaats gehad. De heer Stampa is een der voor naamste agenten van de Mazzinistische partijmen heeft ten zijnen huize papieren gevonden, welke betrekking hebben tot de ontwerpen der partij, welke trachtte in Yenetie een opstand te organiseren. De regering is voornemens met gestrengheid te handelen, ten einde alle buitensporigheden te voorkomen. Een dagblad van Barcelona deelt uit San Martin Luser ras, in de provincie Girona, het verhaal van een verschrikke- lijken strijd tusselien een man en een groot wild zwijn mede. Toen hij zich, met eene kleine bijl gewapend, in een naburig boscli begeven had, zag die man plotseling het zwijn in eene dreigende houding voor zich staan. Eerst wilde hij zich door het beklimmen van een boom redden, maar het zwijn greep hem aan den voet des booms bij het been, beet hem en wierp hem ter aarde. Toen ving de vreeselijke worsteling aan, en gelukte het den man zijne tegenpartij drie of vier diepe wonden met de bijl toe te brengen en eindelijk op de vlugt te drijven, na alvorens nog verscheidene nieuwe en ernstige wonden in bet been te hebben bekomen. -A-merilca. In het begin van den oorlog telde de krijgsvloot van de Ver- eenigde Staten ter naauwernood 70 vaartuigen in staat zee te bouwen; beden ten dage bezit liet Noorden 500 schepen, waar van er 7 5 gepantserd zijn. Dit is ongeveer het dubbele van het geen Frankrij k en Engeland te zamen bezitten. Niettegenstaande deze ontzettende magt schuimen S a 10 ellendige Zuidelijke kapers ongestraft de zeeën af, maken jagt op de koopvaardij schepen der Unie en berokkenen haren koophandel onbereken bare verliezen. Te vergeefs zenden de federalisten hunne snel ste jaagschepen ter hunner vervolging uit, te vergeefs zoeken zij hen in hinderlagen te lokken; de stoute kapers tarten al hun pogingen. Pijlsnel als de wind, onbereikbaar als de vogel in de lucht, zijn zij overal geweest doch nergens te betrappen, en iederen dag hebben de kooplieden van New-York een nieuw verlies te betreuren. Duitschland.. De Bresl. Zeitnng van maandag zegt met betrekking tot de verwachte transporten van oostenrijksche troepen het vol gende: „Sedert den vrede van Hubertusburg, derhalve sedert meer dan eene eeuw, beeft geen Oostenrijks soldaat den bodem van onze schoorie provincie Posen door zijne komst bezoedeld en thans zullen wij .10,000 Oostenrijkers, althans Croaten, Hon garen, Galiciers, Bohemers en Italianen, het land zien door trekken, schijnbaar als bondgenooten, maar in waarheid als vijanden van Pruissen gekomen, al staan zij met onze soldaten onder één opperbevelhebber. Wisten wij slechts waarom het handhaven van het londensche verdrag van 1S52 aan de duit- sche groote mogendheden zoo zeer ter harte gaat, maar wij zijn geene staatkundigen en uit dien hoofde beprijpen wij niet waarom de regering thans met dat zelfde Oostenrijk hand aan hand gaat, hetwelk de heer von Bismarck-Schönhausen voor ongeveer een jaar als vijand wilde behandelen, omdat het ons land poogde te bedriegen door het standpunt, waarop het als mogendheid is geplaatst. Hoe is het mogelijk vragen wij, dat de heer von Bismarck zich met Oostenrijk kan verbinden tegen Duitschland in hetwelk ons land zich een moreel overwigt wenscht te verschaffen?" - Uit Munchen wordt gemeld, dat men zich in gansch Bei- jeren op de krachtigste wijze verzet tegen het voeren der oos tenrijksche troepen door het land. AUerwege hoort men de oude spreuk in den mond van het volk: „Lieber Bairich sterben als Kaiserlich verderben," welke woorden duidelijk getuigen van den geest, welke onder het volk heerscht. Zie hier den tekst van het belangrijk voorstel door den heer Schultze-Delitzsch en vele andere liberale leden van het pruissische buis der afgevaardigden in deze vergadering ge daan „Het huis, overwegende, dat Pruissen in overleg met Oostenrijk, aan den duitschen bondsdag verklaard beeft, dat het zich zal verzetten tegen het bondsbesluit van 11 Januarij, dathet- zelf de zaak van Sleeswijk-Holstein in handen zal nemen en als groote europesche mogendheid tot het bezetten vanSleeswijk zal overgaan; overwegende, dat Pruissen zich daardoor losmaakt van Duitschland en zijn standpunt van groote mogendheid mis bruikt; overwegende, dat deze oostenrijksch-pruissische poli tiek geen anderen uitslag kan hebben dan dat de hertogdommen op nieuw aan Denemarken worden overgeleverd; overwegende, dat de maatregel van geweld, waarmede Pruissen dreigt, een wettigen weerstand bij de andere dnitsehe staten opwekt, en bijgevolg tot den burgeroorlog in Duitschland aanleiding geeft, verklaart dat het deze politiek met alle in zijne magt staande wettige middelen zal bestrijden." De kommissie, die dit voor stel moet onderzoeken, is uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk haar rapport uit te brengen. -Volgens de Norddeutsche Zeitung van woensdag hebben de oostenrijksche en pruissische gezanten den 10 te Kopenha gen geen ultimatum, maar eenvoudig eene sommatie overhan digd. Zij hadden bevel om, bij weigering, dingsdag te ver trekken en waarschijnlijk zijn zij, naar genoemd blad verwacht, reeds op reis. Het ultimatum zal ingediend worden tegelijk met liet oprukken der pruissische en oostenrijksche troepen naar den Eider. -Uit zeer goede bron is ons het volgende medegedeeld: „De toestand wordt al somberder. Gij weet misschien reeds dat de koning van Denemarken het Oostenrijksch-Prnissisch ulti matum verworpen beeft en de gezanten van keizer Frans Jozef en koning Willem I Kopenhagen verlaten of reeds van daar vertrokken zijn. In Denemarken worden de oorlogstoebereid selen met toenemenden ijver voortgezet; 60,000 man zijn reeds onder de wapenen. Oorlog schijnt onvermijdelijk. Engeland zal heilen aan de dnitsehe mogendheden verklaren, dat het de verschijning barer troepen in Sleeswijk als een casus belli aan merkt. Wat Napoleon III betreft, hij houdt zich stil. Dezer dagen uitgenoodigd zich bij Engeland aan te sluiten tot het doen van een stap in Denemarkens belang, antwoordde hij „Ik heb eerst een congres, later een beperkt congres voorge steld, maar alles werd geweigerd. Nu heb ik het mijne gedaan; de zaken moeten nu maar zonder mij geregeld worden."" Frankrijks houding in de moldavisch-wallaehijsche kwestie is even zoo lijdelijk; ook deze zaak krijgt een ernstig aanzien." Oostenrijk en Pruissen hebben in een woensdag gehouden buitengewone bondsvergadering de geruststellende verklaring afgelegd, dat het bun voornemen niet is aan de bonds-troepen en de bonds-commissarissen hinderpalen in den weg te leggen zij wenschen alleen den doonnarsch voor hunne troepen. Het voorstel is in handen eener kommissie gesteld. De Magyar Saito deelt in zijn jongste nommer het vol gende verhaal mede: In de gemeente Illyesalm, in Zevenber gen, werd voor een paar dagen een gedeelte van de fondamenten der kerk weggebroken, ten einde haar te vergrooten. Bij die gelegenheid werd eene kist opgedolven, waarin een schier onaangetast lijk werd ontdekt, dat met liet gezigt naar beneden en met boven het hoofd zaamgevouwen handen lag. De koster herinnerde zich dat voor ongeveer 15 jaren iemand op die plek was begraven, zoo men meende aan de cholera gestorven. De oplossing van dit vreeselijke voorval zoekt men hierin, dat tijdeus het heerschen der cholera de lijkschouwing met groote onachtzaamheid door de geneesheeren geschiedde. Italië. Alle bladen hebben melding gemaakt van zekeren Capello in Sicilië gemarteld als een aanhanger der Bourbons die zich voor doof en stom hield. Deze ongelukkige jongeling is ein delijk, na vier maanden in de gevangenis te hebben doorgebragt,

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 3