binnenlandsuihe tijdingen. MÏTENEANDiÈÏE TIJDINGeI geil door de behoudende partij behaald. En beide partijen staan nu in hare vertegenwoordigers in gelijke kracht tegeno ver elkander. Welk ministerie dus zal moeten optreden? Dit onderscheid is er tusschen de liberale en behoudende partij, dat eerstgenoemde van dag tot dag neerlaag op neerlaag krijgt en wijken moet, terwijl de behoudende partij ontwaakt, en bewust van hare overwinningen, van dag tot dag zegepraal op zege praal behaalt. Een uitsluitend liberaal ministerie is ons bedun kens voor jaren lang in Belgie voor goed begraven. Vlissingen 22 Januarij. Van bier zijn voor eenige maanden vertrokken vijf personen zich begevende naar Japan, om bij de marine aldaar eenige jaren werkzaam te zijn. Wij vernemen uiteenen brief van een dier personen aan zijne familie, dat zij, na drie maanden op be vel en voor rekening van bet japansehe gouvernement te Sang- liai gelogeerd te hebben, den 9 November 11. met nog vier andere personen uit Holland, die eene maand vroeger op reis waren gegaan in den besten welstand zijn aangekomen te Akonora de plaats hunner bestemming, waar zij met de meeste welwillendheid zijn ontvangen. Voor zoo ver ons bekend is heeft alleen dit blad in zijn nommer van 9 Januarij jl. melding gemaakt van de redding der bemanning van de oostenrijksche bark Primogenito, op den 3 dezer maand door de edele zelfopoffering van den schipper Jacobus Asperslagh en zijne bemanning hier te huis behoorende. Wij vinden daaromtrent thans den volgenden brief vermeld in liet Journal d'Aimers van dingsdag 19 Januarij 11.: „De ondergeteekende kapitein Zetto, voerende de oostenrijk sche bark Primogenito, zoo in mijnen naam als in dien van ge heel mijne onderhoorige manschappen, neemt de vrijheid om bij dit mijn schrijven in bet openbaar door middel van uw ge acht dagblad, mijne opregte dankbaarheid te verkondigen aan den schipper Asperslagh en aan de gcheele bemanning van den Belgischen loodskotter no. 7 van Antwerpen, die ons van een onvermijdelijken dood gered hebben. Den <3 Januarij tusschen de banken op de hoogte van Duin- kerke geraakt zijnde, na ons roer verloren en veel water inge kregen te hebben, liep het schip meer en meer vol en was op het punt te zinkenin dezen hagchelijken toestand vergrootte het vallen van het duister onze wanhoop, terwijl het stormweer was en de zee zeer hol staande ons alle hoop op hulp benam. Wij waren op het punt ons tot een gewissen dood voor te be reiden, als wij eensklaps een zeil op ons zagen aanhouden; de moed verlevendigde weder in onze harten; het waren de brave zeelieden van den Belgischen loodskotter no. 7, schipper Asper slagh, die slechts gehoor gevende aan de stem der naastenliefde, ons ter hulp trachtten te komen met eigen levensgevaar, en er in slaagden, niet zonder moeite en gevaar, om ons te redden en ons allen gezond en wel te Boulogne aan wal te zetten. Wij achten het ons ten pligt deze wakkere zeelieden te be danken voor bun sclioou en edelmoedig gedrag ten onzen opzigte en wij wenschen dat eene zoodanige daad van moed en zelfop offering aan liet publiek worde kenbaar gemaakt. Zonder deze edele hulpvaardigheid hadden 12 menschep liet leven verloren, en hunne betrekkingen waren in ellende, rouw en wanlioop gedompeld. Ontvang, mijnheer de redacteur, mijne opregte dankbetui gingen." (get-) Nazabio Zetto. - Zaamslag 19 Januarij. Bij tainelijken aanvoer van vlas, was de kooplust gering, hetwelk voornamelijk aan de liooge eisclien der houders is toe te schrijven. Er werden enkele par tijtjes tot vorige prijzen afgedaan. Delft 18 Januarij. Het heeftaan H.M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd een keurig geschenk, bestaande in twee prachtige moderateur- lampen, te doen toekomen aan de vereeni- ging van den H. Vinceutius van Paulo alhier. Dit geschenk is bestemd als prijs in de loterij, welke ten behoeve der armen van gezegde vereeniging gehouden wordt, Hellevoetsluis 11 Januarij. De Engelsche brik Ljmm Gnjkapitein Mardoek, gisteren voor de haven gekomen na een angstigen nacht, veroorzaakt door liet drijfijs, te hebben door- gebragt, hoopte bij het afdrijven der ebbe binnen te komen, toen een ontzettend ijsveld zijne ankerketting afbrak en een gat in liet schip stootte. Het schip dreef toen af, zonk dieper en dieper en kwam eindelijk Biet volle zeilen, die bevrozen waren en niet konden geborgen worden, tegen het oostelijk havenhoofd der marine, waar het in 22 vaam diepte verdween. De bemanning heeft zich nog bij tijds kunnen redden. Dit ongeluk liad hier (te Vlissingen) niet kunnen gebeuren; men heeft nog geen ijs voor de stad gezien. De minister van oorlog is voornemens het garnizoen te Roermond en meer bepaald de kavallerie aanzienlijk te ver meerderen; reeds is de minister in onderhandeling getreden met het gemeentebestuur voor den aanbouw van nieuwe stallen en kazernen voor dat meerdere garnizoen. 's Hertogenboscb 15 Januarij. Het 5de reg. infanterie rukte heden uit ter uitvoering van militaire evolutiën op liet ijs, bestaande in een onderstelden aanval op het dorp Vlijmen. De toeschouwers van deze exercitiën roemen zeer de sierlijke en vlugge bewegingen, de juistheid en regelmatigheid der uitvoe ring, welke pleiten voor de geoefendheid der manschappen en van den jeugdigen aanvoerder der schaatsenrijders, den lstcn luitenant Leyds. Gorinchem IS Januarij. Naar men verneemt, is heden alhier uit Vianen een persoon gevankelijk binnengebragt, die, in toorn ontstoken omdat een schaatsenrijder hem voor het overloopen der plank eenige centen weigerde, dezen een bezem toewierp, waarover de rijder struikelde, met het ongelukkig ge volg, dat de laatste op de plaats des onheils onmiddelijk dood bleef. Men schrijft uit TilburgVoor eenige dagen is een werkgast op de fabriek van den Heer Brouwers alhier uit de pakdeur der fabriek gevallen, ten gevolge waarvan hij op de plaats dood bleef. Op den zeearm bij Stirling heeft dezer dagen een angst wekkend voorval plaats gehad. Terwijl namelijk tusschen de 6 a 7 00 personen zich op het ijs vermaakten, scheurde het door de werking van het ebtij los en dreef naar zee, tot niet geringe onsteltenis van lien die zich op liet ijs en die zich aan den wal bevonden; van alle kanten schoten redders toe, die met behulp van schuiten, touwen, ladders en planken, de geïmproviseerde eilanders weldra aan land bragten. Frankrijk. Men schrijft uit Parijs: „Greco, Trabuceo enz. verschijnen nu en dan voor den regter van instructie. Volgens de meening van hooggeplaatste personen in Parijs, zelfs in den senaat is de zaak der moordenaren niet zoo zwaar, als men die wil doen voorkomen. De vier handlangers van Mazzini zijn wel uitge gaan, meent men, met de zending om den keizer te vermoorden, maar zij hebben geaarzeld, toen zij te Parijs waren aangekomen. Zij hebben, al aarzelende, een vrolijk leven geleid." Men verneemt verder, dat Trabucco een der duizenden was, die Garibaldi naar Sicilië hebben vergezeld. Bij Aspromontc zouden zij hebben gezworen, Italië op den keizer te wreken. Al de gevangenen zouden verklaard hebben geen berouw te ge voelen, en dat het mislukte werk door anderen zal worden voort gezet. „Zoolang de keizer Rome bezet houdt, zullen wij hem geen rust schenken," moeten zij gezegd hebben. De maarschalk Pélissier wordt gedoodverwd als kanselier van het legioen van eer, ter vervanging van wijlen den admiraal Hamelin. Volgens anderen is de maarschalk Vaillant daartoe bestemd en zou hij in dat geval het ministerie van liet huis des keizers aan graaf Walewski afstaan. In den Moniteur wordt het overlijden gemeld van den admiraal Hamelin. De keizer is zeer getroffen door dit overlij den en heeft, een uitstekend blijk willende geven van de hoog achting, welke hij dien vlootvoogd toedroeg, gelast, dat diens stoffelijk overschot zal worden bijgezet in de grafkelder van het hótel der invaliden. Waarschijnlijk zal de plegtige begrafenis donderdag hebben plaats gehad. De senaat van Frankrijk heeft in eene zijner jongste zit tingen eene petitie om afschaffing der doodstraf behandeld en eenstemmig ter zijde gelegd, oordeelende dat die waarborg voor de veiligheid der burgermaatschappij in hare tegenwoordige ge steldheid nog onmisbaar is. Eerstdaags ziet men in den Moniteur de openbaarmaking te gemoet van een brief des keizers aan den heer Roulier, waarin Napoleon de reactiomiaire zienswijze zal ontwikkelen, waarvan hij zwanger gaat en waarvan zijne toespraak aan mgr. de Bon- neehose reeds de blijken droeg. Laatstgenoemde vertrekt naar Rome, waarheen hij door den Paus ontboden is. Morgen wordt de inschrijving geopend voor de leening van 300 millioen. Er zijn toebereidselen gemaakt om die zaak met spoed te doen afloopen. - Tot aanvulling van hetgeen door het Memorial diploma tique, nopens de aanstaande reis van den aartshertog Maxiriiili-

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 2