VLISSIN6SGH WEEKBLAD 2de Jaargang. I86J. N°. 52. Zaturdag 23 Januarij. VL1SSINGEN. 1863. ui. POLITIEK OVERZIGT. erd gevonden met zijne zijde; twaalf nog gebonden en noeten blijven lig- en hem eene som doet onderzoek, raven Branicki en maanden gevan- treding der wet op in het bosch der Ld. C Jaeger, jd. 28 j. de la Hovissaije, geb. ck, gcb. Goosens, z. J. A C. van Olm, geb. de Boer, geb. Handc- Spvang, 60 j. G. van rs, 69 j. A M. de Kok, P. G. de Koster, 65 j. Fuchsia, kapitein e haven gekomen. loodswezen, niet iot. tering der prijzen ia. f 7,50, Kogge f5,40 5 a f 4,60, Boekweit a f—, a f— "Witte Erwten dito i' a f en. 21/n pet. 63'5h* 3 76s/» 4 »»'!s 41/., lS9a/s 5 1015/, 4 72'/j 5 87'/» 6 51'/s 188 4>|2 89 V, 4 2'/, 4 VI, 3 50 >1, 5 5G'/3 5 813/4* 5 623|a 2 29'ft 3 2'ls is uitgegeven: Druk van het Ie A. H. Maagd ratie van Maria dz. 0,30. iel. 0,55. A'jlalen. Alge- ijzond'ere regelen, ergaderivg. lita- ren, lenevevs eene dig. Adres aan LISS1NGEN. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, SO Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelregt voor elke plaatsing. Het ongelukkige volk van Polen, ten einde toe geslagen en gestraft, waagde in Januarij 1863 eene nieuwe poging, om zich van onder de ijzeren hand van Rusland te bevrijden. Frankrijk, Engeland en Oostenrijk, nemen den schijn aan van deernis te hebben met het heldhaftige volk, dat eenmaal de halve maan het verder voortdringen op Europa's bodein belette; acht maanden lang worden diplomatieke nota's met St. Petersburg gewisseld. Rusland spotte echter met deze vergeefsche moeite; het wist immers te voren, dat geene der drie mogendheden, die in de bres schenen te springen, voor Polen het zwaard zou trekken of dreigen te trekken, om kracht bij te zetten aan diplomatieke onderhandelingen die eigenlijk slechts bestemd waren, om de algemeene sympathie, voor Polen in Europa opgewekt, eenige voldoening te schenken. Onwaardig spel! dat niets anders opgeleverd heeft, dan dat de Moskoviet thans omneêdogender dan ooit zijne martelingen op het slagtoffer voortzet, om het te vermoorden en te verdelgen. Napoleon, keizer niet hij de gratie Gods maar bij den wil des volks, was dan ook degene die het meeste belang er in had, om de nederlaag te verbloemen, waarhij Frankrijk zich onmagtig toonde om voor zijne oude poolsche bondgenooten daadwerke lijk in de bres te springen. Behendig mengt hij de poolsche kwestie onder al de kwestien die Europa kunnen beroeren, en roept in November ter oplossing van alle kwestien, zoowel de kleinere als groote vorsten tot een congres te zamen, vooraf verklarende dat cle traetaten van 1815 den weg van alle vleesch waren gegaan. De onnadenkende menigte jubelt bij dit huis middel, waarbij men op eene zoo echt nieuwerwetsche wijze alle bloedvergieten bij het beslechten der oneenigheden zou weten voor te komen. Op eenige weinige uitzonderingen na antwoor den echter groote en kleinere souvereinen, dat de traetaten van 1815 huneerste levensbestandeel waren, en dat zij derhalve maar liefst niet zouden komen om het congres met Napoleon te houden. Men bedankt Napoleon beleefdelijk voor zijne goede inzigten. Engeland evenwel sprak een kernachtig veen uit, eene weigering zoo bepaald geformuleerd, dat men tot heden toe te Parijs dit zeldzaam specimen van ongeveinsde diplomatie niet heeft durven openbaren. Om tot eene zamenvatting te komen, wij zien op liet Euro- peesch tooneel vooral drie personen sterk te voorschijn treden, Palmerston, Napoleon III en Plus IX. Om Frankrijk afleiding te geven heeft Napoleon gezorgd, dat men steeds van de fran- pche wapenen hooren zou. Uit China, nit, Japan, uit Mexico en Cochin-China heeft de gedienstige pers nog altijd glorierijke wapenfeiten te vermelden gehad. Napoleon heeft evenwel niet kunnen verhinderen dat de groote steden, niettegenstaande ongehoorden dwang op de zoogenaamde vrije verkiezingen uit geoefend, in den persoon barer afgevaardigden een protest heb ben ingediend tegen het dwangbuis, dat Frankrijk dragen moet onder den keizer der vrijheid. Palmerston daarentegen heeft, na eerst zooveel in hem was de binnenlandsche crisis in Engeland uit den weg geruimd te hebben, de katoencrisis, de geldcrisis en de iersche crisis, zich in de eerste plaats overal tegenover Frankrijk schrap gezet. In de voorheen vereenigde staten van Noord-Amerika, die Europa dagelijks met de programma's van hunnen verdelgings- krijg hebben afgemat, in Mexico, in het verre oosten, overal heeft Palmerston den engelschen invloed tegenover de fransche veroveringszucht gesteld. Ons bedunkens ziet Palmerston in Napoleon den man, die door den naam alleen dien hij draagt, gedoemd is om de neder laag van Waterloo te delgen, en derhalve niet leven kan zoo lang nog iets van het werk van 1 SI 5 overblijft. Hij ziet in Napoleon iemand die door den noodlottigen toestand, waarin hij geplaatst is, gedwongen wordt, om door den roein der fran sche wapenen zijn volk de zwaarte van zijn despotismus te doen vergeten. Yan daar het heimelijk pogen van Engeland om op het vaste land van Europa overal aanhang tegenover Frankrijk te winnen, ten einde in het uur van gevaar op het voetspoor van Pitt een bondgenootschap met Rusland, Oostenrijk en Pruis- sente doen geboren worden, ten einde het fransche wapengeweld te kunnen keeren. Wordt vervolgd. De toestand van Duitsehland kan niet meer gespannen zijn dan thans het geval is. De Morning-Post inaakt bekend, dat Denemarken het ultimatum van 4S uren, dat door Oostenrijk en Pruissen gesteld is, niet zou aannemen en dat bij gevolg de vijandelijkheden weldra zullen aanvangen. Maar detweeDuit- sche mogendheden zullen te gelijk te kampen hebben tegen de corpsen vrijwilligers, tegen de corpsen der kleine duitsehe sta ten en zelfs tegen den hond, die zich heeft verzet tegen het bin nenrukken van oostenrijksche en pruissische troepen in Slees- wijk. Te midden van deze verwarring, is het te denken, dat Engeland tusschen beide zal komen, ten gunste van Oostenrijk en Pruissen, dat Napoleon III om uit de verwarde en netelige positie te geraken, waarin hij verkeert, gebruik zal maken van de verdeeldheid in Duitsehland, en dat de italiaansche revolutie die hare vertakkingen ook in Duitsehland heeft, niet werkeloos zal blijven. Het kabinet van Weenen, voorziet ook de gevaren, die drei gen van de zijde van Italië, het heeft aan de autoriteiten in Ycnetie ernstige bevelen gegeven. Voortdurend kruisen tegen woordig stoombooten op last van het gouvernement in de Adri- atische zee, en alle vreemdelingen, die aankomen op oevers van Oostenrijksch grondgebied, worden onderworpen aan een streng onderzoek. Men schrijft uit Yenetie aan liet Journal d'Anvers, „te Verona loopeu al de gesprekken der militairen over oorlog. Men wacht met angst de terugkomst van den opperbevelhebber Benedek uit Weenen. De soldaten, niettegenstaande de weers gesteldheid, zijn onafgebroken bëziglnet wapenoefeningen. Al de forten, waaraan nog iets niogt oftftbreksqi, worden gewapend, eenige met kanonnen van het zwaarsfeJSlSber." In llelgie zijn de zaken van bet goüyhrjJbment op dit oogen- blik zeer pénible. liet liberale ministerïêjteeft zijn ontslag ge nomen ten gevolge der overwinningen^!^ de laatste verkiezin-

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 1