DSC11E TIJDINGEN. henen lie golfslag ons dreef. Ook dezen nacht moesten wij onder den blooten hemel doorbrengen, maar wij waren ten minste in veiligheid. Den anderen avond ontmoetten wij eindelijk kust bewoners, die ons met rijtuig in de naburige dorpen bragten. Eindelijk konden wij nu eenig voedsel nuttigen, dat wij in drie dagen niet hadden gehad. Wij bevonden ons op een eiland, ge naamd Terschelling. Wij bleven er tot woensdag, toen wij naar Harlingen werden overgebragt. Morgen vertrekken wij naar Avis/eri/am."" Eene bejaarde dame bezocht dezer dagen eene menagerie te Chicago. Zij was wat nieuwsgierig uitgevallen en kwam heel digt bij een ratelslang, die in een kist geëxponeerd werd. Onver wachts lieft het dier zieh op en grijpt uit den arm van de dame een hondje, dat deze, zoo als later bleek, voor geen geld ter wereld zon willen missen. Een der heeren „uitleggers," die tamelijk bij de hand was, schiet echter dadelijk toe, maakt eene buiging, bijt den slang een stuk van den staart af en grijpt met de regterhaud het hondje uit den gapende muil van het ondier. Heel beleefd stelt hij het daarop aan de ter dood toe ontstelde dame ter hand. Deze, meer dan gewoon dankbaar, valt den moederen staartbijter om den hals, kust hem, zegt dat hij meer dan haar leven gered heeft en doet hem ten slotte het voorstel, haar te trouwen. De man vroeg vier en twintig uren beraad. In dien tussehentijd nam hij zijne informatie's. Den volgenden dag stemde, lijj toe. Mijnheer de uitlegger is thans de echtgenoot van een leelijk, grijs, rhumatiseh en niet heel zachtzinnig vrouwtje, maar dat honderd duizend pond bezit en bij testament hem tot universeel erfgenaam benoemd heeft. Frankrijk. Parijs 10 Jannarij. Eene particuliere correspondentie uit Parijs zegt het volgende: „Een paar dagen liep in aldeparijsche salons een gerucht, waarvan de oorsprong mij onbekend is, en volgens hetwelk het geheele kabinet zou aftreden, en het rege ringsstelsel ten eenenmale zou veranderd worden, zoo zelfs, dat de fleer Emile Ollivier minister van binnenlandsche zaken zou worden en de Heer Thiers de portefeuille van buitenlandschc zaken hebben zou. Ik behoef u niet te zeggen, dat hiervoor geen de minste grond bestaat, en men in de regeringskringen zeer boos is over het verspreiden van dusdanige geruchten, die, zonder dat men weet waar zij van daan komen, de gemoedereu verontrusten. Wij moeten niet vergeten liet vermaarde onder houd dat de Heer de Girardin te Compiègne met den keizer had; duidelijker dan daar gesproken werd kan wel niet gespro ken worden. „Mijnheer de Girardin," zeide Napoleon tot hem, „wat gij zegt is schijnbaar zeer mooi en goed, maar voor alles moet ik leven, en met uw stelsel zou mijn leven niet lang meer duren." Maar ik ga nog verder: de keizer toont zich veeleer opposant tegen de vrijheid dan vrijheidlievend. Het is u bekend dat liij onlangs de door markies Boissy in den senaat uitgespro ken rede geprezen heeft, maar gij weet nog niet dat hij, naar aanleiding van deze rede, tot een der senatoren, bij eene receptie op de Tuileriën, zeide: „Ik zal zorgen de misslagen mijner voorgangers niet te begaan, die van de eqne koncessie tot de andere kwamen en zoo doende tot hunnen val geraakten." De Italianen zijn nog liet hoofdonderwerp der gesprekken. Naar het schijnt waren zij te Londen, alvorens zij in Frankrijk kwamen. Ik meen te weten dat men nog eergisteren niet zeker was allen gevatte hebben van welke 111 n zieh kan verzekeren. Het gerucht was verspreid, dat op lier meer in hefcbosch van Boulogne bommen zouden geworpen worden, terwijl liet keizer lijk gezin bezig was schaatsen te rijden. Hoe ongerjmd dit ge rucht ook was, begaven de vorstelijke personen zich toch naar eene andere bevrozene oppervlakte. De vrees en angst onder liet publiek zijn onbeschrijfelijk, en de toestand der gemoederen benadeelt in niet geringe mate den pur'jschen handel. O.n op de Italianen terug te komen, kan ik u verzekeren dat de ont dekking der zamenzweerders niet is het werk van den ITeer Boitelle, prefekt van policie, of het gevolg van verraad, maar dat men de ontdekking te danken heeft aan den lieer ITvoix, directeur der policie op de Tuileri hl. Fan zijner agenten had bespeurd, dat een onbekend persoon eenige dagen achtereen de rue Rivoli op- en neêrliep, terwijl hij zeer zorgvuldig de vensters van het paleis opnam. Op zekeren dag ontdekte de agent een tweeden persoon, die des anderendaags terugkwam, den eersten voorbij liep en hem een toeken van verstandhou ding gaf, doch zonder hem aan te spreken. De Heer Irvoix werd gewaarschuwd, het overige is bekend. De keizer is zeer misnoegd op den Heer Boitelle, die van de aanwezigheid dier Italianen te Parijs had behooren onderrigt te zijn. Het is ze r onzeker of hij zijne betrekking behouden zal. Van de vier Italianen hebben tsvee, met de Marsala-medaille gedekoreerd, onder Garibaldi gediend." Het schijnt dat de keizer het leven te danken heeft aan de zorgeloosheid der zaamgezworenen zeiven, die met het geld dat Mazzini hun voor de expeditie toevertrouwd had, een onge bonden leven leidden en daar dit hier meer geld vordert d;tn elders, was hunne kas spoediger uitgeput dan Z'j het dachten. Zij moesten toen den aanslag op het leven des keizers uitstellen, tot dat Mazzini, op hun schriftelijk verzoek, uit Londen liet geld gezonden had dat zij noodig hadden om, na he; welgeluk- ken van den aanslag, hunne vlugt te verzekeren. Dat geld is thans aan het adres van Greco alhier aangekomen en door de policie op het postkantoor in beslag genomen. Hadden de eed- genooten, in plaats van hun geld te verspillen aan diners en danspartijen, spoediger doorgetast, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest, want nadat zij eerst acht zwaar geladen granaten van geslagen ijzer (ieder met een twintigtal pistons) op en onder het rijtuig des keizers hadden doen ontploffen, zou den zij zich te midden van de daaruit te ontstane verwarring met pistolen en dolken op den keizer geworpen hebben om hem verder af te maken. Volgens de verklaring van Greco, zijn al de dolken, die bij hen gevonden zijn, vergiftigd; iets dat geloof verdient; daar men met het bloote oog kan zien, dat die wapens met de punt in eenig bijtend vocht gedoopt moeten zijn. De 7öjarige Berryer, de beroemde advocaat van Frank rijk, heeft eene rede, waarbij de tribunen opgepropt van volk waren, voorgedragen, waarin hij'met klaarheid vooral de onwet tige geldverspillingen van het Fransch financiewezen in den laatst veriaopen tijd aan de kaak stelde. Kn geland. Het zooveel gerucht gemaakt hebbende ijzeren stoo.t Dictator is voor een paar dagen te New-York van stapel cv r, en schijnt een groot succes te belov en. Ofschoon men liet w. c een fregatgelieft tenoernen, heeft li et niets van hetgewnne men van een dergelijk schip. Geene verschansing, geene m. t, geen want, geen kaapstander is op liet dek te zien. De Dief r is bijna uitsluitend van ijzer, en zou, uit het water op de. rom van een gewoon schip gelijken met een overbouwsel ter Lr e van vier voet. Van dit laatste is echter slechts ren paar fc boven water te zien. De lengte van boeg tot spiegel bedr.i t 314 voet, waarvan het overgebouwde gedeelte van achteren 1 en van voren 13 voet inneemt. De breedte over het dek beslaat 50, de diepte 221/» voet. liet pantser is ontzaggelijk. De eerste Monitors luidden slechts eene huid van 4f/a duim ijzer, de War rior even zoo, aangebragt in massive blokken, maar de Dictator heeft een harnas van elf duim dikte van ijzer, bestaands in hal ken van vijf duim dikte, waarover zes platen van een duim ieder. Voeg hierbij den binnenwand van houten ijzer die drie en een half voet dik is en men heeft eene dikte van vier voet vijf duim. Dit pantser begint aan het dek en gaat zes voet naar beneden, dus vier voet onder water. Het gewigt'daarvan is omstreeks 525 ton en zou tegen 0 cents per tb' 03,000 dollars kosten, buiten het werkloon. Het schip zal een geschuttorentje voeren van 1 5 duim dik ijzer, met eene verbeterde machine om de stukken te bewerken. De Dictator is verder voorzien van een ram aan den voorsteven, bestaande uit 2:2 voet massief eikenhout en ijzer, en zoodanig vervaardigd, dat deze weggeslagen kan worden zonder gevaar voor het schip zelf. Het beneden dek is hoog als op een gewoon oorlogschip' Een man van zes voet kan er staan met zijn hoed oo; de verschillende afdeelingon waren echter nog niet klaar toen het schip van stapel liep. De wijze, waarop het com- pas is aangebragt, is merkwaardig. Daar de hoeveelheid ijzer van het geschuttorentje dit instrument werkeloos maakt, heeft men dit op zeer eigenaardige wijze verholpen. De man aan het. roer staat voor een spiegel en zeven voet boven zijn hoofd is het co npas aangebragt in eene koperen pijp boven het stuurhuis. Dit compas is zoo gemaakt, dat de wijzer in den spiegel terug kaatst en op die wijze zal de Dictator bestuurd worden. De machines van dit zonderlingooorlogschipzijn insgelijks op eene uitgebreider schaal dan in eenig oorlogschip in Europa of hier, te lande ingerigt. De cylinders zullen 100 duim in diameter» zijn. De ketels zijn ontzaggelijk, zes in getal en hebben 50 for nuizen met eene roogteroppcrvlakte van 1100 voet, zoodat omstreeks 175 ton kolen benoodigd zullen zijn in een etmaal. De schroef heeft 21lL voet in diameter en weegt 39,000'tt'. Deze machines zullen omstreeks 5000 paardenkracht hebben. Het geheel is een meesterstuk van scheepsbouwkunst en verdiende, eene uitgebreider en naauwkeuriger beschrijving dan wij er van geven kunnen.

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 3