TLISSINGSGfi WEEEBLAD. 1864. N°. 51. Zaturdag 16 Januarij. 2 e Jaargang. 1863. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Bit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelregt voor elke plaatsing. H. De toestand van de Porte is niet veel beter geweest. Door Engeland gesteund is zij er in geslaagd Syrië, Montenegro, Servie en Albanië, waar in liet geheim de opgewondenheid door Rusland wordt aangehitst, tot heden in bedwang te houden, doch aan hare grenzen ziet zij nog steeds haren ouden vijand op de gelegenheid loeren, om de Pruth over te steken, ten einde, gelijk Engeland zoo gaarne doet, tusschen beide te komen en eenige stukken lands aan het gebied der Porte te ontrukken en die zich zeiven toe te eigenen. De Donau-vorstendommen blijven steeds het brandpunt, waaruit de algemeene revolutionaire vlam zoo mogelijk gelijk tijdig in bet Oosten door Servie cn Montenegro, in Italië langs Siavonie en de kusten der Adriatisohe zee, in Oostenrijk door Hongarije zal worden ontstoken. In het land der Magyaren klonk weer de naam van Kossuth, die in 1849 het volk voor zijne roekelooze oprnijingen won. Doch hetzij men een gunstiger tijdstip wensclitaf te wachten, hetzij dat men Oostenrijk te waakzaam vond, de oproerkreet verstomde. Oostenrijk dat in 1863 te vergeefs Pruissen tot het vorsten- konsres riep, om te zamen aan de versterking van den gerneen- schappelijken Duitschen band te werken, sloot zich echter, niettegenstaande menig verschil, zoowel van politiek en als com- merciclen aard, naauwer aan het huis van Hohensollern aan. Vooral in de Duitsch-Deensche kwestie zag men deze twee mogendheden hunnen ouderlingen naijver ter zijde stellen, om aan de gevaren, die de overspanning van de Duitsche Vereine uit deze kwestie doet geboren worden, het hoofd te kunnen bieden. Het Duitsch-Deensche vraagstuk maakt te zeer het onderwerp van den dag uit, is en wordt te veel in ons blad be sproken, en is daarbij veel te ingewikkeld om in een overzigt, als wij voornemens waren over liet jaar 1863 te geven, lang bij dit. vraagstuk te blijven stilstaan. Genoeg zij het, in herin nering te brengen, dat door den dood van Frederik VII in 186-3 het regt der Deensche troonsopvolging i:i Sleeswijk-Holstein meer dan ooit. betwist werd, en voor de Duitsche eenheids- mannen eene gewenschte gelegenheid is geworden tot het ver wekken van woelingen, waarbij zij niet spoedig door toegefe lijkheid van Cliristiaan IX tot bedaren zullen te brengen zijn. Het is altoos nog het Deensch-Duitsehe vraagstuk, dat de politieke wereld bezig houdt. Tijdingen, uit Duitschland ontvangen, melden, dat velereser- ve-troepen van Denemarken te wapen zijn geroepen, en dat men vervracht, dat te Rendsburg de eerste ontmoeting der vijande lijke legers zal plaats hebben. De Deen en moeten zeer verbit terd zijn op de bonds-troepen van Duitschland, omdat deze wei geren het Sleeswijk-Holsteinsehe vaan weg te nemen, dat in het gezigtder Deenenis geplant, als om deze te tarten. Denemarken van den eenen en Duitschland van den anderen kant brengen meer en meer troepen op voet van oorlog. Dene marken roept al de reserve-troepen op van 1853, 1854 en 1855 en daarbij de geheele infanterie, welke door het lot van 1860 en 1861 uit de dienst was ontslagen. In Holstein gaat de bevol king voort om gezanten te zenden naar hertog Frederik, en ook Herlingenhasen, de eenige stad, welke zich nog niet ver klaard had, heeft mede onderwerping en trouw aan den hertog aangeboden. Oostenrijk zendt nog naar Holstein de twee rege- menten Graaf-Hartmavnno. 5, en Graaf-Kehvenhdlerno. 35, en het 6e battaillon jagers. Pruissen zal, zegt men, nog twee andere division van het 2e en 4e legercorps mobiliseren. De bonds-troepen, die nu bestaan uit 32,000 Pruissen, 25,000 Oostenrijkers, 12,000 Saksers en Hanoveranen, zullen dan eene getalsterkte hebben van omstreeks 100,000 man. Het is mogelijk, dat de zamenkornst door Engeland voorge steld ter schikking van het Deensch-Duitsehe vraagstuk tot stand kome, maar de duitsche hond zal er geen deel aan nemen. Er is veel grond om te veronderstellen, dat de beide groote duitsche mogendheden, (en alle grond, dat Oostenrijk zeker,) vast besloten hebben om het tractaat van Londen te handhaven, en zelfs tegen de volks-opinie van Duitschland en tegen de stemmen der andere duitsche gouvernementen in. Met dit doel hebben zij de bezetting van Sleeswijk voorgesteld, en met het oog op deze bezetting mobiliseren en verzenden zij zulke aan zienlijke strijdkrachten, om zelfs, des gevorderd, de bonds-troe- lalf voet dik is en men heeft eene dikte van vier voet vijf daim. ')it pantser begint aan het bek en gaat zes voet naar beneden, 'ns vier voet onder water. I let gewigt daarvan is omstreeks 525 on en zou tegen 6 cents per tS 83,000 dollars kosten, buiten \et werkloon. Het schip zal een gesehuttorentje voeren van 1 5 luim dik ijzer, met eene verbeterde machine om de stukken te ïewetken. Dc Dictator is verder voorzien van een ram aan den Vorsteven, bestaande uit 22 voet massief eikenhout en ijzer, en toodanig vervaardigd, dat deze weggeslagen kan worden zonder l'evaar voor het schip zelf. liet beneden dek is hoog als op een jewoon oorlogschip Een man van zes voet kan er staan met 'ijn hoed op; de verschillende afdeelingen waren echter non niet hunne verptigtingen alseuropeschemogendheden in aanmerking zullen nemen, latende de gansche verantwoordelijkheid van zulke honds-verklaring over aan de kleine duitsche staten. Dit alles beteekent niet minder dan eene ontbinding van den Duit schen bond. En het schijnt, dat de kleine duitsche staten, door 't vooruitzigt eener ontbinding, zich niet, bang laten maken. Deze helaas! spiegelen zich reeds gedurende eenigen tijd een nieuwen bond voor, met uitsluiting van Oostenrijk en Pruissen, welke naar hunnen zin te veel gewigt in de schaal leggen. Dit is een geliefkoosd plan van den heer minister de Beust van Sak sen, en het schijnt, dat dit plan thans wordt gevolgd door Beiie ren, Wurtemberg, Baden; dpHjsjjje Hessen, en door alpdeqirm- sen van Oldenburg eh yon Sak»MU': Wij voegen hierbij "eene ópgavewan den toestand lief Duit1 schc gouvernementen met bctrebkihg tot het vraagstuk S/ees- mjk-HoMein: de staten, die den persoon van hertog Fredetik erkend hebben, zijn: Baden,ei-mar, Coburg-Gotha, Heinin gen, Altenburg, Brunswijk, Boiiderhausen, Reuss, Waldeck.

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 1