T1ISSIN6SGH WEEEBLAD. 186fl. N°. 50. Zaturdag 9 Januarij. 3de Jaargang. f W 1863. POLITIEK 0VERZIGT. l-"» BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, de9 Zaturdags uitgegeven Abonnementsprijs, per drie maanden, SO Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaren en Post directeuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Advcrtentiën gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelrcgt voor elke plaatsing. Het zal aan onze lezers niet onaangenaam wezen, als wij Lij den aanvang van liet jaar 1S64 een vlugtigen blik werpen op liet gebeurde in de politieke wereld gedurende hét jaar 1863. Al de vraagstukken, in 1S62 onbeslist gebleven, zijn in het jaar 1863 in klimmende verwarring overgegaan. Italië, waar in het voorlaatste jaar de Garibaldische woelin gen onderdrukt werden, scheen in te sluimeren, maar de revo lutie werkte niet minder krachtig, bedektelijk evenwel, voort, en God weet wat er besproken en beraamd is in 1863 in hare geheime vergaderingen. Maar zeker het hclsche komplot rustte niet. Het sehoone Italië, toen zoowel Ratazzi als Ricasoli gevallen was, vond in het ministerie PassoliniMinghetti slechts de zeilde roofzieke hand terug, die de overweldigde provinciën uitmergelde, het zonk dieper en dieper, en verzwolg uit de Turijnsche schatkist millioenen op millioenen, zonder den Zui delijken vrijheidsoorlog, onder do bloeddorstige tyrannic der Piemontcsche proconsuls, te kunnen smoren. Op dit oogenblik smachten 35,000 Napolitanen in den kerker; Sicilië is een deel van het Italiaansche rijk, waar roof, moord en plundering vrij als een kanker voortkuagen; Victor Emmanuel is krachteloos, zonder toekomst en zonder hoop, en staat op het punt in een roekeloozen aanslag tegen Oostenrijk liever zijn laatste heil te zoeken, dan bedolven te worden onder het verachtelijke puin, hetwelk de hoop tcugellooze vrijheidsmannen, aan welker spits hij zich gesteld heeft, op hem dreigen neder te storten. Het Oosten bleef in den zelfden onnatuurlijken toestand. Griekenland maakte een ellendig figuur. Men achtte dit volk, waarbij de hartstogten zoo vurig in het bloed koken, ook al rijp voor een nieuwen regeringsvorm, zoo als Engeland ver langde. In een oogenblik van kwade luim joeg het zijn koning Otto weg, even als men een lakkei naar huis zendt, cn liep daarna met zijn kroon Europa rond, om eindelijk hij een Deen te regt te komen. De nieuwe koning, die niet dan schoorvoetend zich naar zijne nieuwe staten begaf, vindt er tot heden niets dan eene berooide schatkist, vertreding van gezag en tooneclen van oproer, zonder er nog in geslaagd te zijn de Ionische eilan den uit de klaauwen van Engeland aan zijne staten toe te voe gen. De schimmen van Leonidas, Epaminondas en Themistoclis zweven te vergeefs over het llelleensche vaderland; zijne zonen driuken te vergeefs aan deze bronnen van vervlogen grootheid, ora daaruit bij Europa een laatste wensch voor hunne weder geboorte levendig te houden. Polen dat leed, klaagde en bad, werd zoolang getergd, tot dat het gedwongen werd tot een wanhopigen strijd, die voortduurt, l 'e Deensch-Duitsche kwestie kwam tot den hoogsten graad /an spanning. Welnu de drie hoofdoorzaken vooral van beroe ring, Italië, Polen, Sleeswij k-Holstein hieven dreigend over Europa hangen, op het oogenblik dat het jaar 1SC3 in het niet der eeuwen terug zonk. liet vervolg in een volgent/ Nummer. De strenge koude heeft voor een oogenblik de militaire ope ration der duitsche troepen gestaakt, echter doen de laatste be- rigtcn grootere spanning in de duitsch-deensche kwestie ver wachten. De honds-executie heeft zich tot op de 6 dorpen nabij Rends- burg, aan gene zijde van den Eider, uitgestrekt. Het leger van den koning van Denemarken daarentegen, is aan de oevers van den Eider en den Sehlei samengetrokken en zal de bezetting van Sleeswijk, eene echt deensche provincie, niet dan gewapen derhand opgeven. De koning van Denemarken bevindt zich te Friedrichstadt. in de onmiddelijke nabijheid van het leger en heeft op den 5n dezer eene proclamatie aan hetzelve uitgevaar digd, waarvan het slot zegt: dat niet de getalsterkte maar de dapperheid in den krijg de overwinning schenkt. Het nieuwe ministerie van Kopenhagen zal dezelfde gedrags lijn van het ministerie Hall volgen en niet de November-consti- tutie intrekken; het zal daardoor den raad van Engeland ver smaden en den middenweg verwerpen door de beide duitsche grootmagten voorgeslagen, om de beide hertogdommen een afzonderlijk beheer te geven, waardoor zij slechts in naam aan Denemarken zouden blijven vastgehecht. De kleine staten hebben het duitsche. element, in de bonds vergadering eene nieuwe zegepraal doen behalen, door met 9 tegen 7 stemmen een voorslag oin den hertog van Augustenburg tijdelijk Holstein te doen verlaten af te stemmen. Daarentegen spreken bcrigten uit Zweden en Noorwegen steeds van volks verzamelingen, waarhij die gewesten zich luide voor Denemar ken verklaren, en zelfs moet in Lauenburg een adres van ge hechtheid aan het Scandinavisch schiereiland algemeenen bijval verworven hebben. Volgens een berigt van Dailv-News zou de aartshertog Maxi- miliaan zich spoedig over Parijs naar St. Nazaire begeven, om in het voorjaar in Mexico aan te landen. Een berigt uit Weenen van den 4 dezer bevestigt deze gewigtige tijding; de toekom stige keizer zou van zijne vroegere voorwaarden afgezien en den voortgang der Fransche wapenen als een voldoenden waar borg aangemerkt hebben. Alle bcrigten uit Polen trachten het. denkbeeld van uitputting der beweging weg te nemen en de Presse uit Weenen van den 5n dezer zegt, dat de kracht van het Poolsche element genoeg zaam uit de barbaarschheden der Russen, onlangs nog door de kersmis-arrestatien gebleken, bewezen wordt. Terwijl de keizer der Franschen op den nieuwjaarsdag eene rede overvloeijende van melk en honig uitgesproken heeft, (mis schien wel met de zekere inzage dat ook zonder zijne inmenging de oorlog in vollen gang is) om zich te beter achter zijne lieve lingswoorden „het keizerrijk is de vrede" te kunnen verschui len, heeft zijn vriend Victor Emmanuel op den zelfden dag in zijne toespraak nieuw voedsel gegeven aan de verwachtingen van de partij, diepn een europeesch conflict de gelegenheid ziet, om het dropmbeeliPcfcrdtaliaansche eenheid door de overwèldi-.'" ging van Ropie en Véngije te volmaken. v f Plet ontwerp adres déjwranscke kamer van afgevaardigden is Si-. 'i' V

Vlissings Weekblad | 1864 | | pagina 1