BllTEi\LAi\DSCllE TIJDLAGEN. Met zekerheid kunnen wij mededeelen dat de direklie van h-t badhuis de badkoetsen zal laten voorzien van u '(gespannen zeilenAanstaanden Woensdag reeds zal een aldus voorziene in dienst worden gesteld. Naar wij vernemen zijn de heeren mr. Uyttcn- hooven, hoofdadministrateur bij de direkte belas tingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te 's Flage en W. C. P. Toe Water, provinciaal inspekfeur te Rotterdamdoor de regeering aan gewezen als gemachtigden tot bijwoning van de internationale konferenlie tot regeling van de suikerbelasting, die weldra te Londen zal worden gehouden, en zijn zij dientengevolge reeds ver trokken. (K R. C Zooals uit een schrijven van een Zwolsch korres- pondent aan de Standaar/l, dd. Donderdag, blijkt, heeft de aldaar gevestigde vereeniging Thorbecke bij inteekening geen genoegzame gelden voor haar doel ingezameld. Men zal zich namelijk herinneren dat die vereeniging de centrale kommissie heeft ont last van de zorg om Torbecke's geboortehuis door een gedenksteen te vereeuwigen. Thans heeft zij besloten over te gaan tot de inzameling van gelden in de gemeente, en wel door middel van een lijst, die aan de inwoners zal worden aangeboden, liet eerste vuur schijnt dus ook te Zwolle aanmerkelijk afgekoeld te zijn. Te Leiden is Zondag overleden prof. F. A. Kai ser, een sieraad van de Leidsche hoogeschool, die daardoor eindelijk een verlies leed dat haar reeds lang bedreigd had. Kaiser was den 1U Juni 1808 geboren, verloor spoedig zijn vader, en werd toen door zijn oom opgevoed, die een geacht beoefenaar der stprrekunde was. Zijn oom stierf, toen hij 15 jaar oud was en liet hem eenegroote liefde voor de astronomie na. In 1S26 werd hij tot observator en lector, in 1817 tot hoogleeraar aan de Jjeidsche Hoogeschool benoemd en deed een nieuw tijdvak voor de tot dusver op den achtergrond geschoven wetenschap ontstaan. Aan hem dankt Nederland het, dat het een goeden naam heeft onder de beoe fenaars van deze verheven wetenschap. Onder zijne geschriften munt uil, zijne beschouwing van de komeet van Ilalley, die hem het eerst naam deed maken, en zijn Sterrenhemel, dat in de Nederland- sclie letterkunde steeds een gewild boek,zal blijven. Toen hij van de regering geen sterrevvacht kon be komen, namen particulieren, met den president- curator jhr. Gevers van Endegeest aan 't hoofd, het initiatief; brachten 30.000 voor het {doel bijeen, en zagen de regeering volgen. In den laatsten tijd zijns levens was hij niet alleen zelf voortdurend ziek, maar ontviel hem ook nog zijn echtgenoote. Zijn naam zal onvergetelijk blijven onder de mannen van naam in ons land. N. M. Ct. Volgens het Alhenoeum, is men te Londen bezig met' den herdruk van een boek, dat in 1844 ge drukt en uitgegeven is, maar dat nooit geschreven was. De auteur van dit boek, mr. Lordan, die te Items ey „de roemrijke kunst uitoefende," heeft het boek gezet, terwijl hij het werk zamenstelde. De titel is: Collequies, desultory but chiejly uponpoetry mid poets. Afgescheiden van zijne innerlijke waarde is liet eene kurioziteit, zijnde het eerste boek, dat. niet vooraf in kopie gebracht is. Wij kennen dergelijk voorbeeld, althans wat een oor spronkelijk boek betreft, ten onzent niet; doch wij hebben wel eens hooren verhalen van een Amster- damschen boekdrukker (Thdie de romans welke hij uitgaf, onder het zetten vertaalde. (N. v. d. Bhl.) DEVENTER, 31 Juli. Toen Z. K. H. de prins van Oranje gisteren zich met de huzaren op het exercitieveld bevond, werd 11D. plotseling onge steld. De heer Piekema, officier van gezondheid, verleende geneeskundige hulp, en het bleek weldra, dat de prins slechts door eene ligte duizeling ge- trollen was. Eenigeoogenblikken later steegZ.K.H. weder te paard, en reed vervolgens met de huzaren weder naar de stad. Heden zal Z. K. IJ. weder met de huzaren naar het exercitieveld rijden. (R. v. Zh.) HAARLEM, 3L Juli. Gisteren vervoegde zich bij eenige winkeliers en werkbazen hier ter stede een persoon, die het deed voorkomen alsof hij van wege een gezin, dat zich eerstdaags van elders hier zal vestigen, was belast, hun toezegging vati leverantie te doen. Na zich op die wijze als begun stiger te hebben voorgedaan, werd het gesprek, als toevallig, overgebracht op oogenblikkelijke verlegen heid, doordien hij in de buuri kleine verteringen ge maakt had en zijne portemonnaie had tehuisgelaten met dit gevolg, dat hein het aanbod werd gedaan hem iets te leenen, waarvan door hem gebruik werd gemaakt. Al spoedig bleek het evenwel dat men met een bedrieger te doen had. Het schijnt, uit verge lijking van zijne thans gehouden praatjes met die welke vroeger gehouden zijn, dat men liier te doen heeft met iemand, die reeds ten vorigen jare op gelijke wijze van de lichtgeloovigkeid van som mige ingezetenen gebruik gemaakt heeft om zich ten hunnen nadeele eenig geld te doen verschaffen. De persoon toch, die gisteren hier op de voormelde wijze te werk ging, beriep zich op gelijke familie- relatiën als die van het vorig jaar, HASKERDIJKEN, 31 Juli. In ons dorp en environs breidt de tongblaar zich onder het rundvee op een onrustbare vv.ijze uit. Enkele koeien lijden aan het klauwzeer of de klauvvziekte, welke onge steldheid in den regel moeijelijk te genezen is. Ook de varkensziekte is hier en daar uitgebroken, zoodat, alles te zamen genomen, het vooruitzicht van deu veehouder alles behalve gunstig is te noemen. De schooljeugd lijdt aan kinkhoest en mazelen, die ge lukkig tot nog toe geen kwaadaardig karakter hebben. LEERDAM, 30 Juli. Een paar jongelieden gingen eergisteren met het warme weer eene wande ling doeD, en onder weg bekroop hun de lust om in de Linge een bad te nemen. Ongelukkiger wijze, waagde een zich te ver en schoot zijne zwemkunst te kort zoodat hij in de diepte verdween en verdronk. Hij was bediende in een manufakturenwinkel, en had de vorige week zijn achttienden geboortedag gevierd. Do GEMEENTERAAD alhier zal op Maandag don 5 Augustus 1872, des namiddags ten 1 ure, Zitting houden. De te behandelen punten zijn 1. Mcdedeeling van het overlijden van den Heer W. van der Os. 2. Uitslag van de verpachting der tienden. 3. Id. van den verkoop van beer- en mestspeciën. 4. Plan van den Kaaimuur aan de Itommelkade. 5. Id. van een lijkenhuisjo op de begraafplaats. 6. Mcdedeeling betreffende een gaskuip voor de Gasfabriek. 7. Verzoek van dcn'Heer H. A. Polak tot afstand van Gemeentegrond. 8. Id. ^an den Heer Guillaume. 9. Voorstel tot het aanvragen van verlenging der concessie tot tolheffing op den MiddelburgVlissing- schen straatweg. 10. Opmaken der voordragt voor leden van het Collegie van zetters. 11. Vaststeliing der rekeningen van het Algemeen Armbestuur en van de Leenbank. 12. Verzoek van den Heer Abrahams tot nog vol doening van eens reeds verjaarde pretentie. 13. Mededeel ing van de goedkeuring van besluiten tot af- cn overschrijving op de Gemeente begrooting. 14. Advies omtrent het verzoek van den hulpon derwijzer Terwoert om eene toelage. 15Rapport der commissie betrekkelij k de verbin ding van het Marine dok met den spoorweg. 16. Brief van de commissie van beheer over de Gasfabriek houdende aanvraag van henoodigheden. 17. Overlegging der Gemeenterekening over 1872. OVERZICHT VAN HET BUITENLANDSCH NIEUWS. De conclusiën van het rapport over de leverings- kontrakten, zeer ongunstig luidende voor het gou vernement der nationale vergadering van 4 Septem ber, zijn in de Frausehe Kamer aangenomen met 384 stemmen tegen één. De linkerzijde onthield zich van stemming. Die onthouding laat zich daaruit ver klaren dat de conclusiën een indirecte veroordeeling bevatten van Gambetta, maar daarmee is de onthou ding niet gerechtvaardigd. Gambetta is in het oog zijner politieke vrienden schuldig of onschuldig; in het laatste geval hadden zij tegen het rapport moeten stemmen, in het eerste geval er voor. 't Gaat niet aan dat 's lands afgevaardigden de algomeene belangen opofferen ten einde een partijgenoot te redden. Thiers heeft aan eene tot hem gekomen commissie andermaal beteekend dat het groote crediet 't welk Frankrijk blijkens den uitslag der leening heeft, is te danken aan den republikeinschen regeeringsvorm. Daarom zou bij alle zijne ^krachten ttot behoud der republiek aanwenden. De zittingen van de Fransche kamer zullen den Augustus gesloten en den 11 November weder geoper, worden Uit Portugal komen onrustbarende berichten. vreegt daar voor het uitbreken eener samenzwering De reis van Amadeus door Spanje valt niet n/ Overal wordt de koning koel ontvangen en ondervind bij dat de Spanjaarden geen sympathie voor hem voelen. Ook doen zich meer en meer verschijnsel voor dat de aanslag op zijn leven eene kunstmatig geweest is, aangelegd met hot doel om op de ré overal luidruchtige manifestatiën uit te lokken. ziet echter dat er buiten don waard is gerekend. De Duitsehe keizer is op reis naar Gastein. meent dat hij weldra eenige nieuwe maatregelen za uitvaardigen, die in verband staan met de vervoKn, der kerk. De regeering van Engeland heeft verklaard don ge zant bij deu Paus te willen behouden opgrond dat<J Paus ondanks de berooviug zijner staten het recht van onafhankelijk souverein heeft behouden. De gemeenteraadsverkiezingen te Antwerpen en t> Mecheleuzijn door de permanente kommissie goeck keurd. FRANKRIJ K. Eerstdaags wordt in Frankrijk verwacht een ui vijftien personen bestaand gezantschap van den keizi van Anam, Tu-Duc, aan welks hoofd een der geacht- ste mannen van dat rijk, de minister van financiën des keizers, staat. Het gezantschap heeft Hué in k midden van Mei verlaten, aan boord van een Franse! oorlogsvaartuig, hetwelk de ambassadeurs naarSaï gon, hoofdplaats der Fransche nederzetting in Cochin- China, moest overbrengen, waar zij zich op de pakket boot naar Marseille zouden iuschepen. Door de Parij sche Patrie wordt het een en ander medegedeeld, dat ten bewijze kan strekken van de sympathie van keizer Tu-Duc voor Frankrijk en de Franschen. Niet aflees komt hij naauwgezet het verdrag, na waarbij hj Neder-Cochin-China aan Frankrijk geheel heeft afge staan, maar hij is ook op alle wijzen'bevorderlijk aai de verbreiding der beschaving in zijn eigen rijk. Ge stadig zendt hij jongelieden, tot de voornaamste Anamitische geslachten behoorende, naar Saïgon, od aldaar op de kollegiën te worden opgeleid en hij laai op de scholen der broeders van de christelijke leer1 in Frankrijk vijftien jonge Auauiiten onderwijzen, dw om de twee jaren door eene nieuwe groep worden vervangen. De twee personen, te Marseille ter dood veroor deeld, ter zake van den moord gepleegd op kunnen landgenoot Greco, uit Tunis, zijn Woensdag ochtend geguillotineerd geworden. De hertog van Au male heeft, zoo meldt Paris Journalvan de koningin van Engeland het volgendt telegram van rouwbeklag ontvangenMonseigneur, ik heb als echtgenoote geleden en ook als moeder veel doorstaan, daar ik den prins van Wales in levensge vaar zag zweven. Ik besef dus beter dan iemand hos groot uwe droefheid is. Wees verzekerd dat wij het levendigste deel er in nemen. Victoria." In het Journal de Paris lazen wij de volgend aandoenlijke episode uit de laatste levensuren vaa den jeugdigen hertog van Guise. Terwijl de dooi reeds naderde, werd den hertog van Aumale bericht, dat zijn zoon een prijs op het Lycée Gondorcet behaald had. De bedroefde vader wilde die laatste blijde bood- schap toch nog aan zijn stervenden lieveling mededee len, hoewel het bewustzijn den lijder reeds scheen t? verlaten. Maar op het vernemen van den verworven prijs keerde het leven nog een oogenblik terug. Hij hief zich met inspanning zijner laatste krachten over eind, groote tranen parelden hem in de oogen, en hij drukte zijnen zielsbedroefden vader nog ééns met da grootste innigheid aan het brekendo harte. De tentoonstelling van voorwerpen tot huis houdelijk gebruik te Parijs is den eersten dag door 15,385 personen bezocht. Met verwondering merkte men onder de ingezonden voorwerpen een menigte velocipedes op. ENGELAND. Dr. Livingstone heeft in de binnenlanden van Afrika een kannibalen-ras ontdekt, Manyaema ge* naamdbij heeft niet kunnen bevroo len waarom dezs menschen menscheneters zouden zijn, daar hunne rijst velden in drie of vier maanden 120 maal opleveren. Maïs is in overvloed voorhanden, on behalve <3at. do dorpen gevuld zijn met huisdieren, zijn er overvloe dige zebraas, elefanten. buffels, gorillaas, om te jagen- Ook varkens zijn in menigte voorhanden. Daarenbo ven eet dit ras geen mensehenvleescb bij voorkeur, daar het, zeggen zij, hen droomen doet van de doo- den." Het voorkomen dezer kannibalen is overigen' gunstig en hunne levenswijze niet onbeschaafd- houden geregeld markten, waar de vrouwen meesten ijver handel drijven. DUI BERLIJN, 31 Jul 4 September hier aa zantschaps-hótel zijn gevolg zal in het Hot In den gezond! Beijeren, die, zooals kasteel Nympfeiiburj verbijstering lijdende kleine verbetering e zal weldra naar zij wederk-eeren. Te Berlijn is tkar zer van Rusland aldt komen, en aan het afstappen. Nog steec elkafir te Berlijn zul MUNCHEN, 31 f feest der hoogersch onderwijs ontving de en bracht 's konings de mededeeling, dat feest, een fonds wil heelkunde. Prof. vor professoren, de hoogl geleerde genootscha universiteit met het Tegen den afloop gehouden roeiwedsti zicht een veertigtal kinderen, bevonden, passagiers in het wa beurde, stonden de (lloyal sport nautique aan te vangen. Zon ken, sprongen allen i doening smaken om, de vreemden-klub, bi bestek al de passag deze rappe maats ni( zou men ongetwijfel te betreuren hebben j Na lange bera deputatie uit den pr< meentoraadsverkiezi: Jen bekrachtigd. Uit Reme wordt von Bismarck bij de gedrongen op de ver Rome. Lanza meet waren hebben, en stel van von Bis mar van spoedig de ver audere religieuzen oo GEMENI In den gemeentel een verhoogiing van stad uiet een bedrag Het Journal c dole mede, waarin schild, de baron Jan De beroemde hei baron eene gevaarlij; mdergaa», die zoo heer de kamer van Ben bediende fluiste in liet oor, waarop ij» hoed en stok gr «f iets buitengewc smeekt dan eskulaa Dupuytren hem inec «enige minuten tnoi lijke wonde te kous! Berry is vermoord. kier uit, is de he opspringende, schel 21Jr: paleis alles op i Beurs dikteert aan e knde orders, die sp klegraaf verspreid ^roorzaakte de doe belangrijke daling e» het huis Rotschih Reven bevelen van toillioenen. Toen Dupuytren aats van rustig in di>cht hij een lijk te Senoemde Journal d< l°cht beheerscht woi

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 9