buiten ge De vorige week is te L itlen bij het afbreken van het postkantoor een gedeelte daarvan plot seling ingestort, ofschoon men vermeende de ver- eischte voorzorgraaatregelen te hebben genomen. Twee personen zijn bij dit ongeluk gekwetst geraakt, t. w. de aannemer en eene vrouw, die zich op het werk met afbikken der steenen onledig hield. Naar wij vernemen zijn van de 66 telegrafisten, die deelnamen aan, het den 20stun Junij te 's [lage geëindigde examen voor de posterijen, 28-geslaagd. (N. R. C.) De 'stoomvaartmaatschappij Nederland bericht het volgende //Volgens telegram, ontvangen van Alexandrië, was het stoomschip Prins van Oranje gisteren te Suez aangekomen, ten 12 uro 's middags, en zou liet de's avonds het kanaal uitgaan. Vergunning verleend aan LE. baron van Pal- landt, kamerheer des konings, dienstdoende aan het hof van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, 'tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur en aan tnr. J. H. van Wickevoort Crommelin, sekretaris van Z. K. H..prins Hendrik der Nederlanden, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klaase, beiden der orde van de waakzaamheid of der; witten valk, hun door Z. Iv. H. den groothertog van Saksen-Weimar- Eisenach geschonken. Pensioen verleend, ten bedrage van ƒ606, aan mr. Pli. van den Broeke, eervol ontslagen rijks- advokaat te Middelburg. Maandag morgen is de Engelsche schroefstoom boot Otter, gezagvoerder Walker, komende van New-Castle en bestemd naar Antwerpen, geladen met stukgoederen, in de Wester-Schelde, op de Suikerplaat, met hoog water aan den grond gevaren en blijven zitten tot Dinsdag morgen, toen, na los sing, van een gedeelte lading in van Neuzen afge- zondene lichtersehepen, de boot vlot is gekomen en terstond de reis heeft vervolgd. Men leest in 't N. v. d. D. Vrijdag t Is heden de langste dag van liet jaar; met liet oog op de vorige dagen behoeven we zeker niet te zeggen dat het niettevensde warmste dag is. Ook over het algemeen is het door waarnemingen geble ken, dat de langste dagen'geenszins de warmste zijn, zooals men oppervlakkig zou vermoeden. Eerst dan, wanneer de- zomerzon gedurende eenigen tijd haar meest verwarmden invloed heeft uitgeoefend, wan neer in de Noordelijken streken enorme sneeuw- en ijsmassa's zijn opgeruimd en dientengevolge de luchtstroom, die van daar tot ons komt, veel zachter wordt, eerst dan stijgt de temperatuur bij ons tot het hoogste pont. Volgens een zeer naauwkeurige opgave, het resultaat eeher dugelijksche aanleeke- ning van den stand des thermometers, gedurende een tijdvak van tien jaren, zijn in ons land de 17 en 18 Juli gemiddeld de warmste dagen, zooals de 9, lü en 11 Januari gemiddeld de koudste dagen zijn." BEEKBERGEN, 21 Juni. In het akkermaals- bosch Spelderhout alhier is thans een begin gemaakt met het onerzoeken naar den oorsprong van het water, dat zich in natuurvijver bevindt in dat bosch gelegen. De vijver is op een heuvel, die zich nage noeg 32 voet boven den beganen grónd verheft. Indien het inogt blijken, dat de vijver welwater bevat, is de eigenaar, de heer Hope Loudon, van plan waterwerken op die plaats aan te leggen. BREDA, 23 Juni. Gisteren is alhier in het huis van arrest gevankelijk binnengebracht de persoon van Te'unis Domine, oud 27 jaren, mandenmaker, wonende te Klundert, als verdacht van in den nacht op 18 op" 19 Juni 11. opzettelijk den brand gestoken te hebben in dë lioutzaagmolenaarsfabriek van den heer van der Made aldaar, waardoor die fabriek, benevens verschillende andera huizen, in de ascli zijn gelegd, en waarbij te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebracht. HELLEVOETSLUIS, 22 Juni. Onder het personeel der marinewerf is eene vereeniging op gericht met het doel vele der eerste levensbehoeften, brood, licht en braudstoffen, in het groot voor eigen rekening in te slaan en daardoor tegen inkoopsprijs te bekomen. 's HERTOGENBOSCH, 22 Juni. In den nacht van 19 op 20 Junij, cirka half twaalf, ontstond te Tilburg brand bij den heer W. Haubrich, koopman in galanteriën. Het huis, het eigendom van den heer A. Melis, is gedeeltelijk door de vlammen vernield. Van den inboedel is veel gered. De oorzaak van den brand is onbekend. TEXEL, 24 Juni. Onze haven kan de vaar tuigen die hier thuis behooren, niet meer bergen. Een grootere is in het belang der scheepvaart dringend noodig en bereids hebben belanghebben den zich tot dat einde aan de regeering gewend en vleit men zich op een gunstig resultaat. Bij gelegenheid van den 2OOsten verjaardag der geboorte van Beter den Groote wordt te Moskou een historische expositie gehouden, die in meer dan één opzicht belangrijk is. Niet alleen leverde Rusland zelfdaartoe veel voor werpen maar ook Nederland, in het bijzonder Zaandam. De prins van Oranje heeft aan de kommissie doen toekomen het Czur-Eeter-huisje op l/ZQ der ware grooite. maar daarmede niet te vreden, heeft zij te Moskou, geheel in den toestand waarin liet huisje thans verkeert, dit doen nabouwen. De belangrijke bouwkundige opmetingen zijn haar daartoe welwil lend versterkt door den lieer L. llogeweg, gemeente- architekt te Zaandam. De heer mr. A. Greelie, burgemeester dier ge meente, heeft gezonden vijf aquarellen van hetzelfde huisje, waarvan eene het huisje zonder omhulsel weergeeft en de 4 andere de twee vertrekken, beide genomen van twee zijden. De aquarellen zijn gele verd door den heer F. C. Bruining te 's Hage, die daarvan alle eer heeft. Photograflsche nauwkeurig heid wedijvert met artistieke opvatting en allen, waaronder verscheidene kunstkenners, roemen zeer sij nen arbeid. Bovendien voegde de heer Greebe aan deze hoogstverdienstelijke teekeuingen nog toe drie stukken, alle afkomstig van wijlen den heer Honig, den bekenden schrijver der Zaamlandsche geschie denis, en welke hem allerminzaamst door diens zoon waren afgestaan. Eerstens een portret van Adam Silo, beiden boezemvrienden en leermeesters van den keizer, en eindelijk een geschilderd glasraam, voor stellende een bezoek van den ezar in deu lakenwin kel van den heer Noornen te Zaandam. Dat dit tweede eeuwfeest andermaal en met nadruk de aandacht doet vestigen op den keizer die den grond gelegd heeft voor Ruslands bloei, laat ziph niet betwijfelen. Wij vernemen dan ook dat de gen.- luit. A. de Jasikolf, direkteur van de keizerl. school voor rechtsgeleerdheid, te Petersburg, een werkje onderhanden heeft dat vele tot dusver onbekende bijzonderheden zal bevatten; bijzonderheden die hij, met toestemming van den tegenwoordigen keizer Alexander, uit het keizerlijk archief heeft weten te putten. Dit werkje', zijn wij goed ingelicht, zal voor de bezoekers van het Czar-Petershuisje te verkrij gen zijn en de opbrengst daarvan wordt door den schrijver bestemd tot het vormen van een fonds, om daaruit aan den ijverigsten leerling van de hoogere burgerschool te Za.uidam een geschenk te geven ter verlevendiging van de roemrijke nage dachtenis van den groote man loien niets le klein was, ArnJiCtl) OVERZICHT VAN HT BUITENLANDSCH NIEUiWS. Het rechtercontrum in de nationale vergadering van Frankrijk meende eindelijk een stap te moeten doen om Thiers te nopen zijne regeeringspolitiek in overeenstemming te brengen met die van de groote meerderheid in de kamer. Eeno deputatie uit ver schillende frak tien der monarchaal gezindo rechter zijde begaf zich tot den president der republiek om hem do les te lezen over zijne republikeinscho en radi cale maatregelen en vlakweg van hem te eischen zich meer naar den geest der rechterzijde te gedragen. De heeren zijn uiterst beleefd door Thiers ontvangen en met een duchtige los naar huis gezonden. Met deze les namelijkdat Thiers door niets te bewegen is de politieke richting van de meerderheid te volgen en hij, in strijd met de begeerte van de groote meerder heid van 'tvolk, aan de vestiging der republiek zal blijven arbeiden. Dat dit onverwacht resultaat de meerderheid ver bittert, is niet te verwonderen. De Larcy, in het kabinet de vertegenwoordiger der rechterzijde, heeft zijn ontslag reeds genomen. Onder den eersten indruk besloot men, op alle mogelijke wijze, oppositie te maken en kon bet zijn Thiers omver te werpen. Zij rekenen hierbij op Mac Mahon, doch men weet niet of de maarschalk zijne medewerking aan de roya listen verleenen wil, ofschoon hij ook verklaard hebbe ^.o allen tijde de bevelen der rechterzijde te zulllen nakomen. De rechterzijde zal zich als een dicht aaueen. gesloten geheel konstitueren, zoo meldt het Jour. aal des Dèbats en Thiers niet meer, gelijk vóór.],, breuk zoo dikwijls het geval was, in de binnenhui schc politiek ondersteunen. Of de meerderheid D„ minderheid worden zal is nog onbekend; dochgc*. schiedt dat, dan zal de meerderheid zich deze rol latea welgevalen, het aan Thiers overlaten de bijstand bij l linkerzijde te vinden, en met vertrouwen afwachten of de gevolgen van zijne staatkunde het land zullen voorlichten. Mag men den Steele gelooven, dan zal de rechter zijde een manifest ontwerpen, waarin zij wil te keu- nen geven dat zij, ten gevolge van verklaringen door Thiers aan de gedelegeerden afgelegd, en bij het voor- uitzicht dat Thiers slechts bij de linkerzijde steile zal vinden, geen deel meer aan do regeering zal nem.- en zich zal tevreden stellen met de handelingen dtr regeering te kontrólceren en te bespreken. Daaren tegen schrijft Journal de Paris dat de Reunion reservoirs na langdurige diskussie besloten heeft da; de konservatieve meerderheid tot het uitorste werk zaam zal blijven in de krisis, wanneer nl. de regi*. ring door hare houding de meerderheid dwingt tot k voorstellen eener motie. De minister van buitenlandsche zaken, de heen Rémusat, heeft aan het korps diplomatiek official kennis gegeven van het onderhoud van den president der republiek met de gedelegeerden van het rechter- centrum, verklaard dat het gesprek zeer hoffelijk was, en verzekerd, dat, naar het oordeel der regeering, be doeld onderhoud de fraktiën der liberaal-behoudendt partij, tot toenadering brengen en een heilzamen iu- vloed op 's lands verdere lotgevallen hebben moet. De nationale vergadering te Versailles heeft eergis teren de laatste artikelen der legerwet en daarna d; wet in haar geheel aangenomen. Vooraf ging een nog al levendige diskussie over een voorstel van eenlu der rechterzijde, ondersteund door Mgr. Dapanloup en dat ten doel had aan de soldaten de gelgeuheid tul het uitoefenen - hunner godsdienstplichten te verze keren. Aanvankelijk had de kommissie dit amende ment als nutteloos afgewezen, doch de minister van oorlog had het goedgekeuad op voorwaarden dat de discipline er niet onder lijden zou i het werd aauge- nomen met bijna algemeene stemmen. Heden is de beraadslaging over de nieuwe belasting aan dt orde, en daarop volgt de interpellatie van den heer (Jhaurand, klerikaal, over de scholen te Lyou. De Madridsehe Gaceta meldt in haar offiefc, gedeelte dat de jury voor drukpersdelikten ingevoerd, 8taat en Kerk van elkander gescheiden en groote bezuinigingen tot stand gebragt zullen worden Iujhet niet-officiëel gedeelte van genoemd regöëriugs- blad leest men, dat de betaling van den coupou ai spoorwegobligatiën thans regelmatig geschieden door de centrale kas, en dat de depositokas hare gt wone betalingen zal hervatten. Te Madrid' is openbaar gemaakt een brief van do: hertog van Montpensier, waarin deze zich verklaar voor het koningschap van zijnen behuwdueef do Alphonsus (zoon van Isabella) en voor het manifc van de oud-konservatieve partijtot herstel der ine narchie in Spanje op konstitutionnele grondslagen. De hertog zegt, dat, als het oogenblik zal gekoiut zijn, hij onverschrokken een edele zaak zal verdedigen De officiëele en half officiëele Amadeistische blader van Spanje begiuuen allengs de snelle uitbreiding var den Carlistischen opstand te erkennen. De Impercial meldt dat de Carlisten zeer talrijk zijr in de Maestrozgo en de provincie Valencia; de Epois klaagt, dat Tristani ongehinderd met zijne talrijk benden de steden van Katalonië in- en uittrekt, ter wijl de officieëele Gaceta op hare beurt klaagt ovcrJ- talrijke desertiëu onder de regeeringstroepeu. hut vorige week moeten de vereenigde troepen van Velasft en Carasa eene volledige overwinning behaald hebbes op den Amadëïstischen generaal Serrano. De strijd had plaats in het dal van Beas-ain. Vierduizend Car listen zouden zesduizend man regeeringstroepen ver slagen hebben. Van de Carlisten sneuvelden 200, van de regeeringstroepen 700 man. Het bericht van eeno nederlaag der Carlisten onder Savalls, wordt niet bevestigd. Dat de regeering zelve den opstand donker begint in te zien blijkt daaruit nat op nieuw een beroe] wordt gedaan op de vrijwilligers en het plan wordt beraamd om ten spoedigste een nieuwe legerwet in t dienen, waarbij voor alle weerbare mannen de ver plichte krijgsdienst, inet twee paar actief en vijfje reserve zal worden ingevoerd. Generaal Echague, de plaatsvervanger van Seiraii' is weder vervangen door den radikaal Moriones. Voorts wil Zorilla de nationale garde wapenen ei de"Cortes ontbinden. Tot bot laatste intusscheni de Koning uit grondwettig bezwaar niet wilh'D toetreden. Het antwoord van Mgr. Krementz, bisschop vi" Ermelandj aan de Duitsche regeering in de kW0'sUc der excommunicatie, is ontvangen. De Spenerschc Zeitung meldt, dat het antwoord voorzichtige het door den Jat in zuiver term bissc kerk uau - bevoegd is]tussche PARtIJS 24 J avond uitspraak Pominiers en houding met •en bet ontdekken van een aantal schoten werden dood, twee tot Volgens het verliezen op kunstgebied, ten niuue gesticht, plundering en soui van niet mogen dus de commune Het berij verbanning op maar hij zijnen brengen zal. zijn lijdenden moeijenissen dor niet bestand zou Een Parij 250.000 francs volkomen gave onderzoeken, m._ waarschijnlijk doo plofte en den onge Vai den IK dw Jo mal ver mii Rc De iet Op de Midi een tunnel ingesto: begraveu; verscht waarop twee vrij t LONDEN, gauerite Dixblanc gevangenisstraf, kan worden. LONDEN, 22 - dcnclub heeft beslo gebeurtenissen me up tiet vasteland liest-aat tot het h iu het volgende ji nu De Kóllit. Ztq. vorig nummer me iu de mijnen bij bet blad, is de lo niet waar. Dat logement 110. 39 i zou gelegd wordei zouden genomen waar. Waar se over 28 mijnen arbeidende berg 16.300, waardoor bg 20.000 th., ferruiuderd zijn m< 'au steenkolen is £jju vol en vele meent, dat de bes rnijueu besloten lirecties in hunni iet algemeen is i liet ongeneigd naar zij verklare 'oog zijn, dan dal anderhaudeling ku Uit Hamburg iet- Nedcrlaudsche itandzijn gekomen 'elukte het echter ers gegrepen en aa everd zijn. WEENEN, 21 lei'tog Willem, c 'orlecnd als opperl fïtog Reinier tot Het bestuur der et volgende mai gericht J'Men heeft een leri heeft u mede eringen in de rege rijken van de dus Dergelijke geru

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 5