iiimisscH i <s°, No. 45. 1863. M«iL Zaterdag* 5 December. 15Ii\!VE\LA!VDSCnB TIJDINGEN - 6,e - 7.76. 8,— -10,—. - 8.— - 9,60. - 6.26 - 8,—. - 9,50 - 11,60. Jiderdc prijzen, ovetnber, Vooijaar 69'/. 69. 39'lt- - 29"/ls. I03|s 62» I». ember. i\ ember. als ook uil Walcheren was heden itte—Bruine- cn Paardenboonen werd er met graagte anu vorige 10 ii 15 cent lager moeijelijk "te :r vraag werd lager afgegeven. i, bij het einde van de beura was j f8,20, doch daarna was geen >0 f 8,40, mindere soorten naar 75. beura was die nog meestal onver- 10,50 grage koopers. Dito Brui- f 5,75 verlaten 5,75, doch laat beurs zijn enkele 7 genegen koopers, en laat JÏ f 12,50 de mud. -olie f 4-1 per val op 6 weken, op 8,— f 7,50, Rogge f 5,50 rst f 4,70 n f4,50. Boekweit uincboonen f i f a f Witte Erwten Gvanuwt dito f a f - irecten. nber. 2'/, pet. 62M, 3 75 4 98 'R 4'/, - 139M, 5 1003R 4 73'/s 5 67'lt 6 195 4'h 893/ 4 67 M, 2'l4 46 3R 3 50>R 5 58M 5 fi 80-R 5 6SM4 SM, 30 8 SM, 543/ MEIJNE ;n ARDAEN. n Java Theo. GROEN. fijne Üiim Joosjca Tonkay, 200 et 160 140 A Z I.T IV. G 247, te lil. achter deKcrk, G 121 Dé prijzen zijn grnoteerd per 5 ons ona afgeleverd. indijk H no. 101, zijn ;c^cU endken als tte en prijzen; verschei- >r 1S64; Photographie ten van Eau de Cologne vindcrparapluics van 90 en, Gekeperde, Alpacca en Wandelstokken. iR TF. VI.ISSINGEN. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaterdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nonuners 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuruu. N i eu tv endij k H 110. 101. VUSSIKGEH. Advcrtenticn gelieve men aan den Uitgever iu te zenden uiterlijk Don derdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegclregt voor elke plaatsiug. INGEZONDEN. Zonder te behooren tot degenen, welke altijd een beter ver leden dan heden willen zien, moet men toch den tegen wourdigen toestand van Europa voor zeer verwikkeld, verward en hoogst gevaarlijk houden. De zoogenaamde vi-iligheid van den eenen dag maakt plaats voor de onrust van den anderen. De verschil lende beurzen van Europa, onder den zelfde» invlbecl rijzende of dalende, geven in het gedurig op- en neergaan het slingiren van den mensehelijken geest terug. Op tie ontvangst van eene, straks weder tegengesproken tijding, rijst die barometer van de gesteldheid der gemoederen, om kort daarop met eene koortsige ijling onder eene vlugtige jobstijding weer te zakken. lederen morgen vraagt de gejaagde wereld zich af, of zij niet liet'slagt offer van een algeineenen strijd zal worden, een strijd, om welks verwoesting grooter te maken de nijverheid, kennis eu weten schap als om strijd zich inspannen. Men meene echter niet dat het om de geregtigheid is, dal alles zoo gespannen staat. Sinds lang is men gewoon deze als onnutte ballast te beschouwen, die men even als bij een schip iu den storm, zoodra zulks verkieselijk wordt geacht, over boord werpt. Regeringen en volken hebben zich diets zoeken te maken, dat zij door de opoffering van liet regt, den gezworen vijand der revolutie, zich van een strijdend element zouden ver lossen en ilan, ten minste eenige dagen, zich uitstel zouden ver schaffen. Alle groote mogendheden, Oostenrijk uitgenomen, cenigzins in bare belangen gekwetst, hebben den sluijer gewor pen over de strooptogt.cn van Piemont; de mvesten ongevoelig voor de martelingen der Polen, huichelden eeiiig afgedwongen medelijden voor dat helden-geslacht. De volken van hunnen kant, bij welke men minder koele bor<-J, diintr en incor geestdrift zou kunnen verwachten, werden niet ontroerd door de grofste verwoestingen, die de beschaving en de godsdienst in Italië on'.eerden, nochdoor de mensclu nslagtingen, die aan gene zijde van den Weichsel, den Moskovict ti r cere, werden aangerigt. Indien kabinetten en natiën in onrust zijn, dan is het niet om dat de geregtigheid de grondslag der veiligheid en der staten uitmaakt, maar het is de angstige vrees dat zoo vele belangen, onderling in strijd, op ieder oogenblik, de lont aan het kruid zullen brengen eu die uvillioeuen soldaten, die thans nog op de kolven der geweren rustende, elkander met de blikken meten, zich o]) elkander zullen werpen en een dier vreesselijko krijgen zullen doen ontbranden, waarvan bet tegenwoordige geslacht welligt het einde niet zal zien. Overal vraagt men zich in angstige spanning af, hoe dat tooverwoord van een kongres magtig genoeg zal zijn om die gierende wolven, als er zijn, Sultan en Czaar, Oostenrijk en Piemont, Frankrijk en Engeland, Duitschlands volken en Dene marken, Polen en Rusland, als vreedzame lammeren in het groene park te scharen, om ouleschbare hecrsclizueht tegenover bit teren baat, onhandelbare eigenbaat tegenover eeuwenheugende veten in verzoenende overeenkomsten te doen wegsmelten, eu alzoo aan de diplomatie te gunnen, ter eere van den nieuwen Cesar-Augustus, de liederen van den herstelden wereldvrede te zingen. Zeer weinigen dan ook zijn er, die zicli nog met de zoete be goocheling vleijcn, dat van zoo verschillende par ijen onder de beraadslagende)!, zoo het al gelukken mogt hen ooit bijeen te brengen, geen twistappel geworpen worde, die alle goede be doelingen, zoo lien die werkelijk bezielen inOgten, verijdele. Zal dan de beslissing van het kongres door het ruw geweld van het getal alleen voor de onderliggenden verpligtend zijn? Zullen de laatsten niet langer door het zoo zeer opgevijzeld systeem der nationaliteiten beschermd, door dit systeem' van interventie, waardoor het eveneens zoo luid verkondigde non interventie systeem den bodem wordt ingeslagen, desnoodig het hoofd in den schoot hebben te liggen. Dit ingewikkeld vraagstuk, hetwelk de eenvoudigste als een spook achter het kongres ziet dwalen, durft niemand oplossen. Men hoopt, men vreest, men dobbert en twijfelt en klemt zich onder een angstig voorgevoel aan den nietigen stroohalm, die aan het publiek in dien gedurigen stroom van ebbe en vloed, van hoop en vrees, onder den naam van een woord, het kongres, toegeworpen is> of men geeft zich over aan die blinde magt, die door het scepti cisme aangebeden wordt, omdat bet geen hoogcre kent, aan het noodlot. Te midden van die algemeenc ontsteltenis, is er eene zwarle magt die haar eigen werk met zelfvoldoening gadeslaat, en naar mate dat de puinen die zij heeft neergeworpen, zich meer en meer opeenhoopen, vaster en gesloten er hare gelederen zamentrekt en in slagorde schaart. Die magt is de revolutie. Europa is haar prooi. Zij heeft alle goede beginselen onder mijnd, zij heeft liet regt der volken IS eeuwen oud van ge daante veranderd, zij heeft door Rusland, door Frankrijk, door Pruissen, door de meeste kleine staten den aanslag tegen de geregtigheid, welken Piemont met eene weergalooze stoutheid zich veroorloofd heeft, weten te doen bekrachtigen, zij heeft de regeringen voor de vonnissen, die zij van haren regterstoel uit vaardigde doen zwichten; zij ziet thans met helsclie vreugd de tweedragt, door haar aangeblazen, op bet punt een krijg te doen ontvlammen, die de laatste grondvesten der huidige maat schappij zal ten onderst boven keeren. Meesteres van de pers, volgt zij met ijzeren volharding haar doelwit; zij groeit in de onmagt van liet gezag, de tweespalt der mngten is de welige bodem, waarin zij als onkruid bloeijend tiert. Even als de dief in de fabel zal zij zich tooijen met den buit der strijdenden, om op den ondergang der beschaving haren zetel op te slaan. De geregtigheid vindt echter nog eenen waker, die. niet aan het wankelen gebragt. noch door de bedreigingen van het oproer, noch door de verlokkingen van het cerarismus, fier de oude banier in de hoogte houdt. Het pausschap zwicht niet. "Ver woeste aanslagen hebben het gesierd met de dubbele kroon van het ongeluk eu de godsdienst. Heilig en ongekwetst houdt het steeds de verdrukten onder zijne weldadige bescherming. Italië, Polen en Amerika verbergen zich onder zijne beschuttende vleu gelen. De nieuwe wereld komt aan Pius IX den vrede vragen, dien eene onvermogende staatsbemiddeling reeds zoo lang te vergeefs getracht heeft haar te geven; even als weleer komt een der partijen aan zijne voeten eene bemiddeling zoeken, die voor heen daar zoo dikwijls gevonden werd. Burgerbloed zal ophou den te stroomen, indien ook de andere partij, dit door de ver waten nieuwerwetsche wijsheid zoo vergeten middel, als hare laatste toevlugt zal aangegrepen hebben. Laat ons in neder igbeid van harte in deze welwillendc tusschen- kowst ook onze rust trachten weer te vinden. Bij den aanblik van die volkeren die het niet eens kunnen worden, van de diplo matie die zoo veel nederlagen als proefnemingen telt, van die I zee van puinen waarboven de aloude grondbeginselen als stuk ken wrakhout bovendrijven, bij het beschouwen van dat heden, zoo vol van benaauwheid, van die toekomst zoo zwart en zoo akelig, zonder dat de fiere rede het koele eigenbelang, waarom zij eigenlijk alleen zwoegt en zweet, bij mngte is gerust te stel- leu, is het eene onmogelijkheid om niet te denken, onmogelijk om niet te bekennen dat Europa onder de leiding van de twijfel zucht eene verkeerde baan is ingeslagen, en dat niets onheilspel lender is dan op den ingetreden weg het verderf tc gemoet te loopen, wat zeker te wachten staat. Vlissingon 4 December. De sloomboolen van Rotterdam en Neuzen zijn gisteren door de lievige stormen niet. aangekomen. De laatstgenoemde is heden raiddag ten 1 uur, na de gewone dienst van Neuzen te hebben waargenomen, weder gearriveerd; terwijl eerstgenoemde ten 2'/- is aangekomen. Heden kwam de Hollandsche loodskottcr, no. -3 binnen, schipper Ketting, welke door het hevige stormwcêr van gisteren zulke zware schokken bekomen heeft, dat plotseling een man der equipage, 13. D. Streefkerk genaamd, omver geworpen werd en het been brak, terwijl een ander, S. Meuldijk, door bet omverwerpen van een ketel kokend water deerlijk gebrand werd. De zeildag van Zr. Ms. korvet. Prins Maurits der Neder landen was bepaald op 5 December, doch door dc gewoed heb bende stormen zal het nu wel eenige dagen later worden. Men verneemt dat op donderdag 10 December a. s. van 1 's rijks marine werf alhier te water zal worden gelaten het schrocfstoomschip der le klasse Curasao, het laatste hier in aan bouw zijnde schip. Eervol ontslag verleend aan den 2en luitenant T3. J. Rade- makers, uit zijne betrekking van directeur van het garnizoens hospitaal ie Vlissingen, die benoemd is tot administrateur van kleedingen wapening bij het 3e regiment dragonders te Haarlem. Aangesteld tot directeur van het garnizoens hospitaal te Vlis singen, de kapitein, administrateur van kleeding eu wapening op non activiteit, J. Engeringh. Door de arrondissements-regtbank te Goes zijn op hare, aanbevelingslijst voor de vereerende betrekking van kan- tonregter te Hulst geplaatst: de heeren mr. J. W. A. Schnei ders van Greijffenswcrlh, griffier van liet leantongeregt te "Vlis singen; mr. 3. C. E. baron van Lijnden, advocaat te Middelburg en schoolopziener in het (5e district van Zeeland, en mr. AF. van der Os, advocaat te Vlissingen. (Goessche cour.) Volgens de Pavijssche bladen heeft de lieer Michel Lévy te Parijs, aan den lieer Ernest Renan, voor de eerste uitgaaf van „Het leven des Zaligmakers" 85,000 francs uitbetaald. Zonder linge overeenkomst van schanddaden! Judas Iscarioth ontving van de joden slechts dertig zilverlingen voor het verraden en overleveren van zijnen goddelijken Weldoener, terwijl Judas Renan 85,000 francs van een jood ontvangt voor het openlijk verloochenen van zijnen God.' Iscarioth werpt het ontvangen bloedgeld later met afschuw en wanhoop voor de voeten zijner oinkoopers, maar Renan zet zijn verfoei j el ijk loon voor het aan werven der verachters van liet Christendom op renten, blijft zijne lessen in liet Colcge de France voortzetten, en de ziel van Frankrijks jongelingschap vergiftigen.Ziedaar het onder scheid tussclveiv den ouden en den nieuwen Judas. Kloosterzande 28 November. Onze wekelijksche viss en lijnzaadmnrkt was heden bijzonder levendig. De prijzen der ge meene vlassen gingen vooruit. Die der beste bleven, als op den vorigen marktdag, 50 stuivers persteen. Men spreekt van eene overeenkomst tusschen een groot getal vlasbouwers, om niet meer, zoo als tot dusverre algemeen ge beurde, de min of meer groote partijen vlas aan huis te verkoo- pen, maar alles ter marktte brengen cn daardoor meer kooplie den uit te lokken. Heden reeds ondervond een vlasbouwer daarvan liet voordee- lige gevolg. Voor eene partij van 141. steen welgezwingeld vlas, werd hein aan huis, door een rondgaand factoor, niet meer dan 42 stuivers per steen geboden. Ter markt had hij hc-t genoegen voor ile gehecle partij 47 stuivers per steen te bedingen. Dit voorbeeld moet voorzeker krachtiger werken dan de beste redeneringen, om ieder, die vlas te vevkoopen heeft, hetzelve ter markt te doen brengen Het strekt ons tot genoegen liet volkomen herstel van II. M. de koningin te mogen mededeelen. Hoezeer II. AL maan dag wegens de koude hare kamers nog gehouden 'heeft, laat echter de toestand niets te wenschen over. 's Gravt'iihage 30 November. Heden is II. M. de koningin-moeder gelukkig aan een haar dreigend gevaar ont snapt. Door de gladheid van den weg struikelde het tweede span van het rijtuig, waarin II. AI. was gezeten en hetwelk bereden werd door den postiljon Greef, waardoor het rijtuig op de paar den viel. Door de bijzondere vlugheid van den postiljon en de- hulp van een juist aankomend piket dragonders, slaagde men er in de paarden zoodra mogelijk af te spannen, zoodat II. M. er gelukkig met den schrik af is gekomen en de postiljon, die onder de paarden lag, zonder ecnig letsel, wcêr heeft kunnen opstaan. II. M. de koningin heeft aan de dames-vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen te Helder, eene som van 100 doen toekomen. Arnhem 1 December, liet feest van Arnhems bevrijding is in de beste orde algeloopen cn geheel volgens het programma uitgevoerd. Nog nimmer is hier een feestop zoo groote schaal en zoo algemeen gevierd. Duizcnde nieuwsgierigen van andere plaatsen waren herwaarts gekomen. Het is ondoenlijk om alles in bijzonderheden te vermeldd^gto^^crjzeer voldeed was de voorstelling der ontvangst vai^jSSjpTvarFl^uje te Scho veilingen, uitgevoerd door een aantanngezeteuen"clezer stad en waarvoor aan de ondernemers en uitvoerders alle lof toekomt. De groote optogt liep tot aller genoegen af; du strijders van 1813, waaronder eene meer dan tachtigjarige marketentster, waren liet voorwerp van ieders aandacht en belangstelling; de verschillende takken van Arnhems nijverheid warcu smaakvol voorgesteld. Onder de laatsten bevond zich zelfs eene kleine schroefstoomboot, vervaardigd iu de ijzergieterij van den heer Bletterman. Door de heeren Werthemann en Türstig, bierbrou wers, werd voorgesteld koning Gnmbrinus in het eosfuum van zijn tijd, gevolgd door een wagen met een reusachtig biervat. Ook de allegorie van den geldersehen landbouw voldeed zeer. Op allerlei wijzei; werd het publiek beziggehouden. Aan onge veer (5500 behoeftigen werd brood, kolfij, kaas en tabak uitge deeld. Het gebouw Musis Sacrum met het park leverde een prachtig schouwspel op; alle standen zag men daar vermengd, zingende of dansende op de maat der muziek. De illuminatie was algemeenmen scheen elkander de loef te willen afsteken, liet vuurwerk op de boot der arnhemschc stoomboot-mant-

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1