T TLlSSINfiSGH WEEEBLAD. No. 41. 1863. Zaturdag* 7 November. POLITIEK OVERZIET. BLITEMAADSCHE TIJD1NGEX. j? ten. her 1S63. 0 cent lage: Paai'Jeiilioouen 10 f - 8,GO n 8.9o! - 5,70 6,25. t'~ 5,—. - i75 Z20'. o]so. -197. - 6,50 7,25. - 8,— - 10,75. - 6,75 - 7,75. - 7.50 - 8,50. - 7,50 - 10,75. f 14'js. 3clobi-r. 44' 14. h 31-/„. 67 October. iber .C C7. April J. C ober. •n xcer klcin, Tnrivc kin 0 tvnt kooger verkocht. li hl. tbicli bijna «iel aan. veil ilnn men verwacht rnlcr tie Biiiinehooitcu 25 t «IJ. Nictwvc 1'aar.U-iil VVnlcbcr-clie (imeue tier luwikl. indcrc «nar rato. T 8,50 verlaten, Joch w ten ii. f 8.40 '5 cu voorde zaai is f9 betaald. soorten f 5,30 f 5. gevraagd. enkele f 9,75, later volop f 10 m f5,75 verlaten. Nieuwe dito graagte gekocht, mindere soorten cnoeg vorige prijzen iets gedaan. f 8,25. llogge i 5i0|,J0 Wilster- r f2,75 a f3.10. Groene erwten ooUaad l'12,50 puike f 14'/s. Oiibcroofdc f 17'/s tober. 7.— 5 r 7,50, Rogge f 5,75 3i-t f—li f—I3oekw.it iiiiubroncu f a 1 a I'—.—, Witte Erwten Graauwc dito f it f ilecten. 2','j pet. 6 2*/, 3 75'/« 4 99 4'/5 141 101 4 74'/, e. 5 693/» 6 11 523|, 197 89'/„ - 2'/< 48' 3 n 51M 5 I. 6 2'/ 5 85»/ 5 67'/g 2'j 31s/ 3 824 2'/. H 56'/ 1M. ERMEESCH LE BRUN. 8. )E MEIJNE ardaen. 53. 'ER TE VLISSINGEN. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des ZaUndngs uitgegeven. Abonnementsprijs, per diie maanden, SO Cents, franco per post 95 Cents, Afzonderlijke uommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentiën gelieve men aan den Uitgever in te zendon uiterlijk Don derdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, [vooj elkcu tegel meer 10 Ceuts, behalve 35 cents zcgelregt voor elke plaatsing. Tie jongste berigten melden ons dat nocli Oostenrijk, noch Engeland genegen zijn de minste vredebreuk to verklaren aan Rusland. De bedoelingen van lord Russell, die nog altijd ten gunste van Polen waren, hebben dus niet tot bet minste gevolg geleid. Frankrijk staat alleen, wat zal Napoleon doen? Zal hij nog langer bet status quo behouden, zal hij niet schande terug trekken voor het oog van gansch Europa? Diep, oneindig diep, zou hij dalen, door eene daad onwaardig aan hem, die zich op volger mag noemen van eenen Bodewijk XIV. Met schaamte zou hij terug moeten zien op cle laatste jaren der 17e eeuw, ja op de reeks van zijne voorgangers, die. Frankrijke 's vorsten verhieven tot de scheidsmannen van Europa, Frankrijks keizer z »u zijn naam bevlekken door eene daad, die tot zijne eeuwige schande zou aangeteekend worden in de jaarboeken der ge schiedenis. Het geldt hier niet de bevrediging van eene ijdele veroveringszucht, liet geldt de regteii van eene der edelste natiën van Europa, van een volk dat zich steeds onderscheiden heeft door een edel karakter. Sedert ruim eet-c halve eeuw wordt de Pools'he na lie ver drukt, reeds gedurende cle regering van Catharine 11, die karak- terlooze vrouw tferd een aanvang gemaakt met het voortdurend aderlaten van de Polen. Zij heelt den grondslag gelegd tot wreedheden, die .de batbaarsche Russische keizers onop houdelijk voortgezet hebben, en welke Alexander thans schijnt te willen volhouden. De brieven uit Warschau melden, dat.de wreedheid der Russen noch geslacht, noch ouderdom ontziet; zwakke vrouwen, weerlooze grijsaards en kinderen worden onderzocht met de meeste naauwkeurigheid. Inzonderheid onderscheidt de otlieier Kobiersky zich door den ijver en de onbeschaamdheid, met welke- hij hierin te werk gaat. De onge lukkige Polen zijn ten hevigste verbitterd over de beleedigingcn hun aangedaan, met bet oog ten Hemel gevestigd zetten zij den strijd manmoedig voort. 'lijdingen uit Italië doen voor eene toenadering met Rusland vreczen. Eene lijst van de verkiezingen in Pruissen, meldt dat de kamer der afgevaardigden 106 nieuwe leden heeften 236 lier- kiezingen, die gunstig zijn voor de Fortschritspartij. De uitslag der nieuwe verkiezingen in Zwitserland brengt geene verande ring voort; vooral mag men daarbij opmerken de zwakke deel neming van het volk bij de verkiezingen, en de reorganisation van de behoudende partij. De katholieken hebben hunne repre sentanten behouden. BIMEU.DBSHHE TUBIXGUi. Vlissingen 8 November. Z. M. heeft benoemd tot. regter-plaatsverv. in de nrrond. regtbank te Hoorn, mr. J. II. E. Meesters, procureur b<j die. regtbank. Eervol ontslagen, op zijn verzoek, den luit. Ier zee le ki. P. F. Bezemer. Benoemd bij het personeel van de militaire veterinaire dienst: bij bet le reg. drag, tot paardenarts 2e kl. (naar ouderdom van rang) den paardenarts 3e kl. J. II. Houtzagers, van het corps; bij liet 5e reg. drag, tot paardenarts 2e kl (naar ouderdom van rang) den paardenarts 3e kl. A. W. II. Wirtz, van liet corps; bij het reg. rijdende artill. tot paar denarts le kl. (naar ouderdom van rang) den paardenarts 2e kl. II. B. Stolkert, van het 2e reg. drag. Overgeplaatst bij het reg. O. I. kavalerie, in hunnen Tang en ancienneteit, de 2e luits. P. F. B. J. van Nouhuys en E. J. Roukens, beide van het 2c rog. drag, bij het leger hier te lande. Zoo Vlissingen uit zijnen aard, even als meerdere kleine zeesteden, niet in het gewone fabriekwezen zijn bestaan zoeken kan, zoo behoort toch onder de takken van nijverheid, welke met vrucht hier beoefend schijnen te kunnen worden, in de' eerste plaats het speenen van den oester genoemd te worden. Deze vischsoort, welke thans in bijna gansch Europa zoo ge zocht wordt, vindt hier eene plaats, waar zij door den regeluia- tigen toevoer van verscli zeewater eenen hoogen trap van vol komenheid bereikt. Sinds jaren dan ook was hier een oesterput gevestigd, welke met het beste succes geëxploiteerd werd; doch door verloop van tijd, alsmede door andere oorzaken in bijna onbruikbaren toestand geraakte. De hevige stormen in het najaar van 1862 brogten eindelijk zoodanige schade te weeg, dat deze tak van nijverheid voor deze plaats verloren dreigde te zul len gaan. Dank zij echter de onbekrompen opvatting van den tegenwoordigen pachter, die dezelve nu weder in eenen staat ge- bragt heeft, welke niets te wensclien overlaat. Een nieuwe dijk is opgeworpen, niet kramming en steenglooijiug voorzien, nieuwe buizen voorden aanvoer van het zeewater zijn gelegd, de put zelve gezuiverd en uitmuntend geconsolideerd, en de spuijen, waardoor liet water aan en afgevoerd wordt, op nieuw hersteld. Dit gevoegd bij de natuurlijke allergunstigste ligging, kan niet anders of moet aan den hier gespeend wordenden fi jnen engel- sclien oester eenen zekeren voorrang verzekeren. Wij hopen derhalve dat de tegenwoordige gebruiker eenigerinate zal schadeloos gesteld worden, gedurende het betrekkelijk kort, tijdsverloop van jaren der tegenwoordige pacht, voor de opoffe ringen die deze plaats gehad hebbende herstellingen noodzake lijk 11a zich sleepten, en dat dit voorbeeld van nijverheid, door een' vreemdeling verstrekt, aanleiding moge geven om datgene wat hier, met kans op welslagen, op zeeuwsehen bodem gedreven kan worden, in algeineene praktijk te bren gen. Welligt opent daartoe de in liet verschiet zijnde aan leg van den Zeeuwsch-Duitsclien spoorweg eene allergewensclite gelegenheid. In liet Handelsblad no, 993S, van vrijdag, komt een bc- riut uit Vlissingen voor, als zoude de officier van administratie le klasse aan boord van Zr. Ms. stoomfregat Zceland.de Haan Ilugenlioltz, zijn nonaktiviteit hebben verzocht. Tot rektifikntic- dient, dat de heer Duyvelnar van Kampen, otlieier van adminis tratie le klasse aan boord van de Zeeland is, terwijl de. heer de Haan Hugenholtz de betrekking van kapitein der mariniers vervult. Het is overigens niet bekend of die beide heeren soms van betrekking hebben verwisseld, dat ook moeijelijk te geloo- ven is; even zoo min weet men met zekerheid, wie van hen bei den zijn nonaktiviteit heeft aangevraagd. Zr. Ms. zeilkorvet Prins Maurits der Nederlanden, kapt.-luit. ter zee Kemper, zal in liet. laatst van December eene reis naar de Middellandsclie zee ondernemen, van zes maanden duur alvo rens zal er een ander ctut-major op worden geplaatst of liet voor het minst eene verandering ondergaan. De luitenants ter zee 2e klasse van Burg en Moens zijn met 1 November op dien bodem in dienst gesteld. Op vrijdag den 13 November zal te Middelburg worden aanbesteed: Het onderhouden en herstellen der rijks-waterlei dingen bewesten en beoosten het. kanaal van Neuzen, en van den afsluitdijk in het Asclsche gat, bij Sluiskil, van 1 Januarij 1864 tot en met 31 December 1866. Naar men verneemt, is te Middelburg aangekomen de ingenieur Broekman, om de laatste hand te leggen aan do pro jecten van don Zeeuwsch-Duitsclien spoorweg, namelijk de lijn GoesMiddelburg —Vlissingen. Oostburg I November. Bij dc herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier verkregen de heeren M. L. Mazure 20 en B. dc Die 18 steramen. Eerstgenoemde isalzoo gekozen. Naar men verneemt is een ontwerp van wet tot. reorgani satie der schutterijen bij het departement van binnenlnndsche zaken zoo ver gevorderd, dat daaraan de laatste band wordt, ge legd. Ilct. zal dus eerlang aan den raad van state kunnen worden toegezonden. (Arnli. Ct.) Door den minister van binncnlandsclic zaken zijn de be velhebbers der betrokken militaire afdcelingen uitgenoodigd tot het in gereedheid brengen van de noodige detachementen, tot het doen van seinschoten bij eene mogelijke buitengewone, rivier-correspondentie. Nieuwediep 2 November. Zr. Ms. stoomschepen'Prinses Amelia, koramandant kapt.-luit. ter zee Wichers en Metalen Kruis, kammandant kapt.-luit. ter zee de Man, zijn heden in dienst gesteld en door de equipagien betrokken. Beide schepen zullen eerst omstreeks cle helft der volgende maand naar Oost- Indie vertrekken. Harlingen 1 November. Heden is liet berigt gekomen dat eene meid, die een en andermaal wegens diefstal reeds straf onderging en thans te Amsterdam in cellulaire gevangenis is opgesloten, uit eigene beweging heeft verklaard het jongste kind van cle lieden, bij welke zij liet laatst diende, door middel van luciferskoppen te hebben vergeven. De reden dezer onmenschc- lijke daad zou gezocht moeten worden in de zucht om ongestoord ter kermis te gaan, waarin zij anders door dat kind zou zijn verhinderd. Een welgesteld ingezeten van Zevenbergen heeft zijne asteen onroerende goederen verkocht, en is op eigene kosten naar Rome vertrokken, om daar dieust te nemen als pauselijk zouaaf. Men verhaalt dat in eene plattelands gemeente van Fries land, ten gevolge der aanmaning van den predikant aan zijne gemeenteleden „om toch allen bij de aanstaande kollckte ook een steentje aan te brengen voor de monumenten onzer herbo- rene volkszelfstandigheid" een hunner bij een der leden van de kommissie twee baksteenen liet aanreiken, met het bijschrift „Weinig, maar uit een goed hart." Terwijl een Farijseh gezelschap liefhebberij heeft eene luchtreis te doen met den reuzen-ballon, heeft een regte liol- landsche moedige matroos pleizier geluid, om in liet laatst der vorige week, toen liet. al reeds vrij stormachtig weer was, een zeetogtje van Amsterdam naar Meppel te maken, geheel alleen en met een zeer klein bootje of jol. Deze stoute zeeman was niet eens voorzien van een coinpas, maar zijne boot alleen van een zeiltje en een roer. Naar men zegt, was over deze zeldzame reis eene weddingsschap aangegaan, die alzoo door den onverschrok ken matroos is gewonnen. Van Meppel heeft hij zich naar Hoo- geveen begeven, om eene aldaar wonende zuster van hem te be zoeken. Zoodra de wind hem gunstig is, keert hij naar Amster dam op dezelfde wijze terug. In het oog van vele schippers is zoodanige reis een waagstuk zonder wederga. (Utr. D Franlci'ij lr. Parijs 2 November. Naar men verzekert is de oostenrijksehe regering ongezind om hare toestemming te geven tot. inlijving der Ionische eilanden bij Griekenland, indien niet de citadel van Corfu wordt geslecht. Het Ionische parlement daarentegen moet hebben bepaald, dat de genoemde citadel, zooals die is, in het bezit van Griekenland zal worden gesteld. Engeland zou tegenover Oostenrijk verbindtenissen hebben aangegaan, welke het in dc onmogelijkheid gebragt hebben zich te vereenigen met het besluit van het Ionische parlement, welke laatste vergade ring door den lord-cotumissaris is geprorogeerd tot. over zes maanden. De zaken zullen alzoo hangende blijven tot de aan staande lente, en het nieuwe grieksche 'gouvernement zal voor eerst niet anders dan als een voorloopig bewind kunnen worden beschouwd. De vraag rijst nu, wat cle jeugdige koning zal doen, die de kroon niet heeft aanvaard dan onder de uitdrukkelijke voorwaarde, datdeIonische eilanden zullen worden ingelijfd en mede zullen bijdragen in zijne civiele lijst; worden die voorwaar den niet. vervuld, dan zou cle vorst zich ontslagen knnneu achten van de door hem aangegane verbindtenissen. Maar wij gelooven, dat Engeland, hoe clan ook, hierop wel weder een middel zal weten, en dat de koning zich wel zal laten vinden. Op de kolom van het plein Vendome zal een nieuw standbeeld van keizer Napoleon I worden geplaatst in het antieke costnuui van romciiiscli keizer. Men zal zich herinneren, dat liet beeld des keizers in 1814 van die kolom is afgenomen en dat, nu 1830 dc Julij-monarchie een nieuw beeld daarop heeft geplaatst., 't welk den keizer voorstelde als militaire bevelhebber. Dat. beeld is nu weggenomen en zal op een graniet voetstuk op het plein le Rondpoint. de Courbevoyc worden geplaatst, waar het lijk van Napoleon, van St. Helena overgebragt, het eerst is nedergezet, alvorens naar de invaliden te worden gedragen. Deze vinding, van Napoleon I in het kostuum van romeinscli keizer op tc zetten is zeker wel van den tegenwoordigen Napo leon, die zoo veel studie maakt van cle oude Romeinen. Alen denke hierbij dat. de oudo Romeinen hunne keizers tot den rung van goden verhieven, en dat de. oude romeinsChc keizers zich die heidensche verheffing aanmatigden. Le Pays van maandag avond waarschuwt het publick vim de ovcrdrcvcne voorstellingen, die inzonderheid aan de'beurs over cle aanstaande openingsrede des keizers zijn verbreid ge- wordenDe aard rler zaak zou medebrengen, dat de senaat en hut- wetgevend ligcbaam den keizer van gecne andere staatkunde zullen hooren gewagen dan van die, welke voorgestaan wordt door den-minister van buitenlandsohe zaken en door de gezan ten bij dc vreemde hoven. Wel zal cle keizer uitstel -geven omtrent sommige punten, die door cle schuld van oen gedeélte der dagbladpers tot hiertoe onbeslist waren gebleven;'doc-h dc opening der kamers zal in 't minst niet een dier coups de-théatre zijn, waar.op door sommigen gezinspeeld wordt. ■Wat. meu al gissen en zegge moge van den inhoud der ope-

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1