TLISSINGSGH WEEEBLAD. No. 36. 1863. Zaturdag 3 October. INGEZONDEN. BINNENLANDSCHE TIJDINGEN. POLITIEK 0ERZIGT, - 4,— - - 2.C5 - 3,15 - 5,60 6*,—. - 205. 7 n 7,50. 9— -10,50. - 8,50 - 9,5». - 8,— - 0— 7 - 10,50. •jj gücQcu omzet. Motaje onbe- V) 0. 33' U- ember. otïï dan voorgaande week; uit "arigc Walcherschc Tarwe die hnnitcl Nieuwe Tarwe, vooral "•leef met weinig "handel. Sopgc hadden koopws. Nieuwe Wal- v en ttlv.oo algemeen gevraagd, ito giligCU vlug van de hand. -oopers. Koolzaad prijshoudend aai f 9. chtclooi nan f 9 verlaten, f 9,25. JJak-Tarwc f 9 a f 8,50. raai is daarboven betaald. dde be»tc bvagten willig f 7 op. -lie f 51,50 per vat op 6 w eken, mber. 7 A f 8,25, Rogge f 6,— M f 1,60 a f 5,20, Boekweit •incbooncn f L- f Witte Erwten iauwe dito f 4 f 'ecten. her. 2' |s pct_*1 T42»(» 1021/# 90 51sli IS SlNa 85'/, 693/s 327/, DE "VEN it GILBERT. ETERSE zal op Dings- gens ten tien «te, aan c Lange Nieuwstraat te erkoopen INBOEDEL, Chiffonnière, Comodes, en BehangselsKasten Koper-, Blik- en Glas- e Bedden met Matrassen, Katoenen Dekens, Tafel den, "Vuurhaarden, eene ken, en xyat verder zal oren te bezigtigen. Notarissen UYTTEN- iSE. iR TE VlilSSINGEN. BUREAU: F. H, SCHIFFER. Dit Blad woïdt \vekclijk3, dts Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert- zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Nieuwendijk H no. 101. VL1SSINGEN. Advertentièn gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Don derdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelrcgt voor elke plaatsing. Wat zal keizer Napoleon doen na de geleden nederlaag der fransche, oostenrijksche en engelsehe diplomaten? Eene neder laag, die het zwaarst valt op Frankrijk, dat zich in de zaak der Polen tegen Rusland voorop geplaatst had. liet is uit den loop der zaak duidelijk, dat Frankrijk's keizer alleen, zonder hulp van andere mogendheden, geen oorlog wil voeren tegen Rusland ten voordeele van de ongelukkige Polen. Maar inet behulp van andere mogendheden, schijnt Napoleon wel tot oorlog tegen Rusland geneigd te zijn. Dat hij hulp zoekt, ofwel bij Engeland en Oostenrijk, of bij een van beide, of bij mogendheden van lageren rang, als Zweden en Italië, is genoegzaam gebleken. Wel helt de keizer inden laatste» tijd meer over tot een zamen- gaan met Oostenrijk, en Engeland, ten gevolge der ferme hou ding, door Oostenrijk aangenomen tegenover Rusland, [omdat krachtiger hulp voor Frankrijk dan deze voorzeker niet te vinden zou zijn] maar in de eerste tijden, toen Frankrijk nog niet zoo veel reden had om op Oostenrijk te rekenen, scheen Napoleon meer Zweden en Italië te zoeken als bondgenooten. En natuurlijk moest hij Italië en Zweden meer op den achter grond plaatsen, althans voor 't oog van Oostenrijk, zoodra deze staat meer op eene lijn met Frankrijk te voorschijn trad. En waarvoor kon dat zoeken van Napoleon ora hulp anders zijn, dan omdat hij oorlog wil voeren. Hij noemt zich wel keizer des vredes, maar wij vragen, indien het fransche volk zicli zoo een parig en zoo krachtig uitspreekt, om het zwaard te trekken voor Polen, en de keizer te midden van die uitingen zijns volks, de zaak der Polen niet los laat, maar vast houdt en voortstuwt, moeten wij dan niet veronderstellen, dat Napoleon in de. stem zijns volks deelt, on die .-tem mcö zal uitspreken in een ultima tum, en zoo Rusland niet zwicht, in eene oorlogsverklaring, zoodra hij van de hulp van andere mogendheden, of van ééne groote mogendheid, tot op liet slagveld toe, zal verzekerd zijn? Te meer nog, van vele zijden heeft men reeds lang beweerd, dat Napoleon behoefte heeft aan een schitterend wapenfeit voor zijn bedrijvig en strijdlustig volk, ten einde zich zeiven weder te verheffen op de hoogte, waarvan hij gedaald js door den oorlog in Mexiko. En zou Napoleon, die zijne dynastie op den keizer lijken troon van Frankrijk zoekt te vestigen, hiertoe geen hulp middel meenen te vinden in eenen strijd voor het geteisterde Polen, waardoor de sympathie van zijn volk zou herwonnen wor den, en verschillende partijen, thans tegen hem in Frankrijk, zich aan zijne zijde zouden scharen? Te meer nog, Frankrijk's keizer, die altoos oen begeerig oog slnat op de Rhijn-provineiën, zal welligt in een oorlog tegen Rusland ten behoeve der Polen, kans zien, om Pruissen, dat partij zou kiezen voor Rusland, die begeerde provinciën te ontnemen. Noch Oostenrijk noch Enge land zullen hierin meewerken of toestemmen, maar Napoleon heeft het bewijs geleverd, dat hij, eenmaal in oorlog, zijnen vijand tot vriend weet te maken, en met behulp van den onver wacht gemaahten vriend, zijn doel, zelfs van uitbreiding van grondgebied, weet te bereiken. Hoe 't zijn zal in de toe komst, is voor ons geheim. Maar moge Polen, dit wenschen wij met schier alle volken, moge Polen, zoo geslagen en bebloed, bet hoofd zegevierend uit den strijd opbeuren ring door den keizer Frans-Joseph aan den koning van Pruissen fe Golslein hernieuwd: dat Oostenrijk niet verdergaan zou dan Engeland; èn door de vredelievende taal der engelsehe ministers voor het parlement. De russiesch gezinde bladen verhalen bijzonderheden betref fende het vinden van geheime drukkerijen in de kloosters te Warschau, die zoo klaarblijkelijk verdicht zijn, dat men, zoo als een korrespondent zegt, de schouders moet ophalen over de onnoozelheid van hen, die. zoodanige berigten in de wereld zenden. Zoo wordt gezegd dat de gewelven onder de kloosters zich onder een gedeelte der stad uitstrekken. Op een kerkhof, een halve mijl van het naastbij gelegen klooster, zou dezer dagen door een kind toevallig een graf aangewezen zijn, dat gemeen schap had met het klooster, en waarin men een geheim bureau vond. De inlegering van soldaten in de kloosters is zoo talrijk dat voor de geestelijken en kloosterlingen naauwelijks eenige plaats overblijft. Uit Napels schrijft men: Zondag 20 September vertrok het oorlogschip de Plebiscite naar Livorno met 170 gevangenen uit de gevangenissen van Napels, ten einde voor anderen plaats te maken, wier getal zeer groot is. Vele gevangenen in Toskanen zijn niet geoordeeld en zullen nimmer geoordeeld worden, want boe is zulks mogelijk wanneer men op een bloot vermoeden, of op eene naamlooze aantijging iemand ter kerkerstraf verwijst? Weldra, zegt de Trmonia, zullen in Napels zoo veel gevange nissen zijn als er kloosters, kerken, kweekscholen en paleizen gevonden worden. Brieven u t Berlijn zeggen dat de poolsche opstand liet goe- verneraent. voortdurend verontrust; een groot aantal pruissisehe soldaten zouden naar Polen gedeserteerd zijn. Volgens een schrijven uit Mexiko is ook daar de verwachting, dat prins Maximiliaan zich wel wachten zal de kroon aan te nemen welke men hem aanbiedt. Volgens dat zelfde schrijven heerscht in Mexiko volslagen gebrek aan geld, zoo dat slechts met groote moeite datgene is bijeen gebragt wat noodig was voor de Teis der afgevaardigden om aan Maximiliaan de kroon aan te bieden. Een ieder zoekt zich aan de verpligting van be taling te onttrekken. Het statu quo duurt voort. Volgens de Patrie, naar zij zegt goed ouderrigt, wacht Parijs om aan Rusland te antwoorden op de voorstellen van Oostenrijk en Engeland, welke landen op hunne beurt naar Frankrijks voorstellen uitzien. Welk eene diplo matie in het jaar van voortuitgang 1863! Walewski, ijverig voorstander eener poolsche interventie, is nog niet tot ambassadeur te Londen benoemd, ter vervanging van baron Gros, evenwel wordt zijne benoeming door de Pays en la France als waarschijnlijk aangekondigd. Baron Gros zou zelfs te kennen hebben gegeven gaarne ontslagen te worden. In zijne vervanging door Walewski ziet men in liet algemeen dat de keizer de goede verstandhouding met Engeland, vooral in het belang van Polen, verlioogen wil. Frankrijk zou vast be sloten zijn de Polen als strijd voerende natie te erkennen, en nu was de vraag, oi Engeland daarmede zal instemmen, daar die erkennring, zegt men, ontegenzeggelijk tot den oorlog leidt. De engelsehe bladen varen immer hevig tegen Rusland uit, maar zij vragen niet dat Engeland den oorlog aan Rusland aau- jegge. Voor het overige, de maatstaf tot handelen is gegeven, -n door de verklaring der oostenrijksche ministers, eene verkla "Vlissingen 2 October. Bij besluit van 29 September j!., no. 64-, heeft Z. M. goedgevonden, met ingang van 1 October te bevorderen tot vice-admiraal, hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst, den schout bij nacht II. Wipff en tot luitenants ter zee le kl. de luitenants ter zee 2e kl. W. F. H. Cramer cn H. van Goens. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning een eigenhan dig geschrift gerigt aan den kapitein-kommandant van Zr. Ms. oorlogsbodem Medusa jhr. F. de Casembroot, wegens den moed en de volharding door dien bevelhebber in de Japansclie wate ren betoond en IIDs adjudant te dier zake benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde, 4e klasse. 's Giavenbage 30 September. Z. M. beeft benoemd tot voorzitter der tweede kamer, gedurende dit zittingjaar, den heer mr. G. C. J. van Reenen. De beuoeinde heeft het voorzitterschap aanvaard met eene korte rede, waarin hij gezegd heeft, dat hij even als vroeger de vrije discussie niet meer zal beperken dan tot het behoud der orde volstrekt wordt vtreisclit. Voorts heeft hij aangespoord, om met terzijde stelling van alles wat aan de behandeling van 's lands zaken vreemd behoort te blijven, door ijver, kalmte en onpartijdigheid te tooncn, datde leden der kanier hunne edele roeping waardig zijn en dat zij bereid zijn mede le werken tot eiken maatregel, die strekken kan tot bevor dering van 's lands welvaart. Bij de tweede kamer zijn ingekomen de wetsontwerpen: 1. de afschaffing van den accijns op de brandstoffen; 2. tot ver hooging van den accijns op liet binnenlandsch gedisteleerd; 3. tot helling van grondbelasting in Limburg; 4. tot voorzieningen omtrent de Ned. bank; 5. op liet regt van zegel; 6. op de registratie; 7. op de verwisseling van muntbiljetten van 1845 en 1849; S. tot bekrachtiging van onderhandschen verkoop van rijksgrond. De commissie voor liet- adres van antwoord heeft haar ontwerp definitief ter tafel gebragt; de discussie daarover was bepaald op dingsdag 11. ten i l ure. De volgende stuatsbegrooting voor 1S64 is ingediend Huis des konings f 900,000, Gelijk cijfer als voor het loopende jaar. Hooge eollegicn van staat, en kabinet des konings f 588,029, zijnde f9,497 meer dan voor 1863. A. Departement van buitenlandsclie zaken f 529,245, of f 3,034 meer dan voor 18li3. B. Administratie voor de zaken der roorascli-katliolieke eeredienst f 668,672,80'/j, of f 7,284 meer dan voor 1 863. A. Departement van justitie ƒ2,933,744, zijnde f 14,483 meer dan voor 1863. B. Administratie voor de zaken der hervormde eeredienst enz. f 1,752,886,58'/:, of f 16,610 minder dan voor 1863. Departement van binnen landscbe zaken f '24,251,687,34, of f7,245,076,63 meer dan voor 1S63. Departement van marine f 8,739,95-3, of f 411,232 meer dan voor 1S63. A. Nationale schuld f34,976,977,27, zijnde f 4,277,782,04 meer dan voor 1SC3. B. Departement van financiën f 6,749,000, of f184,143 meer dan voor 1863. Departement van oorlog f 12,733,000, of f 50,000 minder dan voor 1S63. Departement van koloniën f 3,269,5 72,92, of f 12,111,302,23 minder dan voor 1863. Onvoorziene uitgaven f 50,00 0, zijnde hetzelfde als voor 1808. Het eindcijfer isf 9S, 142,767,92 Dat voor 1S63 was- 98,168,128,53'lj Er wordt dus minder gevraagd f 25,860,61'/» Wanneer men daarbij voegt dat op het hoofdstuk koloniën, wegens de emancipatie ten vorige jare op de begrooting voorkwam - 12,111,302,28'/» dan blijkt dat voor 1864 meer wordt aange vraagd de som vanf 12,085,942,67 Zr. Ms. korvet Prius Maurits der Nederlanden is in het droogedok alhier nagezien en zal, zoo wij vernemen, onmidde- lijk gereed gemaakt worden om in het begin van November weder naar Indië te vertrekken. Nadat gemeld korvet het drooge dok had verlaten is onmiddelijk bet oorlogs vaartuig de Ruijter, dat voor de pantsering bestemd is, er ingehaald. Alhier is .binnengekomen Zr. Ms. schoonerbrik de Wesp, luitenant ter zee ïe klasse Oudra t, welk vaartuig bestemd is voor de instructie-togten van jeugdige zeelieden. ij vernemen dat de minister van binnenlandsche zaken een schrijven heeft gerigt aan de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg, in antwoord op het aan zijne exc. ge rigt verzoek om audiëntie tot het bespreken van het onlangs door den gemeenteraad ingediend adres. In dezen brief geeft de minister, zoo wij wel ingelicht zijn, de verzekering van zijne gunstige gezindheid om liet tot stand komen van een kanaal door Walcheren en de afdamming van het Sloe te bevorderen. Naar aanleiding van dezen brief, welke als zeer bevredigend is aangemerkt, heeft de kamer van koophandel en fabrieken bet onnoodig geoordeeld eeue kommissie bij zijne exc. ter audiëntie te zenden. (Midd. ct.) Sluis '25 September. Heden beeft bier plaats gehad de opening der inschrijvingsbilletten, voor het maken van een grindweg van af de bestrating te Nieuwvliet tot aan de bestra ting te Sluis, met een zijtak naar Rctrancliement, in 't geheel lang 11,S75 ellen. De minste inschrijving is gedaan door D. Tholens, te Hoek, voor de som van f 57,900. Hontenisse 27 September. Gisteren avond had op het dorp Groenendijk het volgende ongeluk plaats: Twee met aard appelen geladen wagens reden achter elkander. Een kindje van 16 h 17 maanden, loopt achter den eersten wagen en geraakt tusschen de paarden vau den tweeden. De moeder van het kind, door den schrik verblind, loopt tusschen de stilstaande paarden om haar kinddoch de paaraen schrikken, slaan en brengen haar belangrijke wonden toe. Bij het afzenden der tijding ver keerde zij nog in bedenkelijken toestand. Nadat men reeds eenigen tijd aan het nieuwe drooge dok te Nieuwediep bezig was geweest met te onderzoeken, op welke wijze de mogelijkheid te vinden zou zijn, dit kollossale werk te herstellen en voor de marine te behouden, heeft er zich eergiste ren eene nieuwe ramp geopenbaard. Aan een der beide hoofden, buiten de schipdeur, die geheel ontgraveu zijn, heeft eene ver zakking plua's gehad, waardoor van boven tot beneden eene diepe scheur zigtbaar is, die aan de bovenzijde eene wijdte heeft van ongeveer een halve palm. De werkzaamheden ?ij« daarna voorloopig gestaakt. (N. courant van den Helder.) Er is te 's Herfcogenbosob eene gercgtelijke vervolging ingesteld tegen het dagblad de Noordbrabanter. In een der laatste nommers komt- een hoofdartikel voor, aangaande de wijze

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1