VLISSINGSCH WEEKBLAD. No. 30. 1863 Zaturdag- 22 Augustus BUREAU: H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven, Abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cent-, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Wen abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Nieuwendijk H no. 101 VlISSiMSEPi. i 1 Advertentien gelieve men aan den Uitgever 10 te eenden uiterlijk Öoo- derdag avond ten 8 ure; de prijs van 1—4 regels 40 Cents, voor èffiëfc! regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelrcgt voor elke plaaUing. POLITIEK OVERZIET. De aandacht is dezer dagen gevestigd geweest op frankfort, wnar Duitsclilands vorsten en hoofden van vrije steden zijn ver- ee.nigd, onder het voorzitterschap van Oostenrijks keizer, om de hervorming der boudskonstitutie te bespreken. Duitseliland zoekt aldus zich te versterken, zich naauwer aan een te sluiten tegen de pogingen van Napoleontische eer- en heerschzucht. Mogten de banden tusschen de vorsten en de be volkingen der verschillende duitsche staten naauwer worden toegehaald, dan kan Germanje, wanneer het vereischt wordt, als een man opstaan ter verdediging van de veiligheid van Europa, mogt die uit Parijs worden bedreigd. De aanbieding''van don Mexikannschen troon aan aartsher tog Maxhniliaan zal, naar de geruchten loopen, door dezen De heer H. Schlüter, voormalig secretaris van wijlen msgr. van Vree, bisschop van Haarlem en kape.llaan aan de kathe drale kerk te dier stede, is tot pastoor alhier benoemd. Het schijnt thans zeker dat aan 's lands werf alhier de pantsering der schepen zal geschieden. maken, zoo dat er naauwelijks honderd mudden appelen en peren en eene kleine hoeveelheid pruimen zullen kunnen worden verhandeld. De prijzen der vroegere peren bedragen dan ook het twee- it driedubbele van die van het vorige jaar, u 1. f 4 5 per mud. Oisterwijk 17 Augustus. Gisteren middag werd deze ge meente met schrik vervuld, door het geroep van brand, ontstaan in een verwerswinkel, welke door de vonken zich mededeelde aan de volgende met riet bedekte gebouwen, naar de windzijde gelegen. Van alle kanten zag men het vee vervoeren, en men vond weldra op het grasveld cenc menigte geredde meubelen op hoopen verspreid; de aangebragte spuiten konden geen water geven wegens het droog zijn der rivier; op alle stroodaken zag men de eigenaars met stokken gewapend om de vonken zoo mogelijk uit te doven; maar door den sterken wind kon men het element niet meester worden. Behalve de schuren werden negen huizen in de asch gelegd. Hoogj Zwaluwe 15 Augustus. Gisteren morgen, terwijl de vrouw des huizes zich met haar gewoon werk, het koemeiken bezighield, heeft zekere A. D. V., oud 50 jaren, alhier, zich door ophanging van liet leven beroofd. De oorzaak van dezen zelfmoord is onbekend; alleen was de man sedert eenigen tijd aan koortsen lijdende, en had soms vele benaauwdheden, zoodat welligt een zoodanige vlaag hem tot die wanhopige daad heeft Middelburg 18 Augustus. De arrondissements-regtbank alhier heeft dezer dagen liet drietal opgemaakt voor de openge vallene betrekking van kantonregter te Sluis. Het bestaat uit de heeren mrs. Z. D. Suringar, procureur bij dc arrondisse ments-regtbank te Leiden; W. van der Os, advocaat te Vlissin- gen; en A. Verhoef^ advocaat te Utrecht. IJzeüdijke 20 Augustus. In de lieden gehouden raads vergadering zijn de geloofsbrieven van de benoemde raadsleden de heeren A. B. Carpreau, E. C. E. von Lescheii en II. VYF. worden aangenomen. Zoo dit geschiedt, dan heeft Napoleon vun 't Groenewout onderzocht, in regel bevonden en tot toela- door de gewigtige band van eigen belang Oostenrijk aan zich ting van de benoemden besloten. verknocht, hèei't Engeland van Oostenrijk verwijderd en be- Liet behoel't alzoo geen verdere tegenspraak als zou omtrent houdt zijnen invloed iu Mexico, daar toch altijd eenig punt in de onderwerpelijke verkiezing zoodanig misbruik hebben plaats het.nie Ave keizerrijk door fransche troepen wel zal bezet'blij-1 gehad, dat daarbij de justitie betrokken is geweest, zoo als ven- Bij mogelijke verwikkelingen tusschen Engeland en de onlangs is gemeldnoch het een noch het ander is waarheid veruenigde of gescheidene Staten van Amerika, zouden deze 1 Weshalve het berigt dienaangaande moet beschouwd worden, laatste een bondgenoot vinden in Frankrijk, daar Napoleon het uitvloeisel te zijn van ver gedreven partijzucht. nu slechts uit ei<ren belang of uit vrees in goede verstandkou- Goes 19 Augustus. Men verneemt dal de graving van het ding met Engeland blij ft. kanaal van Zuid-Beveland, tusschen den rijksweg en den hooi- doen besluitenhij was overigens een ijverig en oppassend huis Voor de onafhankelijkheid van hun land vergieten nog altijd eg, dat, indien wij ons niet vergissen, eene lengte van 2150 vadtr- de Polen hun. bloed, terwijl Europa slechts met goede wenschèn ellen heeft, dezer dagen voltooid is, en het baggeren in heten de strijders ondersteunt, en Rusland zijne kozakken en zijne j dere gedeelte goed wordt voortgezet, beulen afzendt om de Polen te verdelgen en het land te ver woes-1 Aan welke zijde van het kanaal te Hansweert de bijsluis voor ten. Partiëelc gevechten zijn weder ten gunste van de insurrek- kleinere schepen gebruikt zal worden, is nog niet met juistheid tie uitgevallen, die alle pogingen aan wenden om den opstand in I te bepalen, hoewel men aan de meest bebouwde zijde met bet Podlaehie en Lublin te onderhouden, en door hunne enkele aankoopen van grond en huizen voortgaat, tegenwoordigheid Volhïjnië bedreigen, en op vele punten de I Sluis 18 Augustus. Met zekerheid is hier vernomen dat Russen beletten, elders hunne corpsen te versterken. de regering spoedig na de opening van de kamers der staten- De Courrier du Dimanche meldt, dat op 1 dezer voor de ver- generaal, een wetsontwerp zal aanbieden, tot beschikbaarstelling tegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Rusland, Oostenrijk van gelden, benoodigd voor de indijking van het Zwin. en Pruissen een protocol is onderteekend betreffende de Ionische 's Gravesande 1G Augustus. Een treurig voorval had eilanden. De vijf mogendheden, onderteekenaren van bet ver- gisteren alhier plaats. In den vroegen ochtend was een jong drag van 5 October 1815 verklaren bij dit protocol dat zij er in meuscli naar het duin gegaan, om konijnen uit hunne holen op toestemmen, dat Engeland afstand doe van liet protectoraat over te delven. Over zijn lang uitblijven ongerust, ging men hem de eilanden en de noodige maatregelen neme voor hunne inlij-1 later opsporen en \ondmen eindelijk den ongelukkige, bijna ge ving bij het koningrijk Griekenland. Wanneer het land zelf j heel onder het neergestorte zand bedolven en gestikt, zich zal hebben verklaard, zal een verdrag worden onderteekend Enschedé 17 Augustus. Men vindt thans slechts nog wei tot regeling van den nieuwen staat van zaken. nig onbebouwde perceelen met uitzondering echter van de ker- Uit de ainerikaansche berigten blijkt, dat geene belangrijke ken. Behalve de R. tdie dit jaar gereed zal zijn, liggen de an- verandering daar in den staat der zaken is gekomen. De Zuide- j dere kerkgebouwen nog in puin. Met de doopsgezinde zal lijken hebben zich eenigzins hersteld en schijnen kleine '-oor-waarschijnlijk nog dit jaar een begin worden gemaakt. De her- deelen behaald te hebben. Erger voor hen luidt het berigt, dat vormde gemeente is bet over den herbouw nog niet eens, som- Noor d-C'arolina zich van het Zuiden wil afscheiden, om aan hel migen willen een geheel nieuw in den modernen trant opgetrok- Noorden aan tersluiten. Vi el is het niet waarschijnlijk dat dit I ken gebouw. Het meerendeel is echter hier tegen, te meer daar tot stand komen zal, maar het bewijst dat de eenheid onder de Zuidelijken gevaar loopt, en verdeeling van kracht moet nood wendig tot den valleiden. BINNENLANDSCDE TIJDINGEN. Vlissingen 21 Augustus. Volgens gedane kennisgeving door den lieer commissaris des konings in Zeeland, is de opening der jagt op klein wild in deze provincie bepaald op maandag den 31 Augustus a. s., met bepaling, dat de korte jagt dagelijks, met uitzondering van den zondag, en de lange jagt op den maandag, woensdag en zatur dag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jagt, zal geoorloofd wezen. De heer J. Bots, pastoor der katholieke gemeente alhier, tot pastoor te Leiden benoemd, heeft heden morgen per stoomboot Stad Vlissingen no. 2 deze stad verlaten, zich bege vende naar zijne nieuwe standplaats. De heeren, uitmakende het parochiaal kerk- en armbestuur, alsmede een overgroot getal leden der katholieke gemeente vergezelden zijn eerw. tot aan den stoomboot. Aan menig oog ontgleed een traan bij het vertrek van een man, die in zijne ruim zevenjarige bediening alhier, blijken van ouvermoeiden ijver had gegeven, hand en hart voor den arme en den wees steeds geopend had, het goede wat hij beoogde met vasten wil wist te volvoeren die eindelijk in zijne gemeente alles voor allen is geweest. Het nieuwe kerkge bouw, ouder zijne zorgen opgetrokken is voor allen eene blijvende herinnering aan den waardigen herder, uien aller wensclien en gebeden naar zijne nieuwe standplaats zijn gevolgd. volgens de verzekering van deskundigen de nog staande muren hecht genoeg zijn en alzoo bij mindere kosten het antieke ge bouw in wezen kan blijven. De Israëlitische gemeente schijnt liet over het plan van herbouw tamelijk eens te zijn, maar hier ontbreekt de hoofdzaak, het geld. De gebouwen dezer gemeente waren even als de protestantsche zeer laag verzekerd, waarbij nog komt, dat het afgebrande kerkgebouw voor de sterk aanwas sende gemeente veel te klein was. Dien tengevolgezal het nieuwe gebouw op grooter schaal moeten worden aangelegd. Reeds voor geruimen tijd hebben de kerkmeesters zich bij circulaire tot hunne geloofsgenooten in Nederland en ook elders gewend. De uitkomst heeft evenwel tot dusver niet aan de dringende be hoeften beantwoord. Zwolle 15 Augustus. Een sjouwerman alhier heeft eene niet onaardige industrie bij de hand genomen, om zich geld te verschaffen Hij nam eenige potten, vulde die met zand, oude lap pen en andere min begeerlijke voorwerpen, maakte ze digt en deed er adressen op. Hij bezorgde ze vervolgens bij schippers en voer lieden, op naburige plaatsen varende en rijdende, en, onder voor geven, dat ze van andere plaatsen waren aaugebragt, liet hij zich op die goederen verschotten rembourseren van f 1,50 en minder. De geadresseerden waren niet zeer aangenaam verrast bij de ontvangst dier preciosa. De justitie heeft op zich genomen, om den verzender al die voorschotten te doen verantwoorden. Ambt Vollexihove 17 Augustus. In deze gemeente, die in gewone ooïtjaren meer dan twee duizend mudden appelen en peren, en verscheidene duizenden ponden pruimen uitvoert, zijn in dit jaar zoo weinig boomvruchten, dat slechts enkele bezitters van boomgaarden een gering aantal mudden kunnen te gelde ERRATUM. No. 29 eerste bladzijde, kolom 2, regel 27 van onder, staat: aannemen en dragen, uioet zijn: 3annemeu. BMTENLANDSC0E TIJDINGEN. Frankrijk. Parijs 17 Augustus. De Napoleonsdag is iu deze hoofdstad rustig voorbij gegaan. In weerwil der hitte was bijna de geheele bevolking op de been, oui de openbare vermakelijkheden bij te wonen, die des morgens om zes ure met een salvo uit het ge schut aanvingen en eerst om middernacht met het afsteken van vuurwerken eindigden. Er is geene diplomatieke receptie op het paleis der Tuileriën gehouden. Alleen hebben IIH. MM. de ministers en de officie ren van hunne hofhouding ontvangen en daarna een wandelrid door de verschillende wijken der stad gedaan Aan het hotel van liet departement voor bui tenlandsche zaken heeft "bij deze gelegenheid, een groot diplomatiek diner plaats gehad. - - Een sterrekundige to Sarragossa heeft berekend dat de wind-, regen- en hagelvlagen, die sinds eenige dagen gewoed hebben, in September zich zullen herhalen, en dat de aanstaande winter zeer koud zal zijn. Eene jonge vrouw te Lysy (Nievre) zeer onlangs bevallen, zat met haar kind aan de. borst, in de nabijheid van het vuur. Door eene plotselinge fiaauwte overvallen stortte zij voorover in de vlam. Onmiddelijk kon zij weer .opstaan, maar hare kledde ren stonden in brand, zij denkt niet aan zich zelve maar aan haar k ind, legt heb op den grond en bluscht met hare handen het vuur, dat ook de kleederen van hét. kind heeft aangetast. Iutus- schcn slaat zij in ligtelaaijevlam en roept om hulp.. De buren die van buiten de vlam zien, durven niet binnen komen, den kende dat het huis'in brand stond. Eindelijk treden eenige binnen en zien dc vrouw stervende als met brand wonden over dekt. Geene huig mogt balen, zij stierf na drie uren lijdens, maar had haar hhd gered/ dat door hare zelfsopoiferiug slechts weinig w as gededfd. Eng-eland. Londen 17 Augustus. De admiraliteit heeft bevel uitgevaar" digd tot het bouwen, van verscheidene nieuwe gepantserde oorlogschepen naar het model van de Lord Warden.- NaaT men verneemt is reeds te' Chatham een aanvang gemaakt met het bouwen van een dier vaartuigen, hetwelk den naam van Lord Clyde zal dragen. Dit schip zal voorzien zijn van eene batterij vau het zwaarste kaliber en is bestemd tot het in den-grond boren van vijandelijke sellèj)en. Reeds voor geruimentijd is er sprake geweest van de afscheiding van Noovd-Caroliua van de Zuidelijke Staten; thans verneemt men uit New-York, dat de gouverneur van dieh staat zich openlifk' in dien zin verklaard en aan de vertpgenwoordi-

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1