VLISSINGSGH WEEKBLAD. 1883 POLITIEK OVERZIGT. MML.mSCIli; TI.I1)I\GEN. BUITENLAIVDSCHE TIJ01IVGEN. No. 29. Zaturdag' 15 Augustus. BUREAU; F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, SO Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Nieuwendijk H no 101. VLISSIKSEN. Advertcntién gelieve men eac den Uitgever in te zenden uiterlijk Don derdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, voor cIKcd regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelrcgt voor elke plaatsing Bijna 7 maanden worstelt Polen legen Rusland, terwijl Europa slechts bewijzen geeft van onvruchtbare sympathie, en cene schriftelijke interventie plaats heeft van bedriegelijke nota's. Wel is de diplomatie in beweging, maar eensgezinde zamenwerking der mogendheden ontbreekt. Engeland is altijd nog afkeerig van liet Napoleontisch keizerrijk en zoekt ook daarom op de traktaten van 1815 zich te gronden. Er ankrijk verwerpt indirekt die traktaten en zoekt in Polen eene andere wraak over Moskou en Waterloo. Oostenrijk, aan zich zelf over gelaten, zal zich alleen niet wagen in een strijd tegen Rusland. Polen strijdt nog met een tegen honderd, en viel de bloem liarer zonen bf in bet. slagveld bf onder beulshanden, de onge lijke kamp is nog niet opgegeven, al staat niemand op om den zwakke en verdrukte tegen het ruw geweld te verdedigen. Aan Napoleon heel t de czaar doen wetengij doet mij "er- wijten en gij zelf verdient die. Polen is de revolutie, die revolutie zijt gij. Deze woorden hebben Frankrijk en het leger vooral ge- troll'en. Kan nu Napoleon zwijgen? Spreekt hij, welk gehoor vindt zijn woord in Rusland, dat zich sterk gevoelt door eene reeds zich openbarende oncenigheid der mogendheden? Laat hij Polen aan het lot over, hij onteert zich voor de fransche natie, en hij bereidt zich verwijten in liet wetgevend ligchaam, die weerklank zullen vinden in Frankrijk. Rust hij zich ten oorlog uit, altijd is te vreezen dat Engeland, gelijk in Mexico, hein alleen zal laten, en op het oogenblik wacht, om de ziel eener coalitie tegen het. keizerrijk te worden. Weder zijn er nota's der westinagten naar St. Petersburg ge reisd. Gortschakof zal op nieuw zijne pen scherpen om den in houd te hekelen, de mogendheden om den tuin te leiden en in den grond niets toe te geven, maar voortgaan de Polen oproer makers te noemen, en zelfs degene die hun de zwakke hulp hunner diplomatische pen geven, voor aanvuurders van liet oproer uitmaken. Midderwijl vloeit het bloed stroomsgewijze en vieren de Russen, als ware kannibalen hunne moordzucht bot. In Mexico heelt de fransche regering getoond, hoe de onaf hankelijkheid der volken wordt begrepen. Zij had beloofd Mexico te raadplegen, over de wijze van gouvernement dat het zou verkiezen. Daartoe was Forey met zijne soldaten en ka nonnen aangekomen. En zie door eenige notabelen, meest alle hem toegedaau, laat Forey Mexico tot een keizerrijk uitroepen, en den keizerskroon aanbiedt n aan aartshertog Maximilïaan van Oostenrijk of bij gebreke aan een ander. Ziedaar liet algemeen stemregt op Mexico toegepast Oostenrijk heeft het iniatief genomen van eene. hervorming der duitsche bondskonstitutie, en heelt aan alle vorsten, die defil maken van den duitschen bond uitgenoodigd op eene vergade ring te Frankfort. Van de 34 vorsten hebben reeds 21 de uitnoo- diging aanvaard. Het plan bestaat twe;iliui2en of kamers van vertegenwoordiging te kiezen; de eerste zou bestaan uit de vorsten of hoofden der staten. Pruissen heeft geweigerd tot. Oostenrijks voorstel toe te treden, en a. wat Pruissen in aanzien en invloed in Duitschland verliest, gaat op het hoofd van Frans Josef over. Dat uit dit alles iets belangrijks, vooral met het oog mogelijke gebeurtenissen kan opleveren, behoeft geen des parlement van Turyn heeft in de laatste zittingen met den dpJrmpas gemarcheerd. In de laatste zitting zijn van 's morgens b tot 's namiddags 5 ure tien wetsontwerpen aangenomen. De /Gazette del Populo, een overigejis ministerieel blad, noemt het een waar schandaal, en zegt dat op eens vier ontwerpen te gelijk werden gestemd! Ziedaar de mannen die tot de wedergeboorte van Italic moeten mede werken. Tijdingen uit Amerika doen zien dat de inname van Yicsburg en Port-Hudson aan de Noordelijken noch de vrije vaart, noch het bezit der Missisippi hebben verzekerd. Aan de boorden vertoonen zich hier en daar detachemnVeu Zuidelijken, wat al genoeg zou zijn om de vaart onveilig temaken. Ook hebben de Zuidelijken een fort opgeworpen, bij etne bogt door de Missi sippi gemaakt. Vlissingen 14 Augustus, - In den gemeenteraad van dingsdng werd de gemeente- rekening over 1862, zijnde in uitgaaf f 245,608,32 en ont vangst f 24S,858,81,/ï1 ter inzage gelegd en tot onderzoek gesteld in handen der heeren Ruyscli, van Uije Pieterse en (lector. Worden goedgekeurd: de rekening van de gasfabriek, evaugelisch lutliersche diaconie, en teekenschool. Den adres van den broodbakker J. Otte was ingekomen, be helzende verzoek om teruggave van betaalde belasting voor meel, hetwelk verbrand is bij den brand die onlangs in zijiie bakkerij plaats had. Na beraadslaging werd besloten met 12 tegen 2 stemmen het verzoek toe te staan. Afwijzend werd beslist op een adres van de wed. A. Sterkman Zoon te 's Hage, om ontheffing van boete wegens te late levering der bascule brug. Eene missive werd overgelegd van den lieer de GroofF, inhou dende kennisgeving dat de Z.-ÏIoll. maatschappij tot redding van schipbreukelingen voornemens is te Zoutelande eene reddingsboot te vestigen, met verzoek om geldelijken bijstand door de gemeente, lïij omvraag is besloten tot bijdrage, en de regeling van het bedrag aan burgemeester cn wethouders over gelaten. Het voorstel van kerkvoogden der Groote kerk om de plaat sen door raadsleden bezeten, maar meest ongebruikt gelaten, te verhuren, wordt verworpen. De herbenoemde leden hebben hunne benoeming aange nomen. Aan den heer Bebclaar jr. is eene gratificatie van f 50 toege kend, wegens verrigt wordende werkzaamheden. lieden morgen circa 9 ure vertrok uit de Marinehaven binnendoor naar Hellevoetsluis, Zr. Ms. gepantserde schroef- stoorakanonneerboot, na eenige proeven op de Schelde gedaan te hebben. Zr. Ms. stoomschip Cycloop is dingsdag namiddag van de reede alhier naar het Nieuwediep vertrokken; de proefne mingen met de schroefstoomkauonneerboot kunnen als geëin digd worden beschouwd. De heer Turk, directeur van den scheepsbouw, heeft eenige dagen alhier vertoefd ter zake van inspectie aan de werf. De minister van binnenlandsche zaken is donderdag avond 6 Augustus te Goes aangekomen, heeft vrijdag de kanaalwerken aan Ilansweert bezocht, en nam te Goes deel aan liet- diner ten huize des burgemeesters. Aan zijn exc. werd een adres van hulde en hoogachting aangeboden en welwillend aangenomen. Zaturdag arriveerde zijn exc. te Bergen op Zoom, om de spoorweglijn van daar tot Roosendaal in oogenschouw te nemen. De minister zeide in antwoord op eene toespraak, waarin de hoop werd geuit dat deze spoorweg spoedig voor publiek verkeer mogt dienstbaar worden gesteld, dal als voor waarde was gesteld daarmede met 1 November te beginnen. Z. M. heeft den sergeant W. F. A. Schroevers, van het regement veld—artillerie, benoemd tot 2en luiten.-kwartierm, bij het 2e regement infanterie. Tot ridder der orde van de'Eikenkroon den heer heer Cas terman, majoor der genie, thans gedetacheerd te Antwerpen. Vergund aan den heer J. J. P. Hector, het aannemen en dragen der onderscheidiugsteekenen van ridder der orde van den kroon 4e klasse, hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. Een telegram uit 's Hage meldt, dat Z. M. onzen koning bedankt heeft voor de uitnoodjging door den keizer van Oosten rijk aan hem gcrigt, om deel'te nemen aan het vorstenconcres te Frank fort tot hervorming der bondeonstitutie. Neuzen 8 Augustus. Met zeke.rheid wordt gemeld dat eenigen tijd geleden concessie gevraagd is, voor den aanleg en de exploitatie van eerien spoorweg van hier over Biervliet, IJzendijke, Schoondijke, Oosburg en Sluis, naar Brugge. Sluis 10 Augustus. Op den 25 September zal te Zuid- zande worden aanbesteed: het aanleggen van een grindweg van Nieuwvliet tot Sluis, met een zijtak naar Retranchemcnt, over eene lengte van 1 1,875 ellen. Uden 10 Augustus. Vele bladeu hebben zeker „kloos- terschaudaal" medegedeeld, maar vergeten de rektificatie mede te deelen, door den lieer Louis Philippona in de N. R. ct. ge plaatst, wat de billijkheid toch vorderde. Er zou zich namelijk te St. Agatha zekere pater B. bevinden, die niets minder dan op het punt stond van dood gemarteld en uitgehongerd te wor den. De zaak was echter dat een leekèbroer eene geringe straf onderging; de luitenant der marechaussee en de burgemeester die zich ter plaatse begaven, troifen hem in zoo goeden toe stand van gezondheid, dat zij op de gedachte der aanklagte van uithongering, zich niet van lagehen konden onthouden. Die autoriteiten zeiden hem dat liii vrij was om te vertrekken, maar wilde hij blijven hij zich naar den regel des huizes en de beveh n der bestuurders moest schikken, wat de leekebroer verklaarde zeer goed te weten. Roermond. In de laatste maanden had in de gemeente Heerlen herhaaldelijk brand plaats, waarbij telkens raeerderc woningen en gebouwen in de ascli gelegd en groote verliezen werden geleden, zonder dat men de oorzaak dier onheilen kon opsporen. Voor eenige dagen brak weder brand uit, doch nu is het der justitie gelukt de vermoedelijke brandstichtster in han 'en te krijgen; althans is een meisje van ongeveer 16 jaren gevankelijk van daar naar Maastricht gebragt. Men zegt dat zij aan monomanie lijdt. Tilburg, 9 Augustus, De spoorwegbrug over de rivier de Mark te Breda, welke weder gerepareerd was, is nadat er de locoratief een paar malen was overgereden, zoodanig defect geworden dat zij, naar men verneemt, zal afgebroken worden Dit zou de exploitatie van de lijn van hier op Breda kunnen vertragen. Met de lijn van hier op Boxtel is men op verschillende pun ten aan het werk. De aannemers hebben zich eene tweede loco motief, „Vlissingen" genaamd, aangeschaft, welke thans met de Thorbecke de dienst op Breda op en neer waarneemt, trr aanvoer van ballast en allerlei materieel voor de route benoodigd. P rankrij li. Parijs 11 Augustus. De „France" sprekende over het zen den van nota's naar Rusland, zegt dat zoo Gortschakoff mogt weigeren regt te laten wedervaren aan de vorderingen der mogendheden, men het tijdperk der onderhandelingen als ge sloten kan beschouwen. Heden (vrijdag) zou cr eene revue over de troepen wor den gehouden en Zaturdag receptie zijn ten hove. Op de dépêche, door Gortschakoff aan den heer Drouin de Llmys gezonden, maakt het Journal des Débats de aanmerking dat zij geene verandering brengt in den staat van zaken. De be wering van den prins, dat de Polen oproerlingen zijn, kon ook worden toegepast op de Belgen, in 1830 in verzet tegen den koning der Nederlanden, of op de Grieken, die in 1826 het turksche juk hebben afgeschud. Deze konden zich niet beroepen op een geschreven regt, hetgeen de beschermende mogendheden niet belette te Londen eene conferentie te houden, om verder bloedvergieten te voorkomen. De slotsom was, dat zij hare be middeling cn eene wapenschorsing voorstelden. Welk onder scheid is er nu tusschen beide genoemde jaren cn 1s63? Zijn de Polen nu rebellen, en waren het de Grieken en Belgen -in 1826 en 1830 niet? Bij gelegenheid van eeneu hevigen brand te Maringhien heeft een kind van zeven jaren eene ware heldendaad verrigt. Door de ouders alleen gelaten met drie broertjes, die allen gerust sliepen, brak plotseling brand in de woning uit. Het kind door den rook wakker geworden stond onmiddelijk op, zette een der kleinen op zijn rug, nam een ander bij de hand en ging daar mede door de vlammen naar buiten. Geen hulp ziende opdagen, keerde hij terug om het derde kind te halen. De wieg was te ch in brand en het kind geteisterd door het vuur, niet te min nam hij het op en bragt het buiten, terwijl hij zoodanige brandwon den bekwam, dat hij waarschijnlijk een of ander gebrek zal be houden. Het kind was. zich zoo weinig bewust iets groots te hebben verrigt, dat het op naïven toon zeide „ik kon toch miin broertje niet laten verbranden". Door het hof van assises van Loire et Cher werd onlangs een jong meisje tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld omdat zij een moord gepleegd had, die in meer dan één opzjgt, in haar een vreeselijk karakter had doen kennen. Zij was herderin en ontmoette, menigmalen een ander meisje in de zelfde betrekking werkzaam. Deze laatste toonde haar op zekeren dag eene muts die. zij gekocht had om zich daarmede op het eerstkomende dorpsfeest te tooijeu. Het gezigt van dit kleedingstuk wekte de begeerte der audere in zoodanige mate op, dat zij van een baud van haar schort eene strik maakte, die zij om den hals van hare gezellin wierp en haar daarmede zonder medelijden verworgde. Zij had de onbeschaamdheid om op het bewuste feest zich voor aller oog te tooijeu met dc muts, door zoo schrikkelijke misdaad verkregen. Engeland. Louden 10 Augustus. Blijkens de jongste mededeeliugen, omtrent de gebeurtenissen in Mexico, over New-York ontvau-

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1