VLISSINGSCH WEEKBLAD No. 27. 1863 Zaturdag 1 Augustus. POLITIEK OVERZIGT. Pi\NEM.\\DSCiIE TIJBÏMr lii ri eïlBÏsWWimi Wi BUREAU: F. H. SGHIFFER. v, ~'\Z0ÊÏ£kr- Nieuwendijk H. no. 101. VLISSIHGEK. f Dit Blad wordt wekelijks, des Zatuvdags uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden, 80 Cents, franco per post 95 Cents Afzonderlijke nommen 10 Cent. Men abonneert, ziek bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Don derdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegehegt voor elke plaatsing. De algemeene opinie wordt nu eens in oorlogzuchtige dan weder in meer vredelievende rigting bewogen, raaar de eerste begint al meer de overhand te krijgen. Sinds toch het antwoord van Rusland bekend gemaakt is, is liet voor de kabinetten van Frankrijk, Engeland en Oostenrijk als een punt van eer ge worden uit hunne lijdelijkheid te treden. In Frankrijk doet zich de stem des volks hooren en wijst den keizer den weg naar Polen. Even zoo is de bevolking van Engeland ges!emd. Als bij eene meeting ten gunste van Polen, rle vorige week gehou den, de vraag werd gedaanmoet Engeland voor Polen ten strijde gaan? weerklonk het eenstemmig ja, ja! In Oostenrijk heelt- de pers de regering toegejuicht, bij het vernemen dat zij aan Oortschalcoff heeft doen weten, zich aan de 6 punten te houden. Men verwacht nu eene eensluidende nota van de westmagten aan het hof' van St. Petersburg, die zoo veel zijn zal als eene sommatie, ten einde een kalegoriscli antwoord te verkrijgen, klaar dagen en weken zullen er verloopen eer dat weder ant woord zal zijn uitgevaardigd. Door uitstellen hoopt Rusland den tijd te benutten en zoo vele Polen als mogelijk is, door zijne Muravietl's te slagten, en door het over eenige weken reeds gevorderde jaargetijde eenege- wapende interventie als onmogelijk te maken, terwijl het op den winter rekent om de insurrektie te bedwingen. Maar het ver- geet dat door de snelle middelen van vervoer elke dag een hulpleger in Polen kan aanbrengen en het gure jaargetijde ook voor Rusland zelf ziine nadoelen heeft. Tegenover de trage gang der diplomatie en de strengste maatregelen der beulen houdt Polen zich slaaude in zijn verzet. Volgens den Morning post neemt het nationaal komitée ge noegen met den wapenstilstand, op voorwaarde dat die zich 1. uitst,rekke over alle provinciën waarin de opstand is uitgebar sten; 2. dat die gekerkerd zijn zullen worden in vrijheid gesteld reerden was zeer belangrijk. Iïun generaal Brugg is van Chat- tanoga naar Atlanta teruggetrokken. De generaal Sherman van de bondstroepen heeft Johnston geslagen en 2000 man gevangen genomen. „Het leger van den generaal lee is in goede ordenaar Virgi nia teruggetrokken. De ruiterij van den generaal Meade heeft Falling Waters bezet, en aldaar een groot aantal gevangenen gemaakt. Vlissingen bl Ju lij. Z. M. heeft herbenoemd tot kantonregter te Heinkenszand, de heer P. J. Buteux; tot plaatsverv. kantonregters: te Sluis, de heer C. Schout Velthuijs; te Cortgene, de heer J. H. L. Vader; tot griffiers bij de kantongeregtente Middelburg, de heer H. J. van Deinse; te Sluis, de heer T. J. Jansen, te Oost burg, de heer M. Theri; te Axel, óe heer M. H. Telchuis; te Brouwershaven, de heer O, van Wage; teTholen, de heer M. M. de Lange; eervol ontslagen als kantonregter te Zierikzee mt. J. Boeije. Z. M. de koning der Belgen heeft, behalve de reeds vroe ger vermelde decoratiën in de Leopolds-orde, dezer dagen nog benoemd-, tot kommandeur JZ- Mazel, oud secretaris-generaal van buitenlandsche zaken, en H. A. Verniers van der Loeit', hoofd-admirustrateuv bij het ministerie van financiën; tot offi cier: mr. C. Ie C'lercq en mr. A. Uyttenhooven, referendaris en secretaris-generaal bij het depart, van buitenlandsche zaken, en tot ridder jhr. II. P. F. Hooft, inspecteur van financiën, bi- het loodswezen aan het departement van marine. Z. M. heeft benoemd tot officier van gezondheid 2e klasst der geneeskundige dienst bij de landmagt, de officier van goz •3e kl. J. V. van Duijl; bij de artillerie tot kapit. 3e kl. den len luit. R. C. van Onselen, van het 2e regement vesting-artillerie, en tijdelijk gedetacheerd bij de landinart in West-Indië; bij het 5e regement infanterie tot kapitein 3e klasse, den len luite- 3. i'at de verbannenen mogen terug keeren;-1. dat eene interna-1 riant J. it. A. Kuytenbrouwer, van den staf der infanterie, tionale kommissie zal worden benoemd. Prins Ladislaus j werkzaam bij Koninklijke militaire akademie; tot len luitenant Czartoryski is als diplomatiek agent voor Engeland en Frankrijk I den 2en luitenant F. "W. A. van Dedem van Driesberg, van het aangesteld. i korps. De kwestie van uitlevering der vijf gevangene Napolitanen j Dingsdag a. s., 4- Augustus, zal Je herstemming plaats zal aan het hof van A ix worden onderworpen. Een nieuw be- hebben, tot verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, wijs der goede, verstandhouding tusschen den keizer en Pieraont. j tussc'nen de lieeren J. C. van der Heijden en J. C. Ockers. Een ander bewijs daarvoor is de dekoratie, aan twee gendarmes j Woensdag arriveerde alhier, komende van Hellevoetsluis, verleend, wegens betoonde energie bij de arrestatie dier hoof- een gepantserde ijzeren stoom-kanrmneerboot van 120 paar den van benden, gelijk de Monileur zich uitdrukt. Terwijl het! denkrachten, voorzien van twee stukken geschut, een feit is dat zij zich hebben ingescheept na dat hunne pas-j Volgens geruchten zouden tegen Mei 1364 eenige ijzeren poorten door de frausclie ambassade geviseerd waren. I platen voor het pantseren van schepen alhier te wachten zijn. Mexico wordt op frausclie wijs behandeld; het zal een alge-Aan de prijsschieting, gegeven door de Ilandboog- meen stemregt, gel' ke wetten op de drukpers als in Frankrijk 1 schutterij „Eensgezindheid/' te Middelburg, op 29 dezer, heeft bestaan, en meer soortgelijke vrij heden aan zijne bevrijders teonder meer andere, schutterijen in Zeeland, ook de Handboog- danken hebben. Juarez zou door zijne troepen verlaten, van schutterij Willem lil, gevestigd alhier, deelgenomen; waarvan eene verdere verdediging van San Louis Potozi afzien. Almonte, i de heer C. J. van Dalsum, de prijs heeft behaald voor de meeste de aartsbisschop van Mexico en generaal Sal as zijn gekozen totrozen, zijnde een zilver vergulde medaille, leden van liet voorloopig bestuur. Goes. Door de arrondissements-regtbank alhier, zijn Te Londen werd de zitting van het parlement gesloten. In voor de openstaande betrekking van kanton-regter te Cortgene, de troonrede zeide II. M. dat zij met leedwezen den toestand op de aanbevelings-lijst geplaatst, de hearen jhr. mr. J. J. van Polen heelt gezien, en met Frankrijk en Oostenrijk onder- pompe van Meerdervoort, advocaat te Lei;den; mr. Arnold 13 handelingen heelt aangeknoopt, met het doel uitvoering te er-; Verhoed', advocaat te Utrecht; en mr. Willem van der Os, ad- langen van de bepalingen der verdragen van 1815. H. M. j vocaat te Vlissingen. hoopt, dat die bepalingen ten uitvoer zullen worden gelegd en I Uit Hansweert schrijft men dat aan de botsing, gevaarlijk voor de rust van Europa, een) Aan de suatiesluis onder Scliore is thans ook eene verzakking einde kome. II. M. blijft onzijdig ten aanzien van Amerika, i in den nieuw aangelegden dijk te bemerken, Voorts is een der 1 Met Amerika is een verdrag aangegaan tot afschaffing van den 1 vleugels aan de landzijde van boven af, tot zelfs in den bodem slavenhandel. geheel, zelfs midden door den arduinen steenen dorpel ge- Pruissen's inwendige toestand blijft dezelfde. Opmerkingscheurd, of liever letterlijk van ecu gebarsten, daar de scheur verdient een artikel in de Kreus-Zeitung, waarin gezegd wordt I bij het begin nagenoeg een halve palm breed is. De audere dat voor Pruissen dringend noodzakelijk is eene nadere ver- vleugel is, hoewel ook gescheurd, nog niet van elkander gewe- standhouding te zoeken met Oostenrijk en Engeland, wijl Rus- ken, zoodat het einde der werkzaamheden, dat daar anders wel land niet meer een voldoende, noch een geheel veilige bondge- dra zoude afgeloopen zijn, nog niet te bepalen is. In dat ver- noot is. moeden is zeker de zeedijk voor die sluis, welke onlangs zoo De Engelschen, in afwachting dat de nieuwe koning van goed als doorgegra\ en was, gedeeltelijk aangevuld en nagenoeg Griekenland arriveert, hebben volgens de Union Athenen be- onder prolil gebragt. (Goessche courant.) zet. De engelsche admiraal had eenige troepen ontscheept, j Naar men verneemt zal er den f> Augustus eene gods- daarmede eene militaire wandeling gehouden, en vergeten ze dienstige meeting gehouden worden in de open lucht in het weer in te schepen. bosch van Wolfhreze. Een opzettelijke trein zal de deelnemers Berigten uit New-York behelzen: „Port Hudson heeft zich j derwaarts overbrengen tegen betrekkelijk geringen prijs. Men den 9 Julij onvoorwaardelijk aan de bondstroepen overgegeven, kan zich vooraf voorzien van kaartjes, programma's enz., ook Charleston is door de bondstroepen aangetast, die bijna het ge-i van kaartjes voor koffij, bier en broodjes vijfcent het stuk, heele eiland Morris bezet hebben. Het verlies der geconfoede-1 wordende men verzocht die vooraf te. nemen, om de hoeveelheid te kunnen bepalen; het gebruik van sterken drank is verboden Reeds zi;n 20 sprekers ingeschreven. Men hoopt opeeu helde ren hemel en eene drooge lucht! Breda. Het 6e regement infanterie, alhier in garnizoen, zal met pr imo Mei 1S64-, na een verblijf van zes jaren, deze stad verlaten en naar Zeeland vertrekken, om het 2e regement van dat wapen af te lossen, hetwelk alsdan hier en in Bergen-op- Zoom in bezetting komt. 's Hertogen bosch 29 Julij. De toestand van msgr. Zwijzen wordt dageb'jksch beter; reeds heeft zijn hoogw. eenigen tijd in den tuin kunnen wandelen, en men hoopt op e -n spoedig alge heel herstel. Volgens de Tijd heeft msgr. met getracht de zaak geheim te houden, maar heeft integendeel zelf des morgens om 7 ure, aan den doctor last gegeven om de zaak ter kennis te brengen van het hoofd der policie. FVaiiltrij 1Ï- Parijs. Onder het vele merkwaardige dat men niet in officieel e rapporten maar in particuliere correspondenten omtrent Mexico vindt, behoort het volgendeHet bataillon negers, dat, 700 manuterk, uit Egypte naar Mexico werd gezonden, omdat het beter dan de Europesche troepen tegen het klimaat bestand zou zijn; is thans door allerlei ziekten tot op 70 man gesmolten. Ouder de weinige onafhankelijke bladen der provincie», was de „Echode l'Aveyron," een legitimistRch en katholiek blad. De bemoeijelijkingêu en de bedreigingen der administra tive magt hebben dit blad doen ophouden. Men kan oordeelcn welke vrijheid aan de fransche pers is overgelaten als men weet, dat dit blad aan de abohne's eene circulaire wilde zenden, om hun het ophouden aan te kondigen, maar dat de secretaris der prefektuui, bij afwezigheid der prefekt, het drukken dier cir culaire heeft verboden. Wilt ge, vraagt de Moniteur des Inventions, u met ge ringe onkosten een veel naauwkeuriger barometer aanschaifen dan die, welke in den handel voorhanden zijn Neem een halve gram kamfer en even zooveel salpeter en ammoniac-zout. Laat deze zelfstandigheden afzonderlijk smelten in zuiveren brande wijn van minstens 13 graden, iets wat spoedig gedaan is voor de zouten, doch langzamer gaat voor den kamfer. Om zulks te bespoedigen, warm op het vuur of in heet water het potje, dat den kamfer inhoudt. Als deze zelfstandigheden gesmolten zijn, meng ze in eene langwerpige flesoh, die met kurk en lak gestopt en vervolgens zoo gehangen wordt, dat zij aan het Noorden ia blootgesteld. De knstallisatiën, die zich in de flesch voordoen, wijzen naauwkeurig de weêrsveranderingen aan. De helderheid van het vocht kondigt schoon weder aan. Wordt het vocht troebel, dan zal er regen vallen. Vormt er zich ijs op den bodem, de lucht zal zwaar zijn of het zal vriezen. De aanwezigheid van kleine starren in het vocht voorspelt onweder. Zware vlokken kondigen betrokken weder of sneeuw aan. Draden aan het bo vendeel doen wind verwachten en kleine puntjes vochtig weder. Als de vlokken klimmen en in het bovendeel van het vocht blijven hangen, is 't een teeken, dat de wind zich in de hoogere luchtlagen zal voordoen. Hoe meer 't zij klimt, hoe bij tender de koude worden zal. Engeland. Londen. Voor eenige dagen was eeneafdeeling van een wagen der spoortrein van Betchy naar Camdera-Town bezet door eene bejaarde dame en drie andere reizigers, waarvan de een was een lersche schoolmeester. Deze laatste werd eensklaps door ver standsverbijstering overvallen, en wierp zich, met een mes in de hand op zijne reisgeuooten. De dame geraakte in bezwijming en zag gelukkig niets vsn don wanhopigen strijd gevoerd tusschen den ongelukkige en zijne twee reisgenooten, slechts met veel moeite hebbeu zij hun leven kuunen verdedigen en zijn met eenige wonden vrijge komen. Uit den Mormonen-staat Utah is het berigt ontvangen, dat Brigham Young, de opperpriester der beruchte secte, door den opperregter ICinuey, wegens veelwijverij, naar de gevange nis is gezonden. De wetgeving der Vereenigde Staten heeft na melijk in hare laatste zitting, ten einde dit oostersche gebruik te keer te gaan, de veelwijverij verklaard te zijn in strijd met de wet. Ncw-York 15 Julij. Ernstige onlusten zijn hier uitgebarsten bij gelegenheid der uitvoering van de kouskriptie. Den 13den reeds werd het kouskriptie-bureau door de menigte omsingeld

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1