BlITEMAADSCnE TIJDINGEN. ADVERTENTIES. bruikelijke wijze, ontvangen mgr. Orcglia di Santo Stefano, ter overhandiging zijner geloofsbrieven, als pauselijk internuntius bij het Nederlandsche hof. In enkele streken van Nederland, ook in Zuid Beveland, heeft zich hier en daar de aardappelziekte wederom geopenbaard. Hel loof wordt zwart, alhoewel de knol zelve nog niet aangetats is. Men schrijft van de Cocksdorp, op Texel, dd. 3 Julij Een kind van mingegoede ouders, ongeveer 2 jaren oud, leed aan eene uitputtende ziekte, waaraan geneeskundige hulp werd verschaft, echter zonder beterschap. Bij toeval verschenen een paar vreemde werklieden bij hen en verklaarden, dat het kind behekst was en hiervoor geene geneesmiddelen baten konden, indien zij echter hun raad wilden volgen, zoude het lijdertje spoedig verlost en hersteld worden. Nu werd de hulp van den geneesheer afgewezen, om den invloed van heksenbanners te doen gelden. Er werd een haan gekocht, die levend met spelden tot in 't hart werd doorstoken, in een gesloten ijzeren pot op een brandend vuur werd gezet en het oudereupaar, eeuige leden der familie, en een heksenbanner, schaarden zich, na deuren en luiken gesloten te hebben, om het gemartelde dier, in de vaste hoop hierdoor de tooverheks naar hunne woning te lokken, voor de beheksing te doen boeten en te noodzaken het lijdertje te verlossen, doch de heks verscheen niet en na 24 uren was liet kindje een lijk. Op de meest bezochte wandelplaats teZutphen, heeft dezer dagen iemand getracht door ophanging een einde aan zijn leven te maken. Eenige wandelaars echter zagen hem nog tijdig cn sneden hem los. Na een half uur bewusteloos geweest te zijn, opende hij zijn oog en zijn eerste vraag was „of men hem asjeblieft zeggen wou waar hij zich bevond, in den hemel of in de hel"; de man verkeerde in de meening, dat hij reeds aau de intrede van een nieuw leven stond. Rotterdam 7 Julij. H. M. de koningin ran Pruissen is heden alhier aangekomen. Na een dejeuner in het Yachtklub- gebouw te hebben gebruikt, is H. M. uaar 's Hage vertrokken; om vervolgens naar Soestdijk te gaan, en een bezoek te brengen aan H. M. de koningin-moeder. No. EEEATA. 23. 1ste kolom regel 15 staat voor lees tegen 3de «18 Zeeland lees zeemagt Frankrij Is. Parijs. Het werk van Rénan, wordt door vele organen van het letterkundig publiek naar verdienste geoordeeld. Een pro fessor van het /Collége de France" de heer Frank, die als jood en als vrijdenker niet van partijdigheid zal beschuldigd worden, verklaarde openlijk de onbekendheid van Rénan met de kebreèuwsche taal. Een ander lid van den zelfden filosolischen cirkel zeide: het werk iseenezamenvoeging van onderstellingen, die veel meer onaanneembaar zijn dan de geloofspunten of de ge heimen die het bestrijdt. De Moniteur bevat een rapport van den franschen consul teTanarive, dato 15 Mei. Daarin geeft hij eene verklaring der oorzaken, welke de omwenteling te weeg bragten. De jongelie den, die bij de troonsbestijging van Radama het bestuur hadden, spoorden hem aan tot maatregelen, door de bevolking afgekeurd. De koning heeft door eene wet, die het tw eegevecht en den strijd van stam tegen stam, van dorp tegen dorp toeliet, zonder andere formaliteit dan toestemming der partijen, een voorwendsel ge geven. Men smeekte hem de wet in te trekken, hij weigerde; toen maakten degrooten zich bereid tot een aanval. De koning op nieuw geweigerd hebbende, vergaderden het volk, de slaven en de soldaten, en zuchten de personen der omgeving des konings, die door de zaamgezworenen vogelvrij waren ver klaard, op. Elf werden omgebragt. Inmiddels onderhandelde men met den koning, die genade voor de overgebleven verzocht, en beloofde dat zij zouden worden verbannen. De zaamgezwo renen weigerden, en eisehten dat de schuldigen levenslang in boeijen zouden worden geslagen. De koning stemde eindelijk toe. Des anderen daags was hij vermoord en werd koningin Rabada uitgeroepen door den raad, die bekend maakte dat de koning, troosteloos over den dood zijner vrienden, zich het leven had benomen. De koningin heeft de constitutie aangenomen, die bepaaldt dat zij geen sterken drank zal gebruiken. Het regt van leven en dood behoort aan den raad, de vrijheid van gods dienst blijft gehandhaafd. Engeland. De markies Hcstings is op verzoek van de //koninklijke vereeniging tot bescherming der dieren" voor de regtbank ge daagd, beschuldigd van op een Zondag een hanengevecht te hebben gegeven. Uit de stukken blijkt, dat er 12 hanen hebben gevochten, waarvan er zes op het slagveld bleven. De markies beweerde, dat hij wel wist, dat de hondengevechten door de wet waren verboden, maar niet dat dit verbod zich ook tot de hanen gevechten uitstrekte. De president betuigde voornamelijk zijn leedwezen, dat hier overtreding van de wet had plaats gehad door personen, van wie men juist mogt verwachten, dat zij die overal in bescherming zouden nemen. De markies werd veroor deeld tot eene boete van 5. Dixitschland. Weenen 4 Julij. De Presse deelt het volgende berigt mede: Met gespannen verwachting ziet men hier het antwoord der rus- sisohe regering op de nota's der drie groote mogendheden te ge- moet. Volgens berigten uit Petersburg, waarop men zich waar schijnlijk met grond zal kunnen verlatenzal het antwoord op den 8ste worden vastgesteld. De aandacht is des te meer gespannen, omdat men in het zekere onderrigt is, dat keizer Napoleon onder den schijn dat de toebereidselen ten oorlog moeten strekken om met buitengewone kracht in Mexico op te treden, zich sedert eenigen tijd op zulk eene wijze wapent, dat de behoefte van het leger in Mexico daarmede in geene evenredigheid staat. Hij heeft derhalve nog een ander doel in het oog en men onderstelt, dat het in naauw verband staat met de poolsche aangelegen heden. Eoleir. XYilna 15 Junij. De vrouw van een rijk grondbezitter had het ongeluk stil te staan, terwijl een knaap van 12 jaren zich uit de handen van woeste soldaten zocht los te scheuren. De traan die aan haar oog ontsprong was niet spoedig genoeg weg- gedroogd, want de beulen van haar vaderland hadden die be speurd. Aanstonds wierpen zich twee woestaards op haar, ruk ten haar de kleederen van het lijf, onder voorwendsel dat de kleur (ligt grijs) eene beleediging was voor //de vaderlijke rege ring" van den Czaar! De zweep van den kosak was reeds opge heven tot volvoering van het dagelijksch beulenwerk, als eenig vrienden zich als voorsprekers opwierpen. Nieuwe onvoorzig- tigheid; oogenblikkelijk worden zij omsingeld, de trom wordt geslagen en de straat wordt oogenblikkelijk door kosak- ken bezet, die met zweep cn lans het volk verdrijven! wee de achterblijvers! Hen wacht niet de zweep, niet de kerker maar de dood. De vrouw geraakt in bezwijming, terwijl de soldaten haar voortslepen, hare vrienden zijn gekneveld. Op het zelfde oogenblik komt Muravieff met zijn staf, onderzoekt het feit, een oogenblik later ziet men de slagtoffers in een zinken, de beulen heffen hen op, maar de sporen bloeds getuigen welk bevel die tijgers hebben volvoerd. Krakau O Julij. De poolsche kavallerie onder Mycielski heeft verscheidene overwinningen behaald op de kozakken; de Russen hebben de grensstad Radzilow geplunderd. Ook hadden den 1 Julij 500 opstandelingen eene russische kolonne bij Kleczow geslagen. Italië. Turijn. In een der jongste zittingen van het Turijnsch parle ment hebben de afgevaardigden Pancaldo, Bertolani, Laporta en Paternostro de regering geïnterpelleerd over den ellen- digen toestand, waarin het eiland Sicilië verkeert. Zij hebben doen uil komen, dat hetgeen in den laatsten tijd van Napels gezegd was, nog niets beteekende in vergelijking met Sicilië. //Men heeft daar ten minste brood," riep Pancalda, //Maar op Si cilië de voormalige voorraadschuur van het oude Rome, heerscht letterlijk hongersnood, cn waar geen brood is, daar bestaat geene veiligheid." De schildering verwekte wel is u-aar geene deelneming, doch de zaak zelve is er uiet te minder zorgwek kend om. Iemand uit Napels teruggekeerd, deelt het volgende medeaangaande den toestand dezer stad. Zonder revolver is het niet gewaagd uit te gaan, dc Fransche consul zelf geeft zijnen landgenoten bij hunne aankomst den raad zich van een wapen te voorzien; in de stad wemelt het van roovers. Koetsiers en winkeliers, logementhouders en bedienden be- hooren meerendeels tot de roovers. Overigens vindt men er slechts twee partijen: Bourbonsgezindcn cn republikeinen; de Sardiniers worden door beide partijen evenzeer gehaat; de naam van Victor Emanuel wordt er niet dan met verachting geuit. Toen op den laatsten verjaardag van den Koning eene afdeeling nationale garde van Napels naar Salerno kwam, werd zij door de republikeinsche inwoners dier stad genoodzaakt: z/Leve Garibaldi!" te roepen. H. Belgie. Het volgende feit viel dezer dagen bij Ath voor: Zeker knaapje, 4 jaren oud, genaamd Blanchart, vroeg het 4jarig zoontje van den heer Kirmer om naar buiten te gaan, voorge vende vogelnestjes te willen zoeken. Beide gingen op weg, maar op eene plaats gekomen waar in de nabijheid geene woningen waren, wierp zich Blanchart op zijn speelmakker, opende met geweld zijnen mond, vulde dien met aarde, die hij door middel van een steen al dieper en dieper deed dringen. Het kind poogde te vergeefs zich los te scheuren uit de handen van zijnen overweldiger. Weldra hield alle beweging op en de kleine moordenaar verliet zijn levenloos slagtoffer. Men meent dat Blanchart reeds eenige dagen zijn plan had beraamd, en men geeft als reden opdat het slagtoffer hem soms eenige scheld namen gaf. Burgerlijke Stand. (Van 27 Junij tot 4 Julij.) Vlissingen. Gehuwd: L H. Ileijblom. jra, 25 j met J J. Fagg.jd. 25 j. Bevallen: F. R Verbeet, geb. Zwaan, d. W. Scheij, geb. do Pierre, d. (levcnl J J. Meijer, geb. Gourna. Overleden: C, Schweitzer, wed. van F. P. Schweitzer, 79 j J- A Muller, vrouw van J J. Boomsluijtcr, 52 j. L Riemcns. z. 4 j. M. Suurmond, vrouw van J de Heer, fi3 j. J. Schaap, z 8 j. J. Maas, d. 0 w. J. J^ Jansen, jd. 71 j M. de Pootcr, wedtiwn. van C. Dam, 72 j. Zeetijdingen. Vlissingen 6 Julij. De noordsche brik Speculationcn, kapt. Jorgensen, van Memel met hout naar Antwerpen bestemd, heeft heden nacht op den Elleboog aan den grond gezeten, doch is zonder assistentie vlot gekomen en heeft deszells reis vervolgd. Hoogwater te Vlissingen. U. M. U. M. 11 Jnlij 9 46. 15 Julij 37. 12 10 52. 16 1 08. 13 11 40. 17 - 1 39. 14 12 20. Handelsberigten. ROTTERDAM, 6 Julij 1863. Tarwe cn Gerst 20 cent, Rogge en Paardenboonen 10 cent lager. Kana- rieznad 50 cent hooger. Puike Zeeuwsche Tarwe (1862)f 9,80 a f 10,20. Zecuwsulic Rogge Zeeuwsche Gerstpuike U inter ii a dito Zomer Zeeuwsche lange Haver a H korte Zeeuwsche Paardenboonen Noord-brab. Boekweit Puike blaauwe Erwten. graauwe Witte Kanariezaad Nieuw Koolzaad Zeeuws eb 3 last aangevoerd Meekrap. Vast. Zeer stil. AMSTERDAM, 6 Julij. Granen stil. J Koolzaad711/. Raap-olie - - Lijn-olie Metallieken 5 (5,S0 - 7,40. 4,80 - 6,20. 4,80 n 6,20. 3,— - 8,80. 4 - 4,60. 5,90 - 6,50. 11,— -11,50. 7,— - 8,50. 7 - 10,—. 70— 72 zilvci Tarwe gedrukt. Alhoewel de aanvoer oorjaar f 42s/g. - - 46 - 43 dito 2'l3 °/0 64s/8 —33>/9. :u natiounlen 69. LONDEN G Julij. MIDDELBURG 9 Julij. hedcu onbeduidend was, z - die echter ruim toereikend, voor dc bestaande vraag. Van de zoldcis «uiden bij voort during puike partijen Tarwe geveild, doch daarin gaat nict-s oin. Men kucht en bcstecde voor Puike Nieuwe Zeeuwcsche Tarwe f 10,mindere f9,75 f 9,50. Jarige Walcberschc Tarwe hield men op f 10,50. Puike Walcberschc Nieuwe Tarwe werd op f 10,50 gehouden, doch laat beurs zijn enkele partijtjes voor 10— en f 10.30 gekocht Puike Zeeuwsche Rjgge f7,40 gehouden einde beurs f7,20 verkocht. Gai'St in puike soort niet ter veil. Puike Walchersche Witteboonen f9,— ii f 8,75, dito Bruineboo- nen uiet getoond. Puike Walchersche Paardoboonen alleen van de zolders ter veil, men hield die op f7,dc mud, doch doorin ging niets om. Puike Walchersche kook-Erwteii werden met aandrang tot f8,50 geveild. Baap-olie i 46,—Patent-olie f48,—Lijn-olie f50,— per \at op 6 «eken, op contant fl,lager. Met het suijden van het Koolzaad is men overal druk bezig. Aanstaande week zullen mogelijk enkele partijtjes ter markt zijn. Binnen 14 dageu mag men eenige aam oer te gemoet zieu. Dc vruchten te velde staan steeds naar wensch, eehter wordt sterk naar regen verlangd. OOSTBURG, 8 Julij. Goede Tarwe f 9,a f 9,75, Gewone dito f 8,50 5 f8,75, Rogge fG,50 a f6,75, Wintcrgcrrt fo,2ó ii f G,Zomergeist f5,30 a f5,75, Boekweit fft fHaver f3,fi f3,25, Bruinebooucn fa f Paardenboonen f6,ft f6,30, Duiu-buoncn fu fWitte Erwten f—f—Groene Erwten f—A f—Graauwe Erwten f f— Prijzen van effecten. Amsterdam 7 Juljj. Polen. Spanje. BeJgie Ccrtifikaten werkelijke schuld 2'/. pet. 63»/, dito Nationale dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4 14S Oblig. 1798/1816 102'/« Certifikaten Hope cn co 4 78 dito dito 1S55, 6de serie 5 90 dito 6 Aand. Spoorweg 205' l4 Leening 1860 *'/s 4 913/s Schatkistobligaticn 7ö5/s Obligatien 2 a 487/„ dito binnenlandsch 51*1, Amortisablc schuld Crediet instelling Obligatien Wecuer metalliek 64'/- dito Amaterdauuche 5 8 i1/; G8'/„ dito 1847/1852 2 33 3 Certifikaten bij Rothschild - Eenige kiezers noodigen hunne medekiezers uit bij de a. s. verkiezingen voor den gemeenteraad, op Dingsdag 21 Julij hunne stemmen uit te brengen op de Ileeren j. W. GALLEN FELS, A. RUYSCII, D. UYTTENHOOVEN, J. W. VAN DER OS, aftredende leden, en op den Heer K. BLONK. Eenige kiezees. Eenige kiesgcregtigden hebben vernomen dat tegenover den Heer J. C. VAX DER HEIJDEN, door sommige kiezers wordt gesteld als kandidaat voor den gemeenteraad, de Heer OCKEBS. Zij hopen dat men den lieer J. C. VAN DER HEIJDEN, een fatsoenlijk burger die voor de belangen der burgerij steeds heelt geijverd, zal herstemmen. Eenige kiezers. De Notaris Th. VAN UI JE PIETERSE, zal op Vrijdag den 17 Julij 1863, des avonds ten zeven ure precies, in het Koffijhuis de Vriendschap, op de Groote Markt te "Vlissingen presenteren te verkoopen 1. ISIAHNT HTJIS ISIV ERF, te Vlissingen, op de Dokkaai, wijk L no. 115; grondlasten f 11,93. 3. ïCliUN" DITO, aldaar, in de Lange "VVal- straat, wijk E no. 10; grondlasten f 10,18, en 3. l^JLCTV DITO, aldaar in de Lauge Noord straat, wijk B no. 21; grondlasten f 10,18. Daags te voren te bezigtigen en informatiën te bekomen ten kantore van genoemden Notaris, alwaar geld.,, op liypotlieel* beschikbaar is. DRUKKERIJ VAN F. H. SCHIFFER TE VLISSINGEN.

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 2