TLISSINSSGH WEEKBLAD. No. 22. 1863. Zaturdag 27 Junij. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdogs uitgegeven. Abonnementsprijs, pcT drie maanden, 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nonimers 10 Cent. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertentièn gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Don derdag avond ten S ure; de prijs van 1—4 regels 40 Cents, voor eiken regel'ju.èer 10 Cents,'behalve'35cents zegelregtvoor' elke plaatsing. POLITIEK 0VERZ1GT. In Polen wordt thans eene verdelgingsoorlog door de Russen gevoerd; beroovingen, verbanningen fusillades zijn elkander opgevolgd, thans is de' galg opgerigt en aan dien schandpaal moet sterven zoo wel de gevangen krijger, die op het slagveld door de kogels gespaard bleef, als de edelman of de boer die verdacht staat zijne sympathie aan den opstand te schenken, of de priester die op het slagveld zich bevindt, enkel om den stervenden krijger der onafhankelijkheid tot de eeuwigheid voor te bereiden, .Vooral maakt zich in wreedheid een naam de generaal Muravïeff, die zich als opperbeul in Lithauwen ge draagt. Dat beulenhoofd heeft van zijne regering instrukties ontvaugen, doofde Agence Havas meegedeeld, om aan de boeren te doen gelooven dat hunne grondeigenaars hunne bitterste vijanden zijn; om de aanvoerders der benden zoodra zij in han den vallen neer te schieten, en tegenover de gevangenen gepaste maatregelen te bezigen. Vooral moet er tegen de katholieke geestelijkheid gehandeld worden, en waar demonstraties door vrouwen geschieden moeten er des noods strenge maatregelen tegen haar genomen worden. Zoo handelt Rusland om de in- surrektie in het bloed te smoren; maar noch vrees voor den dood op het slagveld, noch vrees voor de galg, is in staat de Polen den krijg voor vrijheid en onafhankelijkheid te doen,'opgeven. In- tusschfinwat heeft het geschrijf der diplomaten uitgewerkt? Mets, dan Rusland aangezet zoo mogelijk door alle middelen te pogen de insurrektie te bedwingen en voor geen middel, hoe barbaarsch ook terug te deinsen; niets dan aau de Polen voor de toekomst verbetering en vrijheid voorgespiegeld, terwijl voor liet heden, den Polen nog geen druppel edel bloed is bespaard. Weder zijn de nota's te St. Petersburg ingekomen het ant woord van Gortschokolf zal deels weigerend, deels ontwijkend zijn, en op nieuw zal men de pen opnemen. De Patric meent te weten, dat het kabinet van St. Petersburg de voorstellen van Oostenrijk zal aannemen, doch die van Frankrijk gedeeltelijk zal verwerpenmet het kennelijk doel om tweedragt tusschen de verboudéue mogendheden te zaaijen. De voorname rede van de onmagtige pogingen, van dat weifelen is, dat in Europa van de verschillende groote mogendheden.geen twee elkander ver staan; zij zijn door egoisme bezield, de eériigfc^band dié-ze ver bindt is zeker materieel belang en de gemeenschappelijke grond, een groot algemeen zedelijk beginsel ontbreekt. In Frankrijk is eenige verandering in hét ministerie geko men. klaar de minister van buitenlaridsche zaken is gebleven, een bewijs rlat 's keizers staatkunde ten opzigte van het buiten land de zelfde is gebleven. Het beheer van het departement van eeredienst is onder den minister van justitie gebragt. Wil men hiermede eenen wenk aan de geestelijkheid gcv.efl? Doch wut geeft het of minister A. voor minister B! optreedt? Napoleon verandert zijn personeel, maar niet zijne'^red^liteu, noch zijn systeem. Alle hebben in last op verschillende wijze het eene thema, wat in zijn hoofd vast staat te variëeren. Wat hij echter moet inzien is, dat waren de vrije verkiezingen inderdaad vrij ge weest, zijne regering in de kamer bijna niets dan bestrijders had gevonden. De oorlog in Mexico wordt voor s' hands voortgezet, maar daarna? Vele die den vrede wenschen begrijpen dat bij eenen vréde met het buitenland, alle krachten zouden té zaraen gaan, om zich te verzetten tegen den inwendigen krijg, der vrijheid aangedaan door de regering. Zij die eenen oorlog begceren, vreezen dat een oorlog jn eene coalitie tegen het keizerrijk zou eindigen, omdat de materiele (belangen van het grootste deel van. Europa dan'bedreigd zouden worden. Het. ministerie in Pruissen heeft de dagbladen teregt gezet, thans li^t de beurt aan de ambtenaren die niet genoeg, volgens de inzigten der regering Fandelen. Van vele zijden wordt, met de oppositie gespot; zij toch eerst zoo heftig in woorden, vleit zich neder onder het dwangjuk, door het gouvernement haar aangedaan. De koning is naar Karsbad vertrokken en de koningin naar Windsor; zij is tegen de tegenwoordige wijze van regeren, maar von Bismarck verijdelt al hare pogingen. In het ontwerpadres van het heerenhuis te Wecnen, in ant woord op de troonrede, wordt van de poolsche kwestie gewaagd, en de hoop geuit dat het der regering gelukken moge, aan de opregte en gegronde nationale en kerkelijke eisschen der Polen voldoening te verschaffen; doch en de vrede en de ongeschon denheid des rijks te behouden. Eenige fransche dagbladen, waaronder La patrie, de parle mentairen toestapd van Belgie besprekende, zeggen dat na het, resultaat cler verkiezingen, het kabinet zulk eene kleine meer derheid in de kamer over houdt, dat de partijen beide even veel stemmen tellen. Men kan dan ook of eene ministeriële krisis of eene buitengewone maatregel van het kabinet te gemoet zien. Een gemengd ministerie bij eventuele verandering, zou dan het tegenwoordige vervangen. De turijnsche schatkist verkeert weder in geenen zeer gun- stigen toestand. De leening van 700 millioenen is volgens Ratazzi slechfs een palliatief geweest, en lieeft den, afgrond der staatsschuld nog dieper geopend. De 4 jaren die gevraagd zijn, om het evenwigt van het budget te herstellen zijn een gulden droom. Voor dien tijd zal men nieuwe leeningen moeten aan gaan. Men kan dus reeds vooruitzien waarop alles zal uitloopen overvloed van schuld, vooruitgang in deficit, voortduring van het verbroken evenwigt tusschen inkomsten en uitgaven, heeft voor den kleinsten handelaar zoowel als voor den grootsten staat hetzelfde gevolg: zij gaan bankroet. De ïiieuwe koning|v'an Gfiékenland zal voorloopig zijne re- sidentiéAe_Corfu 'vestigen; eenige zeggen tot dat de kw.es'fie over het koninklijk paleis te Athene, tot 'dat'een privaat eigendom van kbning Otto is, is uitgemaakt; andefe zeggen dat. hij zich daar veiliger acht dan in het woelziek Athene. In Amerika, wordt de oorlog "nog immer met verwoedheid voortgezet, de laatste berigten nnjlden opnieuw van Veldslagen tusschen Noord en Zuid.'' Wanneer zal' ami chit bloedbad een einde'koihen BiBEU.iKDSCnE Tl.!DlX(iE\. Vlissingen 26 Junij. In liet verslag van de tweede kamer over het wetsont werp tot verhooging van hoofdstuk V van liet budget, leest, men het volgende over de uitwatering van het -1de distrikt. Verscheidene leden kwamen er tegen op, om tot verbetering dier uitwatering 206,000 gl. in 4 jaren toe te kennen, zon der dat de provincie iets bij droeg. Wijl in den regel het rijk, de provincie en die belanghebbende elk voor in de kosten deelden; hier konden belanghebbende zich helpen. Men antwoordde dat de provincie weigerde, om een door haar gevolgd stelsel, maar zijdelings helpt door renteloos voorschot; door de regerings-maatregelen is de uitwatering in zoo slechten staat, die veroorzaakte aanslibbing, waardoor hét rijk én land Won en de domeinfondsen stijfde. Bovendien werd generaal' van Damme bij concessie hem verleend, ver- pligt in'de uitwatering te voorzien. Dit, is verzuimt, komt nu duitstaat in 'genotdan moet hij helpen volvoeren wat a nil mé1 vctzuimden. Slechts xl3 blijft voor den staat, wien liet onverschillig is wie het overige bekostigt. Dit laatste nerd 'tittjf.beaftmd, oindat subsidie der provincie, waarborgt dat Vli ét Averk' ÏÏütfcig is, cn de belanghebbende niet alles voor rekening kumien 'nemeu, men kon een langer termijn dan 4 jaren stellen. De staat was nog niet in onbelemmerd bezit der gronden ."der concessie van Damme en bij verkoop zouden deze met éènTproces bezwaard blijven. De heer mr. Uyttenhoven is aangesteld als secretaris generaal bij liet ministerie van binncnlandschc zaken. Wij vernemen dat de. heeren opzigters cler waterstaat zijn uitgenoodigd de noodige inlichtingen te geven bij lu t doen van opmetingen betreffende den lijn VlissingenGoes.' Het adres van ingezetenen aan den gemeenteraad alhier, waarover aan de Midd. Ct. in haar jongst nommt-k werd ge schreven, is reeds siuds eenigen tijd aangeboden; het "behelst niet zoo zeer bezwaren tegen-de afdamming van liet, Sloe,-maar verzoek aan den raad, te willen bewerken dat er onderzoekt worde naar de gevolgen dier afdamnpng, en dat daaruit te ontstane gevaren worden verhoed. Het adres hebben wij (zie no. 16 van ons Weekblad) reeds hoofdzakelijk meegedeeldwij komen er later op terug. W ij keuren het goed dat er. hier stemmen opgaan, en Vlissingen, dat zoo veel belang heeft bij den spoorweg, tcckenen van leven geve. Reikhalzend zien wij te gemoet wat onze gemeenteraad hierover zal in het midden brengen, en op welke wijze de belangen van Vlissingen zullen worden verdedigd.- Ons pogen zal steeds zijn te ondersteunen wat tot heil onzer stad kan strekken, wier belangen te lang zijn tegengewerkt, wier wel zijn te weinig is behartigd. Arnemuiden 22 Junij. Hedeu voormiddag ten 9 ure ont stond er brand in den timmermanswinkel van A. Buis, die zoo wel als het huis van M. Glerutn, rijksveldwachter, geheel is uitgebrand. Beide perceclen waren tegen brandschade verze kerd. Ook het woonhuis van J. Bliek heeft veel geleden, en aan het stadhuis is eenige schade veroorzaakt. Breskens 23 Junij. De gemeenteraad van Breskens heeft in zijne zitting van heden tot hulponderwijzer bij de openbare lagere school benoemd J. Bliek van Biervliet, thans hulponder wijzer te Heinkenszand, en dit wel ter aanvulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den lieer Bijleveld, aan wien op verzoek, door den gemeenteraad van Breskens eervol en loffelijk ontslag verleend is, en nu als hulponderwijzer naar Aardenburg is vertrokken. Breda 21 Junij. Uit eene goede bron wordt, verzekerd dat de staatsspoorweg Brcda-Tilburg rnet 15 Jul ij e. k., voor het publiek verkeer zal geopend worden. Voor een paar dagen is door iemand uit Iloogeveen, in het tiende veen turf gravende, ongeveer vier voet ouder de oppervlakte, het lijk van een manspersoon gevonden, dat nog niet geheel vergaan was. Men kon aan de kleederen geene merkbare teekenen moer ontdokken;echter kon men nog bespeuren, dat de persoon barrevoets geweest was. Hij had nog een stok in de hand, en onderscheidene lapjes linnen, zoo als de bijenhouders voor de korven binden, deels onder den arm, en. deels om het hoofd gewonden. Uit Echt zendt, men aan een Limburgs blad, een getrouw afschrift, van een aldaar uit Noord-Amerika ontvangen brief, dien wij meêdeele». Scheskeden 23 Mei 1863 zeer geliefde oomen en tante, Ik laat u weten dat wij nog fris en gezond zijn hetzelve hoop ik van ute vernemen, wij zijn te Antwerpen vertrokken den 14 Maart en twee en veertig dagen zij wij op zee geweest, toen wij te Zintpaul zijn aangekomen kwam Francis Jaspers bij ons aan, en heeft gezegd dat hij hét landsvolk met liefde zou ontvangen maar verder heeft hij gezegd gij zijt hier in Amerika, waar over wij ons alle bedroefd hebben en niet zonder reden, waar wij nu het treurig ondervinden van hebben: toen wij de tweede dag bij hem waren hebben wij verzogt dat hij met ons uit zou gaan, zien of wij wat land konden koopen toen is hij ook mee gegaan, maar toch niet verder dan inde herbergenAl degene die zoo geroepen hebben van te komen, zti'ek'éh niets dan de aan landen Hun geld af te zetten. 1H Bentong' waar Frahcies woont hebben wij ons genoegen niet kunnen Vinden want dé armoede is te groot. Toen zijn wij moeten vertrekken want daar was niets vobr oris op, als ons geld hëfel te verteefen, naar Lambert Theunissen dié ons met lièfde afiUgenome lieel't. Daar zijn wij acht dagen geweest', konden ook niets verdienen toen zijn wij vertrokken naar de stad Scheske daar zijn wij, nu met ons tweeen in een huis ik en Wilhelmus Paulussen "van Peij, hier gaan wij nn werken maar altijd heeft men geen werk, wat het land aangaat zij vragen hier voor dertig akkers 5U(J en 600 dollars inaar gij moet niet denkeu dat dit laucl is,. neen dit zijn bossen, dan kunt gij wel denken dat wij met ons geld niets kun nen maken want die koopt moet ook twee jaren van zijn geld leven, wij zijn wel 15'uren in dén omtrek geweest, maar het is bijna overal eens, wat hier de godsdienst aangaat dat nog het ergste is, hier zijn 13 kerken cn in deze 13 kerken is maar een priester, men vindt hier nog eenige die godsdienst bezitten als men die spreekt van Europa, dan zeggen ze met tranen in de oogen zwijg mij van Europa! wij zijn vergeten den prijs van alles te schrijven het spek is luer gegeven dat komt maar 4 cent-, een pakske sokerij 5 cent, een zwevcldoosje 5 cent, een strenkë gaaren 5 cent, de 12 eijcren 6 cent, het pond koffij 50 cent, maar nu zal ik u schrijven wat voor boonen.dit zijn, dat is gerst gebrand en weijd en erten, geen spelden- kan men krijgen onder 5 centen, een katoene hemd twee .dollars, een glas bier 5 cent, een drnpke 5 cent, nu zuH.eg er wel zijn die goede brieven schrijven maar die nog vafi sins zijn te komen, naar Amerika, die verzoek ik alle als goede vriend van niet te komen opdat gij toch niet in het ongeluk komt daar wij in zijn. pKTF.it. Ramakers. jiirrE\Lijm:HE TIJIInGE IPi-anlvi-ijlv. Parijs 21 Junij. Gisteren heeft te Fontainebleau eene groote jagtpart-ij ter eere van den prins van Oranje plaats gehad, die binnen een paar dagen weder naar de hoofdstad komt, om ver volgens op nieuw naar Engeland te vertrekken. De reis van den keizer naar Cherburg is tot de volgende maand uitgesteld,

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1