VLISSINGSCH WEEKBLAD. No. 21. 1863 Zaturdag' 20 Junij. BUREAU: H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelnren en Postdirecteuren. Nicnwendijk II no. 1 VLISSENGEH. Ad verten tién gelieve men aan den Vilgever i" te derdag avond ten S ure de prijs van 1—4 regels regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelregt vo e.vhjk Don' voor eiken elke plaatsing. POLITIEK 0VERZI6T. Puebla is dan ingenomen, maar liet is waar dat de bele gering lang geduurd heeft, en reeds meer dan 2.0,000 man schappen in dezen noodlottigcn veldtogt zijn opgeofferd aan eene onbezonnene eerzucht. Wanneer altijd met het doel om den Mexicanen gelegenheid te geven eene regering naar welgevallen te verkiezen - men nu verder de bevrijding of vermeestering van Mexico wil doorzetten, dan kan Frankrijk nog duizenden zijner zonen zien sneuvelen, nog menige schat ten verspillen. Een geregeld bestuur te bevestigen zal wel tot het onmogelijke behooren, want geweld zou het moeten grondvesten, en eene duurzame bezetting het staande houden. Dit kan slechts de bezwaren eener onregtvaardige over- heersching hebben, zonder er de voordeelen van op te le veren. De Salvo's die aan Parijs de heugelijke tijding der inname aankondigden, hebben dan ook niet belet dat de kandi daat der oppositie daar is gekozen. Volgens schrijven van den keizer aan generaal Forey, zal Mexico nu herboren worden door eene regering, gegrondvest op den nationalen wil, op beginselen van orde en vooruit gang, op eerbiediging van het volkenregt. (De Patrie meent dat nu Mexico van de anarchie gered is, er ook in Europa een land is wat zulk eene wedergeboorte zal ondergaan). Niemand echter beter dan Napoleon moet zijne positie in Mexico begrijpen: gelooft men sommige geruchten dan zal men beproeven om de hoofdstad Mexico in handen te krijgen, cu daarna wordt den vrede gesloten of gekocht; de soldaten die de overwinning en de geele koorts overleefden, koeren terug naar 't vaderland, houden eene plegtige intrede te Parijs tut amusement der Par ij zonaars, en kunnen zvclv marschvaardig houden om op eeu gunstig oogenblik, op een of ander punt van de landzijde over Frankrijks grenzen te trekken. Men zou aan zulk optrekken den naam geven van krachtdadige ondersteuning ten gunste der Polen, en iets van dien aard zou ongetwijfeld aan de algemeene opinie der fransche natie voldoen, en het hoofd dier natie zou er gaarne naar streven om behalve de ideale glorie, eenige reëele voordeelen en eenige landaanwin ning te verkrijgen. Nu Mexico hem de handen wat vrijer laat, kan hij zich meer met zijne belangen in Europa bezig houden. Het wordt bevestigd dat Oostenrijks antwoord betrekkelijk Polen te Parijs is aangekomen, en in eenige opzigten verschilt met de zienswijze van Engeland en van Frankrijk. "Volgens La France, heeft Frankrijk de wijzigingen van Oostenrijk in die nota aangenomen. Ongelukkig een land dat wachten moet tot de diplomatie het eens is over de voorwaarden, waarop het zijne vrijheid zal erlangenDc Polen zonder te wachten dat de ministers en de vorsten het over hun toekomstig lot eens zijn, zoeken met- altijd zich vernieuwende^ moed, de vrijheid en onafhankelijkheid door de wapens te veroveren. Dat zij hier en daar door Russen zelve worden ondersteund schijnt aan geen twijfel meer onderhevig. Lord Palmerston triomfeert in Griekenland; de. jeugdige kuning die den naam dragen zal van George I, ziet zijne civiele lijst geregeld; koningin Victoria geeft hem, zoo men zegt, hare derde dochter als bruid, de Ionische eilanden worden afgestaan, en Griekenland is aan den leiband van Engeland gebonden. liet doel der revolutie die koning Otto verjoeg is bereikt. Frankrijk zoo wel als Rusland meende elk voor eigen voordcel daarin mm of meer de hand te hebben gehad, maar spoedig werden de kan didaten hunner keuze voor den griekschen troon geëcarteerd; ten slotte blijkt dat zij hebben gewerkt voor Palmerston, die in de Micldellandsche zee aan de poorten van het. Oosten, naast het vermolmde turksche rijk, den invloed van zijn land doet zege vieren. Pruissen gaat voort op den ingeslagen weg. Het geeft waarschuwing op waarschuwing aan de dagbladen der oppositie, spoedig zullen de redakteurs achter slot worden geplaatst; be handeling in gemeenteraden over de inkonstitutionele gedragin gen der regering en deputaties, die hierover den koning willen onderhouden, worden verboden, zoo dat men aan de oppositie wil verbieden te spreken en te schrijven. De regering moet of zich zeer sterk, óf wel de oppositie zeer zwak wanen. Aan het oostenrijksche hof is thans zeer vriendelijk ontvangen dc hertog van Saksen-Koburg, die vroeger voor Pruissens opperheerschappij over Duitschland ijverde maar thans daarvan is teruggekomen. "Volgens l'Europe (van Frankfort) zou er eene verzoening tusschen Pruissen en Oostenrijk zijn tot stond gekomen. Tc Turijn hebben in de vergadering der kamer, dato 1 >3 Junij,1 eenige interpellation plaats gehad, over de romeinsche kwestie, I de poolsche kwestie, over nog andere kwesties, in een woord over de buitenlandsche politiek van de regering. Visconti- l Venosta heeft slechts eenige algemeenheden gezegd. Tenopzigte der poolsche kwestie heeft de minister beweerd, dat Italië reeds te sterk gekonstitueerd was, om zijnen invloed niet te. zien in aanmerking genomen bij eene europcsche overeenstemming. En dat Piemonteescli-Italie is niet eens bij magte, in de Zuidelijke provinciën de openbare veiligheid te verzekeren en moet tegen roovers de hulp van het fransche gouvernement vragen Het beleg van Vies burg wordt voortgezet. Ook te Port- Hudson vinden de Noordelijken eenen wanhopigen tegenstond. Men denkt dat de Zuidelijken van den tijd dat het beleg van Viesburg duurt, zullen gebruik maken om generaal Grant, die deze vesting belegert, in den rug aan te vallen. Alweer zal het bloed bij stroomen vloeijen, zonder echter dat noch vervvonne- ling noch verwinnaar het einddoel zal bereikt hebben. BINNEJiLANDSCBE TIJDINGEN. Vlissingen 19 Junij. In de zitting der tweede kamer van Maandag is de wet nopens de exploitatie der staatsspoorwegen door particulieren, aangenomen met 51 tegen 12 stemmen. In de zitting van Dingsdag is het wetsontwerp tot be krachtiging van sommige artikelen eener koncessie van ex ploitatie der staatsspoorwegen, aangenomen met 45 tegen J S stemmen. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generanl is ingekomen een adres van den ingenieur T. J. Stieltjes, die naar men weet, in Indie van wege het gouvernement, belast werd, een on derzoek in tc stellen nopens den aanleg van spoorwegen op Java. In dat adres verzoekt de Heer Stieltjes de Kamer, om niet over te gaan tot de behandeling van liet wets-ontwerp, waarbij de concessie der Hecren Poolman c. s. zou worden bekrachtigd, zonder vooraf te kennen de begrooting en be stekken, waarop die concessie moet steunen en zonder ken nis te hebben genomen van des adressants raporten over dit onderwerp, ingezonden in de maanden Dec. 1862 en April 1SG3. Z. M. lieeeft, bij besluit van 12 Junij, no. 75, dr. II. J. van Eek, op verzoek, met 23 Augustus a. s. eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregter te Axel. Z. M. heeft benoemd tot prokureur bij de arroudis- sements regtbank te Amsterdam de hr. II. J. de Blaamv, thans als zoodanig te Zierikzee; vergund aan Msgr. P. M. Vranc- ken, bisschop van Colophon i. p. i. Vicaris apost: en Pastoor tc Batavia, het aannemen der versierselen van ridder der 2e klasse van de ijzeren kroon, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Heden is het Nederlandsch driemast schoonerschip Benoit met deszelfs inventaris publiek verkocht voor f2312,55, aan den lieer Johannes Duppe van Dordrecht. De vijf en veertigste verjaardag van II. M. onze geliefde koningin werd Woensdag jl. op de gewone wijze gevierd, door het uitsteken der vlaggen van de openbaren en vele bijzondere gebouwen. De voorgenomene parade heeft geen plaats gehad wegens liet minder gunstige weder. Donderdag is alhier de gedenkdag van de overwinning te Waterloo gevierd, door het houden der groote parade door het garnisocn. Dingsdag morgen viel eene ruim zestigjarige vrouw, bij laag water in de bierkade door kortzigtigheid, doch werd er spoedig door een in de nabijheid werkenden metselaar uit gehaald en op de wal gebragt; zij ontving eenige ligtc kneu zingen aan het regterbeen. Naar men verneemt wordt Zr. Ms. stoomschip Ard- joeno met spoed gereed gemaakt, om naar Oost-Indie te ver trekken. Voorloopig zullen in dit- jaar geene schepen naar Oost-Indie meer worden uitgerust. Alleen Zr. Ms. stoom schip Zoutman, dat in September van West-Indie in het vaderland terugkeert, zal waarschijnlijk nog in het laatst van dit jaar naar Oost-Indie worden gezonden. Men schrijft uit Oostburg dato 17 dezer: Het totaal van dc inschrijvingen in de gemeente Oostburg bijeen gebragt, voorde oprigtingvan het nationaal gedenktee- keu vuor 1S13 enz., beloopt tut heden f 230,3b1.'.' ingeteekend door 153 ingezetenen. Aan 158 werden cle lijsten van inteekening door de oom missie aangeboden, zoo dat slechts 5 zich hebben onttrokken. Voor hen, zoo mede voor de zulkea aan wie om een of andere, reden geene lijsten mogtcn zijn vevtoond, is alsnog cle gelege.n- lieid tot deelneming ter gemeente-secretarie opengesteld, zou dat vermoedelijk liet genoemde totaal nog eenige verhooging zal ondergaan. IJzendijke, 16 Junij. Ook hier is eene kommissie Int oprigting van het nationaal gedenkteeken gekonstitueerd be staande uit de hh. Bekaar, Benteyn, Galon, Blcijeuberg, Boeije, Neeleson, Carpreau, de. eerste als voorzitter de laatste als secretaris. De kommissie schijnt besloten alsvoren zij verdere maatregelen neme, eerst nadere berigtcn van de hoofdkommissic af te wachten. Lamswaorde 15 Junij. Heden is de alhier nieuwbe noemde pastoor, de hr. L. J. O. Laurent, plegt.ig geïnstalleerd, en werd door de geestelijkheid en het Ed. Achth. hoofd van liet gemeentebestuur hartelijk verwelkomd, de gemeente gal' den herder ondubbelzinnige bewijzen barer genegenheid. Ecde 16 Junij. Gisteren namiddag is alhier een huis en schuurtje afgebrand. Het oudste kindje, 6 jaren, is met \eoi moeite door een der buren P. Gooscns gered, de beide andere kinderen waren ongetwijfeld in den brand omgekomen, zooniet dc moeder hen uit het in vlammen staande gebouw had gered, inet gevaar van eigen leven, want pas had zij het hms^Kt-rlaten of het stortte in. Rotterdam, 15 Junij. Heden namiddag is de onder cipier van cle gevangenis te Middelburg, alhier Jnet de stoom boot van daar aangekomen, om naar net krankzinnigenge sticht te Delft, te worden ovorgebragt. Men lieoft eerst zijne verstandverbijstering ontdekt, toen hij in de vorige week de cellen van alle gevangenen ontsloot en hun allen de vrijheid wilde schenken. Hij werd daarin alleen verhinderd doordien hij den sleutel van de buitendeur niet had. Men heeft den ongelukkige tijdens den overtogt in liet ruim aan den mast moeten binden, daar hij anders niet to behande len was. II. Men meldt uit Roozendaal dat. de werkzaamheden aan den spoorweg van daar op Bergen op Zoom ais spoedig geëindigd kunnen beschouwd worden, en dat het tc wenschcn is, dat du: lijn weldra voor het publiek wordt opengesteld, vooral met het oog op het drukke verkeer tusschen die streken en Zeeland. Volgens den Courrier cle la Meuse heel't. onze regering ter kennis van dc belanghebbenden gebragt., dat zij bij de Belgische regering haar proiest tegen het wets-outwc.rp om trent de studiebeurzen zal herhalen, en de eigendomsregten van Ncderlaiulsche onderdanen met kracht zal handhaven. De vorige week kregen, onder den invloed van den jenever, twee arbeiders, in eene herberg te Stcenwijk, twist. Zij werden weldra dusdanig handgemeen, dat de een den andere in zijne woede een duim afbeet. BUT EN I, A N BS C BE TUB IK GEN. Franki-ijk. Parijs 13 Junij. Berigten uit Mexico van den 18 Mei be helzen de inname van Puebla. In den nacht van 7 op 3 Mei had generaal Bazaïne het mexicaansch legerhoofd Comonfort verrast, die Puebla wilde voorzien van levensmiddelen. Den 1 6 werd het fort Teotimehuaeun ingenomen, en de positie van Ortega in Puebla was onhoudbaar. Deze bevelhebber vroeg om te kapitulercn, onder voorwaarde van met krijgseer te mogen aftrekken en met wapenen en bagaadje naar Mexico zich tc be geven; dit werd door generaal Forey geweigerd. Daarop ont bond Ortega in clen nacht van den 16 zijn leger, vernagelde het geschut en zond een parlementair naar den franschen gene raal met. berigt dat het garnisoen de verdediging opgaf en zich overgaf. Des morgens stelden 12000 soldaten en 1200 officieren zich krijgsgevangen, de franschen trokke.u daarop de stad binnen, en den 19 deed generaal Forey zijnen plegtigeu intogt in Puebla, terwijl eeu salvo van 101 kanonschoten gelost werd. 16 Junij. Alhier is in het 6de distrikt gekozen de hr. Guéroult, kandidaat der oppositie; te Lyon Jules Favre alsmede Perras, kandidaat der regering; in 4 departementen zijn nog cle kandidaten der oppositie gekozen, te Bordeaux, te Kamerrijk en in der boven ltliijn hebbende regering kan-

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1