VLISSINGSGH WEEKBLAD. No. 20. 1863 ak, i-Hr, Zaturdag* 13 Junij. H. de Jonge, geb. Stal, <f. I; der Maden, gcb. Soetens, z. K van der Brcggcu, geb. van Santwijk, 53 j. issingen. U. M. Junii. 7 52 9 09 10 16 n. na volbragte reparatie u, iu ballast naar Enge- ften. 1863. 0 cent. Witte- en Bruineboonen f 9,90 a f 10,10. - 0,40 - 7,10. - 4,50 - 6,30. - 4,50 - 5,80. - 2.80 - 3,50. - 3,70 - 4,10. - 5,85 - 6,35. -196. - 7- 8,—. - 7,- 9,—. - 10,25 -11,75. - 8,25 -10,25. 43'/,- 43 32J/t. 67 %6. 1863. \lciu cn uit Walcheren werd be-toud eene klciue vraag, arden. Puike wigtige W in- t ging vrij wel al. Walclier- Bruinebjonen 'ver- wten die alleen \au de zol- traoboonen zonder handel aald voor: rhtclnos op f 10,50. gewone 1 9,75 a f9.50 ;n f5,50 grimden. Wal- al hield men up 8,25 vasi; 0,50 gehouden, dito Paar- c koop. kook f8,50 de mud. en er ter veil. Lljn-olie 1"59,25 per vat f8,50 1 f9,— Rogge fC,30 t f5,50 af5,60, Boekweit cbooncn f n f af Wille Erwten fGraaunc Erwten lecteru 21/. pet. 68'/3 753U uru 101-7a 91'/8 76>/s 47 507/, 63'/, 833/, 67 -1/, EN. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, dca Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, 30 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Nieuwendijk H no. 10], VLISSINGEK. Advcrtenticn gelieve men nan den Uitgever in te zenden uiterlijk Don derdag avond ten 8 ure; de prijs van 14 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegcliegt voor elke plaatsing. POLITIEK OVERZIfiT. ILDER TE RllLST. :e koninklijke medailles elij kende JPortret- tot het vervaardigen in tretten. Kruis ten alsmede tot het :rijen. Alles tof; zeer 1 TE VUSSINGEN. Parijs dat sinds 70 jaren de verschillende regeringen deed vallen, heeft met meer dan honderd duizend stemmen op de kan didaten der oppositie uitgebragt, getoond dat het zich durft meten met den meester. "De overwinning der regering in de ■departementen, slechts door bedrog, laster en bedreiging vcr- ■kregen, toont te meer hare zwakheid. De oppositie heeft in Parijs gezegevierd en dit is de schaduwzijde. Opmerking ver- lient dat die oppositie veelal uit mannen bestaat, die de republiek if deniokratie zijn toegedaan. Mogt eenmaal Napoleon den weg moeten volgen, dien zijne onmiddellijke voorgangers op Frank- rijks troon gedwongen werden te betreden, dan zal Parits dat in 1814 de poorten voor de geallieerden opende, en voorden urooten oom toesloot; dat in 1830 Karei X, en in 1S4S Louis Philippe weg zond, evenzoo Frankrijke huidigen voogd doen vertrekken. Dan zullen dc departementen hem niet meer kun nen redden. Eenige willen den keizer raden eenigc concession in liberalen zin te doen, andere gevoelen teregt dooreen instinkt matig gevoel dat het keizerrijk zich slechts door geweld kan handhaven, en ijheden verleenen, zoo veel is als zelfmoord. Intusschen heeft de Ccsar zich in zijne tent teruggetrokken om zijnen toestand te overdenken. Mexico geeft hem evenmin laauweren. Iu eenen kabinetsraad noet maarschalk Random zich geregtvaardigd hebben, maar leeft men Foreys noodige bekwaamheden betwijfeld. Men mag •chter van de stijfhoofdigheid van een Napoleon verwachten dat alle mogelijke middelen zullen bftproefd worden om datPuebla te nemen. Gelukkig voor Europa beletten deze omstandig heden, hem van den ingewikkelde» toestand in zijn belang par tij te trekken. De onderhandelingen over, en de opstand in Polen, duren voort. De notas of afzonderlijk of gezamenlijk verzonden rigteu tot nu toe weinig uit, zij raken niet genoeg aan de moeijelijkhcid ■all het onderwerp, geven eene vage oplossing, doen beroep op de ïevoelens van menschlievendheid van den russischen autokraat. Op dit terrein kunnen de onderhandelingen wel eene eeuw duren! Wat doen intusschen de Polen zij strijden en sterven voor 'rijheid en onafhankelijkheid, verslaan in verschillende onfcmoe- ingen de russen, cn waar eene bende soms is verwonnen, treden aanstonds versche manschappen met nieuwen moed op. Zie daar hoe zij zonder op de decisies der diplomatie te wachten, aan de tirannie der Russen en aan de sympathie van Europa altwoorden. In Engeland heeft lord Russell, gezegd in eene beantwoor ding aan lord Ellenborough, dat Oostenrijks antwoord nog wordt ingewacht: dat Frankrijk en Engeland het thans eens zijn geworden welke raadgevingen zij aan Rusland zullen geven, dat een wapenstilstand-noodzakelijk uitgangspunt voor ncgociaties-moeijelijk te verkrijgen is Te Berlijn ziet men reeds de gevolgen der maatregelen tegen de pers; zes dagbladen die tegen de wettigheid van dezen maatregel hebben geprotesteerd ontvangen eene waar schuwing. De gemeenteraad van Berlijn had besloten aan len koning eene deputatie te zenden, om den nadeeligen nvloed van die ordonantie, van eene regering zonder bud- Igct af te schetsen. Bij schrijven van den minister van binnenlandsche zaken is aan gemeenteraden verboden te discu- tieren over de constitutionele punten van algemeenen poli- itieken aard, en daarover adressen of deputaties aan den .koning te zenden. De toestand van koning Wilhelm die de kamers sluit, ivoor dat deze een budget hebben gestemd, de vrijheid van drukpers wegneemt door eene aanschrijving, maatregelen die bet ministerie beweert te zijn volgens de tekst der grond wet, gelijkt aan die van Karei X m Frankrijk ten jare 1830. Men zegt dat te Carlsbad tusschen den keizer van Oos- :enrijk en den koning van Pruissen, eene bijeenkomst zal zijn en bij die gelegenheid zich von Bismarck met den oostenrijkschen minister Graaf Rechberg zal verzoenen. Ook zou men de poof- sche aangelegenheden bespreken, en de keizer zou beproeven den koning aan Ruslands invloed te onttrekken. Gewis raad gevingen ontbreken aan Pruissens monarch, niet maar de wil daar naar te handelen. Griekenland staat op het punt van eindelijk een koning te krijgen. Baron Gros voor Frankrijk, graaf Brunnow voor Rusland, de Bille, minister van Denemarken hebben de pro- 'okollen geteekend, die de komst op den grieksehen troon constateren van den prins van Denemarken. J.ord Palmcr- ston heeft aan liet Imis der gemeenten bekend gemaakt dat de Jonische eilanden naii Griekenland zullen worden verbon den door een traktaat, gesloten tusschen de mogendheden die de slot-akte van het, Ween er traktaat hebben ondertcekend. Bij de verkiezingen iu België hebben verschillende leden hun mandaat, niet zien vernieuwen, terwijl minstens zes leden in do. kamer der vertegenwoordigers voor dc kon- servatievcn zijn aangewonnen; vooral zal het min sterie duch tige antagonisten hebben in de Antwerpschc gedeputeerden die alles zullen aanwenden om het, te doen vallen. Mag meu de laatste tijdingen uit Amerika gelooven, dan zou Vicksburg iu handen der Noordelijken zijn gevallen, men zegt dat eene depêche aan Lincoln geadresseerd zulks ver meld. Maar noch bloedige veldslagen, noch het innemen van eene stad zal in staat voor als nog dien oorlog te doen eindigen; nationale haat heeft door eene te groote klove Noord- en Zuid Amerika gescheiden. BINNENLANDSCHE TIJDINGEN. Ylissingen 12 Junij. Bij koninklijk besluit is de zilveren medaille voor de kostc- looze koepok-inenting van minvermogenden in dit gewest, toegekend aan de heeren J. E. Risseeuw te Middelburg, J. F Deiier te Hontenisse, C. van Oosterwijk Stern te Aardenburg, A. Walraven te Hoek, en E. A. van Rijssel te Poortvliet. Bij Zr. Mr. besluit van den S dezer, is de officier van administratie le kl. II. O. G. Tuning, op zijn verzoek, met den I julij a. s. op pen i >cn gesteld, ten bedrage van f 1100 's jaars. Wijders heeft Z. M., met ingang van gemelde datum, bevor derd tot officier vnri administratie der le kl., den officier van administratie der 2e kl., J. W. van der Wulp; tot adjunct-ad ministrateuren de scheepsklerken: J. A. IT. Huart; II. K. .L van den Bussche; J. P. Vnsseur; C. A. E. Masman; J. J. van den Berge en .T. W. Terlaak; met bepaling, dat eerstgenoemde zal worden gerangschikt tusschen de adjunct-administrateurs F. A. Frederiks en F. Bamberg. Gedurende het jaar ls62 zijn uit X'ederland als land verhuizers over zee vertrokken 284 hoofden van huisgezinnen en op zich zelf staande personen, medenemende 118 vrouwen, 407 kinderen en 10 dienstboden, totaal 819 personen. Van deze kwamen uit Xoord-Brabant 24, Gelderland 53, Zuid-Ilolland 64, Noord-Holland 126, Zeeland 149, Utrecht 48, Friesland 22, Overijssel 6, Groningen 36, Drenthe 6, Limburg 285. Van de genoemde 284 hoofden van huisgezinnen behooren tot. de Nederduitsch hervormde kerk 111, Engelsch-hervormde 1, Evangelisch-luthersche 1, Doopsgezinde 4, Remonstrantscbe 2, Christelijk afgescheidenen 4, Roomsch-catholieke 95, Is raëlitische 2, onbekend 61. Er waren welgestelden. 86, ruin- gegoeden 129, behoel'tigen 09. Meer of minder in de hoof delijke omslagen beschreven, warenin Noordbrabant 4, Gelderland 3, Zuidholland 5, Noordholland 3, Zeeland 16, Utrecht 3, Overijssel 1, Groningen 3, Drenthe 1, Limburg 31, totaal 75. Maandag morgen werd alhier aan den wal gebragt en ver volgens in het gasthuis ter verpleging nvergebragt, J. B. Narney, stoker op de Belgische stoomboot Baron Osy, kapitein Muijs, varende tusschen Londen en Antwerpen, als zijnde zwaar geblesseerd door een wiel der machine. 's Gravenhage. Men verneemt dat er langdurige con- ferentiën aan het departement van binnenlandsche naken hebben plaats gehad tusschen den minister Thorbecke en den heer J. G. Jiiger, concessionaris der Amsterdamsclie kanaal-maat schappij. Hontenisse 5 Junij. Dc onlangs in deza gemeente uit gebarsten longziekte, bepaalde zich tot hiertoe alleen bij den stal van den landbouwer P. J. de Schepper in den Kruis polder. Ten gevolge der genomen veiligheids-maatregelen zijn vele landbouwers van hun weiland afgesneden, en daar door in groote ongelegenheid, Achtervolgers rapport van den provinciale veearts Berghuijs, en een besluit van heeren ge deputeerde staten van den 29 der vorige maand, zijn de runderen op den besmetten stal onteigend en afgemaakt. Van II nog aanwezig bevonden, zijn 16 beslagen gezond verklaard, van welke het vleesch heden, bij publieke veiling, wordt ver kocht. Men verneemt, dat op den 1 8 .Tuiiii, op het huitengoed van den heer Holl'man, te Voorburg, eene bijeenkomst zal plaats hebben van overgebleven leden van het 2e regement gardes d'honncur, in Junij ls] 3 naar Mets gemarcheerd. Nieuwediep 8 Junij. De Ternate zal waarschijnlijk niet naar de Zuiderzee gaan, maar door de adelborsten worden gebruikt, om in het natte dok te excerceren. Op de Castor wordt thans dagelijks door de. adelborsten met bet geschut schijfgcschoten. Zutphen 2 Junij. Deplaatselijke commissie alhier, tot oprig- ting van een nationaal gedenkteeken voor 1813, is tot heden toe niet weèr vergaderd geweest. Er schijnt weinig animo te bestaan. In het naburige Gorssel is de zucht tot medewerking (onder de Ilaagsche commissie) ook niet zeer groot, zoodat de benoemden besloten hebben zich voorloopig niette consti tuéren. Groningen G Junij. Te Zevenhuizen overleed den 4 dezer de landbouwer F. Wolters, wiens ouderdom niet juist is op te geven, maar van wien bij den burgerlijken stand de be wijzen voorhanden zijn, dat hij den 1:1 September 1762 is gedoopt. Leeuwarden 7 Junij. In deze provincie zijn onder scheidene scholen voor het lager onderwijs, welke m de laatste twee jaren niet door den schoolopziener of den inspecteur zijn bezocht. Er is zelfs eene bijzondere school, die nog nooit is bezocht. Het bijzonder onderwijs sch'jnt de aandacht geheel onwaardig. MIITENLANDSCHE TIJ DINGEN. F rankrij k Parijs 8 Junij. Volgens La France hebben 4 linieschepen, 3 transportschepen en 2 fregratten bevel gekregen om zich ge reed te maken, om terstond naar Vera-Cruz te vertrekken met troepen en materieel. De Moniteur doet. alle moeite om de opinie gunstig voor de expeditie van Mexico te stemmen. Aan de maritime prefecten is bevel gezonden de schepen op te geven, welke het spoedigst in staat zullen zijn zee te kie zen. Deze zullen worden gebezigd om detachementen troepen en materieel naar Mexico over te voeren cn moeten binnen kort vertrekken. De admiraal Bonnrd en de kapitein ter zee. Tricault, adjudant van den minister van oorlog, zijn heden morgen van Huë. te Parijs teruggekeerd, waar zij het traktaat met liet. rijk van Annam gesloten, hebben onderteekend. Onze gcvolmagtigden brengen een groot getal geschenken mede door den vorst vnn Annam aan Napoleon IU toegezonden. In den Siècle wordt gemeld, dat, ten gevolge van een besluit van de nationale regering voor Polen, eene afzonder lijke commissie in Parijs is gevestigd, bestemd om de pen ningen welke zullen worden verstrekt ter bevordering van de poolsche zaak, te ontvangen, te beheeren en te verant woorden. Deze commissie bestaat uit de heeren Bonoldi, Branicki, Czartoryski,Gatezowski, Guttry, Ordegaen YVolowski. Naar aanleiding van dit besluit, zullen al de elders geves tigde commission ter gunste van Polen hare werkzaamheden staken, en zal niemand gemagtigd zijn om voor de goolsche aangelegenheden gelden te ontvangen, welke daartoe niet bepaaldelijk door de parijssche commissie is aangesteld. Wie het besluit vau de nationale regering heeft of hebben ge teekend, wanneer, of waar het is uitgevaardigd, wordt uiet gemeld. Meu beweert, dat er een projectiel ontdekt is, dat nog springt na reeds een uur in het water gelegen te hebben. De constructie van dit doodclijk werptuig is daarbij zeer eenvoudig en weinig kostbaar-. Het restaureren van de graven van St.. Denis wordt onder toezigt van de heeren Corroyer en Viollet-Leduc met ijver veortgezet. Drie grafkelders worden namelijk hersteld ni den toestand, waarin zij zich voor do plundering in 1798 bevonden. Bovendien zijn daar prachtige, standbeelden van dc koningen Lodewijk XVI en XVIII en vau Marie An toinette opgerigt. Men weet dat de graven vau deu eerst- genoemdcu cu zijne ongelukkige gemalin zich tot nu toe in do cliapelle Expiatoire bevinden. Het dagblad Le puys geelt eene nieuwe wijze aan om vruchtboomen te besproeijen, door een vindingrijken Ameri- kaansclien boomk woeker medegedeeld. Dam t ie heelt men slechts noodig een eind oud touw cn een emmer. Men vult de emmer met water en plaatst die in de nabijheid der boom die men wil

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1