VLISSINGSCH WEEKBLAD. No. 18. 1863. Zaturdag 30 Mei. delingen ook de ingezetenen mannen, der Nederland sen? 's Lands werf alhier geen begin der werkzaam- allet hoop is gevestigd, joorweg aan het vaste land onze uitmuntende ligging pitaal ter welvaart der inge- dan elk vreemdeling hem VlISSINGSCH HANDELAAR. j Vlisssingren. U. M. 11 Mei. 28 29 48 87 2'/, pet. es5;, 4 99' i, 4'L 148 KIP), 4 77« 6de serie. 5 90'/, 203 4>/s DO" 4 2 ■17'/, 3 60' 50 5 63"/ 5 CS 2 32'/ 841 MEN. van liet VLISSINGSCH aan het geëerde Publiek: ij aan zijnen I3oeli- en RUKKEKIJ heelt ;rde Publiek minzaam aan tot Rekeningen, Kwitantiën, [ngen en verder alles wat tot iei* behoort, en door een ruim assortiment n accurate uitvoering in staat honken vertrouwen waardig te P. H. SCHIPPER. BUREAU: F. H. SCHIFFER. Dit Bind wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abonnementsprijs, per drie maanden, 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzonderlijke nommers 10 Cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Nieuwendijk H no. 101. VLISSINGEN. Advertenticn gelieve men aan den Uitgever iu le Zenden uiterlijk I derdag avond ten 8 ure; de prijs van 1 - -4 regels 40' Cents, voor r regel meer 10 Cent", behalve 35 centa zegelrcgt voor elke jraïtsing en. irssche Ever Johannes Ivap*. tarwe naar Brussel heeft I toot.en, een anker en ketting Het schip is heden inde Stand. i 1853) en, weduwenaar van M. Petappel, I van Verre, jm 25 j. mot C A, 8 j. met J. de Lange, jd. 2S j 20 j. S. P van der Welle, gclv A ei land d. A P Geij-.cngeb. Taoil- Maas, geh. Notebaardd. J. I ik, geb. Zwier», d. J J. de Wil, I W. J Melscd. 4 m. 20 cent, Erwten 25 cent honger. f 9,80 a f 10.—. ...- 0,30 - 7.—. 4,30 - 0,10, - 4.30 - 5,60 ...- 2,80 - 8,50, - 3.70 - 410 I ...- 5,75 - 6,2- - 196. - 7,— - 8,- - 9 75 -11,2 - 7,75 - 9,7 lcin, pvijren oincnmlo'd. 18 Mei G/w. f427f8. 86-lJ" .8 Mei gedrukt. 20 Mei. dito f8,— ii f 8,75 Rcgge f C.,£ merger-t f5,50 fó.75 Uoekwe Bruineboniien fa f ui f—a f Witte Krwti a f—Graauwc Ei'Wti effecten. 20 Mei. POLITIEK OVERZIGT. H1FFER TE VLISSINGEN. De toeleg der diplomatie voor zoo ver die voor het oogen- blik uit de dagbladen is op te maken, schijnt te zijn Rus land tot een wapenstilstand uitte noodigen Lord Russel moet in den zin eene depêche aan prins Gortschakof gerigt heb ben. Ook aan Drouin de L'huis worden planuen toegeschre ven, welke een wapenstilstand tot gevolg zouden hebben, Polen zou onder de bescherming van Europa worden gesteld. Oostenrijk zou dergelijke, plannen goed opgenomen hebben. Rusland heeft aan verschillende notas van staten van min deren rang geantwoord. Aan onze regering die teregt hare stem heeft doen hooren, al is ons gevoelen dat onze nota meer zelfstandigheid van de zijde der regering en minder aansluiting aan de beginselen van den Franschen autokraat had kunnen verradenwordt dankgezegd voor onzen goeden wil, hoewel het praktiesch nut van den stap niet wordt in gezien. Aan Denemarken, dat zijne vrees had te kennen gegeven voor Europesche verwikkelingen cn den wenschclijk- lieid geuit had dat de Polen de wapenen zouden neder leggen, wordt voor dien (vromen) wensch dankbetuigd en verzekerd flat van Ruslands zijde geene aanleiding tot die vrees bestaat. Portugal had zich bij Engeland aangesloten, en tot grond de traktaten aangehaald. Het koele antwoordt van Gort- scliakoff zegt dat de Czaar niemands aansporing behoeft ons het welzijn zijner onderdanen te verzekeren, dat eigene in gevingen en gevoel van pligt daartoe voldoende zijn. Sinds echter breidt de opstand zich uit en strijden de Pu ien met volhardenden moed. Het is de strijd eener vertrapte nationaliteit togen hare verdrukkers. Partieele verliezen ont moedigen de insurgenten niet, en baten evenmin aan de Russen, want pas hebben zij eene bende uiteengeslagen of zij vernemen dat elders de brand is overgeslagen, en nieuwe corpsen gereed staan ten strijd. Laat de opstand zich nog een weinig uitbreiden, en het is niet meer Polen dat tegen Rusland, maar Rusland dat tegen zijnen keizer is op gestaan. In Frankrijk houden de verkiezingen alle gemoederen be zig. De woorden welke de leus zijn der kandidaten der oppostie zijn: "vrijheid en besparing", en maken op de be volkingen indruk. Te Marseille zijn vele kansen voor Berrijer en voor Ma rie, een republikein van het jaar 1848; te Lvon voor Ju les Favre, te Straatsburg voor Odilon Barot te Parijs voor Thiers. De groote steden zetten zich in beweging vooral hebben de uitvallen van Persigny tegen Thiers tot. aanbeveling van dezen kandidaat gediend. De partij van Persigny en van Morny staan aan het hof elkander vijandig tegenover. Elk huis wat in zich verdeeld is zal vergaan. En wat doet de fransche Cezar? Dan wil hij alles aan den uitslag over laten, dan weder een manifest tot de natie rigten. Ilij is zoo wel voor Persigny als voor Morny, en is soms zegt eene correspondentie de getuige van hun getwist, zwijgt daarbij en strijkt over zijn knevel, of zegt, wij zullen zien. Men zou willen alle moeijelijkheid verschuiven, maar de tijd kan komen dat zij alle gelijkertijd zich voor doen. Het huis der vertegenwoordigers te Berlijn heeft het adres aan den koning aangenomen,- de grieven tegen het ministerie worden er in opgesomd, als kenschetsing van den toestand wordt er gezegd dat er eene klove bestaat tusschen de natie en de raadslieden der kroon, te dempen niet alleen door verande ring van personen, maar slechts door \erandering van sisteem, wijl nu de koning geweigerd heeft de deputatie te ontvangen, zoo heeft men op eene andere wijze dit adres aan Z. M. doen toekomen. De laatste tijdingen melden dat de koning de vergadering heeft gesloten, en waarschijnlijk zullen nu 's lands belangen zonder de volksvertegenwoordiging behartigd worden. Onge twijfeld zullen de mannen der geavanceerde partij, nu het huis gesloten is, te meer beweging onder de bevolking zoeken te maken. Victor Emanuel heeft de kamers met eene troonrede ge opend, waarin als het belangrijkste voorkomt, dat de fransche regering bereid is met het goeveruement militaire schikkingen te beramen (welke?) waarvan zij het raadzame in alle pro- vincieën van het koningrijk erkent. Tijdingen uit Athene melden de regeringloosheid die in Griekenland heorscht en de buitensporigheden die er ge schieden. Het leger geeft daarvan het voorbeeld, in plaats van voor de openbare veiligheid te waken. Roof en aanranding ge schieden dagelijks. Het schijnt dat Griekenland niet enkel zijnen koning, maar ook alle beginselen van openbare zede lijkheid heeft verdreven. Genernal Hooker der noordelijken heeft wel eenig voordeel behaald, maar hij heeft de faam hem reeds voorafgegaan, in zoo verre niet gehandhaafd, dat hij geene beslissende zege heeft, behaald. Nogmaals leggen in de velden van Virginia 20,00') mannen, in de veldslagen der voorgaande week ge sneuveld zonder dat de ,/herecniging" der Vereenigde Staten een stap is vooruitgegaan. BIXNENL.4NDSCHB TIJDINGEN. Vlissingen 29 Mei. In de zitting van de tweede kamer der statcn-gcneraal is de beraadslaging over de begrooting voor bet departement, van koloniën aangevangen. De heeren Hoffmann en Wintgens verklaarden zich tegen de koloniale politiek der regering. De heeren van Logchem, Viruly en Gevers verklaarden er zich voor. De laatste gaf eene breede schets van den on- gunstigen toestand van Java uit een materieel en intellectueel oogpunt. De heer Dirks zal de handelingen der regering afwachten, maar zal nu voor stemmen. In antwoord op den heer Storm heeft de minister van buitcnlandsche zaken verklaard, dat de russische gezant hein het antwoord van prins Gortschakoff op onze nota heeft voorgelezen. Dat antwoord zal aan de kamer worden me degedeeld. De provinciale staten van Zeeland hebben vrijdag avond de behandeling van het ontwerp van wijzigingen van het reglement van administratie voor de polders in Zeeland ten einde gebragt. Het ontwerp is, na vele veranderingen te hebben ondergaan, ten slotte met 27 stemmen tegen 1 stem (die van den heer Hammacher) aangenomen. lieden, had alhier de plegtige begrafenis plaats van een lid der afdeeliug Metalen Kruis, den lieer J. Vogt. Het lijk werd gevolgd door alle leden dier vereeniging, met banier en decoration. Hontcnisse 22 Mei. Bij het op lieden gehouden ver gelijkend examen, voor de heide nieuw op te rigten scholen in de buurten Noordstraat en Terhole, waren opgekomen zes solieitanten. I it deze zijn, onmiddellijk na alloop van het examen, door den gemeenteraad benoemdde heer Schouten van Meerkerk voor Noordstraat en de heer Rademakers van I Hontcnisse voor Terholc. s' Gravenhagc 2(5 Mei. Gedurende de twee Pinkster dagen is de toevloed van vreemdelingen alhier zeer groot ge weest. Men berekent dat Scheveningen niettegenstaande den kuilden en scherpen wind gedurende die twee dagen door ruim 20,000 personen van buiten de stad is bezocht. De wegen wemelden allerwege van voetgangers en rijtuigen. De dagbladen deelden dezer dagen een besluit mede, door den rector der hoogeschool te Jena genomen, waarbij een student werd gestraft met verbanning voor den tijd van twee jaren, wegens het ophitsen van een hond tegen eene oude vrouw, die daardoor letsel bekomen had. Den 14 de zer heeft de arrondissements-regtbank te Leiden, wegens een dergelijk feit, een student veroordeeld tot eene. gevangenis straf van 14 dagen en eene geldboete van f5, beneveus eene schadevergoeding van f 10 aan een nachtwachtdie door het ophitsen van een zoogenaamden bloedhond schade geleden had aan zijne kleederen. - Als een voorbeeld, hoe diep de dronkenschap den mensch kan verlagen, diene het volgende: Het kindje van zekere R. S., te Noordwolde was overleden. Toen de buren kwamen, om het lijkje grafwaarts te brengen, was de vader afwezig, die echter, niet ver van huis, den lijkstoet tegen kwam, zoodanig beschonken, dat hij naauwelijks kon gaan cn zonder eenig gevoel voorbij slingerde. De redelijke mensch, hoe ver ook verheven boven het redelooze vee, staat als liij zoo diep gezonken is, ver beneden het dier. Roermond 24 Mei. Reeds vroeger is melding gemaakt van den beruchte» roover Jacob Laubagh, die, hoewel slechts 28 jaren oud zijnde, reeds gedurende 10 jaren iu verschil lende gevangenissen hoeft gezeten en den 22 Februarij 11. uit de gevangenis te Dusseldorp ontslagen werd. Sedert dien tijd heeft hij weder zes criminele diefstallen gepleegd, waarna hij te Venlo werd aangehouden, doch uit het huis van be waring te Echt met braak ontvlugtte. Tliaus in Pruisen op nieuw aangehouden en den 21 dezer, na door den regtvr van instructie te zijn gehoord weder naar de gevangenis overgebragt zijnde, heeft hij andermaal eene poging tot ont- vlugting beproefd; doch de schildwacht der gevangenis dit merkende, heeft het geweer op hem aangelegd en hem een kogel door het lijf geschoten, aan de gevolgen waarvan hij daags daarna is overleden. BllITiNLANDSCIIE TUBINGEN. If Is Parijs, 25 Mei. De temps schrijft uit Chateauden <le tuuire van Toury heeft een groot bewijs van ijver gegeven, door name lijk aan den stads-aanplakker te verbieden, de aankondiging van den kandidaat der oppositie, Emile Labiche aan te plakken. Maar jl. maandag zag men een moedig burger doctor Petit, dooi de straten van Toury gaan en zelf de aankondigingen en aanbe veling van Emile Labiche aanplakken. Teil bewijze hoe ook de plaatselijke regering dezen moed op waarde wist te schatten werd doctor Petit met een bezoek der gendarmen vereerd -De ouderprefekt van Valenciennes heeft een circulaire gezonden aan de pastoors van zijn arrondissementter inlor- matie dat de kandidatuur van den markies de Huvrincourt was aangenomen met de grootste voldoening, door de inai- res en het grootste gedeelte der landbouwers en indus- trieëlen. Ik zal u dankbaar zijn, wordt er gezegd als gij dezen kandidaat, "definitief gekozen door de bevolkingen en door den keizer goed gekeurd" wilt ondersteunen. De Emancipateur zegt daarop: Is de kandidaat definitief gekozen door de bevolkingen, dan is dc steun der arme pastoors zeker overbodig. Echter schijnt men de geest' - lijkheid toch voor iets te tellen iu de verkiezingen. Maar het was goed dat de gekozen kandidaat eene geloofbelij denis aflegde omdat men wete of hij aanbeveling verdient. Aan den Nord wordt uit. Petersburg geschreven dat. het Russische budget weldra openbaar zal worden gemaakt. De ontvangsten zijn geraamd op 31S millioen en de uitgaven op 330 millioen roebels met een te kort van 12 millioen. Dit de ficit, een gevolg van het op den voet van oorlog brengen van het leger, zal gedekt worden door de uitgifte van schatkistbillcttcn. Dezer dagen zijn op de Seine belangrijke proeven ge nomen met een nieuw uitgevonden toestel, locoinètre genaamd. Dit werktuig, bestemd om de loglijn, te vervangen, die tot hiertoe in gebruik is om de snelheid der vaart van een schip te bepalen, bestaat uit een metalen siphon of kromme, buis, waarvan de beide uiteinden gemeenschap hebben met het water. Binnen in de buis en wel op het hoogste punt, is eene kleine schroef aangebragt, die, zoodra het schip in beweging komt, door het water in werking gebragt wordt, dat gestadig aau de eene zijde der buis binnendringt om er aan den an deren kant volgens de natuurwet uit te loopen. Met de schroef staat eene wijzerplaat in verband, welke den afstand aangeeft dien het schip heeft afgelegd. Uit de proefnemingen is gebleken dal deze eenvoudige toestel volkomen aan het doel beantwoordt.. Onder de ongelukkigste spelers m eene provincie werd X,... een rijk grondbezitter genoemd die sinds I< jaren ge huwd was. Zekeren nacht verloor hij 100,000 fr. aau den heer R... onder belofte die eerdaags te voldoen. Twee dagen later brengt dc ongelukkige speler dc verlorene som aan R... die de banknooten naziet, den speler een sigaar aanbiedt en verder eon praatje over het schoone weer houdt, Maar naauwelijks is X... vertrokken of R... gaat naar eeuon do- taris en zegt: Gij weet dat de heer X... een hartstogtelijk speler is, en het spel hem zal ruineren. Dezer dagen wi n ik van hem 100,000 fr. plaats deze som., en dc rente zull< n dienen voor Mevr. X... en bij overlijden zal het kapitaal pp de kinderen ov ergaan. Een jaar daarna was X... geruïneerd en stierf spoedig. Door de 5000 fr, aan rente, die aan zijne vrouw verzekerd waren door den edelmoedige winner, kan zij hare kinderen op eene passende wijze opvoeden. Als gevolg van een vredestractaat tusschen Spanje en' Annam zal Spanje zijne expeditie troepen terug roepen uit

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1