VLISS1NDSCH WEEKBLAD. B IJ VOEGSEL Van Zaturdag' 9 Mei. No. 15. - 2,60 - 3,35. - 3.50 - 3.00. - 5,65 - 6,15. -193. - 6,50 - 7.50. - 6,50 - 8,50. 9,75 - 11,25. 7,75 - 9,76. VAN HET BDITENLANDSCDE TIJDINGEN. n teer v. i dui-u. ilonr liou- rdamrfhc Lcrigt niet wilden have behoeften (c veil, en de l»">te idei' hanilel. Mul ,v Bmineboonen «met agd, dorli men hield die ti r pvijsvcrantlcving, de no- m 79,— .O- ,00 f9.50, nindeve naar rato;. gekocht, cougezolderdpartii erkocht. oekeil ii ons ccnigc vcrande- istnandcn Donderdag, zul or f8,— a fS,73, Kogge f 0,25 -5,f 5,50 liockwi it i IViitc Knvleii 63' 4'li - 1-17' -1 101 6 53 4 203 4'/. "ui 2 ■lö'ls 3 50'''.j ll'|2 5 G-ty., •5'/', '-i i S-J5 2'/a 1 IEN. droefheid mijn geliefd ■er Herjiaxvs Schotten id der Iste klass c, in de voorzien te zijn van de A. SCHOUTEN, geb. Clahenberg. IR, Gedelcgëerde van de de afgeloopene 250ste UIJZEN an fSOOO „2000 1/ 5? 400 400 n r ÏOO. r de 251ste Loterij Ileelc volgens Prijscourant. tigd hebbende, tot liet het. vak van Ivnipen gunst van zijne geachte lloovende liet vertrouwen Iven waardig maken. VAN DER HARST. jwa terstraat D, 136. ■re, ziin voorhanden 'ORTRETTEN EER G. P. AV1LIIER, larlem. PATER BERNARD, Frankrijk. Men heeft te Parijs eene spotprent in beslag genomen, die tot opschrift draagt: „De generaal Forey trekt tegen Puebla op." Zij stelt den generaal voor op eene kreeft ge zeten. Berigten uit Mexico over New-York behelzende dat de aanval op Puebla tweemaal was afgeslagen; tijdingen uit Vcra- Cruz ontvangen, melden dat de generaal Bcrthier, Comonfort - die Puebla ter hulp snelde had verslagen, dat generaal Ortega op goede voorwaarden Puebla wilde overgeven, maar dat ge neraal Foreij eischte dat men zich op genade moest overgeven. iMen zegt dat de regering het mogelijk doet om Jules Favre en zijne geest verwanten onschadelijk te maken bij de aanstaande verkiezingen. Het Journal des débats bevestigt de tijding dat Vicks- burg door de Zuidelijke ontruimd is geworden. Is dit zoo, dan is de Missisippi in bezit der Noordelijken wier stelling, daardoor merkelijk is verbeterd. Den 11 Mei komt te Parijs een kongres bijeen ter ver eenvoudiging en verbetering van bet postverkeer tusschen Enropa en "de vereenigde Staten van Noord-Amerika, welke internationale vergadering op verzoek van het kabinet van Washington belegd is. iEen vonnis van de regtbank te Rouaan verdient ver melding. Plaatselijke verordeningen leggen als gevolg van de algemeene wet, aan de hotelhouders de verpligting op om den loden en 30stcn van iedere maand registers bij de policie in te dienenhoudende de namen, kwaliteiten, enz. van aide gecnen, die bij hen verblijf hielden. Een hotel houder te Rouaan verzuimde in Febr. 11. aan dit voorschrift te voldoen. Van daar rcgtsvervolging. De man betoogde dat hij het, register den SOsten niet had kunnen indienen, om dat die maand slechts 28 dagen had. Hij werd desniettemin veroordeeld, hebbende de wetgever, volgens de regtbank, met den 30sten maar den laatsten dag van iedere maand bedoeld. - Op de grenzen van Silezie, twee uren van Roschnau ligt een dorp, dat uit alleen staande huizen bestaat en eene uiterst arme bevolking heeft; dat dorp heet Bystritz. Na tuurlijk er is een school, van welke echter het volgende voor beeld wordt gegeven. In een armzalige schoolvcrtrek bevindt zich als 't eenige schoolmenbel een kagchelbank, waarop de kinderen, welke onder een gelukkig gesternte zijn geboren, mogen zitten, de overigen moeten op den grond plaats nemen. In 'tlaatst verleden schooljaar werden de kleinen door hun onderwijzer, die zich rector liet. noemen, ook in 't schrijven onderwezen, hetgeen in dit jaar geheel onmogelijk is, daar er geen tafel of bank!} voorhanden is waar men de schrijfboeken op leggen kan. En toch is Bystritz rijk aan bosch en heeft dus geen gebrek aan hout voor een schoolbank. In den tijd van het slagteu der varkens kan er geen school gehouden worden, want dan wordt het schoolvcrtrek voor jiet worstmaken in beslag genomen. Dat de wieg met, het schreijende kindje, enz, enz.ook gedurende het onderwijs haarplaats in 'tschoolvertrek heeft, is na het bovengenoemde niet te] verwonderen. In het kleine Bystritz zijn lammerenvarkens en derge lijke dieren dagelij ksche gasten bij het onderwijs. Engeland. Londen 3 Mei. De afgezanten der mogendheden die de traktaten van I860 onderteekenden hebben zich verecnigd injbetrekking tot de gricksche kroonaanvaarding. De ver- eeniging heeft ten doel de goedkeuring der aanneming van de kroon van Griekenland door Prins Wilhelm van Denemarken. In de Galveston news leest men het volgende markt- berigt- uit Texas: „voor gewone veldarbeiders (negers) werd 3000 tot-3500 dollars bedongen; voor neger-meisjes 20003000 en voor knapen van 12 tot 10 jaren 25003000 dollars; naarmate van den leeftijd en de ligchaamsgesteldheid werden hoogere prijzen besteed. Eene negerfamilie (eene vrouw, 45 jaren oud, met 7 kinderen, waarvan het jongste 3 jaar oud was) bragt de aanzienlijke som van 18,000 dollars op. De ge- heelc partij, uit 138 negers bestaande, van verschillenden ouderdom, geslacht en constitutie, werd voor de ronde som van 280,000 dollars opgeruimd. Naar muilezels en ossen scheen ook veel vraag te zijn; de eerste werden voor 800 dollars liet paar verkocht. Een Amerikaan, Hill genaamd, beweert er in geslaagd te zijn, om locomotieven en stoomvaartuigen door middel van petroleum in beweging te brengen. Twee barrels (vaatjes) stcenolic zouden voor een spoorwegtogt van New-York naar Albany, en 300 barrels voor eene stoomvaart over den At- lantischen Oceaan, waartoe 700 tonnen steenkolen vercischt worden, toereikend zijn. Te Cincinnate is eene vrouw in den ouderdom van 118 jaar overleden. Zij was driemaal gehuwd geweest, had veertig kinderen gehad, van welke nog dertien in leven zijn. De oudste dezer tolt 90 en de jongste 64 jaren; op den 3 February, den geboortedag hunner moeder, waren zij alle bij elkander gekomen. H>uitsclilan<l. Uit Emmerik meldt men, dat de rigting van den spoorweg KleefNijmegen dezer dagen voorloopig is vastgesteld, en wel van Kleef over Nüttercler, Kranenburg en Groesbeek naar Nijmegen. Deze rigting, zegt de bcrigtgever, zou vooral daarom aanbeveling verdienen, omdat- hierdoor eene latere verlenging van den spoorweg naar 's Hertogen bosch gemakkelijk wordt gemaakt. De langste tunnel in, Duitsclilimd is onlangs voltooid. Ilij doorboort den Rehberg, een tak van liet Teutogeborgte, die de waterscheiding vormt tusschen den Rijn en den Weser; hij heeft eene lengte van 1 720 el. Berlijn 5 Mei. In de zitting van het huis der afgevaar digden heeft de minister als antwoord op eene interpellatie dat men de russische soldaten die. de grenzen overschreden niet heeft ontwapend gezegddat gecne wet zulks voorschreef, en dat de soldaten vrijwillig door de burgers werden gehuis vest. De arrestaties gaan voort, in liet hertogdom Posen. Stokliolin. In Zweden bestaat bet plan om voor do drie noordsche rijken een gemeenschappelijk stolsel van munten, maten en gewigten te doen invoeren, hetgeen voor handel cn nijverheid zeker een zeer gunstige bepaling zou mogen boeten.' St.. Petersburg 6 Mei. liet journal de St. Petersburg behelst de Zwecdsche depeehevan I- April, despaansche van 21 Maart en de Italiaansehe van 23 April, benevens de daarop gegev ene antw oorden. Het kabinet, van Stokholm beroept zich inzonderheid op de beginselen van menschelijkheid en edelmoedigheid waar mede de keizer bezield is en zegt verzekerd, te zijn, dat woorden van zachtmoedigheid en verecniging, gepaard met het uitzigt op een verstandig bestuur en op de vrijheid, genoegzaam zullen zijn, om de orde en de. rust te herstel len. In het antwoord wordt Zweden op den inhoud der depêches aan de drie mogendheden verwezen. De spaansclie nota beklaagt bitter het ongeduld der Polen, die niet hebben willen afwachten de voortzetting van de concessionwelke roeds verleend zijn. Met het oog cn de ondervinding, dat gematigdheid meer geschikt, is om de gemoederen te. doen bedaren, dan gestrengheid, roept de koningin genade en zachtmoedigheid voor de overwonnenen in. In liet ant woord wordt de koningin vriendschappelijk dank gezegd. De Italiaansehe drukt de hoop uit dat liet hof van Rusland in de dagteekeningen van de medcdceling een bewijs zal zien van den wensch, om steeds met Frankrijk op een vriend schappelijke vertrouwelijke voet te blijven. In liet ant woord daarop, van 1 Mei, zegt de Csaar, dat hij met ge noegen de vriendschappelijke betuigingen van het kabinet van Turijn heeft, ontvangen. Wat den wensch ten behoeve van Polen betreft, weet het Italiaansehe gouvernement, dat de revolutie een moeijelijke taak oplegt aan de regeringen die ecu en duurzamen vrede wcnschen te stichten. Weencn 3 Mei. Men wil weten dat Oostenrijk niet. bevredigd is over het antwoord des Csnars. Vooral zon de regering verstoord zijn over de zijdelingsche bewering van Rusland dat de mogendheden door hunne nota's oorzaak zijn van de uitbreiding der opstands. IPolen. Warschau 3 Mei. Men zegt. dat generaal Berg na den 13don Mei het burgerlijken militair opperkommandement in handen zal nemen, en grootvorst Kontonstijn alsdan zal ver trekken. Naar men wil is de generaal van plan zijn hoofd kwartier naar Wilna te verleggen. Dat er in liet Russische leger onwil heersclit hiervan schijnt men zekerheid te hebben. 4 Mei. Het gerucht loopt dat het goeverncmcnt na den 13den Mei de [luun^ gouua*,m;rio nu reorganiserenge oe- zittingen der opstandelingen zouden wordeu verbeurd verklaard en het land met eene oorlogschatting worden bedreigd. Het officieële orgaan van het gouvernement bevestigd de tijding dat 300 Russen genoodzaakt zijn geweest de pruis' sische grenzen te passeren. Een poolsck detachement onder Grijlenski leverde on langs slag aan de Russen bij Lubinia, en sloeg hen met groot verlies terug. Op het oogenblik dat de Russische troepen op nieuw poogden zich in een te sluiten kwam de dappere Cza- kowski om hen den weg af te snijden. Na den slag schaarden zich de Poolsche benden om het legerhoofd, om zijnen moed te prijzen. Alsdan trad de aalmoesenier in het midden, maande hen aan tot gebed, en na aan God de schatting der dankbaarheid te hebben gebragt, sprak hij woorden vol vuur en krachten zij begaven zich ter ruste bereidden vol genden dag met nieuwen moed, den strijd te wagen, enden dood niet te vreezen. Op den 1 dezer is er tegenover Beuten een he vig gevecht geweest. De russen verloren al hun geschut en wagens, eenigc honderden zijn over de grenzen op Prui sisch gebied getrokken en weder ontwapend. Krakau 4 Mei. Heden trokken ongeveer 1000 piet zeissen gewapende opstandelingen langs de grenzen, op weg [naar Igolmyza en Bresko. 6 Mei. In liet gevecht dat gisteren bij Oekusch heeft plaats gehad zijn 600 russen door Mimissewski geslagen en op de vlugt gejaagd. Italië. Turijn 2 Mei. De partij van de daad heeft besloten een« groote meeting te Luzzara te beroepen. Luzzara is een klein grensstadje op liet eenige punt van Emilia waar de oostenrijk- scbe grens eenige mijlen gronds bevat op de regteroever van den Po. Daar ter plaatse zijn ontmoetingen zeer menigvuldig. Het is dus blijkbaar dat men deze plaats heeft uitgekozen om aan beide regeringen moeijelijkheden te veroorzaken. De Movimento van Genua berigt, dat Garibaldi door de zenuwachtige aandocniugen, ten gevolge zijner wonden, het gebruik van zijn regterhand heeft verloren. Turijn 5 Mei. De Pungolo maakt een dcpcche bekend van den minister van binnenlandsclie zaken, betreffende de meetings ten gunste van Polen. Deze depêche is gezonden ten gevolge der beraadslagingen van het parlement over de meetings welke slechts een voorwendsel zijn om bewegingen uit te lokken. Belgie. Eeue. vreeselijke misdaad heeft de bewoners van Q.uarog- non in diepe ontsteltenis gedompeld. Vrijdag jl. begaven zich eenige steenkóïenwerkers naar hun werk cn vonden in eene sloot het. lijk van Jozef Lacliat, het hoofd was bijna van de romp afgesneden, s' Avonds te voren had hij zijne woonplaats verlaten om eenige voorraad in naburige gemeente te koopen. Men meent dat de verslagene het slagtoffer is geweest van persoonlijke wraak. Het. geregt heeft zich ter plaatse van de misdaad begeven maar de dader is tot nog toe onbekend. De Brusselsche correspondent, van de Amsterdamsche. courant schrijft: „Nog kan men den dag niet bepalen waarop het Nederlnndsch-Belgisch traktaat onderteekend zal worden. Een kwestie die in de voornaamste plaats de onderhande laars verdeeld hield, is tot beider tevredenheid opgelost nl. liet ïnvoerregt op gedistilleerd. Ten onregte is gezegd dat de Maaskwestie afgeloopen is; er bestaat, nog een verschil van gevoelen, doch het betreft slechts 25 duim (centimeters) voor liet waterpas van de rivier. „Hoe,"zeide een der Belgische ministers, „zooveel moeijelijkheden en bezwaren om een weinig water; gold het 25 duim wijn, dan zou ik liet begrijpen Een dagblad van Brugge verhaalt het volgende Laatst kwam een jong, welbespraakt., doch verstrooiden niet zeer zindelijk advocaat ter teregtzitting, Hij kijkt, rond naar iets om zijn lined aan te hangen. Niets daartoe geëigend aan treffende, zet. hij het deksel, dat vet genoeg was om er soep van te koken, op.... een borstbeeld van koning Leopold. De regter dit ziende, ontdoet terstond de koniuklijk© hecld- tenis van het vreemdsoortig ornement., en liet. den advocaat overreikende, zegt hij „Mijnheer, herinner u dat de ko ning van België reeds tweemaal de kroon van Griekenland (Grècc, Griekenland, graissevet)'geweigerd heeft-. IER TE VLISSINGEN.

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 3