VLISSINGSCH WEEKBLAD. No. 13. 1863. Zaturdag 25 April. F. II. SCIIIFFER. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdag» uitgegeven. Abonnements prijs, per drie maanden 80 Cents, franco per poet 95 Cents. Afzon derlijke nommers 10 Cent. Men abbonneert zich bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. Nieuweuilijk H, 101 Vllssiugcu. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; do prijs van 1—4 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cente zcgclregt voor elke plaatsing. Politiek ©oerzigt. De strijd die Polen tegen Rusland voert, wordt hoe langer zoo meereen strijd op leven en dood voor het eerste land. Maar waar eene natie die sinds 100 jaren,wordt verdrukt, diebij elke poging tot opstand, steeds erger werd geketend, op zulke kracht dadige wijze haar verzet en haren opstand handhaaft, die natie herwint vroegoflaat hare onafbankelijkheiden een zelfstandig bestaan. Moge het al den Rns gelukken tijdelijk de insurrectiete dempen, concessiën zal het moeten geven. Maar met het oog op de heerscheide begrippen van vrijheid, op den toestand waarin Europa verkeert en dien welken zij welligtte gemoet gaat, zal eene eveutuele onderdrukking voorloopster zijn van een nieuw verzet. De inmenging der mogendheden bepaalt zich hoofdzakelijk totde indiening der nota door de drie groote mogendheden, waarop men een ontwijkend antwoord verwacht. Reeds was Spanje in het indienen eener nota voorgegaan, gelijk thans is gebleken. Zijn echter de iusurgenten bijmagle om zich staan de tehouden,danzal het onvermijdelijk gevolg zijn, dat er eene meer krachtige houding ten hunnen voordeele wordt aange nomen. Wordt Polen vrij ondanks de mogendheden of zonder magtige interventies, des te beter is het in staat de positie een maal in te nemen die het is aangewezen. Het is toch als ge roepen een dam te zijn tegen Rusland. Slechts dan is die roeping verijdeld, wanneer de demagogische of revolutionnaire par tij het roer in handen zou nemen, want het wordt zoodoende een middenpunt om èn Ruslanden Duilschland te bestoken. Evenmin mag de Poolsche natie bare vrijheid aan Frankrijks keizer verdanken, deze zou haar tot een werktuig zijner poli tiek gebruiken. Een Napoleon toch reikt nooit de hand aan een of andere verdruktenationaliteit, dan uit zelfzuchtig eigen belang. Inmiddels duurt de strijd voort en dat de Polen niet van zins zijnde wapens neder te leggen, blijkt uit een manifest van het centraal-nationaal-comitê van Warschau, dat de amnestie, bet bewijs van Roslands zwakheid en dubbelzinnigheid ver werpt; liet land in 28 kreitsen verdeelt, de ligting en de be lastingen regelt. Tusschen Rusland en Zweden, wordt de spanning dagelijks grooter, onverholen sympathiseertZweden met de insurgenten, en het kabinet van St.. Petersburg, beschuldigt dat van Stok- liolm de hand te leenen in ontschepingen van wapenen die op de kusten der Baltische zee geschieden. Intusschen versterkt Zweden de haven van Karlskrona, en wordt gelijk men zegt door eenen krachtigen arm gesteund. In Engeland is de bekommering zeer groot, over den ge spannen toestand der betrekkingen met de vereenigdestaten. Zoo verre gaat de bezorgdheid dat een schip dat de Engelsche postdienst doet over Matamoras weigert te vertrekken, zonder vormelijken waarborg van deu minister van buitenlandsche zaken. De Noordelijke staten verdenken Engeland van onder steuning der Zuidelijken, en door langs Mexico oorlogsmate- rieël aan de Zuidelijken te verstrekken. De Fransche Pays be schuldigt Engeland wapenen aan Mexcico te leveren. De Deensche kwestie is in de laatste dagen weder op den voorgrond getreden. De koning van Denemarken die zijne re- latien met den Duilschen bond wilde regelen, had eenige con cessies verleend aan Holstein, waardoor de betrekkingen van dit land tot Denemarken meer nominaal, dan werkelijk wer den. Het zou mogelijk zijn dat dcstaten van Holstein, de ko ninklijke proclamatie zouden weigeren, wijl dezelfde conces siën niet aan Schleswigzijn gedaan. Holstein behoort tot den Duilschen bond, Schleswig niet, maar is sinds eeuwen aan De nemarken verbonden, en het is dus onvoegzaam dit Hertog dom mei Holstein gelijk te stellen. Echter zijn er tegen de proclamatien des Deenschen monarchs protesten ingediend zoo door Pruissen als Oostenrijk. In Pruissen doet van Bismarck alles wat de verwikkelingen kan vermeerderen. In eene interpellatie amtrent de Deensche ordonnantie betrekkelijk Holstein, meende de heer van 'I'wes ten dat Denemarken slechts zoo handelde wijl het Pruissen thans onmagtig achtte tot een krachtdadig verzet. In zijn ant woord zeide de minister dat Pruissen zeer goed gereed was en den oorlog ook zonder's Kamers goedkeuring zou doen, waarop de lieer Löwe antwoorddewij willen geene partij— regeringhet zeggen der ministers is eer Russisch dan Pruissisch. De toestand der Turijnsche regering wordt aldus geschetst in eene Parijsche corresspondentie. Terwijl de regering zelve magteloos wordt, en de kamer slechts de leden barer bureaux ziet opkomen, houdt de partij ffvari de daad" zieli gereed, en het gouvernement dat deze voorheen aanwakkerde, moet thans aan Zwitserland vragen een waakzaam oog te houden. Het heft slechts klaagkliederen aan; klaagt over Oostenrijk, we gens het behoud van Venetië klaagt over Frans II, wijl hij de rooverijenzou begunstigenklaagt over den Paus, wijl deze aan Frans II gastvrijheid verleent; klaagt over de zamenzweer- ders die het overal meent te vinden. Nooit hoorde men zoo vele klagten! Meu schijnt bevreesd dat de gedroomde eenheid niet tot stand kome, en erkent de mogelijkheid eener over winning der geavanceerde democratische partij op de monarchie. Volgens de laatste tijdingen zon eindelijk Griekenland eenen Koning hebben. Prins Christiaan van Denemarken schijnt besloten toe te laten, dat de grieksche kroon, reeds door drie vorsten geweigerd, op het hoofd van zijn onmondig kind worde gedrukt. Men vreest voor verwikkelingen tusschen Japan en Enge land, reeds voorspelt de spectator eenen oorlog. Uit Mexico verneemt men dat generaal Foreij den löden Maart den eersten aanval op Puebla beproefd heeft, nadat aan den Mexicaanschen opperbevelhebber gevraagd was, of hij ge neigd was te kapituleren, welke vraag ontkennend werd be antwoord. Qttmcnl.ttibscltc (ijbimicn. Vlissingen 26 April. Middelburg. Yoor het provinciaal geregtshof alhier stond teregt de persoon van P. Faas, beschuldigd van po ging lot moedvvilligen doodslag op Elisabeth" Hoevena- gel van Biervliet, alsmede van feitelijk en geweldadig ver zet legen ambtenaren in het waarnemen hunner bedie ning, waarvan wij in ons nummer van 14 Maart melding hebben gemaakt. De beschuldigde was zeer ontroerd, vol berouw, en be kende ten volle. De procureur-generaal Mr. Verhrugge achtte de feiten bewezen, beweerde dat die poging tot doodslag met voorbedachten rade was geschied, en eischte eene tuchthuisstraf van minstens 5, en hoogstens 20 ja ren, alsmede veroordceling in de kosten. De verdediger des beschuldigden Mr. W. C. Dorsius betoogde dat hier slechts van moedwillige verwonding en geenszins van poging tot doodslag sprake kon zijn. Wat nu de straf betrof, zoo hoopte de verdediger dat liet hof als verzachtende omstandigheden zou aannemen, de te leurgestelde liefde van den beschuldigden jegens E. H. en de daaruit ontstane jaloesie, zijne antecedenten die voor zijne braafheid getuigen, en vooral zijn diep berouw. Het hof heeft na re- en depliekP. Faas schuldig ver klaard aan moedwillige verwonding, met voorbedachten rade gepleegd, waardoor echter geen beletsel tothet doen van werkzaamheden gedurende 4 dagenis veroorzaakt, en hem veroordeeld tot 4jaren correctionele gevangenis, 25 guldens boete, en tot de kosten van het proces, des noods invorderbaar hij lijfsdwang. Neuzen, 20 April. De concessie van den spoorweg van St.-Nicolaas langs Hulst en Axel tot Neuzen, is, wat het Ne- derlandsch gedeelte betreft, verleend door Zijne Excell. den Minister van Binnenlandsche zaken. Amsterdam. De burgemeester heelt ter algemeenc kennis gebragt, dat Z. M. de Koning, na gehoord tc hebben de inlichtingen door hem omtrent de deelname in de ka naal-maatschappij gegeven, hem gemagtigd heelt hekend te maken, dat Z. M. liet gewoon bezoek aan de hoofdstad op Donderdag 80 April e. k. bepaald heeft. Brouwershaven. Den 15 Mei a. s. des middags ten 12 ure zal ten raadliuize alhier door Burgemeester en Wethouders worden aanbesteed: het aanleggen van een Spuisluis en verdere werken voor de verbetering der ha ven dezer stad. Nieuwediep. Het nieuw gebouwde schroefstoom- schip Prinses Maria zal het eerst in het nieuwe drooge dok alhier wordeu ingelaten. Men heeft het waterzoo veel mogelijk uitgepompt, en hooge stapelblokken zijn aangebragt om het schip te plaatsen. Men is zeer be nieuwd naar den uitslag; het dok is evenwel nog zeer lek, en men zal weer gedurig moeten pompen om van het wel water bevrijd te ziju. Delfshaven, 19 April. Door de gebruikers van gas licht binnen deze gemeente, worden eenparig pogingen aangewend, om met het oog op de al meer en meer in ge bruik komende petroleum, van de concessionarissen eene vermindering in den prijs vanhet gas te verkrijgen, en wel om den thans bestaanden enormenprijs van 2 i centen per kub. el. Door de concessionarissen is aanvrage gedaanom gronden, ten einde hunne fabriek te vergrooten. 's Hertogenbosch. Eene vergadering van gasver- bruikers is alhier gehouden, om met het oog op de Petro leum, maatregelen te nemen, ten einde van de gas-fabriek vermindering vandendrukkenden prijs (18cents per kub. el) tc verkrijgen, ol wel de handen ineen te slaan en zoo veel mogelijk van gasverbruik af te zien, en tot verlichting door petroleum over te gaan. Zeer groot was de belang stelling en eene commissie werd benoemd, welke pogin gen zal aanwenden om te verkrijgen dat het gasverbruik op 10 cents per kub. el worde gesteld. Er heerscht in de Meijerij van 's Ilertogenbosch eene ziekte onder de kippen; zij draaijen in het rond en vallen dan in eens dood. Sommige leggen eerst nog een windei en als zij dan van het nest komen, draaijen zij en sterven. Er zijn landbouwers, die op deze wijze 2 a Skip- pen per dag verliezen. Gilzen, 17 April. Heden is den W.Eerw. Heer van den Bosch, van Lamswaarde naar alhier tot Pastoor be roepen aangekomen, en werd in zijne nieuwe gemeente met groote feestelijkheid, en onder de blijken der warm ste belangstelling ontvangen. Aller wensen is, dat Gilzen langen tijd in bezit blijvevan den nieuwen hooggeschat- ten herder. i5tttfcnl<utb0citc ijbittgcti. Frankrijk. Parijs, 22 April. Allerlei oorlogzuchtige geruchten gaan hier in omloop. Men wil weten dat de keizer zou ge zegd hebben: Polen is eene Europesche, maar vooral eene Napoleontische kwestie, zij moet worden opgelost. Men spreekt van verbindtenissen met ZwedenWie echter zal de gedachten ontcijferen van het levend raadsel, dat heet Napoleon III? Wat aan deze geruchten eenigzins gewigt bijzet is: dat de reis van Prins Napoleon naar Egijpte we der is uitgesteld. Dit herhaald uitstellen van 's Prinsen reis wordt als weinig gunstig voor den vrede beschouwd. Bij een eventueel afzien van's Prinsen voornemen zou een bon mot, thans in omloop, vervallen, men noemt namelijk die reis naar Egijpte, 's Prinsen vlugt naar Egijpte. Volgens La France heeft er den 19don dezer eene geheime raad te St. Petersburg plaats gehad omtrent Po len. De gelijktijdige aanbieding der depêches der drie mogendheden had er een zeerlevendigen indruk gemaakt. Msgr. Dupanloup heeft eene brochure geschreven hoofdzakelijk gerigt tegen de rationalistische beginselen van den lieer Littré, welke zich als kandidaat heeft gesteld voor eenen zetel in de Fransche akademie. liet geschrift is geadresseerd aan de academische collega's des bisschops en is geschikt om een diepen indruk te maken. Een be roemd redenaar moet bij de lezing hebben uitgeroepen »De akademie zou zich ontecren door hare poorten, voor een Atheïst te ontsluiten en dien met eigene handen te kroonen. Eene correspondentie verzekert dat Napoleon de oudste zoon derkerk, de beschermheer der 11. plaatsen, verdediger des Pausen, uit zijne eigene kas eene moskee te Parijs zal doen houwen. Weldra zal men Oostersche hadplaatsen zien verrijzen, want de keizer kan geene wa terkuur aan zijne goede vrienden de Turken weigeren. Misschien ziet Parijs nog binnen kort, een serail en een corps Janissaren Een koopman van Bordeaux heeft het volgende mid del uitgedacht om den Polen eenig geldelijk voordeel te bezorgen en tevens zijn eigen beurs te vullen; hij heeft namelijk eene nieuwe likeur te koop gesteld onder den naam van Polonaise, terwijl hij tien pet. van den ver koopprijs ten hale van den Poolschen opstand afzondert. Men verzekert dat sedert in dc kofïijhuizen tc gemeldcr stede schier geen andere dronk dan de Polonaise rrevraarrd wordt.

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1