VLISS1N6SCH WEEKBLID. No. 10. 1863. Zaturdag 4 April. BUREAU: F. li. SClllFFEIt. Dit Blad wordt wekelijks, des Zaturdags uitgegeven. Abooncments- I prijsper drie maanden 80 Cents, franco per post 95 Cents. Afzon derlijke nominees 10 Cent. Men abbonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. Nicuvvendijk H, <01, flissingeu. Advertentiën gelieve lyn nan den Uitgever in te /enden uiterlijk Donderdag nvond ten 8 ure; de prijs van 1 4 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zcgelregt voor elke plaitsing. politiek <Docrzigl. Het blijkt uit deberigten van Polen dat de opstand mctjhel verdwijnen van Langiewicz niet is geëindigd. Sedert hebben vele ontmoetingen plaatsgehad met de Kussen, en soms met gelukkig gevolg voor de jnsurgenten. Ofschoon dus Langiewicz verslagen is, blijven velen deboop koesteren, dat de moedige Poolsche natie nog lang weerstand zal bieden, alvorens den nek te krommen onder de knie van den onderdrukker. Eu inderdaad, behalve dat thans genoegzaam liet gansche rijk in opstand verkeert, zijn er ook elders nog an dere korpsen en andere belden, die zoowel als Langiewicz het vertrouwen der Polen en de vrees der Russen gaande gemaakt hebben. De zaak van Polen is derhalve nog niet geheel opge geven. Overigens dient men niet te vergeten dat in Rusland zelf de ontevredenheid onder alle klassen der maatschappij met den dag toeneemt. Dat het uitbarsten van woelingen in net onrne- jtelijkc rijk, dat deCzaar onder zijn ijzeren scbepler gebukt houdt 'f den Polen zeer te stade zou komen, behoeft geen beloog. Ook up diplomatiek gebied begint deze kwestie eene plaats ju te nemen. Engeland rigt circulaires aan de verschillende ho ven, Frankrijk zoekt tot eene verstandhouding te komen met IOostenrijk, welke laatste mogendheid echter weinige geneigd heid betoont, in eene gewapende coalitie met Frankrijk tegen husland tetreden. liet vreest, en welligt teregtdat in Frank- rijks bedoelingen niet enkel ligt Polens onafhankelijkheid, maar ook uitbreiding zijner eigene grenzen aan den Rijn, en het heeft weinig lust Napoleons rijk te helpen vergrooten ten koste van Duilschland, hoe groot ovrigeus de sympathien van ^Oostenrijk voor Polen zijn mogen. Men beeft gemeld dat het plan des franschen keizers, aan ile hoven medegedeeld, was onafhankelijkheid van Polen, met den hertog van Leuchteuberg als koning, liet dagblad L3 frtince heeft het denkbeeld van een «congres" weder op den voor grond geplaatst. Intusschen blijft aan de Polen voors'hands niets overig dan zich voorloopig vrij te rechten, willen zij dat de vorsten hunne unnfhanklijkheid erkennen. Een nieuwecaiuiidaat voorden Griekschen troon is gevonden: Prins Wilhelm van Denemarken, broeder der prinses van Wal lis. Wel is hij pas 18jaren oud, maar een regentschap zal tij dens zijne minderjarigheid worden aangesteld. Engeland zal ten zijnen gevalle de Jonische eilanden afstaan. Men verze kert dat hij het volkje kent waarover hij gaat heerschen, want deeisch moet door hem gesteld zijn van eene koninklijke wacht terk 4000 man en des noods zamsngesteld uit vreemde troe- toen. Latere berigten uit Athene melden, dat de prins van Hol- stein met eenparige stemmen door de nationale vergadering, (tot koning is gekozen, onderden naam vau George I. Pruissen zoekt te vergeefs den indruk weg te nemen, door de ongelukkige conventie, van 8 Febr. ontstaan. I11 de zitting van het lluis der Afgevaardigden van Dingsdagj. 1. heeft von Bismarck daaromtrent eenige ophelderingen gegeven, die niets hebben opgehelderd. Hij herhaalde slechts dat de uitingen der buitenl. regeringen, op dwaling berustten. Teregt kon de lieer Sybel antwoorden, dat hij bij den minister groote onzekerheid meende te bespeuren, en dat ten aanzien der conventie Europa in illussie moest verkecren. De minister Eulenberg heeft even weinig gesproken tot geruststelling; echter heeft hij gezegd, jilat de regering toegevend zou handelen ten opzigle der Pool- tche opstandelingen die op Pruissisch grondgebied zouden fflugten, zoo zij althans tegen hunnen zin aan de beweging had- kien deel genomen. Farini heeft het Italiaansche ministerie moeten verlaten om lede van krankzinnigheid. Minghetti is hem opgevolgd als boofd van het ministerie. Visconte-venosti, een adept van Maz- ziui, is minister geworden van binn. zaken. Generaal La Mar- 'toora heeft aan de regering berigt gezonden van de ontdekking ■ecner Mazzinistische zamenzwering die vooral in het leger Bcelgenooten heeft. De generaal is uit Napels vertrokken, om (Brnstige maatregeleu tegen de roovers te nemen. Aan de vloot der Unie is het niet gelukt Galveston te bom- mleren, zelfs liepen er geruchten dat de Zuidelijken, de troe- :n der Unie gedwongen hadden de belegering vau Vicksbuvg te breken. De laatste tijdingen uit Mexico melden dat generaal Foreij J"e troepen concentreerde, en generaal Bazaine, met 6000 tun St. Marino bedreigde.Tot nog toe is Mexicoslechts ge ilst het tooneel der magteloosheid van Foreij, het graf der Franschen, en de ooi zaak der verduistering van de Napoleon tische gelukszon. In Egypte is ecu complot ontdekt tegen het leven des 011- derkoniugs. Zijn broeder, Mustapha-Pacha, moet in deze zaak gecompromitteerd zijn. Uitdc betuigingen Ismail-Pacha aan geboden schijnt te blijken dat hij de gehechtheid van zijn volk, en het vertrouwen der Europeanen geniet. De vijandige ge zindheid openbaart zich alleen onder eenige fanatieke Turken, an onder de aanhangers van Mustapha Paclia Siiinciilanbsclic lijbiiigcn. Vlissingen 4 April. Het lieert, zoo als wij vernemen, aan Zijne Koninklijke Hoogheid den Hertog van Nassau behaagd, den Heer L. K. Turk, Hoofd-lngenieur der Marine, Directeur van den scheepsbouw alhier, te schenken het kommandcurs- kruis der 2<ie klasse van de militaire en burgclijke orde van Adoll'van Nassau. 's Gravenhage29 Maart. Door de Twoede Kamer is het 1stc art. van liet wetsontwerp, tot verleenen \an eene subsidie aan den Hollandsche ijzeren spoorweg verworpen, waarop de minister het ontwerp introk. Z. K. II. Prins Frcderik heeft zich bereid verklaard om aan dc hoold-commissievoor het opriglcnvan een ge- denkteeken, tot herinnering aanNeêrlands onafhankelijk heid, een voorstel te doen, haar aan te vullen met 13 le den, te benoemen in Amsterdam, Rotterdam, cn elk der hoofdplaatsen van de 11 provincies. II. C. Oostburg 31 Maart. Ter veemarkt alhier gisteren gehouden, waren aangebragt opaai den, 115 stuks rundvee, 42 groote varkens en 320 biggen. Goede beesten zijn duur en vlug verkocht, doch mindere werden even als de biggen te hoog gehouden, en daarom bleef meer dan een derde daarvan onverkocht. Ilontenisse30 Maart. Ofschoon zoovele waarschu wende voorbecldcnhebbcn aangetoond hoe onraadzaam en gevaarlijk liet is kleine kinderen zonder toezigt te laten, beging niettemin de vrouw van schipper J. v.D. donder dag j. 1. de onvoorzigtigheid, om, zich voor eenige minu ten in een aangrenzend stalletje begevende, have beide kinderen, circa 2 en Siaren oud, bij een brandend haard vuur alleen te laten. Terugkeorende kwam het oudste kind haar te gemoet geheel in vlammen gehuld. Tenge volge van de daardoor bekomene brandwonden is het gis teren ochtend, na het doorstaan vau hevige pijnen, over leden. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over Iloofdst. V der staatsbegrooting voor het loopend jaar (Departem. van Binnenl. Zaken), is in de afdeelmgen der Kamers de wcnschelijkheid betoogd, dat hij liet tot stand brengen ecner nieuwe wet op den ijk der malen en gewig- ten, de ijk ook werd uitgestrekt tot de balansen. De mi nister van Binnenl. Zaken antwoordde, dat in het betrek kelijke wetsontwerp ook bepalingen zullen worden opge nomen omtrent den ijk der balansen cn gazmelcrs. Regering en "Vertegenwoordiging, beiden zijn dus niet overtuigd dal liet gebruik maken van valsche balansen volgens de bestaande wetgeving, strafbaar is. liet Provine. Geregtsh. van N. Holland heeft echter de zer dagen een koopman, die zich van een valse hen balans bediend had, met het oog op art. 423 C. P. veroordeeld, en dus beslist dat eene valsche balans behoort tot de valsche malen en gewigten, waarvan dal art. melding maakt. Deze verschillende zienswijzen doen het wenschelijkc, van eene spoedige behandeling van die wet, dringend uit komen. Gem.-stem. Bij het voorloopig bestuur der Amslerdamsche Kanaal-maatschappij bestaat liet plan om de namen der deelnemers bij de oprigting der onderneming tc vereeu wigen. door ze op pcrkainente rollen te doen schrijven en deze rollen inhei archiel van het stadhuis op le nemen. Eenige notabele ingezelenen van Arnhem hebben aan den gemeenteraad een verzoek ingediend, strekkende tot liet vaststellen eener verordening, waarhij liet zich in kennelijken staat van dronkenschap op de openbare straat bevindenwordt strafbaar gesteldeven als zulks in Utrecht het geval is. 's llertogenhooch. De krijgsraad in de 1stc militaire afdeeling heelt een soldaat van het S3"2 reg. inlanterie, te 's Bosch in garnizoen, vervallen verklaard van den mili tairen stand en veroordeeld tol 5 jaren tuchthuisstraf omdat hij in 't begin der vorige maand hij een winkelier le dier slede op klaarlichten dag een paar glasruiten met de vuist, had ingeslagen, zich alstoen meester had gemaakt \ancene likeurflesch en twee sigarenkistjes, die hij vol waande, doch die later bleken ledig te zijn. Ilij geraakte onmiddelijk in handen der justitie. Al dadelijk gaf hij tc kennen, dal hij deze daad had gepleegd ten einde ten cri mineel te worden veroordeeld, daar hij een tegenzin in dc krijgsdienst had cn dus liever eenige jaren gevangen cn opgesloten was. Eerst kortelings was hij uit de gevange nis ontslagen; dewijl hij echter toen niet van de militai ren stand vervallen was verklaard, moest hij hij zijn ont slag de dienst hervatten. Daarvan heeft hij zich'nu op de ze w ijze algemankl. Maastricht. In de nabijheid van het gehucht Asen- vaij, onder de gemeente Maasniel, worden, sedert eenigen tiju op last van de Boermondsche Bergwerk vereenig ing boringen bewerkstelligd. In den loop der vorige week heelt men eene 0 voet dikke laag bruinkolen ontdekt, waaronder eene laag klei, terwijl men nu wederom bruin kolen aantreft. Dat dit resultaat de hoop op hel vinden van steenkolen verlevendigt, behoed niet gezegd le worden. Dezer dagen werd per stoomboot van Maastricht naar Luik vervoerd een vierjarige os uit de lokkerij van Mevrouw de douirière Magnée van Horn. Het dier dat men eenig in zijne soort mag noemen, woog reeds ver leden jaar in April 1405 Ncd. ponden, en sedert dien tijd heelt het op inliet oogloopende wijze aan omvang en dus ook aan zwaarte gewonnen. Deze os wekte de verbazing van elkeen die hem in den laatsten tijd gezien heeft. Cuitcnlaubscltc lijbtugen. Frankrijk. Parijs 1 April. De geruchten omtrent de aftreding van den minister Fould zijn niet bewaarheid, maar de Moni- teur heelt berigthet ontslag van den heer Magnc, minis ter zonder portefeuille, met zijne benoeming tot lid van den geheimen raad. De Keizer heelt in eigenhandig be schrevenen brief deze benoeming van den heer Magne be kend gemaakt. De Rochebrune oprigter van een bataillon Poolsche Zouaven is in Frankrijk, men zegt dal hij met eene coni'i- denlieële zending naarParijs zal vertrekken om daarna terug te keeren naar zijne onverschrokkene bende. Dc Courier de Constantinople deelt mede, dat de Russische troepen in het Circassische dorp llalit' grijs aards en kinderen vermoord hebben. In sommige dorpen had dc bevolking de woningen in brand gesloken en ver volgens de wijk naar het gebergte genomen. liet Journal du Havre meldt, dat de nieuwe onder koning van Egypte eene overeenkomst met den heer de Lesseps geteekend heeft, waarbij hij zich verbindt lot de nakoming van hel door zijn voorganger aangegaan enga gement, om aan de maatschappij tot doorgraving van hel kanaal van Suez uil le betalen 54 millioen francs, en wel in maandelijksche termijnen van 1,400,000. liet is bekend, datdc Keizer en deKeizerin van Frank rijk de betrekking van peet hebben op zich genornenvoor alle kinderen die op den 1 Oden Maart 185G in Frankrijk wa ren geboren. 3759 familiën hebben van die eer gebruik ge maakt en aangezien er 26 tweeling-geboorten plaats had den, bedroeg het getal dezer kinderen 3485. Daarvan zijn thans nog3TG5 in leven; 200 hunner hebben 11a hunne ge boorte vader of moeder verloren; 10 missen hunne heide ouders en die worden op kosten van de civiele lijst onder houden. Van de 2759 laniiliën zijn 2357 in min oï meer be hoeftige omstandigheden en de som, die in dc vcrloopen 7 jaar te hunnen behoeve is besteed, is reeds hooger dan 500,000 francs. De Kroonprins van Frankrijk is van korporaal tot sergeant bij dc grenadiers bevorderd. Tijdingen uit het ministerie van marine ontvangen, melden dal admiraal Bonard zich heeft meester gemaakt van de stad Gocong, middenpunt der anamilische bewe ging. Versterkingen waren den admiraal geworden, cn de wederstand van Gocong was niet hardnekkig geweest.

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1