VLISSINGSCH WEEKBLAD. No. 7. 1863. Zaturdag 14 Maart. F. n. SCUIFI ER. Dit Blail worQt wekelijks, ücs Zaturüags uitgegeven. Abunnements- prijaper drie maanden, 80 Cents, franco por post 05 Cents. Afzon derlijke nomincrs 10 Cent. Men abbonncert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. Nieuwen lijk H, 101 VlissiugCll. Advorteutiën gelieve uien aan den "Uitgever in te zenden uiterlijk Donderdag avond ten 8 ure; de prijs van 1 4 regels 40 Cents, voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelregt voor elke plaatsing. politiek (Öucrzigt. Het punt waar zicli aller oogen heenwenden, is en blijft Po len. Wel zijn de tijdingen, telegrammen van gevechtenbe haalde verwinningen, of geledene verliezen iets schaarschcr, wat echter ontwijfelbaar schijnt, is, dat de opstand op verre na niet is gedempt, maar zich staande houdt, en poogt zich uit te breiden. Wel zijn er duizende en duizende Russische solda ten maar nog is hun aantal onvoldoende, want troepen uit Bessarabie zijn onlangs naar Polen opgeroepen. Rusland moet zijne strijdkrachten verdeelen, en dit is in het voordeel der in- suigenten. De steden en vestingen hebben grootegavnisoenen, want men isteregt bevreesd, dat bij het ontblooten van eene of andere vesting, de opstandelingen spoedig zouden beproeven daarbinnen te geraken. Gewis, cr blijft eene groole magt over, nianr ook deze moet zich in afdeelingen splitsen, om de zich overal vertoonende benden liet hoofd te kunnen bieden. De Cosakken plunderen, branden en moorden met onge hoorde wreedheid, maar dat er onder het leger eene partij is, die wars is van deze gruwelen, vindt hier en daar bevestiging. In Rusland zelf zou de Keizer meer vijanden hebben dan van algemeene bekendheid is, Het kabinet echter schijnt nog altijd met geweld den opstand te willen dempen. Hiervoor pleit nog liet berigt, dat in plaats van den grootvorst Constautij», gene raal Berg, bekend om zijne antipathie legen Polen, voorloopig met het militair opperkommando zou belast worden. Door het uitplunderen hunner kasleeleu scharen zich de edelen meer en meer bij de opstandelingen en de algemeene haat tegeu de ver drukkers neemt overal toe. Het geheim comitee, zich noemende voorloopig bewind, is overal werkzaam, zelfs te Warschau niet het allerminst, waar schuwt de inwoners dat het nog geen tijdis zich openlijk te ver klaren, of hun contingent aan de Poolsche benden te leveren, en berigt dat de tijd daartoe later zal bekend worden gemaakt, j Van de revolutiounaireofsocialistische partij, die natuurlijk van deze zaken, voordeel zoekt te trekken, schijnen de Polen nietgediend. Nog dezer dagen las men, datom die rede Wiero- lawski, die tot deze partij schijnt te bchooren, als opper-kom- mandont niet verder zou optreden. Is dit zoo, de beweging blijkt daardoor nog meer nationaal te zijn, en niet aan vreemde inmenging haar ontstaan te zijn verschuldigd. Dat de pogingen vooral van Fransche zijde ten voordcele der Polen zijn aangewend, wordt bevestigd. Prank rijk zou ge wild hebben zich te adresseren aan het hof van Berlijn, wijl dit bof door de conventie van 8 Febr. bet eerst de non-interventie had geschonden. Engeland wilde zich wenden naar St.-Pek-rs- barg, wijl het toch eigenlijk Rusland is, die men moet overha len tot betere gedachten. Engeland moge al met Frankrijk zich verstaan hebben, het zal wel de minste pogingen ter bevrijding van Polen doen, maar zicb verblijden over elke nieuwe ver wikkelingen niet ongaarne door Frankrijk de kastanjes uit het vuur laten halen, om zelf^die op te eten. Oostenrijk, hoewel de Polen genegen die door deszclfs zede- lijken invloed zich gesteund gevoelen, schijnt echter niet gezind tot eene coalitie, althans niet tot eene gewapende coalitie van Frankrijk en Engeland te willen toetreden. Pruissen intusschen geraakt hoe langer zoo meer geïsoleerd. De regering zoekt den schijn aan te nemen als bestond de con ventie niet, en offieieeleen otficieuse organen gispen nu en don de vertegenwoordigers, als ware deze ten onregte jegens het gouvernement vijandig gezind. Die isolcering blijkt nog meer, als men de stemmen hoort die alom in Europ i, in Zweden en in Zwitserland, in Portugal en Italië opgaan ten gunste van Polen, en derhalve tot afkeuring van Pruissen. Griekenland is in volslagen anarchie, de schatkist geraakt t onvolkomen geldeloosheideu sinds de Poolsche kwestie hebben de Griekschc tijdingen veel in belang verloren. Geen vorst is meer te vinden, die zijn geringst lustverblijf tegen den Griek- schen troon wil ruilen. Welligt zal later over dezen onbeheor- den boedel, door Engeland eenen bewindvoerder worden aange steld, onder den naam van President der Grieksche republiek. De tijdingen uit Mexico, wat de Fransche regering ook doe om die te verbloemenluiden bij voortduring ongunstig. In de Fransche financieele wereld vindt men dc zaak meer en meer bedenkelijk, en dit kan niemand verwonderen die weet, dat generaal Forey, om in de enorme behoeften der expeditie te voorzien, op het ministerie van finanliën disponeert, welke wissels thans reedseen cijfer bcloopen van 153 millioenfrancs! Men spreekt dan ook van klaglen tegen Forey wien het aan energie etc. zou ontbreken. Natuurlijk iemand moet de schuld dragen, en met zijn' naam, den waren schuldigedckken. Ilct bombardement van Vicksburg door de Noordelijken is begonnen, maar reeds zijn de kanoneerbooten van ligging ver-week zijn op een dag van Maastricht per extra-trein riaa anderd, wijl de Zuidcrbommen tc veel effect maakten. Presi dent Lincoln schijnt in volksgunst te verliezen, de wapening der Negers vindt algemeene ontevredenheid, en de meeste sol daten wier diensttijd eindigt, zijn gezind niet strijdwaarls, maar huiswaarts te keeren. Mogt er ook aan de menschcn-slaglerij in America spoedig een einde komen ïSititicitlftttbscftc ttjbingciE* Vlissingen 13 Maart. Het provinciaal blad bevat liet besluit, vaststellende het aandeel door de gemeenten in Zeeland tc dragen in de lig- ting voor de milicic voor dit jaar. liet totaal cijfer is 4-19, waarvan Middelburg 41, Vlissingen 22, Zierikzee 40, Goes en Neuzen ieder 10, en elke der overige gemeenten minder dan 10. Door de Arrondissements-Regtbank van Middelburg zou naar den Procureur-Generaal van liet Prov. Gercgts- hofin Zeeland zijn verwezen, P. Faas, die in Dec. '180:1 op dc markt tc Biervliet aan Anna Elisabeth Hoevenagel, het leven heeft willen onlnemen, en met een mes verwonding aan de hals heeft toegcbragl, zijnde bij in zijn voornemen door tijdig opgedaagde hulp verhinderd; tevens had hij zich tegen de gevangenneming gewelddadig verzet. Groede 10 Maart. Men verneemt dal er vanwege hel ministerie van oorlog aan hel R. K. kerkbestuur van Groede is ter kennis gebragt, dat er, na advies van Gedep. Staten van Zeeland, afwijzend is beslist op eene aanvraag van benoemd bestuur, om eene subsidie van 500 gulden te bekomen tot oprigting van zitplaatsen inde kerk voor de R. K. militairen van hel garnizoen te Breskcns. Ylaardingen. Naar men verneemt, heelt de Burge meester alhier, dc heer P. Iv. Drossaart, bedankt voor zijn lidmaatschap van den Gemeenteraad. Wij gelooven zulk een geval onder de uiterste zeldzaamheden te mogen rangschikken. Gem. Slum. 's Hage. Men verzekert dat aan den heer Poolman con cessie is verleend, tot hel aanleggen van spoorwegen in onze I. koloniën, en wel vanSamaraiig naar dc Vorsten landen. G Irechl. Zaturdag morgen is van hier de eerste spoor trein naar Amersfoort vertrokken. Eerst weinige dagen te voren was men in bezit geraakt der laatste stukken gronds voor het traject bcnoodigd. Hoewel slechts door een hulp- machine getrokken, werd de afstand binnenliet uur afge legd. Hoe vele jaren zullen er vcrloopen alvorens men uit Vlissingen beriglen van spoorwegen, proeftogtcn enz. zal vernemen Men schrijft van den Helder aanhef Alg. Handelsblad liet volgende Antwerpen vertrokken ruim 250 landverhuizers, op reis naar Amerika. Gansche gezinnen maken hunne goederen te gelde, om in een ander werelddeel de fortuin tc gaan zoeken. De Maas en Roerb. meent, en teregt. met hel oog op den burgeroorlog in Amerika, lemoelen waarschuwen geen vertrouwen te stellen op berigtencn verleidelijke ad- vertentienwaarin aan landverhuizers schitterende voor- uilzigten worden v oorgespiegeld. ïjiïUculaubecltc üjbitigcu. frankrijk. In zijne brochure«de Poolsche opstand" zegt dc Monlalcmbcrt o. a.: men herinnert zich de smartkreet die voor ecnigc jaren opging en tot voorwendsel diende voor den llaliaanschen oorlog, 200,000 Franschen naar Italië deed oprukken, en het geschrevenregt vanlicl modern Eu ropa deed omkeeren. Nu weergalmt eene andere kreet, en niemand zelfs onder de Italianisimizal de wettigheid daar van ontkennen. Welk llaliaansch vorst had gehandeld, ge lijk liet Russisch gouvernement in Polen; en tochwedci Ba be's vorsten onttroond. Ik stel dan vast, dat niemand, die lot den llaliaanschen oorlog bijdroeg, regt heeft zich tegen eene Ernnsche interventie in Polen te verzeilen. Ik laat de Italiaansche kwestie wat zij feitelijk is; maar ik roep allen toe: weel dal de Italiaansche kwestie de Poolschekuestie beslist, en dal de interventie in Italië beveelt eene inter ventie voor Polen. Hebben wij niet 100.000Franschen zien sneuvelen ten gunste van het vermolmde Turkscbe rijk? Zal de politiek zaden van beschaving in Mexico uitstrooijen en geene sympathie hebben voor een volk dal in Europa sterft voor de erpliglingen der beschaving Voor de regering die zoo gemakkelijk 40,000 mannen naar Mexico zendt, kan dc zwarte-, ol de oostzee gecne inoeijclijkhedcn hebben. Men zal zeggen Rusland belecdigdc Frankrijk niet. Ik vraag was liet in 1850 door Oostenrijk beleedigd? Heeft Ca - vour ons niet onderrigl, dal die krijg sinds 8 jaren voor- .1sinds G maanden beloofd was. Wij hebben in Italic geholpen een bondgenoot en een cliënt. "Welnu Polen is als bondgenoot en client van meer waarde dan Piemont, en Polens dankbaarheid staal reeds geschreven op alle slag velden van hel eerste keizerrijk. Men zegt; Frankrijk hoeft in Italië gestreden voor eene idee; gewishelis deeenigenalie die zich aldus weet toe te wijden. Dc zaak is, slechts goed te kiezen voor welke idee hel zwaard moet getrokken worden. Maar is er wettigcr, edelmoediger dan Polen te redden en te doen verrijzen Zal hel wel noodig zijn hel zwaard te trekken? Ik durf Voor een paar dagenis van hier gedeserteerd een in- denken dut eene zedelijke interventie van I'rankrijks gou- fanterist van het hier in garnizoen liggend batail!on;de vernement, voldoende zou zijn. Ilad slechts des keizers mi- omsiandigheden, waarmede die onlvlugling gepaard gin-111lsler' ecn (,er woorden gesproken, die waarschuwen gen. zijn te curieus, om niet te worden medegedeeld. Men alvorens te slaan, Rusland ware tegengehouden. Had het zul zich mogelijk herinneren, hij gelegenheid van's ko-1 oorcn gesloten, voortgaande zijn slag toller te martelen, nings verjaardag, ecnigc Fransche dichtregelen Ie hebben I dan, maar eerst dan: ten strijde. En welke strijd Een gelezen, die ecn gelukvvcnsch waren van onzen infanterist, j sinjd toegejuicht door alle gekozene van net algemeen en dat versje nam hij te baat, om zijn plan te volvoeren; hij steinregt, door al het volk. Ja de Fransche natie zou als gal voor, dal hem van Z. M. 50 ais belooning was loege-'O1 ccncn nl0rul «oepen tol haren meester: voorwaarts, zegd en dal die gelden bij zijnen komniandant werden tc I Sire, moedig voorwaarts, uwe hardnekkigste tcgenstre- gemoet gezien; daarop Lracleerdc hij ruim en toondegeen vers nullen uwe wapenen zegenen, en vreugdetranen afschaffer lezijn. Vervolgens deelde hij aan een onder-of- stortenover uwe overwinningen, fieier mede, dat hij eene uitnoodiging van don hieraonvve- 9° A'o'öfschc dagbladen vermelden eene waai- >11 zigen Franschen consul had gekregen, om hij dezen een avond te komen doorbrengen; ten einde voor die gelegen heid eens netter dan gewoonlijk te zijn gekleed, vroeg hij den onder-officier diens horologio mot gouden ketting ter leen en aan een zijner kamaraden eene nieuwe kapoljns; aan beiden liet bij de in liet Fransch gestelde nilnoodiging van den consul zien; beide voorwerpen verkocht hij even wel en reisde naar Amsterdam; daar nam hij, hij vergissing uit een koflijhuis een paletot niet porte-monnaie mede en vertrok per spoor naar Frankrijk, waar men hem lang zal kunnen zoeken. Maastricht. Bij de Tweede Kamer der Staten Generaal zijn reeds ecn zeer groot getal adresen uit Limburg inge komen, waaronder 30 a 40 van verschillende gemeentebe sturen, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp lot verhooging der grondbelasting in Limburg. De emigratielust neemt toe in Limburg, in de vorige ïwing van den maarschalk-gouverneur, gerigt leg opstellers en onderteekenanrs van adressen, ter verdedi ging der Algerijnselie belangen. Eene petitie met 12000 liaiulteekeningeh is don keizer opgezonden. Ecn Courier van St. Petersburg was te Parijs aan gekomen; onmiddelijk werd de ministerraad vergaderd. In Portugal heeft het ministerie dc geestelijke slu- dieën aan nieuwe reglementen onderworpen, en tolde bevordering lol bet Diaconaat cn het priesterschap aan een dubbel koninglijk placi l, vereischt. De patriarch van Lissabon cn 8 bisschoppen, hebben bij den Koning een krachtig protest ingediend tegen deze wcdcrregterlijke ingrijping van den staal op kerkelijk gebied. Rusland zou niet alleen toegeven, zoo luid een berigt Ier beurze van Parijs verspreid, en geene Concessie willen doen, zoolang de poolsche opstand niet is onderdrukt. La Franse zegt, dal Pruissen troepen in Polen cèncentrecrt.

Vlissings Weekblad | 1863 | | pagina 1