Vooroorlogse bedrijvigheid in de haven van Rotterdam Zeeuwen in de tropen De nieuwelingen leren pacificeren Prins Bernhard leidt de NIWiN-actie De welzijnsverzorging Indië gaat ieder aan Hersengymnastiek Voor de Vrouw Nagerechten Er vertrekt weer een nieuw schip Wo&nsdag was het oen grote dag voor de Rotterdamse haven in het algemeen en voor de H.A.L. in het bijzonder, 's Morgens is n.l- op de plaats, waar de „Statendam" en de „Bosdijk". benevens op- stallen langs de Wilhelminakadc over een lengte van 430 m- in de iVscid&gen van 1340 een prooi der vlammen werd. de nieuwe loods „Philadelphia" feestelijk in gebruik genomen, ook lag daar langs dc kade een splinternieuw schip, de ..Groningen", welke als „An- dp'A" in tic vaart zal worden gebracht- Van deze dubbele plechtigheid 'wilden velen getuige zijn, onder wie wij opmerkten den Minister van Wederopbouw, Dr. Ir. J- A. Ringers. Mr. J. P. Vos als verte genwoordiger van den Minister van Verkeer, den burgemeester van Rotterdam Mr. P. J- Oud en velen uit de kringen van handel, scheep vaart en industrie. Jn de nieuwe loods, nam aller eerst een der directeuren van de H.A.L. de heer F. C. Boumon het .woord. Spr. herinnerde aan de fa- itale Meidagen en gal de verzelce- Itlng, dat de HAL In zO snel moge lijk tempo zal voortgaan met de flierbouw en binnen korte tijd het Jehele emplacement weer in orde oopt te hebben. De „Groningen" ;die voor zijn op Maandagochtend 'a-s. vastgesteld vertrek de naam „Andijk" zal hebben ontvangen, be noort tot de 6erle van tien sche- Ïen, welke in opdracht van de Ne- erlandse regering reeds tijdens de oorlog in Amerika werden besteld. Dc naam .Andijk' 1 sde HAL bij zonder Hel. Van 1909 tot 1931 werd deze naam eveneens door een vrachtschip van deze maatschappij gedragen en het maakte een groot .^anlal reizen tussen Rotterdam en Noord-Amerikaanse havens als Phi jadelphia en Baltimore en in de Guba-Mexicodiensl. In de Britse zone dreigt hongersnood Luchtmaarsehalk Sholto Douglas, opperbevelhebber in de Britse be zettingszone van Duitsland, is naar Londen gevlogen en heeft een lang onderhoud gehad met den Britsen Minister voor de bezette gebieden, ^nd' u n n Reuter meldt in dit verband, dat dc Britse Minister van Buitenland se Zaken, Bevin, in opdracht van de Britse regering de broodpositio zal bespreken met den President der V.S., Truman. Men acht het niet uitgesloten, dat deze winter in de Britse bezettings zone een hongersnood uibreekt. De noodtoestand zou hoofdzakelijk het gevolg zijn van het uitblijven van .Amerikaans graan tengevolge van {lo stakingen in October. Britse des Jtundigen verklaren, dot er onmid dellijk graan dat zich thans on derweg naar Europa bevindt voor Duitsland beschikbaar moet werden gesteld, anders zal er half December geen brood meer zijn- Voedselschepen met bijna 20.000 ton graan aan boord zijn op weg naar de Britse zone van Duitsland, aldus is door een hoge Britse amb tenaar te Hamburg medegedeeld- De autoriteiten zijn er thans zeker van, dat het huidige rantsoen van 1360 caloriën per dag kon worden gehandhaafd- Gedurende de volgen de 28 dagen, te beginnen Maandag a.s. De ambtenaar verklaarde, dat de toestand nog zeer ernstig is, maar dat o.m. met behulp van net thans aangevoerde voedsel de si tuatie tijdens de volgende rantsoe neringsperiode dezelfde zal blijven als tijdens de huidige. Te Washington worden de onder handelingen tussen de Engelse ver tegenwoordigers en ambtenaren van de Amerikaanse Ministeries van Buitenlandse Zaken en Land bouw, teneinde de voedselcrisis m de zone op te lossen, voortgezet. Het werkelijke aanvatten van het probleem zal echter geschieden lij- dens de belangrijke Engels-Ameri kaanse economische conferentie, v/elke de volgende week in Duits land bijeen zal komen. Van gezag hebbende ziide wordt medegedeeld, dat het. voedselprobleem een der belangrijkste te behandelen vraag stukken tijdens de besprekingen over de economisch vereniging der beide zones zal zijn- Ambtenart zijn van mening dat de 6teeds rugkomende voedselcrtses gedeel telijk te wijten zijn aan het falen der geallieerden om oen doelmati ge export- en Importpolltiek te vol gen. Deze kwestie zal eveneens wor *3en besproken- Wat dc vloot van dc HAL. be- trcit, deze herstelt zich ziender ogen. De „Duivcndijk" zal op 15 November dc dienst op dc Noord Pacific gaan herstellen en binnen enige weken zal men ook weer horen spreken van de „Aalsdyk", de „Amsteldük". de „Aklterdjjk" en de „Averdqk". Na deze inleidende rede klonken plechtig de tonen van het „Wilhel mus", gespeeld door het eigen ziekeorps van de H.A.L. Tweede spreker was de Minister van Wederopbouw, Dr- J. A. Rin gers, die niet alleen de directie van de H.A-L- gelukwenste, ook den burgemeester van Rotter dam, omdat thans een begin is ge maakt met de wederopleving van de Rotterdamse haven, al is net achterland nog niet in orde. Spr. was van mening dat het goed is gereed te zijn als het zover komt. Minister Ringers verwijderde daarna de pal van de grote schuif deuren, die toegang geven tot de kade. Zodra deze deuren waren opengeschoven zag men daar in vol ie glorie, geheel gepavoiseerd, de toekomstige „Andijk" liggen. Hierna sprak Mr. J. P- Vos mens den Minister van Verkeer Wy zijn thans zover, zcide spr- dat wö na het beëindigen vai onze aankopen In Amerika dit jaar In leder geval kunnen zeg gen, dat 75 pet. van de v logse sterkte onzer handelsvloot v/eer de zeeën bevaart. Zodra al- Je schepen, die nog op stapel stagn, in gebruik zjjn genomt zal dit percentage tot 85 gestegen zjjn. Burgemeester Oud was de laatste spr. Deze waarschuwde ervoor sluitend te zien naar wat er nog gebeuren moet. Wat er in anderhalf jaar tijds reeds gebeurd is geeft re den tot grote erkentelijkheid. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het nieuwe schip- De toekomstige „Andijk" Is bijl geheel electrlsch gelast en het be zit vijf ruimen, met twee dieptanks voor het vervoer van plm. 2600 ton olie als lading. Met een beladen schip kan een dlenstsnelheid 16'/» mijl worden gehouden- De „Groningen", toekomstige „Andijk" had in acht maanden gereed moeten zijn. doch kon ten gevolge van arbeidsconflicten eerst na 14 maanden worden af geleverd- zy is het zesde schip van deze serie dat gereed is xc- komen. De zevende heeft dezer dagen een proefvaart afgelegd en zal spoedig door de drie overigen worden gevolgd, zy zullen voor het einde vnn 1946 worden afge leverd en onder Nederlandse vlag de wereldzeeën bevaren. Uitvoer van NetJerlands-lndisch geld uil Ned.-lndië verboden Het Nederlands-Indische devie- zeninstituut heeft medegedeeld, dat met ingang van 8 November iedere uitvoer van Nederlands-In disch geld, zowel oud als nieuw, verboden is. Geëvacueerden, die zich in Nederland bevinden^ zullen aldaar niet langer Nederlands-I u- disch geld in Nederlands geld kun nen omwisselen. Geëëvacueerden zullen voor de eerste uitgaven in Nederland elk 50 gulden ontvangen tot een maxi mum van 250 gulden per gezin. Dit geld kan niet onderweg worden ge bruikt en bij hun aankomst in Ne derland zal het bedrag door de Nederlandse douane worden gecon troleerd. In de haven van insche ping in Indonesië kunnen bij de scheepvaartmaatschappij coupons worden gekocht tot een maximum 300 gulden per gezin of 100 gul den per persoon voor uitgaven tij dens de reis naar Nederland. ZWEMMEN wilskracht en training Leonid Meshkov Is een voor- instaand zwemmer in de Sovjet Unie en recordhouder op de 100 m. schoolslag en op de vrije slag - nummers. Zijn record- 'eringen kort voor het uit breken van de oorlog bezorgden hem een nationale roem. Als zo veel anderen in de Sovjet Unie trad Leonid Meshkov vrijwillig in dienst. Bij de terugkeer van een verkenningstocht werd het, deta chement, waarbij hij diende, door de vijand opgemerkt en een he- •ig gevecht ontspon zich. Sergei Kukalov. een van Meshkov's vrien den, werd gewond door bomsplin- ters, zijn linkerhand werd bij de pols afgerukt. Meshkov bracht snel cc-n tourniquet aan en hielp zijn vriend door het hoge riet naar de laatste hindernis, een rivier. Terwijl hij Kukalov ondersteunde begon Meshkov naar de overkant imen .Bijna had hij de an dere oever bereikt, toen hij een stekende pijn in zijn schouder voelde. Zijn rechterhand was le venloos. Met zijn linkerhand Ku kalov vastgrijpend, zwom Mesh kov de rest van de afstand op zijn rug, met de benen trappend. Bei- gewonde mannen bereikten veilig hun kwartier. Meshkov's wond maakte een ver blijf van meerdere maanden in het hospitaal noodzakelijk en hij verschillende operaties on dergaan. Toen hij ontslagen werd verklaarde de medische commis sie hem ongeschikt voor verdere dienst in het leger. ,Je zult de sport ook vaarwel moeten zeggen," verklaarde an de dokters hem. Meshkov dacht er echter anders irer. Hij deed heilgymnastiek, liet zijn gewonde arm masseren, in het begin van 1943 kwam hij voor het eer6t sedert- zijn ont slag uit het leger weer in het zwembad. Een week later zwom hij voor de eerste keer 100m. tijd. Het horloge wees bijna ander halve minuut aan: de tijd van een nieuweling. Meshkov was echter niet ontmoedigd en ging voort re gelmatig te trainen .Maanden gin gen voorbij zonder dat hij pijn ln zijn arm had. Zijn tijd op dc 100 m. werd langzamerhand minder. In April 1943 nam Meshkov deel aan de .U.S.S.R. kampioen schappen. Deskundigen geloofden, dat zijn kans om te winnen mini maal was, daar hij moest zwem men tegen Semeyon Boichenko, recordhouder op de schoolslag. Met een spurt nam Boichenko de leiding, doch Meshkov haalde hem op de keerpunten in. Op de laat ste 25 m. ging Boichenko ovei naar de vlinderslag. Meshkov volg de dit voorbeeld en beiden kwa men gelijktijdig aan- Meshkov werd beloond met een hartelijk applaus aan het einde van deze geweldige prestatie. Gedurende de volgende twee jaar trainde Meshkov ijverig, waarhij hij zijn techniek verbeter de in het nemen van keerpunten en het verhogen van zijn snelheid op de vlinderslag. Zijn zelfver trouwen groeide, en in April 1945, opnieuw tegen Boichenko zwem mend, eindigde Meshkov aLs eerste op de 100 m. schoolslag in i nnn. 8.2 sec-, twee seconden vóór zijn tegenstander. Op de 200 m. en 400 m. school slag zegevierde hij eveneens, waar bij hij op beide afstanden dergslag zwom. Zijn tijden resp. 2.36.2 (wereldrecord 2.36.8 van Nikas, Hongarije) en 5 min. 38.4 sec. (wereldrecord 5.43.8). Na deze prestatie besteedde Meshkov meer tijd aan de crawl, Op 3 Augustus 1945 nam hij deel aan een zwemwedstrijd in Lenin grad en won de 200 m. vrije siag in de uitstekende tijd van 8.9 sec. Dit was de beste tijd, ln de laatste vijf jaar gemaakt - plaatste Meshkov onder de vijl beste zwemmers ter wereld. Op de veertiende U.S.S.R. kam pioenschappen, welke in het begin van dit jaar gehouden werden op de 100 en 200 m. en verbeterde daarbij zijn eigen, dus daarmede won Meshkov opnieuw de titels Een treffend staaltje i intensieve training, ook op zwem- gebiecl vermag. Japanse grondwet afgekondigd De dag der afkondiging van de Japanse grondwet is in geheel Ja pan als een feestdag beschouwd. Het was tevens de verjaardag van de keizer, die 57 jaar geleden, de eerste moderne Japanse grondwet heelt aigekondigd. Hirihito heeft amnestie verleend aan „300.000 schenners van oorlogs wetten en militaire wetten, politie ke delinquenten en andere misda digers". Uitgezonderd waren ple gers van „eerloze misdaden en schenners der kieswetten bij de verkiezingen in April." Bij de afkondigingsplechtigheid was Groot-Brittannie vertegen woordigd door het hoofd van de verbindingsmissie in Japan, Alvery Gasgoine. Voor de V.S. was aanwe zig de voorzitter van de geallieer de bestuursraad voor Japan, Geor ge Atcheson. De Keizer was gekleed in een eenvoudig hof-uniform en droeg slechts de Orde van de Chrysant. Hy las met heldere stem- Zijn han den trilden. Tevoren had de Keizer medede ling van de afkondiging gedaan in dc keizerlijke heiligdommen op het terrein van paleis, waar de keizerlijke voorvaderen behoéd worden, aldus een officiële verkla ring. Er zijn over het gehele land ex tra-rantsoenen wijn en sigaretten uitgereikt, terwijl overal festivilei ten plaats hadden- Over zes maan den wordt de nieuwe grondwet van kracht. Ten bewijze van de afzwe ring van het militairisme Is een foto genomen van het keizerlijk paar in burger- Deze foto zal ruim erspreid worden. Enorme prijsstijgingte Batavia ANNEKE EN DE STOFZUIGER Anneke was 'n leuk klein meisje van 4 jaar en zij was bang voor de stofzuiger. Ja. als Janhy 's mor gens de kamer deed, kroop ze gauw in een grote stoel 'ot Janny klaar was. Dat kwam zo: Op een avond had moeder Anneke naar bed gebracht, maar zij kon niet in slaap komen. En plotseling terwijl ze naar de sterren lag te kijken, verscheen daar een lieve, jongd fee, die vroeg „Anneke, zou jij vannacht niet eens iets heel leuks willen bele ven?" „O, ja, zei Anneke. „Nu, zei de fee, dan zal ik je heel klein ma ken. dan zie je alles heel groot", en meteen raakte de fee haar aan met een toverstafje en daar werd Anneke heel, heel klein. Eerst haar handjes, toen haar voetjes en toen helemaal. O wat was dat Radiovoordracht Ir. v. Berkom in de radiovoordracht jn ten be hoeve van de lanJbouw hoopt lr. C. "W C. van Beekcm, Rijksland- bcuwconsulent van Noord-Zeeland en Goeree Overflakkee, Maandag II Nov. a.s. des avonds van 7.45 tot 8 uur over de zender Hilver sum I een causerie te houden o- ver: „De zoute boer en zijn be drijf". Talrijke transporten nieuwelin- voorvallen bewezen is, hebben voor Deeember-Divisie zijn al de Zeeuwse jongens zich Indonv Vergoeding voor gevorderde motorvoertuigen I Naar aanleiding van de beschik king inzake de vergoeding voor gevorderde motorrijtuigen heeft 'de K.N.A.C. zich tot de Minister van Financiën gewend teneinde te verzoekqp, om, Indien het nemen bestaat de uitbetaling in geblokkeerde vorm te doen schieden, althans voor zover .vorderingen voor 26 September 1945 plaats hadden, in overweging te willen nemen, ücfQ gelden vrij te geven,Oroor zover zij worden, 'gebruikt voor de aankoop van een nieuw voertuig, dan wel reeds vrij geld voor de vervanging het gevorderde motorrijtuig is 'uitgegeven tot de hoogte van dit |bedrag. De K.N A.C- grondt dit .verzoek op de overweging, dat de- 'ze tegemoetkoming tegenover de ze categorie van gedupeerden bil lijk is, temeer oindat een onteige-1 ning heeft plaats gehad, nadat de feiteiyke vijandelijkheden waren afgelopen, en liet grootste gedeel te der gevorderde voertuigen in de eerste plaats nodig werd geacht om het apparaat in Nederland op gang te brengen en niet voor de eigenlijke oorlogvoering. Tevens spreekt de K.N.A.C. er haar leedwezen over uit, dat in afwijking van het ontwerp dezer beschikking als basiswaarde wordt uitgegaan van de cSlaloguswaarde 1039 vermeerderd met 35 procent Inplaats van 70 procent zoals oor spronkelijk was voorgesteld. Donderdagmiddag had in de grote zaal van het Ministerie van Binnenlandse Zaken de officiële installatie van het N.I.W.I.N.-co- mitë plaats. De Minister-President Dr. L. J. M. Deel heeft officieel als eerste voorzitter van het comité „Nationale Inspanning Wclzünsverzorgmg Indië" geïnstalleerd Z.K.H. Prins Bernhard en als tweede voor- die tot nu toe het N.I.W.I.N-oomité aUeen zittor Ir. P. F. S. Otte had gepresideerd- Dr- Beel sprak er in zijn inslal- datierede zijn grote dankbaarheid over uit, dat Z.K.H. Prins Bern hard aan de uitnodiging van liet comité hee.ft willen gevolg geven zich met het voorzitterschap van de NIWIN te belasten. Hij' wist zich de tolk niet alleen van de le den van het NIWIN-comité en vnn öe daarin samengebundelde offici ële en particuliere instanties, maar van het hele Nederlandse volk, dat met grote blijdschap kennis zal nemen van het actieve aandeel dat Z.K.H. ln dit grootse nationa le werk zal nemen, Beter dan op welke wijze ook werd hierdoor ge demonstreerd, dat de welzijnsver zorging van onze mensen in Indië een zaak is, die het hele Nederland se volk in al zijn geledingen en schakeringen ter harte gaat- Vervolgens richtte Dr- Beel het woord tot Ir- Otten, die in dc mocilijko beginperiode het NI WIN-comité op succesvolle wijze had geleid en erin was geslaagd een algehele coördinatie te bcrei- Nadat Dr. Beel het comité offi cieel had geïnstalleerd, nam Prins Bernhard iiet woord en zeide, dat er weinig zaken zo op zijn belang stelling kunnen rekenen als de wel zijnsverzorging van onze mensen overzee, militairen zowel als bur gers. Z.K.H. vervolgde, dat hij toen Ir. Otten hem namens de leden van hét comité verzocht om zich met het voorzitterschap te belasten, aar dit verzoek gaarne gevolg had ge geven, temeer omdat hij in de sa menstelling van het NIWIN-comi té, zoals daarin zijn vertegenwoor digd zowel de officiële instanties als alle verenigingen, die zich op het gebied der welzijnsverzorging bewegen, de garantie ziet, dal hier met vrucht kan worden gearbeid en dat daardoor de waarborg be staat, dat in eendrachtige samen werking datgene bereikt zal wor den wat met hel in hel leven roe pen van het NIWIN-comité als doel is gesteld. Hij hield zich bü voorbaat i tuigd van de enthousiaste samen werking van alle instanties, dc NIWIN samengebracht, dankte tenslotte den heer Otten voor datgene, wat onder zyn lei ding in korte 'tyd was tot stand gekomen- Hiermede was dc installatie van het NIWIN-comité beëindigd cu werd onder voorzitterschap van Z-K-H. onmiddellijk overgegaan tot dc normale eomltévergadc- rlng. de laatste weki gearriveerd. Velen van hen blijken zo Strijd lustig of angstig da! zij al te dik wijls voor niets naar hun spuit grijpen. Dat is hen echter Jücr- minsl kwalijk te nemen daar de jongens voor allerlei werkelijke en denkbeeldige gevaren getraind zijn en hier overmatig Pen-Gun-lectuur hebben moeten verteren. Vele jon gens zijn dan ook verbaasd dal dc situatie in Indonesië in werkelijk heid geheel anders Is dan die in illerlei bladen tendentieus voorge steld werd. De meesten hadden verwacht spoedig na hun aankomst in de tropen bedreigd inplaats van begroet te worden door de bevrijde inheemsen. Dat niet alleen kinde ren, maar ook ouderen hen vaak toejuichen bij een doortocht door een kampong, hebben zij echter te danken aan het paeificeringswerk der geroutineerde bataljons het Zeeuwse. Zoals in deze rubriek herhaalde lijk met aangehaalde fragmenten uit soldatenbrieven en -vertelde Herdenking van de slag bij Arnhem „Elk jaar op 17 November ho pen wij een pelgrimage naar Arn hem te ondernemen," zo deelde Generaal-Majoor R. E. Urquhart, de commandant der Arnhem-strij ders, Donderdag mee. Hij deed zulks op ec-n bijeen komst van de Anglo-Netherlands society in de Londense universi teitsgebouwen, welke belegd was om aan de leden de lilm van dc herdenkings - plechtigheden van de strijd bij Arnhem te lal en zien. Deze film bestond uit enkele delen van het filmjournaal, die de her denkingen in Arnhem en in Enge land in beeld brengen. Generaal-Majoor R .E. Urquhart vertelde daarop een en ander over de reis van de „Arnhem-strijders" en de naaste familieleden der ge sneuvelde makkers naar ons land, een reis, die, naar hij zelde, lang in aller herinnering zai blijven. Hij toonde zich zeer dankbaar voor de gastvrijheid en de veie blijken van medeleven, die men zowel uit officiële .kringen als van de bevolking zelf had ondei - vonden. Zeer geroerd was hij geweest door de zorg, die de kinderen aan de graven der gesneuvelde strijd makkers besteden. „Wij kunnen daarvoor niet dankbaar genoeg Het onvoltooid gedenkteken, dat in het eerste herdenkingsjaar werd opgericht, noemde hij in drukwekkend en hij sprak de hoop uit, dat men het zal laten zoals het is. Met bewondering uitte hij zich over het Nederlandse herstel- werk. „Er Is daar in een jaar tijd veel meer gedaan dan hier in En geland." In de Nederlandse winkels ziet men wel minder dan in de En gelse, maar wat de voedselpositie betreft: Generaal-Majoor Urqu hart meende dat deze in ons land beter is. Hij hoopte, dat zowel de Anglo- Netherlands Society lil Londen als de gelijksoortige organisatie in Nederland. „Vrienden van Enge land", er veel toe zouden bijdra gen de banden tussen het Engelse en het dankbare Nederlandse volk te verstevigen. Zijnerzijds zou hij traehten leden uit zijn divisie voor de Anglo-Netherlands Socie ty te winnen. Luit. Generaal var Voorst Evekink, bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten in En geland, bracht hierna met een kort woord hulde aan de strijders. De Nederlandse zaakgelastigde te Londen, Baron A. W. C. Ben- tinclc, vertegenwoordigde de Ne derlandse ambassadeur op deze bijeenkomst. Deze laatste vertoef de in Glasgow, alwaar mevr. Mi- chlels van Verduijnen het te water gelaten stoomschip „Arnhem" doopte. grappig. Ze stond op het vachtje voor haar bedje en het leek wel een bos. Toen wilde ze naar de deur, maar moest daarvoor met haar kleine beentjes een hele wan deling maken. De deur stond ge lukkig op een Icier, maar dat was voor Anneke een hele grote ope ning. Daarna wandelde ze door de gang en naar de kamer. Toen ze daar kwam, ging zo op de grond zitten om uit te rusten, want ze was moe geworden van die reis. En (oen ze daar zo zat rond te kij ken. zag ze heel leuke dingen, b.v. haar bal was nu zo vreselijk groot en zij was zó klein, dat ze hem he lemaal niet rollen kon. Haar speel- goedpaardje was net zo groot als een gewoon paard, en haar poppen waren veel gro'er dan zij zelf! En zo speelde ze de hele nacht door, tot ze heel moe werd en in slaap viel. Plotseling werd ze wakker van een vreselijk lawaai. Ze Iceelc op en zag dat het al helemaal licht was. Janny was de kamer aan het doen en met de stofzuiger bezig. En oh, wat vreselijk groot was die stofzuiger, en kijk eens. alle stof jes en luciferstokjes en draadjes werden naar binnen gezo gen. En de stofzuiger kwam steeds dichterbij! Anneke wilde Janny roepen, maar haar zachte stemmet je kwam niet boven het lawaai van de stofzuiger uit. Toen begon Anneke weg te lopen, hard. steeds harder, maar de stofzuiger a veea vlugger. Plotseling struikelde Anneke viel bons, op de grond. Verbaasd wreef ze haar ogen uit en zag dat ze op de vacht voor haar bedje lag. Moeder stond bij haar en pakte haar op, om haar weer in het bedje te leggen. Anneke had alles maar gedroomd! Gelukkig maar Maar toch is ze altijd nog een beet je tjang van de stofzuiger geble ven en kruipt ze maar liefst in de grote stoel als Janny bezig is! Volgens „Het Dagblad" zijn de prijzen to Batavia tot ongekende hoogte gestegen, hetgeen tol een noodtoestand leidt, die voorname lijk te wijten is aan de monetaire verwarring. Rijst kost 6 Neder lands-Indische guldens per kilo, suiker 4 gulden. De bevolking is hierover wan hopig gestemd. Het blad is' er van overtuigd, dat deze situatie niet het gevolg is van schaarste aan de dagelijkse levens behoeften, doch het resultaat is an een politiek spel. Intussen heeft radio Djokjakarta medegedeeld, dat te Magelang een ruilovereenkomst tussen dc Chinezen en de Indonesische boe- is gesloten om één kilogram rijst te ruilen tegen vijf centime ter grove zijde ofzeven centime ter ongebleekte kaJien. ontzien om de inlandse bevolking te bevrijden, te beschermen helpen. Gelukkig kunnen deze jongens de nieuwelingen aan huidige situaite gewend maken. Ook de Zeeuwse Compagnie kreeg een 15-tal pupillen. Zij wer den in Batavia afgehaald en maak ten in een truck waarlijk een „]o- yeuse entrée". In de verschillende kampongs, die langs de weg naar een der voorste posten liggen, kwa men kinderen toegesneld om hen met kleine duimpjes in de hoogte te begroeten. En zelfs werkende mannen rouwen wuifden hen onder uit roepen van „tabeh" of „oké" toe. Een dergelijke ontvangst hadden de jongens niet verwacht. In het Kamp der oude compagnie waren ze na tuurlijk spoedig ingeburgerd. Na enkele dagen reeds mochten ze met de ouderen mee op patrouille. De meesten waren angstig in de sa- v/ah's en struikgewassen, maar za gen verrast toen zij in een kam pong door de uitheemsen op klap- oermelk, bananen en eocosnoten tetracteerd werden, Inplaats van beschoten. En dat ongeveer 50 Chinese vluchtelingen uit Krawang onver wacht in een nacht om bescher ming kwamen vragen begrepen ze helemaal niet. Daar de Chinezen in dagen h3Pst niet gegeten hadden, gaf de kok hen direct* te eten en te drinken. Pas na enkele weken kre gen de nieuwelingen „rampokkers" (inlandse bandieten) te zien. Inlan ders hadden er 8 gevangen geno men. Het dessahoofd kwam het de Zeeuwen melden en vroeg ze te halen. Omringd door een 50-tal van zijn onderdanen werden de 8 volksleger-soldaten geboeid over geleverd. De nieuwelingen vertelden later dat ze allerminst dergelijke hulp van de inheemsen verwacht had den. Door het menslievend optreden der Nederlandse soldaten zijn de inlanders echter van opgehitste vij anden waakzame vrienden gewor den. Hier 2ijn de antwoorden op de 10 vragen van de vorige week. Kijk maar eens of je ze goed had: 1. Bekende Zangers. 2. Het huwelijk van H.K.H. ses Juliana en Z.K.H. F Bernhard. 3. Sneeuwwitje. Assepoester, Roodkapje, De gelaarsde kat, Hans en Grietje. 4. Iemand, die in een andere plaats dan waar hij woont, zijn werk heeft, en dus op en neer reist. 5. Venetië. 6. De Staatsmijn Maurits. 7. 31 October 1517. 8. Hillegom, Aalsmeer. 9. Eindhoven. 10. De Kaag, Loosdrechtse plas sen, Friese meren. DENKER Wijziging van Sowjet- Russische houding Wilson Broadbent, diplomatiek correspondent van de Daily Mail, bericht uit New York, dat „vol gens een betrouwbare diplomatie ke bron die in contact staat met Sowjet-Rusland bereid zou zQn zijn standpunt ten aanzien van de vredesverdragen met Italië en de Balkanlanden zonder verder ver wijl te herzien. Broadbent haalt verklaringen van zijn bron aan, volgens welke Molotof hij zijn vertrek uit Parijs tijdens een par ticulier onderhoud gezegd zou hebben, dat de vredesverdragen zo snel mogelijk voltooid zouden worden, dat de Sowjet-Unle be reid zou zijn tot een compromis te komen met andere standpunten teneinde dit te bereiken en dat al les voor I December aanstaande geregeld zou zijn. Spaanse reactie op besluit van de Veiligheidsraad Het be/iui*. van de Veiligheids raad om '.o Spaanse kwestie naar de Algemene Vergadering te ver wijzen werd in Madrid voorzien en beweegt bevoegde Spaanse krin gen niet om een voorzichtige, ge reserveerde en-waakzame houding te laten varen. In artikelen van kranten wordt nogmaals de ver zekering gegeven, da' het voor Spanje niet van werkelijk belang is, omdat Spanje de rechte weg zal blijven volgen ondanks alle gebeur tenissen, die zich ln de V.N. voor doen. Het standpunt van Chili heeft echter een pijnlijke indruk gewekt. Nederlands koopvaardijschip met artillerie beschoten Ie Marine Voorlichtingsdienst meldt: In de namiddag van de 24ste werd het Nederlandse Koop vaardijschip Hollandia jn de na bijheid van Kroeng Raha-baai (Noord-Sumatra) onverwachts me1 geschutvuur aangevallen. Met tussenpozen van circa twee minuten werden 5 granaten op het schip afgevuurd, welke echter alle enige honderden meters mis wa ren. De Hrllandia is een Coaster van het Süsen-type en meet 500 ton. Het schip is het eigendom van de Nederlands-Indische Regering en is in gebruik bij de K-P-M. Enige tijd geleden is het grote Franse passagiersschip L-'.cde Fran ce eveneens in deze buurt met ka nonvuur aangevallen zonder dat daartoe en'ge aanleiding was. Zeeland krijgt 420.000 gulden Nederlands Volksherstel scliryft Naar wq vernemen heeft 'Ie Raad van Nederlands Volksherstel besloten uit het fonds noodgciwc- den voor Limburg ƒ320.000 - voor Noordbrabant ƒ300.080, voor Zee land ƒ420.000 en voor Gelderland ƒ760.000 ter beschikking 'e stellen voor dc financiering van projec ten van algemeen belang in de zwaar getroffen gedeelten dezer provincies. Aangezien deze bedragen nog ge lieel ontoereikend zijn om aan al le urgente aanvragen te voldoen, zijn de projecten, die het eerst voor financiering uit het Fonds Noodgcbieden ln aanmerking ko men, vastgesteld na uitvoerig o- verleg roet deskundigen uit de noodgebicden zelf. Hot gironummer van N. V. H. Fonds Noodgcbieden te Den Haag is: 4 0 5.000. Nu de donkere maanden weer beginnen, is de aandacht weer r gericht op het huiselijk leven Een van de grote factoren, waar mede de gezelligheid verhoogd kan worden, zijn wel de gezamenlijke maaltijden. Hieraan besteed een huisvrouw dan ook graag veel zorg. Dit ts evenwel niet altijd een ge makkelijk taak en de keuze van nagerechten is wel eens moeilijk. Hier volgen er enkele om u daar bij te helpen. Vanillcvla met verse vruchten- y2 liter melk. 25 g. (2eetlepel) maïzena of custardpoeder, 25 g. 2 eetlepels) suiker, (vanille suiker), vruchtenmoes van 500 g. vruchten zoals b.v. aardbeien, bessen, frambozen, pruimen, appel, enz. De vruchten schoonmaken, zo nodig ln stukjes snijden, met wei nig water vlug tot moes koken, koud laten worden en met suiker goed van smaak maken. Het cus tardpoeder of de maizena met kou de melk aanmengen. De rest de melk aan de kook brengen en binden met het aangemengde bind middel. De vla afmaken met sui ker (en vanillesuiker) en onder af Het aanwijzen van instellin gen met charitatief doel De Minister van Financiën maakt bekend, dat hij heeft moeten be sluiten een einde te maken aan de verdere toepassing van artikel 14, 3e lid, van de beschikking deblok kering 1945. Krachtens welke be paling bepaalde verenigingen, stich tingen, enz. kunnen worden aange wezen als instelling met charitatief doel, waaraan bijdragen tot geblck keerde rekening kunnen worden overgemaakt- Op dit ogenblik zijn ongeveer 180 Instellingen als zoda nig toegelaten, waarbij nog buiten beschouwing blijven diverse kerke lijke instellingen, waaraan de zelf de faciliteit is toegekend. De hui dige stand der goldsanering en de voorgenomen afwikkeling daarvan maken het niet gewenst, nieuwe aanwijzingen volgens het genoemde artikel te doen geschieden- 'Vel blijven de tot dusver aangewezen lichamen In het genot van de te hunnen opzichte genomen beschik king, doch nieuwe aanwijzingen kunnen niet worden verleend- Aan daartoe strekkende verzoeken kan derhalve geen gevolg worden gege- iven. en toe roeren koud laten worden. Het vruchtenmoes in een glazen schotel overdoen en bedekken met de koude vla. Yoghurt met vanjHevla. t 'h liter taptemelkyoghurt, '/a liter melk, 60 g. (éeetlepels) suiker. 25 g. puddingpoeder Het puddingpoeder met wat kou de melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen, op vladikte binden en laten afkoelen. De vla en de yoghurt door elkaar mengen en in een glazen schaal overdoen. Griesmeel met vaniHevla. 1 liter melk. 40 g. (5 eetlepels) griesmeel, 20 g. (2 eetlepels) mai zena. 45 g. (3 eetlepels) suiker, vanillesuiker of vanille-essence. Van een liter melk, de gries meel en iy2 lepel suiker een pud ding koken en deze zeer koud laten worden. De pudding in dobbel steentjes snijden en deze blokjes mengen door '/t liter vanlUevla, gemaakt van Vz liter melk. de maïzena, de rest van de suiker en vanillesuiker of vanille-essence, die men goed koud heeft laten worden. Citroenvla. I liter water, 45 g. (5 eetlepels) gortmout. 60 g. (4 eetlepels) suiker. 15 g. (l'/t eetlepel) custardpoeder, sap van 1 citroen of H 3 thee lepels citroenzuurpoeder of citroen essence. Het custardpoeder met wat wa ter aanmengen. De rest van het water aan de kook brengen en de gortmout er aan toevoegen. De gort mout koken tot zij gaar is, het aan gemengde custardpoeder er aan toevoegen en enige minuten mecv- Icoken onder roeren. De suiker en het citroensap of het in water op geloste citroenzuur of de citroen essence toevoegen. De vla koud laten worden en ln een glazen schaal overdoen. Caramelvla. 1 liter melk, 50 g. (5 eetlepels) custardpoeder, 90 g. (6 eetlepels) suiker, (köfflesurrogaat). In een koekepan 4 lepels suiker zonder roeren t0t caramel laten branden. Het custardpoeder met ongeveer 2 lepels striker en een beetje melk tot een glad papje aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen, evenals een weinig water. Bij de tot caramel gebrande suiker een scheutje ko kend water gieten, opdat de melk niet schift. De kokende melk toe voegen en de caramel oplossen, wanneer het voor de kleur ge wenst is. ook een weinig koffie- extract toevoegen. Deze caramel- melk met het aangemengde custard poeder binden en enige minuten laten doorkoken. De vla onder af i en toe roeren koud laten worden,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4