VRIJE Stad en Land Amerikaanse politiek t.a.v. de Sow]et-Unie onveranderd? Maandag conferentie te Cheribon Twintig jaar geeist tegen de weduwe Sustronk ffi JAARÖASÖ NUMMER 023 DIRECTEUR: B. O. KLOOSTERZIEL REDACTIE EN ADMINISTRATIEOOES, BEESTENMARKT 2, TEL. 2103, OIRO 410357 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK t 0.28. PER MAAND f l.lB'/i; PER KWART, f3.371/» Z ATE R D A C 9 NOVEMBER !P4« DAGBLAD VOOR ZEELAND HET WEER Hier «en daar tijdelijk opklarend Geen neerslat! van betekenis. Matl ge wind tussen N.oord West en Noord Oost. Geleidelijk oplopende temperatuur. Vrije Stemmen Vrije Siemmen-Prov Zeeetiwscbe Courant Mul ingang van Maandag 11 No vember a.s- aal ons blad worden gecombineerd met de Provin ciale Zeeuwsche Courant- Het dagblad Vrije Stemmen, voortgekomen uit dc illegaliteit, sedert de be?Fyding boven gronds verschenen, heeft twee jaar lung zjjn taak in Zeeland naar behoren verricht en ge tracht zjjn losers naar vermo gen van snel en goed nieuws te Het gemis vau een eigen outil lage maakt thans echter een combinatie met de Prov. Zeeuvv- sehc Courant wenselijk en met ingang van Maandag a.a. zullen onze lezers dan ook inplaais vitn Vrije Stemmen de Prov. Zeeuw- sciic Courant ontvangen- Door deze combinatie menen Wij de belangen van onze lezers het beste tc dienen: de P. Z- C. be wees sedert haar hcrversohijniiig een vooruitstrevend blad te zijn, dat zijn lezers snel en goed van nieuws en voorlichting voorziet- Ons onlangs begonnen Kinder- vcrvolgverhaal zal weldra ook In de P.Z.C. worden afgedrukt. VYU nemen hierbij afscheid van de lezers, die ons sedert onze verschijning trouw zijn geweest. Het afscheid valt niet licht, maar w(j vertrouwen, dat zij ook in de combinatie van P-Z.C- en Vrije Stemmen datgene zullen vinden, wat zi) zochten en von den In de Vrije Stemmen. Weer ittHts&acs prothesen Met ingang van 1 November Jl. is dispensatie verleend van het verbod tot verwerking en afleve ring van Riet-metalen, vervan- gings,stoffen (kunsthars) voor de 'vervaardiging en reparatie van kunstharsprothesen Tandrueber ie reeds eerder vrij gegeven voor reparaties aan be staande prothesen en voor ortho dontie. Min. Lisjtinck in Zeeland Min. Lieftlaefc. heeft heden op het geuwenichnis van Middelburg en m Breskeus besprekingen ge voerd mei gemeentebesturen ei vertegenwoordigers van Stichtin gen en verenigingen, omtrent de wederopbouw ta Zeeland cn aan oorlogsslachtoffers toe ken nen schadevergoeding. De Zeeuw hebben met klem hun oude eisen naar voren gebracht, n.l. dat er vergoed zal worden op basis der vervangingswaarde en niet op ba sis der geschatte waarde van 194C Over de gang van zaken bij het ie dienen van de noodwet Walcheren waren nog geen bijzonderheden te verkrijgen. Morgen brengt Minis ter Lieftinck een bezoek aan Zie- riiczee, waar hij de vergoeding der op Schouwen geleden schade zal beoprefcou. De Engels-Franse economische besprekingen In een verklaring welke door het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken Is uitgegeven over de jongste Engels-Fran se economische besprekingen t« Londen .wordt gezegd, dat overeenkomsten zijn tot stand gekomen over de regeling van uitstaande oorlogaschulden en de uitbreiding van het han delsverkeer tussen beide lao- De hoofdtrekken van da tot stand gekomen financiële overeen komst werden reeds op 18 Septem ber bekend gemaakt De opbrengst van de aterling-effecten ,die door de Franse regering aan de Britse zijn verkocht, zullen i.p.v. ge bruikt te worden voor de terugbe taling van uitstaande schulden die nen voor do lopende betalingen van het frank-gebled aan het ater ling-gebied. Verder zal volgens de overeenkomst het saldo der de Franse regering op grond de financiële overeenkomst Maart 1946 verleende credieten eerst na 1 September 1950 terug betaald worden ln 12 jaarlijkse termijnen met een rentevoet van 0.5 percent per jaar. Overeen stemming" werd ook bereikt over verschillende oorlogs- en na-oor- logse schulden. Het netto-saldo ten gunste var Groot-Brittanlë zal in twee gelij ke termijnen worden terugbe taald in 1950 en ln 1951. De vol ledige tekst van de overeenkomst :f51 te zijner tijd worden bekend gemaakt. ,1 De Franse regering heelt er in toegestemd ten aanzien van de oorlogsschade Britse onderdanen dezelfde rechten te geven als Fran se onderdanen. Engeland heeft ®- nige tijd geleden lot een soortge lijke behandeling besloten ten op zichte van de Franse onderdanen. In het communiqué wordt nog medegedeeld, dat de besprekingen over de middelen tot vergemak kelijking en uitbreiding van de handel tussen de beide landen zul len worden voortgezet en dat het resultaat op de eerstvolgende bij eenkomst van de commissie in Ja nuari t.s. zal worden besproken. Buitenland Hoe Churchill er over denkt De nood in de Britse zone Tijdens een herdenkingsfeest van de Octoberrevolutie, dat door de Sowjet-Russische ambassadeur No- vikof in de ambassade te Washing ton werd gegeven, hebben zeer be langrijke Amerikaanse personen, onder wie enkele uit de omgeving van President Truman, aan Molo- tol', dc Sowjet-Russischc minister van Buitenlandse Zaken, dc nadruk kclijkc verzekering gegeven, dat dc overwinning van dc Republikeinen bij de verkiezingen geen enkele verandering zou brengen in de bui tenlandse politiek van de V- S. Deze mededeling werd gedaan in een van de zijvertrekken van de ambassade, waar zich geen andere gasten bevonden. Economische des kundigen verzekerden Molotol even eens, dat de economische politiek van de V- S. evenmin een wijziging zou ondergaan. William Benton, on derminister van Buitenlandse Za ken, sprak de hoop uit, voor het eind van de maand te Moskou een bezoek te kunnen brengen aan de Amerikaanse ambassadeur Bedell Smith. Benton hoopt de mogelijkhe den van culturele uitwisseling tus sen de V. S. en de Sowjet Unie te kunnen bestuderen. Benton en een groot aantal andere vooraanstaande personen van het ministerie van Buitenlandse Zaken beschouwen dit als een van de voornaamste midde leri om de vrede te verzekeren- Bij de aanvaarding van hel ere burgerschap van Stafford heeft Winston Churchill hel volgende commentaar op de uilslag der ver kiezingen in de V. S. gegeven: „Het doet er niet toe, wat voor regering of partij *n de Verenigde Distributie-nieuwtjes Waarschijnlijk zal begin Decern ber een extra bon voor gesmolten kaas worden bekend gemaakt, waar op voor iedereen, behalve voor kin deren, geboren in 1945 of later, 50 gram verkrijgbaar zal zijn. AANWIJZING SVIKFRBONNEN Te beginnen met de periode van 23 November tot 7 December zal de aanwijzing van de suikerbon weer normaal in de eerste week van elke veertiendaagse periode geschieden. Zoals reeds is aangekondigd, zou de achterstand in de bevoorrading welke was ontstaan tengevolge van de extra-verstrekkingen in Septem ber eerst in de loop van Nov. kun nen worden ingelopen. VEREENVOUDIGING VLEESDIS- TRIBUTIE Het centraal distributiekantoor deelt ons mede, dat met ingang van Maandag 11 November a.s. ter verenvoudigmg der vleesdistribu tie. behalve bloedworst, thans ook leverartikelen, nierbrood en zure zult zonder inlevering van bonnen verkrijgbaar zullen worden gesteld Dit geldt eveneens voor lever, zwezerik, hart, uier en poten, alles uiteraard voor zover voorradig. Onderstaande artikelen blijven uitsluitend tegen inlevering vleesbonnen verkrijgbaar. Achter elk) artikel is vermeld, welke hoe veelheid men op een bon voor 100 gram vlees kan kopen, vers rund-, kalfs-, varkens- of schapenvlees (zonder been) 100 gram-, vers paar devleea (zonder been) 150 gram. vlees in blik 4 oz. is plus minus 112 gram, meat and vegetables 8 is plus -minus 228 gram. verse tong van runderen, kalveren, varkens, schapen, en paarden 175 gram. var kenskluiven 330 gram, staart runderen en kalveren 430 gram- gerookt en/of gekookt runds-. kalfs varkens- schapen- en paardenvlees gerookte worstsoorten, gebraden hakt. corned beef 100 gram. knak worst, gerookte worst, gerookte worstsoorten 130 gram. tongenworst 188 Radar ol radio voor vliegtuigen Ondanks voortdurende pogingen om een internationale overeen komst te bereiken Inzake het ge bruik van radar en radio voor vliegtuigen, is het waarschijnlijk, dat voornamelijk tussen Groot- Brittanic cn de V. S. op dit punt een geschil zal ontslaan betreffen de het luchtvaartverlieer ln Eu ropa, aldus de News Chronicle. Het Is Amerikaanse luchtvaart maatschappijen, aldus het blad nog niet toegestaan om van radar gebruik tc maken. Zij geven de voorkeur aan het systeem van ra dio-bakens, zoals dat in de V.S. wordt toegepast. Groot-Brittanië poogt in Europa het radar-systeem in te voeren Tien dagen geleden ls de inter nationale luchtvaBrtvereniging voor Europa te Parijs bijeenge komen. Na afloop van de confe rentie werd onverwacht een spe ciale commissie bijeengeroepen. Deze commissie besloot de Ame- •ikaanse voorstellen te aanvaar- len en het radio-systeem voor Europa aan te bevelen. Dit voor stel zal bij de voorlopige interna tionale luchtvaart-organisatie te Montreal worden ingediend, aldus de News Chronicle. Staten de macht krijgt of wat voor party of regering in Engeland aan het bewind is- Bestendige vriend en broederschap tussen de leidende figuren der Engels sprekende we reld zal immer een bolwerk vor men tegen de mogelijke bedreiging van de vooruitgang der mensheid-" Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot het voedselprobleem van de Britse zone van Duitsland besproken en daarbij te kennen gegeven, dat de huidige crisis ernstige politieke gevolgen kan hebben. Naar verluidt heeft Bevin verder opgemerkt, dat het niet juis' was dat de Britse zone slechts 100,000 ton graan krijgt toegewezen, terwijl de toewijzing voor hel laatste kwar taal van dit jaar voor Britse en Amerikaanse zone 565.000 ton be draagt- Bevin zal een rapport over de voed seltoestand in de Britse zone laten opstellen, dat ter kennis van Byr- zal worden gebrach- Deze Brit slap aan de vooravond van de belangrijke Engels-Amerikaanse conferentie over de economische toestand van Duitsland maakt het waarschijnlijk, dat het voedsel probleem bovenaan op d-e agenda zal komen te staan. Een gevaarlijk individu Een dezer dagen is te Kloetinge een man gearresteerd, die zich heeft schuldig gemaakt aan pogin gen tot het vergrijpen aan vrou wen en meisjes. Dit sujet, want zo mogen wij hem wel noemen, werkte als volgt. Verscheidene vrouwen en m jes, vier man of verloofde zich in internering bevindt stuurde hij een schrijven waarin hij deed voor komen eveneens een geïnterneerde te zijn en waarin hij verzocht een zekere plaats te komen om hun echtgenoot daar te ontmoeten. Zo werd de vorige week een vrouw aangerand wier man geal terneerd is en die hij verzocht had naar een plaats in de zgn. Noord- hoek te komen. Ook de wijkverpleegster uit Kloe tinge trachtte hij tot zijn slachtof fer te maken. Zij ontving van hem een briefje waarin hij schreef, dat in een ker huis een kindje ernstig ziek lag. Op weg daarheen ontmoette zij een vriendin die met haar mee ging. Het huis was echter gesloter en dus vermoedden beiden, dat het een misselijke grap was. Op de terugweg ontmoetten zij de man die zich als een politieman voordeed en hen beval halt te hou den. De vriendin mocht doorrijden de wijkverpleegster moest blijven staan. Toen de man echter hand tastelijk werd gilde zij luid om huJp waarop de vriendin dodelijk verschrikt direct terugkwam en de man de vlucht nam. Door de Rijkspolitie ter Plaatse werd onmiddelijk een onderzoek gesteld hetgeen leidde tot de ari statie van een zekere H. de F. die reeds een volledige bekentenis heeft afgelegd, wat vele Kloetingse vrouwen en meisjes een geruststel Nederlands Indie Beide delegaties optimistisch gestemd Er is thans officieel het volgen de medegedeeld: „Men is voornemens de volgende bijeenkomst van dc Nederlandse en Indonesische delegaties te Cheri bon te houden teneinde de gelegen heid te scheppen in verbinding ie treden met President Soekarno en Vice-President Hatta. De politieke bijeenkomst zal Maandag 11 Novem ber a.s. plaats hebben. De plenaire zitting, waaraan dc subcommissies haar rapporten zullen overleggen, zal, aangezien de beide delegaties dan te Chwlbfttt aanwezig zullen zijn, daar eveneens gehouden wor den" In verband met het bovenstaande verneemt Aneta, dat de leden van de Commissie-Generaal zich tijdens hun verblijf in Cheribon waarschijn lijk aan boord van de Nederlandse torpedobootjager zullen bevinden. Bij de Nederlands-Indonesische onderhandelingen is het zwaarte punt verlegd naar Djokjakarta, waar Soekarno, Hatta en Sjahrir in vergadering bijeen zijn teneinde de nog onopgeloste vraagstukken te bespreken. Het resultaat van deze besprekingen zal de procedure van de bijeenkomst te Cheribon op 11 November a-s- bepalen. De com missie-generaal heeft heden haai bereidheid te kennen gegeven oir aar Cheribon te gaan. Gewoonlijk welingelichte kringen te Batavia waren optimistisch ge stemd omtrent de afloop van df conferentie te Cheribon. De Repu blikeinse ministers, die Batavia per vliegtuig verlaten hebben, wa ren eveneens van mening, dat zij te Djokjakarta voldoende steun zou den krijgen om naar Cheribon te komen met vooratellen n.l. over voornaamste kwestie, betreffende de positie van de Kroon, die voor de Nederlanders aanvaardbaar den zijn- Indien het voorstel van Sjahrir door het Republikeinse kabinet van de hand wordt gewezen, dan is het duidelijk, dat de bijeenkomst te Cheribon geschrapt zal moeten wor den. Deze mogelijkheid wordt zeer gering geacht. Naar alle waarschijniykheid men te Cheribon ceu volledige plc naire zitting houden, waarin zoals gebruikelijk alle rapporten v subcommissies zullen worden handeld en definitieve beslissingen over bepaalde nog aanhangige puil ten zooals b.v- de watervoorzie ning van Soerabaja zullen wor den genomen- aa.ii) uoa Sunjir ojiGuajd azsp tn n; dc vergadering houden, waarin dc politieke onderhandelingen, die 4 November onderbroken zijn, zul len worden hervat. Op deze laatste vergadering zal men wellicht over kern-kwesties in principe een beslissing nemen. Deze beslissingen zullen in een nieuwe plenaire r de Ne derlandse en Indonesische delega ties hun definitieve vorm moeten ontvangen. Het is echter niet nood zakelijk, dat dit eveneens te Cheri bon zal gebeuren. De Bredase rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan tegen de Tllburgers C. Jansen en A. Ha- mor. die 14 dagen geleden terecht stonden voor het vervalsen stembiljetten bij de kamerverkie zingen. De rechtbank sprak beide verdachten vrij, De Officier van Justitie had te gen hen een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzetting uit de beide kiesrechten geëist. Nederlands Volksherstel De afdeling Zeeland van Neder lands Volksherstel maakt bekend, dat in de dezer dagen gehouden bijeenkomst van l\et landelijk be stuur uit het kapitaal than het Fonds Noodgebieden beschikbaar is gesteld een bedrag van f 415-600,— Tevens is door adoptie van Zeeuw se gemeenten door plaatselijke af delingen van Ned- Volksherstel el ders in de lande een kapitaal van 5.000,— aan onze provincie ten goede gekomen. In totaal ontving Zeeland dus uit het Fonds Noodgebieden een be drag van f 680.0000,—. Door de afd. Zeeland werd in verleg met de districtsraden vau Ned. Volksherstel dit bedrag ver deeld over verschillende districten Te Rotterdam is een bond in oprichting voor ouders van Can: dese bruidjes. Deze bond heelt ten doel de ouders bijeen te bren gen teneinde het mogelijk te ma ken straks de kinderen in Canada te bezoeken. Een onderdeel hier van wordt een spaarfonds. Ev zul len op nader te bepalen tijdstip pen ook vergaderingen belegd worden in verschillende delen van het land. Moderne smokkel aarsben d<} Volgens een verslaggever van diV Daily Herald opereert lang; Zuidkust van Engeland een smok- kelaarsbendc, die o.a. voorzie: van een draadloze installatie voor het overbrengen van instructies aan de bemanning van Franse sersboten in het kanaal. De bende maakt gebruik van een eigen co de-systeem bij het. uitzenden var haar instructies. Voorts staat haar een aantal vrachtauto's ie be schikking om de smokkelwaar sterke drank naar Londen te vervoeren. Vrouwen herdenken dé wapenstilsfanddag Op 11 November, wapenstil standsdag, zal in Den Haag een stille omgang van vrou wen worden gehouden. De bedoeling is, dat deelneem slers van alle geestesstromin gen en voorzien van bloemen zich op het Binnenhof opstel ler. van half twee af. Om drie uur zullen zij een bezoek bren gen aan de dodencel in de Scheveningse strafgevangenis Het initiatief hiertoe nam de in oprichting zijnde Neder landse vrouwenbeweging. De staking onder de bouwvak arbeiders te Walcheren is geëin digd. Hedenmorgen zijn de arbei ders normaal aan het werk gegaan Door de aannemers wordt er naar gestreefd een regeling te verkrijgen FILMNIEUWS GOES- GRAND-THEATER. De gehele week draait in dit thea ter de lachfilm: „Hoe langer hoe gekker" met de twee bekende ko mieken Stan Laurel en Oliviei Hardy. Deze film die een aaneen schakeling is van de meest komie ke grillen en dolheden, doet de toe schouwers weer hartelijk lachen, Wij zien de twee vrienden achter eenvolgens een huwelijk plegen, ui de politiek gaan en ondanks alle tevergeefse pogingen om te v komen ook nog trouwbreuk te wie gen. Het voorprogramma toont weer actualiteiten van de eerste soort. VLISSINGEN- ALHAMBR A-BIOSCOOP Deze week draait in de Alham- bra-Bioscoop de film „De Toneel- brigade". Dit filmwerk, waarin ve le bekende Amerikaanse sterren op het Witte Doek verschijnen, is eet film, die het zien waard is. Al dez< sterren hebben zich ingezet om d' oepen in Amerika en ook in Euro a en andore gebie-'en te verma ken- Zo zien wij de Andrew Sis'ers met hun „songs", G°orge Raft, •a Zorina, de bekende pianis! hur Rubenstein, Diana Shore rr vele anderen. Follow the boys, zo- "s de Engelse til el is. komt Ivoi icr'tot zijn recht, want op alle delen van de wereld treden zü o>. i stromende regen in de rimboe ook in de woestijn. Als U deze film gaat zien, gaat an niet om een verhaaltje n n al die oude bekenden van 'o en f'lm nog een te zien. Zij ?n allen voor zeer aardige goede momenten. Bijzonder Gsrechtshof Middelburg Huwelijkstragedie de oorzaak Voor de Kamer van Zeeland van het Bijzonder Gerechtshof stond gisteren terecht dc 38-jarige weduwe van M. Sustronk uit Goes, die zich had te verantwoorden wegens verraad. De Proo. Fiscaal achtte haar een zeer gevaarlijke vrouw en eiste HO jaar- Haar verdediger was Mr- A. H. Kuijpcr, die in zijn langdurig pleidooi haar huwelijk als oorzaak van al haar verkeerde daden rekende. dat hij bemiddolend op had willen treden. De volgende getuige de PRA- Rechercheur C. Louisse was niet bekend hoe de aangifte tot stand was gekomen. Hij wist echter ze ker. dat vcftiachte veel omgang met de NSB-er Slemons had gehad Als derde getuige verscheen de voormalige opperlui'enant der ma rachaussee en chef der gemeente politie van Baarn L. Knoop. Ook tegen hem had zij haar ver klaringen kalm en bewust afgelegd en geen motieven genoemd. Ook had zij hem verteld, dat de joden door Boon van valse PB's waren vcorzien. Hij had er echter geen werk van gemaakt en pro-forma een onderzoek ingesteld. Toen verdachte's naam werd af geroepen begaf zij zich, uiterlijk kalm naar de groene tafel. Zij werd ervan beschuldigd in 1943 te Goes aan de toenmalige Op- per-luitenant der marechaussee er de beruchte NSBer Jan Kramer te hebben verraden, daar haar i samen met dhr. L. de Visser naar de Engelse zender luisterde, en dat Visser twee toestellen bezat, die hij niet had ingeleverd. Eveneens had zij verteld, dat haar man het illegale blad „Trouw" las en hiervoor ook een bijdrage le verde. Toch zij had nog meer op haar kerfstok en had in 1944 te Baarn een paar ondergedoken jo den verraden aan een NSB-er te vens corps-chef der gemeente-po- litie. genaamd L. M. Knoop. Deze joodse onderduikers, die door een der agenten van politie Arie Boon van valse persoonsbewijzen waren voorzien, waren thuis bij familie Ir. Bosman, die ook pension hiel den. Verdachte gaf het haar ten laste gelegde wet toe, doch traditie op hartstochtelijke wijze de motie van haar daden uiteen te zei erbij op aandringend dat zij niet de bedoeling had gehad dat de slachtoffers er gevdlgen van zouden ondervinden. GETUIGEN VERKLARINGEN De eerste getuige die werd ge hoord was de voormalige oPPer- luitenant Kramer, die verklaarde dat verdachte bij hem was geko- n om over haar man te prater, erop aangedrongen had. dat hij werk van zou maken ondanks DRAMATISCH Toen verdachte zelf nogmaals het woord kreeg betoogde zij op haast dramatische wijze, dat het haar bedoeling niet was geweest verraad te plegen en dat de aanlei ding tot een gesprek met Knoop een kwestie was geweest over de ver deling van levensmiddelen bij Bos man thuis. Wat haar pro-Duitse houding be trof, dat kwam omdat haar man zo slecht voor haar was. Hij dronk en deed zwarte handel en bedroog haar met andere vrouwen. Om hem toen te treffen was zij met de Duitsers meegegaan. „Daarom heeft U ook na de dood van Uw man een NSB-er als voogd van Uw kind aangesteld" zei toen scherp de president. Ook verweet hij haar dal zij bij E'jim m Duit sers op haar kamer had ontvangen Goes OOSTENRIJKSE HOUTEN WONINGEN Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat er voor particulieren binnenkort gelegenheid zal slaan om zich Oostenrijkse houten woingen aan tc schaffen. De prijs van deze woningen exclusief grond zal vermoede lijk bedragen 10.000.- per stuk. Gegadigden kunnen zich vrijblij vend aanmelden ter gemeente-se cretarie (le afdeling), alwaar de tekening der woningc-n ter inzage ligt, vóór 17 November a.s. tussen 9 en 12 uur voormiddags. GOES, 8 November 1946. Vlissinaen October 1916 Uitgeleend werden: 1279 Ned- ro- -ns; 122 romans in vreemde ta il 537 studieboeken; 289 kinder boeken- In totaal 2227. Bezoek: Tijdschriften- en kran tenzaal: 73 vrouwen; 336 mannen, jeugdleeszaal: 106 meisjes; 252 jon gens. In totaal 767. Aanw'nsten Romans: Van e. Koin; Gibbs Het grote schaak., _i; Van Loon. In llermezzo; Staal- Kappie Marie; De Vries. Verduisterde jaren; Isher- wood. Prater Violet; Nocher- Les clandestins; Roberts. So immortal a flower- Studieboeken: Attlee. Mijn La- bourparty; Bernadotte. Het einde; I-Iet boek der huisgeneesmiddelen; Bonder en van der Keuken. AU in one; Bijlmer. Nieuw Guinee. Campert- Sonnetten voor Cynara; Durant. In den hof der wijsbegeer te; Kaiser- Sproken-wijsheid; Luns. Frans Hals; Spoorenberg. Hoe men solliciteren?; Zoetmulder. Ne derland zoals het. in de oorlog w kelijk was. Dl.l. Het verraad en verraders. Middelburg LEZING MET FILM OVER SKILOPEN Op Zaterdag D November houdt de heer H. Schintz voor de Nedi landse Skivereniging in de boven zaal van de Schouwburg alhier e:-n lezing over het onderwerp lopen, vandaag en morgen". Tevens zal de Zwitserse skifilm „Das ganze volk Fahrt Ski" vertoond worden- Zuid-Beveland OVEZANDE EEN GOUDEN MAN IN HET ZILVER Woensdagmorgen werd ten ge- mcentehuize den heer C- Raas, die 25 jaar als plichtsgetrouw gemeen te-wegwerker in dienst dor gemeen ie Ovezande was, gehuldigd door het Gemeentebesluur en het Ge- meentepersoneel. In zijn speech noemde Burgemeester Eikhuizen den jubilaris een man met een gou den hart, een man waarop men kan rekenen en een man die door zijn plichtsgetrouwheid en bescheiden- leid door de gehele gemeente op Je handen wordt gedragen, iloffelijk blijk van waardering Iverd den-man-in-het-zilver een ge ploten couvert overhandigd, doch, aldus burgemeester Eikhuizen, men moet aan deze gilt niet do diende beloning of de prestaties den heer Raas afmeten, want deze zijn onbetaalbaar. Spreker hoopte, dat de heer Raas nog kunnen profiteren van wegen, waarvoor de plannen reeds kant en klaar zijn, voordat hij van zijn. pensioen gaat genieten; dit en hierover ruzie had gekregen met ir. Bosman die haar er een verwijt van maakte. HET REQUISITOIR De Proc-fiscaal noemde het een groot geluk dat het verraad te Goes door tussenkomst van bonafide po litiemensen geen gevolgen heeft ge had en dat oveneens het drama te Baran zonder gevolgen was geble ven. De daad was echter volgens hem zeer ernstig het leven van verdachte was een aaneenschake ling van wangedrag. Hij eiste 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voararrest een levenslan ge ontzetting uit de beide kies rechten, DE VERDEDIGING NOEMDE HET HUWELIJK ONGELUKKIG Pleiter was Mr. A. H. Kuijper die geen gemakkelijke taak had Hij verelde dat verdachte die uit een normaal gezin kwam en een goede opleiding had genoten en met een meerier in de rechten wns verdoofd door deze wa6 bedrogen. Later leerde zij haar man kennen die zij, ondanks waarschuwingen' in een arts. toch huwde Toen begon voor haar de elende Haar man, die overigens een zeer goedhartig mens was. dronk veel mishandelde haar dan Hoewel zij zich goed bleef gedra- werd het huwelijk langzaam een mislukk'ng. Het liep op scènes -it en tenslotte was het zover, dat niet meer thuis mocn kernen. Kaar reactie was seer primitief een gang naar Kramer. Na de uood van haar man kon zij niet .eer terug. Aan hel eind van zijn ei-looi verzocht M Knijper om :r onderzoek door een psychiater i te laten stellen. Twintig jaar voor een vergrijp, dat geen enkel gevolg heeft gehad 'ond hij veel le zwaar. Verdachte die diep onder de in druk was en heftig snikkend nog- ls een uiteenzetting 'iachtte tc geven was volkomen overstuur •erlicfc luid wenende de zaal. verdient niemand meer dan dc heer Raas, die zicli voor de hope loze taak gesteld zag de slechte wegen zo goed mogelijk berijdbaar te houden. Na een gezellig onder onsje sprak de heer Raas een kort woord van dank voor de hem toe gebrachte hulde en voor de pret tige samenwerking gedurende do afgelopen 25 jaar. HERSTELRAAD Ter verdeling van de door da Stichting Herstel Zeeland beschik baar te stellen textielgoederen is de Ovezandse Herstelraad als volgt samengesteld: Voorzitter: Burge meester A. J. M- Eikhuizen, Leden: de dames Gaakeer-Brenze en J. Karei en de heren L. M, Huige. W. Lucas Luijckx, W. A. Mol, J. Oost- dijk en L. de "Winter. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geen. Gehuwd: J. H. Rijk, 31 J, en J. Ars 34 j- Overleden: M. Geljon 85 j- en C. Menheere 61 j- 'S HEER ARENDSKERKE GESLAAGD Bij het te Goes gehouden examen vakbekwaamheid kruideniers, slaag de de heer M. Meulbroek, alhier. Tholen DE THOOLSE BRUG. Naar wij vernemen zal er meer spoed betracht worden met het af bouwen der Thoolse brug. Volgens de laatste gegevens hoopt men. in dien er geen tevenslag komt, inj het voorjaar van 1947 klaar te komen. KERKNIEUWS. Beroepen aangenomen bij de Ned. Herv. Kerk Ds. A. J. van der Ham te Biervliet, heeft het beroep aan genomen naar Hansweert. Ds, W. G. van der Vliet te Gent, heeft bedankt voor het beroep naar St. Michielsgestel. BILJART COMPETITIE. Donderdag j.l. werden de wed strijden der N.B.B. in café Bna-' rends voorgezet met klasse B. De uitslag was ALM I—ALM II 1 1—8. hoogste serie werd gemaakt den heer G. Koch met 30. Het hoogst gemiddelde eveneens door G. Koeh met 6.50. Woensdag a.s. speelt het A team an ALM uit Goes tegen het A team van ABC uit VKssfngen. Ter wijl Donderdag a.s. de wedstrijden 'orden voortgezet met klasse D. Aangenomen bij de G-eref. Kerk 's. v. Swigchem. Evang. nred. te -Gravenhage west. heeft hel be roep aan genomen naar Haamstede en bedankte voor beroepen uit Dorirecht. Papendrecht en uit Eindhoven. STAVENI.SSE BURGERLIJKE STAND de ma2nd October 1916 Gebo 1 Mai Hoek-van Oeveren; Mai L. Eerland-Moerland: Ncelljo v. M- K- Priem-Goedegebuu- Aaltje H. d. v. J. Wielaard- Quist. 1 ij k e n J. Blaas 26 j- wonende te Poortvliet en H- Wrs- dorp 26 j. alhier. Overleden: K. van Iwaardon 52 j. wedn. van M. A- de Graaf- gekomen personen L. A. Verburg en gezin van Zierik- zee; A. W. Steendijk-Roetert van Diepenveen; J. M. Zanruiter 'van Noordgouwe. o leken personen:.!. Moerland van A 281 naar Otterloo; S. J. Moerland van A 281 naar Am sterdam; J. C. van Iwaarden van A 214 naar Den Haag; C. H. van Iwaarden van A 214 naar Rotter dam; Wed- M- J. Neele van A 198 naar Jutphaas. Walcheren OOSTKAPELLE HERDENKING OVERGAVE WALCHEREN Ter gelegenheid van de herden king van de overgave van Walche ren werd gisteravond ln het Ver enigingsgebouw een tweetal voor stellingen gegeven van de lllm „De Redding uit het Westen". Schouwen en Duiveland NIEUVVERKERK BENOEMD Tot tweede ambtenaar ter secre tarie dezer gemeente is in de vaca- Sics benoemd Mej- J. M. Brouwer, alhier, thans wark op het kantoor van de Coöp. Boerenleenbank, alhier. Mej- Brou- zal op 18 November a.s- in dienst treden. GOEDKEURING OPBOUWTOELAGE De bij raadsbesluit van 16 Octo ber j.l. toegekende opbouw'.oclage het gemeenteperso- neel, voor de jaren 1946 en 1917 is door Gedeputeerde Staten van Zee land goedgekeurd. PADVINDERIJ Het voorlopig bestuur van de af deling Nieuwerkerk Z in oprich ting van de padvindersvereniging is als volgt samengesteld: J. Buijs- se. K. B. bij de Vaate, A- Timmer, t.. D Rentier en W. A. Lievensc- De functies zullen onderling wor den geregeld. Tot voorlopig leider is aangesteld de heer J. C. van der Voo, te Zierikzee- De padvinders hebben 's Zaterdagsmiddags de be schikking over een leegstaand huis je van den heer W. A. Kesteloo, waarin tot voor kort de kabouters waren ondergebracht, die thans zijn gehuisvest in de Geref. Pasto rie. Aanmelding van padvinders kan geschieden bij den heer W. A- Lievense,

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1