VRIJE STEMMEN Amerikaanse verkiezingen Republikeinse ministers naar Soekarno De kwaliteit van ons brood Britse critiek op Nederlandse eisen inzake grenscorrecties Nieuwe bonnen Secretaresse van Jan staat terecht Dekker 2e JAARGANG NUMMER 621 niRECTEUR: B. G. KLOOSTERZIEL. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES. BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 410357 ABONNEMENTSPRIJS: 'PER WEEK f 0.28. PER MAAND f 1.12PER KWART, f 3.37'/» DAGBLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 7 NOVEMBER 1W« HET WEER Hier en daar nevel of mist. Ove rigens zwaar bewolkt met later plaatselijk opklaringen. Droog weer. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren- Verrassende Republikeinse overwinning Moet Truman aftreden Een overweldigende Republi keinse overwinning bij de in Verenigde Staten gehouden verk; zingen voor Huis van Afgevaardig den en een-derde van de Senaat alsmede voor de Gouverneursfuue- !:es schijnt thans verzekerd te zijn. De Democratische Partij ls in het Congres uit de macht ontzet door de volkswil, welke In kracht van uitdrukking slechts geevenaard werd door het massale stemmen- aantal, dat veertien jaar geleden wijlen president Roosevelt en zijn „new deal" naar voren schoof. De meest spectaculaire winst werd behaald door Thomas E. Dewey, die met een record-meer derheid van een half millioen sten: men tot gouverneur van de Staat New York werd herkozen. Hij heeft thans weer de leiding bij de Republikeinse candidatuur voor de presidentsverkiezingen in 1940. De wey werd twee jaar geleden -loor Roosevelt verslagen. Hooggeplaatste Republikeinse functionarissen voorspellen, de Republikeinen In het Huis van Afgevaardigden vijftig zetels r zullen krijgen .dan op het ogenblik en tenminste tien meer in de Se naat. Deze voorspelling wordt over het algemeen aanvaard- In de staat van President T' man, Missouri, hebben de Republi keinen de Senaatszetel, die eertijds door de president werd bezet, overd door de candldaat van Tru man voor het Huis van Afgevaar digden een nederlaag te bezorgen De voormalige Republikeinse president, Herbert Hoover, zeide over de verkiezingen het volgen de: „Het betreft hier niet slechts oen gewone verkiezing voor het con gres. De gehele wereld, Amerika inbegrepen, heeft jarenlang eet linkse koers Ingeslagen op de tota litaire weg van „gelelde economie" „Door deze verkiezingen ii Amerika het eerste land, dat de ze koers van de liand wijst. Ous doel is nu wederom dat der vrije mensen. Dit besluit der V.S- zal een geweldige uilwerking hebben op landen, die de weg naar links hebben Ingeslagen" De laatste uitslagen der Ameri kaanse verkiezingen voor het Huls van Afgevaardigden is thans: -Re publikeinen 223, Democraten 174, American Labour, en nog onbe slist 37 zetels. In de Senaat hebben Oproep tot verstrekken van gegevens Het Nederlandse Rode Kruis ver zoekt ons net volgende mede delen: Om aen nauwkeurig overzicht te krijgen van het aantal personen dat zich momenteel fn het binnen land van Java bevindt en hun eva cuatie zo veel mogelijk te bevor deren. verzoekt het Nederlandse Rode Kruis verwanten van mannen, vrouwen en kinderenten spoedigste schriftelijk de naam voornaam voluit (bij gehuwde vrouwen ook de meisjesnaam), zo mede de geboortedatum en de ver moedelijke verblijfplaats van hun familie, voor zover die zich nog in het binnenland bevindt, op te geven. Wanneer het een gezin be treft. dan moet van alk der gezins leden een dergelijke opgave vol ledig worden ingediend. Deze schriftelijke opgaven moe ten worden toegezonden aan het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis. Vlamingstraat 2 's Gravenhage, onder vermelding van volledige naam en adres dengene, die de opgave indient, alsmede van zijn familieverhou ding tot de betreffende geïnter neerden. M.s. „Bosfoniein" brandde voor de tweede maal Zaterdag 28 September brak ir de vroege ochtenduren een hevige brand uit, aan boord van het M.S. Bosfontein, welk voor reparatie werkzaamheden in het dok van de Ned. Do.c- en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam lag. De schade was vrij aanzienlijk. Dinsdagmiddag om ongeveer kwart over drie is -voor de tweede maal brand aan boord uitgebroken, in ruim 1 Door snel ingrijpen van het aan boord werkende personeel kon de brand bedwongen worden. Bij het ingesteld onderzoek bleek, dat houtwerk, wat gebruikt wordt bij het laden van de ruimen, vlam had geval. Drie arbeiders, die rook ui' hel ruim zagen opstijgen en tussen deks aan het werk waren snel den naar het ruim, zij zagen niet dat de luiken verwijderd waren, zodat 7ij onverwachts in het 6 meter lager liggende ruim tui melden, waarbij twee hun been braken en de derde een wervel fractuur opliep. Het kostte de brandweerlieden zeer veel moeite de mannen uit l'| n netele positie te bevrijden, daar in het ruim een paar deci meter water stond. Een van de arbeiders zag kans zichzelf op de naar beneden gelaten brancard te wentelen, doch de andere twee zijn bewusteloos naar boven gehaald De schade is zeer gering. De werkzaamheden worden normaal voortgezet. de Republikeinen thans 51 en de Democraten 42 zetels, terwijl drie nog onbeslist zijn. Henry Wallace, de voormalige minister van Handel, heeft ver klaard dat de progressievcn niet door het resultaat ontmoedigd moeten z(jn- „Een Republikeins Congres zal onvermijdelijk onze economische problemen verme nigvuldigen". Het Amerikaause volk, dat fundamenteel altijd pro gressief is in zijn houding, zal zich dan voor hulp tot de vrij zinnige lejders wenden". „Tengevolge van deze verkiazin- gen zal de Democratische Partij of meer progressief worden of zij zal sterven. Ik verwacht niet dat zij zal eterven". Pres- Truman De Democratische Senator Wil liam Fulbright heeft voorgesteld, dat Truman als gevolg van de Re publikeinse verkiezingsoverwi: ning moet aftreden, na eerst et Republikeinse minister van buiten landse zaken te hebben benoemd- Toen bij het overlijden van Roo sevelt Truman als vice-president hem opvolgde, werd er volgens de bepalingen geen nieuwe vice-pre sident benoemd. Als zijn opvolger fungeert eerst de minister van T tenlandse Zaken en na dien de nister van'Financiën. Het effect van het voorstel van Fulbright sou dus zijn dat Truman het president schap over zou dragen aan de Re publikeinen. Fulbright verklaarde voorls, dat htf de president niet verzocht af te treden, doch dat hij deze oplossing de beste achtte voor de natie als geheet. Mieuwe afdeling Rijksluchtvaartschool Op 5 November heeft de Rijks luchtvaartschool, wiens hoofdzetel te Gilze-Rljen is gevestigd, een nieuwe afdeling geopend op het vliegveld Ypenburg bij Den Haag. Tachtig nieuwe leerlingen zijn in opleiding genomen, die bestemd zijn om verkeersvlieger te worden Gandhi dreigt met vasten tot de dood toe De Voorindische .Minister van Voedselvoorziening heeft Dinsdag middag medegedeeld ,dat Gandhi zal vasten tot zijn dood toe, in dien do ongeregeldheden in de o- verwegend Hindoese provincie Bi- har niet binnen 24 uur beëindigd zullen zijn. De donkere sigaretten Het volgende telegram ls Woens dagochtend door de secretaris van de vakgroep detailhandel tabak en tabaksfabrikaten, kring den Haag en omstreken, aan den Minister van Economische Zaken gezonden: „De vakgroep detailhandel tabak en tabaksfabrikaten, kring den Haag en omstreken verlangt onmid dellijke stopzetting productie don kere cigaretten. Publiek weigert clgarctten dus opeenhoping- Over leg met de vakgroep voor maatre gelen gewenst". Nederlandse likeuren naar Engeland De Engelsen zullen met Kerst mis in de gelegenheid zijn bui tenlandse likeuren op tafel te brengen, waartoe de Minister voor de Voedselvoorziening in be perkte mate toestemming verleend heeft. Uit Nederland, Frankrijk en Denemarken zullen resp. 12.000 18.500 en 3500 kisten likeur worden ingevoerd. Zij vertegenwoordigen ongeveer 60 pet. van het volume der vooroorlogse Importen. Uit ons land komen advocaat, curagao, kummel en cherry brandy. Nederlands Indie Langzame voortgang geen reden tot pessimisme GRENSCORRECTIES DE OFF1C1EELE EISCHEN DER NEDERLANDSCHE REGEERING RAPPORT AAN SOEKARNO Van gezaghebbende zijde wordt ernomen dat alle, zich momer te Batavia bevindende Republikein se ministers zich Vrijdag a.s- naar Djogjakarta zullen begeven een voltallige kabinetszilting met Soekarno, waarin rapport zal den uitgebracht over hetgeen tot die datum tijdens de Nederlands- Indonesische besprekingen ls be reikt. In kringen, die in zeer nauwe be trekking staan tot de Commissie- Generaal wordt heden de me uitgesproken, dat de langzame voortgang van de onderhandelin gen geen rede tot pessimisme be hoeft te zijn- Men neemt aan, dat het a.s. ver blijf der Indonesische ministers te Djogjakarta zal bijdragen tot vol ledige informatie van die vooraan staande Republikeinen, die niet in staat zijn de ontwikkeling te Bata via persoonlijk te volgen- De woordvoerder was van me ning, dat de basisovereenkomst, uit gewerkt door de Commissie-Gene raal „als bijdrage tot het bereiken een overeenkomst" ook door Indonesiërs een voldoende grondslag wordt geacht. De huidige moeilijkheden, betref fen de formulering, waarbij niet alleen zakelijke feiten, doch ooi vooral psychologische factoren rol spelen. In verband hiermede herinnerde de woordvoerder er aan, dat de standigheden van oorlog en bezet ting er toe hebben geleid, dat I donesiërs en Nederlanders elka znders zijn gaan beschouwen d; voordien. Vooral moet nu de het afgelopen jaar bedorven atmos- aangelcgenheden te Londen z(jn van mening, dat dc territor.aie eisen ten opzichte van Duitsland, welke in de Nederlandse nola in zake de grenscorrecties z(jn ver vat, wegens hun gematigheid waarschijnlijk de minsten l< stand zullen ontmoeten. Dc nomische eisen daarentegen zul len, hoewel zij in principe ,rechtvaardigd worden geacht gens dc schade, die door de Duit se bezetting aan Nederland is toegebracht, iu dc practjjk alge mene moeilijkheden veroorzaken. De moeilijkheid is, dat elk van hen er toe bijdraagt om het totale gebrek aan betaalmiddel in de Brit se zone te vergroten, een gebrek, dat thans door den Britsen be'fr.- tlngbetaler wordt gedekt- Tegelij- Voorlopig moet inlands graan gebruikt worden Toen na de bevrijding de voedselvoorziening weer enigs zins op gang kwam, leek het alsof in het bijzonder de voor zicning met broodgraan seen al te grote moeilijkheden meer zou opleveren en er zelfs op betrekkelijk korte termijn toch zou kunnen worden overge gaan de rantsoenering van brood op te heffen. Nog aan het einde van het be vrijdingsjaar bleek, nadat zich beter georiënteerd had over de voedseltoestand in alle delen van de wereld, dat men te opti mistisch in zijn verwachtingen was geweest. De landen, die, als het onze, voor een belangrijk deel aangewezen zijn op Import voor de voorziening ln hun graan behoeften, bleken meer nodig te hebben dan de exportlanden kon den opleveren en bovendien wer den het tempo en do omvang waar in geleverd kon worden beperkt docji de te geringe scheepsruimte welico voor dit doel ten die stond. Met deze situatie voor ogen heeft ons land een voorzichtig be leid gevoerd inzake de brood voorziening. In het voorjaar van 1946 werd het rantsoen op een zo danig peil gebracht, dat, mede door een verhoogde uitmaling van de korrel, verwacht werd, dat de aansluiting op de nieuwe oogst ve zekerd zou zijn. Deze verwachting U in vervul ling gegaan, maar de verrui ming, die aanvankelijk na het beschikbaar komen van de nieuwe oogst verwacht werd, ln de voorziening bleef even wel uit, omdat stakingen in de scheepvaart ln de Verenigde Staten de Invoer van buiten lands graan practisch stop zet ten. Economisch herstel van Duitsland belangrijk Robert Lloyd, een corrcspon- i leertijd dragen deze eisen er toe bij dent van Reuter schrijlt: Des- dat de Duitse capaciieit tot het ko- kundigen ten aanzien van Dultsel pen van Nederlandse producten be perkt wordt. Het verbod van dis criminatie ten opzichte van Neder landse havens ten gunsle van Ham burg, Bremen en Emden, dat in de nola wordt voorgesteld, zou op he! ogenblik geen eflect jegens «gi Duitse regering maar jegens de 13c- stuurscommissies sorteren- Het i: nl. een feit, dat Duitsland in zijn huidige toestand niet voor diensten van Nederlandse havens kan be talen. Het is moeilijk zich voor ie stellen, dat de bestuursautoriteiten gaarne ermede accoord zouden gaan elke toekomstige verbreding of uitdieping van ecsentië'.e ver bindingen in het Duilse kanalen- systeem als het Dortmund-Eems- lcannal en Mittellandkanaal te ver bieden. De laatste Nederlandse eis, dat aan geen toekomstige Duitse ve- gering mag worden toegestaan discriminerende maatregelen op het gebied van de valuta jegi ns Nederland te nemen zal hel ge makkelijkst worden ingewilligd, al is het slechts reeds daarom dat deze naar zijn natuur een eis op lange termijn ls. Door degenen, die het probleem bestuderen, wordt daarom gesug gereerd, dat Nederland waarschijn lijk niet veel voordeel van het Duitse transitoverkeer zal hebben, wanneer zijn traditioneel Duits achterland in de huidige tosstand van stagnatie en ellende blijft en dat het doen verdwijnen van die toestand cn van het Duits gebrek aan betaalmiddel zowel in het be lang van Nederland als van de be zettende mogendheid is. Wanneer de Duitse handel eenmaal op zijn normale na-oorlogse niveau komt,' hetgeen nog ver beneden het voor oorlogse niveau zou liggen, zon het mogelijk zijn te verzekeren, dat een voldoende gedeelte er van via de Nederlandse havens wordt ge dirigeerd, door de maatregelen, die thans door de Nederlandse rege ring worden voorgesteld of door speciale positieve overeenkomsten tot dit doel- De mogelijkheid om dit doel in overeenstemming tc brengen met de behoefte om het Duitse ge brek aan betaalmiddel op te hef fen hangt af van de totale om vang der Duitse economische ac tiviteit. Het in practjjk brengen van enige door de Nederlandse regering gevraagde maatregelen zal wellicht daarvan afhankelijk worden gesteld- Daardoor werd het nodig ver schillende maatregelen te nemen, die voor de consument minder aangenaam zijn. Voor de sar stelling van ons brood moet thans in overwegende mate van Inlandse granen, ook rogge, gebruik wor den gemaakt. Gevolg van het ge bruik van deze melange is eer achteruitgang ln de hoedanigheid van het brood, dat wel aan zelfde voedingseisen blijft voldoen Een tweede maatregel was voorlopige opschorting van bloemdistributle, behalve voor de jongste kindergroep .Indien aanvoer nog langer zou hebben gestagneerd, had noodgedwongen een gering percentage aardappel meel, dat een belangrijk export artikel is, ln het brood verwerkt moeten worden. Ons brood bestaat derhalve nog geheel uit broodgranen, die uit sluitend door de aard van ons In landse graan een brood geven, waarvan de bakaard niet zodanig is als mogelijk zou zijn bij vrije keuze van de te gebruiken soorten. Nu de scheepvaartstaking in de Verenigde Staten Inmid dels tot een einde is gekomen zou er aanleiding zijn voor de naaste toekomst betere ver wachtingen te koesteren, maar er moet rekening mede wor den gehouden, dat de voorzie ningen van andere delen van de wereld, waar de voedselsi tuatie nog veel to wensen laat een belangrijk deel der be schikbare voorraden op zullen nemen, zodat een ruime voor ziening met broodgraan voor lopig niet te verwachten valt. Dit maakt het bij voortduring noodzakelijk zoveel mogelijk van inlands graan voor de broodvoorziening gebruik t« maken. Eduard van Beinum dirigent in Engeland Eduard v: r. Beinum zal als gast- dirigent zeven concerten in en buiten Londen geven met het Lon don Philhaunonic Orchestra. De data lijn als volgt: 16 Nov. (Brighton); 17 Ncv. (Londen): 19 Nov. (Wembley); 21 Nov. (Londeri): 24 Nov. (Londen); 26 Nov. (Folke stone) en 2'l Nov. (Oxford). Als solisten zullen optreden Ken dall Taylor. Eugenia Zarewska. Eileen Joyce en Francescatti. Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken met Suriname Behalve op Zondag 29 December zal het van 23 December t.m. 4 Januari mogelijk zijn, nadat de gewone gesprekken, goedkope Kerst- en Nieuwjaars-Telefoonge sprekken met Suriname te voeren De gesprekuren zijn van 19-21 uur. Hei tarief bedraagt f 10.50 voor de eerste 3 minuten en f3.50 voor el ke minuut meer. Het behandelen van zakelijke aangelegenheden in deze gesprek ken is uiteraard niet toegestaan. Aanvragen voor het voeren van dergelijke gesprekken kunnen thans reeds worden ingediend. Zo veel mogelijk zal rekening worden gehouden met datum en uur. waar op de aanvragers willen spreken. Op de beide Kerstdagen en op de Nieuwjaarsdag kunnen de ge sprekken slechts gevoerd worden in telefonisch aangesloten percelen Indien de betrokken telefoonkanto ren bereikbaar zijn en in radio spreekcellen. feer weer worden doorbroken en dat vergt tijd en bewuste inspan ning. Hierin vooral ligt, aldus de woordvoerder de grote psycho logische waarde van het bereikte Militaire Bestand- Anderszijds wees de woordvoerder er op, dat ervaringen tijdens hel verblijf van Soedirman te Batavia aantonen hoe gemakkelijk bij de Indonesiërs het gemoed door de aanraking met nieuwe omstandigheden en ver schijnselen wórdt bewogen en hoe licht juist tegen die achtergrond tegenstellingen schijnen te verrij zen. die meer psychologisch dan fel telijk zijn. Volgens de woordvoerder is het onjuist het voor te stellen, zo als dezer dagen weer door niet-Ne- derlandse bronnen geschiedde als zou de politiek van de Commis sie-Generaal er een van concessies zijn. De Commissie-Generaal heeft van de aanvang af geen twijfel la ten bestaan over de onderwerpen, waarover men door overleg tot re sultaten moet komen, en over de dingen, waarover naar Nederland se opvattingen niet kan en niet mag worden getransigneerd. Het uitgangspunt ls de rede van de Ko ningin van 1942. Hieruit valt alles af te leiden. Daarin wordt gespro ken van gelijkwaardigheid en zelf beschikking en als men daaraan vasthoudt, is ongetwijfeld de for mule te vinden, die de wederzijdse behoeften en verlangens kan die nen- Dit geldt ook voor de top van de staatkundige figuur, die de uit drukking zal moeten zijn van het gemeenschappelijke leven van Ne-' derland en Indonesië. De woordvoerder noemde het verheugend, dat juist bij de zuive re omlijning van de posities van de beginne af de onderhandelende partijen naar elkaar toe gegroeid zijn. Men mag dan ook rekening houden met de mogelijkheid, dat een meer rechtstreeks contact met de politici uit het binnenland tot het wegnemen van bepaalde aan die zijde heersende aarzelingen zal kunnen bijdragen- Door dit licht gezien zag de woordvoerder de ont moeling tussen de Commissia-Ge- neraal en de top-figuren van de Republiek uit het binnenland bin- het veld der mogelijkheden- voor de tweede helft van de 13e periode 1946 (10 t.m. 23 Nov.) BONKAARTEN KA, KB, KC 618 (strook No. 2) 47-1 47-2 47-1 47-2 Brood Boter Boter 47-3 47-1 47-1 47-2 47-1 47-2 Boter Melk Vlees Vlees Algcm. 17-4 E 47-4 C Reserve 47-5 B Rest 48-1 48-1 48-2 48-3 Algcm- 8-1 D Reserve 8-1 E Reserve 8-2 E Reserve 8-4 Algcm. Soctan Sjahrir Naar wordt verwacht, zullen Sjahrir en de Indonesische deli galie a.s. Donderdag of Vrijdag' korte tijd naar het Binnen land vertrekken teneinde enige hangende problemen l.z. de on derhandelingen met vooraan staande Republikeinen te bespre- Tribunaal Goes Elegant doch onbetrouwbaar Pieter Floris Hartman een der tigjarige typograaf uit Goes, was de eerste, die gisterochtend te recht stond. Hij was lid geweest van de NSB en had met VoVa gecolporteerd, zou lid van de W.A. geweest zijn en had zich als lid aangesloten bij de vrijwillige hulppolitie. Tevens was hij aangesloten geweest bij dc Landwacht Nederland en had bij een Verpflegungsambt dienst ge daan. Volgens verdachte berustte de beschuldiging, dat hij lid van de W.A. geweest zou zijn, op een ver gissing. Hij had zich ln Maart 1940 aangesloten en de reden dat hij niet had bedankt, was, dat hij dacht: „Na de oorlog het goeie pas zou komen". Nadat Hartman's echtgenote nog was gehoord ving Mr. Terwoert aan met zijn pleidooi. Hij wees er op dat er wel degelijk rekening ge houden moest worden bij het be oordelen van de verdachten, of zij openhartig de consequenties van hun daden hebben getrokken of stiekum hun weg gegaan zijn. Hij trok de vergelijking tussen groot en klein vee omdat de meeste NS B-ers als vee zijn meegelopen zon der hun hersens te gebruiken. Hij bepleitte een milde straf. Dekker's secretaresse staat De volgende verdachte was de 28- jarige Maria Wilhelmina Meulen- berg uit Goes, die als secretaresse bij de gemachtigde van den voor malige leider dienst had gedaan, die, elegant gekleed, doch zeer veus voor de groene tafel plaats nam. Zij was lid van de NSB en NVD geweest en had ook nog WHN gecollecteerd. Tijdens het verhoor verklaarde zij lid te zijn geworden omdat zij een oplossing van de klassestrijd verwachtte. Doch deze klassestrijd bleek meer op haarzelf betrekking te hebben daar zij verklaarde lid te zijn geworden omdat zij geen werk kon krijgen. Gevraagd naar het werk, dat zij bij Dekker verrichtte deelde zij mede, dat zij slechts telefoonge sprekken noteerde en een districts Icarthoteek bijhield. Brieven schreef zij slechts op last van Jan Dekker. Eveneens had zij gesollici leerd naar een werkkring bij de Duitse bezettingsautoriteiten in Rusland en kende dan ook perfect Russisch wat Mr. Vlaming sarcas tisch deed opmerken of zij die ga ve misschien nog eens dacht te ge bruiken als de Russen hier eens zouden komen! II Mr. Terwoert pleitte. Haar pleiter was Mr. Terwoert die zijn sympathie tegenover deze verdachte niet onder stoelen banken stak. Er moest volgens hem een dege lijk onderscheid gemaakt wórden tussen het motief voor haar lid maatschap en haar gedrag als lid. Hij citeerde Goethe en zei: „Man glaubt zu schieben und man wird geschoben" hetgeen vrij vertaald hierop neerkomt: „Men denkt te leiden doch men wordt geleid", maar wat ook kan betekenen: „Men denkt te knoeien maar wordt opgelicht" (dit laatste ls zeer vrij vertaald, Red.). Hij wees er op, dat zij een zeer lauw partijlid is geweest en was er van overtuigd, dat zij niet be wust meedeed aan de minder oir- bare dingen die zich achter de schermen hadden afgespeeld. 400 gram brood 125 gram boter 125 gram marga rine of 100 gr vet 250 gram marga rine of 200 gr. vet 4 liter melk 100 grain vleps 400 gram vlees 200 gram kaas 100 gram zcifrtf- zend bakmeel Reserve 1600 grain brood gram brood 47-5 C Reserve 3 liter melk 47-6 B Reserve 100 gram kaas 47-4 Algcm- 2 kg. appels of peren BONKAARTEN KD. KE 612 (strook no. 2) Brood 800 gram brood Boter 250 gram boter Boter 125 gram marga rine of 100 gr. vet Melk 12 liter melk Vlees, 48-2 Vlees 100 gram vlees Algcm. 100 gram kaas Algera. 100 gram zelfrij zend bakmeel 500 gram bananen (voorinlevcring) 800 gram brood 250 gram rjjst 300 gram bloem 2 kg. appels Of peren. TABAKSKAARTEN ENZ. 2 rantsoenen ta- baksartikclcn 200 gram chocela- dc en/of suikerW' X 57 2 rantsoenen ta- baksartikclcn X 58 100 gram chocola de en/of sultccrw. Voor de week van 17 t.m. 23 No vember zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, 6uiker, koffie, thee en zoo mogelijk cacao poeder- Deze week is wederom 109 gram vlees extra beschikbaar, zodat men n totaal 500 gram per veertien da gen ontvangt. De bonnen 48-3 Algemeen voor 500 gram bananen moeten uiterlijk op Zaterdag 16 November bij een handelaar in groente en/of fruit v/orden ingeleverd. De aflevering al geschieden naarmate de oann- nen worden aangevoerd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op 8 November a.s- worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vlees, melk en fi'uitj waarop eerst m^t ingang van Maan dag 11 Noi-embeï a.s. mag worden gekocht. Op de bonnen 47-4 en 48-4 kan men 2 kg- appelen en'of peren be trekken bij een winkelier in green te en/of fruit of bij een markt- of straathandelaar of bij een frnitver- zendhuis. De fruitbonnen blijven geldig t-m. 7 December. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moe'en aldaar de bonnen „47-1 en 4S-1 Vlees" worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen vernietigd worden- Het C-D.K. deelt mede, dat de bonnen voor 2 kg- appels of r:en en 132 algemeen t.m. 23 No vember a-s. geldig blijven. Hij bepleitte een milde straf te meer daai» zijn cliënte binnenkort in het huwelijk wil treden en haar echtgenoot een betrekking In Zuid Amerika kan krijgen. Sensatie. Enige opschudding verwekte wel -»n vraag van Mr. Vlaming. Na zijn pleidooi had de verdediger de gebruikelijke stukken ter inzage aan het trihunaal gegeven en naar aanleiding hiervan stelde Mr. Vla dng de volgende vraa'g: ,,I<ent U mijn vrouw?" Verdachte antwoordde bevesti gend. ,Hoe kent U die dan?" ,Ik heb haar eens ontmoet" ,Waar?" .,Ik ontmoette haar voor het dis trictshuis" „Wanneer?" „Twee jaar geleden." Nu kwam het verder hierop neer, n.l. Mr. Vlamlng's echtgenote bij Dekker geweest zou zijn om haar echtgenoot uit gijzeling te krijgen. ZiJ had het zelf niet gezien. Verdachte was bij het onderhoud echter niet aanwezig geweest en had het „van horen zeggen". „Indien dit waar mocht zijn," aldus Mr. Vlaming „kan ik deze zaak niet verder loiden, hoewel ik ervan overtuigd ben, dat het niet zo is." Dhr de Roo merkte op, dat de verdediger een dergelijk stuk be ier voor zich had kunnen houden, daar verdachte er absoluut geen bevestiging van kon geven. Door haar verdediger ondervraagd Week verdachte geenszins als lus senpersoon ongetreden te zijn bij dit onderhoud, zodat Mr. Terwoert zijn excuses aanbood en het tribu naai en speciaal Mr, Vlaming dankte voor diens houding in deze Mr. Vlaming zeide vervolgens nog, dat er door Jan Dekker ie mand in Yerseke opgedragen was de tijding van zijn vrijlating aan zijn echtgenote mede ie delen doch deze persoon was de toegang tot het huis ontzegd. (Het komt ons dan ook voor. dal de bewering van verdachte, dat Mr. Vlamings echtgenote bij Jan Dekker om gra lie zou zijn gaan vragen volkomen '■njuist is. Red.) Uitspraak in deze zaak op 20 Nov.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1