VRIJE. STEMMEN Stad en Land Truman wekte op tot onderling begrip Oud-illegalen voor de rechtbank 3e JAARGANG NUMMER UT DIRECTEUR: B. G. KLOOSTERZIEL. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES. BEESTENMARKT 2, TEL. 2183, GIRO 410337 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK t 0.28. PER MAAND f 1.13'/.; PER KWART, f3.371/. DAGBLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 2 NOVEMBER 19U HET WEER Meest zwaar bewolkt met enige lichte regen. Enkele opklaringen. Koude ochtend met hier en daar nevel of mist, in de namiddag iels zachter dan gisteren. Weinig wind. Economisch Perspectief tik r AAR aanleiding van de Troonrede hebben de Ned< I landse dagbladen zo goed als één geluid laten horen, ril- dat het economisch perspectief voor ons land duister is en dat de enige manier om uit de Impasse te geraken ls, dat ons volk zuinig moet zijn gepaard met hard De arbeidsproductiviteit moet omhoog, terwijl soberheid geboden is. Dit was ook hetgeen Prof. Dr, Tinbergen in een radiotoespraak over „Onze nationale huishouding in de komende jaren" nogmaals deed uitkomen. Deze bij uitstek deskundige Hoog leraar stelde de vraag waar wij, economisch gesproken, heen gaan en waar wij moeten trachten heen te gaan. Prof. Tinbergen sprak hierbij over het Centraal Economisch Plan, dat allerlei cijfers geeft wat er ln de jaren 1947—1952 moet ge schieden, opdat onze levensstan daard kan worden verhoogd- Er worden op het ogenblik heel wat minder goederen voortge bracht dan in 1938, ongeveer drie kwart van wat er toen geprodu ceerd werd- Wij ontvingen minder grondstoffen, veel machines zijn versleten en er is minder werk lust. Wij presteren zelf nog te wei nig om op eigen benen te kunnen staan. Er is nog een belangrijke aanvoer uit het buitenland, die wij te leen ontvangen. Daarvoor zul len wij later goederen moeten te rugleveren. Wij kunnen zo niet doorgaan, daar onze economische afhankelijkheid van het buitenland steeds meer inspanning vereist. Komt deze er niet, dan moet óf minder worden besteed aan weder opbouw, óf onze rantsoenen moe ten worden verlaagd. hi het plan 1947—1952 1ö veron dersteld, dat het Nederlandse volk liever harder werkt dan minder eet, of het volgend jaar weer bijna geen textiel ontvangt. Er te van uit gegaan, dat na zes jaar weer onge veer evenveel zal worden afgele verd als voor de oorlog, gerekend por man. De uitvoer moet toenemen en onze industrie worden opgebouwd, daar de landbouw niet veel werk meer verschaffen kan en de con currentie met het buitenland niet kan volhouden- Vele militairen zullen hiervoor nodig zijn- Daartegenover wordt erop gere kend, dat de Overheid wat minder goederen zal nodig hebben. Het weer organiseren van leger en vloot heeft ook het een en ander gekost. Ook wanneer de door het Plan bureau aangenomen productie zal worden bereikt, zal onze directe verzorging met kleding, schoeisel, linnengoed en huisraad maar lang zaam kunnen worden verbeterd. Wij ontvangen nu omstreeks de helft van wat wij in normale jaren kregen en wij hebben zoveel meer nodig. Dat zal allengs kunnen beteren, totdat omstreeks 1952 weer de oude toestand zou hersteld kun nen zfjn. Waar er zo'n behoefte aan duur- tame verbruiksgoederen bestaat, moeten zij zo doelmatig mogelijk worden vervaardigd. Ook hier is van Engeland iets te leren. In de oorlog moesten de fabrikanten deel van de grondstoffen ver\.„ ken tot goedkope standaardproduc ten. Er zou veel voor te zeggen zijn, wanneer dit ook hier zou wor den voorgeschreven- Tot zover Prof- Tinbergen, wiens woorden wij belangrijk genoeg achtten om uitvoerig aan te halen. In elk geval geeft het economisch plan een vooruitzicht, hetwelk oen blijvende verbetering in zich sluit. Hiervoor is, afgezien van alle an dere factoren, ons aller volle werk kracht nodig. Buitenland Het ontwapeningsplan wordt behandeld Byrnes deed belangrijke verklaringen VOLGENS CRISISMIHODE Met ingang van 4 November mag leder dagblad dagelijks met een bepaald aantal pagina's meer ver schijnen. Dat bepaalde dagbladbedrijven deze luxe echter helaas niet bekos tigen kunnen en daarom wijselijk liquideren is ^begrijpelijk en jam mer. Erger is* het echter dat een Directeur daarom zijn arbeiders onverwacht in een dankbricfjc ont sloeg, zonder hen, op enige uitzon deringen na. enige weken of een maand salaris vooruit te betalen, zoals dat gebruikelijk is. Indien meerdere Directeuren zich ook op zo'n manier van het personeel af maken kan er in het naoorlogse Ncder'and weer een vooroorlogs wcrkelo-cnfonds gestioht worden. Dat zou weer een uitkomst voor velen zijn! Nu de spanningen tussen ver schillende grote mogendheden weer intenser worden hebben de redevoeringen van de grote po litici een speciale betekenis. WU citeren daarom een deel uit de rede die President Truman op de slotzitting van een belangrijk Amerikaans congres hield. Hij verklaarde o.m.: Op geen enkel tijdstip in de ge schiedenis der mensheid heeft het voortbestaan van de mens zc afgehangen van het vermogen s om zijn medemens te be grijpen. Op de algemene vergadering a V-N- streven de vertegenwoor digers der regeringen er ernstig naar de verstandhouding tussen de naties te versterken. Om algemeen begrip tussen i en naties tot stand te brengen i ten wij gaan tot de wortels deze verschillen die mensen en na ties verdelen. Het zijn niet de over tuigingen der mensen die heilig zijn, doch het is de vrijheid van vrije mensen in een vrije wereld die heilig is, De algemene vergadering van gisteren was weer interessant. Op voorstel van den Britsen af gevaardigde Baker is het voor stel van Molotof, om te ontwape nen en het gebruik van atoom bommen te verbieden op de agen da geplaatst. De Russische afge vaardigde, de bekende Wisjinsky, verklaarde zich direct accoord. De kwestie Franco zal nog niet door de algemene vergadering be bandeld worden. In de zitting van Woensdag pleitten verschil lende vertegenwoordigers van kleine naties voor vreedzaam overleg. De Oekrainische afge vaardigde Manoeilsky daarente gen hield weer eens een aanval lende rede. Van de Amerikaanse delegatie eiste hij duidelijkheid omtrent de vetorecht-kwestie- Vervolgens hield hij een pleidooi voor hand having van dit recht, tarwille van de kleine mogendheden, volgens hem, en hij stemde in met Molotofs voorstel- In de avondzitting der algemene vergadering te unaniem besloten om alle voor de agenda opgegeven punten op de agenda te houden, de klacht van de Voor-Indiërs inzake de behandeling van Voor-Indiërs in Zuid-Afrika incluis. De Poolse gedelegeerde heeft verklaard dat de Spaanse kwestie misschier reeds a.s. Maandag in de Veilig heidsraad behandeld wordt- Het ls zelfs volgens hem mogelijk dat de leden een resolutie in zullen die nen om de diplomatieke betrekkin gen met Franco te verbreken. Shaw Cross de Britse openbare aanklager, te het niet eens met de Britse delegatie wat de vetorecht kwestie betreft. Hij verklaarde n.l. een dezer da gen dat het thans onverstandig zoi zijn om het handvest van de Ver enigde Naties te wijzigen. Van Byrnes, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, zijn weer verschillende belangrijke verklaringen openbaar gemaakt- Zo zal Byrnes binnenkort ver zoeken speciale afgevaardigden te benoemen om uitsluitend de gehele Duitse vredesverdragen- kwestie te bestuderen- Volgens Byrnes bljjft de overeenkomst van Potsdam bepalend in alle be sprekingen, ook over de herstel betalingen en de economische vereniging van Duitsland, De waarnemend militaire gou verneur van de Amerikaanse be zettingszone, benevens de politie ke adviseur van den algemenen Amerikaansen bevelhebber in Duitsland zullen ook voor deze be sprekingen uitgenodigd worden, heeft Byrnes verklaard. Byrnes verwacht dat de andere betrokken mogendheden zich ook aan het verdrag van Potsdam hou den. Dat de Sovjet-opperbevelheb ber de kwestie der herstelbetalin gen met den Amerikaansen gene raal zou hebben besproken, ls door Byrnes bevestigd- De Tsjechische minister Buitenlandse Zaken verklaarde in een rede teleurgesteld te zUn over de wjjze «waarop het pro bleem der Hongaarse minderheid ln Tsjccho-Slowaktye ln de vre desconferentie te Parijs behan deld is. Canadees schip bij Walsoorden gestrand Vrijdag i-m 7.30 uur is te Wals oorden gestrand het Canadese s.s. Maria G. De sleepboolen Coliath van Vlissingen, Walvis van Ter- neuzen en enige andere uit Ant werpen zijn ter assistentie uitge- Herdenking van de landing bij Wesikapelle Twee jaar na de landing bij West kapclle werd gisteren bb" het monument van een der landings- puntcn een Engelse herdenkings dienst gehouden, die geleid werd door Uef. J. Armstrong van de dorde brigade van het Royal Ma- rines command, die in Westka- pelle destijds zeer zware verlie zen leed. Bij de plechtigheid waren o.m. aanwezig de Britse Marine attaché Capt. Joffryf, kapitein M. K. Er- burg, vertegenwoordiger van den commandant van Zeeland, verte genwoordigers van de stormschool in Bloemcndaal en van de Britse Marine, Ook was er een deputatie van Nederlandse Mariniers en En gelse Mariniers, die speciaal voor deze herdenking uit Hamburg wa ren gekomen. De Commissaris der Koningin werd vertegenwoordigd door Mr. J. Pilaar, terwijl ook de burgemeester van Westkapellc Domburg aanwezig waren. Na afloop van de herdenkings dienst werd de „last post" gebla zen. Terwijl het Nederlandse er Engelse volkslied werden gezon gen. Namens de Nederlandse er. Engelse Marine werden bij hei monument kransen geflegd. Overdenking Tweede Kamer DE OUD-BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG VEROORDEELD. M. A. Meerkamp van Embden, oud-burgemeester van Middelburg, die 10 October J.l. voor het Tribu naal alhier terecht stond, werd ver oordeelt! tot ontzetting uit het om openbare ambten te bekleden en hot recht van kiezen en verkie zing. Van verdere strafmaatregelen werden niet genomen in verband met do gezondheidstoestand van beschuldigde, die enige tijd gele den reeds uit internering was ont- Clandestiene handel in ondeugdelijke spijsolie De recherche van de C-C.D. heeft lin samenwerking met de politie le jBreda een uitgebreid onderzoek in gesteld naar hot clandestien in de ihnndcl brengen van ondeugdelijke Jolie als spijsolie, welke verkocht jwerd in flessen, voorzien van ver- Ivalsle etiketten en afsluitstroken (capsules)- Oorspronkelijk was de oiie (paraffine) ongekleurd, doch er werd boterkleursel aan toege voegd. De olie werd voornamelijk verkocht aan cafetaria's en pam- tes-frites-zaken. Grote hoeveelhe den van deze oho werden verhan deld voor de prijs van 7 got f X— per fles. De clichê's, benevens ca. 1100 etiketten, konden ;e Rotterdam in beslag genomen worden- Tegen verschillende personen werd pro ces-verbaal opgemaakt. De 32-jarige D. J. N. Slaaf, die deelgenomen had aan de executie door de Duitsers gearresteerde Rotterdamse burgers, is vandaag door de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzondere Gerechtshof form de eis ter dood ver< DEGRELLE IN BRAZILIc? De Belgische Ambassade heeft de Belgische consuls in geheel Bra zilië opgedragen samenwerking te zoeken met de plaatselijke politie ter opsporing van den Belgischen Fascistischen (Rexistischen) leider Leon Degrelie, die zich mogelijker wijze in Brazilië bevindt. Degrelie is in December 1914 door de Belgen bij verstek als oor logsverrader ter dood veroordeeld. Hij ontsnapte naar Spanje, dat hij in Augustus op last der Spaanse regering verliet. Inlichtingen om trent Degrelle's verdwijning heeft de Spaanse regering niet gegeven- In officiële Spaanse kringen is bevestigd, dat de Spaanse Ambas sadeur in Brussel de Belgische re gering een nota aangaande Leon Degrelie heeft doen toekomen- Zij konden op grond van de diploma tieke gewoonte de tekst van de no ta niet bekend maken. Men neemt aan, dat de nota de Belgische regering uitnodigt een onderzoek naar Degrelle's trek. De Spaanse regering zou ten, waar Degrelie Spanje heeft verlaten, maar zou niet kunnen zeggen, waar hij zich thans bevindt. Vierentwintig uur nadat Dcgreile op vrije voelen was gesteld, zou hij zich niet meer in Spanje, op een Spaans schip of vliegtuig of binnen Spaanse territoriale wate ren hebben bevonden- Wijziging van gemeentewet- artikelen In de Donderdagmiddag gehou den openbare vergadering dei Tweede Kamer is voortgezet de be handeling van het wetsontwerp tot wijziging van de arikelen 157 tot en met 166 der gemeentewet (voor schriften ten aanzien van veran dering van grenzen der gemeen ten). Nadat de heren Algera (A.R.) en Naenen (KVP) hun amendementen hebben toegelicht kwam Minister Beel aan 't woord. Hij merkte or dat door de amendementen van di heer Algera de oude toestand feite lijk gehandhaafd bleef. De Rege ring wil de procedure vereenvou digen en versnellen en van beper king van de volksinvloed is geen sprake. De Regering heeft daarom be zwaar tegen de amendementen. De amendementen Maenen acht de Minister een verbetering en neemt ze over. Het wetsontwerp werd na re plieken aangenomen met 49 tegen 23 stemmen. Aan de orde kwam hierna een wetsontwerp tot voorziening in het bestuur van de gemeente Op- sterland. waar de leden van de Noodgemeenteraad ontslag hebben genomen en de meerderheid van de leden van de nieuw gekozen Raad, wior geloofsbrieven nog niet zijn goedgekeurd, alle samenwer king met de fungerende burge meester weigeren. LORD TEMPLEWOOD SPRAK MET ZEEUWSE AUTORITEITEN Gisteren voerde Lord Temple- wood, een bespreking met Provin ciale autoriteiten en vertegenwoor digers der Stichting Nieuw Wal cheren in verband met de herbe planting van het eiland, vergezeld door zijn echtgenote. Zij gebruikten de lunch ln Hotel de Korenbeurs te Goes waar 'J vangen werden door den wad- Comm. der Koningin Mr. A- d. Weel. Tevens waren aanwezig Toxopeus van Dienst Lar.dbouwher stel, Prof. Bijhouwer uit Amster dam, van de Rijkscommissie vooz de beplanting, het Bestuur van de Stichting Nieuw Walcheren, en het oudste lid der Ged. Slaten, de heer Phillpse- Bij de besprekingen, welke de lunch werden gevoerd, bleek Lord Templewood over een zeer grote technische kennis op land bouwkundig gebied te beschikken. Na de besprekingen werd een tocht over Walcheren gemaakt. Via de oude Vlissingse weg reed het ge zelschap naar Vlisingen zodat 'de beide gasten nogmaals een goed beeld van "do verwoestingen kon den krijgen. Lord Templewood verklaarde: „Het als een bijzonder voorrecht te beschouwen, door een bomen-ac'.ie in Engeland, het zwaar getroffen eiland te kunnen helpen verfra.il- Hct A.N.P. verneemt van de cri minele rijksvoorlichtingsdienst het volgende: sedert enige maanden zijn er in Nederland valse tiengul den-biljetten in omloop. Hoewel de biljetten op zeer bcdriegelljke wijze zijn nagemaakt vallen de verschil len bij vergelijking met een echt biljet spoedig in het oog. Het publiek wordt er in het bij zonder op attent gemaakt, dat deze bankbiljetten de nummering 5ba of 5bo op de achterkant dragen, ter wijl in het midden van de gedruk te tekst op de achterkant de strafbepaling dus in plaats van letters, kleine schuine streeepjes voorkomen. Een ieder, die deze valsp bankbiljetten ln zijn bezit heeft of ontvangt, wordt verzocht hiervan onmiddellijk aangifte te doen bij het naastbijzijnde politie bureau. zo mogelijk onder opgave van het signalement van dengene, door wien het valse biljet ls uit gegeven, BELGTE, NEDERLAND EN LUXEMBURG EN I!ET VER DRAG MET DUITSLAND. België, Nederland en Luxem burg heoben gister een verzoek ingediend om bij de aanstaande bijeenkomst van de Raad van Ministers van Buitenlandse Za ken die het Duitse vredesver drag zul'en bespreken, vertegen tente vertegenwoordigers woordigd te zijn, bedrijfsleven. Wat is geloven Ten opzichte van onszelven is het, erop te vertropwen, dat God ns liefheeft, naar ons hoort, ons nlwoordt; ook wanneer ons ver stand niet kan begrijpen hoe het mogelijk is, toch ons erop te ver laten, dat wij door Jezus Christus het recht hebben om ondanks al geringheid onvoorwaardelijk te vertrouwen op God. Ten opzichte van anderen, of lie ver ten opzichte van onze invloed op anderen, betekent het, onwrik baar te geloven, dat wij niet alleen werken, doch dat God met ons werkt- God is in staat, om da 'rucht van onze arbeid in de zie- en van anderen oneindig te ver meerderen- Waar wij tekort schie- in scherpzinnigheid, wijsheid tact, daar vult God aan met Zijn scherpzinnigheid, met Zijn wijs heid en met Zijn tac.t, indien ons werk slechts en dit is het meest wezenlijke van alles begeleid wordt door liefde en geloof. Ondanks al ons gebrek aan wijs heid lopen we nooit gevaar om schade te doen aan een ziel, indien >nze pogingen onder voortdu rend gebed maar in Gods hand leg gen. S. Hoffman-De Visme. TOEGANG TOT KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. Dc toegang tot het kanaal door Zuid-Bevcland bij Hansweert wel ke tot dusver nog steeds gedeelte lijk versperd, was door het wrak van de Kolossus 11, is thans gemaakt. Destijds was de Kolossus II een van de grootste drijvende bokken van Nederland. Hij werd door de Duitsers tot zinken ge bracht. Het lichten gesohiedde met behulp van 5 drijvende bokken- De distributie van Motorvoertuigen Naar wij vernomen geschiedt de distributie van motorrijtuigen vol gens nauwkeurig opgestelde regels. Volgens deze regels wordt bij de verdeling na aftrek van een be paald percentage voor dc Rijks overheid en een aantal landelijke organisaties uitgegaan van het verschil tussen de omgang van het wapenpark in de verschillende dis tricten op I Augustus 1939 en die op heden met dien verstande, dat de verdeiingspercentages zo zijn op gesteld, dat aan de zwaarst getrof fen provinciën verhoudingsgewijze de meeste wagens worden toege wezen en m alie provinciën op het zelfde tijdstip over 65 procent van het op 1 Augustus 1939 aanwezige aantal personen auto's zal kunnen worden beschikt. Met de belangen van de geteister de' gebieden wordt aldus veiyekert men ons, ten volle rekening gehou den. De toewijzing van automobielen geschiedt ooor de rijksinspecteurs het verkeer. Teneinde een juiste belangen behartiging van de verschillende gebruikersgroepen te verkrijgen, zijn de rijksinspeuteurs van het verkeer gehouden zich om trent alle aanvragen te doen voor lichten loor regionale advies com- lissies, samengesteld uit compe- Goes FILMNIEUWS GRAND THEATER. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum brengt Grand Theater tot en met Woensdag dc film met George Kraft en Vera Zorina en tal van andere beroemde Ameri kaanse sten-en, getiteld De Toneel brigade. Deze film is gewijd aan dc groot heden op loneel. film, variété en muziekgebied, die de soldaten, ma trozen en mariniers van de Ver enigde Stalen amusement brachten in opleiJ'iigskampen, cantines en achter hei Iront, Zonder hun opoffering en vrij willig geschonken bijdragen het moreel der troepen, die in gelegen kampementen.' in Ala en de jungle gelegerd waren, aan zienlijk geleden hebben. Hier moet een eresaluut gebracht worden jan de geschminkte Strij ders wier grote gaven op het juis te moment in dienst van hun land werden gesteld. De Nederlandse afgevaardigden van de U.N-O- tijdens de algemene zitting van de Verenigde Volkeren in New York City. V.l.n.r-: d Beaufort, dr J- H. van Royen, mr. E- N. van KleUens en dr. H. van Blom. Ook Wesikapelle werd met een bezoek vereerd, terwijl in Dom burg in ,.de Bodega" een kop thee werd gebruikt. Hierna vertrokken de Engelse gasten naar Brussel, waar zij om iveer 7 uur arriveerden. Geruchtmakende zaak Een zitting van een gehele dag, ven gepresideerd werd, te verant- plus een avonazilting^ is er ge- woorden de 42-jari; moeid met de behandeling van geruchtmakende zaak, waarin niet minder dan twintig oud-illegalen als verdacht terecht stonden en nog zullen staan. Zij maakten deel uit van het z-g. comité van aotit van oud-illegalen, dat politieke de linquenten en collaborateurs, die naar hun mening onvoldoende door rhcid of rechter waren gestraft, niet uit de weg w/'-de ruimen dan toch een extra lesje wilde ge- De kalender wees de datum va Augustus aan, Joen Hoek va Holland in rep en roer stond. En; ge burgers en militairen deden een poging zich meester te maken wapens en munitie uit een al daar gelegen opslagplaats. De over val ging niet door, omdat de zaak uitgelekt en vijf personen kon den in arrest worden gesteld. Een minutieus onderzoek velgdo. Het resultaat hiervan was de ar restatie van nog vijftien andere verdachten en daarmede de ontdek king van de geheime organisatie. Allereerst hadden zich in deze zaak voor de Rotterdamse Recht bank, die doori Mr- van Vollenho en de 39-jarige J. L-, beiden ser geant bij ae gczagstroepci, alsme de de 45-jarige J. M. L., :(-mon- leur te Rotterdam- De belde mi litairen hadden deelgenomen aar de beraamde aanslag op het muni tiedepot- De laatste was het hoofd van de z,g. actieve dienst van dc organisatie- Hij zou bovendien val se legitimatiekaarten aan de leden van het comité verstrekt hebben. Er volgde een omvangrijk getui genverhoor. Getuige A. van Veen zette uiteen, hoe ontevredenheid onder oud-illegalen in de zomer van het vorige jaar tot de slichting van de organisatie geleid had. Eerst werd er een papieren actie gevoerd, o.a- in het periodiek „On der de Loupe". Mocht die actie niet voldoende indruk op de overheid maken, dan zou men eventueel overgaan tot het spelen van eigen rechter, door politieke delinquen ten uit de weg te ruimen. De der de verdaente had bij de besprekin gen de leiding genomen- Hij had ter vergemakkelijking van het werk valse legitimatiekaarten van de politie verstrekt. Andere getuigen legden verkla ringen af in gelijke geeit. Ter ca- Gisteravond werd door de Arbei ders Zangvereniging „De Stem des Volks" o.l.v. den heer D. van Loon voor een goed bezette zaal in de Prins van Oranje een uitvoering gegeven. Deze zangvereniging kort weer opgericht, daar tijdens de bezettingsjaren niet werd gere peteerd. Men kan dan ook aan dit koor geen hoge eisen stellen- Het klein, en voor uitbreiding zeker vatbaar- Er werden gister- vond voornamelijk strijdliederen ten gehore gebracht. Er valt in mu zikaal opzicht nog wel het een en ander te verbeteren. Ook de uit spraak was niet bepaald perfect. Tevens werd het blijspel Levens avond van J. v. d. Pol opgevoerd. JUBILEUM. Wij delen tevens nog mede, dat de firma van Liere en Zonen we gens haar jubileum op Woensdag 6 November receptie zal houden in Hotel Centraal.. Het zal hun aan belangstelling zeker niet ontbre ken! KERMIS-ATTRACTIES Gedurende de a.s. alhier te hou den z.g. Toondagen vanaf 19 tot en met 26 November zullen weer meerdere kermisrichtingen een staanplaats innemen op de Grote Markt, n.l.: kinderdraaimolen, olie bollenkraam, lunapark, 2 bumper- spelen, lachtent, lijntrek en pyra- midesport. Mickey-Mouse-carous- sel, folografietent Indische kijk- tent, lachspiegel,-dwaaltuin, vlin dermolen. hoepla, schiettent, wip- spel, stoomcaroussel, vliegbomspel, koektent met attractie, vlooien theater, rupscaroussel, Hoky Poky, auto-skooter, wafelkraampje, horos coop en enige kleine verkoop kraampjes. Op de Vlasmarkt zal geplaatst worden een poffertjeskraam, een Hoofd van Jut en een luchtschom- mel. TIEN-JARIG BESTAAN HERV. KERKKOOR Het ls in Engeland een goede ge- woonlte, om jaarlijks met verschil lende Kerkkoren samen te komen, cn aldus het kerkmuziekleven te stimuleren. Deze traditionele Choir festivals" waren al in de 17e eeuw bekend. Het gemeenschappelijk zin gen van de kathedraalkoren van Gloucester, Hereford en Worcester dateert reeds van 1724. Nu ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van het Goesse Herv Kerkkoor dc zusterkoren van Mid delburg. Vlissingen en 't Zand. waren overgekomen om aan de Herdenkingsdienst die Donderdag avond ln de Grote Kerk werd ge houden, mede te werken, hopen wij dat deze avond het begin is van een samenwerking, die zich tot ln Christendom en Humanisme en V/el rp de Woensdagen 6, 13 en 20 November 1046 in de bovenzaal van de Schouwburg alhier, T'OONEELUITVOERING. De Tooneelgroep van de Perso- neelsveren.glng der P.Z.E.M. zai in de Schouwburg alhier, op 13 en 14 Novemcer a.s. een tweetal op voeringen geven van Adel in Li vrei, een blijspel ln 3 bedrijven van Henk Bakker. De eerste avond is uitsluitend bestemd voor leden en huisgenoten, de tweede voor het oveng betalend publiek, grootste indruk. Het Hv. Kerkkoor heeft op waardige wijze haar 10- jarig bestaan herdacht. Deze avond heeft bewezen dat de Herv. Kerk in Zeeland uitmuntende koren heeft. Middelburg Naar wij vernemen, zal op Dins dag 5 November, om twee uur n. Jhr- Mr- W. C. Sandberg tot Essenburg, als burgemeester der Gemeente Middelburg geïnstalleerd worden. VERDWIJNEND NATUUR. SCHOON. Door gemeentewerkers werden in de binnenstad van Middelburg thans verscheidene grote bomen ge rooid, hetgeen nodig is omdat deze zijn aangetast door de iepziekte. Het is wel verbazend jammer dat op deze wijze nog een gedeelte van het weinig overgebleven na tuurschoon van Middelburg moet verdwijnen. OPTREDEN VAN SIEM NIEUWEN HUIZE. Op Woensdag 6 November a.s. zal het Nederlandse Volkstheater met Sieni Nieuwenhuize in het Schuttershof alhier, een enkele op voering geven van De Spookbrul-1 loft. Z.V.U. Voor de Zeeuwse Volks Univer siteit zal Ds. E. J. van Der Brugh, emeritus-predikant te 's Graven- hage. een drietal cursorische lezin gen houden over het onderwerp, lengte van dagen zal mogen voort zetten. Hoewel de taak van een kerkkoor i de eerste plaats een dienende it i het koor zonder enige concer tante pretentie optreedt, heb*en wij in deze Herdenkingsdienst zeer voortreffelijke koorzang mogen horen. Het Vlissingse kerkkoor zong Ps. 122 van Sweelinck, 't Zand: Juich nu God den Heere. van Scarlatti, Middelburg. Neem mijn leven, laat het Heer, van Kousemaker (wisselzang met de gemeente) en Goes; Ps. 138 van Sweelinck. Ds. Odé sprak naar aanleiding van Ps. 47 en wees in zijn predika tie op de grote waarde van het kerklied. De koren zongen tenslotte geza menlijk (ruim 200 stemmen) dri« coupletten van Dankt, dankt nu allen, God in de bewerking van Willem Mudde, het laatste couplet samen met de gemeente, z.g. can. tus-firmus zang. Het massale koor o.l.v. de heer Kousemalcer maakte in de prach tige gothlsche kathedraal een mouflage zou men zich een vis vereniging noemen. Getuige J. A- J. van As liet uit komen, hoe de aannemer Lekker- kerkcr als slachtoffer van de di recte acte van het comité had ten vallen. Toen gebleken wa: deze tijdens de bezettingstijd ook nog wel iets goeds had gedaan, -an do zaak afgezien. Men was er te Rotterdam nog niet toe gekomen in werkelijkheid iemand uit de weg le ruimen. Hoewel verdachte L- het ter te rechtzitting wilde doen voorkomen, alsof hij alleen voor zichzelf een wapen had willen bemachtigen, werd hij eraan herinnerd, in rige verklaringen toegegeven hebben, dat hij in de bedoelde op slagplaats 130 geweren en enige sten-guns wist te liggen. O' omvang van het comité liepen de cijfers uiteen. Nu eens sprak hij m 400 leden, dan weer van 600. Verdachte J. M- L. ontkende, dat ooit besloten zou zijn iemand uil de weg te ruimen- Vermoede lijk had het comité 250 leden ge teld. De Officier van Justitie, Mr. v- Oosten, noemde in zijn requisitoir deze organisatie een gevaarlijke kiemcel in onze samenleving. Men had wel degelijk verder strekken de plannen op het oog. Er waven zelfs nog voornemens '.m in Dord recht wapens te bemachtigen en ook uit Frankrijk en België wa- binnen te smokkelen. Tegen de monteur J. M- L,, die zoals ge zegd de leiding had genomen, eis- lo hij drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventier. tegen de beide andere verdachten ieder /ee jaar, eveneens met aftrek van >orarre«t- De rechtbank ging vervolgens in Raadkamer, teneinde het verzoek de verdediger Mr. J. S. Polak onmiddellijke invfijhcidsstel ling van J .M L. te overwegen. Na te zijn teruggekeerd, besliste de Rechtbank, dat L. inderdaad on middellijk in vrijheid zou worden gesteld. Het verzoek van de Offi cier van Justitie tot onmiddellijke gevangenneming van de twee ser geants werd van de hand gewezen. Vervolgens werden behandeld de zaken tegen de 43-jarige transpor teur D. H .C. D. en de 37-jarige electrotechnische monteur A. J. H Beiden was deelneming aan de ver boden organisatie ten laste gelegd. Ze hadden ook deelgenomen aan de mislukte overval op het wapen! depot te Hoek van Holland. H. had bovendien gebruik gemaakt van een vals politielegilimaUebewijs, dat hij bezigde bij z.g. „onderzoe kingen" naar de gedragingen van politieke delinquenten. In deze zaak werden bijna alle getuigen uit de vorige zaak op nieuw gehoord. Zij hadden ook dcel^uitgcmaakt van de organisa tie, maar trokken zich terug toen er een stroming opkwam om het recht in eigen hand le nemen. Van daar dat het ledental, dat oor spronkelijk op 600 werd geschal, tot ongeveer 250 terugliep. Voor D. vroeg de Officier van Justitie vrijspraak, omdat volgens hem het ten laste gelegde niet be- vas. Tegen II. luidde de cis anderhalf jaar gevangenisstraf. In de avond stonden terecht de 27-jarige korporaal A. B. de R., dc 3I-jarige ex-rechercheur van de P.R.A. N. J S. en de 33 jarige so! daal L. D. van D. De tenlasteleg ging luidde conform die in de vori ge zaak, met dien verstande, dat geholpen zou hebben a;, i het fabriceren van de valse legiti matiebewijzen. Ook thans verschenen dezelfde getuigen voor de balie cn een lang verhoor werd afgenomc,-, vraag, of van D. eens er paar handgranaten van een serge ant in ontvangst had genomen. Aangezien dit geval niet tot een oplossing kwam, werd ten aanzie-', van van D. de zaak terugverwezen naar de rechter van instructie. Tc. gen de R. werd een jaar gevange nisstraf geëist en tegen S. vier maanden.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1