VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Smuts stelt het Britse Rijk ten voorbeeld Infectiebron van typhusgevaüen te Amsterdam ontdekt Bevrijding van Walcheren Grondwetsherziening ontmoet moe en W.A.-Man staat terecht 8c JAARGANG NUMMER 618 niRECTEUR: B. O. KLOOSTERZIEL,. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES. BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 410337 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK f 0.26. PER MAAND f1.12'/.; PER KWART. 13.37'/. K 1.1 D A C 1 NOVEMBER 1948 HET WEER Meest zwaar bewolkt, met tijde lijk enige regen. Matige, vooral langs de Waddeneilanden krachtige Noord-Oostelijke wind. Koud weer. doch vrijwel nergens nachtvorst. Om de Wèreldyrede DE REDE van Churchill, en kele dagen geloden gehouden waarin hij mededeelde, dat ch meer dan 200 Sow jet-divisies p oorlogssterkte In de bezette ge- aden van Europa bevinden, heeft jals kon worden verwacht, nog al wat stof doen opwaaien. De huidige internationale situa tie in aanmerking genomen was de bewering van de Engelse oud-pre mier koren op de molen van her. trie in troebel water vissen en heeft j de lenden/ van angst voor een nogciljke nieuwe oorlog, versterkt, Chutcmll is de man, die Enge land c'.ocr dc moeilijkste periode x.ifc zijn geschiedenis heeft geloodst en door zijn kalme onverzettelijk heid de hoop der onderdrukte de- mocratische volken schraagde. Hij beloofde het Engelse volk geen '•osien met gouden horens, doch ;f het bloed en tranen in het ver hiel met op de verre achtergrond ■'0 mogelijkheid van de uitetnde- ike overwinning. Zijn harde vast- 1 -raden stem, zo menigmaal door lioenen clandestien beluisterd. ?cd hem kennen als een der groot r.'a oonlogslciders aller tijden. De - aak der vrijheid heeft ontzaggelijk cel aan hem te danken en dit mag nimmer vergeten worden. Dit vooropgesteld zal men hel beter kunnen accepteren dat op Churchill thans ook critiek geoe fend wordt. Men zou kunnen menen, dat Churchill's houding ten opzichte van de Sowjet-Unie, wel sterk ver anderd is. Tijdens de oorlog uitte ij meerdere malen zijn sympathie voor hel Russische volk en roemde hij Stalin. Thans vergelijkt hij de ze laatste met Hitier en Goebbels. Toch is deze schijnbare inconse quentie gemakkelijk te verklaren, l 'idens zijn premierschap vertegen v/oordïgde Churchill de officiële ivitse politiek, terwijl hij na zijn v 1 reden als leider der coryserva- eve oppositie weer vrijheid van ipreken heeft gekregen. Daarbij mag ook niet uit het oog worden venioren. dat hij thans zijn redevoeringen houdt voor zijn kie zers, zod3l zij ook een sterk pro pagandistisch element moeten be- Afgezien van dit alles, is hel zeker .dat Churchill het oude Bril- imperialisme vertegenwoordigt en dat zijn huidige toespraken dan oolc een toon doen horen, die zeker niet geschikt is de zaak van de vrede te dienen. Verheugend is hei daarom, dat Jan Smuls, de Premier van Zuid- Afrika. in een rede oVer de ver andering van begrippen inzake de mocratisch regeren. Churchill op de juiste manier heeft geantwoord zij het dan, dat hij diens naam niet noemde. Smuts betoogde, dat het Britse Gemenebest van de twintigste eeuw, iets geheel anders is dan het Brits imperium van de negen tiende. Voortschrijdend naar de vrijheid heeft men het oude Britse impe- i ulisme tenslotte verslagen. Dit is thans dood en begraven en er is nog slechts een spook overgeble ven ,dat de onwetenden en onwilli- gen verschrikt. Smuts waarschuwt hier naar twee kanten. Hij zegt met deze woorden, dat ae kringen die nog al tijd imperialistisch denken en wil len handelen in Engeland, hun tijd hebben gehad en geen kans meer bij-de vredelievende volken maken Zijn woorden houden ook in. dat c-ventuele oorlogsvoorbereidingen van de zijde der Sowjet-Unie niet te verontschuldigen zijn door Chur chili aan te halen, daar deze zeker niet de mening van het Engelse volk weergeeft. Hoewel er in Smuts' rede zeker elementen liggen, die een nadere, uitvoerige beschouwing waard zijn kunnen v/e uit voorgaande toch rods concluderen, dat deze er kan e bijdragen de troebele interna- ma'e politieke atmospheer te Denis Shore, een Zuid-Afrikaan se athlect, lesde de afstand van 300 rds af in 29.9 seconden, waarmee hij het wereldrecord brak, dat met n lijdnotering van 30 sec- precies -.nds October 1935 op naam stond van den Hongaar Jozsef Kovacs. Moloiof's plan vond bijval Oostenrijk vraagt de onafhankelijkheid De premier heeft weer et gehouden. De Britse liefde voor de vrijheid, noemde hij hierin voorbeeldig voor alle mogendheden, maar speciaal voor de staten van Europa, die Europese Unie willen vormen. Volgens Smuts kan het Britse Ge menebest hen bij die stichting veel leren. Het Britse wereldrijk, vervolgde Smuts, voert nu geen imperialisti sche politiek meer, maar heeft in onze tijd alles gedaan om de zaak van de vrijheid en de volkeren emancipatie te dienen- In het der verloop van zijn rede betoogde Smuts dat Groot-Brittannië, econo misch minder machtig ls dan dt Verenigde Staten en militair min der versterkt dan de Sowjet-Unie, maar dat het door historische erva ring en morele kwaliteiten toch voorname plaats in de wereld inneemt. Tegcji o v*ta.;d e Panamerikaanse Uhte pjtcjehte Sowjet-Ume noètóde;<yj-li« uf\ick door de gro te vrijheid vun zijn leden en de vrede eiV veiligheid binnen het ge- Keel. Hét" sbort -béstuur vond hij misschien wel ideaal voor de ver werkelijking van de „vrede en vei ligheid" der mensheid. In de algemene vergadering der Verenigde Naties van eergis teren eiste Molotof beperking van de ontwapening- Met span ning werden de reacties van ver tegenwoordigers van de andere grote mogendheden tegemoet ge- De Amerikaanse afgevaardigde was de eerste die een opzienba rende rede hield. Senator Austin verklaarde n.l. dat de regering der Verenigde Staten bereid om met a'.lc andere leden der Verenigde Naties samen te wer ken tot het nemen van maatrege len voor ontwapening. Niettemin gaf hij de staten die zullen ontwapenen de raad om zich te beveiligen- Hoe groot de Ameri kaanse legermacht is en waar de troepen zich bevinden, zal Amerikaanse regering desgewenst volledig openbaar maken, verklaar de Austin verder. Het door Molotof voorgestelde onderzoek naar de aanwezigheid troepen, moet, volgens hem, precies geschieden. Wat het recht veto betreft, zei hij, dat de Verenigde Staten tegen wijziging, r voor verbetering van het ve torecht zijn. Het briefport voor militairen De Minister van Oorlog heeft ter kennis van dc Koninklijke Land macht gebracht, dat met ingang 1 November de portvrijdom militairen ten aanzien van brieven is ingetrokken. Portvrij dom blijft bestaan uitsluitend ten :ien van door militairen te ver zenden briefkaarten, met uitzonde ring van die, welke berichten om trent handels-zaken of bestellin gen bevatten. DE DOOD DER NAZI-LEIDERS Radio Leipzig heeft gisteravond verklaard, dat volgens „een te Ber lijn gedane verklaring" de bewe ringen als zouden de Nazi-leiders, die te Neurenberg zijn opgehangen, pas na 10 tot 16 minuten zijn ge storven, onjuist zijn. De dood trad vlug in- De tijd, waarna de nazi's dood werden ver klaard, houdt geen verband met die, waarop de dood in werkelijk heid intrad. De genoemde 10 tot 16 minuten was de tijd, waarna de dood door medisch onderzoek werd geconstateerd"- Vierde slachtoffer overleden Het bruiloftsmaal, dat het echt paar Heyn enige weken geleden ccn der grootste hotels te dezer stede aanrichtte, heeft zoals be kend, een tragische nasleep gehad In het gezin van prof, Miskotte te Leiden, dat tot de gasten had behoord, overleed eerst de oudste dochter enige dagen later-de echt gonote van den hoogleeraar. Ook de bruidegom, de heer. P. Hevn, stierf onder de zelfde verdachte omstandigheden. Een minutieus on dcrzock bracht aan het licht, dat alle slachtoffers ten gevolge van V'-v.^iftiging door typhusbacillen o; 1 hei leven waren gekomen, doch o. i'.rcnt de besmettingshaard tas I de GGD tot dusverre volkomen in het duister. Eers de Idekkit i' «lroci als dc drie «de. heeft het onder ling volksgezondheid van de G GD, d.ig en nacht bezig liicid Het is namelijk gebleken, dat de vierde typhuspatiënt, die inmid dels ls overleden, op dc dag. dat het noodlottige bruiloftsdiner werd gegeven, in hetzelfde hotel hoeft gedineerd, in gezelschap van een Maastrichtenaar, die geen nadelige gevolgen van het maal ondervond Toen eenmaal was komen vast te staan, dat hij in tegenstelling met d'n JVT.-iastrichtefiaar vooraf 'n ha ring had genuttigd en tijdens het bruiloftsmaal ook haring was ge serveerd, ieiddc dit aanknopings punt naar den leverancier der ha ringen, waai' zich inderdaad de in fecticbron bleek te bevinden De bejaarde schoonmoeder van den haringli uidelaar, die. omdat ze hulpbehoevend was tijdelijk bij haar schoonzoon onderdak had ge vonden. bleek hacillersdraagiter te zijn en oorzaal: van de besmetting die'behalve vier gevallen met do- minder ernstige typhusgevullen in! Hij besloot zijn rede met de ver klaring, dat de algemene vergade ring in de eerste plaats moet wer ken als de stem van het geweten der wereld- Een belangrijke reactie op deze rede is die van de Britse delega tie- Een lid verklaarde, dat de rede, wat de antwoorden op Mo loiof's voorstellen betreft, het zelfde it als het commentaar Britse delegatie. Vooral Austin's verklaring dat de Verenigde Staten pas zullen ont wapenen als de andere landen ook beginnen, noemde hij erg belang rijk. Het Oostenrijkse parlement heeft Woensdagavond na een geheime zitting van twee dagen eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin gevraagd wordt om de terugtrek king der Geallieerde troepen. In de resolutie wordt tevens gevraagd om „herstel van de Oostenrijkse onafhankelijkheid" zoals deze in de verklaring van Moskou is omschreven. Op dc vrije volken wordt een beroep gedaan om te zorgen dat Oosten rijk werkelijk onafhankelijk wordt- De prijs van cokes 1 November zal een nieuwe prijs regeling voor gascokes inga: waardoor de maximumprijs vc gas- en mijncokes uniform wordt vastgesteld. Bij levering aan huis van de bruiker, is de prijs voor cokes 1, 2 of 3, f 4,25, voor grove cokes f 4,05 en voor cokes 4 f 3,90 per eenheid. In de grote steden mogen deze be dragen met 10 cent worden hoogd- Hoe duur de kerstbomen mogen zijn In de Staatscourant is opgeno men e.en beschikking van de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarbij prijzen, waarvoor Kerstbomen ten hoogste mogen worden te koop geboden of verkocht, bij verkoop aan groothandelaren, kleinhandela ren en gebruikers, zijn vastgesteld. Zij luiden voor verkoop aan ge bruikers per stuk: tot 49 cm.... f 0,75; 50-69 cm.... f 1.—; 70-99 cm.... f 1.50; 100-124 cm.... f 2.—; 125-149 cm.... f 2,50; 150-174 cm.... f 3,—; 175-199 cm.... ,50; 200-249 cm.... f 4,25; 250- 300 c f 5,- De prijzen bij verkoop aan bruikers golden inclusief sleunmid- del en vergoeding voor het aan brengen van een steunmiddel. Bij verkoop van bomen zonder steunmiddel dienen deze prijzen met ten minste f 0,35 te worden ver minderd. Bij verkoop van kerstbomen, lan ger dan 300 cm. alsmede bij ver koop tegen andere voorwaarden dan de boven vermelde, mogen ten hoogste prijzen in rekening worden gebracht, welke tot boven vermei de in een redelijke verhouding staan. i Walcheren. Elf dagen duur- hior nogeeus geheel te herhalen. V/ij menen te mogen aannemen, dat geen Nederlander ooit zal ver geten, hoe Walcheren werd geteis terd omdat dit noodzakelijk was voor het vrij maken van de haven van Antwerpen, welke haven voor de bevoorrading van de snel op rukkende geallieerde legers een le venskwestie was geworden- Wal cheren was nog de enige en on overkomelijke hinderpaal op de weg naar het inmiddels bevrijde en vrijwel onbeschadigde Antwerpse haven-complex. Hoewel het bombardement van de zeedijken van Walcheren voor de Duitse verdediging van het eiland een zeer ernstige belemme ring was, de boven het zeeniveau gelegen batterijen van Vlissingen beheersten nog steeds do Schelde- monding. Tot op die mistige ochtend van I November 1944. Toen naderden plotseling de Engelse landingsvaar tuigen en de verbeten strijd begon- Onweerstaanbaar drongen ook hier de geallieerden langzaam maar ze ker door, dank zij het betere ma te- daal, dank zij de gevreesde ty phoons deze vliegtuigen maaic- ten ondanks de dichte mist op de eerste November 400 aanvalsvluch- naar het omstreden gebied. Maar bovenal dank zij de betere moraal van de geallieerde soldaten. Dc slag oin Walcheren, die zul ke hoge offers vergde van de bnr gerbevolking en van de gealli eerde legers was gestreden weg naar Antwerpen lag open. En toen de eerste Libcrty-sche- pen dc Schelde opvoeren, staarde de bevolking van Walcheren naai deze schepen die in schier ein deloze rijen voedsel en materi aal aanvoerden, over de thans vrije weg naar Antwerpen- Dc weg, die leidde naar de uiteind- lgke overwinning, dc weg d: liep langs het verdronken land van Walcheren. Meisje blaast station te Jeruzalem op Een meisje, dat heden onge merkt op het station te Jeruza lem had weten te komen, hield een spoorwegklerk ln bedwang met een revolver en plaatste en kele koffers met bommen in de wachtkamer. Vervolgens rende zü het station uit, sprong in een taxi, die met snelle vaart weg reed, terwijl de politie, die in middels gealarmeerd was, vurend uit automatische wapens de ver volging inzette- Een Engelse expert zette zich on middellijk aan het werk om de ge plaatste bommen onschadelijk te maken. Een van de drie koffers werd veilig naar buiten gebracht, maar toen de expert opnieuw de wachtkamer binnenrende om de beide ander koffers te halen, ont ploften de bommen en de man werd op slag gedood- Intussen hadden politie- en pantserwagens, die met radiotoe stellen waren uitgerust, alle we gen rondom het station afgezet, en de taxi, waarin het meisje de vlucht had genomen, moest ziel ten laatste, geen uitweg meer wi tende, overgeven, In de taxi bevonden zich 3 Jood se personen en een hoeveelheid springstoffen en handgranaten. Twee van de inzittenden waren ge wond. Politie en Britse soldaten zijn on middellijk begonnen met het door zoeken van de puinhopen van het slation, dat voor een deel vernield Het is mogelijk, dat er nog meer slachtoffers zijn. Bij straatrazzia's en huiszoekin gen zijn nog enkele andere Joden, die springstoffen bij zich hadden NEDERLAND VRAAGT LENING VAN 500 MILLIOEN DOLLARS AAN De Internationale Bank maakte Woensdag bekend. een brief van de Nederlandse Regering ti hebben ontvangen, waarin Neder- een lening van 500 millioen dollar vraagt. Tweede Kamer Wijziging Art. 203 aangenomen Grote meerderheid voor Art. 192 Lord en Lady Tempelwood vandaag in Go-s In aansluiting op ons bericht va jisleren kunnen wij over het bc zoele van Lord en Lady Tcmpel- ood nog het volgende mededelen. Om half een wordt de hoge gas- jn een lunch aangeboden in Ho tel de Korenbeurs te Goes, waarbij ilillcn zgn Mr- A. J. Weel, als wnd. Commissaris der Koningin, de heer C. Philir.se, oudste lid van Ged. Staten, Ir- Her van Dienst Landbouw- herstel en het bestuur van de Slicli ting Nieuw Walcheren. Tevens zullen in de Korenbeurs de besprekingen worden gevo Na dc besprekingen wordt een rondrit gemaakt over Walcheren. Na het bezoek aan Middelburg zal het gezelschap naar Vlissingen rij den en vandaar via Middelburg naar Wcstkapclle gaan. Om zeven uur moeten Lord en Lady Tempel wood weer in Brussel zijn- DEPORTATIES IN DUITSLAND 300 RUSSISCHE TECHNICI VER VANGEN DUITSE COLLEGA'S Hel hoofdkwartier van de so ciaal-democratische partij te Ber- Mjn deelt mede. dat na het ver trek van Duitse toihnici naar do Sow;c« Unie. 300 Russische tochni ■ulUe ondergrondse V-2 tc-Lriichcrr.de (H.-r.-gc In I xl'di i nicir Aanvulling van de drankwet Aan de riota naar aanleiding var het verslag betreffende de aanvul ling van de drankwet, ontlenen wij het volgende: De vraag, of de door de bezet tingsregeling geschapen toestand niet beter voorshands bestendigd kan worden, zodat dit wetsontweip niet urgent zou zijn, beantwoordt de Minister van Sociale Zaken ont kennend. Terugkeer naar normale omstandigheden brengt mwede, dat alle belemmeringen, die door de buitengewone omstandigheden noodzakelijk waren, uit de weg worden geruimd, zodra zulks mo gelijk blijkt. Vrees voor onevenredige toene ming vym het aantal slijtvergunnln- gen behoeft niet te beslaan. Wat de quaestie van de vergun ningen van de politieke delinquen ten betreft, deze val', buiten het kader van het wetsontwerp dus buiten beschouwing kunnen blijven- Ingevolge de drankwet is de in trekking van een vergunning door burgemeester en wethouders gemeente verbonden aan de oordeling tot bepaalde straffen. De drankwet maakt daarbij uiteraard geen onderscheid lussen politieke en andere delinquenten. Overigens worde, er o. dat een tribunaaluitspraak niet is een gerechtelijk vonnis en derhal ve niet tot intrekking van de gunning kan leiden, tenzij het bunaal uitdrukkelijk de ontzetting uit de bevoegdheid het beroep van caféhouder uit te oefenen uit spreekt, waarbij aangenomen moet den, dat ook de gevolgen voor hel bedrijf wel degelijk onder ogen zijn gezien. Scandinavie-Expres Met ingang van 19 November zal de Seandinavië-expres gaan rijden, n.l. van Hoek van Holland naar Ko penhagen. Van Amsterdam uil, ver trekt een aantal rijtuigen in deze nieuwe dienst 3 x per week, n-1. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag naar Amersfoort, waar deze -ïan dc treinstellen uit Hoek van Hol land worden gekoppeld. Uit Kopen hagen vertrekt op Zondag, Dinsdag en Donderdag do expres naar Ne derland. Het ligt in de bedoeling in volgend voorjaar deze expees een dagelijkse dienst uit te brci- Drie nagelaten brieven van Goering worden niet gepubliceerd Da geallieerde bestuursraad voor Duitsland heeft besloten de drie door Goering achtergelaten brieven niet te publiceren .Deze zullen in geheime archieven opge borgen en onder berusting van de bestuursraad blijven. Een brief was aan zijn vrouw en een andere aan de Amerikaanse veiligheidsfunctionarissen te Neu renberg geadresseerd. Het is niet zeker of de derde voor het Inter nationaal Militair Tribunaal o£ het Duitse volk bestemd was. Aan de orde kwam de grondweta zal wijziging n.l. het voorstel om art.' 203 aldus te lezen: „Na de afkondiging dezer wet wordt binnen twee maanden een verkiezing gehouden voor een ka mer voor grondwetsherziening. De ze kamer overweegt het voorstel en kan niet dan met de stemmen van drie vijfden van het aantal le den de aan haar overeenkomstig voornoemde wet voorgestelde ver andering aannemen." Verder wordt voorgesteld na art 203 drie nieuwe artikelen ln te voegen, waarin o.a. bepaald wordt dat de kamer voor grondwetsher ziening niet mag beraadslagen of besluiten, zo niet tenminste vijfden van het aantal leden tegen woordig is. De leden der kamer voor grondwetsherziening treden af op de dag, volgende op die. waarop tot aanneming of niet aar neming van het voorstel is beslo- wel Het Jweede ontwerp beoogt art, 192 der grondwet aldus te doen lulden: „De dienstplichtigen, niet vallen de onder artikel 191, dienstplichtigen ter zëè, bestemd om te dienen in en buiten Europa mogen zonder hunne toestem ming niot dan krachtens ene wet naar Nederlands-Indie, Suriname en Curacao worden gezonden." (Thans luidt art. 192: „De dienst plichtigen te land mogen niet dan met hunne toesterhming naar Ne derlands-Indie, Suriname en Cura cao worden gezonden.") De heer Burnink (CH) verklaard dat wat wijziging van art. 192 be treft, op de steun van zijn fractie gerekend kan worden. Echter niet waar het de eerste wijziging be treft. Respect voor de grondwet, dat men cieze niet al te gemakke lijk moet kunnen wijzigen. De heer van der Goes van Nalers (PvdA.) is van oordeel dat. als men spoedige rechtshervorming wenst men voor voorgestelde wijziging van art 2u3 zal moeten stemmen. Ten aanzien van art. 192 merkt hij op, dat thans de troepen eigen lijk overai heen gezonden kunnen worden, behalve naar Indonesië. Daarin moet verandering komen. Het is z.j, zaak. dat er gevoelig heden in Indonesië vermeden wor den. Van de Regering zou spr. gaar ne vernemen, wat de voornemens te dien aanzien zijn, ook wat be treft het weren van kranten. Spr.'s fractie zal voor het ont werp stemmen, Dat brengt conse quenties mee. Allen, die hopen op een nieuwe rechtsorde zullen ge rust zijn. De heer Schouten (AR) verklaart dat wijzigingen van hoofdstuk 13 zijn fractie haar stem niet zal ge ven. Wel zal zij haar stem geven aan het voorstel tot wijziging van art. 192. Dit impliceert in geen en kei opzicht goedkeuring van het beleid ter zake Indië en ook Impli ceert het niet goedkeuring van het beleid, dat op een wapenstilstand is uitgelopen. De heer Joekers (P.v.d.A.) gaat nader in op de geschiedenis van art. 192. Wanneer de heer Stokvis zegt, dat het voorstel van 1887 iaën tiek is aan het thans behandelde, dan merkt spr. op, dat dc heer Stokvis van de staatkundige evolu tie in Indië en een groot deel van het Nederlandse volk geen kennis heeft genomen of heeft willen ne- De heer Stokvis heeft gezegd, dat de mensen nodig zijn voor de reconstructie. Op andere punten hem dat misschien nog eens onder het oog gebracht moe ten worden. Aan het Staatsnoodrecht moet naar sprekers oordeel zo spoedig mogelijk een eind gemaakt wor den, daarom moet het voorstel in zake art. 191 aangenomen worden. Voortzetting van de wetgevende arbeid der Kamer is verzekcra. wanneer het wetsvoorstel word® aanvaard. Men heeft dan niet de onderbreking door verkiezingen. Daarna wordt gestemd over het eerste ontwerp (art. 203). Er wor den 57 stemmen voor en 36 tegen uitgebracht, zodat het is verwor pen. Voor aanneming was een meer derheid van twee derden nodig. Het tweede ontwerp (art. 192) wordt aangenomen 8 tegen 9 stem- A;r de orde komt daarna het ontwerp tot wijziging van de ar tikelen 15i tot en, met 166 der ge meentewet. De werking in de practijk van do voorschriften der gemeentewet be trekking hebbende op de voorbe reiding van wetsvoorstellen tot ver anderlng van de grenzen van ge meenten. heeft naar in de Me morie van Toelichting werd opge merkt aangetoond, dal de pro cedure, vervat in de artikelen 157 tot en met 166. niet slechts weinig overzichtelijk, doch vooral zeer om slachtig en tijdrovend ls. Dc Minister van Binnenlandse Zaken meent, dat het wetsontwerp wordt het tot wet verheven, aan de bestaande bezwaren in belang rijke mate tegemoet komt. Het wetsontwerp Haat de commls sic uit de ingezetenen, genoemd in het bestaande artikel 158 vervallen. Tot op zekere hoogte in de plaats van dit instituut wil het ontwerp de mogelijkheid openen, dat de in woners bij Ged. Staten schriftelijk bezwaren inbrengen tegen de ont- werp-regcling. genoemd in het nieuwe art. 158. Diverse sprekers voerde het woord Dc heer Beernink (C.H.) bepleit de wenselijkheid van het behoud der commissie uit de Ingezetenen. Hij nodigt de Minister uit het amen dement-Algera over te nemen en zcfii gaarne zijn stem toe. als de Minister komt met een vereenvou diging der p.ocedure. Mevr. Fortanier-de Wit (P.v.d.V.I verklaart het verdwijnen der com missie uit de ingezetenen niet te betreuren. De heer Maenen (K.v.P.) merkt o.a. op. dat hij zich zou kunnen voorsteller., dat er bezwaren zou den rijzen tegen verdwijning van de commissie uit de ingezetenen. Maar er komt iets bevredigends voor in de plaats. Dc heer Wagenaar (C.P.N.) ont- ikkelt bezwaren tegen het ophef fen der commissie. Hij verklaart zich voor het amendement-Algcra. De heer Tuin (P.v.d.A.) juicht de vereenvoudiging der procedure toe De door cle Minister voorgestelde weg is z.t. alleszins aanvaardbaar. Degenen, die de oude commissie terug willen, kunnen sprekers frac tie-genoten niet ondersteunen. De Minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel betoogt in zijn antwoord o.a. dat speciaal met het oog op de wederopbouw vereen voudiging noodzakelijk is. De plan voor de wederopbouw vereisen d en ze mogen niet tegenge houden worden door de verkiezing ui de commissie uit de ingezete- De beraadslaging wordt daarna gesloten. Tribunaal Goes Familievete de oorzaak van alle kwaad Gisteren stond voor het Tribu naal terecht de 25-jarige scheeps- werktuigkundige Andreas Baa- rends, uit Goes. Hij hail o-a. dt beruchte Sieinons cn Rosier des tijds verzocht om zijn ooni J. F B. in Duitsland le werk te stel len. cn als W.A.-inan meegedaan aan dc knuppclpartijen op 2c Pinksterdag van 1911- Verder had hij nog een behoor lijke lange dagvaarding te verwer- Baarends gaf het hem ten laste gelegde grotendeels toe, alleen had hij niet geknuppeld, met Pinksteren. Wat de kwestie met de oom be trof, dit was een familievete, die reeds vele jaren duurde- Een woningkweslie was de aan leiding volgens Baarends, dat hij, vol woede naar Lenshoek was ge gaan, doch hij had niet gevraagd n zijn oom te laten spitten. In 1943 was hij bij de Ned. Spoor- egen in dienst gekomen en had daar een machinist leren kennen, die hem zoetjes aan van het ver keerde pad had afgebracht. Op de vraag van do voorzitter waarom hij eigenlijk lid was gewor den, antwoordde hij, dat hij dooi de propaganda in dc pers en de radiu, zo beinvloed was geworden, dat hij niet anders kon dun als lid toetreden. Aan de knuppelpartij in Restau rant de Pool, had hij absoluut mot mee gedaan, en was zelfs wegge gaan omdat hij „de ellende" niet kon aanzien.- Dit verhaal klonk echter nog al onaannemelijk daar hij zich niet heeft bedankt, was toch zeker wel te verwachten zou zijn van iemand, "die een dergelijk optreden niet goedkeurt. Nadat zijn echtgenote nog als ge tuige was gehooid, verschenen nog twee getuigen die zeer gunstige ver klaringen voor hem aflegden- Het waren de heron Brink en de Grauf beiden spoorlul, die lange tijd met hem hadden samengewerkt en hem als een goedhartig mens hadden le ren kennen. Dc pleiter Mr. F. W. Adriaaoso noemde het geval van Baarends een „vervelend zaaltje" cn was er van overtuigd, dat de Goessc Tribunaal-leden wel niet zo gauw geneigd zouden zgn de man" „de Verzoeningsbus" (e geven. (Het mag geen verschil uitmaken of het een Goes' Tribunaal is of ccn uit Iloukong) Red. Hg wees verder op verdachte'» goede daden cn bepleitte clemen tie. NET ALS HESS!' stond eveneens terecht. Hij was lid van de N.S.B. en N.V.D- ge weest- had bij de bunkerbouw go- werkt en had als wachtman dienst gedaan, bewapend met een geweer- Ondanks vroeger afgelegde ver klaringen ontkende hij het dragen van een geweer en verder onder vraagd, scheen hij plotseling aan geheugen-verlies le lijden, net als eens een Duitse collega'. Hij was lid geworden omdat zijn vrouw zie kelijk was en hij bang was naar Duitsland te moeten, wat niet klop te omdat hij in 1941 lid van de par tij wevd. terwijl ook het kleine pen sioc-n een aanleiding was geweest Zijn vrouw, die gehoord werd en erg doof bleek te zijn, had echter haar mondje wel bij zich -en ver zocht de griffier, die nu eenmaal een vriendelijk gezicht weet te trekken om „een arme vrouw niet uit le lachen"- Pleiter was Mr. P. C. Adrioanea die aan het eind van zijn pleidooi om onmiddelijke invrijheidstelling verzocht, waaraan het Tribunaal, na inRaadkamer te zijn gegaan, geen gevolg gaf. VERRAAD „EN DETAIL". Tevens stond terecht de 32-jarige Wilheimina v. d- Berge, uit Kapel- Ie, die lid van de N-S.B- was gc- •eest en verraad in het klein had gepleegd door de N.S.B.-er Paarde- koper te vertellen dat de heren Zandee. Verhulst en Hundersmarok bij de N.S-B -er van Stel de gouds bloemen uit diens tuin hadden ge plukt en daarmee diens deur had den versierd- Ook op de terechtzitting, dia hierdoor volgde, had h{| deze vel .klaring bevestigd, Mr. F. W. Adrisanse wist echter het Tri bunaal mild te stemmen en tl« verdachte in vrijheid tc krijgen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1