r Gu! onthaal. - Ook bomenactie niet vergeten Voor de Jeugd Jan en de bonenstaak Eikels Voor de Vrouw Het opknappen van Dameskleding Hersengymnastiek Viissingens Gemeentepersoneel naar Gent Returnmatch eindigde met 7-1 overwinning voor Gent Zaterdagmorgen j.l- vestrok liet Gemeentepersoneel \*o Vlis singen, vertegenwoordigd door den Wild. Burgemeester, den heer L. P- v. Oorschot, dc lieren Wethouders M. A. v. Popering en W- Poppe. eten Heer Gemecnesecretaris A- de Beul, den heer C. Ouwehand. Directeur van Gemeentewerken, cn den Heer A. Ro- rjjc, llootd Gcm- Wuningilicnst, tesamen met de Sportkring ven Gemeentepersoneel Vlissingen naar Gcr.t, zulks op uitnodiging van het Gemeentebestuur van Gent, tegenbezoek van het verblijf der Gentse Sportkring in onze stad op til Aug. j.l. *s Morgens om 1130 uur had ten stadhuize le Gent de plechtige ont vangst plaats, waarbij dc wnd. Burgemeester van Gent. de heer Anseete. allereerst, de Vlissingse bezoekers dankte voor het gulhr onthaal, dat de Gentse sportvrien den. me, de vertegenwoordigers van hun Gemeentebestuur, in Aug. J.l. in Vlissingen te beurt was .ge vallen. Hij herinnerde voorts aan dc- strijd, welke tijdens het be- vrijdingsoffc-nsief op Walcheren was gevoerd en welke het moge lijk had gemaakt de Belgise haven van Antwerpen en Gent in dienst van de geallieerden te stellen. -Verder spralc hij zijn bewondering uit voor de geweldige krachtsin spanning. welke men zich op Wal cheren voor de wederopbouw van het eiland Eetroost, om het -.veer. evenals voorheen, tot Zeelands tuin te maken. Hij hoopte tenslotte de samenwerking tussen België en ons land. en meer met name tus sen Gen) cn Vlissingen te zien vergroten cn overhandigde dc heer v. Oorschol de bevrijdingsplaquel- te der stad Gent, als aandenken aan dit bezoek. Wnd. burgemeester van Oorschot bedankte vcor de hartelijke ont vangst en bracht de wens naar voren de banden tussen België en Nederland neg nauwer aaneen te zien sluiten, opdat de samenwer king van beide landen tot het ves tigen v;m een hechte wereldvrede moge bijdragen. Tenslotte werd door de beide ^Gemeentebesturen en dc besturen <lcr beide Sportkringen het Gul denboek der stad Gent onderte kend. Tijdens het daaropvolgend diner in het St. Jorishof. eveneens aan geboden door het Stadsbestuur van Gent. waarbij o.m. aanwezig was mevr. Baronesse van Wassenaar, de echtgenote van den Nederland- DE LANDBOUW in moeilijkheden Onlangs vergaderden een 1201)0 landbouwers en tuinders,, allen leden ven de Iïoll. Mij. van Land- toaw. Do voorzitter, de heer Ten Harterr, achtte de vooruitzichten voor tie landbouw niet bepaald gunstig. Volgens hem zou. door de pre caire veevoederpositie, niet veel van uitbreiding van de veredellngs .'stric komen. Goedkoper pro- *eren, noemde hij de eerste eis. i -. ::ar voegde er aan toe dat dit in huidige omstandigheden moei- k is. Dc voornaamste manier om is arme land uit de impasse te helpen is veel harder werken, meende hij. Verlaging van de prijzen van alle agrarische producten, speciaal van melk. vlees, aardappelen en granen, achtte hij in de huidige situatie onverdragelijk. Over dc Stichting voor de Land bouw zei de spr., dat men slechts tol een 'plossing der moeilijkhe den zou kannen komen Indien de stichting zou worden omgezet een Bedrijfsorganisatie voor Landbouw en indien zij als publiek rechtelijk orgaan met verordenen de bevoegdheden zou worden uit gerust. Het (onsumentencrwiiet Het verbondsbestuur van het N. V.V. heeft het volgende telegram aan de Ministers van Sociale Za ken en Financiën gezonden: Bestuur Nederlands Verbond van Vakverenigingen constateert, talrijke arbeidersgezinnen geen ge bruik maken van consumenten- crediet omdat geen zekerheid be staat omtrent terugbetalingsplicht. Vooral de bonafide gezinnen drei gen hiervan het slachtoffer te wor den. Wij dringen er derhalve bij uwe Excellenties met klem op onmiddellijk door middel van pers duidelijk uit te spreken hoe de terugbetalingsplicht geregeld zal worden en de inschrijftermijn eni ge weken te verlengen, waarvoor geen sleutel aanwezig was. Toen het slot geforceerd was. stonden de politiemannen even stil te kijken, want er kwam een heie juweliers ;vmkel te voorschijn: een etui met allerlei byoux tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f 100.000. een ander etui met twee waaiertjes geprijsd 30.000. een hanger met kruis van f 13.500. een 150-tal ringen, die op dc prijspa- piertjes het gewicht vermelden, verder sloop- en industriegoud. Het staat vast. dat deze schat reeds omstreeks 1943 in het bezit was van de bewoner, een Duitse immigrant, die thans in een krankzinnigengesticht vertoeft. De- re werd in Maart 1944 gearresteerd n in verband met een dreigende huiszoeking door het Devise.v chutzkomrrando bracht de vader - an de bewoner de kostbaarheden ver naar een adres in West. Later -• de helft, even voer ue bevrfjenng "ruggehqo'ia. terwit'. de rest even ,arna door een groep van de B.S o verleide de bewoner van hev# rceel in West) in beslag geno men is. Arrestaties zijn in deze zaak, -ringende het onderzoek naar u 1 -rkomst van de juwelen, nog nle' gedaan. ti n Consul, werd door verschillen de sprekers het woord gevoerd. De heer Pcrvost. voorzitter der Gentse Sportkring, bood den heer v. Oorschot eert pakket met Shirts en broekies aan, liesband voor de Vlissingso sportvrienden, aismede een enveloppe, inhoudende fis. 4200 voor dc Bomenactie van dc Stich ting N ieuw- W altheren. Beide giften werden in grote dank aanvaard en de heer v. Oor schot beloofde, wat de laatste gilt betrof, een bos met. Gentse bomen uilen 'aten planten. hev Nero, stadssecretaris Gent. bood tenslotte, als e< persoonlijk geschenk den voorzi r de Sportkring Vlissingen c ieuwen voetbal aan. De heer Den bedankte voor d spontane gift., cn overhandigde ;n plaquette met bet Vlissii .Er die. Kith ting Nieuw Walcheren te zullen leiden. Des middags om 3 uur vond op het Gantoise-sportveld de return- match plaats tussen de elftallen van de Sportkring Gent en Vlis singen. daartoe afgehaald en opge luisterd door het Gentse Politir- mu.'.ickkui'ps. Deze geanimeerde wedstrijd werd door de sterkere Gentse ploeg met 71 gewonnen; v. d. Velde redde voor Vlissingen de eer De wedstrijd werd. naast de bei de Gemeentebesturen, bovendien bijgewoond door den Burgemees ter van Gent. d? beer v. d. Ren. terwij. mevr. Baronesse van Wassenaar de aftrap verrichte. Na de match aanvaardde het Ge meentebestuur van Vlissingen de terugtocht, terwijl de Vlissingsc Sportkring dien verdere dag er ook des Zondags de gasten var hun Gentse collega's waren. Zondagmorgen werd. onder lei ding van een gids, de vele beziens waardigheden van Gent bezocht na het middagmaal bij hun diverse gas i he ren te hebben gebruikt, werd onder een hartelijk nGeheld om plm. 3 uur dc terugtocht be gonnen. Dit 2-daags bezoek aan Gent zal Tribunaal Goes De gevolgen van een ruzie t ide- De zevenentwintig-jarige kantoor bediende L- de Roo, ui'. 'e-Heer Ab'.skerke was de eerste gedagvaar de op de zitting van Donderdag- Hij bad zich als symp. lid aange sloten, was „Unterabschnittsleiter in» SchanzeinsaLz beim Einsatzab- oihing der H.S.D.A.P. en hnd an- nationaal-socialistische uitlaün- :n van een oom overgebriefd aan :n N.S-B—er Beneder- Hierdoor as een onderzoek ingesteld legen :n oom door de Landwacht. Eveneens had hij omgang gehad et een Duitser. De verdediger Mr. Kuypers uit M'burg, deed de zaak, die heel slecht leek een weinig uit de doe ken. De Roo was na- het beëindigen van zijn H.B.S-tijd in dienst geko men op het distributiekantoor Arendskerkc- In 1943 moest ver dachte naar Duitsland en tekende toen uit angst voor de N-S.B., verdediger niet zo erg noemde, als het toetreden tot de partij alisme! De kwestie met de oom was ge komen doordat deze zijn vadei had bedreigd hem na de oorlog eer hak te zullen zetten. Hij was toer Beneder tegen gekomen en had het in zijn verontwaardiging verteld. Wel had hij er bij gevoegd, niet te willen da; er werk van werd ge maakt. Verdediger vroeg in verband met de lange celstraf, die de Roo In de strafgevangenis te Scheveningen had doorgebracht en het honger oedeem waarmede hij uit het kamp Diiindorp was gekomen een onmiddelijke invrijheidstelling, waaraan het Tribunaal 's middags in Raadskamer te zijn gegaan gevolg gaf- Het was maar een zielig en schuw mannetje, deze volgende verdachte. Want de houding van Jacob de Keizer uit Kapelle was in het geheel niet keizerlijk terwijl zijn straflijstje niet gering vlei te Hij was N-S.B.-er geweest en W- A.-man en plakte V-plakaten, maakte deel uit van de onvolprezen Landwacht, was agent bij de Vrij willige hulppolitie en had, toen hij van A. Hundersmark bij wijze van duidelijke waarschuwing, een klap op zijn hoofd had gekregen, hier van aangifte gedaan. Hundersmark moest bierdoor enkele maanden tuchthuisstraf uit gaan zitten, wat wel een ondankbaar werk is, wanneer men een N.S.B.-man bij wijze van waarschuwing op het hoofd slaat. Ook de heren J. Schipper en G. van Oosten warei het slachtoffer van verdachte verraadzucht geweest toen zij de door hem opgeplakte V-vellen hadden afgescheurd. Maar ja, verdachte wist nat' lijk weer van niets en als hij nog ergens wat van wist, dan was hij bedreigd door de grote heren, die per saldo overal te vinden zijn! Zijn verdediger was Mr. Sepers uit Goes, die een verzachtende om standigheid trachtte te vinden in 's mans zeer onvoltooide ontwik keling, maar er verder ook niet veel van wist te maken. TE GROOT VOOR SERVET, TE KLEIN VOOR TAFELLAKEN. J. Saaman een Wolphaartsdijkse grondwerker, was N.S.B.-er cn W A.-man geweest en had gewapend met een geweer dienst gedaan als Wachmann beim Cbef Int. beim Wchrmachtsbefehlshaber enz. Ruines van oud Dorp in Frankrijk ontdekt Op een hoogvlakte bij Toulon Frankrijk hebben archeologen over blijfselen ontdekt van een neder- i zetting, welke, naar men aanneemt, van meer dan zesduizend jaren her dateren. Men veronderstelt, dat de ze nederzetting de hoofdplaats is geweest van een machtigen stam- Men vond er de overblijfselen van versterkingen, welke vervaardigd zijn geweest uit basaltblokken van vele meters dikte, sporen van hui zen, bijlpunten, bronzen en zilve ren munten, een aantal bogen van gepolijsten steen en stenen, welke >ln catapulten werden gebruikt* vas als zodanig, in April 1945 jen troep Duitse- solda'en S.S.- ers cn N.S.KJC.-ers in Friesland door Canadezen krijgsgevangen ge iaakt Jouw geval, mc-rktc Mr. Vlaming op, is eigenlijk te zwaar vcor een Tribunaal en ook weer te licht voor het Hof. waarmede dus de heldhaftige Wachmann onder de klassificatie „servet en tafella ken" viel. Ook hij had tot verdediger Mr. Sepers. GEEN VERHEFFENDE GESCHIEDENIS de zaak tegen M. J. Lokerse uit Putte, die symp. lid geweest op de Fliegerhorst- tc Vlissin gen had gewerkt en bij de S.D. aangifte had gedaan, dat h?ar man H. de Zeeuw, waarvan zij thans gescheiden is, naar de Engelse zender luisterde. Zij had dit. gedaan in een zei overspanning zo verklaarde Haar man bad zich toen laten scheiden. Zij ging toen werk ken en via het Arbeidsbureau be landde zij bij de Fliegerhorst. Daar leerde zij een W. A. man kennen en werd lid van de partij. Zij kwam bij een zuster thuis waar zij woorden mee kreeg en moest toen de straat op. Toen zocht zij weer een andere betrek king en kwam in Duitsland te recht op een fabriek. Demobilisatiespeldje Kon. Marine Binnenkort zal men personen te genkomen. die op revers van hun jas een nieuw speldje dragen. Dit speldje zal bestaan uit het em bleem van de Koninklijke Marine, een onklaar hnker met kroon en daaronder twee gekruiste palmtak- Het is het zogenaamde demobili satiespeldje van de Koninklijke Marine, met de uitgifte waarvan het Bureau Demobilisatie van bet Ministerie van Marine dezer dagen een aanvang heeft gemaakt. Het wordt uitgereikt aan hen die in het tijdvak tussc-n 10 Mei 1940 en 1 November 1945, minstens 6 maan den in actieve zeedienst zijn ge- Het is bedoeld om de dragers herkenbaar te maken aüs mensen, die daadwerkelijk hebben deelge nomen aan de geallieerde oorlog voering ter zee. ZUIVERING van Zeeuwse Journa'islen De Commissie voor de Perszui vering heeft beslissingen genomen ten aanzien van A. J- Looze; M. J- Koster: R. Gerritsen en P. Ocht- m, a.'len wonende te Zlerikzee. VI. J. Koster was voor Mei 1940 gedurende het tijdvak der bc- .ting hoofdredacteur van de Zie- !:zese Nieuwsbode; dc betrokkê- n Looze, Gerritsen en Öchtmar resp. Directeur, Prcsident-Commis- en Commissaris der gelijknj- mige N V-, die het genoemde blad itgof. De Commissie hec-ft beslist, an het recht om bij een dagblad onderneming werkzaam te zijn, en i .nalistieke functie, wor den ontzei: A. J. Looze voor een termijn van zes jaren, de drie andere betrokke nen ieder voor een termijn va' drie jaar, ingaande 7 October IS-Jli Voorts heeft de Commissie beslis singen genomen ten aanzien vai A. da Lange en J. Donncr, beiden wonende te Goes. S. Caljouw Middelburg, A- van West-Rèènen le Amsterdam c:i A- Li:'.coy t; Middelburg. A- de Lange was re dacteur, later hoofdredacteur var het Dagblad „De Zeeuw", een uit- van de N.V. Uitg. Mij. „Luc- tor et Emergo" te Goes, waarvar de andere betrokkenen ccmmissa- :n waren.- De Commissie heeft beslist, dat de betrokkene A. Lange wel van het recht om bij dagbladonderneming werk- i te zijn in enige journalist: of niet journalistieke leidende tunc tie wordt ontzet, echter voor termijn waarop het tijdvak, verlo pen sinds de bevrijding van Gaas in mindering wordt gebracht, dat de termijn 7 October afloopt; voorts dat ten opzichte der overige betrokkenen geen maatregel wordt genomen- Bij haar terugkomst werd zij ge ïnterneerd en zit nu S'l-i maand. Ilrar verdediger was Mr. Ter- woert, die als verzachtende om standigheid aanvoerde, dat zij al les ruiterlijk hoeft bekend en nc veel spijt toonde. Het Tribunaal zal uitspraak In deze zaken doen op 7 November. was eens een arme weduwe, had een zoon. die Jan heette een xoe, die Bluebell heette. Jan. het spijt me dat ik het zeg gen moet. was een erge luie jon gen en. ofschoon zijn moeder van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zwoegde, was haar geldtrommel- tje bijna leeg. Nu zou de landheer binnenkort om de huur komen, en ze niet kon betalen, zou ze uit haar huisje ge?' worden. Er was maar één ding wat ze kon doen, Bluebell moest verkocht worden. Het deed haar veel verdriet van de koe le moeten scheiden, maar er was niets aan te doen. dus droog dc zij haar tranen en riep Jan: „Je moet morgenochtend vroeg op staan. Jan. zei ze. want je moet Bluebell naar de markt brengen en haar verkopen." ..Bluebell verkopen! Wij kunnen toch niet an Bluebell scheiden!" riep hij uit. Dit maakte zijn moe der boos. „Als jij had gewerkt, in- "plaats van geluierd, zouden we misschien niet zo arm geweest' zijn schreldde ze, maar nu moet het Jan schaamde zich erg en hij kon die nacht bijna niet sSapen- Zodra het licht was. haastte hij zich naar de weide. Bluebell riep klaaglijk: „Eoe-oe". toen hij het touw rond haar nek deed cn haar weg leidde. Zij keek naar hem met haar zachte, bruine ogen alsof zij wist. dat ZÜ nooit meer terug zou komen. Jan had nog niet ver ge lopen. toc-n hij een vreemd-uitzien de man tegenkwam, in een lange zwarte jas. „Goede morgen, zei hij, dat is een mooie koe, wil je haar verkopen?" Jan knikte. „Wel. ik wil je er dit voor ,n de pGaats geven." zei de vreemdeling, en gaf Jan een zakje bonen. „Bluebell verkopen voor een paar bonen, riep Jan, ik denk er niet aan." „Wees niet zo haastig, zei de vreemdeling rustig, d't zijn geen gewone bonen, het zijn toverbonen." Jan staarde hem aan. „Dat is een groot verschil," riep hij. cn. ver rukt met, de ruil. rende hij naar huis. ..Moeder, ik heb Bluebell verkocht, riep hij. raad eens wat ik er voor kreeg?" Hij was echter zo verrukt, dat hij, voor zij iets kon zeggen, het zakje in haar hand leeg maakte. Tot zijn ontsteltenis brak zij in tranen uit. gooide de bonen uit hot raam. en gaf Jan een pak slaag met de deegroQ. „Nu zuilen we nooit de huur kunnen betalen, domme nietsnut' rieo ze. Erg bedroefd sloop Jan naar bo ven naar zijn kamertje cn knikte zichzelf in slaap. De volgende mor gen, toen hij wakker werd, was DE TOESTAND ItTINDlI~ «O ENGELSCHE BEZETTING □3 KAMPEN MET MEER DAN S00 GEÏNTERNEERDE!?? - MINDER - - TOTAAL AANTAL GEÏNTERNEERDEN OP J. hebben grote waarde als veevoeder Het Ministerie van Landbouw, Visserij cn Voedselvoorziening deelt ons het volgende mede: De herfst van dit jaar heeft een rijke oogst aan eikels gebracht. De verwachting was. dat, gelet op het tekort aan veevoeder, vele rapers er op uit zouden trekken om eikels te verzamelen, want de handel heeft voldoende belangstelling voor het product van onze bossen en parken, dat, gedroogd en gemalen, een goed voer voor do varkens op levert. Het is echter gebleken, dat slechts een zeer klein gedeelte van de rijke eikeloogst bijeengebracht wordt met het gevolg, dat waarde vol materiaal verloren dreigt te gaan. De rapers. die door de grote eikelvoorraad gemakkelijk werk hebben, kunnen een behoorlijk dag geld verdienen. Het is te weinig bekend, dat in plaats van de in vroeger jaren door de overheid georganiseerde actie tot het Inza melen van boomzaden, thans een orgaan van het bedrijfsleven, n.l. de stichting tot bevordering van aankoop, distributie en export van boomzaden, de leiding heeft bij het bijeenbrengen van eikeSs en andere boomzaden. Het s.s. «Moorddam* aangekomen Vrijdagnacht om kwart over een is te Rotterdam uit New Vork aangekomen het Neder landse s.s- „Noorddam" met een 170-tal passagiers aan boord, w. o. vier overlevenden van de ramp met het „Sabena"-vlleg- tulg te Gander. Het zijn de heer Philip Henricot, mej. Jeanne Perier, de heer Etienne Perier de laatste twee vergezeld van hun vader, de heer G. J. Perier, afgevaardigde beheer der van de „Sabena" en als vierde overlevende rnevr. R- Libert- Van de soldaten voor de soldaten De leiding der radioprogramma's voor de Nederlandse strijdkrachten zal in samenwerking met de afde ling R.A.O. (recreatie en algemene ontwikkeling) van de dienst Adju dant-Generaal Kom Landmacht speciale uitzendingen organiseren, die geheel en al verzorgd zullen worden door de militairen van ger en vloot, die op het gebied radio-amusement iets goeds kun nen presteren. In aanmerking ko men zowel vocale als instrumentale solisten, ensemb.es, bands, orkes- plaatsc bekende agen- ten, declamators, enz. de stichting kunnen de j}e militairen, die hiervoor eikels (en andere boomzaden) wor- aanmerking wensen te komen, kun- den ingeleverd. Ieder, die alsnog nen zich uitsluitend schriftelijk eikels bijeenbrengt en droog met vermelding van bijzonderhe- mogelijk, vrij van doppen of bol- d-n opgeven bij de afdeling R.A-O- sters, zand, sienen cn ander vuil Nieuwe Frederijkskazerne, van inlevert, doet werk, waar eadelaan te 's-Gravenhage- mede hij een flinke Meen btldraagt Op de cnveioope vermelden: ..Ra- tot de versterking van de veevoe-i óioprogramma van en voor de sol- derpositie. I daten". kamer donker en toen hij uit het venster keek, zag hij een ruwe bonenstaak voor het huisje groei en. De bonen, die zijn moeder uit het raam gegooid had. hadden die nacht wortel geschoten, en nu was er een ontvellend lange bonenstaak uit gegroeid. Het waren dus toch toverbonen, dacht hij. ik zal er in klimmen en kijken waar het ein dig1." en daar ging hij. Toen hij de top bereikte, zag hij een groot kasteel en onbevreesd stapte hij daar binnen. Hij £eek om het hoek je van een deur in een kamer en daar zag -hij tot zijn verwondering een reuzin. <!ic een taart, zó groot als een hut. op de tafel zette. Plot seling zag zij Jan, greep hem in één grote hand. stopte hem in de doofpot en sloot de deksel. „Ssst! zei ze vlug. Mijn man komt thuis en houdt erg van kleine jongens voor zijn ontbijt! Maak geen enkel geluid!" Op dat ogenblik kwam de reus binnen. „Vrouw mijn ontbijt, gromde hij met een vreselijke stem". Plotse ling snoof hij. „Rins, rons, rens," brulde hij, Ik ruik het bloed van een mens, En of hij levend is of dood. Ik maal zijn beenderen voor het meel van mijn brood!" Zijn vrouw zette vlug de. taart op tafel. „Misschien is er iemand in het kasteel," zei ze, ..ikVzal eens kijken", en zij haastte zich weg. In 3 happen had de reu: taart op. Jan glunderde door een gat in de deksel en zag een kip op de tafel staan. „Kip, leg nu een ei-" brulde de :us, en de kip kakelde luid, gde een gouden ei! Daarna zeide de reus tegen harp die naast hem stond: „Harp, speel een liedje voor me!" De to- verharp speelde zo mooi, dat de reus spoedig in slaap viel. Zodra Dezer dagen liop weer eens een schip met gerepatriëerden binnen. Men kan zien dat de kindertjes het op het schip naai- hun zin hebben. Jan hem hoorde snurken, kroop hij uit de doofpot én greep de kip. „Meester, meester, iemand steelt uw kip", riep de toverharp en de reus werd wakker. „Vrouw breng mijn zevenmijlslaarzen," schreeuw de hij, toen Jan hard wegliep. Gelukkig, dat Jan zó'n voor sprong had. want de reus had in een oogwenk zijn zevenmijlslaar zen aangetrokken. De grend sotiud de toen hij achter Jan aan rend". „Houdt de dief," donderde h j. Jan voelde zijn hete adem al in zijn nek, toen hij de bonenstaak bereikte, en gleed gauw naar be neden. „Vlug moeder, een mes," hijgde hij. Zo vlug hij kon sneed hij de bo nenstaak door. Krak! En daar tui melde de reus helemaal van het topje naar beneden dood! „Wat ben ik blij je gozond en wel terug te zien," riep zijn moe der, toen Jan haar kuste. ,,Ik heb een kip meegebracht, die gouden eieren kan leggen, nu kunnen we Bluebell terug kopen en zullen we niet meer arm zijn. Vorige week heb ik jullie ver teld, dat ik jullie een tiental vra gen zou stellen, die je thuis in IC min. moet hebben beantwoord. Volgende week komen de ant woorden in de krant, dan kunnen jullie zien of je alles goed bad. Hier zijn ze, probeer het maar dus. L Welk land heeft meer dan 1000 meren? 2. Waar staat het standbeeld M A. de Ruijter? 3. Wie is Toscanini? 4. Ken je drio bekende sprook jesschrijvers? 5. Van wanneer tot wanneet duurt de bietencampagne? 6. Kun je drie vliegvelden noe men? 7. In welke stad staat de dom? 8. Op welke dag valt Koningin nedag? 9. Waar wordt zout uit de bodem van ons land gehaald? 10. Wat is een aquarel? Zoals jullie weten, kunnen jullie ook zelf vragen stellen, die zeker beantwoord zullen worden. Als ze interessant zijn, kunnen we het in de krant zetten en er zodoende al lemaal wat van leren- Julhe moeten dan maar een briefje schrijven naar de krant en dit is het adres: Denker Redactie „Vrije Stemmen" Groote Markt 33 BREDA En nu: veel succesI DENKER Geestelijk ambt en dienst plicht De Kroon heeft een beslissing genomen in een zaak van A. van der Zoo de Jong, dienstplichtige der lichting 1927, wonende te Schie dam. Hij was in beroep gekomen tegen de beslissing van den Minis ter van Oorlog, waarbij aan hem vrijstelling van de dienstplicht we gens het bekleden van een geeste lijk ambt js geweigerd. De beslis sing van den Minister steunt op de overweging, dat de dienstplichtige naast kerkelijke functie een wereldlijke hoofdbetrekking ver vult en dus zijn kerkelijk ambt niet voortdurend en met uitslui ting van iedere andere niet-kerke- lijke betrekking uitoefent. De betrokkene is priester van de vrije katholieke kerk, hij voerde in beroep aan. dat hij dit priester schap om niet moet vervullen en dus .genoodzaakt is. een niet-lcer- kelijke betrekking uit te oefenen, hetgeen zijn taak slechts zwaarder maakt, dat zün kerkelijke ambt echter hetzelfde als van iederen anderen geestelijke blijft en dit niet verenigbaar is met de mili taire dienst doordat hij zijn taak als eerst aanwezend priester bij de parochie te Rotterdam dan niet zou kunnen vervullen. Het betreffende Kon. besluit overweegt, dat betrokkene naast zijn priesterschap technisch amb tenaar is en deze wereldlijke func tie als zijn hoofdbetrekking is te beschouwen. Op die grond is het beroep ongegrond verklaard. Iedere vrouw wil er graag goed verzorgd uitzien. Menigeen denkt dit te bereiken door het gebruik Van schoonheidsmiddelen. De kle ding speelt echter een belangrijke rol. Hierbij is het niet het voor naamste. of de kleding gemaakt is van kostbare stof of van een duur fabrikaat. Goed gedragen en goed onderhouden kleding, ook al wordt ze oud. maakt een prettige indruk. Het zijn vaalt kleinigheden, waar mee een oude en afgedragen japon of mantel, een kraagje of shawl tot een aantrekkelijk kledingstuk kan worden omgetoverd. Hieronder volgen enige wenken, die u kunnen helpen om. ook in deze tijd, zo goed mogelijk voorde dag te komen. De japon. Wat mankeert er dikwijls aan een japon? Door het dragen wordt zij kreukelig, stoffig, vlekkerig. Zij ruikt vaak onfris door de af scheiding van de huid: of de hals is vettig geworden. Katoenen, kunstzijden en zijden japonnen knappen op. wanneer men zo bijstrijkt en er, zo nodig, een schoon kraagje op naait. Daar deze stoffen meestal goed cn ge makkelijk te wassen zijn. stopt men ze al gauw even in een sop van huishoudzeep, waaruit ze dan opgefrist le voorschijn komen. Met woilcn japonnen is dit an ders. Deze zijn niet zo goed en ge makkelijk wasbaar en worden daarom veel langer doorgedragen. Toch is het aan te raden deze ja ponnen zo nu en dan eens op te knappen. Hiervoor moet men een mooie dag kiezen en als volgt te werk gaan: 1. Kraagjes en soubras, indien deze vuil zijn, lostornen en was- 2. De japon afborstelen, de zak ken omkeren en het stof uit de naden weg borstelen. 3. De japon binnenste buiten ge durende een paar uur in de wind luchten. 4. De japon afnemen met lauw water en ammonia (I lepel ammo nia op een kom lauw water), hier in een katoenen lap herhaaldelijk spoelen, goed uitknijpen en met deze lap de japon afnemen aan de buitenkant en. zo nodig, ook aan de binnenkant. De ammonia ver wijden vet en reukjes. Zweetlucht jes verdwijnen door water en zout. 5. Vlekken, die na deze behan deling niet zijn verdwenen, apart verwijderen. 6. De japon niet invochten, doch aan de verkeerde kant bijstrijken. Dikkere stoffen met een lauw warm ijzer soms eerst doorstomen. Hiertoe een goed uitgeknepen nat te doek op de stof leggen. Met een flink warm ijzer luchtig over de natte doek strijken, zodat de stoom door de stof heen blaast. Eerst de mouwen doorstomen en aan de verkeerde kant droog strijken: vervolgens <ie japon zei1 bij ge deelten op dezelfde wijze behan delen. Plooien -n zakken aan de goede kant in de japon persen. De plooi en eerst met de hand in model leg gen en eventueel vastspelden. Deze vervolgens onder een goed uitge knepen natte doek doorstomen Met de platte kant van een kleer borstel een persplank of de ach terkant van een mouwplank de plooien er daarna inpersen. Bij de zakken of een andere garnering de zelfde methode van persen toepas- Glimplekken verdwijnen door de stof dadelijk na het doorstomen met de haarkant van de kleerbor stel op te kloppen. Het wassen, van garnering. Kraagje.;, manchetten, jabots er andere garnering, die niet de kleur hebben van de japon, moeten apart worden gewassen. Van deze gele genheid kan men tevens gebruik maken om de japon zelf 'op te knappen. Aan het kraagje is het te zien. wanneer dit nodig is. De ervaring heeft geleerd, dat tussen tijds wassen voor lichte garnerihg gewenst is. ITet wassen van sousbras. De uit de japon getornde sous- bras weken in lauw water met zout, daar dit laatste het trans- piratievoent goed uittrekt. Na uit spoelen de sousbras wassen in een lauw sop van huishoudzeep; dan weer goed spoelen. Na het drogen de sousbras met een lauw ijzer even bijstrijken. Bij gebruik van een warm ijzer gaat de gummi plakken en kan zelfs smelten. Corsages. De meeste corsages knappen erg op. wanneer^deze boven de stoom van een ketel kokend water wor den opgestoomd. Tijdens het sto men de bloem met de hand bij vormen. De corsage nipt te lang stomen,,daar ze dan nat wordt en kan bederven; haar evenmin te dicht bij de tuit houden, aangezien dat hetzelfde kan hebben. Het op- stomen moet snel geschieden. Som mige corsages kunnen door een speciale behandeling frisser en fleuriger worden. Wit vilten corsages afnemen met een papje van magnesia vermengd met een vetoplossend middel. Hier door worden ze mooier wit. Na deze behandeling de corsage goed uitborstelen en daarna opstomen. Leren corsages niet opstomen. doch opwrijven met wat ledcrwas in de kleur van de corsage of met witte was. Suède corsages kunnen worden opgestoomd, terwijl ze met een rubber borsteltje worden behan deld. Zijden corsages na het opstomen zo mogelijk met een lauw ijzer bij strijken. Rafels van bloemen en blaadjes voorzichtig bijknippen. Open kanten bloemen wassen in huishoudzeep. Na wassen en spoe len de bloemen flink stijven en vervolgens opstrijken. Wanneer de japon gereed is. de garnering er weer op bevestigen. U zult dan verheugen over het resultaat. Met weinig moeite is de verfomfaaide japon veran derd in een net toiletje. Ook andere kledingstukken vra gen de aandacht! Vrouwen en meisjes voorzichtig: Van bevoegde zijde verzoekt men ons het volgende op te nemen: Het is gebleken, dat een ernstig woord van waarschuwing in ver band met aangeboden betrekkin gen ln het buitenland noodzakelijk is. Met name zedelijke gevaren voor vrouwen en meisjes zijn niet denk beeldig. Dit is helaas geen theore tische veronderstelling, maar dc htnrde werkelijkheid. Reeds is een geval van handel in blanke slavin nen geconstateerd, terwijl daar naast verscheidene aangeboden be trekkingen niet van gevaar ont bloot blijken te zijn. Niet voldoende kan gewaarschuwd v/orden tegen het ingaan op aan biedingen uit het buitenland zon der voorafgaande betrouwbare in formaties. De Ned. Vereniging ter Behartiging van de Belangen van Jonge Meisjes (Union Nationale des Amies de !a Jeune Fille), We teringschans 51 Amsterdam en de B..K. Vereniging ter Bescherming van Vrouwen en Meisjes, Konin ginneweg 8bis. Haarlem, zijn be reid naar best vermogen informa ties in te winnen. In vooi komende gevallen wende men zich dus tot bovenstaande adressen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4