VRIJE STEMMEN Stad en Land DAGBLAD VOOR ZEELAND BEVRIJDING Churchill vergelijkt Stalin met Hitier De zaak Flierenburg voor het hof JAARGANG NUMMER 611 DIRECT lJU R: B. G. KLOOSTERZIEL. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES. BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 410357 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK f 0.26, PER MAAND f1.12'/i; PER KWART. f3.37'/i ZATERDAG OCTOBER 1M4 HET WEER Matige, in het Zuiden en het Wes ten van het land nu en dan krach tige Z.-O. wind. Toenemende be wolking. Droog weer,zelfde tem peratuur als gisteren. ZONDAG vóór twee jaar, werd Goes bevrijd. Bijna vijf jaar heeft onze stad ge zucht onder de Nazi-barbarij en, evenals overal elder, was ook hier het verlangen naar het einde er van altijd brandende in de harten. Morgen is het Zondag en op de ze dag, die zo bij uitstek dient tot gebed en overpeinzing, zullen on ze gedachten teruggaan naar alles wat in de jaren van terreur is ge schied. Zij die vielen, trekken weer aan ons geestesoog voorbij en wij beseffen nu pas goed hoe groot hun offer is geweest. Voor ontelbaar velen in ons ge teisterd land ls de vreugde der be vrijding vermengd geworden met het bitter van de smart om dierba ren die heengingen. Wij denken aan hen, die om hun overtuiging in concentratiekampen en gevangenissen moesten verblij ven en daar door een hel van ver schrikkingen gingen- Hoevelen van hen moeten thans nog de gevolgen aan lichaam en geest ondervinden? Op deze dag gaan onze gedachten ook weer uit naar de soldaten van alle nationaliteiten, die het Nazi monster versloegen en de poorten der vrijheidsdageraad voor onze, door jarenlange duisternis verblin de ogen weer openden. Op de kerkhoven, waar zovele jonge levens liggen, getuigen bloe men en een eerbiedig gebed van .ome dankbaarheid en rouw jegens hen, die met het allerhoogste be taalden voor onze vrijheid. Kortom, op deze Zondag herden ken wij in Goes allen, die in de oorlog of door hun geestelijk ver zei hebben bijgedragen tot onze be ^Bevrijding betekent evenwel meer dan het verlost zijn van uiterlijke druk alleen- Het betekent evenzeer dat wij ons hebben te bevrijden van alle kleln-menselijk gedoe, la ge hebzucht en ijdele liefde voor onszelf. Wij moeten loskomen van he alles vervalsend ,,ik-perspectle£". dat alle menselijke verhouding ver troebelt. Wij moeten leren iets voor ande ren te zijn en niet alleen voor ons zelf te leven. In deze zin hebben wij allen een taak te vervullen, want wij die de vreugde van de bevrijding mochten smaken, zijn aan de doden meer verplicht dan eerbiedige herden king alleen. Aan hun nabestaanden hebben wij daadwerkelijke, opofferende steun te geven. Zij die vielen, streden voor een betere wereld, waarin recht en heid zouden heersen. Dit naar onze beste kunnen te helpen bevorderen is onze even moeilijke als schone taak- Spaanse critiek op Lie Onrust te Jeruzalem Winston Ohnrohill heeft te Loughton in zijn kiesdistrict Essex als feit geconstateerd, dat zich meer dan 200 Sowjel-divisics op oorlogssterkte in de bezette gebieden van Europa bevinden. Tevoren had Churchill In het La gerhuls aan Attlee, de Engelse pre mier, gevraagd, of het waar was, dat zich meer dan 200 Sowjet-divi- op oorlogssterkte in de bezette gebieden van de Ballische landen tot Weenen en van Weenen tot de Zwarte Zee bevinden. Churchill verklaarde thans deze vraag slechts na rijp beraad eri na overleg met zijn vrienden en col lega's, onder overlegging van be wijzen te hebben gesteld. Ook de regering had hij van te voren Ingelicht- Verder gaf Chur chill antwoord op de beschuldiging, die Stalln op 13 Maart na Chur chill's rede te Fulton, aan zijn adres richtte. Volgens radio Moskou zou Sta lin n.l- gezegd hebben: Churchill heelt nu de positie in genomen van een oorlogsophitser. Het lijdt geen twijfel, dat Churchill oorlog wil, oorlog met de Sowjet- Unie." Churchill gaf hierop thans het volgende antwoord: „Ik ben geen oorlogsophltscr. Ik doe, wat ik denk, dat mtfn plioht is- Wat al deze schimpscheuten be treft, die men mogelijkerwijs naar bet hoofd zal slingeren, ik heb ze allemaal al eens gehoord. Er is bijna geen woord, dat Stalin mii enkele maanden heeff toege voegd, dat ik niet meer dan eens van wijlen Hitler en Goebbcls heb gehoord". De Spaanse pers heeft geant woord op de oproep van Trygve Lie de Secretaris-Generaal der Ver. Naties, tot samenwerking, tenein de de democratie ln Spanje te her- 6tellen- Verscheidene regeringsbladen noen- den de rede een nieuwe communis tische manoeuvre tegen het regierr van Franco. Het blad „A-B.C.' noemt de aanvallen pijnlijk, doch meent, dat Spanje wel moeilijker momenten heeft overleefd. In Palestina ls het verre rustig. Er hebben weer een aantal explosies plaats gevonden- Twee Britse soldaten werden licht gewond, toen Joden, nadat het donker was geworden, van dak van een huis een bom op een militaire wegversperring in een dei- hoofdstraten gooiden. Een tweede bom, die met benzine was gevuld, exploideerde ongeveer tweehonderd meter verderop, Drie andere explosies zijn ver- ,oedelijk veroorzaakt door land mijnen op de wegen. De Britse troepen hebben extra posten betrokken en de politie heeft alle politie-auto's voor het mijnengevaar gewaarschuwd- Bijzonder Gerechtshot Middelburg Ook Duitse beul gehoofd 8 jaar geeist Vrijdagochtend werden voor hot Bijzonder Gerechtshof een vier tal zaken behandeld tegen jongelieden, die dienst genomen had den bü S.S., Kricgsmarine of Landstorm, terwijl er twee per sonen terecht stonden voor het verraden van medeburgers- De eerste die verscheen was Goessonaar Geiles Brouwer, die in 1943 dienst had genomen bij de Kriegsmarine. Hij scheen zo hij zeide, niets meer dan kantoor werk te hebben gedaan. De Proc. Fiscaal achtte het zeer ve-keerd, dat verdachte vrijwillig •naar Duitsland was gegaan. Hij eiste 3 jaar met aftrek van voor arrest. De verdediger Mr. A. H. Kuypers deed de zaak wat uit de doeken. Hij wees erop dat ver dachte kostwinner was door het uitoefenen van een klein expeditie bedrijfje. Doch dit kon hij niet volhouden en werd toen door de NSB-er Geense naar Duitsland ge sluurd. Zijn ouders kregen geen geld door het verkeerd invullen een papier en dus trad hij toe tot r'o Kriegsmarlne hoewel hij de Duitsers haatte en dit heeft hij laten blijken in Polen en Denemar ken. Nu hij nog vastzit hebben zijn ouders een kleine ondersteuning van het Eurgerlijk Armbestuur. Verdediger verzocht daarom de eis sterk te verminderen. BENJAMIN STOND TERECHT Benjamin van Jole, schilder uit Hontenisse was eveneens in '43 in dienst bij de Kriegsmarine gegaan Bij het verhoor verklaarde hij niet te hebben geweten dat Nederland met Duitsland in oorlog was, wal vrij ongeloofwaardig klonk even a's de bewering dat hij oppasser zou n geweest op een hulpmij- nmveger in de Oos'tzce. De Proc. Fiscaal eiste 1 jaar. Mr T. W. Adriaanse noemde zijn cl' nt die zeer graag naar zee wilde, een dankbaar slachtoffer van de Duitse propaganda. DE MEUBELMAKERSTUDENT De dertigjarige meubelmaker R. Albrechts uit Hulst was op 1 Aug. 1941 te 's Gravenhage toegetreden tot de Waffen SS. Hij maakte een zeer onsympathieke indruk door steeds de hem gestelde vragen ont wi'kcnd te beantwoorden. Op de vraag van den President waarom hij in 1940 naar Munchen was geweest beweerde hij hier nooit geweest te zijn. Hij zou er een naiionaal-socialistische cursus gevolgd hebben. Doch ook dat kon niet, omdat hij in de meubelmake rij studeerde. De rest van zijn ver klaringen legde hij op zoetsappige loon af. De Proc. Fiscaal eiste 3 jaar met aftrek omdat hier geen sprake ls geweest van nood of armoede verdachte Nazi-Duitsland naar beste krachten heeft gediend. Mr. H. C. M. van Son, die zijn zaak bepleitte, toonde aan hoe de jongen, door schuld van de eerst gefortuneerde ouders, indirect op het verkeerde pad was geraakt door idealisme geleid niet meer te rug wilde. EEN VUIL ZAAKJE Stadgenoot aan de SB verraden. L. J. Flierenburg uit Middelburg stond tevens deze morgen terecht. Hij had de SD ingelicht, dat een zekere G. Melse twee radiotoestel len in huis had. Als eerste getuige werd gehoord C. P. Bakker die mededeelde dat Flierenburgs doch ter getrouwd was geweest met een zoon van Melse en dat waarschijn lijk het verraad zou zijn gepleegd omdat zij elkaar in de steek had den gelaten. Untcrsturmfübrcr der SD als getuige. De 42 jarige Karl Klünner, krimi nal secretar der SD werd even eens als getuige gehoord. Zijn op i reden verwekte grote opschud ding in de gerechtszaal, want eens was deze man, met zijn wrede beulsgezicht de schrik van Middel Natuurlijk in het donker! Hij was door een persoon bezocht die door Joosse was binnengela ten en die hij niet kende, want het gebeurde in het donker. Hij had wel een brief ontvangen, wist ech ter niet wie de afzender was. Zijn verklaringen klopte niet helemaal hoewel hij meende verdachte ai de stem te herkennen. Kroongetuige of onbetrouwbaar? Nadat dhr. Melse zelf was g hoord, die verklaarde dat de schoondochter van de radio's af wist, werd de vroegere chauffeur van de SD voor de tafel geroepen. Deze man A. A. Joosse had een brfef gelezen op het bureau van de SD. Hij had Flierenburg binnenga laten en het gehele gesprek afge luisterd. Toen kwam echter iets vreemds aan de dag, want Flie renburg ontkende en beweerde dat Joosse, toen zij samen in in ternering zaten, een verklaring had opgesteld voor de PRA, dal hij hem niet had binnengelaten. Doch Joosse ontkende dit nu weer, dus schoot de zaak niet bar veel op. loop Yan de Geldverwaltung weer gesnapt Gisteren meldden wij, dat de J. uit Kloetinge. bijgenaamd „Joop van de Geldverwaltung" uit het interneringskamp Co- lijnsplaat was ontsnapt. Thans is hy wederom door de politie gearresteerd. Nummer „7" voor schoenbon aangewezen Het C.D-IC. deelt mede, dat in de loop van de maand November 1916 diegenen voor een schocnenbon in aanmerking komen wier stamkaart- nummer op het cijfer 7 eindigt, voorzover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor sohoencn heb ben ontvangen. Evenals vorig maal het geval was, zullen de plaatselijke distribu- tiedicnstcu eerst de 2e helft der maand November de bonnen op nader vast te stellen data tegen overlegging van de stamkaart met bijbehorende Inlegvel uitreiken- j- "r |;^«SÉ^eÈSi.söS»i.r EBB Morgen, Zondag 27 October 19-16 is het twee jaar geleden, dat Goes en omgeving bevrijd werd. Na vijf lange jaren van onderdrukking en plundering, was dit „de grote dag" voor ons allen. We waren vrij Ter gelegenheid van dit heugelijk Het bezoek van H. M. de Koningin aan België Gistermiddag heeft H. M. de Ko ningin in haar hoedanigheid van „Associee" der klasse Schone Kun sten van de Kon- Academie" van Wetenschappen, Letteren en Scjw- Kunsten, een vergadering van deze Academie bijgewoond. Verge zeld van Z. K. H., den Prins-Re gent, arriveerde de Koningin om 5 uur bij het Paleis der Academiën- Hier werd zij ontvangen door de president der Academie, den Ecrw. Heer Paul Peuters, waarbij haar bloemen werden aangeboden. Repatrieeringsschepen die arriveren Het m.s. Java met repatrieeren- den aan boord zal hedenmorgen om 1 uur IJmuiden binnenlopen- De Sibajalc komt Zondagnacht n twaalf uur te Hoek van Hol land aan. Het schip wordt Maan dagmorgen om 9 uur te Rotterdam ontscheept. De trouwdag viel zo tegen! Verdachte nu zelf gehoord, v< klaarde niet te hebben gewei dat Melse een radio had. Wel wist hij, dat de zoon het toestel niet had ingeleverd. Hij ontkende per tinent bij de SD te zijn geweest. Zijn dochter was gescheiden om dat de „trouwdag zo tegen viel". Requisitoir De Proc. Fiscaal noemde het een intense laffe daad en eiste 8 jaar. Verdediging vroeg vrijspraak! Pleiter was Mr. H. C. M. van Son, die geen gemakkelijke taak had. Hij sprak als zijn vaste me ning uit, dat men bij het onder zoek te eenzijdig tewerk was ge gaan. Het handelde hier volgens verdediger om twee getuigen n.l. de SD-er Klünner on zijn „adju dant achter het stuur", Joosse. De eerste steunt slechts op her kennen der stem. de verklaring an de tweede getuige was van nul i gener waarde. Deze probeert zijn paadje schoon le vegen, anders niet, aldus Mr. v. Son. Daarom verzocht pleiter onmid dellijke vrijspraak. De Proc. Fiscaal was het niet met pleiter eens, terwijl hel Hof zijn verzoek afwees. Uitspraak over 14 dagen. feit «telden wij onze lezers in de gelegenheid een blijvende herinne ring aan te schaffen in de vorm van een gedenkplaat, waarvan we hierboven een reproductie geven. Velen echter, waren toen niet in de gelegenheid om deze plaat, die in 7 pracht kleuren werd uitge voerd een plaats in hun huis te geven- Thans kunnen wij medede len, dat het ons is mogen gelukken, deze plaat (29.5 x 25,5 cm.) alsnog beschikbaar te stellen- Een ieder die hiervoor in aanmerking wenst ie komen, kan hiervan opgave doen bij onze bezorgers. Wij wekken onze lezers op, om hiermede niet te lang te wachten, teneinde teleurstelling te voorko- „In ieder huis deze gedenkplaat'1. OVERDENKING Zalig die niet zien en toch geloven De woorden die hierboven staan, zijn de laatste en tevens de diep ste zaligspreking genoemd. Want wie slechts geloven in wat zij met het stoffelijke oog hebben gezien, aanvaarden alleen de betrekke! ij" ke waarheid der vergankelijke dingen, terwijl de eeuwige waar heden aan het stoffelijke oog ont gaan. Niet zien en toch geloven! Dus als blinden het leven door? Neen. Maar met een open oog voor de werkelijkheid om ons heen, blijven wij bouwen op God, die ons verder leidt op Zijn weg naar een onbekende toekomst. Zalig wie zeggen kan: Wat God doet, dat is welgedaan. 'k Zal door het geloof gespannen staan; 'k Zie uit met vol vertrouwen. Had 'k niet geloofd lk waar' vergaan; Nu zal 'k Gods kracht aanschouwen. Ik mag aan Zijne zijde gaan; Geen onheil raakt de Zijpen aan, Komt, laat ons niet versagen. W.M. Binnenkort geen bloem meer Onze voorraad positie van tarwe is in de laatste tijd moeilijk gewor den doordat de invoer uit de Ver staten tengevolge van de stakingen aldaar reeds geruime tijd stagneert. Als gevolg daarvan zullen onze in landse tarwe en rogge in ruimere mate moeten worden gebruikt voor de broodvoorziening Aangezien er ten opzichte van Ket verbruik van de beschikbare graanvoorraden de nodige voorzichtigheid betracht moet worden, zal er ingaande 21 November voorlooplg geen bon voor bloem of zelfrijzend bakmeel worden aangewezen. Er komt na de thans aangewezen bloembon nog eenmaal een bon voor zelfrijzend bakmeel, waarvan nog voorraden bij de handel aanwezig zijn. Ook de bonvrije artikelen, koekjes, gebak, biscuits, beschuit, vermicelli e-d zullen in mindere mate beschik baar kunnen worden gesteld. De toewijzingen aan tarwebloem voor- deze artikelen worden voorlopig met een kwart verminderd. Verhoging van de melkprijs In overeenstemming met het voornemen van de regering, over te gaan tpt de verhoging van de melkprijs voor de consumenten, zul len met ingang van 27 October a.s- alle maximum-consumentenprijzen van melk en melkproducten over het gehele land met 1 cent per li ter worden verhoogd. Verlenging suikerbonnen Het C.D.K. deell mede, dat de geldigheidsduur van de suikerbon nen 629 Suiker, 129 Suiker, 130 al gemeen en 131 algemeen verlengd is tot en met 2 November- Belangrijke uitzending Zondag a-s. heeft de radio Ne derland een „Zeeuwse Dag" op haar programma staan, in het kader waarvan Zondagavond 21.30 uur over Hilversum II eeu Vraaggesprek over de „Stich ting Herstel Zeeland 1945" zal worden uitgezonden- De „Willem Barenclsz" vertrekt Zondagavond Een Goessenaar aan boord Regering koopt alle traan De Walvisvaarder „Willem Ba- rendsz" vertrekt "a.s. Zondagavond en niet vandaag, zoals eerst werd gemold, naar de Zuidelijke IJszee ter Walvisvangst, waarmede Neder land een oude traditie in ere her stelt. Als bijzonderheid kunnen wij nog melden, dat zich onder de beman ning ten inwoner van Goes bc- indt, n-1. de beer Hillenius. Aan de vooravond van het ver trek is in hel gebouw, waar de Stichting Voedselvoorziening Im portbureau. (V.I-B.) te 's-Gravenha- 's gevestigd, het contract gete kend tussen dit bureau en de Ne derlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V-, waarbij is over eengekomen, dat alle traan, welke gedurende het walvisvaartseizoen —1947 tijdens de door bovenge noemde maatschappij uitgeruste ex peditie wordt geproduceerd, door do Nederlandse regering, in deze vertegenwoordigd door de stichting wordt over genomen tegen de we reldmarktprijs, welke zal worden berekend uit de transacties, die door de verschillende traanprodu- cerende landen zullen worden ge daan. Bjj deze plechtigheid en dit voor is land historische moment wa rn tegenwoordig de heren J. Vcr- hage, directeur, en P. M. Snel, plaatsvervangend directeur van het V.I-B., dc heer G- H. Maassen, aarnemend directeur van het be drijfschap voor margarine, vetten olieën, en de heer Ir- L. dc Waal belast met dc leiding, dc productie dc verkoop ten behoeve van, en als vertegenwoordiger van de Ne derlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. Door dit contract slaat nu vast, dat de Nedex-landse regering straks beschikt over alle traan, die de „Willem Barendsz" naar ons land brengt, waarna, op aanwijzing van het bedrijfschap voor margarine, vetten en oliën, de traan aan de verwerkende industrie zal worden geleverd door de V.I.B., dat dus zo kor' mogelijk eigenaar van de waardevolle grondstof zal zijn- Men weet, dat de expeditie in het sei zoen 1946—1947 tussen de 15 en 20.000 ton traan zal moeten produ ccren, welke een uiterst belangrijke bijdrage zullen vormen tot de vet voorziening van het Nederlandse FILMNIEUWS GR AND-THEATER. Intermezzo Met Leslie Howard In de hoofd- )l en de veel besproken jeugdige Zweedse actrice Ingrid Bergman, als tegenspeelster, draait deze week ln het Grand-Theater, de be kende Amerikaanse film Intermez- Deze film ls geenszins nieuw, nt zoals velen wel zullen weten, Leslie Howard in 1943 bij een vliegtuigongeval om het leven ge komen. Deze schitterende film, waarin 3 personen afwisselend optreden, is er een, die tot op heden helaas weinig vertoond werd- De jeugdige pianiste, Ingrid Bergman ontvangt haar lessen van de beroemde en gehuwde pianist, welke rol vertolkt wordt door Leslie Howard. Beide zijn op gegeven moment verliefd op elkaar, niet alleen door de we derzijdse bekoringen van uiterlijk, r ook door hun spel. Leslie Ho- Goes Biljarten. Donderdag j.l- werden de wed strijden van de Nederlandss Bil jartbond in het café ^aarends voort gezet- Gespeeld werd door klaase C. De uitslagen waren. A.L.M. 3—A.L.M 1 A-L.M- 2—A.L.M. 1 A-L.M. 3—A.L.M. 2 Het hoogst gemiddelde in partij werd gemaakt door den heer P. Bink met 3,84. De hoogste serie door de heren y Doorn en Zwai- tepoorte met 19. Donderdag a-s. worden de wed strijden voortgezet met de beslis sende ronde van klasse C. Vlissingen Openbare vergadering. Door een comité van actie, be- ;taande uit de heren W. Poppe, J. Blankers, H. van Rooijen J- L- Verhagen, H. B. J. Knoop en W- de Ridder, is onder het motto „In- dië In Nood, geen uur te verliezen" op Woensdag 30 October a.s. ln de Scheldehal, alhier, een grote open bare vergadering belegd, waar voor lichting zal worden gegeven om trent de ware verhouding in Ned. Indië- De Vreemdeling. Donderdag- en Vrijdagavond had in de Scheldehal tè Vlissingen een toneelavond plaats, georganiseerd door de C.K.W.O-' (Chr. Kunst, We tenschappen en Ontwikkeling). Op gevoerd werd „De Vreemdeling", een toneelspel in 4 bedrijven, ge schreven door Anton Coolen. Dhr. Laernoes, voorz- van de C. K. W- O. opende met gebed en telde daarna de korte inhoud het toneelstuk. Verder deelde hij mede, dat deze winter nog ec neelvoorstelling, een concert een lezing over de Pygmeën zal worden gegeven. Daarna volgde het stuk zelf, dat misschien wel iets te zwaar voor de spelers is geweest- In de meest bewogen 6cènes wis ten ze niet altijd de juiste toon te treffen maar toch, er waren vele momenten, die goed gespeeld den. Speciaal willen we nc de vertolking van de rollen Moeder en Vader Hamer. Ook de dochter Ag nes en De Vreemdeling werden aardig weegegeven- Daar na dankte dhr. Laernoes en merkte terecht op, dat het erg koud was geweest in de zaal daar er geen verwarming brandde, spel had de mensen zo geboeid, dat de koude bijna niet te merken was. Tussen de bedrijven vrolijkte de ward speelt zijn spel als altijd voornaam en bezield- Ingrid Bergman heelt in deze film haar pad in de filmkunst Jiaar weg naar roem gevonden- Haar spel is meer dan een rol, die zij moet vertolken ln deze film. Zij speelt overtuigend. Ook de kleine Ann Todd, het dochtertje van Howard zien wij herhaaldelijk terug op het witte doek. Prettig doet het aan, dat de ze kleine zo kinderlijk blijft er niet zoals zo vaak gebeurt ln de Amerikaanse films, zo „gemaakt" optreden. Wij kunnen deze apparte film dan ook niet warm genoeg aanbc- VLISSINGEN. LUXOR-THEATER- „Jan Ongeluk" In Luxor-Theater te Vlisslngez draait deze week de film „Jan On geluk" met de filmster George Formbv een van ziine grootste succesfilms, met de dolste avontu ren, die u maar denken kunt. Men ziet hem op het punt slaan om in het huwelijk te treden, wat op de allermoeilijkste manieren toch nog gelukt- U ziet hem de dolste ri' maken met zijn a-s. vrouw op d- motorfiets en allerlei komische dingen meer. Om precies te weten hoe deze film in elkaar zit mag nien zeker niet overslaan om George Formby een bezoek te brengen. Hot wereldnieuws is zeer belang rijk. U ziet o.a- hoe of de sergeant- vlieger 24 doden veroorzaakt door zijn roekeloze vlucht boven Apel doorn. ALHAMBRA-BIOSCOOP. „Dc Zanger v3n Leningrad"- In de Alhambra-Bioscoop draait deze week de Russische film „De Zanger van Leningrad". Het is een film met mooie opera-opnamen, r een kleine roman doorheen geweven is- Een garagebedrijf heeft onder zijn taxi-chauffeurs een goede zanger. Deze wordt ontdekt door een van zijn medereizigers, die verklaarde, dat hij binnen een jaar zou zingen In de Staats-Opera. Maar eerst gaan ze onder leiding van hem opera in studeren, waarin de taxi-chauffeur de hoofdrol heeft- medewerkenden bestaan in hoofdzaak uit zijn collega's. Bij de opvoering van de opera gaat het eerste gedeelte prachtig. Maar bij het tweede gedeelte komt de se cretaresse van het garagebedrijf de zaal binnen en daar is hij verliefd op. Maar door een misverstand is dc verhouding verbroken. Hij schrikt zó door haar komst, dat hi' niet verder kan zingen. De volgende dag komen zijn collega's hem opzoeken en vertellen, dat hij op hun kosten naar het consor tium mag gaan, wat hij ook aanneemt. Hij behaalt grote succes sen en dan zal hij optreden In de Staatsopera- Zij hoort hem door tie radio zingen en gaat naar de zaal waar ze elkaar na de voor stelling ontmoeten. En zo eindigt de film met een „happy end". Voor de opera-liefhebbers is het een prachtfilm, die zeker de moeite rd is om haar te gaan zien- Middelburg Installatie. De Installatie van Jhr- Mr. W. C. Sandberg tot Essenberg, 'Je nieuw benoemde burgemeester van Middelburg is vastgesteld op Dins dagmiddag 5 November a-s. dos mid dags twee uur- Inenting tegen diphterltis. In verband met voorkomende dipli- teritis gevallen zullen de Middel burgse scholieren, wier ouders of verzorgers daartegen geen bezwa ren hebben, ln de eerste week van Nov. a.s. tegen deze ziekte wor den Ingeënt. Zuid-Beveland WEMELDINGE. Ontslag. Bij beschikking van de Minister van Blnnel. Zaken Is op grond van het Zuiveringsbesluit 1945, ontslag uit zijn functie verleend aan: A. C. van Dricl, met ingang van 5 Sep tember 1944 als burgemeester vnn Wemeldinge. YERSEKE OESTEREXPORT Deze week werden 60000 stuks verzonden. Hoogst waarschijnlijk zullen de bestellingen eerst half November groter worden. NISSE BENOEMING Naar wij vernemen heeft Mej. M. van Sinderen haar benoeming tot onderwijzeresaan de O. L. School, alhier, aangenomen. HEINEKENSZAND VERGADERING Op Dinsdagavond j.l. hield de ring „West Zuid-Beveland" van do Ned. Bond van Jongelingsvereni gingen op G.G. in de kring Goes, van de Geref. Mcisjesbond in de Geref. Kerk alhier een gecombi neerde vergadering. Na gebruikelijke opening door den ringvoorzittex-, behandelde dhr J. Wondergem van Nieuwdorp het onderwerp „Beginsel en Practijk" Verder werd het programma af gewisseld door declamatie en zang Ds. Booij, Geref. predikant al hier sloot deze goed geslaagde ver gadering met dankgebed. Schouwen en Duiveland HAAMSTEDE. Opgchevcn- Hcl interneringskamp in deze ge meente, waar 100 zware en lichte gevallen zorgvuldig waren opge borgen is opgeheven. Thans is het Militair Hospitaal te Middelburg bevolkt met deze dames en heren. OUWERKERK OPENBARE VERGADERING GEMEENTERAAD Woensdag vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van de burgemeester, Romeyn. Er werd medegedeeld, dat de busdienst Veer - Ouwerkerk - Ca- pelle - Zierikzee nog niet geopend kan worden omrede dat het nog wachten is op de concessie en op de toewijzing van materiaal. De wijziging van hel ambtenarenre glement werd met algemene .'tem men vastgesteld. Voorts werd be sloten de hondenbelasting tc bepa len voor luxe-bonden op f 10.- en f2.50 voor bedrijfshonden. Dit met ingang van 1 Januari 1947. Aan de orde was voorts: wijziging begro ting 1946. Na diverse opmerkingen van Ged. Staten kan hel tekort hierop worden teruggebracht op f 11.500.-. Omtrent het ontwerp der ge meenschappelijke regeling van do schoolartscndienst ontspon zich n. a.v. een desbetreffend schrijven van Ged. Staten een levendige discussie. De kosten bedragen 10 a 15 cent per inwoner. Benoeming van de schoolarts geschiedt'door de Commissie van Beheer; deze wordt benoemd door B. on W. der aangesloten gemeenten cn legelt Me werkzaamheden van de school arts. Op een verzoek om vrijstelling havengeld door schipper Oomens, m.s. „Eendracht" uit Oule Tongc, die tevergeefs wachtte op een la ding peeën, werd gunstig beschikt. Wethouder Kuijpers besprat ce slechte riolering, inzonderheid ach ter de woningen van C. Heule, waar verbetering zeer urgent is en voorts bij de voormalige woning van Wed. Hoos, waar een zinkput gevaar oplevert voor passanten. Voorts achtte hij verpla.-i'si'ig vftii een lichtpunt bij St. de Rijke nood zakelijk. Een en ander zal borden bekeken. Dhr. A. Hage wilde gaar- - ne weten, wanneer de klok zal gaan luiden. De burgemeester anlr woordde, dat de kogellagers er zijn, doch nog geen kussens, waar in deze moeten rusten. NOORDGOUWE RAADSVERGADERING In dc op 21 Oct. gehouden vev gadering van de Gem. Raad is o.a. het uitbreidingsplan voor de Gom. •astgesteld. In 1947 zullen 6 wo ningen worden gebouwd om ten d" le in het woningtekort te voorzie.1 Do voorzitter deelt mede dat d.-- benoeming van Dhr. H. J. Roel- vink als Burgemeester dezer ge meente is ingetrokken. Hem is toe gezegd dat spoedig ln de vacature zal worden voorzien. Met dc P.Z.E.M. zal worden over legd om te geraken tot eleetriflca- tie van een gedeelte Kloosterweg.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1