VRIJE STEMMEN Stad en Land Turkije wijst nota van de Sowjet af Nog geen „staakt het vuren Huidige Ziekenfondssysteem heeft bezwaren De militaire oorlogsslachtoffers eisen beiere verzorging Je JAARGANG NUMMER 1107 DIRECTEUR: B. G. KLOOSTERZIEL"., REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES, BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 416337 ABONNEMENTSPRIJS:" PER WEEK f^>.26. PER MAAND f 1.12'/i; PER KWART. 13.37'/. DAGBLAD VOOR ZEELAND DINSDAG tffVOBK* IM» HET WEER - Iels kouder. Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist- Hier en daar nog enige lichte regen. Iets kouder. Weinig wind. Amerikaan in de Sowjet-zone van Berlijn doodgeschoten Het Anatolisch persbureau maal^t bekend, dat de Turkse regering in haar antwoord op de tweede Sow- jet-nota inzake herziening van het verdrag van Montreux heeft ont kend, dat de Zee-engten gedurende de oorlog door schepen van de As bevaren zouden zijn. Mede daarom acht de Turkse re gering hel verlangen van de Sow- jet-Unie tot herziening van het ver drag niet gefundeerd. Turkije verwerpt ook punt vier van de Sowjpt-nota (het beheer van de zee-engten moet in handen ko men van de Zwarte Zeemogendhe den)- Turkije beschouwt de Zwarte Zee als vrij- EDEN SPREEKT TE BRUSSEL. De leden van de Britse parlemen taire missie hebben Zaterdagavond op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel een persconferen tie gehouden. Bij deze gelegeheid werd het woord gevoerd door de voormalige Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden- Deze verklaarde dat, willen nieuwe oorlogsrampen voorkomen worden, drie dingen noodzakelijk zijn: de geallieerden moeten hun eensge zindheid van tijdens de oorlog te rugvinden, geheel Europa en de Sowjet-Unie' moeten samenwerken tot het bereiken van een gemeen schappelijk doel en een onderling begrip, en de familie van West- Europese volkeren moet zich nau wer aaneensluiten ter vervulling van een meer plaatselijke taak. Uit een gewestelijk accoord, aldus Eden, kan een overeenkomst gebo ren worden, welke een veel uitge strekter gebied betreft. Vrij toege stane gewestelijke vriendschappen zullen de. vrede verstevigen. Volgens mededelingen uit welin gelichte Griekse politieke' WHngen wijst de aankomst te Athene van admiraal Sir Alernon Willis, opper bevelhebber van de Britse Middel landse Zecvloot, en van lult.-ge.ne- raal Sir F. E. W- Simpson, vice- chef van de Britse Imperialen Ge- neralen Staf, erop, dat belangrijke .besprekingen op til zijn. Sir Alger- non heeft, iri gezelschap van de Britse ambassadeur, Sir Clifford John Norton, een bezoek gebracht aan Constantin Tsaldarls, de Griek se Minister-president. In de Russische sector van Ber lijn is Zondag een Amerikaans bur ger, die foto's nam van de Duitse gemeenteraadsverkiezingen door een Russische soldaat of een mili taire politieman neergeschoten. Volgens een officiële verklaring )U de Amerikaan hef bevel van een schildwacht om een gemotori seerde patrouille naar het bureau van de geallieerde bestuursraad te volgen, niet hebben opgevolgd. Toen de Amerikaan wegreed werd op hem geschoten. In deze officiële verklaring wordt gezegd, dat betreffende Amerikaan een hoge burgerlijke rang bekleed de bij het departement van Oorlog der Verenigde Staten. Hij was vei ezeld van twee Amerikaanse vro ■en en een Duitse chauffeur. HET INCIDENT TE BERLIJN- Haary Flory, uitgever van de „Weekly Republican" te Pawnee- City in Nebraska heeft verklaard, de Amerikaan, die Zondag avond in de Sowjet-Russische sec van Berlijn door een Sowjet- Russische soldaat of politieman werd doodgeschoten, ongetwijfeld zijn zoon Harry D. Flory was. Flo ry junior was chef van de repor- tagediensl van het Militair Be stuur te Berlijn. Strenge handhaving vestigingsvoorschriften In verband met het toenemende aantal overtredingen der bepalin gen van dc Vestigingswet kleinbe drijf 1937, het besluit algemcei Vestigingsverbod kleinbedrijf 1941 en het besluit reëvacuatie Vesti ging kleinbedrijf 1913, is dezer da gen door het directoraat Voor dc middenstand, bij de bevoegde poli- tleinstanlics van rijk en gemeente aangedrongen op een strenger op treden tegen de desbetreffenle treders. Minister Beel bekeek Zeeland Onderhoud met Zeeuwse burgemeesters Zaterdag heeft Minister Bccl een trip door Walcheren gemaakt ver gezeld door Jhr. Ms- Quarles van Ufford en de secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, Mr. Prin sen, Eerst reed men naar Vcere, daarna via Domburg naar West- kapellc waar een afvaardiging van Westkapelse dijkwerkers stond op gesteld. In gesprek met dc voorzitter Wcs terbeke maakte dc/.c Minister Beel de vrees van de Westkapelse dijk werkers bekend irt verband met diverse werkzaamheden. Ook werd in Westkapelle nog een bezoek ge bracht aan de landingsplaats en het monument- In het Schuttershof tc Middelburg vonden na een tocht via Koudcker- ke, enkele besprekingen plaats met dc diverse Zeeuwse burgemeesters. Dit ln verband met dc arbcidsmoei igkheden en al de andere bezwaren die zich in Zeeland hebben voorge daan en zich nog in uitzicht stellen. Na de conferentie is Mr- Beel per auto vertrokken. Er worden vorderingen gemaakt De hoop. dal op dc volledige zit ting van Maandag een order tot het staken van het vuur zou wor den uitgevaardigd, is niet in ver vulling gegaan, aangezien de ge mengde wapenstilstandscommissie niet voor dc plenaire zitting kon bijeenkomen door de afwezigheid van Socdirman en de zijnen, die eerst Maandagochtend om 11 uur plaatselijken tijd te Batavia zijn gearriveerd, aldus verneemt Ane- ta uit zeer betrouwbare bron. Toch is op do plenaire zitting wel verdere voortgang gemaakt op de weg naar begrip tussep de bei de partijen. Eenstemmig werd een motie aangenomen, dat de politie ke besprekingen tussen de Neder landers en de Indonesiërs zo spoe dig .mogelijk moesten beginnen. OFFICIEEL COMMUNIQUé OVER DE BIJEENKOMST VAN MAANDAG Een officieel communiqué zegt, dat de conferentie overeen geko men is om de wapenstilstandscom missie te machtigen „een „staakl- het-vuren" Instructie uit te vaardl gen, zodra zij een beslissing daar toe genomen heeft, zonder dat zij zich tot de plenaire zitting zal be hoeven te. wenden. zegt voorts, dat oen resolutie tot do instelling van een comité voor burgerlijke zaken eenstemmig werd aangenomen. Dc leden zullen zijn: Dr. H. J. van Mook, Mr. F. dc Boer, Amtr Sin- rifocdin, Dr. A, K, Gani, luitenant generaal E. C. Manscrgh en gen.- majoor R. D. Forman. De volgende bijeenkomst van de voltallige vergadering zal plaats hebben op 30 October. Verder zal een lichaam worden Ingesteld ten einde voor de uit wisseling van romusha's (dwang arbeiders) en heibo's tegen geinter neerden en een aantal Menadonc- zen en Ambonezen, die zich nog het binnenland bevinden, zorg te dragen. Ook zal een gemeenschap pelijk^ propaganda-commissle woi den aangewezen, belast met onder zoeken van politieke misdrijven. Tot de categorie politieke delin quenten worden ook gerekend te behoren zij, die er van verdacht worden zelfstandig of gemeen schappelijk misdaden te hebben begaan en thans 'hetzij ,door de Ne derlanders, hetzij door de Indone siers worden gevangen gehouden. Tenslotte zal een gemengde Ne derland-Indonesische commissie worden aangewezen ten einde wel in geschrift als via de radio de publiciteit tc bevorderen, kan bijdragen tot het scheppen van een gustige sfeer voor de on derhandelingen. Deze commissie zal ook de maatregelen ne of voorstellen, die kunnen leiden tot een beter wederzijds begrip van bedoelingen en standpunt. POLITIEKE BESPREKINGEN BEGINNEN DINSDAG Later wordt bericht dat de po litieke besprekingen tussen Neder landers en de Indonesiërs Dinsdag 22 October zullen beginnen. Ford lost vervoersprobleem op In de verbindingen op Walcheren is thans een verbetering gekomen door het inzetten van vier nieuwe Fordbussen elk ruimte biedend aar 28 personen. Van c'eze wagens, welke gele verd zijn door de Fordgaragc te Goes komen in November nog die eveneens cp Walcheren insezet zullen worden. De Zeeuwse -Vlaamse Tamweg Mij krijgt volgende week zes nicu we Fordbussen terwijl er op de Beskens-Maldegem twee stuks in gezet zullen worden. Er kan dus wel gesproken wor den dat Ford de vervoerspro blemen voor een groot deel heeft helpen oplossen. Juwelen van Hertogin van Windsor per parachute uitgeworpen Volgens den correspondent te Brest van hei blad France Soir zou een boer uit Argold (depar tement Finistère), toen hij een sportvliegluig, dat boven zijn ak ker vloog, gadesloeg, gezien heb ben. dat op een gegeven ogenblik een eylindrische bus aan een para chute werd uitgeworpen. Toen de bus tegen dc grond smakte, sprong zij open en de boer zou glinsteren de voorwerpen, op juwelen gelij kende. waargenomen hebben. Hij spoedde zich daarop naar de plek. waar hij zijn aandacht op gecon centreerd had, maar twee mannen, die zich achter een heg verscholen hadden, waren er het eerst bij, namen alles mee en weinige ogen blikken later hoorde de boer de motor van een auto aanslaan. Franse politie-autoriteiten in Nederland Op uitnodiging van den Directeur- Generaal van Politic brengt een delegatie der Franse politie tweedaags bezoek aan Nederland teneinde hier de grondslag ter leg gen tot een nauwe samenwerking met de Nederlandse recherche ter bestrijding van internationale mis drijven. Het gezelschap arriveerde gister morgen om kwart voor 10 met een speciaal Lockhèed-vliegtuig op Schiphol. Bij de aankomst werden de Fran se politie-autoriteiten namens den Divecteur-GeneraaJ- welkom gehe ten dobr Mr. J. P. G. Goossen, hoofd van het kabinet en commis saris J. W. Kallcnborn, hoofd van het bureau criminele voorlichting in Nederland. Na de douanecon trole, waaraan blijkbaar zelfs deze hoge Franse autoriteiten niet kon den ontkomen, begaf het gezel schap zich naar het bureau van de rijkspolitie te water te Amsterdam waar zij werden verwelkomd door den commandant van het gewest Amsterdam van de rijkspolitie ta water, den heer J. Ruig. Hierna maakte het gezelschap een tocht door de haven en de grachten van Amsterdam. STALIN NAAR DE V.S. Naat het blad „Chronicle" te Halifax meldt heeft het uit „hoogioplaatste bron'1 verno men dat het mógelijk is dat.ge neralissimo Stalin begin Novem ber een bezoek brengt aan de V.S. en wellicht Ook aan Canada Voip.ens de zegsman werd er een suite in gereedheid gebracht voor Stalin op de „Aquitania". en hij zal zich inschepen op dit schip voor zijn volgende reis van Engeland naar Amerika. Reuter voegt hier aan toe. dat het schip gecharlerd is door het Britse ministerie voor vervoer voor het overbrengen van de delegaties voor dc volgende bij eenkomst der ministers van Bui tenlandse Zaken te New York. Het schip vertrekt Zondag 27 October Een woordvoerder van de Sow jet-Russische ambassade tc Was hington heeft verklaard, dat hij niets gehoord had over een be zoek van Stalin aan de V.S. Hij voegde er aan toe: „ik denk niet, dat het waar is". Ook Eben Ayres. pers-secre taris van President Truman, ver klaarde dat hij omtrent een aezoek van Stalin niets gehoord had, Algemeen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland vergaderde Hel fonds is het goedkoodste in de lande Onder voorzitterschap van Jhr- Mr. D. vau Doorn, burgemeester te Kattendljke. werd Zaterdag j.l- weer voor het eerst sedert 1941 een algemene vergadering gehouden met dc vertegenwoordigers der verzekerden. Vele moeilijkheden heeft het bestuur van het fonds het hoofd moe ten bieden. Het personeel heeft het niet aan werk ontbroken en er bestaan nog verscheidene bezwaren. Na het uitbrengen van de verslagen deelde de Secretaris nog mede, dat de gezamenlijke art sen op Z— en N.-Bcvcland per 1 Januari 1917 hun medewerking aan het ziekenfonds hebben opgezegd. Artsen wensen niet meer mee te werken!!! Na het openingswoord van de voorzitter werd door._de secretaris Dr. C. Griep, verslag uitgebracht over de jaren 1941 tot en met 1945. In dit verslag gewaagde hij van verschillende handelingen vr.i het bestuur t-a.y. de artsen, apothekers e.a- Hij méftaoreerde het aftreden van de ln dit jaar overleden Mr- Fransen v. d. Putte, bij leven voor zitter van het bestuur. Ook het vertrek van Dr. Planteydt naar Noordwijk en Dr. Huese deed het fonds een gevoelig verlies lijden. Thans is echter het bestuur weer voltallig door de plaats die Dr. Gosses inneemt. Op 25 Juli 1945 werd een nieuw kantoor betrokken aan de Singel straat, wat een ■èoede verbetering Nu Icon een voldoend aantal personeel dc administrateur ter zij de staan bij zijn zeer moeilijke werkzaamheden, die tengevolge van dc invoering van liet zieken- fondsbcsluit steeds meer zijn aan dacht vroegen. Deze invoering had een chaos tengevolge. De meeste mensen wisten niet wat zij doen moesten b(j inschrijving cn zells bestuur en administrateur konden de voorschriften slechts uitvoeren zoals de kranten hel schreven. Eveneens werd de verplicht ver zekerden voor ziekenhuisverpleging verzekerd. Met de vereniging voor ziekenhuisverpleging is men over eengekomen de verplicht verzeker den te herverzekeren. DE BEZWAREN: VERREGAANDE BUREAUCRATIE Dat is wel een Var» de grootste bezwaren dip bestaan. Zo Is bijv. van overheidswege.'-oen controle apparaat ingesteld óm fouten op te sporen. Duizenden guldens worden op deze manier vermorst om enke le honderden tc redden. Ook de koppeling van de Zieken fondswet aan de Ziektewet heeft vele bezwaren- Zoals bekend ver ondersteld mag worden eindigt na 6 maanden ziekte de uitkering van de Ziektewet en eindigt ook de verplichte verzekering: Nu zijn de gedupeerden, want zo mogen zij wel genoemd worden, aangewezen op het vrijwillig ziekenfonds, wat zij niet kunnen betalen en wat ook niet aangenomen wordt omdat nu eenmaal een huls dat in brand staat niet verzekerd kan worden. Ilct klinkt hard, doch het is zo. Het bestuur van het ziekenfonds kun dit niet doen, doch er zijn maatregelen genomen om dit be sluit te verzachten n-1. degenen die voor invoering van het Ziekenfond scnbcsluit al lid waren van het vrijwillige fonds, worden wel terug genomen. De enige oplossing in deze kwade zaak zou echter zijn uil het ver- ovcningsfonds der verplicht ver zekerden een subsidie voor de vrij willige kas toe tc kennen. En zo komt men dan op het vrij willig fonds. Dit vormt al lang een zorgenkind van het bestuur. De laatste tijd heeft men steeds met een tekort te kampen gehad en bedroeg het laat ste jaar al 5000 gulden. De verhou ding tussen volwassenen enkinde- ren Is veel slechter geworden wat de premieopbrengst weer beïn vloed. Premieverhoging is dus hier'een noodzakelijke maatregel, daar te der jaar de reserves niet eenvou digweg aangetast kunnen worden. Het doel en streven van het be stuur zal echter zijn de verstrek kingen van de vrijwillig verzeker den gelijk te maken aan die van de verplicht verzekerden en hier aan de premie te passen. DE EVACUATIE VAN WALCHEREN, heeft de administratie tot over de oren ln het werk gedompeld doch ook heeft het personeel de stoot op gevangen. Het normale aantal van 40000 leden is nu weer bereikt. Wij willen de lezer niet teveel met cijfers vermoeien en ontlenen aan zijn verslag slechts het volgen dc. Do reserve bedroeg In 1940 f 19000 en eind 45 f 34.000. De huishouding van het fonds is duurder geworden en toch is de premie nog steeds hetzelfde. In 1940 ontving het fonds f 15 aan premiën in 1045 bijna f500.000 De „omzet" van 'de verplicht vei zekerden bedroog in 1945 f 330.00( dus ook bij dc vrijwillige verzeke ring ten opzichte-van 1940 is nof een stijging te zien van 40.000. De kosten der vrijwillige verze kering zijn geleidelijk gestegen van f 0.48 tot 9.23 per hoofd, ter wijl de ontvangsten zijn gedaald van f 9,32 tot f 9.04. DU betekent dus een nadelige exploitatie f 1,— per hoofd. Na November 1WI kreeg een grotere opbrengst per hoofd als gevolg van de invoering der verplichte verzekering en nu kon den de honoraria der vrijwillig vei zekerden op het normale peil te ruggebracht worden terwijl ook dat der specialisten kon worden verbeterd. Met het bedrag van f 1, ziel aan administratiekosten de vrijwillige-verzekering en f 1,07 voor de verplichte-verzekering, be hoort het Alg. Ziekenfonds Z en N Beveland tot de goedkoopst geëx ploiteerde fondsen in den lande. In 1942 n.l. behoorde het tot de 9 fondsen, waarbij die kosten min der dan f 1,per ziel waren. Bij 153 andere fondsen waren die kosten f 1tot f 3,75 en het ge middelde cijfer was toen f 1,42. Dit zijn cijfers der verplichte-verzeke ring. Dit fonds maakt dus wel eer gunstig figuur met f 0.86 voor d« verplichte-verzekering ln dat Jaai Uit andere gepubliceerde gegevens blijkt, dat het wal het zielenaantal betreft behoort tot een groep van 31 ziekenfondsen' met elk 20 atot 40.000 verplicht-verzekerden. In deze 31 fondsen tezamen zijn 35V» v. alle verpl.verzekerden inge schreven en de administratiekos ten bedroegen daarvan gemiddeld pltn. f 1,50. Terugkomende tot de vrijwillige verzekering ziet men dus over 1945 voor het eerst er een exploitatie te kort is van f 0,10 per ziel, hetgeen betekent oen totaal bedrag van plm. f 3500. Het eindresultaat der Verpl. ver- De regering bleef in gebreke Zaterdag cn Zondag hield de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers in dc Beatrix- cn ïrene-hall van de Jaarbeursge bouwen te Utrecht onder leiding van den voorzitter, den heer N. Wigeherink zijn eerste congres. Dc opkomst voor deze eerste jaar vergadering was bijzonder groot- 2000 deelnemers cn vele autori teiten waren aanwezig, toen de heer Wigeherink om 11 uur Za- terdagochtcn het huishoudelijk gedeelte opende. De heer N. Wigeherink begon zijn rede na de aanwezigen ver welkomd tc hebben, met het doel van de bond nader toe te lichten. Het hoofddoel van dc bond is, al dus" spreker, te komen tot de hoognodige verbetering in de soci ale verzorging van de oorlogs slachtoffers. Een belangrijke factor is daarbij, te trachten de waarde ring van hel Nederlandse volle, voor de offers die de oorlogsslacht offers brachten, te bestendigen en te vergroten. De heer Wigeherink zeide het gevoel te hebben, dal hieraan veel verbeterd kan wor den. Tevens echter ziet de bond als onderdeel van zijn taak. de leden een gevoel van vertrouwen in de staat zowel als in de bevolking te geven. De spreker maakte daarna uit voerig duidelijk dat wat be treft dc pensioeneriug, omscho ling, herplaatsing in dc maat schappij, nazorg en bijzondere noden, er nog zeer weinig door dc Ncd. Regeringen verbeterd is, sinds de bevrijding. Zelfs de totaal verouderde pensioenwet van 1922 is nog steeds niet her zien. Het systeem van onver plichte uitkeringen noemde hij to betrekkelijk om goed te zijn. Verder zette hg uiteen dat spe ciaal de oorlogsweduwen zeer onvoldoende gesteund worden. Volgens hem moest vooral dc weduwe met kinderen de garantie krijgen van een behoorlijk,'wette lijk lijk vastgelegd inkomen, zodat zij niet gedwongen wordt om te gaan werken in plaats van op te voeden. Slechts door een belasting verhoging van 50 cent per jaar zou do staat f20 f 25 per week kun nen uitkeren aan een dergelijke oorlogsweduwe. Wat de oorlogsweduwe zonder kinderen betreft, bepleitte spreker een uitkering van 50 pet. van het loon van haar vroegere of invalide man. benevens uitbetaling van het volle loon als zij zelf werkt. Na de openingsrede van den voorzitter speelde het U.S.O. het Maurerische Trauermusik van Mo zart. waarna generaal H. G. Win kelman, luid toegejuicht het po dium betrad. TOESPRAAK GEN. WINKELMAN Generaal Winkelman wees op het belang van de tegenstand van de Ned. land- en zeemacht tegen de overmachtige en verraderlijke Duitse legers, in de 5 tragische Mei dagen '40. Door deze tegenstand konden koningin en regering tijdig naar Engeland ontkomen, vervolg de hij. Slechts vanuit dat land, zo ging hij verder, kon het verzet aange wakkerd en de bevrijding uitge voerd worden. Na woorden van waardering voor de moedigen en trouwen bracht hij hulde aan de gosncuvelden en verzocht één mo ment stilte. Als lid van het hoofdcomité van de stichting „Ereschuld en dankbaarheid" wekte de "gene raal nogmaals op tot bijdragen voor de nagelaten verwanten en de oorlogsinvaliden. Vervol gens kwam hy terug op een passage uit een vorige rede en wees op dc regeling die van overheidswege voor dc oor logsinvaliden gemaakt ls. En hij besloot om voor de extra- gevallen extra steun van „Ere schuld en dankbaarheid" te belo- zekering momentcel is, dat de uil gaven per ziel f 13.— bedragen. De ontvangsten zijn daaraan ongeveer gelijk. Verder zij nog vermeld, dat in 1945 voor de verpl.-verzekering o.m werden afgeleverd 25303 recepten en 423.200 eenheden insuline. 442 poliklinische- en 31 klinische rönt genfoto's werden verstrekt. Door vroedvrouwen en gemachtigde huis artsen werden 671 verlossingen voor rekening van het fonds ver richt. Het aantal verpleegdagen in ziekenhuizen bedroeg 12.112, ten gunste van 823 verpl.-verzekerden. Het aantal verstrekte diverse kunst middelen bedroeg 2800. Uitkering bij overlijden had in 149 gevallen plaats, waarvan 9 tengevolge van oorlogsmolest. Voor de vrijw. verzekerden wer den 18475 recepten afgoleverd en 210.700 eenheden Insuline, terwijl 381 verlossingen werden verricht. Aan 50 verzekerden werden diver se uitwendige geneeswijzen -(rönt- genbestraling enz.) toegepast. Het aantal verstrekte kunstmiddelen be droeg 1929. Na het uit-brengen dezer versla gen deelde de Secretaris nog mede dat de gezamenlijke artseu op Z cn N-Beveland per 1 Jan. 1947 hun medewerking aan hot Ziekenfonds hebbMi opgezegd. Dit zal over het gehele land ge schieden en is een'gevolg van de onrechtvaardige handelingen tegen da artsen door de Commissaris der Rijksbeheerslng. Hier hopen wij in oen volgend ar tikel meer over mede te delen. SLUITINGSREDE In het begin van zijn rede wees de bondssecretaris op de zeer ge brekkige uitbetaling van de pen sioenen aan de militaire oorlogs slachtoffers, volgens de verouderde pensioenwet. Volgens spreker is nog steeds geen ontwerp tot wijziging In gediend. Spreker meende niet met ge noeg klem bij de Nederlandse regering te kunnen aandringen op het gelegenheid geven van medezeggenschap in dc_ herzie ning van dc pensioenwet 1922. Hierna sprak dc heer Emmen over het tijdelijk buiten wer king stellen van artikel 53 van dc pensioenwet 1922, dat han delt over de termijn, waar bin nen beroep kan worden aange tekend tegen een genomen be slissing. Vanwege de talrijke gedupeerde gevallen, vond hij daarom drin gend noodzakelijk, dat artikel 53 van de pensioenwet 1922 buiten werking wordt gelteld voor de slachtoffers van deze oorlog, opdat zij niet daarnaast nog de financiële gevolgen moeten dragen van die abnormale tijd. Volgens spreker moet de plaat sing van de militaire oorlogsslacht offers in het arbeidsproces acuut worden ter hand genomen. Evenals de voorziter in zijn ope ningsrede, verzette spreker zich te gen het le werk stellen van oor logsweduwen. Hierna vroeg de heer Emmen de aandacht voor de z.g. verergerend verband slachtof fers. Spreker besloot met de wens uil te spreken dat elke autoriteit voor zich het onder zijn ambtsgebied res sorterende probleem met het be stuur nader onder de ïbupe zou willen nemen, teneinde tot een zo gunstig mogelijke oplossing te kunnen komen. Inlichtingen gevraagd Bij de politiek© recherche af deling te Hilversum bevindt zicli momenteel in arrest: Albert Salo mon de Jong, geboren te Amster dam 14 Februari 1909. Nederlan der. Israëliet, gewoond hebbende tc Hilversum. Slieltjcslaan 35. daarna te Amsterdam. Deze man verleende gedurende de bezetting aan verschillende Duitse diensten, zoals Devisen Schutz Kommando en de Zentral- stelle ftir Jqedische Auswanderung beiden te Amsttydam, medewer king. Het was hem toegestaan zon der ster te lopen. Hij maakte vooi zijn Duitse opdrachtgevers ver schillende reizen naar Brussel en Parijs. Zijn werk was het aanbren gen van ondergedoken Joden en het aanbrengen van de vermogens van deze personen. Hiervoor kreeg hij beloningen van 10'/«. Tegen hem werd in de geduren de de bezetting illegaal uitgegeven signalementenlijst onder no. 148 als Gestapo-spion gewaarschuwd. Een ieder, die enige vcriglarifiK in deze zaak kan afleggen of in lichtingen kan verschaffen wordt verzocht hiervan schriftelijk of persoonlijk kennis te geven aan het hoofd van de P.R.A.ST. Anna- straat 13 te Hilversum. Nieuwe petroleum- bronnen in Amerika Uit Liberville wordt gemold dat pe- vhn Gabon zeer bemoedigend zijn. Een Franse maatschappij heeft petro-, leum gevonden op een diepte van 200 meter. De boringen, die tijde lijk stopgezet zijn, zouden dage lijks 1500 liter opgeleverd hebben. De maatschappij wacht nu op zwaar Amerikaans materiaal ten einde over te gaan tot diepere bo ringen. De zetel van de V.N. De autoriteiten van New York City hebben den secretaris-gene raal van de V. N. een plan aange boden ter verbetering en uitbrei- ding van de gebouwen te Flushing Meadow op Long Island, waar de! Algemene Vergadering van de V. N. aanstaande week bijeen zal ko men, om aldus gedaan te krijgen dat de zetel van de V.N. aldaar ge vestigd wordt. De uitvoering van het plan zou 65 millioen dollar kosten. Goes DE BOEMELBARON Zondagavond genoot een talrijk publiek ln de Prins van Oranje van de bekende succes-operette De Boemelbaron, met in de hoofd rol Piet Kohier. Er is duchtig gelachen om deze operette van Walter Kollo. Maakten Bert Silvester en Jopie Korda een prettigen indruk door hun vlot spel. toen Piet Köhler van achter de coulissen naar voren trad kende het succes geen grenzen. Hij is dan ook onverbeterlijk de ze speler en met recht de drijf kracht van het gezelschap. Ook Bert v. d. Linden speelde goed ter wijl Frits Engels de rol van huis knecht met succes vervulde. Ingeborg Winkler in de rol van Wanda heeft getoond iets voor de toekomst te gaan betekenen Haar spel was vrij en ongedwongen. Al met al was het een avond van ge noegen. Wij zien het volgende op treden van Köhler's gezelschap met belangstelling tegemoet. Een dezer dagen kwamen de le den van hel Verbond voor Gerepa trieerden bijeen in het Slot Osten- de. Nadat de voorzitter met een wel komstwoord had geopend en de no tulen waren voorgelezen werden ehkele mededelingen gedaan, voor de repatricrenden. Uit de Zeeuwse afdelingen is een districtsbestuur lot stand gekomen. Door ditbestuur is een aanklacht ingediend tegen de slavendrijver Mittelstenscheidt. Hierna volgde een verslag over het te Eindhoven gehouden con gres. Besloten werd binnen enkele we ken een contactavond te organise- Middelburg GEGUND De Rijkswaterstaat heeft het her stellen van de onderbouw van draaibrug over het kanaal door Walcheren te Oost- en West- Sou- bwfg bij overeenkomst' opgedragen aan de firma E. G. Lindenbergh te Vlissingen ZANGUITVOERING Op Dinsdag 29 Oct. a.s. zal Chr. Zangver. „Hosanna" onder leiding van den heer J. Suurmond een zanguitvoering geven in het ge bouw „Concordia", Palingstraat, al hier. AFLOOP AANBESTEDING Het Dagelijks Bestuur van de Pol der Walcheren heeft aanbesteed het graven van wegsloten langs de dorpsweg te Ritthem met bijkomen de werken bestek no. 29, en graven van de Mannezeesehen wa tergang niet bijkomende werken,1 bestek no. 30. De uitslagen waren: Bestek no. 29: Hoogste inschrjj-j ver Firma Meyers en de Rooi) le Amsterdam voor f 62.490. Laagste inschijver: Firma Gebr. van Oord te Werkendam voor f 17.620. Bestek no. 30. Hoogste inschrijver: Firma Meij- ers en de Roolj te Amsterdam voor f 74.990. Laagste inschrijver: Firma D. Monshouwer te ZwijndrechO voor f 12.900. Zuid-Beveland TERSEKE BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leo W. z. van K. J. v, IJsseldijkv. Liere; Neeltjc J. A. d. van C. J. D. 'SInke—v. Liere: Pietcr J. z. von L. E. de Koeijer— v. d. Velde. Huw.-Aang.: A. Weststrate 24 J. le Wemeldtnge en D. N Meulbrock 22 j.; L. Nieuwenhuize 25 i. en K. J. M. Sleketee 26 J.; A. Meijer 25 j. en C. Vleugel 26 j. te Wemeldinge. Gehuwd: D. van Stee 25 j. en M- Verbeke 19 j.: J. de Visser 25 j, te Goes en .1. Eekhardt 23 j. Overleden: K. Mieras 72 j. vrouw van P. de Koeijer. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kinderschoentje, een porte- monaie en een dameshandschoen, inlichtingen ter gemeenle-secreta- BENOEMD, Met ingang van 1 October JJ1. ia de heer W. L. Hirdes, voorheen volontair ter gemeente-secretarie, benoemd als klerk ter gemeente secretarie op arbeidscontract. i BORSSELE INTREDE Na in de morgendienst bevestigd te zijn door Ds. Bunjcs uil Almelo met dc tekstwoorden uit Lucas 22 vers 26 deed des middags Ds. W. A, Kryland overgekomen uit Veldho ven zijn intrede in de N.H. Kerk, alhier met als tekstwoorden Lucas 9 vers 62. Na de dienst werden door Ds. Kryland de gebruikelijke toespraken gehouden, waarna ou derling Verhoek sprak namens de gemeente. Ook de burgemeester sprak een paar woorden. Beide ma len was de kerk geheel gevuld. BOTSING Zaterdagmiddag reed op de over weg. alhier, bij het station een vrachtwagen tegen een rangeer- trein. Dc bodem van de auto werd ingedrukt cn een lamp van de loco motief werd verbrijzeld. Met v - eende krachten werd de auto ui: zijn netelige positie gehaald. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. WAARDE Zondagavond werd ln de Her- Kerk alhier een bijzondere dien'. gehouden door Ds. A. Postma uil Schore. Hij werd ingeleid door .Ds. O den Bod, predikant te Waarde. 2ijn zeer leerzame rede bevatte na-oorlogse gezinsproblemen uit bijbels oogpunt bezien en was ge titeld „Het gezin in de branding".

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1