VRIJE STEMMEN weer Stad en Land DAGBLAD VOOR ZEELAND Senator van den Berg over de vrede ECempeifai-spion staat terecht *e JAARGANG NUMMER 6(18 DIRECTEUR: B. O. KLOOSTERZIEL. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES. BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 410357 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK f 0.28. PER MAAND t 1.12'/i; PER KWART, t 3.37'/i MAANDAG 21 OCTOBER IW HET WEER - Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen. Enkele verspreide regen buien. Hier en daar ochtendmist. Matige ot' zwakke wind tussen Z- -O. en Z-W. /.uilen Schacht en Von Papen een rol gaan spelen Senator van den Berg die de con ferentie van Parijs heelt bijge woond als lid van de Amerikaanse delegatie, verklaarde in een inter view voor de Amerikaanse radio; „Rusland wil geen oorlog, Ameri ka wil geen oorlog en ik wilde dat we niet meer over oorlog spraken' De Amerikaanse buitenlandse po liliek is op de vrede gericht. Op da vraag of oorlog met Rusland eens onvermijdelijk zal zijn antwoordde van den Berg: „Het mag niet zover komen dat een oorlog onvermijde lijk wordt." Van den Berg beschreef de Ame rikaanse politiek ten opzichte van Rusland als „vriendelijk standvas tig". „Het is absoluut noodzakelijk dat wij volkomen openhartig zijn jegens Rusland en zeggen wat wij Uedoelen en bedoelen wal wij zeg gen". „Ik zou willen dat Amerika al les zou doen om redelijke gronden der Russen voor vrees en wantrou wen uit de wég te ruimen. Maar de Russen moeten van hun kant hetzelfde doen. En zij zijn daar thans ver van verwijderd." Van den Berg merkte verder nog op: Tijdens al die lange debatten te Parijs heb ik nimmer een Ame rikaanse aanval op SowjetrRussi- se argumenten meegemaakt doch wel Amerikaanse argumenten fel horen bestrijden door de officiële Sowjet-Russische woordvoerder en door de woordvoerders van de mot Sow jet-Rusland verbonden Slavi sche mogendheden, telkens wc Misschien begrijpen wij' Moskou niet, in elk geval begrijpt Moskou ons verkeerd. De Sowjets moeten weten, dat wij geen complotten smeden tegen hen en God kan getuigen, dat wij niets dergelijks in gedachten hebben doch moeten weten, dat zij niet aan ren op een communistische wereld Van den Berg zeide het m'et 'Sla lin eens te zijn, dat een „ware de" tenslotte afhangt van een ven en laten leven" -tussen het Oos De uitkeringen der molestverzekeringen Het feit, dat noch de rijksbijdrage noch de molestverzekeringsuitke- ringett uitbetaald worden aan dc door oorlogsgeweld getroffen deel nemers cier onderlinge molest ver zekeringsmaatschappijen, is voor de gezamenijlke onderlinge molest verzekeringsmaatschappijen aan leiding geweest om een telegram te zenden aan den Minister var. Financiën. Zij verzoeken daarin dringend: 1 het wetsontwerp tot regeling van de vergoeding van oorlogsscha den ten spoedigste bij de Staten- Generaal in te dienen; 2 met alle middelen te bevorde ren, dat de rijksbijdragen ten spoe digste worden vastgesteld; 3 de molestonderlingen, voor zo verre zij daartoe in staat zijn, in de gelegenheid te stellen althans aan de meest dringende behoeften te voldoen door haar vergunning te verlenen aan de verzekerden een voorschot uit vrij tegoed ir vrij geld. te geven, tot een maxi mum van 25°/o van de schaden aar bedrijfsuitrusting, handelsvoor raad en huisraad. Het uitstel van huurverhoging De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft aan Raad van Ministers een telegram gezonden in verband met de radio rede van den Minister-President ^vpn 4 October 1.1. waarbij is i men vast te staan, dat de huurv hoging wederom voor onbepaalde tijd is uitgesteld. De bond consta teert, dat hierdoor de onbillijkheid van het bevroren huurpeil van 1940 bij overigens sindsdien allerwegen gestegen belastingen, kosten prijzen wordt gecombineerd en treurt, dat elke motivering voor het nalaten van deze ook in liet belang van de volkshuisvesting noodzakelijke maatregel 1 s aan- terwege gebleven- De bond wijst $lke verantwoordelijkheid voor de consequenties hiervan wat betreft de staat van het gebouwd onroe rend goed nadrukkelijk van hand en dringt alsnog aan op williging van het indertijd daartoe strekkend gemotiveerd verzoek aan do Ministerraad. De komende processen tegen Duitse industriëlen Volgens welingelichte kringen te Frankfort, aldus dc Amerikaanse nieuwsdienst in Duitsland, zullen Alfred Krupp en Fritz Thysscn b( liet in Januari 1917 beginnende pro ces tegen Duitse industriëlen niet tot de beklaagden behoren. Hoewel dc Amerikaanse prosccutic reeds weken bezig is, de zaak tegen deze twee Industriëlen voor te bereiden, heeft men ua de vrijspraak van Schacht besloten tegen Tliyssen geen vervolging in te stellen Thys scn, die Duitsland in 1939 verliet, Is later haar Duitsland terugge keerd. Krupp, die verleden jaar door een vlermogendhcdencommis- aie (e ziek werd geacht om in he zojuist geëindigde eerste Neuren berg- o proces berecht te worden, i: nog niet hersteld- Z«n zoon, Alfred Krupp jr., zal wel in dc beklaag denbank verschijnen en verder ver tegenwoordlgers van dc I. G. Far- bcst eiv andere Duitse industriële concerns. In November zal waar- scliijnljjk een proces tegen dokto ren van de S S. beginnen. Officiële mededelingen zullen uit Washing ton Milgen- i de Westerse democratie. - CONN ALLY OVER DUITSLAND Seriatfu-" i;om Conally, een der le den „van- de delegatie der V.S. ter Parïjsè' vredesconferentie, heeft op persconferentie aan boord van de Queen Elisabeth verklaard, dat Europa de hulpbronnen van Duits land nodig had en dat de V.S. niet plan waren Duitsland of het van dat land te vernietigen. De gedachte aan verdeling van Duitsland was volgens Conally ta nende ten gunste van de behande ling van Duitsland als een geogra- lische eenheid. De V.S. willen Duitsland in staat gesteld zien bet Nazisme en Hitlerlsme kwijt te ra ken en zijn kracht en industrieën op te bouwen, aldus zeide Conally. Duitsland behoort in de toekomst zijn leidende positie In economisch opzicht in Europa te herkrijgen. ZULLEN SCHACHT EN VON PA PEN IN DE TOEKOMST EEN GROTE ROL SPELEN? De diplomatieke correspondent an het links georiënteerde Engel i Zondagsblad „People" verklaart at Hjalmar Schacht, voormalige president van de Duitso Rijksbank en von Papen, voormalig rijkskan selier, door de Westerse democra tie voorbestemd zijn voor hoge functies, die In hoge mate de toe komst van Duitsland zullen bein- vloeden. Met betrekking tot Schacht zegt de correspondent: „Naar mij wordt medegedeeld, zal aan Schacht dc moeilijke taak om orde te schep pen in de industriële en financiële chaos in Duitsland en centraal Eu ropa toegewezen worden. - Aan van Papen zal de delicalie opdracht, het tegenstrijdige politie ke streven van de Duitso commu nisten en de werkelijke Duitse de mocraten. meer met elkaar in over eenstemmig te brengen, toever trouwd worden. Schacht en von Pa pen zullen loetreden tot een voor naam gezelschap van vroegere vij anden met aan het hoofd den vllegtuigonlwerper Willi Messer- ■schmidt en geleerden op het ge bied van dc atoomenergie, Enkele diplomatieke waarnemers, die zich inzake deze kwestie nauwkeurig op de hoogte stellen, opperen, de werkzaamheden van deze t mannen van Invloed zullen zijn op het verloop van do aanstaande gaderingen der V.N. en zelfs i ferenties van de Grote Vier. Deze waarnemers leggen er de nadruk op, -dat er geen wettige reden waarom Schacht en von Papen niet onmiddellijk hun werkzaam heden zouden beginnen, en dat de formaliteit van het erkennen van hun diensten automatisch zal vol gen, zodra de Duitse vredesvoor waarden bepaald zijn. Het probleem van het financiële herstel van Duitsland is in de ogen van hot Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en Wall Street van het allergrootste belang en zij zijn van mening, dat Schacht De nieuwe bonkaarten Met ingang van 27 October wor den bonkaarten voor voedingsmid delen van een nieuw model ln ge bruik genomen- Deze kaarten zijn verdeeld in vier horizontale- stro ken genummerd 1 l.m- 4, welke van elkaar gescheiden zijn door dikke varte lijnen. Elke 14 dagen zullen slechts bon en van een strook aangewezen worden en wel gedurende de eer ste veertien dagen de bonnen van strook 1, voor de tweede veertien dagen die van strook 2 enz. In de bonnenlijst zal voortaan vermeld worden van welke strook bonnen orden aangewezen. Zodra de bonnenlijst in de avond bladen van Donderdag 24 October 1946 is gepubliceerd, doet men goed strook no- 1 van de bonkaart af te knippen. Men kan de bonkaart dan weer opbergen en alleen de afge knipte strook bij de hand houden. Alleen van deze strook worden de periode van 27 October 9 November bonnen aangewe- o-a- nog ln de aanvullende bonnenlijst van Donderdag 31 Oc tober 1946. Zodra in de avondbla den van Donderdag 7 November de bonnunlijst voor de periode van 10 t.m. 23 November is opgenomen kan men de niet aangewezen bon van strook 1 vernietigen, aan gezien voor de periode van 10 t.m. 23 November uitsluitend bonnen van strook 2 gebruikt zullen wor den. Daarvan kunnen everieens na veertien dagen de niet gebruik te bonnen worden vernietigd, aan gezien dan dc volgende strook aan de beurt komt enz. Extra bonnen voor de feestdagen Aangezien de voorraadpositie van sommige grondstolfen voor voedings- en genotmiddelen nog moeilijk is, zal aan verzoeken om voor de feestdagen in December extra verstrekkingen te geven voor speciale doeleinden, zoals voor het organiseren van feestelijkheden door verenigingen en instellingen geen gevolg kunnen worden gege ven. Het is dus nutteloos zich hier voor tot ambtelijke instellingen te wenden. Ook richtte men zich niet rechtstreeks tot fabrikanten, 9m levering voor op bon gedistrlbueer de artikelen, aangezien hun toe wijzingen niet toelaten, producten buiten de distributie om te verstrek ken. Er zal evenwel naar gestreefd worden voor de feestdagen enkele algemene extra verslrckkïngen te doen. Zo zjjn er o.m. plannen om voor St- Nicolaas en Kerstmis een extra bon voor versnaperingen aan te wijzen voor dc gehele bevolking. da enige Is, die orde kan scheppen in de chaos. De correspondent van „People" sohrijft tot slot: „Naar mij wordt medegedeeld ls de Sowjet Unie be zlg met een nieuwe „protest-tech niek", die toegepast zal worden in verband met do vrijspraak van von Papen en Schacht, De volgende stap van Moskou zal worden ge daan in de vorm van het Indienen van een krachtig protest in de alge mene vergadering der V.N. Acht jaar geëist Op 9 October stond voor de temporairen krijgsraad te Batavia terecht Karei RudolC Snuer. Deze jongeman, die ais soldaat uit krijgsgevangenschap wist te ontsnappen, kwam spoedig daarop in aanraking mot een zekeren Bocdoyo, inspecteur van politlo bij do beruchte P.I-D. Boeoyo stelde Sauer voor keuze om zijn diensten ter beschik king te stellen- van genoemde ganisatie dan wel gearresteerd te worden. Dé geïntimideerde avo: turier, die Sauer was, koos zonder aarzelen het eerste alternatief. Blijkens de tenlastelegging toon de de nieuwe aanwinst van d< P.I-D- zich een waardig collabora teur van den overheerser. Hij werkte, behalve dan met den meer- genoemden Boedoyo, ook samen met twee veelbelovende jongelie den, Thon van den Dungen Gro- novius en den z.g. Amerikaan San ders. Deze beide ex-steunpilaren v. de P.I-D. zijn thans voortvluchtig. Hel is mogelijk, dat Sanders reeds in handen gevallen is van de Ame rikanen, terwijl, wat zijn kameraad betreft, het vermoeden bestaat dat deze zich ergens ln mtdden-Java ophoudt. Tussen December '42 en April '43 opereerde het trio ln dienst van Boedoyo te Bandoeng en omgeving- Sauer contact met een Am- bonnccs, Risah genaamd, lid de „anti-ja-organisatie", een dergrondse beweging- Hij slaagde er in'bet vertrouwen van dezen patriot', té winnen en daardoor zich" te. laten Inschrijven als. lid,.yan -de organisatie. Ook wist hij den - lieer Wijnmaal', assistent bedrijfsleider van de firma Visser Co. te Bandoeng, tot de bewe ging te doen toetreden. Dc rest van de geschiedenis laat zich gemakke lijk raden; beide misleiden werden Boedoyo uitgeleverd en kwa- daarna terecht bij de Kem- peitai, waar zij gevangen werden gezet en afschuwelijk mishandeld- De bedrijvigheid van Sauerl die met een door Boedoycl afgegeven pas, waarop zijn nationaliteit als indo-Duitser vermeld stond, in zijn zak liep, beperkte zich niet tot. dit ene geval. Hij bewoog zich ook in de Chir,ese wereld. Zijn voor naamste taak was er achter te ko men wie heimelijk luisterden n*ar Buitenlandse radiouitzendingen, in clandestiene bezit van wapens waren dan wel van ant; Japartse gezindheid blijkt gaven. Zo bood hij aar de Chinezen Lie en Pavg Ing Llong pistolen te koop aan ten einde op deze manier te we ten te komen of zij geïnteresseerd waren in de elandesliene-wapen- handel- IliJ gaf zich bovendien uit als lid van een gefingeerde ondergrondse beweging en wist van Lie een schriftelijke verklaring te verkre gen, dat deze wapens zou leveren aan deze niet bestaande organisa tie. Hel gevolg van een en ander was, dat de beide genoemde Chine zen en nog zes anderen eveneens in handen van de Kempeitai vie len met alle gevolgen van dien. Te gen Sauer werd aclit jaar geëist, met aftrek van de IJjd ln preven tieve hechtenis doorgebracht- Ruilsyteem der Russen Volgens het Berlijnse blad „Telegraf" breekt de spoorweg directie .ta Berlijn zich het hoofd over een vermiste trein, welke verdwenen is tijdens een rit ln de Sowjet-Russische zone- In de plaats van een trein met mooie slaapwagons is namelijk een trein, samengesteld uit een allegaartje van wrakke rijtui gen, terug gekomenDe eerste trein schijnt tijdens de reis door Thucringen te Erfurt gerequireerd te zijn. Volgens het blad kregen de spoorwegbe ambten, die van Berlijn uit naar Erfurt opbelden, ten ant woord, dat zij er maar blij mee moesten zijn een gewone trein in ruil gekregen te hebben en dat zij een volgende keer mis schien wel alleen maar goede renwagens terug zouden krij gen. Te Berlijn zit men thans ten zeerste in over een andere slaapwagentrein, welke zich 1110 menteel in do Sowjet-Russische zone bevindt. Karnemelk op de bon Van 27 October af zijn karnemelk en karnemelkproducten uitsluitend weer op de bon verkrijgbaar. Ieder een zal desgewenst op een bon voor gestandaardiseerde melk een dubbele hoeveelheid karnemelk of karnemelkproducten bij zijn leve rancier kunnen betrekken. Het is dus niet nodig, zoals aanvankelijk is medegedeeld, de bonnen voor gestandaardiseerde melk om te rui lea tegen rantsoenbonnen voor tap temelk om karnemelk enz. tc be trekken. Pindakaas op jam-suikerbon Binnenkort zal een restantparllj pindakaas in de handel worden ge bracht, «Voor zover voorradig zal men van 2 November af naar ver kiezing op de jam/suikerbon ook pindakaas kunnen betrekken en wel in de verhouding van ca. 370 gram pindakaas L pot) 500 gram jam. Portret van Truman beschadigd In het Nationaal Museum van hel Smithsonian Instituut U een portret van president Tru man zwaar beschadigd. De daad wgrdt door bevoegde Instanties gekenschetst als: een directe en zware belediging van den pre sident der Verenigde Staten. Tijdens het bezoek, dal Mrs. Leonards, de stichteres van het „Ameri can Relief for Holland" en vice-presidente van het onlangs opge richte „United Services to Holland" a«n Nederland brengt, 6telde zij zich op de hoogte van do nood in de getroffen gebieden- Mrs, Leo nards bezichtigt een bunkerwoning te Westkapeile. Toestand op Sumatra Lord Killearn is Zaterdag naar Batavia teruggekeerd ter voorbe reiding van de plenaire zitting, welke op Maandag gehouden zal worden. Deze zitting moet echter worden voorafgegaan door een vergadering van de gezamenlijke wapenstsl- slandscommissie. Deze laatste zif ting zal niet mogelijk zijn voor de terugkeer van de Republikeinse opperbevelhebber van de T-R.T., Luit.-Generaal Soedirman, te Ba tavia. Deze wordt Zondag terug verwacht. Zaterdag vernam Anela, dat twee belangrijke voorstellen waarschijn lijk op de plenaire zitting van de Nederlandse en Indonesische dele gaties, welke op 21 October onder voorzitterschap van Lord Killearn zal plaats hebben, naar voren ge bracht worden. Deze zijn: 1. De vorming van een bijzonde re commissie ter regeling van een spoedige uitwisseling van romus- ha^ en heibos uit de geallieerde zone en de onder Nederlandse con trole staande Buitengewesten ener zijds tegen de geïnterneerden, die zich nog in hel Indonesische Re publikeinse gebied bevinden, an derzijds. 2. De instelling van een gemeen schappelijke Nederlands-Indonesi sche commissie, welke door mid del van propaganda er toe moet bijdragen, dat de Juiste atmosfeer, benodigd voor de onderhandelingen, gehandhaafd wordt. Deze voorstellen werden gedaan toen de Nederlands-Indonesische commissie, die belast is met het uitbrengen van advies aan de con ferentie Inzake de politieke toepas sing van de wapenstilstand, giste ren bijeenkwam- De voorstellen zullen Maandag, wanneer de commissie weer ver gadert, verder worden uitgewerkt. In een uiteenzetting over de toe stand op Sumatra heeft de Repu blikeinse minister van Economische Zaken, Dr. A. IC Ganl (vice-gou- verneur van Sumatra, bevelhebber van de Sumatraanse T-R.I. en lid van de Indonesische delegatie ter conferentie te Batavia) verklaard, dat de wapenstilstand ondanks het feit, dat het „Volksfront" in Pan- dang en Medan de gevechten voort zette, op Sumatra ln acht zou wor den genomen, zodra de officiële order „staakt het vuren" gegeven zou zijn. De Republikeinse leiders, aldus Dr. Gani, hadden de bevolking ge heel in de hand en hoewel de ver vanging van de Britse troepen door Nederlandse niet in goede aarde zou vallen, zou zij niet overgaan lot openlijke vijandelijkheden- De Republiek beheerst thans alle Buitenlandse bezittingen op Suma tra. Het is waar, dat veel naar S'.n gapore gesmokkeld is, doch daar aan draagt het Japanse leger schuld. Toen men Sjahrir's verklaring van 15 October, volgens welke alle nlet-Republikeinse eigendom, zo dra een overeenkomst zou zijn ge sloten, aan de eigenaars zou wor den teruggeven, te berde bracht, antwoordde de vice-gouverneur: „Indien wij hiertoe orders ont vangen, dan zullen wij deze uitvoe ren," De Simau goud- en zilvermijnen, zo deelde Dr. Ganl voorts mede, waren thans onder Republikeins beheer en dank zij de door de Re publiek verstrekte werktuigen, had de residentie Palembang geduren de de laatste productiemaanden uil deze mijnen drie kilogram goud en vijftig kg. zilver ontvangen. In do Republikeinse kolenmijnen bij Palembang waren enige Neder landsc en Zwitserse technici werk in aanzien van de toekomstige politieke structuur verklaarde D Ganl, dal Sumatra een provincie van de Republiek wilde zijn- Hij wees er op, dat er op Sumatra met een bevolking van 10 millioen ruw geschat één millioen Javanen wo nen en dat velen van hen belang rijke bestuursfuncties bekleden. Hij gaf een gedetailleerde beschrij ving van de bloeiende handel in Palembang, waar door Republi keinse autoriteiten in September aan In- en uitvoerrechten in totaal 40 millioen Japanse guldens gehe ven is. Toen hem gevraagd werd. of deze handel geleid wordt door de Republikeinse regering, ant woordde Dr. Gani: „Het is geen normale handel. Wij hebben ruil-' verkeer met -Singapore." Toen enige correspondenten hier dieper op in gingen en vroegen, of dit systeem van ruilhandel uitging van de Republiek, antwoordde hij: „Wel, u weet, wat handel ln oorlogs tijd is." „WASHINGTON POST" OVER DE ONDERHANDELINGEN In een artikel over de huidige on 'derhandelingen in Nederlands-In- dië schrijft de „Washington Post" van Vrijdag: De opeenvolgende verklaringen van woordvoerders van de Nederlandse regering, sinds de belangrijke rede van Koningin Wilhelmina van 6 December 1942 af gelegd, tonen aan, dat de Neder landers sedert lang geen enkel plan meer hebben om de statusquo in het buitengewoon rijke gebied in Z.O. Azie te herstelen en dat zij gaarne bereid zijn deze koloniën de status van Dominion te verlenen. Aan de andere kant schijnen de meer gematigde en met de reali teit rekening houdende elementen de overhand te krijgen op de extre misten. Wat de twee partijen nog scheidt, is rilet het vraagstuk van zelfbestuur voor Indonesië, doch wanneer, ln welke omvang en on der welke omstandigheden dit moet worden verwezenlijkt. Al zijn op dit punt de meningen aan weers kanten verdeeld, toch zullen dooi de goede wil, die men toont, de hui dige geschilpunten geen onoverko melijke moeilijkheid voor een ovei een komst blijken, Hetgeen Indone sië op dit ogenblik het meest nodig heeft, is zeker een lango periode van vrede en rust, waarin het zo noodzakelijke werk van herstel en wederopbouw kan worden onder- De laatste woorden Goering Kort voor Goering zelfmoord pleegde had hij een onderhoud met de Amerikaanse geestelijke H. F. Gerecke, wien hij zeide: „Ik geloof in God den Vader. Maar ik geloof dat God te groot is en te zeer bezig om zich met zulke kleine aangelegenheden bezig te houden als het lot van Hermann Goering". Gerecke verklaarde, dat Goering verzocht had te mogen communiceren voor hij zelfmoord pleegde, doch dat Gerecke dit had gtweigeid. „Ik kon hem niet laten communiceren omdat hij niet ge loofde in de goddelijkheid van Je zus Christus, die dit sacrement heeft ingesteld" adus Gerecke Goe ring was nationalist, materialist en modernist. Hij ontkende de in spiratie der Heilige Schrift, dë wonderen in de Bijbel, het leven hierna en de goddelijkheid van Christus. Had Keitel ook zelfmoord willen plegen? Volgens de radio-omroep voor de Amerikaanse strijdkrachten in Muenchen is thans bekend gewor den. dat veldmaarschalk Wilhelm Keitel het plan gekoesterd heeft de galg voor le zijn door zelfmoord te plegen. Enige maanden geleden, ontdekte een bewaker, dat Keitel een scherp Btuk metaal wilde ver bergen. Ned. bloembollen naar Engeland Het Engelse Ministerie van Han del heeft medegedeeld, dat enige tijd geleden een regeling werd ge troffen, volgens welke 6.000 ton bloombollen, gerokte knollen en knollen voor 31 Maart 1947 uit Ne derland mochten worden inge voerd. Deze hoeveelheid is thans vergroot tot 7.000 ton, met dien verstande, dat voor 31 December van dit jaar niet meer dan 6.000 ton mag worden geïmporteerd. De overige 1000 ton mogen slechts tussen 1 Januari en 31 Maart 1947 worden ingevoerd. Reisvergunningen "oor Duitsland Ter >ectifieatie van een onlangs in de pers verschenen bericht, waarin medegedeeld werd, dat de toewijzing van reisvergunningen aan zakenlieden door het Commis sariaat-Generaal voor de Neder landse economische belangen in Duitsland (C.G-R geschiedt, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat reisvergunningen, voor zuiver commerciële doelein den nog steeds vla de Rijksbureaux dienen te worden aangevraagd. In verband met de voorschriften d«r geallieerde bezeltingsautoritol- ten verdient het aanbeveling tege lijkertijd met het verzoek om een reisvergunning bij het Rijksbureau, een concreet voorstel voor een be paalde transactie voor te leggen- Uitdrukkelijk zij hier echter ver meld, dat slechts in een beperkte mate deze reisvergunningen wor den afgegevenSlechts voor dege nen, die met het oog op hun in Duitsland gelegen bezittingen naar Duitsland willen reizen, is door de Engelse autoriteiten een afwijken de regeling getroffen, volgens wel ke een aantal van onder deze ca tegorie vallende personen toege staan is in Duitsland te vertoeven. Aangezien bovengenoemd Commis sariaat-Generaal belast is mgt de behartiging van Nederlandse eigen dommen in Duitsland, (s dit com missariaat ook de Instantie weike aan de Engelsen de namen opgeeft van hen die in aanmerking komen om voor dit doel naar Duitsland Gouverneur Kasteel onderscheiden Gouverneur Kasteel is' door President Truman onderschei den met de vrijheidsmedaillo met zilveren palmen, wegens tijdens dc oorlog bewezen dien sten. De medaille zal worden uitgereikt door Admiraal W. R- Munroe, die speciaal voor dit doel met zijn staf een bezoek aan Curagao zal brengen. Goes Steeds orgcr Vorige week weidon weer een drietal fietsen ontvreemd. Doch ook deze vervoersmiddelen schijnen dc heren dieven te gering te worden, want uit de centrale keuken, waar de kontoren van de Ned, Heide Mij zijn gevestigd, word een motorrijwiel gestolen. Beboet Donderdag werden bekeurd we gens het te lang arbeid laten ver richten na het einde der werktijd de fa. H. en S. alhier. Vlissingen Toneelavonden C.K.W.O. Op Donderdag 24 en 25 October a.s u -ganiseert de CKWO een to neel ond in de Scheldehal waar het toneelspel van Antoon Coolen „De Vreemdeling" zal worden op gevoerd. Noord-Beveland WISSENKERKE Burgerlijke stand GEBOREN: Wilhelmina L. d. v. W. L. Ketelaar en M. Snoodijk Jacobs A. d. v. P. A. Snoodijk en C, Geelhoed. Anthonia C. d. v. M. J. Noordlioek en A. C. Swenne. ONDERTROUWD: A M. van der Heijdc. 31 j. en C. J. Koole 24 3. J. Balkenende, 26 j. en E. J. Brou wer 24 jaar GEHUWD F. Karstanje 26 j. en T. van Damme 20 J. P. den Boers 32 j. en w. Heuseveldl, 26 j. OVERLEDEN: L. M. de Jonge 72 J. d. v. D. do Jonge en J. Duiven bode. Zuid-Beveland WOLPIIAAJRT8DIJK Tentoonstelling „Onze voeding in deze tijd" Woensdag 16 en Donderdag 17 Oc tober werd alhier in café Osse- waarde gehouden de tentoonstel ling „Onze voeding in deze tijd" georganiseerd door het voorlich tingsbureau van de voedingsraad in samenwerking met de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Woensdagmiddag om 2 uur heet te mej. Fischer, vertegenwoordig ster van de voedingsraad, met een kort inleidend woord de talrijke ge nodigden, waaronder de heer Phil lipsc, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, welkom. Hierna wevd de tentoonstelling officieel geo pend door den burgemeester van Wolphaarttsdijk. Deze wees in zijn openingswoord op het doel van de ze tentoonstelling n.l. voorlichting ten aanzien van een goede voe ding en de bereiding daarvan, het geen een belang van de eerste or de ls. Hij memoreerde verder de werkzaamheden van de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande in deze streken en sprak de hoop uit. dat ook de voe dingsraad zijn werkzaamheden over deze gemeente zal uitstrekken Ten slotte verklaarde hij de ten toonstelling voor geopend, in de hoop dat ze volledig mag slagen Hierna gaf mej. Fischer een inte ressant algemeen overzicht van het tentoongestelde. Bij een rondgang over de tentoon •telling maakte het ge"heel een smaakvolle en verzorgde indruk Hefc grote belang van een gevarl eerde voeding <11 een doelmatige bereiding en beharing daarvan kwam sterk to'. uitdrukking. Voor de bezoekers waren talrijke vouw bladen ter voorlichting verkrijg baar. Verder werd aan eiken bezoeker een zelfbereide verversing uitge reikt. Donderdagmiddag en avond wer den nog enige mooie films op huis houdelijk gebied vertoond. Aan de tentoonstelling was ook een ver loting verbonden, waarvoor talrij ke prijzen ln natura beschikbaar Gezien de vele bezoekers en de belangstelling die aan de dag werd gelegd, mag deze tentoonstelling die gehouden werd onder het mot to: „Hoe men gezond en lekker eet? Dat is niet anders dan een weet",.zoor geslaagd heten. Keuring dienstplicht lichting 194T Van de 25 dienstplichtige uil de ze gemeuite, die voor de lichting 1947 werden gekeurd werden er 18 goedgekeurd, terwijl er 6 vb." goed ongeschikt en 1 tijdelijk on geschikt werden verklaart, HEINKENSZAND Overplaatsing Met ingang van 1 November is den heer A. Geelhoed commies der be lastingen en accijnen alhier over- geplaats naar Vlissingen. waar hij speciaal voor de omzetbelatlng wordt te werk gesteld. 's-HEER AKENDSKERKE Zaterdagmorgen geraakte door het spelen van kinderen met vuur in de buurt van het station een uienren in brand. Voordat de bran suit arriveerde hadden omstan ders met emmers water de brand reeds geblust. Een gedeelte van de ren er wat stro ging verloren. YERSEKK Boksdemonstratie Woensdag 23 October zullen te Yerseke boksdemonstraties worden gehouden, die om 8 uur aanvangen Er zulien 3 vonden van 2 minuten wórden gebokst door de volgende personen: A. Siebes-A. Rijnders; T. v. d. Have-N. Kerkhoven: II. v. d. Endt-Meulmeester; J. Sanderse- Schroevers; G. Boone- A. v. Oor schot; P. Manncke-N. Nieuwpoort ,T. Koster-N. Ritico; K. Linden- berg-B. Walker; L. Lindcnberg-II. Dik; J. v. d. Plassc-K. Sprang. Al le eerstgenoemden zijn Yersekcna ren en leden van de Yersekcsc Boksclub, de laatsgenoemdcn zijn Vlissingse boksers. Verder zullen de volgende Yersekenaren tegen cl kaar boksen: A. Siekotcc-J. de Koeijer en A. Nieuwenliuijse-J. Paauwe. Vermoedelijk wordt na af loop een lezing gehouden over hel boksen. De Yersekearen die in Ter neuzen de nederlaag hebben gele den zullen- nu ongetwijfeld U'ach ten revanche le nemen. Toneel De Yersokse Toneelvereniging Kunslvrieden" is thans weer druk bezig een revue in te studeren waarvan ne eerste uitvoering waar schijnlijk in Januari za' plaats vin HANSWEERT Beroepen Bij dc Nud. Hcrv Kerk te Hans weert is beroepen D:=. A. J. van d. Ham te Biervliet, die di'. bcióep heeft aangenomen, 1

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1