VEE 111 ARGENTINIË Voor de Jeugd De rijwielbanden-positie Zonnestraaltje en het beest Vele moeilijkheden, weinig' import Gebrek aan personeel Wij allen zouden gaarne weer 01 •nlbrcekf het allerbelangrijkste, Be klachten die ten aanzien v; geuit zijn dan ook legio. Zij komen, in hel algemeen ge sproken, hierop neer, dat de tijd welkt, verloopt tussen aanvraag en beslissing veel te lang is; dat de hoeveelheden, welke verstrekt wor den. te gering zijn om de directe beboette te dekken, en ten slotte, dat de distributiediensten blijkbaar hoeveelheden rijwielbanden Ie ver delen krijgen, welke niet ir houding staan tot hel aantal ners van de- betreffende gemeenten. Om nu de oorzaken van bovenge melde feiten na te gaan, is het no dig enig inzicht tc verkrijgen het thans toegepaste distributie systeem en de huidige productie mogelijkheden en moeilijkheden leren kennen. In prinolpc komen categorieën in aanmerking: 1. liet personeel in buitendienst van Qe. gcmcentciykc overheids dienst?!?; 2. praktiserende artsen, veeart sen, wijkverpleegsters, verloskundi gen, Invaliden, die een beroep n" oefenen, niet-inwonende operati zusters, geestelijken; 3. personen, werkzaam in landbouw, veeteelt en tuinbouw, voor zover z(j dagelijks m een bepaald aantal km. moeten af leggen fn de uitoefening van hun beroep; 4. arbeiders, voorzover de af stond tussen hun woning en werk meer dan een bepaald aantal kin- bedraagt. 5. particulieren, voorzover hun werkzaamheden van belang zijn voor de economische wederopbouw, terwijl wederom een bepaalde mi nimumafstand tussen woning cn werft moet worden afgelegd. 8. overige aanvragers. Deze per sonen moeten wederom een bepaal de minimum-afstand per dog afleg gen. Bovendien geldt bij alle genoem de categorieën, dat men eerst aanmerking komt, wanneer van een openbaar vervoermiddel gebruik kan worden gemaakt. Een lange wachttijd blijft -onver mijdelijk zolang de aanvragers ve le malen de voorraad overtreffen. Nu Is het duidelijk, dat- de situa tie in de verschillende distributie- kringen ten aanzien van deze nor men zeer verschillend is- Hierbij wordt gedacht aan het verschil tus sen stads- en plattelandsgemeenten, of bet feit, dat in bepaalde plaat sen veel grote Industrieën geves tigd zijn. Het aantal aanvragers, dat de normen voldoet, varieert per Amerikaanse hulp voor Ned. Joden Onmiddellijk na do bevrijding van ons land waren er twee orga nisaties, de „Joodse Coördinatie commissie" en de „American Joint Distribution Committee", die alles in het werk stelden om hun loofsgenolc-n hulp te verlenen, na de doorstane ontberingen. Woensdagmorgen werd een uit voerig overzicht gegeven op Amsterdam gehouden persconfe rentie van de werkzaamheden deze organisatie. De loelichting weid verzorgd door Miss. Edith Haskins. director for the Netherlands en Mr. David Resnick. director of Public Rela tions ot the European Head-quar ters in Parijs. Er werd do nadruk gelegd op het. feit, dat hier geen permanente taak to vervullen is en dat haar werkzaamheden zullen eindigen aïs hc-t rechtsherstel zover gevor derd is, dat de Joodse gemeen schap zichzelf weer zal kunnen be druipen. De- Joint, die baar takkingen over dc gehele wereld heeft, waar haar hulp gewenst Is en de grootste particuliere hulpor ganisatie ter wereld is, heeft in de pc-rlode van Juli 1945 tot Juli 1946 een bedrag van 640.000 dollar ter beschikking van de Nederlandse Joden gesteld, hoofdzakelijk afkom stig van Joodse organisaties en ticulieren in Amerika, Canada Zuid-Afrika .Voor de 28,000 perso nen, die van de 140.000 zielen tel lende Joodse gemeenschap in Ne derland zijn overgebleven, werden 1785 kisten en balen met kleding, schoeisel, voedsel cn andere arti kelen aangevoerd en gedistribu eerd, samen tot een gewicht van 225.000 pond en tot een waarde var 200.000 dollar. Sedert 1 Mei zijn ruim 300 per sonen door bemiddeling van d( Joint geemlgrcerd, de meesten naar Palestina terwijl de overigen dc voorkeur geven aan de V.S., Canada, Australië en Zuid-Ameri- ka. De vluchtelingen uit Midden- Europa, die voor de oorlog naai Nederland kwamen en wier bezit lingen thans als vijandelijk bezit worden beschouwd, moeien in bezit van non-enemy-verklaringen gesteld worden en ook hier helpt dc- Joint. Tenslotte verschaft de Joint middelen voor het onderhoud de oorlogswezen, die in gezinnen of tehuizen zijn ondergebracht, als :nede voor het onderwijs en •akopleiding van de Joodse jeugd, die uit de kampen terugkeerde. Dc activiteit van dc Joint bc- paart dc Nederlandse regering ve ie uitgaven, die anders aan «odse medeburgers ten koste moes :.ii worden gelegd., terwijl boven- en kostbare Amerikaanse devic- ria in ons land worden gebracht, o vla de Nederlandse bank op re ening Tan dc Joint worden ge acht. i staten ros bestijgen, doch helaas i-t. e cnstcl goede handen, i de rijwielhandcniiosilic worden distributiekring dtis zeer stcrlc ep. daai-mede de toewijzingen, welke de betrokken kringen verstrekt worden- PRODUCTIE EN IMPORT. De vervaardiging van rijwielban den wordt geremd door het gebrek :in de onontbeerlijke grondstoffen- Zoo is er een tekort aan rubber, staaldraad, canvas, chemicaliën. Het gebrek aan staaldraad vormt op het ogenblik de grootste zorg. Hiervoor is ons land geheel op in ner aangewezen, daar dit zo be langrijke artikel hier te lande niet wordt geproduceerd. Juist (1c import van dit artikel, alhoewel zeer tijdig grote bestellin gen in diverse landen zijn ge plaatst, gaat met grote moeilijkhe den gepaard. De pogingen om uit Duitsland staaldraad tc betrekken hebben tot op heden gefaald. Verder is er nog steeds een ge brek aan geschoold personeel er vooral meisjespersoneel. Een andere tegenvaller was hel uitblijven der productie van rii Hevea-fabrieken- Lag het aanvankelijk in de be doeling van deze fabrieken om ir Januari van dit jaar in bedrijf le gaan, de geregelde productie begon eerst in Juli. EEN WANVERHOUDING- Alhoewel reeds bij de bevrijding van het Zuiden van ons land, aan zienlijke bestellingen in het bui tenland werden geplaatst, heeft de import, door de zeer trage afleve ring, nog steeds niet de gpdigc verlichting kunnen brengen. Van de import kan ook in de toekomst iet veel verwacht worden- Aan de hand van dc binnengeko- ien opgaven der distributiedien sten betreffende de achterstand dc aanvragen, bleek dit aantal op 31 Juli J.l. c.a. 2.000.000 tc bedra gen. behoefte is uitcr- Om de voedselvoorziening (oogst werkzaamheden) niet in gevaar te brengen, was het noodzakelijk de achterstand, die hier bestond, versneld tempo in te lopen- Hier door konden evénwel aan de groe pen 5 en 6 in het geheel geen bon nen worden verstrekt. Rekening houdend met de naar voren gebrachte omstandigheden, dc behoeften dus en de mogelijk heid hieraan te voldoen, kan wor den geconcludeerd, dat de situatie zodanig Is, dat op een Bpoedige ver betering moeilijk te rekenen valt. In tegenwoordigheid van de Zweedse Koning en leden van het Ko ninklijk Huis heeft onder geweldige belangstelling de hijzetting van het stoffelijk overschot van de dezer dagen overleden Minister-Presi dent van Zweden, Hansson, plaats gevonden. De gestolen juwelen van de Hertogin van Windsor De Britse politie, die thans in de Londense onderwereld spoort i de dieven van de juwelen der Her togïn van Windsor, is van mei dat een internationale bende de hertog en hertogin van Frankrijk uit hebben gevolgd, om een ge schikte gelegenhéid to wachten om hun slag te slaan. Het kistje, waarin de juwelen werden be waard, ls thans met enige juwelen er nog in gevonden op een golf- veld nabij de tijdelijke residentie van de hertog. Andere juwelen wi ren over het veld verspreid. Scot land Yard heeft de zaak thans in handen. Meningen over de wapenstilstand in Indie Li een hoofdartikel schrijft de „Baltimore Sun", dat dc- wapen stilstand in Nederlands-Indie niet meer doet dan de vitale kwestii van de toekomstige verhouding tussen het Moederland en zijn vroegere Ko.lonie nog steeds onbc slist te laten. De conclusie van het hoofdartl lcel Is als volgt: „De toestand doet een beroep op wederzijdse concessies, welke in het licht van de traditie en de er varing uit het verleden nauwe lijks aan beide zijden te doen zijn. Het blijft te bezien of staatsman schap opgewassen zal zijn voor de laak om tot een vreedzame rege ling te komen en een eind te ma ken aan de wanorde en het bloed bad. welke sinds het einde van de oorlog met Japan het lot van donesië zijn geweest. Doel en werking van het CONSUMENTENCREDIET Hulp aan de lagere Inkomens liet consumentencrediet Is één maatregel uit de vele, dio ge nomen worden onder dc druk der omstandigheden waarin ons land verkeert. Doel vau de wet is versterking van de consumptieve koop kracht die meer in het bijzon der zal worden gericht op de aanschaffing van dunrzamc ge braiksgoederen. De grote uitkeringen aan de oo: logsslachtoffers, de vergoeding wc gens geleden materiële oorlogs schade e.d. zijn alle maatregelen, die dezelfde strekking hebben n.l. de koopkracht in handen van het publiek te vergroten in een tijd, waarin de goederenschaarste nog zeer groot is. De hoofdgedachte die bij het ver lenen van het consumentencrediet heeft voorgezeten is deze, dat de credietverschaffing niet mag uit gaan boven de hoeveelheid duur zame gebruiksgoederen, die naar alle waarschijnlijkheid in de peri ode waarvoor de voorgestelde maat regel zal gelden, ook Inderdaad ter beschikking komen. Meer koopkracht beschikbaar stellen, zou inflatorische werking hebben. In de wet op het consumenten crediet is een nauw verband ge logd tussen de beschikbaarstelling van koopkracht en de hoeveel heid goederen, die daarmede kan worden gekocht, omdat de beschik baarstel'.ing van koopkracht ge schiedt iu de vorm van waarde bonnen, die van kracht zullen wol den verklaard naarmate door de distributieoiensten ook inderdaad de goederen kunnen worden aange boden. Men moet zich niet ul te grote verwach'ingen maken, dat het be drag van de waardebonnen inder daad kan worden gehonrcerd met onontbeerlijke gebruiksgoederen. Er moet rekening gehouden wor den met de binnenlandse en ook met de buitenlandse markl. V/ij kunnen slechts een zeker deel van de totale hoeveelheid grondstoffen, arbeidskrachten en kapitaal beschikbaar stellen, wil len wij niet ons totale volksin komen in disorde brengen. Deze wet biedt crediet aan arbeiders gepensioneerden, trekkers van so ciale renten, kleine zelfstandigen, ambtenaren e.d. Opgemerkt wordt dat deze wet slechts een minimum crediet ver leent. Immers, in normale tijden besteedt een gezin van 4 personen gemiddeld 9"» van het jaarinkomen aan kleding en 4. 3*/» aan repa ratie en vernieuwing aan huisraad Tezamen dus 13 ii 14'/». Bij een inkomen van l 2000.- inoet daarovor derhalve f 260.- tot f 280.- beschikbaar zijn. Dit gezin kan consumentencrediet krijgen. Een soepele aflossing van Het consumentencrediet is ze ker van genoegzaam belang om er een beschouwing aan tc wij den. Het verheugt ons daarom onze lezers een tweetal artike len over dit onderwerp van des kundige band te kunnen aanbie den, waarvan wij het eerste thans plaatsen. het crediet, waarvoor als regel l'l moet worden afgelost zal zeer no dig zijn, vooral bij de lagere loon groepen en de grotere gezinnen. Deze soepele aflossing zal in de praktijk ook mogelijk worden. Omdat de hier besproken wet een tegemoet koming beoogt juist i cle grotera gezinnen met lagere in komens zullen Inkomstensch; worden gemankt, waarin rekening gehouden wordt met de draag kracht van het gezin. De beslissende factoren zijn; hoe veel bedragen de gezinsinkomsten en hoe is de gezinssamenstelling. De afbetaling zal voor de ge zinnen .net de laagste inkomens in de loop van de 2 jaren waarin het crediet moet worden afbetaald zeer soepel worden toegepast en mogelijk is. dat men niet behoeft af te betalen. Er zullen voor deze gevallen on derzoekingen moeten plaat9 vinden die geenszins vernederend zullen mogen werken. Er moet natuurlijk ten volle ze kerheid :,:jn, dat er werkelijk niets kan worden afbetaald. Het is een eerste els van den credietnemer zorg te dragen, als het enigszins In zijn vermogen ligt het crediet of te lossen. Korte samenvatting wet consumentencrediet Het crediet bedraagt f 100 per persoon, vermeerderd piet f 100 per gezin. Bestaat het gezin uit 2 personen dan kan men 2 x f 100 plus t 100 f 300 crediet bekomen. Bij gezinnen met meer dan personen ;s het crediet voor elke persoon boven de 4 f 125. Een ge zin met 3 personen krijgt dus ten hoogste 4*f 100 plus 4 125 plus f 100 (voor het gezin) =»f 1000 ere diet. Tot een gezin behoren alleen de inwonende familie Heden die in een zekere graad aan verwant schap tot het gezinshoofd staan. Bij de bepaling van het maximum le verstrekken crediet zal ook re kening wurden gehouden met het bedrag van de bezittingen w.d. het totaal der contante geldmiddelen, direct opeisbare vorderingen, ver handelbare effecten en andere geld waardige papleren. Een bescheiden bedrag op een spaarbankboekje blijft buiten be schouwing. Stijgt het inkomen boven een bepaalde grens, dan wordt het max Lunc1) op de „Overfisel" Vrijdag is door de „Rotterdamse Lloyd" aan de Nederlandse en In donesische gedelegeerden aan boord van de „Overijsel" een lunch aangeboden. Van Nederlandse zij de waren aanwezig: Prof. Ir. \V. Schermerhorn, Dr. H. J. van Mook, J. M. J. van Poll, F. de Boer, Dr. P. J. A. Idenburg, Dr. P. J. Koets en Graaf van Bijlandt. Van Indone sische zijde waren aanwezig; Sjah- rir, Hadji Agoes Salim, Mr. Soe- santo, Mr. Roem, Mr. Soebandrio en Mr. Ali Boediardjo. Van Meegeren schildert weer Na zijn bekentenis en zijn faillisse ment is van Meegeren weer druk aan het schilderen. Hij heeft zoveel aanvragen voor werk. dat hij niet eens alle aanvragers ter wille kan Ook een uitnodiging om t Amerika te komen kon hij niet nemen, omdat er nog een proces te gen hem gaande was. Op het ogenblik hangen 9 schilde rijen van Van Meegeren in hel Rijksmuseum, (valt allebei weg. Red.), niet voor bezichtiging van 't publiek, maar voor de 15 internatio nale experts, eireeds maanden bezig zijn met de expertise. De door Van Meegeren vervaar digde „Oud-Hollandse" schilderij en zijn in chronologische volgorde: De Emausgangers (indertijd ver kocht voor X 520.000,— Kaartspelend gezelschap (Pieter de Hoogh-slijl, verkocht voor» f 216,000,—). Chrlstuskop voorstudie van „het Avondmaal", verkocht voor f 400.000 Laatste Avondmaal (verkocht voor f 1.600.000,—). Drinkend gezelschap (Pieter de Hoogh-slijl, opbrengst f 240.000). Izaak zegent Jacob (opbrengst f 1.200.000,—). Christus en de overspelige vrouw (f 1.500.000, De Voetwassing (dit is het meest onderzochte schilderij ter wereld. De opbrengst was f 1.300.000. Christus met do jongelingen (het proefstuk, dat onder controle door de schilder werd vervaardigd waarvan hij zelf zegt, dat het door do bijzondere omstandigheden waar onder hjj werkte, niet geheel ge slaagd Is. Het schilderij werd ge maakt toen van Meegeren na zijn bekentenis uit dc hechtenis was ontslagen. Ook immigranten gevraagd Reeds jaren voor do oorlog leverden Argentinië en Nederland elkander vee. En dat do huidige technische exportmocilijkiicdcn weer overwonnen worden, bewijzen do verschillende zendingen naar Argentinië In totaal zijn reeds 76 dieren, voor een waarde van f 300.000 ge ëxporteerd. Een van de stieren werd ginds voor niet minder dan 28.000 pesos of bijna f 500 verkocht Belangrijk was dan ook cle bijeen komst van de Argentijnse landbouw kundige commissie met. vertegen woordigers van het Ned. bedrijfs leven, om. de directeur van het veeteeltwezen. Na een openings woord werd een Argentijnse film vertoond over het veeteeltwezen in Argentinië. Dat verschillende kampioenen van internationale tentoonstellingen Hollandse types waren, was vol doening gevend. Ir Rijsseoöeek noemde op zijn beurt het Argentijnse vee uitste kend, al wenste hij verbetering wat de uniformiteit betreft. Een Argentijns commissie-lid verklaarde daarna dat voorna mei ijk net zwartbonte vee in Argentinië de zuivel levert. Vol gens hem kan Argentinië nooit een uitvocrland worden van stambnrkvee of zuivel, daar.er" momenteel zelfs mclkschaarste heerst. De in Ned opgedane indrukken en informaties hoopte hi) ten nutte van de Argentijnse voorlichting te gebruiken. Een ander Bid van de commissie was enthousiast over de Ned. tech nische dienst, die O-m, strijdt tegen t.b.c. abortus en mond- en klauw zeer. Hij verklaarde dat de bijeen komst in net belang van beide lan den is en hoopte op een intensie ver uitwisseling. Vervolgens kwamen de eroigra demogelijkheden naar Argenti nië ter sprake. In Argentinië Loonsverhoging- voor Duitse mijnwerkers De geallieerde coordinatlecommis e in het Ruhrgebied heelt een Brits voorstel betreffende loons verhogingen tot 20 procent voor Duitse mijnwerkers aangenomen. De commissie heeft bepaald, dat' de verhogingen voor 1 December 1946 van kracht zullen worden en arbeiders onder de grond de groot ste verhoging zullen ontvangen en lonen zullen hebben tussen 15 en 20 procent meer dan die der ove rige arbeiders. Voor het eerst sinds Hitier aan de maelit kwam en de vakvereni gingen ontbond mogen de verte genwoordigers der arbeiders vrije collectieve onderhandelingen met do mijndirecties voeren. De com missie nam tevens een besluit ten aanzien van het principe volgens hetwelk Duitse uitgeweken perso nen naar hun voormalige haard steden mogen terugkeren aan. Zij, die door de oorlogsomstandigheden gedwongen waren te vluchten, mo gen terugkeren op een tijd en in een aantal, welke door de bevel hebber der zone zullen worden vastgesteld. Aldus worden onge wenste Duitsers voorlopig verhin derd terug le keren. imum te verstrekken crediet ver- Haagd of niet meer verstrekt. Bv. stel dat de kindertoeslag vermeer dert. Het crediet moet wekelijks worden afbetaald. Het af te betalen bedrag bedraagt als regel IV» van bet loon. Het orgaan, dat crediet verleent is de Districtsraad. Bij het ver strekken van het crediet wordt rekening gehouden met de kosten van levensonderhoud in de ge meente waar men woont. De ge meenten worden in 5 Jdassen Inge decld. In do grote steden zal men dus eerder crediet krijgen dan in dc kleinere. bestaat, aldus de commissie grotere Interesse voor goed go schoold Hollands personeel. On geveer 30 km. buiten Buenos Aires is een bedrijf gelegen, ter grote van 3.000 h.o. met 3000 dieren. !»e eigenaar hiervan, de Heer Decker, stelt zich voor aan uit lfolland komend perso ncol uitermate gunstige voor waarden te Btellen. Ook andere eigenaars van grote bedrijven beogen dit zelfde. Voor de emigranten zijn prima huizen beschikbaar die zeer gerieflijk zijn ingericht en oa. voorzien zijn van warm en koud water, terwijl zij voorts de beschikking krijgen over een stuk grond. Uiteraard zijn fa milies met kinderen het meest ge wenst. Het salaris voor deze fami lies* bedraagt 1.000 pesos per maand Aldus de commissie. Reeds heeft een van de Argentijnse veehouders hier te lande onderhandelingen ge voord over de aankoop van fok- dieren. Hem werd verklaard dat Neder land weer evenveel jong vee heeft als voor de oorlog. Namens de ve terinaire dienst verzekerde de heer Quadvlieg de commissie dat slechts vee van de beste kwaliteiten en dat kern gezond was voor export naar Argentinië in aanmerking zal komen. De vloek van Peking Claud Bar, de enige zoon van wijlen Henry Bar. Frans baneïr en millionnair, is te Yancouver aan gekomen om de schat ter waarde van 500.000 dollar, die zijn vader in de vorige lente'uit Sjanghai ver scheept heeft, op te eisen. Deze z.g. Vloek van Peking omvat Oos terse edelstenen 10 agaten drink bekers uit het paleis te Peking. Volgens sommige mensen rust. een vloek op deze schat voor ieder, die haar uit China weghaalt. Hen ry Bar viel 17 April j.l. tijdens een storm midden op de Stille Oceaan over boord, toen hij zich met de schat op het Engelse Stoomschip Samwaler op weg van Sjanghai naar Vancouver bevond. De schat staat sinds dien onder staatsbe heer. Nederlandse bakkers protesteren In de bijeenkomst van ruim 50C Katholieke bakkerspatroons uit hoi gehele land heeft de voorzitter de heer Schulle een woord van protest doen horen tegen het doen verdwij nen van de minimum broodprijs door de Regering. Verlangd wordt door de bakkers, dat deze minimumprijs minstens go handhaafd wordt tot de uitkoms'en over dc eerste helft van J94G oe- kend zijn. Men vreest anders voor een ru- ineuze concurrentie. Telegrafisch is den minister om handhaving ver zoch:, terwijl een gedoenmenteer dé nota zal volgen. Voorts sprak de heer Schulle o-m- nog over: aan schaffing bedrijfskleding en even redige bevoorrading. Er was eens een koopman, die 3 dochters had. De twee oudsten wa ren ziekelijk c-n inhalig, maar de jongste was zo lief en aardig, dat iedereen haar Zonnestraaltje noem de. Op een goede dag ging de koop man weg om een lange reis te ma ken, maar voordat hij wegging vroeg hij zijndochters wat zij graag zouden willen hebben. „Ik wil een diamanten ring!", riep de oudste, en de tweede zei; „Ik wil een juwelen halsketting". „En wal zou mijn Zonnestraaltje graag hebben?" vroeg haar vader vriendelijk, en zij glimlachte en zei „Een rode roos." De koopman was voor lange tijd weg, maar eindelijk was het de tijd om naar huis terug te gaan. „Ik heb de diamanten rin^ en de ju welen halsketting gekocht, daclit hij, maar nu heb ik nog niet het geschenk voor Zonnestraaltje". Op dat moment zag hij een schit terende tuin en aan een struik zag hij de mooiste roos die hij ooit ge zien had. „Die zal li: nemen", riep hij, maar zodra hij de roos geplukt had, hoorde hij een "ontzettend la waai en een vreselijk beest ver scheen. „Hoe durf je mijn bloemen te stelen, ik zal je doden", schreeuwde hij. De arme koopman viel op zijn knieën, „Laat mij alstublieft gaan, smeekte hij. Ik beloofde mijn doch terlje een roos mee te brengen, en die in uw tuin was zo mooi". „Hoeveel dochters heeft u?" vroeg het beest, en toen de koop man hem vertelde dat hij er drie had, zei hij: „Ik zal uw leven spa ren, als u een van uw dochters hier brengt om hier bij mij te wonen". De arme man was vol schrik, maar het beest wilde niet naar zijn smeekbeden luisteren, en tenslotte moest hij wel toegeven. Toen de koopman thuis kwam dankte de jongste dochter hem hartelijk. „Wat kijkt u bedroefd vader", zei ze, ,,ls er iets?" Toen vertelde hij wat er gebeurd was. „Er is niets aan te doen", zei hij, „een van Jul lie moet gaan". „Ik ga niet", riep de oudste, en „Ik ook niet," gilde de tweede. Maar Zonnestraaltje sloeg de ar men rond haar vader's hals en zei: „Ik zal wel gaan, ik ben niet bang." „Oh Zonnestraaltje, Ik wilde dat ik het beest mij maar had laten doden", zucnte hij, maar zij stelde hem gerust en een paar dagen la ter gingen ze op weg. Tenslotte be reikten zij de tuin, en Zonnestraal Het drogen van groenten en vruchten Ieder d-e over een eigen groen tetuin beschikt, zal ongetwijfeld een gedeelte van de oogst willen be waren voor de wintermaanden. Men moet echter niet vergeten, dat het conserveren de voedings waarde van de groenten en vruch t.en bijna altijd achteruit doet gaan Zorg dus in de eerste plaats voor verse wintergroenten zoals rode bicten, winterwortelen, koolraap, uien. koolsoorten, schorseneren, Brussels witlof e.d. Bepaalde groenten en vruchten lenen er zich goed toe om in ge droogde toestand bewaard te wor den. Men ontrekt daartoe zoveel vocht aan deze producten, dot bederf voorkomen wordt. Door het drogen lijdt het uiter lijk en de voedingswaarde van de groenten en vruchten enigszins. Het is in hoofdzaak het gehalte aan vitamine C. dat bij deze wijze van conserveren achteruitgaat. Daarom is een dagelijks gebruik van ge droogde groenten niet aan te beve len, wanneer men er geen verse groenten cf fruit naast gebruikt Ter afwisseling en in tijden, dat er weinig groenten en vruchten te krijgen zijn. is het gebruik van de ze inmaak zeker aan te bevelen. Op verschillende manieren kan men In de huishouding drogen. nJ. in zon en wind, in de oven en met behulp van een droogkastje. Met deze laatste methoden bereikt men verreweg de beste resultaten. Wanneer men veel groente wil drogen, is het de moeite waard een droogkastje aan te schaffen of zelf te maken. Voorbereidingen voor het drogen Men moet er voor zorgen, dat alle groenten en vruchten, voor het dro gen bestemd, vers zijn en van eer ste kwaliteit. Sommige groenten kunnen niet zon der dat z.ij voorgekookt (opgeweld) zijn gedroogd worden omdat zij an ders een onaangename hooismaak krijgen en moeilijk gaar worden. Voor het opwellen brengt men een grote pan vol water aan de kook, stort de groente daarin en kookt ze 3 min, door. Dan neemt men de groente er uit en spreidt ze uit om af te koelen. Het water kan men voor het voorkoken van de volgende portie groente gebrul ken. Het is niet raadzaam gTote hoeveelheden groente tegelijk (niet meer dan 1 2 kg.) aan het water toe tp \oegen aangezien dit daar door te veel af zou koelen. Men mag de groente vooral niet bij een hogere temperatuur dan aangege ven is drogen, daar ze dan hard en stug worden en moeilijk gaar te krijgen zijn. De groente is ge droogd wanneer zij stug aanvoelt en het fruit wanneer het taai is. Het drogen van groenten en vruch ten in de oven levert nog wel eens moeilijkheden op. omdat men de vochtige lucht niet voldoende kan afvoeren. Groenten, die veel vocht bevatten, kan men dan ook beter bij den bikker loten drogen dan 't zelf te proberen. De voorbereide groenten en vruch ten worden in een dunne laag op een met papier bedekt rooster, hor of bakblik uitgespreid en in een matig warme oven geplaats Het gebruik van een hor of een rooster verdient verre de voorkeur boven het gebruik van een bakblik. Dit wordt te snel warm, waardoor er meer kans bestaat dat de groenten bruin worden, De oven moet on geveer 00° C zijn en de ovendeur dient 15 cm. open te blijven, zo dat de vochtige lucht kan ontsnap pen. De groenten en vruchten dienen af en toe omgelegd te worden. Zo nodig kan men enige horren of roo sters boven elkaar in de oven plaat sen. Na 1-12 uur zijn de vruchten of de groenten droog. Zijn de hoe veelheden te groot om in één keer te verwerken dan kan men een ge deelte van de groenten nadat zij 30 50 -nin. in de oven gedroogd zijn. gecjurende enige tijd buiten nadrogen. Het drogen in de buitenlucht Het drogen in zon en wind kan uitstekende resultaten opleveren Ons klimaat is echter zeer wissel vallig zodat ook vaak mislukkingen voorkomen wegens gebrek aan vol doende zonnige dagen. Duurt het drogen nl. te lang dan kan dit aan tje zei haar vader goedendag. „Hoe prachtig is het hier. Ik ben er ze ker van dat er niets zal gebeuren" zei ze. en kuste hem. Toen draaide ze zich om en ging door de poort. Bij het huis gekomen ging dc deur als met toverkracht open en ofschoon haar hart snel klopte, ging zij dapper naar binnen. Tot haar verrassing, was er nie mand te zien, maar onzichtbare handen brachten haar boven in een mooie kamer en kleeddén haar in de pi/achtigste kleren. Toen werd ze naar beneden ge bracht naar een andere kamer waar een heerlijk maal gereed stond. Zodra ze zat hoorde zij een vreselijk gebrul en daar kwam het' beest binnen. Het arme Zonnestraaltje werd bleek, maar toch stond zij op en boog diep. „Ga zitten", zei het beest, „ik zal je niets doen, je hoeft niet bang voor me te zijn". Zonnestraaltje staarde naar hem, maar ofschoon hij e rvreselijk uit zag, waren zijn ogen zo bedroefd en vriendelijk dat zij alle vrees verloor, en alleen maar medelij den met hem had. „Ik weet zeker dat ik hier gelukkig zal zijn", zei ze zacht. „Tk geloof dat u erg vriendelijk bent". Het beest legde zijn kop in haar schoot om te to nen hoe blij hij was. Hij deed alles om haar gelukkig te maken en of schoon hij zo leiijk was, begon zij toch spoedig veel van hem te hou den. Toch had zij weieens heim wee en eens op een dag vroeg zij hem verlegen of ze niet eens naar haar vader mocht om hem te be zoeken en gerust te stellen. „Ja, je mag gaan," zei het beest, maar ofschoon hij er vreesel'uk uit een dag terug zijn anders gebeurt er iets vreselijks". Zij beloofde hein dat en reisde naar huis. Haar va der was heel blij haar te zien en haar zusters waren erg jaloers toen zij alle juwelen zagen, welke het beest haar had gegeven. „Zij zal niet teruggaan", zeiden zij te gen elkaar, en toen het tijd was voor Zonnestraaltje om te gaan ga ven zij haar een slaapdrank, waar door ze een hele week in slaap viel. „Ik moet ziek geweest zijn", riep ze, toen zo wakker werd. „Nu moet ik opschieten andera ben ik niet op tijd". Zij kuste haar vader goedendag, maar hoe ze ook haastte toch kwam ze een hele dag te Iaat aan. Zij liep vol verlangen het huis in, maar oi schoon zij overal zocht kon zij hei beest niet vinden. Toen haastte ze zich naar buiten en vond hem ten slotte onder een boom. HIJ lag stil met zijn ogen gesloten. „Oh, mijn lief, lief beest is dood" riep ze en neerblikkend kuste ze hem. Plotseling verdween hij en een knappe, jonge prins stond naast haar. „Je hebt me gered Zon nestraaltje", zei hij. „Een heks heeft me betoverd in een monster, en ik moest zo blijven tot een lief meisje van het arme beest zou hou den". Terwijl hij sprak nam hij haar in zijn armen en zo eindigde dit verhaaltje gelukkig. Hersengymnastiek in tien minuten In deze rubriek zullen iedere week een tiental vragen worden ge steld, die binnen de tien minuten beantwoord moeten zijn. Het ver standigste is natuurlijk om jezelf te testen door de antwoorden van de vragen op een papiertje te schrij ven en dit te vergelijken met de antwoorden die je op pagina drie zult vinden. Veel succes wordt jul lie toegewenst door DENKER Mocht een van jullie moeilijkhe den hebben, laat hij dan even schrij ven aan de redactie van dit blad met ln de linkerbovenhoek: HER SENGYMNASTIEK Als het inter essante vragen blijken te zijn, zul len wij daarover ln een speciaal artikel nader terugkomen en an ders ontvang je persoonlijk een korte toelichting op de gestelde vragen, DENKER leiding geven tot schimmelen. Het meest geschikt om buiten gedroogd te worden zijn slabonen en paddestoelen. Men kan ze na dat ze de gebruikelijke voorbewer king hebben ondergaan in een dun ne laag op horren, roosters of met grofmazlgo dunne stof of gaas be spannen houten ramen (oude graan zeven of vliegenhorretjes zijn ook voor dat doel te gebruiken) leggen en buiten drogen. Ze kunnen ook aan lange slingers geregen worden, die men ophangt in de zon en in de wind totdat zij droog zijn. De meeste groenten worden in de buitenlucht niet geheel droog zodat zij in de oven of bij de kach el nog even nagedroogd moeten worden

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 4