VRIJE STEMMEN Stad en Land DAGBLAD VOOR ZEELAND De doodvonnissen voltrokken Goering pleegt zelfmoord Nieuwe bonnen Extremistische agitatie tegen Arnold Meijer Een groot politiek Zondaar !c JAARGANG NUMMER GO* DIRECTEUR: B. G. KLOOSTERZIEL. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES, BEESTENMARKT 2, TEL. 2163. GIRO 410337 ABONNEMENTSPRIJS: PER "WEEK f 0.26, PER MAAND f 1.12"/»; PER KWART. f3.37'/« DONDERDAG 17 OCTOBER 19V HET WEER- Zwaar bewolkt met hier en daar een tijdelijke opklaring die in de nacht aanleiding geeit tot plaatse lijke mistvorming. Geen neerslag van betekenis. Weinig wind. Proces Neurenberg Dc Viermogendhedencominissle^voor de detinering van oorlogs misdadigers heeft een officieel communiqué uitgegeven van de volgende inhoud: „De doodvonnissen, die 1 October 1946 door het Internationaal Militaire Tribunaal te Neurenberg over dc hieronder vermelde oor logsmisdadigers werden uitgesproken, zijn Woensdag in onze te genwoordigheid voltrokken: Joachim von Ribbentrop, Wilhelm Keitel, Alfred Rosenberg, Ernst Kaltcnbrünner, Hans Frank, Wil helm Frick, Julius Streicher, Fritz Sauckel, Alfred JodI, Scyss Inquart- Hermann Wilhelm Goering heeft 15 October 1946 om 22<45 uur zich zelf van het leven beroofd. De minister-president van Beieren, Dr. Wilhelm Hoegncr, en dc eerste aanklager van Neurenberg, Dr- Friedrich Lelsucr, hebben in hun officiële functie als getuigen voor het Duitse volk de executie bijgewoond en het lijk van do Duitser Wilhelm Goering gezien- Terwijl het lichaam van Goering in het lijkenhuisje van dc gevan genis lag, werden de tien andere ■Nazi-leiders, met hem ter dood veroordeeld, opgehangen in de stof ,flge, door bommen beschadigde gymnastiekzaal van de gevangenis. De vuile wanden van de zaal wa ren verlicht door een tiental lam pen aan het plafond. Als de eer sten in de geschiedenis, die na eer ■•ehlvaardlge berechting moesten s.erven voor hun aandeel In het -.meren van een aanvalsoorlog er •••oor misdaden, tegen de vrede er de mensheid gepleegd, werden tier \Nazi-leiders na elkander opgehan gen. Von Ribbentrop. die in de plaats van Goering hel eerst zou worden opgehangen, werd de gymnastiek- zaal binnengeleid- Zijn gelaat wai bleek, doch beheerst- Het was kwart voor drie, toen Scyss Inquart, na geroepen to heo- hen „ik geloof in Duitsland", d< dood vond. Daarna kwamen twee Amerikaan se soldaten de zaal van de terecht stelling, met de drie rood gedekte schavotten binnen met een dr. baar. Op die draagbaar lag eer. chaam, bedekt door een Ameri kaanse legerdeken. De soldalen zet len hun last op de grond neer de 33 personen, die bij de terecht stelling aanwezig waren name lijk de leden van de Vlermogend- hedencommissie, doktoren, Ameri kaanse officieren en manschappen en de acht door het lot aangew journalisten kwamen om baar heen staan. Hierna werd de deken teruggeslagen. Dam- Ia» hel stof/ctyk overschot van Goering, die dc geallieerden tot hot laatste moment om dr tuin had geleld, In een zwart zfl- Sm pyamabroek en eeti vaal- auw z(|den pyamajasje- De dokters verrichten een onder zoek, waarna een Amerikaanse kolonel zeide „O-K. „Take him awey". En dc man, die cent gehele wereld voor zich werd weggebracht achter zware gerdijn, waar zijn dode kameraden reeds waren neerge legd In kisten van ruw, licht bruin lynboomhout- i Goering De tien D de dood volgden, stierven dapper, doch niet als martelaren. Niet een van hen verloor zijn houding. Ieder kreeg de kans om een laatste woord te zeggen. Slechts AUred Rosenborg, de wijsgeer van de Na- zipartij en de vruchtbaarste schrij ver van allen, kon geen woorden vinden dan alleen een gefluisterd „nein", om aan de geschiedenis na te laten. Von Ribbentrop zeide flink; „God behoede Duitsland", en daar na voegde hij, die tijdens het pro ces gepoogd had onenigheid te zaaien tussen het Oosten en het Westen er aan toe; „Mijn laatste wens ls, dat dc Duitse eenheid blijft bestaan en dat er begrip tot stand-komt tussen hel Oosten en't Westen cn vrede voor de wereld". De Joden vervolger Julius Stret cher, zonder berouw tot het einde riep: „Heil Hitier", toen hij het schavot werd opgeleid. Van het schavot af riep hij: „De Bolsjewie ken zullen jullie allemaal als eerst volgende ophangen"- De soldaten Keitel en Jodl stier ven als JPruissische officieren met stijf gesloten mond, de kin omhoog en arrogant. Na God gesmeekt te hebben om Duitsland genadig te zijn riep Keitel: „Ik Volg mijn zo nen. Alles voor Duitsland". Jodl richtte zich op en riep groet mijn Duitsland." Frank's stem beefde bij het zeg- len van zijn laatste woorden. Het zcheen dat hij meer sprak tot pa ter O' Connor, die hem vergezelde, dan tot iemand anders, toen hij zei de: „Ik vraag God mijn ziel te ont vangen. Moge de Heer mij genadig aannemen". Daarna verklaarde hij nog zijn dankbaarheid voor de goe de behandeling, welke hij in de gevangenis had ontvr Precies (c 2.45 uur hinkte Scyss Inquart de zaal binnen, als een .slaapwandelaar. Gevraagd naar zj'n naam, antwoordde hij: „Dr- Arthur Seysa Inquart". Het be stijgen van het scliavotlrap.ie ging zeer langzaam. De laatste woorden van de voormalige Rijkscommissaris van Nederland, wiens bril door een van de beu len was afgenomen, schenen van tevoren bedacht te ztfn cn wer den gesproken op een koud-ver- ■slandelijke ongccmotionnecrde toon- Hij zeide: „Ik hoop, dat de ze terechtstelling het laatste be drijf is van de tragedie van dc tweede wereldoorlog en dat dc lessen van deze wereldoorlog zul len bijdragen tot vrede en begrip tussen dc volkeren"- Daarna met een rhctorisehe uit- haa. zclde hi|: „ik geloof In Duitsland'- Onbevestigde berichten melden, dat de lijken der geëexecuteerden naar een Duitse havenplaats ver voerd zullen worden, om vervol gens op een geheime plaats in zee begraven te worden. DE ZELFMOORD VAN GOERING Omtrent de zelfmoord van Her- .ann Goering deelde de comman dant van de Neurenbergse gevan genis kolonel Andrus mede: „De cipier, die door hel raampje in de celdeur toezicht op Goering hield, heeft hem geen enkele maal de hand naar de mond zien bregen. Tegen kwart voor twaalf zag de cipier dat Goering krampachtige bewegingen maakte en hoorde hem luid kreunen. De wachtkorporaal werd er bij geroepen. Deze ont bood de gevangenlsdokter en de gevangenisgeestelijke. Tezamen met nog een offocier betraden deze mannen daarna Goerings cel. In de cel werd een open envelop pe gevonden, waarop met potlood de naam „Hermann Goering" ge schreven was- In de enveloppe be vonden zich drie blaadjes met pot- loodschrllt. Verder vond men In de cel een klein metalen buisje, dat uit een patroonhuls was ver vaardigd. Een van de beschreven blaadjes in de enveloppe schijnt aan de di recteur van de gevangenis gericht te zijn- De documenten zijn aan de Viermogendhedencommissie in han den gegeven- Uit het onderzoek van de in de mond van Goering aangetroflen glasscherfjes bleek volgens de gevangenisdokter, dat gebruik was gemaakt van cyaan-1 kali- Officieren van do Amerikaanse veiligheidsdienst rqjn onmiddel lijk begonnen, met ec.i onderzoek betreffende-ac zelfmoord en met ondervraging van al degenen, die met Goering in contact zijn ge weest. In een officiële verklaring van dc veiligheidsdienst van hel Paleis van Justitie wordt gezegd: „De raad van officieren stelt een onderzoek in naar dc zelfmoord van Goering. Ilun bevindingen zullen worden medegedeeld aan de Viermogendhedencommissie". De voorzitter van de Raad is een onbevooroordeelde officier van het Derde Leger. Men is van mening, dat Goering de blauwzuuroapculc onlangs in zijn bezit moet hebben gekregen, want het vergif heeft zeer snol gewerkt. Wanneer het blauwzuur oud zou zijn geweest, zou men Goering een tegengif hebben kun nen geven. Een van dc theoricn is, dat Frau Goering misschien dc capsule aan haar echtgenoot heeft gegeven, terwjjl «y hem kuste. Voor 'de tweede helft van de 11de periode (13 tm. 26 October 1946) Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 610. 629 suiker 750 gram suiker, bo terhamstrooisel of 1500 gr. jam, stroop 623 algemeen 50 gram thee 632 algemeen 2 kg. appelen of per Bonkaarten KD. KE 610. 129 suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel of 500 gr. jam, stroap 130, 131 algemeen 250 gr. suiker botcrhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop 132 algemeen 2 kg. appelen of peren. Op de bonnen voor fruit kan men met ingang van.Maandag 21 Octo ber appelen en-of peren betrek ken bij een winkelier ln groente er of fruit of bij een markt of straat handelaar. Voorinlevering dezer bonnen heeft dus, in afwijking hetgeen tot nu toe geschiedde, niet plaats. De fruitbonnen blijven gel dig tm. 9 November. Op de bonnen voor suiker en thee kan met ingang van Vrijdag 18 Oc tober worden gekocht. CRITTEK OP DE EXECUTIE Een bijzonder correspondent van Reuter meldt uit Neurenberg: Sommige mensen te Neurenberg zijn van oordeel, dat de geallieerde bestuurscommissie een fout heeft begaan door terug te komen op haar oorspronkelijke besluit, dc pers niet bij de executies toe te laten, daar zij hierdoor de veroor deelde nazi's de kans hebben gege ven, op het schavot voor het Duit se volle propaganda te voeren. Een Duitser, die vier jaar in eer concentratiekamp heeft doorge bracht, verklaarde.' de geallieerde pers heelt van deze mannen n telaren gemaakt- Van het schavot hebben zij het zaad voor een n' we oorlog uitgestrooid"- Voor de Tsjechische radio werd het volgen de verklaard: „Indien de geallieer de bestuursraad met evenveel ener gie had toegezien, dat Goering geen zelfmoord kon plegen als de acht correspondenten, die de exe cuties bijwoonden, werden bewaakt zou Goering het gerecht niet om de tuin geleid hebben ZES VAN TIEN BERLIJNERS VINDEN GOERING EEN LAFAARD Volgens de correspondent van Reuter verklaren zes van de tien Berlijners, dat Goering een lafaard is. Alleen de Duitse officieren zijn niet ontevreden. Een huisvrouw te Wllmêrsdorf zei: „hij heeft laten zien, dat hij een lafaard is. De man, die de verant woordelijkheid voor zo menig bloedbad draagt, heeft zelf niet kunnen sterven als een man"- Een hoteldirecteur ln de Britse zone meende: „dit is, wat je noemt, de partijdag der wrake. Ik ken Goe rings karakter en ik weet, dat hij nu waarschijnlijk een lange neus tegen de geallieerden trekt". Een voormalig Duits kapitein: „ze hebben tenminste niet het ge noegen gehad hem te zien hangen- Hij heeft zijn laatste troef in han den gehouden". Een Joodse schrijfmachinemon teur: „het interesseert me niet, hoe hij aan zijn eind is gekomen, als het maar gebeurd ls". Onze troepen zijn waakzaam Tijdens dc plenaire zitting van 14 October werd besloten een gemengde commissie van 3 Ne derlanders en 3 Indonesiërs aan te wyzen ten einde vraag stukken van algemene aard, die verband houden met de wapen stilstand, to onderzoeken en aanbevelingen te doen aan de conferentie. ,Tot leden van deze commissie zijn aangewezen: Dr. van Mook, Mr. van Poll en Mr. Verboeket aan Nederlandse zijde en Mr. Roem, Soesanlo en Soebandrio (leider var de republikeinse voorlichtings dienst te Djokjakarta) aBn Indone sische zijde. in generaal Spoor werd bekend gemaakt dat de wapenstilstand niet door de Ne derlanders gevraagd is uit militia- re noodzaak, maar vooral in het belang der a.s. onderhandelingen. Verder werd hierin de hoop uit gesproken dat zelfs de ongediscipli neerde Indonesische troepen cn groepen het vuren zullen slaken. onaangename voorvallen te voorkomen zal het Ned. leger ge reed en waakzaam zijn., zo eindig de de dagorder. EXTREMISTISCHE AGITATIE Dat deze waakzaamheid nog steeds noodzakelijk is, bleek uit de •klaring, die de extremistische leider van het ongeregeld republi keins volksleger Soetomo, via zijn eigen zender uitgezonden heeft! In deze verklaring richt Soe tomo zich tot de Indonesische delegatie te Batavia met bet verzoek „al liaar ervaringen van het laatste jaar uit de strü'd tegen het imperialisme - in het byzonder dc ondervon den euveldaden - tydens de on derhandelingen betreffende de xvapenstistand te berde to brengen." Verder werden het Volksleger en in het byzonder de ongcrcgide „stoottroepen", opgeroepen de stryd voort te zetten en deze niet te staken dan wanneer hy zelf daartoe het bevel geeft." VERBROEDERINGSDINER Gelukkig schijnen de democrati sche Indonesische autoriteiten gun stiger beïnvloed te zyn door de wapenstilstand. Want niet minder dan 8 republikeinse ministers heb ben, na acceptatie van een uilno- diginig, voor de eerste maal te sa nten gedineerd, in het paleis Rijs wijk te Batavia, met de leden van de commissie-generaal. Dr. p. J. A. Idenburg, Graaf van Bijlandt en Dr. P. J. Koetsjpolitieke adviseurs van Dr. van Mook) enGeneraal Spoor, terwijl van Britse zijde de heer Michael Wright en militaire autoriteiten aan zaten. LAATSTE TREIN MET EVA CUE'S Te Batavia is de laatste trein met de. door dc Japannezen geïn terneerde, evacué's, ten getale van 680, aangekomen. In het binnenland verblijven echter nog ongeveer 9000 geïnter neerden (wellicht 'S dit cijfer aan de lage kant), die door de Repu blikeinen zijn geïnterneerd. Vol gens de overeenkomst van sjeribon van 3 September zijn de republi keinen verplicht om met de eva cuatie zo spoedig mogelijk te be ginnen. Verdiende straf Op 26 Juni 1.1. heeft het Bij zondere Gerechtshof te 's Her- toguntiosch Arnold Meijer, den voormaligen leider van Natio naal Ftont, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 jaren met aftrek van voorarrest, waaron der tevens begrepen dc tijd. die hij, op last van het Militair Gezag in liet kamp te Vuglit heeft doorgebracht. Hij werd bij dit arrest tevens ontzet uit het adlif en passief kiesrecht voor de tijd van 10 Jaar. De veroordeling geschiedde, we gens zijn pr'opagandavoering ten nadele van het Nederlandse volk en zijn regering te Londen en len voordele van de vijandelijke bezet- tingsauioriteiten. De zitting werd gepresideerd door Mr. H. Haga. Als advocaat- liscaal trad op prof. Mr. G. E. Lan- gemeijer. Griffier was Mr. H. van Oordt. Ais verdediger van Arnold Meijer was aanwezig Mr. J. J. A. van der Putt te Eindhoven. Mr. van der Putt had een twee tal cassatiemiddelen aangevoerd. Het eerste daarvan was: schen ding, althans verkeerde toepassing van de artikelen 350, 358, 359 sv, 102 sr; 1. 22 b.b.s. en 1 b.b.r. In het tweede cassatiemiddel stel de Mr. van der Putt: schending, althans verkeerde toepassing van de artikelen in het eerste middel genoemd en van de arikelen 348, 349 sv. De oputerkingen. vragen, bewe ringen en mem'ngen van den pre sident, den voorzitter en den raads heer beantwoordde de requirant betrekke'ijk openlijk. Zo bovesiigdc hU dat hij reke ning gehouden heeft mei do afzijdige huuding van Dult- puei-iapas-joojo ufiz e-j puiij politiek. Volgens den requirant konden hem slechts harde waarheden gezegd worden over zijn beplci- tingen voor een belangenge meenschap met Duitsland. Vcrde- vrrklaarde de requirant daj hij slechts vriendschap met Duitsland propageerde tcrwillc van het Nederlandse volk. Het stuk tegen de Februarista king had hij slechts geschreven, ging hij verder, om wrede maat regelen van dc Duitsers tegen de stakers in het algemeen en tegen de Joden speciaal te voorkomen. De president meende echter dat het artikel een aanslag op het Ned. verzet was. Over zijn propaganda- artikel voor het Rusland-legioen verklaarde de requirant dal dit bedoeld was als een doorkruisings manoeuvre van Mussert's politieke plannen. De raadsheer wees er op dat Meijer's imfatief door anderen mis bruikt is. Ook ontkende Meijer van de Duitsers ooit sommen gelds ont vangen te^hebben. behalve f 16.000, buiten zijn weten om. Op een vraag van den advokaat-fiscaal er kende requirant dat hij het bege- renswaard zou hebben gevonden als zijn partij de bemiddelende in stantie zou zijn geweest tussen de Duitse autoriteiten en het Neder landse volk. Zijn propagandn-art-ikel voor samenwerking met Seys Inqu art cn ziin trawanten, was slechts bedoeld om te misleiden, beweerde Metier. Naar de mening vut Mr. Veegens zal het grote publiek dat niet begrepen heb- De president herinnerde eraan, dat requirant vijfmaal is veroor deeld wegens belediging. Dat ver raadt gebrek aan zelfbeheersing. De bedoelingen van requirant zul len goed geweest zijn, maar de uitingen waren onjuist, besloot hij. Te ruim half een werd de zit ting geschorst tol half twee. Op een vraag van den president deelde requirant toen mede. dat hij na de opheffing van Nationaal Front een landbouw- en champig- nonbedrijf heeft gehad. Van zijn organisatie bleven kleine groepjes bestaan. Vervo'.Rens kreeg hij gelegenheid om naai aanleiding van de 's mor gens gestelde vragen, nog een en ander in het midden te brengen. Irf zijn verdedigings pleidooi be weerde Meijer dat zijn redevoe ringen als artikelen zijn anti-Duit se en anti-N.S.B. mentaliteit be wezen hecben. Vooral was hij een tegenstander van Mussert. „Winter hulp" en andere organisaties, zei hij. In plaats van geldsommen van Duitsers Ic krijgen, vervolgde hij. heeft hij zijn vermogen aan de po litiek besteed. Hij verklaarde zelfs Illegaal werk gedaan te hebben, en zich desondanks thans de dupe te voelen van een bepaalde agita tie. o.l.v. Vorrink. Verder getuigde hij steeds aan hanger van Oranje geweest te zijn en als Christen de Christen deugd, de Vaderlandsliefde te hebben beoefend. Steeds heeft hij getuigd van zijn antl-PruU- slsche gezindheid, besloot hij. Raadsman van der Putt wees er op. dat het Hof te 's Hertogenbosch wol bewezen heeft verklaard het breken van het geestelijk verzet en het ontrouw worden aan de ge meenschappelijke zaak der tegen Duitsland strijdende mogendheden. Niet bewezen is verklaard de on trouw aan de Nederlandse rege- Pleiter was van oordeel, dat Meijer er recht 'op heeft te weten, welke passages met name straf baar zijn. In plaats van breken van het ver zet is er ton aanzien van de artike len sprake van sterken van het ver zet, meende pleiter. Ten aanzien van de Groot-Neder landse gedachtet gaf spreker te kennen, dab deze eerder anti-, dan pro-Duits was. Het Verdinaso was anti-Duits, volgens hem. Mr. van der Putt verklaarde, dat de oproep lot de Amsterdammers in verband met de Februarista king geschreven is. omdat Meijer wist, dal er communistische invloe den in het spel waren. Ten aanzien van het Legioen-ar tikel betoogde pl.. dat dit alleen ge schreven is. om te voorkomen, dat Mussert aan de mach zou komen. Tenslotte vroeg pl. vernietiging van het arrest van het BoSse Hof en ontslag van rechtsvervolging. Daarna kwam de advocaat-fis caal Pro!". Mr, Lange Meijer aan .liet woord. Hij merkte op. dat requirant ge tracht neeft tijdens de oorlog een tussenrol te spelen. Volgens hem wös Meijer als Nederlander een zware zondaar door zijn pro-Duitse en antl- Ncdclaadse mentaliteit. Hij heeft moedwillig een poli tiek ten xoordclc van Duitsland gevoerd, welke afweek van do politiek van dc wettige rege ring van ons land, zo verklaar de hij. De hoofdstraf achtte spr. juist. Hij concludeerde tot vernieti ging van dc tendentie alleen voor nat betreft de bijkomende straf. HU rcquirccrde ontzet ting uit de beide kiesrechten voor het leven. Dc Bijzondere raad zal over 4 weken uitspraak doen. DUITS OFFICIER VAN JUSTITIE OVER DE EXECUTIES Dr. Janos Leistner, officier van justitie te Neurenberg, een van de twee Duitsers, die de terechtstellin gen hebben bijgewoond, heeft ver klaard, dat de executies „ongetwij feld op humane wijze en in de kortst mogelijke tyd" volbracht zijn. Naar aanleiding van Goerings zelfmoord zei hij, dat het binnen smokkelen van artikelen ln de ge vangenis niet te vermijden is. Goes Benoeming Bij Kon. besluit van 3 October .1946 is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Haarlem. Mr, M. R. Krans, candidaat-nota ris te Goes. Bij beschikking var den direc teur-generaal der Posterijen. Telf enTelg. d.d. 10 October 1946 is be noemd in vasten dienst tot Elec- trotechnisch ambtenaar der tele- gratie en telefonie, Jan Metz, thans werkzaam te Goes Bij beschikking van de Min. van Justitie is onder opheffing van het uitgevaardigde stakingsbevel mot Ingang van 8 October 1946 onge vraagd eervol ontslag verleend uit zijn functie van ambtenaar van po litie. aangesteld in de rang van hoofdwachtmeester der gemeente politie aan Franciscus de Bie, ge boren te Zierikzee 22 Mei 1887 TRIBUNAAL GOES. Utispraken 3 October 1946. H. van Gorsel, landbouwer te Rilland, 6 mnd. internering; ver beurd verklaring vermogen tot een bedrag van f7000; ontz. rechten. J. M. Bartelse, fruitkweker te Goes. 1 Jaar en 3 mnd, internering: verbeurd verklaring van inboedel voor zover aan derden in bruik leen gegeven; ontz. rechten. K. Bareman, koopman te Goes, ontz. rechten. C. van Gorsel. leider Gewestelijk Arbeidsoureau, bijkantoor Kruinin- gen, verbeurd verklaring vermogen tot een bedrag van f500, ontz. rechten. Middelburg ZITTING DER BEDRI.TSGROEP HOUT VERWERKEN DE AMBACHTEN. Vrijdag 18 October a.s. zal door de Bedrijfsgroep Houtverwerkende Ambachten op de Kamer van Koop handel te Middelburg tussen 14.30 en 17 uur zitting waren .gehouden, waar vragen kunnen worden ge steld, betreffende bedrijfsorganisa ties, distributiebepalingen, aanvra gen van materiaal, enz. Belangheb benden, dat zijn dus meubelmakers kistenmakers, wagenmakers, kort om allen die tot het Houtverwer kende Ambacht behoren worden dringend aangeraden hun moeilijk heden doen te komen bespreken. Bij K.B. van 12 October 1946 no. Tl, is met ingang van 1 November benoemd tot burgemeester van Middelburg den heer Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot l^senburg. burge meester vani KraWendijke. Jhr. Mr. W. C. Sandberg tot Es- senburg is geboren te Hoorn op 2 .Tunl 1908. Zijn ambtelijke loopbaan begon hij als ambtenaar ter secre tarie te Driebergen-Rijsenburg. Sedert 1937 bekleedt hij het bur gemeesters-ambt der gemeente Krabbendijke. Met een onderbre king van 18 maanden, die hij. aan vankelijk als gijzelaar in St. Mi- chelsgestel ia Duitse gevangen schap heeft doorgebracht. Met ingang van 24 September 1941 werd hij door den Commissaris der Koningin belast met de waar neming van het burgemeesters ambt der gemeente Goes, welke waarneming tot 9 April 1945 voort duurde. ten gevolge van de terug keer van Mr. W. C. ten Kate. De nieuwe functionaris ls huwd en heeft 5 kinderen, godsdienst is Ned. Hervormd, zijn politieke richting Christelijk His torisch. De Stichting Nieuw Walcheren te Middelburg heelt van de Britse ambassade te Den Haag de nu deling ontvangen, dat door deze Ambassade en het Britse Ministerie van Luchtvaart 556 bomen zullen worden geschonken ten behoeve van de actie Plant een boom op Walcheren- Tevens werd medegedeeld, dat de Britse ambassadeur, sir Ne- vil Bland het op prjjs zal stel len, persooniyk dc eerste van deze bomen op Walcheren te planten. Zuid-Beveland Burgelijke stand GEBOREN: 28-9 Maatj§ Jozina d. v. Pieter Korstanje en Wilhelmina Boey. HUWELIJKSAANGIFTE: De Booy Marinus 40 jaar en Joziasse Janna 27 jaar. Corsumentencrcdict De districtsraad voor het Consu mentencrediet te Oudelande be staat uit: S. C. Vogelaar, voorz. L. Evertse seer. D. J. Dees en P. v. Schalk jr. leden. KAPELLE BAZAR Vanaf Donderdag tot en met Za terdag werd alhier iu het koor der kerk een bazar gehouden. De op brengsten hiervan zijn bestemd voor uitbreiding van het C.J.V.-ge- bouw „Obadja". Donderdagavond opende Drost de bazar. Hy sprak de wens uit, dat de C-J-V. zou mogen sla gen om het gewenste doel te berei ken. Aan belangstelling ontbrak het niet. Zaterdag was het zelfs overvol. Het publiek kon van ver schillende attracties gebruik ma ken, waaraan mooie prijzen ver bonden waren- De C.J.V. kan op een goed ge slaagde bazar terugzien. VERSERE Ontslag BU beschikking van de Min. van Binnenlandse Zaken is, op grond van het zuiveringsbesluit van 1945 ontslag uit zijn fundtie verleend aan J. C, Nouse, los-arbeider bij de gemeentewerken te Yerseke NISSE KORFBAL. Zaterdag 12 Oct."" speelde de Juftiorenclub van de K.V. Excel sior haar laatste competitie-wed strijd tegen Swift uit Middelburg zy wonnen en werden daardoor ongeslagen kampioen. KRUININGEN RAADSVERGADERING. Maandagavond vergaderde de ge meenteraad. voorzitter burgemees ter M. Vogelaar. Punt 2. Van Ged. Staten is bericht gekomen dat de salarissen der wethouders zijn vast gesteld op f300 's jaars. Punt 3. Vaststelling bedragen ingevolge art. 55 dor Lager Onderwijs-wet 1920, over 1045. De heer Witte mee*t dat het bedrag hoog is ge zien er oljna geen school is ge houden en de leermiddelen niet te krijgen waren. Is er soms gego- cheld met cijfers, vraagt hij. De heer Hovestad vindt liet ook vreemd dat het netto bedrag altijd klopt met het voorschot dat ver leend wordt. De voorzitter licht een en ander toe. de cijfers zijn juist en onder zijn leiding wordt er met cijfers niet gegocheld. De heer Witte zegt dat het Baat over 1945, Toen was er nog geen burgemees ter. Punt 6. Vaststelling van de be groting voor de Vleeskeurings dienst, kring Kruiningen. voor 1947. De heer van Dijke meent dat nu de dienst ceu tekort aangeeft de keu ringsionen verhoogd dienen te wor den. Da voorzitter antwoordt dat B. en W. zullen nagaan wat cr aan te doen is ln deze. Punt 7. Vaststel ling van een verordening op de hef fing van een vermakelijkheids be lasting a 20V« der bruto opbrengst. Do voorzitter zegt dat dit op aan drang van de regering is om dal de gemeente noodlijdend ls en nieuwe belastingen noodzakelijk zijn. Ver scheidene leden kunnen de redactie der verordening niet begrijpen (moet er wanneer er een leest;ie wordt gegeven thyis bijvoorbeeld 50 of 60 jaar getrouwd voor betaald worden). De voorzitter kan ook daarop niet afdoende antwoord ge ven. Afwachtten is het beste. Punt 10. Voorstel tot oprichting van een landbouwhuishoudschool in de ge meente Kruiningen met 4 leeraren. De voorzitter zet een en ander uti een. 70V« betaalt het Rijk, 30"'« komt ten laste van de gemeente wat neerkomt op f 3000 voor de ge meente als nadelig saldo. Daar staat tegenover dat de leerlingen een voordeel medebrengen voor de neringdoenden en de leeraren hier komen wonen. Hij hoopt dat de Raad dit aanbod van de Z.L.M, zal aanvaarden. Het voorstel wordt tenslotte aangenomen met 9 voor 1 togen. Punt 11. Tot lid commissie wering van schoolverzuim wordt met al gemene stemmen benoemd H. Kroon, hoofd der Bijz. School Krui ningen. Punt 12. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde voor de vergadering N.V. Water leiding Maatschappij (Zuid-Beve land) worden benoemd B. P. Bur- kunk en E. A. M. Suij. Punt 13. Rondvraag. Verscheidene leden ver zoeken B. en W. maatregelen te ramen omtrent het dichtten van vuile sloten. O.a. sloot Meidam. sloot achter lange en korte ville, sloot Moolmeet. en verscheidene sloten te Hansweert. De voorzitter zal bij Polderbe stuur cn Rijkswaterstaat overleg plegen of die ook bereid zijn in dc kosten tegemoet tekomen. De Ge meente kan dit alles niet alleen dragen, het loopt in de duizenden. De ruilverkaveling had in deze tegemoet kunnen komen, thans is het daarvoor telaat. Daarna slui ting. OUDELANDE Maandag 14 October kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. De rekening v. het burgerlijke armbestuur werd goedgekeurd met een batig slot van f 2030.22 Besloten werd tot aankoop van een perceel bouwgrond aan de Doel Straat van dhr van der Pijl 280 vierkm.) voor de bouw van 2 ar beiderswoningen. Tegen hel ontwerp uit'oreidings plan waren geen bezwaren inge bracht zodat het thans definitief wordt vastgesteld. Vastgesteld werden de volgen de verordeningen: 1. Verordening op de algemene be graafplaats. De klasse-indeling komt hierdoor te vervallen; voor het plaatsen van gedenktekenen enz. is vergunning nodig. 2. Nieuwe verordening op de hef fing van begraafrechten. Het graf recht wordt gebracht van f 6 op f 10; rechten voor eigen graven f 30 (onbepaalde lijd) en f 15 (voor 10 jaar); recht voor het plaatsen van een gedenkteken f 2.50. 3. Nieuwe Jegesverordentng. En kele nieuwe rechten worden inge voerd, terwijl de oude rechten enigszins worden verhoogd. 4. Wijziging hondenbelasting. De oelasting wordt gebracht op f 10. zulks in verband met een circulai re van den Minister van Buiten landse Zaken d.d. 4 Juli 1946. 5. Verordening waardoor men verplicht wordt het huisvuil mee te gev?n met de vuilnisophaal dienst. De jaarwedde van de gemeente werkman-grafdelver wordt in over eensiemining gebracht met het ge middelde loonpeil ter plaatse. Besloten wordt een kasgeldlening aan te gaan ad f 6000 voor 6 maan den. Z.h.s. wordt hel ambtenarenreg lement gewijzigd i.v.m. een circu laire van Gedeputeerde Staten in zake gelijktijdig genot van burger lijke en militaire beloning. Tenslotte wordt z.h.s. vastgesteld een besluit tot wijziging der be groting 1946. De rondvraag leverde geen bij zonderheden op, IIEINKENSZAND DISTRICTSRAAD In deze gemeente is een dlstricl- raad voor het consumentencrediet opgericht. Als voorzitter werd geko zen Burg. B. Funk en als bestuurs leden: A. Simonse Bz„ A. v. Liere, M C. v- Leeuw, N. v- Stee, M. de Wilde en C. v- d. Velde. De inlevering van aanvraagfor mulieren moet geschieden op het gemeentehuis. Zeeuws Vlaanderen ZUIDZANDE Bij K.B. van 12 October 1946 no. 15 is met ingang van 1 November benoemd tot burgemeester der ge meente Zuidzande den heer D. M. Vermet te Goudswaard Z.H. D. M. Vermel is geboren te Oud Vossemoer op 23 October 1906. Zijn ambtelijke loopbaan begon hij als ambtenaar te secretarie te Oud- Vossemeer en vervolgens te Rijns- burg. Kampen en Aalsmeer. Sedert 1 Mei 1931 is hij gemeente secre taris en ambtenaar van de Burger lijke Stand der gemeente Gouds waard. terwijl hij tevens de func tie van secretaris-penningmeester van de polder De Oude Korendijk e.a. bekleedt. De nieuwe functionaris Is ge huwd en heeft 3 kinderen. Gods dienstig behoort hij bij de Ned. Herv. Kerk terwijl zijn politieke richting C. H. is. Tot dusver werden de functies van burgemeester en secretaris der gemeente Zuidzande door een per soon bekieedt. Hierin is ook nu door de benoeming van den heer Vermet geen wijziging in gekomen. Tholen PLOTSELING DOOD. Maandagavond 14 Oct. j.l. mevr. D. alhier, toen zij ,mct haf echtgenoot naar den dokier gin om medicijnen te halen, op de hoe!, van de Slootstraat—Hoogstraat plu seling in elkaar gezakt. Nadat bij omwonende was binnen bracht, werd door den inmldtic geroepen geneesheer de dood t: constateerd wegens hartverlam ming, HOOGWATER in de week van 20 Oct. tot 26 Oc 20 Oct. 11.49—12,26. 21 Oct. 0.5_-- 13.18. 22 Oct. 1.39—14.01. 23 O 2.19—14.39, 24 Oct. 2.56—15.' Nieuwe Maan,. 25 Oct. 3.28—15.' 20 Oct. 4.02—16.18. Berekend naar Zonnetijd. Hoogwater te Bergen op Zootï plm, lö min. later en te Vlissingen plm. 2 uur vroeger dan te Tholen.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1