VRIJE STEMMEN Stad en Land DAGBLAD VOOR ZEELAND WAPENSTILSTAND GESLOTEN Federatie der lage landen niet visionair? Molotof niet erg tevreden 2c JAARGANG NUMMER 601 DIRECTEUR: B. G. KLOOSTERZIEL. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES. BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 41Ö35I ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK t 0.26. PER MAAND f 1.12'/s; PER KWART, f 3.37'/« Nederlands Indie DINSDAG OCTOBER 1944 HET WEER - Meest zwaar bewolkt, geen neer slag van betekenis, zelfde tempe ratuur als gisteren, tijdelijk toe nemende wind tussen West en Noord-West. Nieuwe kansen voor een oplossing Gisteren is tussen 15.30 en 16,45-uur, plaatselijke tijd, ia Batavia de wapenstilstand gesloten in de plenaire zitting van dc Geal lieerde. de Indonesische en Nederlandse vertegenwoordigers. Algemene voldoening Volgens Anela, verhief aan liet ■ind der zitting Prof. Sehermerhorn zich van zijn zetel cn wisselde over de tafel een hartelijke hand druk met den zichtbaar vergenoeg- 'den Sjahrir, schuin tegenover Lord Killearn. OVERZICHT VAN DE TOESTAND. Voor dc daadwerkelijke uitvoe ring is dc technische commissie he den reeds ia vergadering bijeenge komen. Met vertrouwen wordt aan genomen. dat aan alle fronlen het varen binnen enige dagen volledig gestaakt zal wórden- Instructies hiertoe worden reeds aan de verschillende eenheden toe gezonden. doch er moet rekening worden gehouden met de slechte verbindingen in het binnenland DE VOORNAAMSTE RESOLUTIES. Dc eerste resolutie van de wa penstilstandsverklaring luidt, vol- ircns ecu officieel communiqué: De wapenstilstand zal worden ge sloten op grondslag van stabilise ring van dc huidige militaire posi ties en hel evenwicht tussen Ge allieerde en Indonesische strijd krachten. De tweede resolutie luidt: „De Nederlandse delegatie, de Indonesische delegatie en de Br se vertegenwoordigers hebben eer slemmig besloten om een gezamen lijke wapenslilslandscommissie met hoogste bevoegdheden in hel lev te roepen om toezicht te houden oi> de tchnische toepassing va wapenstilstand, zoals die in de ste resolutie is neergelegd. Aan de onderscheidene bcvelheb bers"wordt thans de boodschap zonden, dat een wapenstilstand sen de geallieerde en Indonesische strijdkrachten van kracht zal wor den zodra toepassing mogelijk is- Desbetreffende orders zullen her zodra mogelijk worden toegezon den. Inmiddels dienen alle midde len te worden aangewend om vij andelijkheden te vermijden. Deze theoretische wapenstilstand sluiting is niet alleen belangrijk voor de vechtende partijen, mpar ook voor het Indonesische en derlandse volk speciaal, en de reldvolkeren in het algemeen. Bovendien zijn nu de kansen een definitieve oplossing van eigenlijke kwestie groter dan ooit tevoren- Laten \vy ons daarom verheug! en vol vertrouwen de a.s. onde handelingen afwachten. SAMENSTELLING WAPENSTIL STANDS-COMMISSIE, Nader wordt gemeld dat een ge mengde wapeiVstilstands-commissie samengesteld is, om toezicht uit te oefenen op de uitvoering van de wapenslilstands voorwaarden. De voornaamste Britse leden die zich op 30 Nov. a.s. automatisch terugtrekken zijn: Michael Wright, vertegenwoordiger van Lord Kii- DR. VAN MOOK leam en generaal-ma-joor Mausevgh Tot Nederlandse leden werden benoemd: Dr. J den uur/;, Lt.- Generaal Spoor, Schout-bij- Nacht Pinke, Gcneraal-Majoor Kcugor Chef der Militaire Luchtvaart. Dr. Soedarsono en Luit. Generaal Soedirman zijn de voornaamste In donesische leden, COMMENTAREN OP DE WAPEN STILSTANDSOVEREENKOMST. De Britse officiële woordvoer der heeft er op gewezen, dat het thans bereikte resultaat niet betekent, dat van lieden af het vuren overal automatisch gestaakt zal worden. Hij deelde verder mede, dat de gemengde wapenstilstandscommis sie bij de eerste gelegenheid de mogelijkheden en de voorwaarden voor de verwezenlijking van de wapenstilstand, waartoe thaïis in principe besloten is, zal uitwerken. Dc woordvoerder van de Com missie-Generaal deed Ancta mededeling van dc grote vol doening die er in Nederlandse krlugcn bestaat over het tot stand komen van d komst. Hij verklaarde voorts, dat deze overeenkomst de beste garanties bevat voor oen efficlente verwezen lijking van de wapenstilstand. De woordvoerder legde de na druk op het grote belang van hel feit, dat Generaal Soedirman, die de opperbevelhebber van de T.R.I. Is. deel uitmaakt van de gemeen schappelijke v/apenstilstandfi-oom- BRITSE BOMMENWERPBR VERONGELUKT Het Britse Ministerie van Lucht vaart maakt bekend, dat in Noord- Yorkshire een viermotorige bom menwerper van het type Halifax verongelukt is, waarbij vier leden der bemanning gedood zijn. Een lid werd gewond. Geen vijandelijke bedoelingen Dc rede, die geucraal Smuts iu de Nederlandse Staten-Gencraal heeft gehouden, wordt in de En gelse pers van Zaterdag druk besproken. De Conservatieve Daily Tele graph schrijft: „Hel Nederlands ge hoor van Smuts zal In verband met de tolunie, diens woorden zowel aantrekkelijk als praclisch gevon den hebben- Het ideaal van een West-Europese rederatie schijnt de Lage Landen niet geheel en al vi sionair toe. Churchill's pleidooi voor hetzelfde onderwerp werd in de hoofdsteden van Nederland en België met aanzienlijk applaus ont vangen. Er is in werkelijkheid dan ook geen reden om in dergelijke regionale pacten, die reeds in San Francisco de zegen meekregen, enig vijandig gebaar jegens andere lan den te zien. Aangezien Molotof onlangs ver klaard heeft, dat de „jonge Slavi sche Democratiën hun ualiunale onafhankelijkheid en nieuwe me thoden van nationale ontwikkeling" vcidcdigen, zullen de Westelijke dc Uioeraticu geen tegenstand onder vinden by de verdediging van hun sij.cn nationale onafhankelijkheid en verdediging van hun oude me thoden van ontwikkeling door een dergelijke samenbundeling. De News Chronicle (Liberaal) schrijft, dat de toespraak van Smuts gedragen werd door een boodschap van hoop en vertrouwen voor ieder door de oorlog geteisterd land van Europa- Een zorgvuldige bestudering van de woorden van Smuts, aldus het blad, zou in dit geval oude achter docht verdrijven. In de eerste plaats is er geen enkele suggestie, dat een dergelijke Unie uitsluitend beperkt zou moeten blijven tot Wes telijk Europa. Deze unie zou open staan voor ieder land, dat er op gesteld zou zijn toe te treden Hoe wel Engeland in de tweede plaats als „aanmoediger" voor deze wordt aangeduid, is er geen v stel, dat dit land lid zou moeten worden. Dit Is van vitaal belang, aangezien wij de beschuldiging, de wereld In twee kampen te willen verdelen, moeten vermijden. De meest ideale oplossing aqht het blad een dergelijk Initiatief van de zijde der Grote Drie. De Liberale Manchester Guardian IwUfclt er aan of het op het ogen blik mogelijk is een dergelijke fe dcratie te stichten, of een dergelij ke groep, zonder de schijn van anti Russische proMpcalie te wekken- De Guardian is van mening, dat ondanks de vorming „onder i ogen" van een Slavische groep men niet van voorzichtigheid in dit op zicht ontheven wordt. Het zou fa taal zijn, indien een Europese „unie" niets anders, dan een „con tra-alliantie' zou blijken. Daarorr zou het beter zijn mei een Europese Economische Raad te beginnen, zo- reeds door de Sociule en Eco- isehe Raad van de Verenigde Naties werd voorgesteld- Brieven der Duitse Keizerlijke Familie gevonden. In dc omgeving van Berlijn is een brief van Hcinrich vou HohcnzoUern, den broer van den iu ballingschap overleden Duilsen ex-Keizer Wilhelm II gevonden. In dezen brief ver langt Heinrich den dood van Erzberger, een der gevol machtigden, die het verdrag van Versailles hebben gete kend. Een tweede brief, dien men daar aantrof is geschreven door ex-Keizerin Herminc. Wilhelm II's tweede gemalin. In dezen brief, die van 1033 is, begroet zij met vreugde Hitler's totale politieke over winning in Duitsland. De Zaak Arnold Meijer De Bijzondere Raad van Cassatie, waarvoor op Woensdag a.s. de taak Arnold Meyer zal dienen, is als volgt samengesteld: president: Mr- II. Ilaga; raadsheren: Prof. Mr- Dr. an Brakel; Prof. Mr. Dr. H. G- A. Feber en Mr- D. J. Vcegcns; Mi litair raadsheer: Luiteuant-Kolo- nel Mr- P. A. van Driest; Advocaat- Fiscaal: Prof. Mr. G. E. Langc- meycr en griffier: Mr. II van Oordt. De Broodprijs De bedrijfsunie In het bakkers bedrijf heeft zich tot de werkge vers-organisaties gewend mei hei verzoek om een informatorische be spreking. ten einde gezamenlijk le overwegen of stappen ondernomen dienen te worden om te bewerk stelligen, dat de voorgenomen maat regel der regering, n.l. om de mi nimumprijs voor brood te doen ver dwijnen, niet tot uitvoering zal wor den gebracht. De bedrijfsunie ziet In deze voor genomen maatregel een grooi ge vaar voor het bakkersbedrijf: daar hiervan een broodprijzen oorlog het gevolg kan zijn die ontwrich tend op het bedrijf zal werken en waaruit vooral voor de arbeiders zeer nadelige gevolgen kunnen voortvloeien. Onze Suikervoorziening De Bredase suikerfabriek „YY'it- touck" begint Dinsdag 15 October de campagne. Tot einde Septem ber is de rictsuikerraffinagc met succes voortgezel, daarna moest de fabriek ijlings in gereedheid wor den gebracht voor dc suikcrbictcn- verwerking. De campagne begint dit jaar wat later dan men ver wacht had. De aanvoer van bieten was, in verband m'el het slechte weer nl. niet voldoende, om eer der te beginnen. Thans is de aan voer echter bevredigend- Ook liet gchalle der bicten blijkt goed te zijn, beter dan iu dc laatste jaren. De oogst van dc geïnundeerde ge bieden is meegevallen, zowel in kwaliteit als kwantiteit. In totaal zuilen er ongeveer 1500 ifiillioen bieten in ons land ver werkt worden- Bit jaar zal de cam pagnc een zo lang duren ais vorig jaar. Dit heeft zijn voordelen voor de vecvoederpos-'tie, want de pulp productie stijgt la evenredigheid met dc suikerproductie. Hetzelfde geldt voor de melasse, voor de fa bricage van spiritus. Bietencampagne in Zeeuws-Vlaanderen De aanvoer in de bietencampag ne te Zeeuws-Vlaanderen, komt evenals in Brabant slecht op gang. Oorzaak is ook hier dat er voor de boeren nog veel werk op het land te doen valt, dat door liet slechte wetr is blijven liggen. De algemene verwachting ouder dc by dc campagne betrokkenen, is dai er volgend jaar in Zeeuws-VIaan- deren aanzienlijk minder bicter verbouwd zullen worden- Dc hoge rooiloncn zouden de verbouw var bicten n.l. nauwelijks lonend ma- De toestand van de slachtoffers te Apeldoorn De toestand van de vier jongen die nog in de beide Apeldoornse ziekenhuizen worden verpleegd ls thans zodanig verbeterd, dot in dien zich geen onvoorziene com plicaties voordoen, het levensge vaar als geweken mag worden be schouwd- Helaas kan hetzelfde nog niet gezegd worden van den le raar Dobbenga, hoewel in diens toe stand wel een lichte vooruitgang valt te bespeuren. Maatregelen te Neurenberg Een gevangenis-autoriteit heeft gisteren te Neurenberg verklaard, dat dc veroordeelden nog geen aanzegging hebben gehad, dat zy Woensdag gehangen zullen worden. Er worden maatregelen getroffen :r voorkoming dal er zal worden gedemonstreerd of dat dc Duitsers te elfder ure nog zullen trachten de veroordeelden te bevrijden. Dc 8 vertegenwoordigers van dc pers. die de executies zullen bijwonen worden van hedenavond af onder speciale bescherming gesteld en niet vrijgelaten, alvorens de te rechtstelling heeft plaats gehad. Rond de gevangenis wordt met pantserwagens gepatrouilleerd. Vredesconferentie te Parijs Vliegramp in cfe Veremgde Staten Zaterdagavond zijn in de buurt van Alexandria (Virginia) twee Amerikaanse vliegtu'gen met el kaar in botsing gekomen. Het ens vliegtuig een B 29 van het leger vliegend (ort) ekplo deerde in de lucht en viel na dien in een dicht bos. Hierbij kwamen minstens drie perso nen om bet leven. Het andere vliegtuig, een DC 1 Skymaslcr smakte legen de grond. Reuter vernam nader, dat alle vijf inzittenden van het B 29 vlie gend Fort om het leven kwamen. De piloot van de Skymaster kon een noodlanding volbrengen, doch ook dit Vliegtuig vloog in brand, nadat het zich door een houtoP- slagplaals had geboord en daarna met een hoogspanningskabel in aan raking kwam. De 27 inzittenden konden cch ter ong-ideerd door het nood- luik van het vliegtiug ontsnap pen. Alleen de eerste cn twee dc piloot liepen echter verwon dingen op cn moesten naar een ziekenhuis worden overgc bracht. Adressering van brieven aan Personeel 7 December Divisie De legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat brieven aan het per soneel van de 7 December- Di visie, dat reeds in Indlë is, op de enveloppe voorzien moeten zijn van de toevoeging „7 De cember Divisie". De adressering wordt dus: naam, rang. leger- nummer, onderdeel, 7 December Divisie, veldpostkantoor Bata via. Amerika het zwarte schaap Maandagmiddag is men begonnen met de stemmingen over het ont werp vredesVdrdrag met Finland, Territoriale en politieke clausu le? werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Alleen gaf Byr nes le kennen, dat de V.S. zich van stemming zou onthouden voor zoover het de afstand door Fin land van Fetsamo aan de Sowjet- Uni betrof. Ook de militaire clau sules en de economische artikelen vroegen weinig tijd. Het eerste van deze laatsten: „het toiale bedrag der herstelbetalingen" werd bij een voudige meerderheid van stemmen (11 tegen 5 en 5 onthoudingen) aan genomen. Moloiof wees er na de stemmin gen op, dat van de resultaten der eonferentic de vestiging van een duurzame, democratische vrede af hing en tevens het voorkomen van een nieuwe agressie. Volgens hem had een bepaalde groep, van mach ten van het begin tot het einde der conferentie getracht baar wen sen aan andere staten op te leg gen. Hij noemde het systeem van stemmen onbillijk. Hij verweet En geland, de Verenigde Staten en Frankrijk, dat zij in belangrijke kwesties zouden zijn afgeweken van de door de vier Ministers geno men besluiten. Hij stelde de „edelmoedigheid" van de Sowjet-Unie tegenover de onthouding van hulp door anderen. Ook in 't geval Triest was de con ferentie afgeweken van het besluit van de Raad van Ministers. Hij stelde hier vooral Engeland, de V. S .er. Frankrijk voor verant woordelijk. De Sowjet-Unie, aldus Molotof, beschouwt het werk van de conferentie onbevredigend, in zake de herstelbetalingen, dc Buitenlandse aotlva van ex-vij andelijke Staten en de scheep vaart op dc Donau, Het niet tot stand komen van een regeling inzake de Bulgaarse- Griekse grens schreef Molotof toe aan de schuld van Engeland. conferentie schipbreuk geleden, als zc om een of andere reden niet in de smaak vielen van een bepaalde groep die dc boven toon voerde. De afgevaardigde van dc V. S. heeft steeds het eerst gestemd- Dal was voldoende om 12 of 13 ande re stemmen mee te lcrygen. De V. S. heeft in strijd met do door de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken genomen be slissing de kwestie der twee-der'le meerderheid ter plenaire zitting behandeld. De Sowjet-Unie heelt geen enkele mening aangevallen, die vóór de conferentie geuit en in de Raad der Ministers aanvaard was, aldus Molotof. Ook met Spaak was Molotof het niet eens. Hij vond dat Spaak niet optrad als Leider der Algemene Vergadering der V. N., als deze het vetorecht aanviel. Hij vervulde dan z-i. een geheel andere rol, die mooi lijk te rijmen was mot het voorzit terschap der Algemene Vergade ring. Molotof gaf tenslotte de verze kering dat de Sowjet-Unie ver langde naar een blijvende en de mocratische vrede. GROTE VIER EEN HALF UUR BIJEEN. Dc bijeenkomst van dc Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote' Vier is te 6,28 Maaudagavond (Fran se tijd) begonnen- Bcvin kwam als eerste op liet Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken aan, gevolgd door Byrnes cn Molotof. De 4 mi nisters hebben besloten op 4 No vember weer in New York samen te komen voor een voorlopige be spreking van het Duitse vraagstuk. "De bijeenkomst duurde een half PAS OP VOOR EENDENEIEREN Een dertigtal bewoners van da Stationsweg te Alkmaar, die op een buurtfeest soezen hadden ge geten, waarin zeer waarschijnlijk eendeneieren waren verwerkt, lig gen thans met hoge koortsen te be& Er hebben zich reeds verschijnse len van paratyphus voorgedaan. Goes KUNSTVRIENDEN Door beperkte plaatsruimte kon Zaterdag het gehele versing van dc toneeluitvoering van de vereniging Kunstvrienden niet mee- Volledig- heishalve laten wij hier het verslag nogmaals volgen. Vrijdagavond had de eerste uit voering plaats van het toneelspel in drie bedrijven „Kopper Co"- Hoewel men geneigd zou zijn op te merken dat Kunstvrienden met het opvoeren van dit spel, iets te hoog heeft gegrepen moet men toch ook weer niet vergelen, dat er hier een amateursvereniging op de plan ken stond. Zodoende valt er toch veel te prijzen in de opvoering van dit overigens zeer moeilijke stuk. Mocht de heer P. Blondel Iets te expressief zijn, zijn spel was niet slecht, evenmin dat van Mevr. F- Polderman-Sturm, terwijl wij een woord van waardering moeten uiten voor Mevr. P. Schrijver-van den Berge. Ook de andere spelers wisten zich vrij goed in de sfeer te verplaatsen. Kunstvrienden heeft getoond, dat het Iets kan presteren; alleen zou er bij het repeteren 4ets meer op de uitspraak gelet moeten worden. SCHIDERIJEN-EXPOSITIE W. VAN DOKT JR. Zaterdag is in de bovenzaal van Sturm's Kunsthandel een expositie geopend van werken van W. van Dort Jr. Wat den bezoeker bij het binnen treden van deze zaal op zal vallen is de bonte verscheidenheid van doe/ten. Het is haast ongeloof lijk. dat de hier geexposeerde wer ken van één schilder afkomstig zijn. Naast rake en gedurfde doe ken met kloeke penseelstreken ver vaardigt, ziet men de fijnste en nauwkeurigste schildering van een bloem of vaas. Naast het schilderij „De binnen varende hoogaars" dat met rauwe streken op het doek ls gegooid, het rustige doek „Verstilde strijd". En dan zijn tekeningen en schet sen! Raak en gevoelig, terwijl ook de vastheid en zuiverheid van kleu ren de bezoeker stil doen worden. Wij zijn blij de expositie van v. Dort gezien te hebben, zijn werken tonen de hoogste begaafdheid. Mcrisoji's Ijzerhandel een halve eeuw oud Vijftig jaar geleden opende dhr. H. Merison in dc Witte Paardestr. een winkel in ijzerwaren. In vijftig jaar is deze winkel uit gegroeid tct een firma gevestigd in twee grote panden, met verte genwoordigers door geheel Neder land en 25 man personeel. Da vijfentwintigste van deze maand hoopt de firma Merison Zn. dit heugelijke feit te vieren. De groei van de firma is zeker voorspoedig te noemen. In Maart 1920 werd de zaak verplaatst naar het pand in de Lange Vortstraat waar nu nog het winkelbedrijf is gevestigd. Doch ook dit pand werd tot het aankopen van het pand aan de overzijde, terwijl in 1932 de ma gazijnen in do Korte Vortstraat wer den verbouwd. In 1938 werd het pand tegenover het winkelbedrijf geheel verbouwd en in 1940 moest men zelfs over gaan tob het splitsen der firma in twee zaken nl. een winkelbedrijf cn een groothandel, welke dan ook in het nieuwe pand werd gevestigd. Werd in de beginne geen speel aflisatie toegepast, in de laatste 15 jaar begon de firma steeds meer zich toe te leggen op de verkoop van huishoudelijke artikelen en landbouwgereedschappen. De oor log legde het bedrijf, zoals zovelen practisch stil, doch ook deze phase van stilstand ls weer voorbij. Ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan zal door de firma een klein boekwerkje uitgegeven worden. Wij bieden onze welgemeende wen sen aan. Twee gezichten De" oude Romeinse God Janus had twee gezichten, een vriendelijk en een boos gelaat. Dit inspireerde een grossier ken nelijk om op de flessen grondstof ter bereiding van limonade twee etiketten te plakken. Het eve eti ket vermelde „Limonade" (hierin moet 35'/» zoetgehalle zijn verwerk) op het andere etiket stond vermeld dat de Inhoud slechts bestond uit zoetloze grondstof. De prijzen waren niet juist, zo dat proces-verbaal door de Prijzen controle tegen den grossier werd opgemaakt en de ^aanwezige voor raad van 614 flessen in beslag ge nomen werd. CONSUMENTENCREDIET. Vrijdagavond werd op het Stad huis de Districtsraad voor het con- sumentencrediet geïnstalleerd door den voorzitter den heer A. Buijs. Leden van de commissie zijn de dames Zr. T. Ouwehand. Zr. D..de Weert en de heren W. van Strien, A. C. Burger, M. Zwartepoorte en A. De Jager. Het bureau is voorhands geves tigd: Wijngaardstraat 41. Besloten werd hen die van het consumen- tencrediet gebruik willen maken te adviseren voor het invullen van het formulier gebruik te maken van de hulp lie op het bureau wordt verstrekt. De inlevering van het aanvraagformulier moet ook daar geschieden en inlichtingen worden gaarne verstrekt. CONGREi STICHTING VOOR DE i ANDBOUW. Mechani-atic onderwerp van besprekingen! Naar wij vernemen, zal door de Stichting voor de Landbouw, om streeks half November te Goes een groot Congres gehouden worden. Op dit congres zal speciaal de aan dacht gevestigd worden op de me chanisatie van het landbouwbe drijf. De overgrffic belangstelling wel ke een demonstratie met de bieten rooi-machine en de gecombineerde maai-dorsmnchinc Combine in Brabant heeft gewekt, heeft wel blijk gegeven van een drang naar Speciaal die landbouwers, wier bedrijfsgebouwen zijn verwoest en vooCv wien de schaderegeling zeer weinig mogelijkheden tot- herbouw biedt, zijn bij de mechanisatie sterk geïnteresseerd. Over de moeilijk heden tot het verkrijgen van ar beidskrachten moet dan nog maar niet gesproken worden; ook deze leggen veel gewicht in de schaal temeer daar de lonen ver boven de vastgestelde normen uitgaan. „Een half ei is beter dan een lege dop" zegt het spreekwoord en dus nemen de hoeren toch nog de gro- tendeels ongeschoolde arbcidskrach ten uit de interneringskampen vopr lief. Er worden echter vcrsohcidene kampen opgeheven. Naar wij vernemen worden dc geinter- neerden uit Haamstede en het militaire hospitaal te Middel burg naar andere kampen over gebracht. Voor de boeren op Schouwen weer ean strop. Zij moeten dus weer op zoek naar andere krach ten, om de oogst op tijd binnen to krijgen. Ontslag Bij beschikking van de Minister van Binnenlandse zaken is, op grond van het zuiveringsbesluit 1945, ontslag verleend uit zijn fun- tie aan F. de Hollander, besteller mot Ingang van 18 Juni 1945 RECTIFICATIE In het verslag van het Bijzonder Gerechtshof staat bij het geval van Pleune Colijn in het tussenkopje vermeld tien jaar voor een bu renruzie Dit moet echter zijn, zoals het verslag ook meldt; tien maanden- BURGERLIJKE STAND Geboren Jan. J., z- v. C. Boo ne-Krijnsen; Cornelia C. d- v. J. de Jonge-Simonse te 's-Heerenhoek; Maria A. d- v. C. A- Heijblom-Rom rners te Waarde; Adriaan J. z. v. C. M- de Wijs-Everse; Cornelia H. M- d. v. L- van Mourik-de Kok; Elly J P., d. v. H- Boogaard-Monteau; A- d. v. W. van Liere-Goetheer; Ja cobus J. v. J- J- Schipper-Jobse; Anna C. d. v. M. Tiiroe-Zwartcpoor te; Jeltje J. d. v- J. A. Molewijk en van J- J. Eversen (overleden; Elisa beth J. Gout-Schrijver, te 's-Gra- venhage; Cornelis D. z. v. D- Egge- been-Hoogcrland; Christina d- v. H. M. Berrevoets-Roose; Maria A. d. v- S. Hollander-v. Zweedon; Mari- nus z. v. M. Antonisse-Koopfnan; Johanna M- d. v. J. L. Fierloos-de Laat; Karei zoon van A. C. Ver hulstvan Loo; Frans z. van J. J. Brusket—Verburg; Petrus J. z. van J. F. Janssens—de Willigen: Johan na M. d. van E. Fijnaut—v. Koten; Adriana G. d. van J. Meijling— Schuilwerve; CorneÜ3 G. z. van A. Jansc—Sclirieks te Heinkenszand; Jacob F. z. van E. Boogaard-Meijer Maatje C. d. van .1. P. van Hekke- Commclin te Y.rseke; Johannes C. H. z. van J. C. H, Hollmann—v. d. Graaff; Dina J. d. van F. v. Dalen de Witle. Ondertrouwd: A. Bruel 25 j. en C. Stroo 21 j.; C. A. Mijnsbergen 34 ,i. en A. M. Noordhoek 28 j.; J. M. Maas 29 j. en A. P. van Ameij- den 32 j.; P. Leemeyer 20 j. te Am sterdam en j. F. Luijks 20 j. Gehuwd. W. J. Bonnewei 31 j. te Ellcwoulsdijk en G. J. Gelok 23 j.; P. J. de Dreu 27 j. en M. Huijs- se 26 j.: J. Groenewegen te Mid delburg en G. F, Schijf 17 j. K. Schijf 20 j. en J. W. Faasse 22 j.; A, Rottier 21 j. en J. T. Jobse 17 j. H. van der Vliet, 24 j. en N. J. Coppoolse 23 j.; C. A. Tholenaar 35 j. te 's Heer Arendskerke en M. de Doelder 29 j.: L. Meijers 39 j. te 's Heer Arendskerke en C. .T. A. M. Lindenberg 34 j. Overleden: G. Bijleveld 67 J. echtg. van P. J. Quaars; P. Besuij- en 07 te Rillhem echtg. van C. Dekker; G. M. Sistermans 52 j. echtg, vun Th. J. v. Went; T. Schrijver 46 J. echtg. van I. Wille- boer; H. Jansens 79 j. te Oude- lande wedn. van M. R. Geluk. Tholen Een dezer dagen is men weer op een meer directe wijze aan het werk gegaan tot herstel van een vaste oeververbinding tussen Tho len en West-Brabant. Er worden nu momenteel houten peilers ge slagen waarop straks een noodbrug voor „zwaar verkeer" zal komen of wel één voor „licht verkeer" dit hangt geheel af van het materi aal dat beschikbaar zal worden ge steld. In ieder geval zal het een hele verbetering zijn. wanneer men zonder wachten kan door rijden. Men hoopt dan ook dat de nood brug voor de winter gereed zal zijn. Zoals het nu is. is het gewoonweg hopeloos te noemen. Als communi catlemiddel is er over de Eendracht een honderd meter brede rivier, die Tholen van N-Brabant scheidt een veerdienst ingesteld, waarop een plalte veerpont dienst doet. Deze pont, welke met de hand be diend wordt, heeft een draagvermo gen van mux. 16 ton. Met het hui digo verkeer, dat in een jaartijds enorm is toegenomen; waarbij soms twee wagens van 10 ton aan el kaar gekoppeld zijn. getrokken door een aparte treiler; is het geen won der dat er bij dit overzetveer op stoppingen ontstaan, die soms uren duren. Het pontje kan dit eenvou dig niet verwerken, vooral niet op de spitsuren. in de gemeenteraad van Tholen is hier ook al een enkele maal over gesproken, doch een oplossing kon nog steeds niet worVm gevonden. De beste oplossing is een vaste oeverbinding. De ANWB heeit hier ook al opgewezen en verzocht het herstel van de Thoolse brug in het Urgentieprogramma op ce nemen. LEZING IR HERWEYER. Zaterdag 19 October zal Ir. Her- weyer van Dienst Landbouwher- stel. een lezing houden voor dc agrarische gedupeerden op het ei land Tholen. Nadere gegevens om trent-plaats en tijd volgen nog in de dagbladen. Slechte aardappeloogst op Tholen De aardappeloogst op Tholen is dit jaar buitengewoon slecht. De totale opbrengst wordt op 50 pet. van het normale geschat. Volgens mededelingen van de Rijks dienst voor Landbouwherstel is '1 de aardappelziekte (Phitopthora-in festans), die de aardappelen aan getast heeit. Deze ziekte heerst op het eiland Tholen tamelijk ernstig Kerknieuws Ds A. r. de Jong van Ederveen heeft het beroep niet aangenomen. ST. MAARTENSDIJK Daar ae «erder uitgenodigde muziekvereniging Accelerando van St. Annuland bij de installatie van de nieuwe burgemeester van Stavenisse op Woensdag is Oct. a.s. niet tijdig genoeg aanwezig kan zijn, is in verband hiermede de muziekvereniging van St. Maar tensdijk uitgenoodigd om haar me dewerking te willen verlenen bij het Inhalen van de nieuwbenoem de burgemeester. De verwelkoming van den burge meester door het feestcomité zal om 11.30 uur plaats hebben en de installatie om 12 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren: David K. z. v. C. Rijsten- bil-Knulsl; Maria E. d. v. A. Knuist -Heijboer; Jannetje W. d- v. J M. van Gorsel-van Zetten., Ondertrouwd: G. Bras 42 j. en P. J. Kloet 42 j.; P. v- d. Werff 23 j- en K. P- N. Vrocgop 19 j. Gehuwd: C. M- Lindhout 39 j. en P. Kampman 27 j. Overleden: A. v. d. Hoek 77 j. echtg. v- N. II- Muller; M. J. Man neko 61 j. echtg. v. I Bevelander; A Janse 81 j. wed. v. L- Riedïjk. STAVENISSE INSTALLATIE BURGEMEESTER, Onvoorziene omstandigheden voor behouden luidt het programma van het Burgemeesterfeest voor 16 Oct. als volgt: Aankomst van de Burgemeester aan de grens van de gemeente (wed- van Iwaarden) om 11.30 waar hij verwelkomd zal worden door het feestcomité en de muziekver eniging van St. Maartensdijk. Daar zich enige deelnemers opgaven voor de optocht, zullen deze zich ook aansluiten en gezamenlijk naar het gemeentehuis vertrekken al waar de installatie zal plaats heb ben. Het daar gesprokene zal per luidspreker geschieden zodat de burgerij buiten het gemeentehuis kan horen. Door de Zangvereni ging Nieuw Leven wordt de geïn stalleerde burgemeester hulde ge bracht. Na de middag worden de scholen bezocht en de kinderen ge- tracteerd. Een rondgang door do gemeente wordt gevolgd door een concert op een te inprovizeren mu ziektent. Voor deze dag dansmu ziek toegestaan. Zeeuws Vlaanderen BRAND IN TIMMERFABRIEK TE GROEDE, Een lelie brand heeft Vrijdag morgen do timmerfabriek van den heer J. Schippers te Groede in as gelegd, waardoor een zeer belang rijk bedrijf voor dc houtindustrie in Zeeuws \Aaanderen is uitgescha keld en de wederopbouw vermoe delijk vertraging zal ondervinden- Meer dan 20 machines werden vol komen vernield en daar nieuwe machines nict-tc krijgen zijn, Is liet bedrijf voor geruime tijd stilge-

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1