VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Rede van prof. Schermerhorn te Batavia Buitenlands Journaal Vliegramp te Apeldoorn Opnieuw voorkomen en gratie verzoeken STAD EN LAND JAARGANG NUMMER 59J DIRECTEUR: B. G. KLOOSTERZIEL. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: GOES, BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 410337 ABONNEMENTSPRIJS: PER WEEK f'0.26, PER MAAND f 1.12'/:; PER KWART. f3.37V. DINSDAG OCTOBER 19W HET WEER VRIJ KOUD Matige of zwakke Noord-Oostelijke wind. overdrijvende wolkenvel den, overwegend droog weer. Vrij koud. Nederlands Indiè Bijeenkomst een historische gebeurtenis Hieuw element in de bespsekingen Indien wij deze bijeenkomst be stempelen als een historische ge beurtenis. aldus Prof Schermer- 'ïorn, „dan doen wij dit niet ore de eenvoudige reden dat de bespre kingen tussen de Nederlandse re gering en de delegatie van de In donesische Republiek worden her- Er waren n-1. andere redenen vol gens spreker n.l. een uiteenlopen de reeks van omstandigheden aan beide zijden die de besprekingen op Ue Hoge Veluwe deden afbreken. De langdurige kabinetscrisis ir Nederland en de overeenkomstige ionzekerheden aan de andere zijde J>ij de vorming van de republikein se regering. Nu de toestand eenmaal was anderd. had het Nederlandse Par lement, gesteund door twee grote partijen, „die beide, ondanks klei ne verschillen in opvatting, vast besloten waren," opdracht ontvan gen om langs democratische weg een oplossing van de Indonesische kwestie tot stand te brengen- „De Commissie Generaal kan be schouwd worden als een vertegen woordiging van de twee regerings partijen in het Parlement- Nog meer dan dat, de Commissie Gen. Vaal wordt, in haar huidige vort: gesteund door een overgrote mee' öerheid van hel Nederlandse voll Maar niet alleen onze liberale in structie noch de wetenschap, dat de te Commissie Generaal uit politiek Joogpunt minstens zo sterk is als het huidige Nederlands kabinet 'geeft de zekerheid van het feit, dat de verwachtingen cti innige v *an van millioenen onzer landgeno- len ons bij onze poging om het Biet op te lossen vergezellen. Dat feit zal het voor ons mogelijk ma- «en om de besprekingen langs di recte en rechte banen te voeren •met eenvoudige voorstellen. (Ier verborgen zijwegen en zonder (,-oorbehoud". i Voor zover het Nederland betrof, was Prof Schermerhorn van me- jtiiug, op grond van het feil, dat hij Minister-President was geweest, tlat de Parlementair Nationale ach tergrond van de Commissie-Gene- h-aal een geheel nieuw element in de besprekingen zou brengen. En ondanks een oppervlakkige overeenkomst met vroegere onder handelingen wel degelijk van eer ylstorische bijeenkomst gesproken «on worden- Spreker achtte het een Kroot voordeel, dat de Luitenant- /Gouvcrneur Generaal Dr. Mook als lid aanwezig was. Zijn ondervinding en inzicht de vraagstukken van liet land, acht te hij bij het werk der Commissie van veel nul. De aanwezigheid van den Minis ter-President van de Republiek aar het hoofd van de republikeinse de legatie hield ook een belofte var wederzijdse begrip en vertrouwor ln, aldus Prof. Schermerhorn- Voortgaande zei hij: Indien bijvoorbeeld iemand ervan overtuigd is, dat bespre kingen over toekomstige rela ties spoedig tot een definitief resultaat kunnen leiden, dan kunnen onderhandelingen over het stopzetten van vijandelijk heden op een geheel andere manier plaats vinden, dan in dien iemand heimelijk deze stopzetting niet wenst, doch daarentegen op voortzetting van vijandelijkheden rekent- Tk gebruik dit slechts als voorbeeld. Ik spreek de diep gevoelde wens uit, dat dit punt van overeenkomst spoedig be reikt moge worden in een geest van wederzijds vertrouwen, die de grondvesten voor de door beide delegaties geweftte poli- Gen. SHUTS ooit naar Zeeland Donderdag 10 October zal gen. Smuts, de minister-president der Unie van Zuid-Afrika, een bezoek brengen aan Zeeland. Donderdag morgen vertrekt hij per vliegtuig vanuit Valkenburg en zal op vliegveld Woensdrecht opgewacht worden door den commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Quarlc: van Ufford en den Hoofd-ingeni- eur-directeur van de Rijkswater staat in Zeeland, Ir. Harmsen. De generaal wordt vergezeld door zijn adjudant en schoonzoon Maj. Mac Ildobie en den Zuid-Afrikaan sen gezant, terwijl namens de Ko ningin toegevoegd is Kap. Bithr- msnn. Het gezelschap, dat om 11 uur uit Woensdrecht vertrekt zal zich per auto naar Goes begeven. Aldaar zat de hoge gast in Hotel de Korenbeurs omstreeks 12 uur een dejeuner worden aangeboden. Om 1 uur vertrekt men weer uit Goes om een bezoek aan Middel burg en Walcheren te brengen. Via de Noordwcg zat het gezelschap langs Oost-Kapelle en Domburg naar West-Kapellc rijden waar gen. Smuts zich even op zal hou den. Dwars door Walcheren via Big- gekerke en Koudckerke zal men doorrijden naar Vlissingen, waar 'ie generaal zich eveneens enige tijd zal ophouden. Om ongeveer 4 uur vertrekt hij weer via "Middel burg en Goes na^ir Woensdrecht. •--.•inwaai- hij om kwart voor vijfi vertrekt. ticke regeling moet vormen. Dit zou het eerst vaststaande bewijs zijn, dat beide partijen besloten hebben een einde aan de bestaande situatie te maken. Dit zou bovendien zeker bijdra gen de afstand, die zo vaak tot moeilijkheden leidde bij het vestigen van relaties tussen twee volkeren, die elkaar op zichzelf niet haten, weg te Spreker zeide verder, dat na' gezette besluiten over sociale politieke functies ten nutte van geheel en onderdelen ontworpen moeten worden- Daartoe zullen de nodige organen geschept worden. Eigen verbeeldingskracht moet de vervaardigers in staat stellei om niet orthodoxe oplossingen t' vinden die voor allen aanvaard baar zullen zijn. Zijn vaste overtuiging ultspre de, dat dit tot stabiele verbintenis sen tussen Nederland en Indonesia zal leiden, eindigde Prof. Schermer horn met de volgende woorden: „Moge het ons gegeven zijr het volle besef van onze ver woordelijkheid en onder bescher ming van Hem, die over het tot van de volkeren beschikt, zondei om te zien voort te gaan op de weg, "die leidt tot herstel heid, welvaart, vrede en rechtvaar digheid, zowel voor Indonesië als voor Nederland". RADIOREDE VAN DE GENE- RAAL-MAJOOR DUERST BRITT TOT DE TROEPEN IN INDONESIË Maandagmiddag heeft generaal- majoor Duerst Brilt, commandant der 7 December Divisie vooi zender P. C. J. de in Indonesii gekomen kwartiermakers toege sproken. Hij zeide o.m.: „Dezer dagen vernam ik hot bericht, dat de Klip fontein met de kwartiermakers t aangekomen in Tandjong Priok dal gij daar zijt verwelkomd dooi den generaal Spoor. Ik stel er eveneens prijs op thans vanuit liet Vaderland een enkel woord tot u te richten. Ik heb als uwe divisiecomman dant het voorrecht gehad zig te mogen zijn bij uw inscheping Ik heb mij mogen overtuigen v de voortreffelijke stemming geest. Ik dank u voor dit door gegeven goede voorbeeld. Ik kan u verzekeren, dat zij, die nu u reeds zijn vertrokken en welke ik uitgeleide heb mogen doen, goede voorbeeld inderdaad hebben gevolgd. Op 12 October hoop ik per vlieg tuig uit Nederland te vertrekken om deze onderdelen bij aankomst in Indië persoonlijk te kunnen be- Wilt steeds ervan doordrongen blijven, dal gij de vertegenwoordi gers zijt van de le Divisie, de December Divisie, welke tot taak heeft de toezegging van H.M. de Koningin op 7 December 1942 ir vervulling te doen gaan. Neemt u voor uw dienst als goe de Nederlanders le vervullen. Steunt de goedwillende bevolking en boezemt het door uw optreden vertrouwen in. Wij zullen ons uitsluitend, doch onverbiddelijk tegen die elemen ten wenden, die wanorde en tem risme teweeg brengen. Dit is d< taak,'welke"de",regering, het vadei 'land vap Niet jafljfeërr. verwacht ik, dat gij uw di<jns;t n^aa, behoren zult .vullen, tk verwacht ook, dat optrbtfet) "bruten jjTèrist zodanig zijn, dat gij het vertrouwen, uw ouders, uw vrouw, uw verloof de, uw familie in u stellen, nooit zult beschamen, hoedt u voor d? gevaren, die u op moreel er zedelijk gebied zouden kunnen be dreigen. Wendt u in voorkomende geval len met uwe moeilijkheden to' uwe commandanten, die zullen trachten deze samen met u op te lossen, en blijf vooral niet zwijgen. Zoekt steun bij uwe geestelijke zorgers, blijft uw godsdienstplich ten trouw vervullen. Weest overtuigd, dat ik voor uw belan gen, zowel thans al bij terugkeer Nederland op de br> Gij hebt daar bovendien recht op. Naar onze Divisie wordt met verlangen uitgezien, het blijkt, dat :e Divisie reeds een zekere faam uitgaat. Leve de 7 December Divisie. SOEKARNO OVER ZIJN WERK ZAAMHEDEN TIJDENS DE JAPANSE BEZETTING Het Republikeinse Persbureau Antara bericht uit Djogjakarta het volgende: r toespraak tot een Inter- Aziatisch Jeugdcongres heeft Soc- karno Maandagochtend le Djogjak onthuld, dat hij in Juli 1942, kort de landing van de Japannezen op Java een geheime samenkomst met Hatta en Sjahrir ten huize van Hatta te Batavia heeft gehad. On middellijk na zijn terugkomst uit zijn ballingschap op Sumatra heeft hij zich tot Hatta en Sjahrir gc- n te beraadslagen over de stappen, die tijdens de Japanse be zetting moesten worden onderno- tot de voltooiing van de Indonesische Revolutie te komen. Soekarno deelde verder mede, dat de toen getroffen overeenkomst hem uiterlijk aan de zijde dor Ja pannezen deed staan, welk feit verantwoordelijk was voor de ver- Eerste ministers van Duitse Staten bijeen De eerste ministers van alle Duitse staten in dc Amerikaanse en Britse zones van Duitsland zijn bijeen geweest. Er zijn poli tieke, economische en organisa torische problemen besproken. Duitse functionarissen uit alle vier bezetingszoncs waren uit genodigd, maar cr waren geen vertegenwoordigers uit de Fran se zone en die der Sowjct-Unie. De vergadering werd gepresi deerd door den burgemeester van Bremen. Kaisen. Engelse orders voor Nederlandse drukkerijen Een aantal der voornaamste En gelse uitgeversmaatschappijen heeft volgcnH een correspondent van dc „Evening Standaard" van dc Brit se Kamer van Koophandel toestem initig gekregen een hoeveelheid werk bij Nederlandse drukkerijen uit te besteden. Deze vrij drasti sche stap is gedaan teneinde het groot tekort aan boeken in Enge land te overbruggen. Sidky Pasja naar Londen Uil welingelichte Britse kringe wordt vernomen, dat de Egyptische Premier Sidky Pasja door bemid deling van den Britsen zaakgelas'.ig de te Cairo is medegedeeld, dat de Britse premier Ernest Bevin hem gaarne tè Londen ontvangen zal tussen 17 en 25 October. Militaire organisatie inlapan Radio Moskou heeft melding ge maakt van het bestaan van een geheime legerorganisatie in Japan, die beschikt over grote wapenvoor raden en geheime codes- Officieven en manschappen van het voorma lige Japansche leger zouden deel uitmaken van de organisatie, ge camoufleerd in landbouwcoöpera ties en demobilisatlebureaux. Voorlopig geen redevoering van de Gaulle Naar Agence France Prcsse uit de naaste omgeving van Generaal De Gaulle verneemt, zou de gene raal vóór het referendum geen re devoering meer houden maar wel Woensdag 9 October een verklaring voor de pers afleggen. Van zijn standpunt ten aanzien c grondwet zou hij niet afwijken. VREDESCONFERENTIE TE PARIJS. De plenaire vergadering van dc Parijse conferentie is onder voor zitterschap van den Britsen minis ter van Buitenlandse Zaken, Er- nest Bevin, bijeengekomen- De con ferentie heeft nog 9 dagen tijd om de vredesverdragen met de vijf voormalige satellieten te voltooien en is dus in haar laatste stadium gekomen. De eerste spreker was senator Tom Conally, adviseur van den Amerikaansen minister van Buiten landse Zaken. James Byrnes. Ifij sprak over het vredesverdrag met Italië- De plenaire conferentie heeft de taak aanbevelingen van den Raad van Ministers der Grote Vier te doen naar aanleiding van net rapport der Politieke en Territo Italië Conally was van mening, Triëst het moeilijkste probleem voor de conferentie vormde. „Dc Amerikaanse delegatie ver zoekt - de conferentie dringend hei voorstel van de commissie als de uitdrukking van haar eigen oor dcel aan dc raad van ministers door te zenden-" De Zuid-Afrikaanse premier, ge neraal Jan Smuts, heeft tijdens de eerste der voltallige vergaderingen die deze week tol besluit der vre desconferentie te Parijs worden ge houden. verklaard, dat de eene te leurstellende en ontmoedigende trek der conferentie was, dat dc Slavische en de Westerse groepen voortdurend tegengesteld hadden gestemd. De conferentie is geen mis lukking geworden, aldus Smuts. Er was groter succes behaald, dan men voorspeld had. Sprekende over de verdeling bij het stemmen lussen Oost en Wesl zeide Smuts: „Dit is een vredes conferentie, en deze moet niet het begin van nog grotere worstelin gen zijn"- De conferentie moest dc algemene vrees niet vergroten er geen nieuwe gevaren inluiden Er was geen fundamentele vcrdc- iingsljjn tussen Oost en West. ,,Di' is grotendeels de nasleep van d< vijandelijke propaganda tijdens d' oorlog, er zijn geen verschillende meningen, die niet met elkaar ver zoend kunnen worden, geen tegen- Hij noemde vervolgons dc twee „moeilijkste en ogenschijnlijk onop losbare problemen" waarvoor thans echter een oplossing was gevonden: Zuid-Tirol en Triest- Dc vrees voor de verdeling in twee kampen is een resultaat der conferentie, welke 3lle andere over treft en welke ook verdreven moet worden, aldus Smuts. „In wat werkelijk nodig is zijn wjj het allen eens. De mens moet gevoed, behuisd cn gekleed zijn en tegen werkloosheid, ziekte en alle andere ellende in oi-s dagelijks le ven beschermd zijn. In dit alles is cr geen Oost of West, zijn cr geen ideologiën. Er is alleen de eenvou dige sterke menselijkheid- Een van de meest bemoedigende tekenen in onze tijd is de voortgang, die met dit goede werk in onze landen wordt gemaakt. Er zal noch Oost t och West zijn, aldus besloot Smuts,"en ieder zat in vrede het bijzonder geloof of ideo logie kunnen aanhangen, welke hem past. I.aat deze conferi de weg n3ar die grotere vrede Onverantwoordelijke kunstvlucht eist 12 doden en 14 gewonden Een ontzettend vliegtuigongeval heeft gisterenochtend tc Apeldoorn behalve het teven van de piloot een nog niet niet zekerheid vast te stellen aantal, waarschijnlijk twaalf jongens, gekost, terwijl ecu bijna even groot aantal, zware brandwonden heeft opgelopen. Van bevoegde zijde deelt mor ons mede, dat de ramp te Apel doorn veroorzaakt werd door eer jongen sergeant-vlieger van de Luchtstrijdkrachten, die gedeta cheerd was bij de Marineluchtvaart dienst. De sergeant-vlieger, Max Chv tern, was gisterenoehtend met e „Fire-Fly" voor zijn eerste solo vlucht van het vliegveld Valken burg opgestegen, met order een half uur in de omgeving te vlie gen, om vertrouwd te geraken het toestel. Hij had dus in de geving van Apeldoorn niets te ken en is geheel op eigen gezag daarheen gevlogen. Kort na elf uur maakte hij ge kunststukjes over de omgeving de Jachtlaan, waar zijn ouder lijke woning ligt. Daarbij kon hij, Wapenvoorraden in Italië In dc Noordelijke Apcnjjnnen zijn grote hoeveelheden wapenen ont dekt, die op alle mogelijke plaat sen verstopt bleken. Zelfs een tank in goede conditie werd aangetrof fen. De politie heeft een aantal per sonen gearresteerd. Men gelooft, dat nog slechts een klein gedeelte der wapenvoorraden gevonden is Zij zouden zijn achtergehoudi door een politieke groep, waarv; oaam niet wordt genoemd. schillende zijde verspreide laster, welke hem als collaborateur brand merkte. Hij verklaarde, dat zijn tentatieve collaboratie met de Ja pannezen een van de „onvermijde- lijko factoren" was, welke noodza lcelijk voor de verwezenlijking de Indonesische revolutie ware Soekarno deelde ook nog mede, it „indien het Indonesische ge schil niet zo spoedig mogelijk ge regeld wordt, Nederland zelf in "t begin van het volgende jaar in een revolutie zal worden gestort." COMMUNIQUÉ VAN HET BRJTSE CONSULAAT GENERAAL Na een overzicht le hebben ge ven van de besprekingen, ver klaart een officieel communiqué hetwelk hedenmorgen door het se Consulaat-Generaal is uit gegeven het volgende: De conferentie houdt zich in de ;rste plaats bezig met het vraag stuk van de procedure. Er is over ■gekomen om op 14 October een latere plenaire zitting te doen hou den. Onderlussen zullen de Neder landse en Indonesische delegaties gezamenlijke besprekingen houden. De conferentie behandelde vervol gens de kwestie van de wapenstil stand, waarbij men is overeenge komen om een commissie te benoe men, bestaande uit de leider dei- beide delegaties, voorts van Mook of diens waarnemer Idenburg voor de Nederlanders en Soedarsono voor de Indonesiërs, en onder voor zittcrschap van Lord Killearn die deze kwestie op staande voet ver der zal behandelen. Deze Nieuw Ministerie van Defensie in Engeland In Engeland zal een nieuw nistcrie van Defentie worden vormd, dat het werk van dc Mi nisteries van Oorlog, Luchtmacht en Marine zal coördineren De eerste Minister zal verant woordelijk blijven voor de defentie en voorzitter worden van de defen sie-commissie, waarvan minis van Defensie, Justne, Buitenland se Zaken. Oorlog Luchtmacht, Ma rine, Arbeid, en Bevoorrading lid zijn. Deze reorganisatie is bekend ge maakt in een regeringsrapport dat zegt, dat de wijziging berust op de logische ontwikkeling In de laat ste 40 jaar. De bezetting van kabinet van 20 tot 18 worden ti gebracht. Ook de positie der Mi nisters van Oorlog. Luchtmacht en Marine zal worden gewijzigd. Zij maken geen deel meer uit van kabinet, ofschoon zij hun rang be houden- Met betrekking tot de verde diging van het gemenebest zegt de regeringsverklaring, dat zat. worden uitgegaan van het standJ De ligging van de gebieden he-f paatt grotendeels welke proble-J men de afzonderlijke leden v het gemenebest aangaan- Regionale vraagstukken zullen dc eerste plaats in het gebied zelf worden bestudeerd. De regering heeft voorgesteld in de haofdste- den van dominions verbindingsoffi ïn aan te stellen, die zullen sa menwerken met de plaatselijke hoofden van de generale staf. Te- is voorgesteld, dat de rege ringen van de dominions verbin dingsofficieren in Londen benoe- De voorsteilen hebben bij de besprekingen te Londen in het afge lopen voorjaar een gunstig ont haal gevonden. De regeringen van de dominions bestuderen thans de nadere bijzonderheden. Er is reden veronderstellen, dat de voor stellen in hoofdzaak aanvaardbaar zullen blijken. De regionale organi satie zal goed passen in eventueel door de ver. Naties in het leven te -oepen regionale schema's waarbij dan de leden van het gemenebest zullen samenwerken met andere landen in bepaalde delen der aarde Men overweegt geen wijziging in de samenstelling van dc com missie van chefs van de genera le staf. Deze commisie blijft ver antwoordelijk voor de militair stracgische organisatie, dc plan nen waartoe aan de defensie-oom missie worden voorgelegd- dagavond een verklaring van de volgende inhoud gepubliceerd: „Do Zondagavond voor de radio afgelegde verklaring van tic Ame rikaanse journalist Drew Pearson, dat de V.S. aan Engeland een voorraad atoombommen zouden hebben toegewezen, is in geen en kel opzicht juist." DE TOESTAND IN PERZIë Uit het Hoofdkwartier der Per zische regeringsstrijdkrachten wordt gemeld, dat de gevechten in Zuid-Perzië (Fars, Sjiras en alle garnizoenen) sinds G October ge ëindigd zijn. Op het ogenblik hebben bespre kingen plaats tussen Nasser Kasj- kat, Amir Ham a j oen Boesjedi, gou verneur-generaal van Fars, en ge neraal Zahedi, die het bevel voort over de Perzische regeringstroepen Twee Arabieren en tien Joden zijn gewond tengevolge van een plaatselijke strijd om de eigendoms rechten op een Joodse gemeen schapsnederzetting nabij Haifa. na een zgn- rol, het toestel niel snel genoeg omhoog krijgen, raak te met zijn linkervleugel de aok van het dak van het gymnastieklo kaal der Christelijke H-B.S. aan dc Jachtlaan, waar op het ogenblik circa 25 leerlingen, allen jongens, onder leiding van den leeraar, aan het turnen waren- De gevolgen wa ren ontzettend. De linkervleugel brak af en de inhoud van de zich daarin bevindende benzinetank werd door een gat in het dak in gymnastieklokaal geworpen, onmiddellijk volkomen in brand stond. Dc brandende benzine deel de zich aan de toestellen en de kle ding der kinderen mede, waardoor deze zeer zware brandwonden op liepen en sommigen van hen di rect werden gedood. Binnen enke le minuten was hulp aanwezig van het zich achter de H.B.S- bevinden de militaire kamp, terwijl ook uit de omgeving direct E.H.B-O—dames kwamen toesnellen en even later ziekenauto's met verpleegsters, iok toren en brandweer arriveerden. Men slaagde er. met behulp van «chuimblussers vrij spoedig in hel r te doven, maar inmiddels had den vrijwel alle leerlingen brand wonden opgelopen, variërende van lichte tot zeer zware. Zo goed als allen moesten dan ook naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar bij aankomst vier hunner reeds bleken te zijn overleden, terwijl het leven van verschillende anderen moest worden gevreesd. Zoals vrijwel niet anders kon wen den verwacht, bleek de bestuurder van het vliegtuig, wiens lijk enke le tientallen meters verder met de brandende resten van de machine werd gevonden, op slag gedood- Een tragische bijzonderheid is nog, dat de moeder van den omge komen vlieger, die het ongeluk van zoon zag gebeuren, door c -.i 'erte werd getroffen en korte tijd later overleed. De overige 17 slachtolfers, die ln do beide zieken huizen zijn opgenomen, zijn meo- rendeels zwaar gewond, zodat de vrees bestaat, dat het aantal doden nog zal stijgen. Slechts twee leerlingen wisten ongedeerd uit de vuurzee tc ont snappen- Hare Majesteit de Koningin heelt door den burgemeester van Apel doorn, Mr. A. L. des Tombe, haar elneming laten betuigen aan de ouders van de leerlingen van de 3hr- H. B. S-. die bij de vliegtuig ramp om het leven zijn gekome Nader vernamen wij nog da', va: daag het gemeentebestuur vi Apeldoorn haar deelneming zal bi .uigen aan de nabestaanden van de slachtoffers van de ramp- Binnenschippers opgelet! Ten behoeve van het te verrich ten sloop- en metselwerk aan den middenpij ter van de brug te Sou burg zal gedurende hei tijdvak 9 t.m. 12 October 1946 of zoveel korter of 1 anger als voor de uit- voering van het werk nodig zal b'ijken, de waterstand in het ka naal doo; Wmchcivn tot 1 m. N. 1'. zijn luögci. Distributienieuws HET SUIKERRANTSOEN De suikerbon voor de periode, van 13—26 October zal niet op l'J maar op 17 October worden be kend gemaakt. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat door 't slechte weer van de laatste tijd, de suiker uit onze binnenlandse bic tenoogst ongeveer- een week later ter beschikking kwam dan aanvan kelijk werd verwacht. De productie komt thans weer op dreef op het normale rantsoen, voor de veertiendaagse perio- van 13—26 October is vastge steld op 750 gram per persoon zat, naar verwacht wordt, in het gehe le land voor 27 October kunnen worden gehonoreerd. DE NIEUWE TEXTIELBONNEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat met ingang van 7, October 1946 de volgende bonnen' au de in omloop zijnde textiel-, kaart Va 605, Vb 605, Vc 605, Vd 605, Ve 605 geldig worden. De let-' terbonnen B en C, elk ter waarde 5 punten: de nummers 121 t.m. 130, elk ter waarde van 1 punt. Het ligt in de bedoeling in de srste maanden van 1917 wederom ;n beperkt aantal textielpunten geldig te verklaren, ten einde de bevolking in de gelegenheid té stellen met gebruikmaking van de reeds geldige, gespaarde en nog te sparen punten zogenaamde gro te stukken aan le schaffen. Hierbij zij opgemerkt, dat de reeds geldig ■erklaarde punten van de textiel-' :aart geldig blijven. Proces Neurenberg Verzoek aan H.M. de Koningin SCHACHT GEARRESTEERD De politie van Backmann, voorstad van Stuttgart, heeft Maan dagavond Schacht in het kasteel van een industrieel gearresteerd Schacht is naar Stuttgart gebracht en aldaar in verzekerde bewar; gesteld. Zijn arrestatie heeft plaats gehad op grond van een artikel de zuivcringswetten. VON NEURATH EN HESS VRAGEN CLEMENTIE. Volgens de Britse Nieuwsdienst in Duitsland heeft Von Neurath verzocht rekening te houden met zijn hoge leeftijd. Hess. die tot le venslang is veroordeeld, heeft ver zocht zijn vonnis op te schorten of dit tenminste te veranderen bepaald aantal jaren gevangenis- HET VERZOEK YAN SEYSS-INQUART. De verdediger van Seyss-inquart, dr- Steinbauer, verklaarde heden, dat het beroep van Seyss-Inquart op H. M. Koningin Wilhelmina ■eeds tot een uitspraak van den Nederlandsen minister van Justitie geleid had- ADMIRAAL R.VEDER VRAAGT SOLDATENDOOD. Admiraal Erich Raeder, vroeger opperbevelhebber van de Duitse Marine, die door het Internationaal Tribunaal te Neurenberg lot le venslange gevangenisstraf veroor deeld werd, heeft een verzoek aan de geallieerde bestuursraad te Ber- gericht om zijn vonnis in dood straf te veranderen. Dit verzoek zal vliegtuig naar Berlijn worden overgebracht. Admiraal Raeder is thans 70 jaar oud. Hij zou als re- van dit verzoek opgeven, lie- de soldatendood te sterv de i zijn lev i ln e •angenis te verkwijnet DONDERDAG A.S- BESLISSING OVER VERZOEKEN OM CLEMENTIE. De beslissing over de door de te Neurenberg veroordeelde oorlogs misdadigers ingediende verzoeken clementie zal a-s. Donderdag door de geallieerde bestuursraad genomen worden, indien althans de niet tevoren in bijzondere zit ting bijeenkomt, aldus heeft gene-, raai Clay, de plaatsvervangende Amerikaanse militaire bevelbebbci in Duitsland, op een persconferen tie medegedeeld. Van een interventie door der Paus ten gunste van Hans Frank was aan generaal Clay niets be kend. Een aantal Amerikaansi rechters en advocaten zal binnen kort in Duitsland arriveren, on in de Amerikaanse zone, en wel te Neurenberg, de vervolging van dere oorlogsmisdadigers ter hand te nemen. Fritsche heeft de geldigheid var de rechtspraak van het Neuren- bergse zuiveringshof vrijwillig aar vaard, waarmee deze kwestie wa' hem betreft is afgedaan. Von Papen vertoeft nog steeds als gast in het Neurenbergse ge rechtshof, gelukkig temidden van boeken en schrijfgerei. „OOK VROUWLIEF" Frau Gocring voor een Duits tribunaal- Volgens radio Frankfort zal Frau Emmy Goering, echtgenote van den veroordeelden nazi-leider, voor Duits tribunaal gedaagd wor den. Een Duitse zuiveringscommis- 2 die door Radio Frankfort wordt ngehaald, heeft verklaard, dat Frau Goering persoonlijk voordeel heeft getrokken uit dc ondernemin gen der nazi-partij. Seyss Inquart heeft ecu brief gezonden aan Koningin Wilhcl mina, waarin hij Hare Majes teit verzoekt te zijnen gunste tc interveniëren hij den gealli eerde bestuursraad, die op het ogenblik te Berlijn beraad slaagt over de door dc veroor deelden ingediende gratiever zoeken. Seyss Inquart beroept cr zich op in zijn verzoekschrift, dat hij door persoonlijk ingrijpen het Nederlandse volk rampen zou hebben bespaard. Voorts beroept hij zich op menslie vende maatregelen, die onder zijn bewind ten bate van het Nederlandse volk zouden zijn genomen. Nu reeds gedurende twee veer tiendaagse perioden het aandeel de boter in het rantsoen vóc- dingsvetten is verhoogd, om de krappe margarine-positie te ont lasten, zal voor de periode van 16' t.m. 26 October margarine, b'oter en vet weer in de oude verhouding worden verstrekt. Het rantsoen voor personen, ge boren in 1941 en vroeger, zal in die periode zijn samengesteld uit: 125 gram boter en 375 gram margarine of 300 gram vet naar keuze. Aan kinderen, geboren in 1942 en later zal in die periode 250 gram boter en 125 gram margarine of 100 gram vet naar keuze worden verstrekt. Indien mogelijk, zal de samenstel ling van het rantsoen voedingsvet ten voorlopig op deze basis ge- handhaafd blijven. Goes BENOEMING. Bij beschikking van do Minister van Landbouw.vVisserii en Voed selvoorziening is. voor het tijd vak van L October 1916 tot 1 Oct. 1947, benoemd tot tijdelijk leraar aan de Riik.slandbouwwinterschool te Goes J. W. Knyff alhier. Vlissingen Loods van touwladder Aan het einde van de vorige week de 32-jarige Belgische loods Ru- dolf Etienne, bij het bemannen van en schip, van de touwladder ge- allen. Hij werd bewusteloos opgc-' nomen en is Maandagmiddag in het aekenhuis te Vlissingen overleden. Middelburg Zoals de Economise Voorlichting mededeelt zijn in de voorschriften van pluim'-ee wijzigingen gekomen Voorheen mochten alleen zij, die het bezit waren van een ver gunning van het bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren, pluimvee aan houden. Thans mogen ook parlicu- »n zonder vergunning in het bezit zijn van ten hoogste 10 stuks pluimvee. Personen die een land bouwbedrijf exploiteren mogen ten hoogste 50 stuks aanhouden. Voor hen aan wie in 1946 door hel bedrijfsschap voor Pluimvee en Eieren een kuiken vergunning werd uitgereikt voor 130 kuikens, mag het aantal zonder vergunning te houden stuks pluimvee maximaal iö stuks bedragen. Ol> toewijzing van 200 kuikens, mogen thans 125 stuks pluimvee worden gehouden Het verbod lot 'net houden van pluimvee geldt echter niet voor personen die in het bezit ijr. van ten vergunning, afgege- en door of namens genoemd be drijfschap welke hel aantal stuks vassen pluimvee vermeld, dat hoogste mag worden aange houden. tot een door hel bedrijf schap vast te stellen tüdstip in ile andere gevallen is een ver- unn-.iig van hei Bcdtijïseh'ip voor Pluimvee en Eieren vereist

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1