VRIJE STEMMEN DAGBLAD VOOR ZEELAND „Es war einmaS De prominenten ontmoetten eikaar Kolen voor de tuinbouw JAARGANG nummer m directeur: b. g. kloosterziel. redactie en administratie: goes, 'BEESTENMARKT 2, TEL. 2163, GIRO 410357 .Abonnementsprijs: per week 10.26. jper maand 11.12l/f; per kwart. f3.37'/i dinsdag 1 october 1911 HET WEER Aanvankelijk in vrijwel het ge hele land zwaar bewolkt o£ mistig weer, later op vele plaatsen tijde lijk doorbrekende zon. Geen neer slag van betekenis. Proces Neurenberg De laatste zittingen zijn begonnen Een speciale verslaggever van het A-N.p. seint: De dag van Neu renberg is gekomen. Het zal waarschijnlijk namiddag worden voor- I dat het gerecht zal aanvangen met het uitspreken van de juridische motivering der vonnissen. Voor de ingang van de rechtzaal [waren ditmaal niet alleen wacht posten opgesteld, die driemaal u'e passen controleerden, doch ook Schijnwerpers en een legertje fo tografen- De eersten die de recht zaal betraden waren de verdedi gers, die na hun controle gezamen lijk binnentraden. Dan kwamen ie [kwart voor tien de beschuldigden. Voor het eerst ging Goering niet yoorop. Zij kwamen in groepen van drie en de rij werd geopend door Doenitz, die verbeten keek en de map. welke hij bij zich droeg, nij dig op de bank smeet; Reader en Schirach volgden hem lachend. [Daarna volgden Streicher. Schacht en Funk. De eerste kauwde gummi, pe beide anderen keken zeer ern- büg. Van de volgenden" had alleen Frank een nerveuze lach- Goering keek uiterst zuur en het lcelc of pijn gezicht in de afgelopen maand nog meer vermagerd was. Seyss Inquart behoorde bij de laatste groep, die niet uit de lift kwam i.doch uit de deur, die toegang geeft tot de corridor- Rudolf Hess bleek le behoren tot de weinige beschul digden, die in een goed humeur Kvaren- Hij schudde alle collega's op zijn bank de hand. Op vrijwel alle gezichten lag angstige span ning. te lezen. I Stipt een uur klonk het bekende „attention the tribunal" weer met dezelfde plechtige klank als op [twintig November, toen het gerecht- voor de eerste maal bijeen kwam. Het gerecht trad binnen in dezelf de volgorde als van ouds. Voorop de beide Franse rechters, daarna do Amerikanen, president Lawren- 'ce en zijn plaatsvervanger en ten slotte de Russische rechters in hun [donkergroene uniformen. Met de [woorden „the judgment of the In ternational military tribunal will ■now be read", begon de president pnmld'dejlijk met het voorlezen van cfe 250 bladzijden van het vonnis- de maskerade Zij, die strijdbaar begonnen wa ren en met verbetenheid en hart stocht hun „unschuldig" hadden Igeroepon door de microfoon, die '.thans hun vonnis ging overbren gen, zalen thans verbleekt [en drukten krampachtig hun kop telefoons togen de oren. Over het [geheel maakten zij evenwel de in druk, ondanks hun innerlijke be wogenheid. zich volkomen te be heersen- Zij luisterden met Inge spannen aandacht en or was nau welijks een beweging of gelaats trek te bespeuren, die kon verra den, wat er op deze ogenblikken in [hen moest omgaan- Rechter Lawrence begon de voor lezing der stukken met een vcrwij- jzing naar de overeenkomst van 8 [Augustus 1945 tussen Groot-Brit- tannië, Amerika, Frankrijk en do iSowjet-Unie betreffende de wer king, en de bevoegdheid van het [tribunaal- Wat aangaat de kwestie van aan valsoorlog, zeide Lawrence dat „aan de bepalingen van de overeenkomst van Londen hieromtrent beslissend waren voor het tribunaal, zodat een onderzoek naar de graad van misdadigheid van een aanvalsoor log volgens opvattingen van voor die overeenkomst niet nodig was. Lawrence gat een overzicht van de loop van het proces, waarbij hij in details de verschillende data na ging en de 403 openbare zittingen van het tribunaal. Het tribunaal, aldus zeide Law rence, wilde zich uitspreken over de kwestie van misdadigheid van houding van het Duitse opperbe vel en van de generale staf. doch evenzeer waren er overtuigende bewijzen van misdadig gedrag le gen vele leden van deze lichamen persoonlijk. Volgens het oordeel van het trl- buaat waren zekere groepen van de nazileiding, namelijk de S.S., de ,s-d. en de Gestapo, misdadige groe pen volgens de bedoeling van het [handvest van het tribunaal- Nadat rechter Lawrence onge veer een uur lang aan het woord was geweest, werd de voorlezing van hem overgenomen door den [Britsen rechter Bfrkett. Uit een samenvatting van de woorden van Techter Lawrence [blijkt, dat het tribunaal geen ver klaring van misdadigheid wil uit spreken ten aanzien van de s.a.? ie Rijksregering en de Generale Staf en het Opperbevel, drie van ■ie zeven beschuldigde nazi-orga- Inlsaties. In het vonnis van het tribunaal [wordt de-bezetting van Oostenrijk lm Tsjecho-Slowakije een daad van huivere agressie genoemd. Ook de horlog tegen Polen wordt een aan valsoorlog, en daarom een misdaad [in de zin van het handvest, ge acht, Vervolgens werden de maat regelen der nazi's voor herbewape ning gememoreerd. invasie van noorwegen en denemarken Met betrekking op Noorwegen en Denemarken luidt het vonnis van het tribunaal: „De invasie van De nemarken en Noorwegen was een aanvalsoorlog, in strijd met de be staande verdragen en verzekerin gen. Noorwegen werd door Duits land bezet om bases te verwerven, waaruit de aanval op Engelsnd Frankrijk doeltreffender zou kunnen geschieden. De plannen oor Noorwegen waren lang voor elke geallieerde plannen dan ooi opgesteld. De beschuldigden heb ben nimmer te kennen gegeven, dat er, behalve het Duitse plan lot het bezetten van Denemarken, nog andere bestaan zouden hebben. aanvallen op andere kleine landen en de sowjet-unie Vervolgens werden de Duitse aanvallen op België, Nederland, Luxemburg, Joego-Slavië en Grie kenland als daden van agressie ge brandmerkt- Ook de aanval op de Sowjet-Unie werd een daad van agressie genoemd- „Een non-agres- sie-verdrag", aldus het tribunaal, „werd op 23 Aug- 1939 getekend. Op 6 Januari 1941 deelde dc Duit se ambassadeur in Moskou zijn re gering mede, dat de Sowjet-Unie slechts oorlog zou voeren, wanneer zij aangevallen zou worden. Aan het eind van de zomer van 1940 begon Duitsland reeds voorberei dingen te treilen voor een invasie de Sowjet-Unie. op Oorlogsmisdaden zijn op een schaal, zoals nog nimmer In de ge schiedenis van de oorlog waarge nomen is, bedreven. De meeste sproten voort uit de nazistische idee van een totale oorlog en wer den in koele bloede begaan. Het is bewezen, dat de door Duitsland bezette gebieden op de meest schaamteloze wijze en in het kader van een speciaal daarvoor geprojecteerde politiek werden uitgebuit ten gunste van de Duit se oorlogsvoering. De bewijsstuk ken t-a-v. van een uithongering op grote schaal van de Poolse bevol king tonen de meedogenloosheid van deze politiek van uitbuiting AGRESSIEOORLOG BEWEZEN Het tribunaal vindt het niet no dig uit te maken, of de beschuldig den- onderling een complot gesmeed hebben. Volgens de bewijsstukken is het bestaan van vele aparte plan nen voor een oorlog van agressie bewezen. Het tribunaal verwerpt de opvatting, volgens welke er geen algemeen plan zou hebben be staan, omdat Hitier dictator was. 's Middags heeft Rudolf Hess zijn plaats verlaten. Hij scheen ziek te zijn. Het tribunaal sprak over de politiek van slavenarbeid der Duit sers het volgende oordeel uit. Deze politiek is in strijd met de Haagse conventie. Het aantal naar Duits- Qand gedeporteerde "mensen wordt op vijf mllüocn 'geschat. Het is ge bleken, dat de arbeidsdienst met de meest drastische methoden ver werkelijkt is .oa. mensenjacht en het verbranden van huizen. De Jodenvervolging beschrijft het tribunaal als een toppunt van con sequente en stelselmatige onmen selijkheid op grote schaal- Na een korte pauze werd de voor lezing vin het vonnis voortgezet. Tot in bijzonderheden werd inge gaan op de ontwikkelingsgang van het nazi-regiem, o.m. werd do na- dnut gelegd op de uitmoordings- pplit-'ek na de aanval op de Sow- de nazi-fartij-politiek. Ten aanzien van het program van de Nazi-partij zegt het tribu naal in het vonnis het volgende: Het aandringen op eenheid van alle Duitsers in Gi'oot-Duttsland moest- voor de inpalming van Oos tenrijk en Tsjecho-Slowakije voor op gesteld worden. Het aan de kant zetten van het verdrag van Versailles moest een doorslaand motief worden voor het goedpraten van de politiekder Duitse rege ring. Het. opeisen van Polen moest gerechtvaardigd worden door het motief levens-ruim. De uitstoting van Joden uit het Germaanse ras moest lelden tot gruweldaden te gen het Joodse volk en de eis t.a.v. een leger moest lelden tot maatre gelen voor bewapening op de grootst mogelijke schaal en uit eindelijk tot oorlog. de rollen der hoofd figuren. Rechter Lawrence gaf edn be schrijving van de rol. die Goering, Schacht en von Papen bij de be noeming van Hitler als rijkskanse lier in 1933 gespeeld hebben. Het oordeel van het tribunaal over de brand in het Rijksdaggebouw luidt: Deze brand werd door Hitler en zijn regering als uitvlucht gebruikt om grondwettelijke waarborgen voor vrijheid op de lange baan te schuiven. Wistu... datr in November de fiscus ons gaat verrassen met de nieuwe belastingaanslagen, die lang niet mals zullen 'zijn? dat er in dit jaar slechts 1700 H.A. eapucijners werden ver bouwd, tegen 4000 verleden jaar, zodat de prijzen zeer hoog en de aanvoer gering zal zijn? dat op G Oct. een bon bekend gemaakt zal worden voor 200 gram koffie, en dal naar alle waarschijnlijkheid in de toe komst de verhoging van 100 gram gehandhaafd blijft? dat de Finse productie door de Russen is overgenomen, en dat zij ongeveer net zoveel beschik kingsrecht hebben over hun fa brieken als wij, vier jaar ge leden? dal er in Dc-n Haag nog steeds de fout wordt gemaakt om een bon voor zeep bekend te ma ken, terwijl ze kunnen wetgn dat de fabrieken de zeep nog niet konden afleveren door ge brek aan grondstoffen? dat de aanvoer van vetzuren voor deze productie uit het bui tenland veel te wensen -over laat, zodat het er met de zecp- voorziening niet al te best uit ziet? dat de totale vooruitzichten van de aanvoer van zuidvruchten in de onmiddellijke toekomst al lerminst gunstig zijn le noemen zodat we dit gezonde voedsel bijna geheel zullen moeten mis sen? men momenteel dwijlen uit Bel gië imporleerd, doch slechts 10 pet. van het normale kwantum? dat de wereldposilie van suiker nog niet zo gunstig is, zodat een quto verlaging is van 230.000 short ton, en het aan deel van Nederland hierin 5000 ton bedraagt? dat men daai-om in Amerika verwacht dat het wereld suiker tekort nog 2 jaar zal ,durcn, zodat we voorlopig pog wel met de suikerdistribulie blijven zit ten? Veldmaarschalk Smuts naar Nederland president van de Unie van Zuid-Afrika, veldmaar schalk Smuts, zal bij zijn twee daags bezoek aan Nederland, door het parlement worden ontvangen, vermoedelijk op .11 October as des voormiddags 11 uur in de rid derzaal. Het ligt in de bedoeling dal de voorzitter der verenigde vergadering der Staten-Generaal, prof. mr- R. Kranenburg een be groetingsrede zal uitspreken, waar op veldmaarschalk Smuts zal ant woorden- Des middags te 3 uur zal de heer Smuts aanwezig zijn in een open bare bijeenkomst der Kon. Ned- Academie van Wetenschappen te Leiden, waar dg president der aca demie, prof. mr. E. M, Meyers, den hogen gast zal begroeien. De veld maarschalk zal hierna een rede uitspreken- Nederlands Indiè Gisteren hebben de leden van de Commissie-Generaal, Lord Killearn en Sjahrir temmen in het paleis van den Luitenant-Gouverneur-Ge neraal geluncht. Nader wordt nog meeiredeeld dat Schermerhoyn en Sjahrir bij Lord Killearn op be zoek zijn geweest. Men heef, aangelegenheden be sproken, die in verband staan met het bijeenroepen 'van de eerste samenkomst van de com missie-generaal en een Indonesi sche delegatie, waarvan Lord Killearn liet voorzitterschap is aangeboden. Volgens een bericht door het re publikeinse persbureau Antara uit betrouwbare bronnen le Djogja- karta ontvangen zal Sjahrir in het nieuwe kabinet de portefeuille van Buitenlandse Zaken houden, Sjarl- foedin die van Defensie, Natsir Voorlichting, Maria Ulfah Santoso Sociale Zaken. Nieuwe namen in het kabinet zulQen zijn -lie van Drs. A. K. Gani, Selijadjit. JVÏr. Soesanto. Fatoer- achman, de sultan van Djogjakarta en Tan Po Goan, wier functies ove rigens nog niet nader genoemd zijn. Ook de heer Baswedan wordt door Antara als nieuwe minister ge noemd. Antara deelt voorls mede, dat men veronderstelt, dat do nieuwe kabinetsformatie bekend zal v. or den gemaakt voor tic definlteve hervatting van de onderhande lingen met de Nederlanders tn presentie v3n Lord Killearn. CENTRALE NATIONALE COMf- Tc SCHAART ZICH ACHTER SJAHRIR Antbra deelde uit Djokjakarta mede, dat de meerderheid van het uitvoerende comité van het repu blikeinse centrale nationale comi té v.a-v- de toekomstige besprekin gen met de Nederlanders in tegen woordigheid van Lord Killearn be sloten heeft volledig le vertrouwen op de politieke wijsheid en het in zicht in de komende onderhande lingen van Sjahrir in het belang van de Indonesische republiek- Het A.N.P. heeft het volgende be- De luchtvaart in Brits-ïndie Seyd Ali Zahier, minister van Justitie. Posterijen en Luchtvaart in de voorlopige Voor-Indische re gering. heeft meegedeeld, dat in het kader van de nationalisatie-po litiek prive-ondernemingen vergun ning zouddh krijgen, (verstrekt door het Licentiebureau voor de Lucht vaart). om binnenlandse luchtlij nen te exploiteren. Hij voegde er aan toe, dat de regoringsmachine nog niet voldoende op gang is om overheidsexploitatie mogelijk te doen zijn. tiet een aantal vreemde mogendheden worde.n onderhande lingen gevoerd. De regering is van plan in No vember a.s. een conferentie voor de burgerluchtvaart te doen plaats hebben. Kortgeleden is voor de tuinbouw een belangrijke beslissing gevallen. Er zullen n.l. voor het seizoen 194G 1947 brandstoffen beschikbaar worden gesteld, waardoor een ver vroegde teelt van kasproducten word! mogeJijk gemaakt- De toe wijzingen zullen worden verstrekt in de vorm van Amerikaanse ko len, gedeeltelijk aangevuld met cokes- Het ligt in het voornemen nog voor het einde van dit jaar het grootste gedeelte van de toegewe zen hoeveelheden aan de bedrijven af te leveren. Deze maalregel is uiteraard voor onze export van tuinbouwp-oduc- ten van betekenis. Immers nu kan de oogst over een langere periode worden verdeeld, waardoor een op eenhoping van producten in een korte oogstperiode wordt voorko men. Op deze wijze kunnen wij onze producten in het buitenland aanbieden op een tijdstip, waarop andere landen deze nog niet be schikbaar hebben. Dit zal ongetwij feld de afzetmogelijkheden naar verschillende landen verbeteren, temeer daar in het buitenland de omstandigheden in het algemeen niet zo geschikt zijn voor de teelt van stook-produclen als in ons Onze tuinbouw is reeds jaren in gesteld op export en voor vele be drijven hangt een lonende exploi tatie af van de mate, waarin do producten kunnen worden uitge voerd. Men zal zich herinneren mei welke moeilijkheden wij deze zo- einoe DER ZITTING. Het voorlezen van het vonnis ging de gehele dag door met Seen andere onderbrekingen dan voor de normale pauzes. De middagzitting moest tot half zeven verlengd v/orden teneinde do uitspraken over de organisaties geheel te kunnen afwerken. Beschuldigde Hess heeft in de loop van de mid dag de zitting moeten verlaten daar hij weer een van zijn krampaan vallen had. doch keerde later te rne De .uiting zal op 1 October ora half tien worden voortgezet. mer ten aanzien van de afzet van onze overtollige tuinbouwproducten hebben te kampen gehad, zodat een klein gedeelte moest worden vernietigd- en een ander gedeelte legen zeer ongunstige prijzen van de hand moest worden gedaan, waardoor een deviezenopbrengst van millioenen guldens voor ons land verloren ging. Indien enigszins mogelijk wil men een herhaling van deze toestand in het volgende jaar voorkomen. Om dit te berei ken staan twee wegen open: dc af zet vergroten of de productie be perken- In de huidige omstandig heden zou een verdere inkrimping van het tuinbouwareaal even de rentabiliteit van vele tuinbouwbe drijven ernstig kunnen schaden, waardoor de moeilijkheden zouden worden verplaatst- De meer voor de hand liggende oplossing, uilbrei ding van den export, stuit op moei-- lijkheden in het buitenland, waar tijdens de oorlogsjaren de teelt van tuinbouwproducten aanzienlijk 's toegenomen. Zo waren Engeland en België landen, welke voor de oor log tot de belangrijkste afnemers van onze tuinbouwproducten kon den worden gerekend, niet meer bereid onze producten op vooroor logse basis af te nemen, hetgeen voor bepaalde soorten groenten wel hel geval zou zijn geweest, wanneer we onze producten op een vroeger tijdstip hadden kunnen leveren. Daarom is de vervroegde teelt van groenten en fruit onder glas voor het herstel van onze export van zeer veel belang. Hierdoor kunnen wfj sla, tomaten, druiven, bloem kool en in mindere mate aard beien, meloenen en perziken zeer vroeg in het seizoen op de buiten landse markten brengen, waardoor grotere afzetmogelijkheden zouden worden verkregen. Dat dit, gezien de prijzen, welke voor vroege pro ducten in het algemeen worden be taald, een belangrijke verbetering der deviezenpositie zou betekenen, is duidelijk. Maar hierdoor zou te vens de moeilijke positie van onze tuinbouw, die in zo hoge mate af hankelijk is van de buitenlandse markt, enigszins worden verlicht. richt opgevangen van de zender van het Indonesisch-republikeinse persbureau Antara: Eergisteren is de vice-president van de republiek, Mohammed Hat- ta, op zijn reis door verschillende gebieden in West-Java alhier aan gekomen- Hij heeft gesproken met verte genwoordigers van verschillende partij-organisaties, van de T-R t- cn van de politie. De vice-president heeft o.m. aan gekondigd, dat alle werkzaamhe den verband houdende met de ver zending van rijst naar India voor taan van Sumatra uit zullen wor den geregeld omdat dit eiland hiervoor een gunstiger ligging heeft dan Java. Verder deelde hij mede, dat het gehele rijstoverschot van Java naar de door honger ge teisterde gebieden van de Moluk- ken zal worden gezonden. De opening van de conferentie te Pangkaipinang op Banka, die van daag plaats zal hebben, betekent de vervulling van de wens van de Nederlandse regering, zoals zij tot uitdrukking is gebracht op de con ferentie te Malino, toen daar Ja toekomstige politiek van Indonesië met zijn minderheidsgroepen in de bevolking, besproken werd. Even als op de conferentie te Malino voc men besprekingen waar uitdruk king gegeven zal kunnen worden aan de wensen, het hoofddoel en niet het nemen van besluiten- De oorzaak van de laatste vliegtuigongevallen Volgens de Daily Express hebben Britse onderzoekers de oorzaak ont dekt van tailoze ongevallen, die onlangs met verkeersvliegtuigen hebben plaats gehad. Een nieuw apparaat, resultaat van een nieuwe vinding, zal onmiddellijk, aldus ge noemd blad, door het Britse minis terie vpn Burgerluchtvaart en door verschillende vliegtuigfabrikanlen worden toegepast. De heer Ralph Poole, die de leiding vpn genoemd onderzoek heeft gehad, Is onlangs te Amster dam geweest om besprekingen te voeren betreffende plaatsing van het betrokken apparaat in Neder landse verueerstoestellen. Hij zal binnenkort naar Amerika vertrek ken om aldaar besprekingen te vóe ren met de fabrikanten van de Constellation Lockheeds. alsmede met andere vliegtuigfabrikanten. Volgens de onderzoekers zijn tal loze vliegtuigongevallen veroor zaakt door de ontploffing van gas sen, afkomstig van overhitte smeer olie. De heer Poole heet't in zijn laboratorium aangetoond, dat een kleine hoeveelheid olie in een ge sloten biscuitlrommel na verhit ting tot explosie kan geraken. Om dit gevaar tegen te gaan heeft de heer Poole een apparaat vervaar digd, dat in feite een verbeterde uitgave is van de indertijd door hem voor R.A.F.-vliegtuigen en tankschepen der marine geconstru eerde benzine-opsporingsmeter. Dit toestel begint reeds le function- neren. lang voordat het critiekpunt bereikt is. zodat de piloot alle tijd heeft om te landen. De vliegtuigen der B.O.S.C. alsmede de Avro Tu- dors zullen van dit apparaat voor zien worden. Vliegtuig vermist Een Douglas DC 3 met 21 passa giers en een bemanning van vier koppen aan boord wordt sinds Vrij dagmiddag vermist. Het toSftel be hoort tot de luchtvloot van de Pan. American Aiiways en startte gister middag om vier uur te Delia Ho- rizonte in de staat Minas Gerais naar Rio de Janeiro, Een half uur later heeft men voor het laatst Iets van het vliegtuig gehoord. Volgens een nog niet bevestigd bericht zou gisteravond een brandend vliegtuig tegen een berghelling van Minas Gerais te pletter geslagen zijn. Men neemt aan. dat dit het ver miste lijntoestel is Sport De bekende hockeyclub uit La ren zal een bezoelc aan Engeland brengen. Van 4—9 November zul len de hockeyers te gast zijn van de Cambridge University Hockey Club. Op 5 November zal een wed strijd worden gespeeld tegen Cam bridge en ook met oen van de an dere bekende Engelse clubs nl. Reading worden onderhandelingen gevoerd. Boksen In een titelgevecht van 15 ron den, dat Vrijdagavond in het Yan kee Stadion te New York werd ge houden versloeg de wereldkampi oen Tony Zale zijn uitdager Rocky Graziano door k.o. in de zesde ron de. De Zondagmiddag gespeelde rug by-wedstrijd Den Haag-Brussel ein digde in een 12—3 overwinning voor de tfelgen. Atoombommen naar Europa Volgens een bericht in de New York Post, van heden heeft Byrnes de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken op het laatste mo ment zich verzet tegen een plan, om tijdens de diplomatieke crisis tussen Amerika en Joego-Slavië, vier groepen bommenwerpers, be laden met atoombommen naar Eu ropa le zenden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde com menlaar te leveren op het bericht dat afkomstig is van een corres pondent. die eerder in deze week had verklaard, dat superforten, be mand met personeel, geoefend in het bombarderen mei atoombom men binnenkort naar bases in Alas ka en op de Aleoeten zullen wor den gezonden. Het bericht van he den beschrijft het plan om atoom bommen naar Europa te zenden als ..stok achter de deur" en de cor respondent zegt dat het Juist aan het licht gekomen is, en zeker ook thans niet officieel bevestigd zal worden. Churchill bezoekt Brugge De heer W. Churchill heeft in ge zeischap van zijn dochter Mary, en den lieer Huysmans, eerste Min. en ridder van „Den brandende Reeth" een bezoek aan Brugge gebracht. Er werd de gasten een lunch aan geboden. Waarna de burgemeester Churchill verzocht zijn handteke ning in het gulden boek van de stad te zetten. Er werd een bezoek gcbvacht aan het kantmuseum, voorts aan het museum van oude kunst en tot slot werden de zalen van het Mem linckmuseum in het St. JanshoSpi taal bezocht. Uitbarsting van de Stromboli Volgens den correspondent van tie „Messagero" te Messina is de vulkaan .stromboli in de Piparische eilandengroep ten -Noorden van Si cWlë. in werking getreden. Gedurende 36 uur viel een as- en sintelregen, die nu wat vermin derd Is. De lavastroom echter vloeit nog steeds uit dc krater in zee. Voorzieningen bij de Kreekrakdam Naar de KNAC meldt zal de Rijkswaterstaat bij de bocht van de Kreekrakdam een per voorziening treffen. Sluisdeuren voor Vlissingen Bij de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij le Leiden zijn dezer dagen de laatste twee van vier sluis deuren voor de haven van Vlissin gen voltooid, In Juli kwamen de eerste, de z.g. kleine deuren ge reed, thans zijn de beide deuren voor vervoer gereed. Deze grote deuren, die ieder als een geheel vervaardigd zijn, zijn van normale open constructie. Zij wegen ieder 37000 kg. en melen 11 bij 9 meter. Vier door lieren bediende Inlaad schuivfen zijn in tedere deur aan gebracht. Het vervoer van de deu ren geschiedt op een invasie-pon ton, die speciaal voor dit doel is aangeschaft. De reis, die vermoe delijk drie dagen zal duren, om vat o.m. het transport over de Zeeuwse stromen. In verband daarmede en ln verband met het te verwachten slechtere weer bij een eventuele latere plaatsing in Vlissingen moesten de deuren voor half October gereed zijn. wilden zij nog voor volgend voorjaar hun definitieve plaats kunnen innemen. Door hard werken Is men er in geslaagd, voor deze datum gereed te komen, en de plaatsing geschiedt vermoedelijk op 7 October. De K.L.M. in September Nu gedurende de laatste weken zoveel vliegtuigongelukken gebeu ren op buitenlandse luchtlijnen, verdient het vermelding, dat de K.L.M. in de periode van 1 tot en met 26 September op haar vluchten 45.000 passagiers vervoerde en bo vendien nog 4.000 in West-Indio, waarbij zich geen enkel dodelijk ongeval heeft voorgedaan. ALGEMENE VERGADERING POLDER WALCHEREN Zaterdag is het bestuur van dc polder Walcheren in algemene vergadering bijeen gekomen. Er werden tal vau voorstellen aan genomen. Besloten werd, om de „opbouwtoelage". die door gede puteerde Stuteii aan de door oor logshandclingen of inundatie zwaar .geteisterden gemeenten toegekend wordt, ln principe voor het Waterschap- en J'otderpcrso necl in toepassing to brengen. De voorzitter dhr. H. F. Lants- heer. opende de vergadering en deed hierbij de droeve mededeling, dat dhr. 13. Meyer, commissaris uit Zouteinide, dodelijk veronge lukt was. tot grote ontsteltenis van de overige aanwezigen. Het werk moest echter voort gang nemen en zo verzocht dhr. Lantsheer de heren K. J. van Loo, Mr, P. Loeff en dhr. Z. Maljaars de geloofsbrieven te onderzoeken van de nerkozen commissarissen D. Gidconse uit Veere. H. M. v. d. Putte uit Souburg. A. Staverman uit Vlissingen, Mr. J. A. Duinon- Tak. W. Verhage Pzn. uit Koude- kerlce en Chr. Volkers uit St, Lau De notulen van de vergadering van 1 Juni .'946 guven evenmin als het jaarverslag 1945 aanleiding tot opmerkingen, zodat zij beide wer den goedgekeurd. Het voorstel van het Dagelijks Bestuur tot heffing van dijkge- schot in 1947 werd evenals het voorstel lot uitvoering van werken tot herstel van de door een oever va'l beschadigde zeedijk aan de Oost watering m.a.s. goedgekeurd. Daar het zeer wenselijk is, dat het archief van de polder weer eens opnieuw gerangschikt en bij gehouden wordt, werd door het Da gelijks Bestuur een voorstel inge diend tot het benoemen van een archivaris. Dit voorstel werd eveneens goed gekeurd en dhr. M. P. de Bruin als beheerder van het archief benoemd Ook de twee volgende voorstei len, tot afschaffing van de huwe lijkstoelage en tot voorziening in de behoefte aan kasgeld In 1947 werden z.h.s. goedgekeurd. Tot leden van de financiële Com missie voor 1947 en 48 werden be noemd de heren H. M. v. d. Putte Mr. J. A. Dumon-Tak en J. Loois Hzn. tot leden en plv. leden van het stembureau voor 1947 werden benoemd als voorzitter dhr. H. F. Lantsheer. als leden de heren P. Melis, L. Simonse en A. P. Koster tervvijl de overigen als plv. leden benoemd zijn. Door Ir. Wiersma was een ver zoek gericht aan het bestuur om zich in strijd met art. 77 van het reglement, te mogen vestigen in de gemeenie Koudekerkc. Dit ver zoek werd toegestaan. Hierna kwam er een vrij belang rijk punt aan de orde Het betrof hier de zgn. „opbouw toelage" welke door G. S. aan de door oorlogshandelingen of inun datie zwaar getroffen gemeenten wordt toegekend. Voorzitter meen de. dat deze „opbouwtoelage" ook voor het personeel van Polder en Waterschappen in toepassing kon worden gebracht en deed de mede deling dat het Dagelijks Bestuur in principo geen bezwaar tegen de zo regeling heelt. Het voorstel werd hierna m.aA aangenomen. Rondvraag Bij de rondvraag Informeerde dhr, J. Borselaar naar de vrij hoge wa terstanden welke hier en daar op het eiland nog voorkomen. Hij vroeg of dit in verband stond met het delfwecic dat verricht wordt doch kon het verband niet nl to best inzien. Hij werd uitvoerig in gelicht door dhr. Ir. Wiersma. dia er op wees hoe het delfwerk het nodig maakte, tat in sommige slo ten en water gangen dammen ge zet moeten worden. Deze dammen hebben tot gevolg, dat het water stuwen gaat met het gevolg dat he'- op sommige plaatsen inderdaad iets hoger komt te staan. Aan de kusten wordt het water eveneens iets hoger gehouden om het welwater te beletten naar bin nen te stromen. Er wordt echter go noeg gemalen aldus Ir. Wiersma. Sinds het begin van dit Jaar is er door het gemaal ..Boreel" meer dan dertig millioen kubieke meeter wa ter verzet Ook het delfwerk is nog in volle gang, en het feit dat sinds de droog making meer dan honderd kilome- per week) en meer dan 138 k.rn. lor sloten zijn gedolven, (vier km. wegsloot gedolven (13 km. p. week) wil loch ook wel iels zeggen! Verder werd er ook door dhr. C. Holthuyzcn inlichtingen gevraagd omtrent de tankvallen. Deze zijn echter gedeeltelijk in het herver kavelingsplan opgenomen en hier kunnen dus nog geen beslissingen voor worden genomen antwoordde hem Ir. Wiersma. De zuidersluis baarde dhr. H. M. v. d. Putte zorg. Naar Ir. Wiersma hem echter me dedeelde zal deze dit Jaar niet meer hersteld worden. De zeewaterke ring ls echter goed gewaarborgd terwijl er voor de afwatering hulp pompen in het werk zijn gesteld. Verder is er veel werk aan de zuidwatering verzet. Er ls 28000 m' zinkstuk aange bracht en 40000 ton steen verwerkt. Het is een hele prestatie op deze plaatsen zijstukken aan te bren gen nl. op meer dan 50 m. diepte doch het is gelukt! Jhr. Ir. H. C. Boogaard vroeg of het delven aan de Seisweg niet een dubbel werk zou worden wan neer daar toch binnen korten tijd herverkaveling plaats zal vinden Hij kreeg echter ten antwoord, dat Walcheren onmogelijk kan blij ven liggen als een woestenij tot de herverkaveling begint. De sloten worden daarom alleen gedolven uit doelmatigheid en niet omdat het zo netjes staat. Ook de landschapverzorging maalt te nog een punt van bespreking uit. Graaf van Lynden was voor deelname der Polder Walcheren, doch de neer A. Jeronimus liet zich niet enthousiast uil en zag het als een noodzakelijk kwaad. De taak der polder is de producti vileit der bodem aldus dhr. Jero nimus. Het. laatste voorstel kwam van Mr. P. Loeff. Hij stelde voor fruit bomen langs 's Heren wegen te plaatsen. Hierna werd de vergadering ge sloten.

Vrije Stemmen. Dagblad voor Zeeland | 1946 | | pagina 1